Nieuwe Leidse Gniiaiit Massacongres van bejaarden: hoger ,AOW' uit schatkist Speelschuld oorzaak van vliegramp? Eén NAVO-conferentie is 800 vrouwen te erg Moeilijke berging uit Haringvliet 28.000 betogers in Utrecht bijeen Jongetje door adder gebeten Drie Rotterdammers vermist Drie toestellen neergestort: 54 doden Ngo Dinh Can terechtgesteld Ook op zondag trouwen Voetballiefhebbers in kanaal verdronken Komplot tegen MeNamara opgerold f. DIEMES tyoofdrsdacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stinhrestigh if ghtblevt mijn hert in teghenjpoeK Maandag 11 mei 1964,45ste jaargang Warmer De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog, warmer weer met flinke zonnlgo perioden en een zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 De bijna achtentwintigduizend bejaarde deelnemers (de oudste was 97 jaar) aan het demonstratief congres in Utrecht hebben zaterdag na het be luisteren van enkele toespraken onder donderend applaus hun goedkeu ring gehecht aan een voor de regering bestemde resolutie, waarin zij te kennen geven dat de A.O.W. dient te worden verhoogd tot f 3650 voor ge huwden en f 2550 voor ongehuwden. In de resolutie wordt voorts uit gesproken dat vooral gezien uit het oogpunt van draagkracht en van so ciale rechtvaardigheid, de kosten hiervan geheel of voor het grootste deel dienen te worden bestreden uit een bijdrage uiit de schatkist. Op de regering en de Staten-igeneraal wordt ook nog een beroep gedaan er zorg voor te dragen „dat een zoda nige voorziening op de kortst moge lijke termijn, doch uiterlijk per 1 januari 1965 tot stand komt". De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, woonde in gezelschap van zijn directeur- generaal voor de sociale voorzieningen, mr. A. C. M. van der Ven, de hele de monstratieve bijeenkomst bij Voorts wa ren er ongeveer twintig Kamerleden. Minister kreeg een reuzensigaar De minister van sociu.«* zaken en volksgezondheid, dr G. M. J. Veldkamp, is zaterdagmiddag, na het bijwonen van het aemonstra- tief congres van de vier samen werkende bejaardenbonden naar huis teruggekeerd met een reuzen- sigaar van t>0 cm lengte. Oud-sigarenmaker J. F. J. Bur gers uit een bejaardenhuis in Cuyk> heeft dit aparte rokertje voor de bewindsman gemaakt om daarmee uiting te geven aan de wens der oejaarden tot verhoging van ae A.U.W. tot een sociaal minimum. Keurig verpakt in een houten koker bood de heer Burgers de sigaar voor het begin van de bij eenkomst aan minister Veldkamp aan. Verrast en breedlachend keek hij bij het uitpakken van de koker naar de inhoud, die pas voor de dag kwamnaaat hij aan iwee lintjes in de nationale drie kleur haa getrokken. Berst hield minister Veldkamp 'n reuzen, na- maaksigaret in de hand, maar aaaruti Kwam toen uiteindelijk ae echte reuzensigaar te voorschijn. Ondanks ae aanwezigheid van zoveel bejaaraen in. de broeierige irene-hal van ae Jaarbeurs zijn geen ernstige patiënten bij ie B.H.B.O.-post terecht gekomen. Ongeveer veertig demonstranten kregen een aspirientje en tien hartpatiënten moesten een beetje worden opgekikkerd. Omstreeks vijf uur keerden de demonstranten weer huiswaarts in da ruim 550 bussen, die hier en daar wat ver- keersopstoppinegn veroorzaakten. „Deze bijeenkomst is bedoeld als een steuntje in de rug voor de vijftien SER- leden, die voorstander zijn van het so ciaal minimum", zei de voorzitter van de protestants-christelijke ouderenbond, cle heer J. L. Overbeek, in zijn begroe tingswoord. Daarna voerde de heer L. Steenhuis (voorzitter van COSO Cen traal orgaan samenwerkende organisa ties en de Bond voor Staatspensione- ring) het woord. Hij beklaagde zich er onder meer over dat op het gebied van de bejaardenzorg wordt gesproken en be slist zonder dat de bejaardenbonden wor den geraadpleegd. In zijn tientallen ma len door applaus onderbroken rede zei de heer Steenhuis voorts dat het S.E.R.- advies geen verheffend voorbeeld is van eensgezind streven om de talrijke ouden van dagen te verlossen van de so ciale bijstand, die door velen als een vernedering wordt beschouwd. Fel keer de hij zich tegen het standpunt van de directeur van de Nederlandse bank, dr. W. Holtrop, die verhoging van de A.O.W. niet verantwoord vindt, omdat zijns inziens andere prioriteiten op dit moment zijn „Als hij zijn zin krijgt, betalen de bejaarden de prijs van onze welvaart,aldus de heer Steenhuis on der grote bijval. De heer J. Zwart, secretaris van het C.O.S.O. en bestuurslid van de Unie katholieke diocesane bonden, was blij met het overweldigende getuigenis de 28.000 bejaarden. „Dit is de gene ratie, die in een sociale strijd is opge groeid, die weet wat strijden betekent,'" aldus de heer Zwart, die daarin een bewijs zag dat er naast ouden van dagen nog veel strijdbare bejaarden zijn. De heer Zwart, die een brief van het K.V.P.-bestuur voorlas waarin te ken- wordt gegeven dat de K.V..P. in principe wel voorstander van een sociaal mum voor de A.O.W. is, uitte de dat minister Veldkamp voor zijn plannen in het regeringsteam voldoende steun zal krijgen, „want van hem zijn we 1 overtuigd.'' Gevaar voor over- besteding van de zijde van de bejaarden is er volgens spreker niet te duchten, „want zij kunnen het geld best gebrui ken voor de gewone dagelijkse dingen." Gemoedelijk De grote Irenehal van de Utrechtse Jaarbeurs was schier te klein om de tienduizenden bejaarden te bevatten, die er zaterdag kwamen betogen voor verhoging van de A.Ö.W.-uit- keringen. Op het podium ging het allemaal hoewel ernstig erg gemoedelijk, zoals de foto toont. Betoging met bloemen in Den Haag Ongeveer achthonderd vrouwen uit vrijwel alle Navo-landen zullen woensdagmiddag om half drie in Den Haag tegen de Navo betogen. Zij gaan een „zeg-het-met-bloemen"- demonstratie houden voor de ingang van de Julianakazerne. waar dan de ministers van de Navo bijeen zullen zijn voor de voorjaarsvergadering van deze organisatie. De vrouwen onder wie een achternicht van prins Bernhard. t.w. de 78-jarige Duitse prinses Olga zur Lippe hebben Gistermiddag is het twaalfjarig zoon tje Willem van de familie Hietbrink te Eibergen'door een giftige adder gebeten. Het kind. zich de verhalen herinnerend die zijn onderwijzer op school liad ver teld over dergelijke beten, zoog direct de wond uit. Een arts, die inmiddels door zijn ouders was gewaarschuwd, liet speciaal serum uit Utrecht overko men, waarmee het kind werd ingespo ten. Zyn toestand ls nu goed. De jongen had 's middags een slang door het gras zien kruipen. Denkend dat het een ongevaarlijk dier zou zijn, pakte hij het vast. De adder beet direct hierna in de linkerhand van het kind. In één oogopslag Legerpredikanten kwamen in dienst pag- 2 Vlet naar museum pag. 2 Johnson en de Miss pag. 5 Chroesjtsjef bij Nasser pag. 5 Spoorwegen jubileren pag. 5 Kwaal van de luchtvaart: onderzetting pag. 7 Eigen kerkdiensten op TV? pag. 7 Sport: pag. 8, 9 en 11 vooral iets tegen het Navo-kem- vloot-plan. De organisatie van deze vreedzame be toging van voor het merendeel huis wen, is in handen van een comité, dat drie jaar geleden in Washington werd opgericht. Een woordvoerdster van wen, mevrouw Lorraine Gordon uit New York. moeder van twee kinderen, dat meer dan tweehonderd Britse wen woensdagochtend op het Rot terdamse vliegveld Zestienhoven zullen arriveren. De avond daarvoor brengt KLM-machine uit New York 65 Ame rikaanse vrouwen. Uit Duitsland worden enkele honderden dames verwacht uit België meer dan vijftig. Ook Neder- derlandse vrouwen zullen zich niet betuigd laten. Geweten Alle demonstranten zullen zich w< dagmiddag per bus van het Schevening- se conferentieoord „Op Gouden Wie ken"' naar de Juliana-kazerne begeven om daar indien mogelijk petities overhandigen waarin de vrouwen h' grote bezorgdheid uitspreken over het „kernvlootplan", dat in hun ogen tot eer gevaarlijke verdere spreiding van he gebruik van kernwapens leidt. De vrou wen, die zich de „stem van het geweten' noemen, zullen zich met bloemen ..be wapenen". Als de politie het toestaat willen zij zich onge eer een uur i de kazerne ophouden. Intussen zijn de meeste deelnemers de conferentie, die morgen begint, in land gearriveerd. Ruck, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, deed bij aankomst alsof er geen vuiltje at Navo-lucht was. Zijn Griekse en Turkse collegas vestigden de indruk, dat alleen de kwestie-Cyprus belangrijk was (Tur kije komt met een voorstel). Rusk bracht nog bezoeken aan premier Marijnen en minster Luns. Deze laatste had ook een bespreking met zijn Cana dese collega Martin. Zij spraken de kwestie-Cyprus en maatregelen tot handhaving van de vrede in het alge- Vermelden we nog. dat generaal Nor- stad, de vorige Navo-bevelhebber in Europa, heeft gepleit voor een uit Ame rikanen, Engelsen, Fransen en Duitsers bestaand Navo-bestuur, dat speciale ver antwoordelijkheden moet hebben op po litiek en militair terrein. Wie zaterdagmorgen met een busja van de veerboot in het Haringvliet zijn geraakt en verdronken, zal heel moeilijk zijn vast te stellen. De ber ging van het busje en de slachtof fers is een vrijwel hopeloze opgave. Intussen zijn als vermist opgegeven drie mannen uit Rotterdam, die za terdag niet in Flakkee zijn aangeko men waarheen zij waren vertrokken. Het zijn de 63-jarige W. Guddens, diens zoon, de 36-jarige J. M. Gud dens. en hun zwager en oom de 62- jarigc C. van der Made. De rijkspolitie te water in Vlaardingen deelde mee. dat nog niets vast staat over de identiteit van de slachtoffers, omdat niets is gevonden. Ook is er geen zekerheid over de identiteit van het blauwe volkswagenbusje, dat op onge veer veertig meter diepte bij Middel- harnis op de bodem van het Haringvliet moet liggen. De diepte en de stroming vormen een grote hindernis voor het be palen van de juiste plaats en voor een eventuele berging. Twee mannen zaten in het busje, toen het te water raakte. De derde wist zich te bevrijden, maar kon evenmin worden gered. Ook de ber ging van het stoffelijk overschot van dit slachtoffer acht de rijkspolitie een zaak, die lange tijd kan vergen. Daarby ver- Een DC-4 toestel van de Argentijnse luchtmacht is vrijdagavond kort voor de landing in een dichte mist 25 km ten noorden van Lima tegen een hoge dui nenrij gevlogen, neergestort en in brand gevlogen. Van de 49 inzittenden kwamen er 47 om het leven. Slechts een 8-jarig meisje en een lid van de bemanning over leefden de ramp maar werden levens gevaarlijk gewond. Het vliegtuig kwam uit Buenos Aires. In de Verenigde Staten zijn zaterdag twee toestellen van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Het eerste onge luk deed zich voor boven de luchtmacht basis Hamilton in Californië. Het betrof hier een straaljager van het type F-105 Thunderbird. Het toestel maakte deel uit van een formatie van vier straaljagers die voor de landing nog een stunt maak te. Het bevond zich boven het vliegveld toen het plotseling loodrecht omhoog vloog en explodeerde. De piloot kwam hierbij om het leven. Het tweede ongeluk betrof een militair transportvliegtuig van het type C-124 dat in de buurt van het dorpje Cooperton, in het zuidwesten van Oklahoma neer stortte. De zes inzittenden van dit toestel verloren allen het leven. Het vliegtuig is vermoèdelijk in een orkaan terechtge komen, die in dit gehied woedde. zij naar een ongeluk, dat vier jaar geleden op nagenoeg dezelfde plaats ge schiedde en waarbij iemand van een kabelschip te water raakte en verdronk: zijn lijk werd tot nog toe niet gevonden. Volgens welingelichte krinigen in San Francisco heeft de in het wrak van het donderdag in Californië ver ongelukte vliegtuig gevonden revol ver toebehoord aan een zekere Frank Gonzales, een 27-jarige Philippijn. Gonzales vestigde zich in 1960 in San Francisco na zijn land op de Olympische Spelen in Italië als zei ler te hebben vertegenwoordigd. H(j was volgens zijn broer een ver woed gokker en schijnt de laatste tijd grote bedragen te hebben verloren in dc Amerikaanse „gokstad" Reno. Vlak voor de vliegtocht zou Gonzales een le vensverzekering voor honderdduizend dollar hebben afgesloten met zijn vrouw Patricia als begunstigde. De piloot van het verongelukte vlieg tuig is, naar bekend, volgens onbevestig de berichten neergeschoten. Gonzales behoorde tot de vierenveertig inzittenden van het toestel, die allen bij het onge luk het leven verloren. Op het vliegveld van San Francisco is zaterdagavond een man aangehouden die met een geladen revolver een straal vliegtuig naar Dallas wilde binnengaan. Kort tevoren had h\j een verzekering op zijn leven ter waarde van 45.000 dol lar gesloten. De aandacht was op de man gevallen, toen hij de revolver van de ene zak in de andere deed. Volgens de politie was de man de 29-jarige L. J. Anderson, een taxichauffeur uit San Francisco. Vragen Van Dis over dr. Soumokil Het Tweede Kamerlid ir. Van Dis (s.g.) heeft de minister-president en minister Luns schriftelijk gevraagd of de rege ring reeds stappen ondernomen heeft bij de president van de Republiek Indonesië ter ondersteuning van de verzoekschrif ten om gratie van het tegen dr. Soumo kil gewezen doodvonnis. Zo neen, of de regering dan bereid is alsnog de nodige stappen te doen. Ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen arriveren de laatste daaen in ons land om deel te nemen aan de conferentie in Den Haag- De Amerikaanse minister Dean Rusk bracht een bezoek aan premier Marijnen. Beide bewindslieden gefotogra feerd in de zonnige tuin van het Catshuis ♦Prins Bernhard is gisteren naar Athe ne vertrokken waar hij deze week het zesde congres van de Fondation Euro- peènne de la culture zal voorzitten. O Ngo Dinh Can, de 53-jarige jongere broer van wijlen president Ngo Dinh Diem, is gisteren voor een vuurpeleton in Saigon terechtgesteld. De terecht stelling werd bijgewoond door 200 autoriteiten en journalisten. Door de kogels van het vuurpeloton is het' laatste belangrijke lid van de mach tige Ngo Dinh-familie dat nog in Viet nam was. gedood. Andere leden van de familie, die een tiental jaren 's lands politiek hebben beheerst, zijn óf reeds dood óf bevinden zich in ballingschap. De adjudant van Can, Phan Quang Dong, onderging hetzelfde lot. Dong werd in het stadion van de stad Hué voor een zwijgende menigte van 8000 mensen terechtgesteld. Hué ligt ruim 160 km van Saigon. De adjudant, die was veroordeeld wegens het martelen van politieke gevangenen in 1957 en 1958, werd op het laatste ogenblik in de ge legenheid gesteld afscheid te nemen van Straks in Wassenaar: In Wassenaar zal men als de gemeenteraad het goedvindt straks ook op zondag kunnen trouwen, mits men daar een flinke som gelds voor over heeft. B. en W. achten het wenselijk rekening te houden met de mogelijkheid van huwelijksvoltrekking op zon- en feestdagen. Zij zeggen dit in dc toelichting op een nieuwe legesverordening, die aan de raad is voorgelegd. Het tarief trouwen op zondag moet 250 gulden gaan bedragen. Zeven doelen bij twee ongelukken TWEE verschrikkelijke ongelukken hebben dit weekeinde weer hun tol geëist. Bij een ongeluk zaterdag- ond op dc Lekhrug bij Vianen kwa men drie personen om het leven. In Zwollerkerspel reed een auto bij het parkeren de Willemsvaart in. Vier mensen die naar een voetbalwedstrijd wilden gaan kijken, verdronken. Bij het ongeluk op de Lekbrug waren drie auto's betrokken. Op de vierbaans- weg kwamen twee personenauto's, die beide aan het inhalen waren, frontaal met elkaar in botsing. De gevolgen wa ren rampzalig. De drie inzittenden van beide auto's waren op slag dood. De slachtoffers waren het echtpaar Georgië Bakos uit Waalre en de 33-jarige H. Rolman uit Doorn. Twee inzittenden- een derde auto werden gewond. Het 42-jarige hoofd van een school uit Enschede, G. J. Schiphorst wilde zijn auto parkeren langs de Willemsvaart om met zijn zoon Paul (8). zijn vriend, de 41-jarige verkoper G. P A. RouLng uit Enschede en diens beide zoontjes. Paul (8) en Henk (10) te gaan kijken naar de voetbalwedstrijd ZAC-Vosta. De auto schoot door de berm het kanaal in. Onmiddellijk sprongen een In dc na bijheid wonende winkelier, A. David son, zijn zeventienjarige zoon en nog twee mannen het water in. ZU slaagden er in de bestuurder van dc auto te redden. De anderen verdronken. De voetbalwedstrijd die juistr was begonnen, werd wegens het ongeluk gestaakt. De 16-jarige Ida Krechting uit Wes tervoort is overleden kort nadat de be stelauto waarin zij en drie andere per sonen zaten, zaterdagavond in Duiven in Gelderland uit de bocht vloog, enkele bomen ramde en over de kop vloog. De bestuurder kreeg een shock en de twee anderen werden licht gewond. Bij een autobotsing op de Lek- brua in Vianen zijn zaterdag avond drie personen om het le ven gekomen. De slachtoffers zalen in een Volkswagen en in een Fiat. die tijdens inhaalma noeuvres frontaal met elkaar in botsing kwamen. Van de wagens bleef een hoop verwrongen staal over. Dc Vietnamese politie heeft een com munistisch complot om de Amerikaanse minister van defensie Robert MeNamara aanstaande dinsdag kort na zyn aankomst in Saigon te vermoorden eergisteravond kunnen oprollen. Dc communisten waren van plan een brug op te blazen op het moment dat MeNamara daarover van het vliegveld af de Zuidvietnamese hoofdstad zou bin nenrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1