Architect Chanéac: techniek en poëzie Christian university Tokio zoekt contacten Fel verwijt van de K.Y.P. socialisten aan de Vroeg of laat geeft de protestanfschristRliike vrouw de voorkeur aan PRIN SE S Boeiende expositie in Den Haag Respekt voor liet leven Nal. Orgelconcours voor improvisatie in Bolsward Rijksmiddelen nemen toe door loonsverhoging ZATERDAG 9 MEI 1964 Toen de thans beroemde Franse archi tect Le Corbusicr zyn ideeën over vor men in de praktijk ging toepassen, heb ben velen meewarig het hoofd geschud. Alle pessimisten zijn in de loop van de i(jd bedrogen uitgekomen, want thans spreekt iedere architect met diep ont- ?ag over het werk van deze Franse kunstenaar. Le Corbusier gaf ifjn ideecn rorm in beton, daarbij gebruik makend van de duizenden mogelijkheden die dit materiaal biedt. In de kunstzaal Alveka op de Dennc- weg te Den Haag houdt tot en met 29 mei de 32-jarige Franse schilder-architect Chanéac, pseudoniem voor Jean Louis Rey uit Alx-les-Balns. een expositie over rijn uitgewerkte ideeën over systeem bouw. Niet alleen het materiaal dat door hem wordt gebruikt is opvallend, doch veel meer de vormen die hij toepast Kunt u zich voorstellen een uit tien verdie- pigen bestaande flat met muren, vloe ren en plafonds van plastic en met ra men als grote televisieschermen? Hebt. u er enig idee van, wat voor aanzien een flatgebouw krijgt als binnen een beton nen raamwerk, dat veel weg heeft van een spin, driehoekige bouwelementen op en naast elkaar worden gestapeld? Het is moeilijk onder woorden te bren gen, wat de vriendelijke en hard wer kende kunstenaar bedoelt. Zelf zegt hij: ..Het respect voor het leven zal niet minder worden in een stadium van toe nemende industrialisatie, indien techniek met een zekere poëzie wordt benaderd. Zo zal het mogelijk worden ruimte te scheppen die ook dan de geest in vervoering kan brengen". Deze uit spraak maakt Chanéac op zijn expo sitie volkomen waar. Jean Louis Rey speelde voor ons met zijn spinnen en blokjes, tot er een geheel dorp ontstond. Men wordt dan uitermate geboeid door het traditionele van zijn tot en met uit gedachte bouwmethoden. Dan wijst hij op een maquette van losse houten wo ningen, die als een blokkendoos op el kaar is gestapeld. Bij dit systeem wordt iedere woning van het grote flatgebouw in de fabriek gereed gemaakt en per treiler bouwplaats vervoerd. Met enkele bouten worden de onderdelen aan elkaar ge schroefd. „Is deze bouwmethode goed koper dan traditionele bouwwijze en zie u reële kansen om al deze ideeën in d praktijk toe te passen?", hebben wij ge vraagd. Chanéac is er van overtuigd, dat als zijn ontwikkelde methoden op grote schaal worden toegepast, dit bouwen aanzienlijk goedkoper wordt dan thans het geval is. Als men echter een klein project volgens een van de ontwerpen van de Fransman gaat uitvoeren, komt men aanzienlijk duurder uit. Daarbij is het de vraag of een dergelijk ontwerp in ons vlakke en strakke Nederland wel zal passen. Jean Louis Rey hoopt onder handelingen te kunnen gaan voeren me' grote bouwmaatschappijen. Op het ogen blik is er een gesprek gaande met eer Mexicaanse bouwmaatschappij, die wel iets in Chanéacs ontwerpen ziet. Cel als basis Het. is moeilijk om de visie i schilder Chanéac te combineren met. de 'ideeën van de architect Chanéac. Toch er een overeenstemming. Zowel in zi '^schilderkunst, als in zijn architectuur •meent hij het differentiërende element en het structurele principe te hebb< gevonden in de cel. de basis van alle le ven. De cel is tegelijk begin en einde, zij groeit steeds door. is een eenheid in zich zelf en toch onderdeel van het geheel, meent. hij. Slechts een minderheid heeft 'het. voorrecht het leven te kunnen opluis- jteren door het bezit van schilderijen, -maar iedereen moet. wonen. Vandaar, dat de architect Chanéac de principes zijn schilderkunst dienstbaar heeft ge maakt aan zijn architectuur, waarin hij verschillende cellen heeft ontworpen, die het mogelijk maken deze elementen i een fabriek geheel gereed te maken. Jean Louis Rey werd op 9 augustus in Avignon geboren. Hij bezocht van 1948 tot 1951 de academie voor bouwkunst te Grenoble, doch in 1958 bgon hij met het bestuderen van de mogelijkheid tot ver vaardiging van complete wooneenheden in de fabriek. Zij werk en zijn plannen weerspiegelen een visie voor de toekomst. „In een tijd die gonst van de integratie wil ik de diferentiërende elementen laten zien. Terwijl iedereen tracht het functionele te beklemtonen, probeer ik de wezenlijke structuur van het menselijke leven te vinden", zo stelt hij. C. Keizer Chanéac, de 32-jarige Franse I schilder-architect met een van zijn opmerkelijke ontwerpen lii de Martinikerk le Bolsward wordt' op zaterdag 6 juni het derde Nat Orgel- Improvisatieconcours gehouden. Dit jaar zullen de organisten Frans van Doorn uit Haarlem, Addie de Jong uit Delft, Gerard Muts uit Soest en N. A. M Waasdorp uit Bloemendaal zich aan net vermaarde Hinsch-orgel zetten om te trachten de hoogste eer gesymboli seerd in de „Zilveren Noot" te beha len. De jury bestaat uit de heren dr. An- thon van der Horst,, Herman Strategier en Albert de Klerk. De thema's werden gecomponeerd door Piet Post. Het con cours wordt door de radio uitgezonden. Albert de Klerk heeft in opdracht van het Ministerie van O., K. en W. speciaal voor deze -orgeldag een concert koororgel en orkest gecomponeerd. Hij zal het zelf, in samenwerking met het Muzieknieuws van HolL Festival De mezzo-sopraan Christa Ludwig zal 1 op 23 juni in de Kurzaal te Scheveningen een recital geven van liederen van Mah ler. Wolf. Brahms en Strauss. Zij zal be- geleid worden door Erik Werba. De tenor Ernst Ilaefliger zal op 5 juli eveneens in de Kurzaal te Scheveningen 'in het Holland Festival liederen van .Beethoven en Schubert ten gehore bren gen Hij zal worden begeleid door Felix de Nobel. Voorts zal de Russische zangeres Ga- Itaa Vlsbnevskaja op 9 juli in Utrecht een recital geven met liederen van Tsjai- kowski, Prokofieff, Strawinsky en Moes- sorgskL Zij zal op de piano worden bege leid door haar echtgenoot Mstislav Ros- tropovich, die tevens als cellist mede werkt. aan andere programma's in het Holland Festival. Het Amadeus Kwartet zal in het. Hol land Festival op 24 en 29 juni in Am sterdam spelen, op 26 juni en 2 juli in Scheveningen. op 27 juni in Middelburg en op 30 juni in Rotterdam. Het program ma van 24 juni omvat het kwartet van Haydn opus 77 no 2, van Schubert opus 29 'en van Bar»ik no 4 Dit. programma wordt ook gespeeld op 26 juni in Sche veningen en op 27 juni in Middelburg Het programma van 29 juni omvat het kwartet van Haydn opus 77 no 1, van Brahms opus ,51 no 1 en van Britten no 2 Dit programma wordt ook gespeeld op 30 juni in Rotterdam en op 2 juli in Scheveningen. Het Vegh-kwartet. zal in Leiden op 26 en 27 juni in de Mare Kerk alple zee kwartetten van Bartok ten gehore bren- gen- - Herbert von Karajan zal met Die Wie ner PhUhurmonlker op 30 juni in Den Haag spelen Strauss' Don Juan. Schu bert's Achtste Symphonie en Beethoven's Zevende Symphonie. Het Amsterdamse programma van 1 juli omvat de Sym phonie KV 550 van Mozart en Bruckner's Zevende Symphonie. Veel ballet in het Holland Festival The Royal Ballet uit- Londen zal hel Holland Festival zeven voorstellingen geven in vier steden. In Den Haag op 16 en 19 juni. In Den Haag komen „La Fille mal Gardée" van Herold-Ashton, „Hamlet" van Tsjaikowski-Helpmain, i.The Invitation" van Matyas Seiber-Mac Millow en „Danses Concertantes" van Strawinsky-Mac Millow. De artistieke leiding heeft Frederick Ashton. Het. Nationaal Ballet zal voorstellin gen geven o.m. 'op 28 juni in Den Haag van een programma, dat omvat: „Don Juan", een balletreportage van de Tsje chische componist en regisseur Vaclav Kaslik, en „La Bayadère" van Munkus- Tchikvaidze. Het Nederlands Dans Theater en hel Brabants Orkest. ojI.v. Hein Jordans zullen opvoeren: Divertimento van Bar- tok-van Manen. Apodlon Musagête van Strawinsky-Balanchine en Carmina Bu- van Orff-John Butler. Dit pro gramma wordt opgevoerd o.m- 9 juli in Den Haag. samenwerking met het Residentie- Orkest o.l.v. Louis Stotijn zal een twee de programma gegeven worden, waarin plaats van dc Carmina Burana gege- 1 zal worden Symfonische Elegieën van Krenek-Glen Tetley. Dit laatste pro- ma zal worden opgevoerd op 7 en 14- juli in Den Haag. Het ballet van het Kroatische Natio naal Theater zal 6 juli een voorstelling geven in K. en W. Fr.vs Orkest onder leiding van Alfred Salten uitvoeren op het pas in de kerk geplaatste koororgel. icours begint om twee. uur des middags met inleidend orgelspel door Wim Sevinga uit Ermelo. De belangstel ling uit binnen- en buitenland is vol gens de organisatoren reeds groot. Bristol Old Vic met twee Shakespeares in Holl. Festival The Bristol Old Vic zal Shakespeare's Henry V spelen o m. op 23 en 29 juni in Den Haag en op 24 en 27 juni in Amster dam. De regie is van Stewart Burge, de decor en kostuum-ontwerpers zijn Graham Barlow en Audrey Price. De voorstellingen door hetzelfde gezel schap van Shakespeare's „Love's Labour": Lost" zullen plaats hebben o.a in Am sterdam op 22 juni, in Den Haag op 25 juni. in Rotterdam op 26 juni De regisseur is Val May en de ontwer per van decors en kostuums is Michael Annals. In beide stukken vervullen Eithne Dunne, Barbara LeighHunt, Ro- wena Cooper. Richard Pasco, David Dodimead, Barbara Topher Benjamin ei Russell Hunter de belangrijkste rollen. Componist Lnkas Foss in Holl. Festival De Amerikaanse dirigent Lukas Foss zal het Nederlands Kamerorkest leideD op 17 juni in Amsterdam en op 18 junj in Scheveningen. Behalve de grosse fuge opus 133 van Beethoven en het Pianoconcert in d kL van Bach, waarin de dirigent tevens solist is. zullen uitgevoerd worden ..Unanswered Question" van de Ameri kaanse componist Ch. Ives en „Time Cy cle" van Lukas Foss. De grote Russische pianist Svjatoslaw Richter zal in het Holland Festival twee recitals geven: het een op 5 juli in het Amsterdamse Concertgebouw en liet an der op 7 juli in de Scheveningse Kurzaal. Zijn programma bevat, werken van Men delssohn. Brahms en Prokofjef. Huurwaarde van inkomstenbelasting De staatssecretaris vart financiën heeft nörmen voorgeschreven voor de vaststel ling der huurwaarde van nieuwbouw woningen voor berekening van de in komstenbelasting en de premieheffing. Bij de aanslagregeling in de inkomsten- belasting en de premieheffing óver 1963 gelden de volgende normen: De huurwaarde van de vrije sector woningen wordt gesteld op 150 pet. van de huurwaarde, die geldt voor de hef fing van de personele belasting voor "13-'64. Voor de vaststelling van de huurwaarde premiewoningen gelden de volgende percentages: Percentages v.d. huur waarde personele bel. l963-'64 1956 of eerder 1957 tm. '59 1960 1961 1962 1963 135 De normen voor de aanslagregeling in de inkomstenbelasting 1964 en volgende jaren zullen leder jaar worden meege deeld. Voor de loonbelasting geldt met betrek king tot de economische huurwaarde met ingang van 6 mei 1964 een overeenkom stige regeling als voor de inkomstenbe lasting. Juli is orgelmaand in Haarlem Juli is de orgelmaand van Haarlem. Dan wordt het 14e internationale orgel- improvisatieconcours in de Bavokerk ge houden en daarop volgt de zomeracade- ie voor organisten. Als deelnemers aan het concours zijn uitgenodigd: Guy Bovet uit Gènève, Hans Gebhard uit Kiel, Wilfried Grasemann uit Maria Enzersdorf (Oostenrijk). Arie Keyzer uit Middelharnis en Bert Matter, uit Zutfen. De jury bestaat uit Hans Ha- selböck. Wenen, André Marchal, Parijs, Piet Post. Leeuwarden. Op maandagavond 6 juli geven de deel- ?mers een concert, op dinsdagavond 7 juli valt de improvisatiewedstrijd en op woensdagavond 8 juli het juryconcert. Dan wordt op vrijdagavond 10 juli een concert door het N.C.R.V. Vocaal Ensem ble onder Marinus Voorberg gegeven sa men met „De Nedérlandse Cantorij on der Maarten Kooy. Aan. het orgel Klaas Bolt. Ook in Alkmaar, in Aerdenhout (Ad- ventskerk), Beverwijk, Santpoort-Z. (,,De Hoeksteen") zullen de orgels be speeld worden. De 10de Zomeracademie staat geboekt in 13-31 juli. Cursusleiders zijn Marie- Claire Alain, Anton Heiller, Siegfried Reda, Luigi Tagliavini, Cor Kee en Gus- tav Leonhardt. Alle inlichtingen geeft Stichting Inter nationaal Orgelconcours, Stadhuis. Haar- De 26-jarige pianist Wil Brons heeft het Amsterdamse „Muzieklyceum" de Prijs van Uitnemendheid ontvangen. Hij behaalde reeds het vorige jaar de eerste prijs op het concours, dat de bond pianofabrikanten en -handelaren had uitgeschreven. Werk dat uitbreiding behoeft Indrukwekkend pionierswerk EVEN buiten Tokio ligt de Inter national Christian University, wellicht een van de merkwaardigste universiteiten ter wereld. Een stuk pionierswerk, opgebouwd en onder houden door vrijwillige bijdragen. Een werk ook dat uitbreiding be hoeft. Daarom zijn de president van de universiteit professor Nobushige Ukai en de vice-president dr. Eve rett Kleinjans op het ogenblik op een reis door Europa. We spraken met hen in het Institute of Social Stu dies in Den Haag. Het International in de naam van de universiteit slaat niet alleen op de stu denten, maar ook op de leiding en de professoren. Het idee voor de oprich ting ontwikkelde zich tegelijkertijd onaf hankelijk van elkaar in Japan en Ame rika. In Japan kwam het initiatief uit de studentenwereld, in Amerika was het een losse gedachte eens op een verga dering geuit, vervolgens door een jour nalist in de krant gebracht en daarna druk besproken tot men tot de vorming van fondsen kwam. Dé beide stromin gen ontmoetten elkaar en gingen teza men verdei-. In 1952 begon men met de oprichting van een taleninstituut Uit het Japanse volk werd 450.000 dollar bijeengebracht en de Amerikaanse fondsen deden de rest Besloten werd Drie mannen verdronken Auto van veerpont in Haringvliet Bij iiet binnenvaren in de haven van Middelharnis is vanmorgen, te gen acht uur, een volkswagenbusje van de R.T.M.-veerboot „Stad Zierik- zee" het Haringvliet, dat ter plaatse 30 meter diep is, ingereden. De inzit tenden, drie mannen, zijn verdronken. Het nummer van dc auto en de iden titeit van de mannen is onbekend- Eén van de mannen zag nog kans om uit de auto te komen, maar hij slaagde er niet in om de hem toegeworpen red dinggordel te grijpen. Hij verdween in de golven. De oorzaak van dit dramatisch onge luk is onbekend. Men spreekt, van raad sels. Zelfs de blokken zouden voor de wielen van het voertuig hebben gelegen en toch schoot de auto door de hekken van de verschansing van de boot in het Haringvliet Bij het afmeren van de boot in Middelharnis mochten de auto's niet van boord. Er moest gewacht wor den op de rijkspolitie te water in Vlaar dingen. (Van een onzer redacteuren) tót stichting van een universiteit die christelijk zóu zijn zonder tót een be paalde kerk te behóren. Dit in tegen stelling tot de Japanse universiteiten ge sticht door de van bepaalde kerken uit gaande zending. Internationaal De leiding zou internationaal zijn. De president een Japanner, de vice-presi dent een niet-Japanner. Een term die opzettelijk gebruikt wordt, daar men het woord „vreemdeling" vermijden wil. Die vice-president is nu de Amerikaan met de Nederlandse naam, dr. Everett Kleinjans. Zijn grootouders emigreerden van het oosten van ons land, het „gren- zeland" zoals de grootmoeder het noem- laar Amerika. Merkwaardig genoeg leerde dr. Kleinjans zijn vrouw kennen op de door Van Raalte gestichtie Ho pe-university in Michigan. Haar naam is Klaaren, ook een emigrantenfamilie Van origine Christelijk Gereformeerd behoort dr. Kleinjans nu tot de Reform ed Church. Maar terug naar de universiteit In 1953 kon met 75 studenten gestart wor den. Nu zijn het er elfhonderd, van wie 85 pet Japanse. De overigen komen voornamelijk uit Aziatische landen. En kelen uit Amerika en uit Europa. Men wil het aantal niet-Japanse studenten gaarne uitbreiden. Wanneer er meer uit de niet-Aziatisehe landen komen wordt de sfeer immers algemener, terwijl de wisselwerking sterker kan zijn. Ook meer Aziatische studenten uit Indonesië. Korea, de Fhilippijnen en China bijvoor beeld. Velen van hun trekken nu nog naar de Verenigde Staten en Europa, wat het nadeel heeft dat zij ontworteld raken en later grste moeite hebben thuiskomst zich weer aan te passen. Van de honderd professoren zijn twintig niet uit Japan. O.a. een Zwit ser, een Deen, een Zweed, een Engels man en enige Amerikanen. Het doel van deze reis is bij de Euro pese universiteiten belangstelling te wekken voor het internationale streven. Dit kan resulteren in het verstrekken van studiebeurzen of liet zenden een professor. Met bijzondere aandacht hebben beide heren de Vrije Universi teit bezocht en met bewondering spre ken zij over wat daar verricht is. Ook hebben zij een bezoek gebracht Kerk en Wereld in Driebergen. Aparte plaats De International Christian University van Tokio neemt een zeer aparte plaats in. Het doel is een wetenschappelijke elite te kweken. Ieder jaar wordt Nasleep van kwestie-Irene T~\OOR de kwestie-Irene is een dui- d olijke controverse ontstaan tussen de KVP en de PvdA. Dit blijkt uit een documentatie van de KVP, waarvan een uittreksel in de Volkskrant is gepubliceerd. De in druk, vaat de kloof, die fcusscu de twee partijen is ontstaan, wordt ver sterkt door een toelichting van de voorzatter van de KVP, mr. P; J- M* Aalberse op deze documenatie. Deze toelichting heeft de KVP-voorzitter geschreven op verzoek van de voor zitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff. Én in documentatie èn in toelichting wordt gesteld dat terecht veel rooms- katholieke Nederlanders zich geërgerd hebben om veel onwaarachtigs en on barmhartigs, dat *ich heeft afgespeeld rond de overgaaig van prinses Irene naar de rooms-katholieke kerk, haar verloving en baar huwelijk. Men heeft duidelijk tendenzan gevoeld van anti-pa- pisme en van politiek opportunisme. Eenzijdige IBIEEEDniE Het gezellig zeestrand Bergen, boe- vieren en valleien In de Ardennen rustige Kempenland Watersport, Ïjlt Wereldvermaarde Kunst- olklore Schitterende festival» kunstmanifestaties (Brussel. Luik. Mono. Oostende. Knokke, Ant- jen. Gent. Doornik. Namen...)-a Voor- felljke H steden, badplaatsen, schilderachtige ig (280 terreli Hotelglde 1964 Camping - Caravann Brocnure Vakantie v sen van 200 goedkope Kalender der Merkwaerdlge Gebeur- Festivelfolder 1964. Een gul onthaal wacht u In het prachtige en zo boelende Belglé. bron vgn lavtns- r Allen (Adrei bureau. Laldsepleii voorlichting en opportunisme en de VARA. om mee te doen aan eet rechtstreekse uitzending van het huwe lijk in Rome Aan de socialisten verwijt de K.V.P. dan speciaal de rol te hebben gespeeld van v.-iorvcchters van de grondwettelij ke vrijheid. Maar intussen, aldus het verwijt, heb ben zij maandenlang systematisch in een tendentieuze voorlichting ons volk proberen duidelijk »e maken, hoe grote gevaren ons bedreigen van Spanje uit er het Carlisihe. Geen begrip Van zUu toelichting zegt de K.V.P. voorzitter, dat zowel In de voorlichting van de zUdc van de V.A.R.A. als die In „Het Vrije Volk", zo niet In het ge- heel dan toch maar bitter weinig be grip is opgebracht voor de menselijke kant van dc grote moeilijkheden, waar voor prinses Irene stond. Zelfs de frac tie-voorzitter van de F.v.d.A. in de Tweede Kamer gaf geen blijk van be grip voor de menselijke kanten van de zaak De K V P. verwijt de P v d A. ver der politiek opportunisme, omdat de heer Vondeling tijdens het Irone-de- bat de kans greep een politiek spel te. bedrijven, gericht op het brengen van verwijdering tussen de regerings partijen. Ook probeerde hij de rege ring in verwarring te brengeta en wierp hij zich op als kampioen van de gods dienstvrijheid. Uitvoerig gaat mr. Aalberse in zijn toelichting in op de maandenlange sys tematische tendentieuze voorlichting van de soolalisten. De VARA, aldus de KVP, heeft, gebruik makend van de actuali teit van het onderwerp, iedere gelegen heid aangegrepen om op haar eigen wij ze de toestanden in Spanje en het Car- lisme te hekelen. Als voorbeeld wordt genoemd de uitzending van de VARA- televisie, die eindigde met de vraag of de prins van Bourbon-Parma niet be schouwd moet worden als een ongewen- »te vreemdeling- De K.VP. noemt nog meer gri tegen de VARA en haalt ten slotte feit aan. dat deze omroepvereniging niet heeft willen meedoen aan de recht streekse uitzending van het huwelijk in Rome. Deze voorlichting, aldus mr. Aalberse, was niet objectief De KV.P.-voorzitter haalt dan aan, wat de heer Th. G. Sinndge heeft ge schreven in het maart-nummer van D« Gids onder de titel „Fascisme of Spaan se traditie 7" De heer Sinnige stelt, dat de wijze van benadering van de Spaanse problema tiek vaak uitgaat van de politieke te genstellingen van 1936. Maar tal verschijnselen van toen, zijn nu Deze wUze van benadering, zo stolt de voorzitter van de R.V-P., is niet al leen eigen aan de Nederlandse socialis tische voorlichting, maar ook een ver schijnsel van internationale socialistische Zoals bekend is de K.V.P. bereid de uitzending van de t.v.-rubriek van de VARA „Achter het nieuws" 13 mei a.s. een toelichting te geven op de staande bezwaren, De secretaris va KVP., dr. L- A, H. Albering zal deze toelichting geven. Dat deze bereidheid van de K.V.P. niet vanzelfsprekend was, wijst er weer op hoe de onderlinge varhouding is. De directeur van het partijbureau van de K.V.P., de heer Wouter Perquin, heeft nogal wat bezwaren gemaakt een brief, die hij aan de redacteur van „Achter het rueuws". de heer H. Wig- bold schreef. In de eerste plaats acht. de K-V.P. het ongewenst, om nog eens veertien dagen na het huwelijk een discussie te houden en weer allerlei zaken op te rakelen. Verder wordt bezwaar gemaakt tegen het in de televisiekringen toenemende gebruik om mensen maar op te comman deren. De ervaring heeft geleerd dat wanneer men aan een dergelijke „uit nodiging" geen gehoor geeft, welke goe de redenen men ook mag hebben, men in de hoek wordt, geplaatst van mensen, die zich niet durven te verantwoorden voor hetgeen zij zeggen en minstens de suggestie wordt gewekt, dat men dug aan hun beweringen terecht kan twijfe len. „Ondanks deze bezwaren echter", al dus de brief van de he.er Perquin, „heb ben wjj toch besloten te. komen, aan gezien wjj u niet de kans willen geven de schijn te wekken, dat w(j het dooi ons gestelde niet zouden of niet kun nen verantwoorden bepaald aantal studenten na een verge lijkend examen toegelaten. De godsdien stige richting legt geen gewicht In de schaal. De boeddhist is er even welkom als de katholiek of protestant. Er zijn Japan ongeveer driehonderdduizend katholieken en evenveel protestanten. Het universiteitsleven van de LC.U. is echter geheel in christelijke geest ge organiseerd. Er wordt .geen opzettelijke zending bedreven, maar de invloed is opmerkelijk. Zo kwam een afgestudeer de eens terug om de predikant te spre ken. Hij verklaarde zich te wjllen la ten dopen. In het gesprek kwam zijn mo tief uit. In het maatschappelijk ver keer was hem gebleken, dat ieder hem voor een christen hield, hoewel hij dat niet was. „Maar je denkt en gedraagt je als ?n christen", was het antwoord op zyn verbaasd vragen hoe men op die ge dachte kwam. Hij was daarover gaan nadenken en zo kwam hij terug naar de predikant Een ander meldde zich voor het kerk koor, alleen maar omdat hij zo graag zong. Zo verdiepte hij zich in het chris tendom en vond zijn weg daarheen. Deze universiteit wil ook een tegen wicht vormen voor de luidruchtige sterk links georiënteerde zengakurenbeweging onder de studenten. Niet dat deze or ganisatie voor de studenten van de In ternational Christian University verbo den is, maar het klimaat is er te an ders dan dat een dergelijke richting er kan gedijen. Zoals dr. Kleinjans het uitdrukt: „WU willen in dienst staan van de wereld en van de kerk, zonder één bepaalde kerk boven de andere, te verkiezen. Wie ge confronteerd wordt met de noodzaak als kleine groep een groots doel na te stre ven. ontdekt dat meningsverschillen over kleinere zaken volkomen onderge schikt worden". Behalve Nederland wor den op deze reis ook FrankrUk.Zwit- seriand. Duitsland. Engeland cn de Scandinavische landen bezocht. „Schadevergoeding" van halve stuiver voor dr. Dering Dr. Wladyslaw Bering, de arts dié heeft bekend in Auschwitz Joodse meis jes te hebben gesteriliseerd, is een scha. devergoeding van een halve penny toe gekend in de zaak wegens smaadschrift in de roman Exodus. De jury kwam tot dit besluit na twee- en-een-half uur overleg. Dering werd veroordeeld tot het betalen van de on kosten van hemzelf en van de tegenpar tij. Dit bedrag wordt op ongeveer f 250.000 geschat. Dering had een eis ingesteld tegen de schrijver Leon Uris en de uitgevers William Kimber and Company. Hij maakte bezwaar tegen een passa ge in het. boek waarin werd gezegd dat hij ongeveer 17000 experimenten had gedaan in Auschwitz zonder de slacht offers te verdoven. Dering die nu huisarts is in het noor den van Londen, beweerde dat alle ope raties die hij had uitgevoerd, naar be horen waren gegaan en dat de slacht, offers steeds onder narcose waren ge- Andere functie voor Delftse suppoosten De twee suppoosten van het Delftse Justitie museum „Het Steen" die ver antwoordelijk waren voor het opsluiten van twee bezoeksters afgelopen zondag hebben een andere functie gekregen. Beiden zijn in dienst, van de gemeente lijke sociale werkplaats, de Van deï Wouden - stichting. De dames L. Bos en E. van Hoeven werden zondag 3 mei om half vier op gesloten in de cel waar eertijds Baltha zar Geraerds werd vastgehouden voor de moord op prins Willem van Oranje. De meisjes werden door voorbijgangers wel opgemerkt, maar pas om 5 uur bevrijd nadat dc hoofdbode van het stadhuis, waarin het museum gehuisvest is. was gewaarschuwd. De rijksmiddelen hebben in maart f 877 miljoen opgebracht tegen een jaar tervoren f 764.9 min. In de eerste drie maanden was de opbrengst f 2S03.5 (vo rig jaar f 2476.6) min en een raming van f 3298 min. De oorspronkelijke raming was aanmerkelijk lager, namelijk f 2990.7 min. De loonbelasting nam fors met 22 pet toe tengevolge van de laat ste loonsverhogingen, terwijl de inkom stenbelasting. welke op vroegere perio den betrekking heeft, 17 pet steeg. Aan kohierbelastiingen is in maart f 168 (vj. 128) min geïnd, waardoor het nog in te vorderen bedrag met f 43 m'n steeg tot f 1043 min. Dit bedrag zal aan merkelijk toenemen door voorlopige aanslagen inkomstenbelastingen. De niet-kohierbelastiuigen brachten f 709 (in december 617. in maart. '63 650) min op, De omzetbelasting bracht, in het eerste kwartaal 10 pet meer op dan vo rig kwartaal en 19 pet dan vorig jaar, waarin zjch de toeneming van het ver bruik weerspiegelt. Academische examens AMSTERDAM. VU— Ge-laagd voor het propedeutisch examen theologie: P Suur- mond (Utrechlj. kand examen theologie: A van Egmond (Amsterdam) (cum Iaude)<

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9