wordt Soumokil geofferd? Koningin Wilhelmina stuurde De Geer weg Gerbrandy overwoog kidnappen Meer wind „Van Groningers geen oliesjeiks maken" N.S. vervoeren per jaar 72 min. reizigers ZATERDAG 9 MEI 1961 V A AN de lange reeks televisiedocumentaires over Nederland in de Twee- de Wereldoorlog is gisteravond een zeer belangwekkende toegevoegd. Tal van minder bekende facetten van het regeringsbeleid kort voor en tij dens de oorlog werden door dr. L. de Jong directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, onthuld. Voornemen was: Vorstin tijdelijk alleen macht Zo was het plan van prof. Ger- brandy om de naar Nederland te rugkerende jhr. De Geer in Portu gal te laten kidnappen slechts aan ingewijden bekend. Ook maakte dr. De Jong bekend, dat het in Enge land nimmer is gelukt een in bezet Nederland bruikbaar persoonsbewijs te doen drukken, en dat de Londense regering doorgaans drie tot zes maanden achter lag met haar in formaties over wat in bezet Neder land gebeurde. De staatkundige verantwoordelijk heid lag aldus dr. De Jong over het regeringsbeleid kort voor de oorlog bij de ministers. Over hun besluiten, over de factoren die aan hun beleid ten grondslag lagen, werd zij (de Konin gin) vaak maar schematisch ingelicht. Eind 1939begin 1940 kreeg Zij eens in de maand een kopietje van de notu len van de ministerraad, waarin maar zelden iets van belang stond aange tekend. Haar land, zo voelde Zij het, werd in Haar naam bestuurd, maar niet altijd volgens Haar denkbeelden. Dat aanvaardde Zij. Een van de eerste daden van het minis terie-De Geer was de benoeming van een opperbevelhebber van land- en zeemacht (generaal Reynders). Men had de Konin gin, die in de eerste wereldoorlog een grote ervaring opgedaan had, niet om advies gevraagd. Op de invasie van mei 1940 waren de meeste ministers innerlijk niet ingesteld Zij wel. Zij hield er van meet at aan rekening mee, dat de strijd niet lang zou duren. Defaitistisch Van de eerste minister, jonkheer D. J. de Geer, zegt dr. De Jong, dat hij de defaitistische gedachtengang koes terde, dat ons volk er het meeste mee gebaat zou zijn als het zich maar koest hield. Hij vervolgde: Gebroken dooi de overweldiging van ons land, had hij (jhr. De Geer) er eind mei 1940 bij Churchill op aangedrongen, vredeson derhandelingen met Hitier aan te kno pen. Churchill had hem niet eens ant woord gegeven. Midden juli deed De Geer in de ministerraad hetzelfde voor- T~iE temperatuur bleef vrijdag 5 tot 7 graden lager dan Hemelvaarts dag als gevolg van een krachtige en frisse westenwind. Inmiddels is de barometer flink gaan stijgen doordat een hogedrukgebied zich van West- Frankrijk naar Midden-Duitsland ver plaatst. Hierdoor is het vandaag ook droog en overwegend zonnig. De wind gaat wat meer naar zuidwest tot zuid draaien, doordat boven de Britse eilanden een storingsfront naderbij komt van een stormdepressie ten noordwesten van Schotland. De wind i' gaat zondag in kracht toenemen en ook de bewolking wordt zwaarder. Het is mogelijk dat het genoemde front reeds zondagmiddag of -avond plaat selijk al een buitje gaat veroorzaken. Het weer is wat minder stabiel dan- zich vandaag op het eerste gezicht laat aanzien. Zondag 10 mei: zon op 4.55, ondei 2 -9: maan op 4.43, onder 13 23 Maandag 11 mei: zon op 4.53, onder 20.21; maan op 5.05, onder 19.51.; 11 mei nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur zt 1? U iïz.Ss es eïz» stel. De minister van justitie, prof. Gerbrandy, zei bij die gelegenheid: ..Wij moeten het wagen, alles te ver liezen om voor de toekomst land en volk te behouden. Ook een vrede door gelijkspel is verwerpelijk". Dat gelijke spel werd intussen door verscheidene andere ministers voor onvermijdelijk gehouden. De minister van defensie, de militaire vakman in het kabinet, was van mening, dat Hitier niet meer verslagen kon worden. Natuurlijk bleef dat alles de Koningin niet verborgen. Zij ontving weliswaar geen notulen van de ministerraad (die heeft zij al de Londense jaren niet gekregen). Ingrijpen Het werd voor de Koningin een be- auwenis. Week na week keek zij reik halzend uit naar een mededeling van de ministers: „Majesteit, deze De Geer moet weg". De mededeling kwam niet Erger nog. Toen de Koningin zelf in arren moede ingreep en De Geer meedeelde, dat hij haar vertrouwen volstrekt ver loren had en diende heen te gaan, stuurde de ministerraad, bevreesd dat men in bezet gebied een totaal verdwijnen van De Geer niet zou begrijpen en ook begaan met het lot van die zeventigjarige grijs aard, een delegatie naar de Koningin, om aan te dringen, dat hij zou mogen blijven als minister van financiën. Haar antwoord was: „zachte heelmeesters ma ken stinkende wonden". Zij zette door dat prof. Gerbrandy «en nieuw kabinet formeren. Hij kreeg blanco mandaat. De enige bewindsman op wiens behoud zij aandrong, was de minister van sociale zaken, dr J. van Tempel, wiens onver schrokkenheid haar niet onbekend ge bleven was. De Geer. van wie drie kin deren in Nederlands-Indië woonden, aan vaardde in november een soort opdracht de regering, in Indië financiële vraag, stukken te gaan bestuderen. Hij vloog Lissabon. Eenmaal daar aange komen, deed hij weten, dat hij van plan naar bezet Nederland terug te keren. De regering zond hem een brief om hem' dat heilloos voornemen af" te bren gen. Hij volhardde. Prof. Gerbrandy over woog hem te laten kidnappen, maar dat kon niet doorgaan, dat zou teveel moei lijkheden met Portugal geven. Begin februari 1941 voegde De Geer de daad bij het woord. In het verloop van zijn documentaire verstrekt dr. De Jong bijzonderheden over de mogelijkheden, die de Londen se regering wel en helaas niet had, over de sfeer in Londen, haar mare chaussees die vaak voor generaal van exotische maar kennelijk belang rijke staat werden aangezien, over de werving van Nederlandse vrijwilligers dienstplichtigen in buitenland toenmalige koloniën, over het aandeel van koopvaardij, marine, Engeland- vaarders, over de vluchtelingenhulp de vaak merkwaardige houding, die hogere of lagere gezagsdragers tegen over de vele problemen innamen. Hoevelen in totaal bezet Nederland op weg naar Engeland verlaten hebben, niet precies bekend het getal moet ver van de tienduizend liggen. Nog geen duizend, zo zegt dr. De Jong wisten Engeland te bereiken. Dat heeft het aan deel van ons land in de geallieerde oor logvoering gevoelig geremd. Van prinses Beatrix vermeldt dr. De Jong. dat zü toen zjj vier jaar was als grootste ideaal had boerin te worden en dan met de twee emmers aan een juk melk rond te brengen bü al die arme kin deren in Nederland die al die jaren geen melk gehad hebben. Persoonsbewijs Een goed persoonsbewijs, voor gebruik door de Nederlandse verzetsgroepen, zo vervolgde dr. De Jong, heeft men iu Engeland nooit kunnen drukken. Het zet- /as wel goed, maar het papier was veel te dik. Iedere SD'er die dit PB alleen in zijn handen nam, zou weten: dat is vals. En is dat niet eigenlijk een merk waardige illustratie voor het feit dat de regering, hoeveel steun zij ook aan verzet wilde geven, de details van al het illegale werk moest overlaten aar groepen in bezet gebied? Het duurde i dan drie jaar voor de geheime verbin dingen met bezet Nederland goed gingen functioneren. Dat wil niet zeggen dat de regering nadien het gehele terrein vj Illegaliteit kon overzien. Haar informatie die meestal drie tot zes maanden op de werkelijkheid ten achter was zat tot het einde toe vol lacunes. De buitengewone raad van advies, die in de zomer '42 in het leven werd ge roepen, had maar beperkte bevoegdheden. De ministers wonnen zijn advies in maar waren hem geen verantwoording schul dig. Wanneer de Koningin weigerde, haar handtekening onder bepaalde ministeriële besluiten te zetten, konden de ministers haar niet dwingen. Ja konden aftreden, maar hoe kon men dat ooit bevredigend verklaren aan de bevolking in bezet gebied? De Koningin, zich herinnerend dat zij het was geweest die in de crisis-De Geer had moeten doorzetten, beschouwde vele van de ministers als figuren die voor oorlogvoering ongeschikt waren, niet meer pasten bij haar heldenvolk term die zij in een van haar radio toespraken gebruikte Nog minder bij het door de bezetting gelouterde, eendrachtige, vernieuwde Nederland dat, volgens haar diepste overtuiging, a de bevrijding zou herrijzen. Gerbrandy was een tijd lang met de Koningin van mening (haar mening bleef dat veel langer) dat de werkelijke macht de bevrijding bij de Koningin per soonlijk moest liggen ter voorbereiding een ingrijpende en dan langs demo cratische weg goed te keuren wijziging m ons staatsbestel In de toekomst van de traditionele poli tieke partijen had hij (prof. Gerbrandy) niet veel vertrouwen, maar hij heeft zich r dan vier jaar lang met succes klui verzetten tegen een radicale wijziging zijn kabinet en de ministerraad die hij herfst '44 presideerde, had nog als kern de ambtgenoten met wie hij op 13 mei '40 scheep was gegaan in Hoek van Holland. Half gesloopt door de spanningen van de oorlog heeft hij eind '44 de tegen stellingen binnen het kabinet, tussen kabinet en Koningin en tussen het kabinet en het in het bevrijde zuiden functionerend militair gezag niet kun nen beheersen. Toen hij februari '45 volgens de wensen van de Koningin een nieuw kabinet formeerde dat hoofdzaak uit personen uit het zuiden bestond, voelde hij dat, zo zei hij mij eens, als het zwaarste offer dat hij had moeten brengen. Agenda Staten-Generaal (Van onze parlementsredactie) Na een vergaderloze week komt de Tweede Kamer volgende week weer bij een ter behandeling van o.m. de Over gangswet ruimtelijke ordening en volks huisvesting, de ontgrondingenwet en dc Wet op het sdhadeverzekeringsbedrijf. Daarnaast zal er een debat zijn over visserijjvraagstukken. De Kamer ver gadert op dinsdag, woensdag en zo no dig ook op donderdag. De Eerste Kamer gaat verder met de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten ea wetenschappen. Daarna hoopt ze woensdag een begin te maken met de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat. Coöperatieve Centrale Boerenleenbank: Op de jaarvergadering verklaarde de voorzitter, mr. Ph. C. M. van Campen, dat door de toenemende kredietvraag de beschikbare middelen dit jaar over de nonnen van kredietbeperking zal heen- schieten. Men verwacht dat de Neder landse Bank de teugels nog strakker zal aanhalen. Het spaarklimaa' is niet slecht en het totale spaartegoed heeft de 2Vz miljard overschreden. De jaarstukken en de statutenwijzigingen werden goedge keurd. U herdacht deze dagen een episode van onrecht, be zetting en terreur in uw geschiedenis. Dat is nu al 20 jaar geleden. Het volk der Zuid-Molukken leeft vandaag - al veertien jaren lang - in deze situatie. En op het moment dat u dit leest zit de leider van ónze strijd voor de vrijheid, Dr. Christiaan Soumokil, in Djakarta in de gevangenis. Veertien dagen geleden werd hij ter dood veroordeeld. Een doodstraf die moord zou betekenen. Daarom stellen wij Ambonese jongeren, hier in uw land, - voor het forum van de vrije wereld - drie eenvoudige duidelijke vragen: Wij vragen President Soekarno, de regels van de behoor lijkheid en van het menselijk respect in acht te nemen. Wij vragen de Nederlandse Regering - juist in deze periode van bijna feestelijke toenadering - haar invloed daartoe krachtig aan te wenden. Wij vragen u, volk van Nederland, te helpen. Wij vragen u te beseffen wat daar allemaal gebeurt. Vandaag, morgen, overmorgen. Daarom vragen wij u ons te helpen. Zó kunt u helpen: 1. Draag deze gedachten uit. Praat efover. Hier en in het buitenland. Schrijf erover aan de man op wie u stemde, uw volksvertegenwoordiger. 2. Help met geld. Geef uw bijdrage. Opdat dit geluid over de héle wereld kan klinken. GEEF OP GIRO -1130000- EINDHOVEN Stichting Door de Eeuwen Trouw. Zet op het strookje: REDT SOUMOKIL Laatste maal „Adam waar zijt gij Maandagavond zal de NCRV-pro- grammasenie. geschreven door de heer C. Rfjnsdorp onder de titel „Adam, wie zijt gij worden besloten met een af levering, welke de lange ondertitel „Een stipte professor, roddelende so ciety en Voltaire's weg tot Feraey", draagt. Deze aflevering handelt over de fi losoof Kant. die om zijn altijd nauw keurig gevolgde, uiterst preciese dag indeling „de stipte professor" wordt genoemd. Dan verblijft de luisteraar even in de 18e eeuwse badplaats Bath, om het geroddel aan te horen, zoals de toneelschrijver Sheridan dat in zijn stuk ..School for Scandal" heeft opge tekend, en tenslotte trekt het leven van de grote vrijdenker Voltaire aan het oor voorbij, maar niet zonder dat meteen De Verdichting wordt aangesne- De reeks mag dan voor dit seizoen afgesloten worden, de heer Rijnsdorp noopt haar later te kunnen voortzetten Vergeet u niet de tijd van uitzending: maandagavond 8 uur. Mr. Minstreel lost Swiebertje af In de tijd dat Swiebertje (tot het na jaar) op vakantie is, zal de jeugd bij de NCRV op woensdag- en zaterdag middag kunnen luisteren wat mr. Min streel wel allemaal heeft tc vertellen In deze serie van tien uitzendingen aal meneer Minstreel, wonend in een sprookjesslot, verhalen vertellen, die soms verzonnen en soms echt gebeurd zijn, en verder laten zien. wat Fury het wilde prairiepaard zoal beleeft. De eerste uitzending, waarin over In dianen wordt verteld en waaraan ook een wedstrijdje is verbonden, gaat op de middag van zaterdag 18 mei as. om 5 uur. de ether in. Kamerlid vraagl: „Foute" dirigent bij Heerlense herdenking Het Eerste Kamerlid Polak (soc heeft de ministers van algemene zaken en van binnenlandse zaken schriftelijke vragen gesteld over een bericht uit De Volkskrant van 5 mei 1964 volgens wel ke in de gemeente Heerlen onder een aantal kunstenaars verzet is gerezen n.a.v. het optreden van een van gemeen tewege aangezocht dirigent bij de do denherdenkingsbijeenkomst voor Neder landse verzetsstrijders op 4 mei. Deze dirigent zou destijds lid geweest zijn van de Cultuurkamer en o.m. tijdens de be zetting een muziekcursus in Oostenrijk hebben gevolgd. Voorts vraagt de heer Polak of het aar is dat de burgemeester van Heer- n een protesterende kunstemaar bij zich ontboden zou hebben en van zijn zeer ernstige ontstemming over diens houding zou hebben blijk gegeven. Is het voorts waar, dat de chef van het kabinet van deze burgemeester, al dan niet in diens opdracht, aan drie kunstenaars heeft doen weten, dat met hun protest in de toekomst rekening zal worden gehouden, dan wel een medede ling van gelijke strekking aan hen heeft gedaan 7 Amerikaanse films moeten op bevel m de Indonesische filmstichting geboy- _>t worden omdat de Amerikaanse ze vende vloot ondanks Indonesisch protest de Indische Oceaan bevaart, aldus meldt C.a.o. in bouw tijdelijk bindend Aangezien tegen de verbindendverkla ring van de c.a.o. voor het bouwbedrijf een aantal bezwaarschriften te verwach ten is en met de afdoening enige tijd gemoeid zal zijn, heeft het college van rijksbemiddelaars het initiatief genomen tot het vaststellen van een tijdelijke bindende loonregeling. Daarmee wordt bereikt dat de lonen en arbeidsvoor waarden uit de c.a.o. ook van toepassing zullen zijn op ongeorganiseerde werk gevers. Dit zal van groot belang zijn om par tijen bij de c.a.o. te steunen in hun krachtig streven om tot een iuiste toe passing van de c.a.o. te komen en de zwarte Ionen in het bouwbedrijf te sa neren, aldus het college van rijksbemid delaars. De Stichting van de Arbeid en par tijen bij de c.a.o. hebben hi:n instem ming met deze maatregel betuigd. Aantal PTT-fonnulieren wordt 1 juli gratis Met ingang van 1 juli 1964 zal de ver goeding van 1 cent komen te vervallen voor de postale formulieren, in gebruik bij de postwisseldienst, de kwitantie- dienst en de pakketpostdienst (met in begrip van de douaneverklaringen eD de uitvoeraangiften) S. van der Ploeg in Landbouwschap: (Van onze soc.-econ. redactie) Op grond van de uit 1811 date rende mijnwet ontvangen alle grond eigenaars in de gehele provincie Groningen (het aardgasconcessiege bied Slochteren) een vergoeding voor de grondeigendom van f 12.50 per hectare. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité acht in verband met de Groninger gasvondsten thans de tijd gekomen om deze vergoeding aan te passen aan he>t huidige prijs- nievau en te bepalen op een afge rond bedrag van tenminste f 100 per ha. Het K.N.L.C. heeft dit verlangen ken baar gemaakt in een brief aan hel Land bouwschap, dat er in zijn openbare be stuursvergadering van woensdag vrij uit voerig over heeft gesproken. Eerder wal Eindhoven Zd -Limb. Helsinki windstil j7 3 24 9 16 ,Dic niet van jou was." Witte Joop had meer dan één borrel gehad. Meer dan hij kon ver dragen. Hij was anders heel j^uldig. Jieel goedmoedig. Maar ,:~j u" "'"u nr>,"!,rm''" „Als je nog eens „Zo iets moet je niet rond vertellen, Piebe! Van Joop zeker niet. Er kunnen altijd lui zijn, die het geloven en hij zou er een slechte naam door krijgen." x „Zo'n vent zou nog maken, dat geen mens meer voor je durft werken, Joop," zei een van de vrouwen die er zaten. „Je moet je eens afvragen of de vent die bij jou aan boord was, niet gekletst heeft! zei Piebe keek even nors naar zijn half leegge dronken glas, dat op de bar stond. „Natuurlijk niet," zei hij toen. Hij sprak er verder niet over. Hij dronk zijn borrel ook niet op. Hij ging weg. In zijn brein woelden ge dachten, die hem verwarden. Buiten, in het nog al donkere steegje voor de kroeg bleef hij staan. „Natuurlijk heeft Jakob niet gekletst," zei hij daar, hardop. Een kind, dat hem voorbij moest, keek een beetje schuw naar hem op. Het dacht, dat hij dronken was. Maar dat was Piebe Lap niet. Dan had hij heel wal meer moeten drinken. HOOFDSTUK 13 Frouwk was aan het werk op de garnalendro- gerij. Veel was daar de laatste wekv niet te doen geweest omdat alle vissers hielpen bij het bergen van de lading van de Panamees en er bijna niemand op de visvangst ging. Zij was daarom de enige die er werkte. De vuren on der de grote kookpotten waren gedoofd. In de ovens lagen de laatste garnalen te drogen en als ze droog genoeg waren, zou Frouwk ze kunnen opscheppen en in zakken doen. Misschien zou er nog een vrachtauto van een handelaar in pluim veevoeder uit de stad komen om ze weg te ha len. Maar dat was dan ook alles en daar had ze het niet druk mee. De grote loodsen waren verlaten. De bejaarde Wat gebrekkige visserman, die anders alles door KLAAS VAN DER GEEST schoonhield, had de vloeren geveegd en het ge reedschap, de sohoppen en bezems, in een hoek gezet Hij had ook de nieuwe zakken hon derden gonjezakken opgestapeld. Daarna was hij. al een dag of wat geleden, naar huis ge gaan en hij zou pas terugkomen als het bedrijf weer in volle gang was. Jan Boetjes, die nog eigenaar was van de drogerij tot hij ze aan de coöperatie zou hebben overgedragen, liet zich niet zien; hij was van 's morgens vroeg tot "s avonds laat aan de haven bij het lossen van de katoenbalen, waarvan een deel al op boeren karren naar het station gebracht en daar op grote platte spoorwagens geladen werd. Ook ver der liet zich niemand zien. Na het geroezemoes de walm van vuren, de benauwende damp bo ven de kookpotten, het geratel van karren, waar mee de garnalen uit de boten naar de loodsen werden gereden, was het bijna drukkend stil. Een stille, waaraan Frouwk maar niet kon wen nen, zodat ze van tijd tot tijd eens even naar buiten moest, waar ze dan een ogenblik stond uit te kijken over de drassige weilanden rond het dorp. Ze had natuurlijk ook wel een poosje naar huis kunnen gaan om over een paar uur terug te komen, maar dat was niets voor Frouwk van Piebe Lap. Ze had al zoveel jaren op de drogerij gewerkt, dat het tot een sleur was ge worden. Ze verdiende er haar loon. Jan Boetjes had gezegd, dat ze het uitbetaald kreeg, ook al stond het bedrijf een paar dagen of weken stil en daarom bleef ze er van 's morgens acht tot 's avonds zes en ze vond altijd nog wel het een of ander dat ze kon doen. Als er anders niet meer was, kon ze nog de oudste zakken bij elkaar zoeken en proberen die zo goed mo gelijk te verstellen. Het enige was. dat ze wat meer tijd nam dan gewoonlijk om haar blikken kruikje met koffie warm te maken en haar brood te eten. Ze ging er zelfs gemakkelijk bij zitten op een ruw houten bankje in de afgeschut te hoek van de loods, die het schafthok werd genoemd. En terwijl ze daar zat, kwam Piebe. Hij keek in de loods en toen hij haar niet da delijk zag, bleef hij even staan. „Hier!" riep ze vanuit het schaf thok. „O.. Hij kwam langzaam naar haar toe. Hij moest thuis zijn geweest, want hij droeg zijn werkgoed, een vale verschoten overall. Terwijl ze hem door de schemerige loods -zag komen, viel haar in. „Dat .is de man met wie ik getrouwd ben.." Het was zo'n losse gedachte, die even door haar hoofd ging, maar meteen ook weer vervaagde: de man met wie ik getrouwd ben Ze glimlachte en dat misstond haar een beet je. Ze had geen gezicht onj te glimlachen. Oofc niet om nog te lachen, zoals ze dat vroeger deed. De arbeiders van de drogerij met wie ze gewoonlijk werkte en de vissers in het dorp za gen waarschijnlijk al lang geen vrouw meer in haar. Haar gezicht was te grof geworden, haar figuur vormloos, benig en haar handen groot en vereelt. „Wat kom jij hier doen?" vroeg ze. Hij bleef staan, maar keek haar niet aan. Hij leek wat besluiteloos. Misschien maakte de stil te een ongewone indruk op hem, de stilte in het altijd zo drtikke bedrijf. „Ben je alleen?" Dat hoefde hij eigenlijk niet te vragen, want hij had het kunnen weten. „Ja. Ze vouwde het zakje ,op, waarin ze haar brood meegebracht had, en legde het bij het lege koffiekruikje om het weer mee naar huis te nemen en het nog eens te kunnen ge bruiken. Waarom ze hem eigenlijk antwoord gaf, wist ze zelf niet. „Ga je niet weer naar de Pa namees?" Ze wist ook niet, waarom ze dat vroeg, want het kon haar eigenlijk niet schelen. (Wordt varvol^d) de kwestie in bespreking geweest bij de Commissie Grondgebruik van het Landbouwschap, die tot de conclusie was gekomen dat enerzijds de geldontwaar ding voor enige verhoging van het con- cessiegeld zou kunnen pleiten, doch dat anderzijds de relatie van de grondeige naar tot de delfstof op een diepte van ca. 3 kilometer zo gering is dat het eigenlijk niet juist is om op grond hier van een claim te formuleren. Het dage lijks bestuur van het Landbouwschap was het in beginsel met dit standpunt De voorzitter van het KN.L.C., Ir. C. S. Knotbnerus. verdedigde echter het standpunt van zijn organisatie door o.m. te stellen dat het bedrag van f 12.50 zeer verouderd is en dat de diepte van de delfstof daaraan niets toedoet Hij kreeg met name veel tegenstand van de heer S. v. d. Ploeg (Alg. Ned. Agrarische Bedrtjfsbond). die meende dat het voor stel van het K.N.L.C. in Nederland al leen maar een „lachsucces" zou opleve- indien het Landbouwschap het zou overnemen. „Het is echt niet nodig om van de Groningers oliesjeiks te maken", aldus de heer v- d. Ploeg. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, vroeg nog de aandacht voor een ander aspect van de aardgasvondst. In Amerika is het name lijk voorgekomen, dat na het ontginnen aardgasvelden zich grondverzak kingen voordeden en hij wilde bij voor baat niet de mogelijkheid uitsluiten, dat zoiets ook in Groningen zou kunnen plaatsvinden. De voorzitter kwam tot de conclusie, dat de Commissie Grondge bruik een aantal aspecten rondom het concessiegeld niet of onvoldoende onder de loupe heeft genomen. Op zijn voor stel werd tenslotte besloten de kwestie /oor nadere bestudering naar de com- nissie terug te verwijzen. De Nederlandse spoorwegen vervoeren jaarlijks ongeveer 72 miljoen reizigers op enkele reis- en retouibiljetten. Om streeks vier miljoen mensen gaan naar of keren terug uit bet buitenland pei Gemiddeld reist iedere Nederlander zesmaal op een gewoon kaartje plus ze venmaal op een of ander soori abonne ment. Het spoorboekje is de Nederlandse bestseller met zijn oplaag van 450.000 exemplaren. Deze cijfers noemde drs P Boender, chef van de dienst economische zaken van de Nederlandse spoorwegen op een persbijeenkomst ter gelegenheid van her 25-jarig bestaan van de N.S.-informatie dienst. Hilversum I, 402 m. 19.00 V d kinderen 19.10 Tijd voor teenagers 20 00 Nws 20.05 Disco-Festival 21.00 SociaUstisch commen taar 21.15 Onbewoond: Interview en gram 2200 Elektronisch orgelspel 22.20 Lichte gram 22.30 Nws 22 40 Actualiteiten 22 55 Te waar om mooi tc zijn. cabaret 23 25 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum I. 402 m. 19.00 Nws 19.10 Ac tualiteiten 19.22 Motorpraat, praatje 19.30 Brabants orkest en solist: klass muziek 20 30 Rieleksengevar programma 21.30 sie 23.10 Mo- vanavond I I i I r Luipaard op schoot. NTS: 20.00 icht AVRO: 20.20 /an Dyke Show 22.00 Kijk die Kijk, amus programma 22.50 In AVRO's Tclevizier. NTS: 23.00—23.05 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). 21.05 Josef Kilian, speelfilm 21.35 Jazz-improvisaties (herha ling van 24 maart 1963) 22 00—22.50 Perry Mason - Het boek van de dokter. TV-film. Programma voor zondag socialistisch strijdlied 8.18 Vooi teland 8 30 Weer of geen weer. gramma 9.45 Geestelijk leven, 10.00 Strijkorkes' 10.35 Vraaggesp foon. AVRO: 12.00 Licht orkest, licht r caal ensemble en zangsolisten (±11.30 mogelijke afgelastingen van wedstrijden) 13.00 Nws 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Mededelingen of gram 13.20 Knipperlicht een programma voor alle weggebruikers 14 00 Boekbespreking 14 10 Gastenmiddag, gevar programma 15.30 Stereofonische uitzending: Radiokamet pianoduo: ■«-— iblelc 16.20 Licht ensemble 16.30 Sportrevue VARA: 17.00 Dansmuziek voor tieners 17 30 Hoorspel voor de Jeugd 17.50 Nws. sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 De aartsvaders als gewone mensen, lezing (III) 18.45. Parlando, een veertien daags programma van praats en praatjes met plaats voor plaatjes 19.30 Korte Re monstrantse kerkdienst. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Old Chelsea, musical 21 20 Ontmoe ting in een park. hoorspel 21.55 Stereo- fonische uitzending: pianorecital: klass muziek 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 23.10 Zang met gitaarbegeleiding 23.25 Modern strijkkwartet (gr) 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws gram 8 25 Inleiding hoogmis 8.30 Hoogmis 9 30 KFO: 11.15 Fra ;o-programma i jp wit: actuele publica- i wereld 12.15 Bel Can- t toelichting 12.50 Bui- klndoi «ziek 4.00 Moderne Nederlandse ka- 5.00 De vliegende Hollander, lezing 15.10 Zon dagmiddagklanken: lichte gram, sport - reportages en -uitslagen 16.30 Gewijde muziek en geestelijke liederen. IKOR: 17.00 Hervormde kerkdienst 18 00 Oecumenisch nieuws 18.10 Geestelijke liederen 18.30 Bij belkringen als onderdeel van bet kerkelijk neditatie KRO: 2015 Kot licht programma 22 20 22.25 Boekbe spreking 22.30 Nws 22.40 Avondgebed 22 50 40 jaar Katholieke Universiteit. le zing 23.10 Metropole-orkest. klein radio koor en soliste 23.40 Pianospel 23.55—24.00 NTS 14.45—1C.00 De Bezetting (XVII). documentaire 16.15—17.00 Kunstzwemmen te Utrecht 19.30 Weekjournaal en Sport in beeld. NCRVè 280.30 Meisjeskoor 20.40 Special report, filmreportage over de strijd tegen de verzilting en vervuiling van het in Nederland 21.05 Arthur en Dagsluiting. NTS: 22.41 Programma voor maandag :a. 7.30 Van de 9.40 Hulp, die bij latje (III). VARA: 10 00 Lichte kwintet 13.00 Nws 13.ÏH stand, praatje 13.20 Pianotrio: amus ziek 13 45 Wikken en wegen, lezing tei Jl) 16.00 Zestig minuten voor boven zestig 17.00 Oude liedjes 17.15 Amus 7 35 Sportuitslagen van zaterdag 7.45 liokrant 8.00 Nws en NCRV-lied 8.15 vijde muziek 8.30 Lichte gram 9 00 ziek naar keuze verzoekprogramma v woord: theologische etherleergang 11.05 Lichte gram 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Orgelspel: Nws 13 15 Licht en zangsolisten 13 40 Amerikaanse mars muziek (gr) 13.55 Lichte orkestmuziek muziek 17.00 V d kleu- ,'tlngen In Surinai..„ Nederlandse Antillen door Rudi Bedacht 18.00 Kapel van de Koninklijke Lucht macht 18.20 Uitzending van het Gerefor meerd Politiek Verbond: Geestelijke vrij heid en nationale inspanning in de Ne- derlanse politiek. Tot u spreekt: dr A J Vcrbrugh, algemeen Sckretaris van he| Gereformeerd Politiek Verbond 18.30 Oude kamermuziek (gr) 18.50 Openbaar Kunst-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7