i H!l 1 1 Waar... CIO-M sterk af Een kanttekening Op en brief aan synode j?*°S VV'T fEri3kib£ntai dra*"w!ïi»r Een woord voor vandaag u kunt spelen Schippersjeugd opgewekt in Hattem bijeen Fineer een rand aan elke kant meteï^SNELFIX^C Ruim 1200 jongeren zijn in buitenland werkzaam A| VOETANGELS EN ROZEN 2 ZATERDAG 9 MEI 19641 HOE GELD VOOR UITBREIDING? PEEN bedrijf kan zich de luxe permitteren alles bij het oude te laten. Regelmatig moet er geld op tafel kómen voor vernieuwingen, soms zelfs voor uitbreidingen. Die modernisering kan op zuiver technisch terrein liggen, maar ook op administratief gebied. Nieuwe uitvindingen prikkelen tot aan schaffing, sterker, de concurrentie dwingt de bedrijven mee te doen om geen achterstand op te lopen. Nationaal gezien, gaat het bij de investeringen, want daar hebben wij het over bij modernisering en uitbreiding, om enorme bedragen. In 1963 hebben de Nederlandse ondernemingen gezamenlijk 4244 miljoen in machines en i overige uitrustingsstukken gestoken. Daar zijn de investeringen dus nog niet bijgeteld. Waar komt het geld nu vandaan voor de aanschaffing van die machines en andere apparatuur? In de eerste plaats uit de bedrijven zelf. Uit de winst wordt een deel opzij gelegd. Met andere woorden, als er na aftrek van af schrijvingen, belastingen en interest een netto winst overblijft, dan gaat die winst niet helemaal naar aandeelhouders. Een deel blijft in het bedrijf, dat loopt soms tot 50 a 60 Aandeelhouders zitten dus zeker niet in de eerste bus. Deze zelffinanciering, hoe belangrijk ook, is echter vaak niet voldoende. Dan moet er meer geld komen en daarvoor moet een beroep op de buiten wereld worden gedaan. Wij noemen zonder volledig te zijn het krediet van de leverancier. Er wordt een machine gekocht en daarbij wordt bedongen dat betaling eerst na een bepaalde tijd plaats vindt. Een heel andere mogelijkheid is om de kapitaalmarkt in te schakelen. Het is een mogelijkheid met veel consequen ties, want het betekent dat een obligatielening dan wel een aandelenemissie wordt geplaatst. In het eerste geval komt er een schuld met een vaste rente aan obligatiehouders en in het tweede geval wordt het aantal mede-eigenaren uitgebreid. Op die kapitaalmarkt kan overigens ook nog een ondershandse lening worden geplaatst, dat is dan een lening die ondershands bij een grote geldgever wordt opgenomen. De meer voor de hand liggende stap om aan geld te komen, hebben wij gemakshalve voor het laatst bewaard. Het krediet dat de banken geven. Hierbij voltrekt zich een interessante ontwikkeling. Het was van oudsher gebruikelijk dat de banken zich in ons land beperkten tot het kortlopende krediet. Dit werd dan, globaal genomen voor maximaal een jaar, gegeven aan de bedrijven om voorraden te kunnen kopen, om regelmatige loonbetallng mogelijk te maken en om bij de verkoop op krediet te kunnen leveren. Praktisch elk bedrijf heeft een rekening bij een bank en het zal op gegeven ogenblikken voor genoemde doeleinden geld moeten opnemen; bet komt dan als het geen tegoed meer heeft, debet te staan. Korte tijd daarna kan het zijn schulden afgelost hebben en zelfs een over schot bij de bank hebben gekweekt: het staat dan credit. Vroeger plachten de banken geen langlopende kredieten aan het bedrijfs leven te geven (uitzonderingen daar gelaten). Dit in sterke tegenstelling tot het buitenland zoals Duitsland, Frankrijk en ook wel België waar speciale industriebanken ontstonden. Die trokken geld op lange termijn aan en leen den dit weer op lange termijn aan bepaalde bedrijven uit, vaak ook kregen zij hier aandelen voor. Ging het de betrokken industrieën niet goed, dan konden zij de industriebank niet betalen waarna er natuurlijk klappen vielen. Er zijn vele zwarte bladzijden in het geschiedenisboek van de industrie- banken. Na de tweede wereldoorlog zijn onze bankdirecties geleidelijk aan wat anders gaan denken. Zij zijn gaan inzien, dat zij het bedrijfsleven door finan ciële hulp in staat moeten stellen technische verbeteringen in te voeren. Op deze wijze kan ook de economische vooruitgang worden gestimuleerd. Er is geen sprake van een plotselinge ommezwaai. Heel geleidelijk aan zijn de banken aan de daarvoor in aanmerking komende bedrijven kredieten op middellange termijn gaan geven. De bereidheid om dit te doen, is de laatste jaren groter geworden, toen bleek dat het door het introduceren van spaarrekeningen mogelijk was om geld voor langere termijn aan te trekken. Banken kunnen nu eenmaal lastig grote bedragen voor lange tijd uitzetten, als zij de bedragen zelf maar voor korte tijd te leen hebben gekregen. Veel hangt natuurlijk ook af van het object waar krediet voor gevraagd wordt. Financiering voor de aankoop van machines en werktuigen is een voudiger dan voor de bouw van fabrieken. Van geheel andere aard is het krediet voor exportdoelelnden. Dit wordt ge geven aan bedrijven die kunnen exporteren, maar dit lukt alleen dan als zij de koper toestaan eerst na geruime tijd (soms jaren) te betalen. Een goed koop en lang krediet kan bij de verkoop de doorslag geven. •De banken zijn ook kredieten gaan geven, meestal via dochterondernemingen, voor het financieren van de afbetaling door de groot- en kleinhandel. Dit zijn <lus duidelijke voorbeelden van een sterk veranderde kredietpolitiek. •Toch bestaan er ook andere kredietorganen. Voor de exportkredieten is de Exportfinancieringsmaatschappij van belang, opgericht door de Herstelbank en een aantal handelsbanken. De Herstelbank zelf, waarin de staat voor 51 deelneemt, had na de oorlog nodale uitspraken, op< tot doel het economische herstel te financieren. In 1962 is de naam veranderd I heT Woo^d van°Godg Juist omdat dit" zo in Nationale Investeringsbank, omdat de kredietverlening voor uitbreiding js gezegd, vermogen ondergetekenden van bestaande en vestiging van nieuwe industrieën steeds belangrijker werd. niet in te zien. dat in het gerezen Volgens het enkele weken geleden verschenen jaarverslag was er eind 1963 voor 522 miljoen aan kredietcontracten afgesloten. Een andere weg slaat de Nederlandse Participatie Maatschappij in, waarvan deze week het jaarverslag is verschenen. Zij geeft geen krediet maar zij geeft geld en krijgt daarvoor aandelen. Eind 1963 nam zij deel in het kapitaal van 96 bedrijven, waar zij 44,4 miljoen had uitstaan. Er is veel veranderd en verbeterd. De lijn zal echter verder worden doorge trokken, omdat de Euromarkt dwingt tot grotere eenheden en tot nog grotere i rationalisatie en specialisatie. Herv. vloot- en luchtmachtpredikanten (Van kerkredactie) een verstrekkende inhoud kan verzen den zonder overleg met hen, die ten betrokken zijn bij de arbeid zulk een brief handelt. Maar waarover zuiit een oriei uauueii. luadi dat het breed moderamen het niet no- cto.m ho»*»1 De hervormde vloot- en lucht machtpredikanten vragen zich af of de richting en de vorm van de huidige bemoeienis van het breed moderamen van de hervormde synode wel in alle opzichten zo is, dat daardoor het wezenlijk belang van de evangelieverkondiging in de strijdmachten optimaal wordt gediend. Het wil hun vooralsnog niet ge. lukken zich te onttrekken aan de indruk dat het breed moderamen te geredelijk partij gekozen heeft een conflict tussen een leger- predikant en de hoofdlegerpredi- kant; dat het breed moderamen daarbij al te zeer voorbij is ge gaan aan het feit, dat dit conflict sterke mate, misschien zelfs in de eerste plaats, moet worden gekarakteriseerd als een per soonlijk conflict. Dit schrijven de hervormde vloot- en luchtmacht predikanten in een open brief aan de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. Zij zijn van mening dat het breed moderamen door zijn wijze van optre den er zeer toe heeft bijgedragen dit conflict te trekken in een kerkelijk- bijvoorbeeld al of het weWheel juist uw ,.ndacht *bren«en dat tij een dë SSSTï.i&sT.d,?°vf5aS' van eventueel verheetten door de Nederland- 18 februari 1964, door het bovengenoem de conflict .,de vrijheid van de evange lieverkondiging in het geding" acht. Deze hervormde predikanten, onder meer ook de hoofdvlootpredikant. ds. J. J. Sepmeijer. en de hoofdluchtmacht- predikant, ds. A. C. J. van der Poel, schrijven dat zij het met verscheidene uitingen en handelingen van diverse col legae in de koninklijke landmacht niet eens zijn. Zij menen dat de zaak waar om het gaat. daardoor naar meer dan één kant wordt'overtrokken. Zij zijn evenwel tegelijkertijd van mening dat door de uitspraak van de synode dat door dit alles „de vrijheid van de evangelieverkondiging in het ge ding" zou zijn, de zaak waarom het gaat evenzeer wordt overtrokken. Reeds in 1963 is immers van synodewege uit gesproken dat het geschrift over de kernwapenen niet als een belijdenisge schrift moet worden gezien, maar als een stuk dat ter overweging is aange boden, en dat het zelfs evenals alle sy nodale uitspraken, open blijft voor her- het CIO-M niet scherp genoeg kunnen ontraden, omdat hierdoor een interker kelijke samenwerking van jaren met één slag zou worden vernietigd. Zij wil len de generale synode met uiterste aandrang vragen het niet zo ver te la ten komen. Ondergetekenden zijn er van overtuigd dat zulk een breken met het CIO-M geheel en al in strijd zou zijn met de gezindheid, die Christus van ons vraagt. Door het verbreken van de ze interkerkelijke samenwerking zou de Nederlandse Hervormde Kerk onnoe melijk schade berokkenen kondiging Een bovenzaal van een huis in Jeruzalem is enkele dagen het ontmoetingspunt van de volgelingen van Jezus en enige vrota wen, onder wie Jezus' moeder Maria. Ook de broeders van dej Meester voegen zich bij deze kring. Zij vinden steun bij elkaaAg en samen vinden, zij elkaar in het gebed om de vervulling uanj de belofte, namelijk de komst van de Heilige Geest. Zij blijven! zo wordt gezegd in het eerste hoofdstuk van het boek Hande-l lingen, eendrachtig volharden in het gebed. Er is geen uenoijJ dering, er zijn geen meningsverschillen, er is eendracht. Deze' openbaart zich in het volhardend bidden. Het bidden is heti samenbindende element iii deze kring, die in gespannen of. wachting leeft. Met bidden worden de dagen en misschien ook de nachten gevuld. Nee, het is niet een manier om de dagen vol te krijgen, het is als het ware, of dat gebed vanzelf komt. Het is niet een periode van gedwongen passiviteit, maar hei is een levensbehoefte, juist in deze dagennu de Geest cich nog niet met kracht heeft geopenbaard. Op dit niet aflatende gebed komt straks het antwoord uit de hemel. Hebben deze volgelingen van Jezus misschien ook wel eens gedacht: wat helpt al dat bidden? Het is zeker niet onmogelijk, maar hoe dit ook zij: men volhardt in het gebed. En dat is het wonder lijke, steeds weer: wie Christus heeft ontmoet, kan het niet nalaten. De vraag naar de zin van het volhardend bidden kan zich soms in alle scherpte opdringen, maar het hart, dat een maal door Hem is aangeraakt, kan er niet en nooit buiten het „en toch" van het geloof voert de boventoon. Over weinige dagen zal God het antwoord geven: op het gebed van de volgelingen zal de Heilige Geest neerdalen! vangelie in contact te zoeken met alle hervormde predikanten die dagelijks in opdracht van de kerk werkzaam zijn in de pro testantse geestelijke verzorging van de krijgsmacht. Was het niet, op zijn minst om re denen van billijkheid, geboden ge weest enig overleg te zoeken met al deze predikanten, voordat het breed moderamen met zijn schrijven aan het CIO-M de gehele positie van de Nederlandse Hervormde Kerk ten aan zien van de evangelieverkondiging in de krijgsmacht op het spel zette? Was het daarnaast wel juist, deze pre dikanten op indirecte wijze kennis te doen nemen van de eisen en voorne mens welke het breed moderamen in zijn brief naar voren had gebracht?" ONTRADEN se Hervormde Kerk vsn baar band met zonder moeizame lessen: snelle muzikale resultaten op VOLWAARDIG ELEKTRONISCH fins,.1 I Vraag telefonisch (tel. 01726-2125) I of schriftelijk dealerljst en brochure aan; N.V. Eminent-Bodegraven. rugtrekken uit het CIO-M betekent dat niet alleen in maar ook buiten de strijd krachten ons spreken over en bidden voor de eenheid der kerken niet meer geloofwaardig zijn en dat wij nauwelijks in staat zullen zijn de oprechtheid van het hervormde streven naar oecumeni sche toenadering waar te maken. De schrijvers van deze brief verzoe ken de generale synode met nadruk de ze interkerkelijke samenwerking niet te vernietigen maar in tegendeel alles te doen, wat in haar vermogen ligt om haar uit te doen groeien tot een oecu menisch samengaan. Er bestaat voor de protestantse geestelijke verzorging van de krijgsmacht immers geen alter natief dan dat deze verzorging geschiedt door en namens alle protestantse ker ken. In het slot van deze brief wordt ge zegd: „Om deze reden kunnen onder getekenden niet anders doen dan open lijk afstand nemen van die strevingen binnen de Nederlandse Hervormde kerk, welke leiden tot verstoring van de be staande interkerkelijke samenwerking in de protestantse geestelijke verzorging van de krijgsmaent. Welk belang zulk een verstoring ook zou dienen, zij zou de verkondiging van het evangelie in de strijdkrachten slechts schaden. Daarom zullen ondergetekenden zich dan ook, wanneer een verbreking van deze sa menwerking door de generale synode zou worden gesanctioneerd, genoodzaakt zien zich nader te beraden over de hou ding die zij dan zullen moeten aanne- De bri' ondertekend ...jfdvloot- als hoofdlL- Voorts hebben de volgende predikanten ei hun handtekening onder gezet: ds. H. van Beek. ds. J. van de Blink, ds. G. H. Cas- suto. ds. C. B. Dekker. Is. C. M. M. Fer guson, ds. H. Hoekema. ds. J. A. Hooger- vorst. ds. J. W. Jongbloed, ds. A. Karre- man, ds. A. Kamman, ds. E. H. Lourens. ds A. L. van Melle. ds. A. J. Oostenrijk, ds Schönhard, ds. H. Serlie. ds. J. Smit. Veenlng. ds. F. I. Verbaas, ds. R. i ds. J. J. Sepmeijer. VERONTRUST De brief vervolgt: „Daarom zijn on- dergetekenden dan ook in hoge mate verontrust door de persberichten om trent de inhoud van het schrijven, dat het breed moderamen onlangs heeft ge richt tot het Contact in Overheidsza ken-Militair (CIO-M). Zij beseffen zeer Zelfs buitenlanders waren erbij Verontschuldiging Woensdag publiceerden wij een verslag van een ontmoeting met de beroemde zangeres van het negerlied, Mahalia Jack son. In dat artikel gaven wij een be schrijving van haar persoon en zang. Toen wij 's avonds ons verslag nog een nalazen, was het voor onszelf onmiddel lijk duidelijk dat wij een woord gebruikt hadden, waartoe wij niet het recht hadden. Het was onze bedoeling om in dat ver haal uit te laten komen het geweldige verschil tussen deze vrouw zoals wij haar op straat zouden kunnen ontmoeten en deze vrouw als zangeres op het podium, waar het lied geheel beslag lijkt te leg gen op haar wezen. Maar wij willen ons niet verschuilen achter onze goede be doelingen in dit artikel. Want deze ne men niet weg dat een aantal lezers dit woord terecht als beslist krenkend heb ben aangevoeld. Wij hadden dat woord niet mogen gebruiken. Uitgezonden door (r.k.) Bouivorde 1200 jonge Nederlanders, (stu denten, bouwvakarbeiders, middel bare scholieren etc.) zullen in 1964, Nu het toch gebeurd is bieden wij Mahalia Jackson, die niet gereageerd heeft, noch heeft laten reageren, en de lezers die wel reageerden onze oprecht gemeende verontschuldiging aan. krijg ik een hoge spaarrente? op een Termijnspaai Brief van De Twentsche Bank Vermeerdert Uw spaargeld met een kwart, koopt Termijnspaar- Brieven van De Twentsche Bank. Een TermijnspaarBrief groot 100 gulden is op 1 oktober 1969 inwisselbaar tegen 125 gulden. Verkrijg baar tot 5 0.000 gulden per persoon, bij alle kantoren van De Twentsche Bank en de met haar geaffilieerde banken Van Mierlo en Zoon en de Alphenscbe Bank. ingedeeld in internationale teams, op 138 bouwprojecten in de gehele wereld te werk worden gesteld. Ze worden uitgezonden door de Inter nationale Bouworde, die twee doe len nastreeft, namelijk jongeren hulp te laten bieden bij bouwpro jecten en de internationale ver standhouding bevorderen door die jongeren uit verschillende landen bijeen te brengen. go, Duitsland, Frankrijk. Italië, Marok- dikant ko, Nieuw-Guinea. Oostenrijk, Surina- schap me, Tanganjika. Togo, Venezuela. Zuid- schap Afrika en Zwitserland. Er wordt on- derscheid gemaakt tussen jongeren die zich voor korte tijd verbinden om in het kader van de Internationale Bouworde te helpen bouwen en zij die dat voor langere tijd (tenminste twee jaar) doen. j De eersten worden (meestal in vakan ties) uitgezonden naar niet te ver gele-' gen landen waar tijdelijke kampen zijn. De „lang-verbanders" gaan naar per manente kampen in verder gelegen lan den. Omgekeerd komen in het kader van de Internationale Bouworde buitenland se jongeren naar Nederland om elkaar in internationale teams te ontmoeten en tegelijkertijd behulpzaam te zijn bij de bouw van bepaalde projekten. Zo ko men er in de periode van 28 juni tot 12 september Belgen. Fransen en Duitsers naar Gouda om er samen te bouwen aan het centrun ciale en sloppenjeugd. In Woudrichem zijn sinds januari Zwitsers. Belgen en Duitsers in een permanent kamp bezig met de bouw van een kerkje. Het werk is daar begonnen onder leiding van een jonge Duitse ingenieur. Men denkt er tot begin september mee bezig te zijn. In Woudrichem kwamen de jongelui nadat ze in Schijndel een woning hadden vol tooid voor een echtpaar dat 17 jaar on derdak gevonden had in een kippenhok. De Internationale Bouworde is een or ganisatie op rooms-katholieke grondslag. Voor de 24ste maal is de schip- persjeugd op z'n landdag op He melvaartsdag bij elkaar geweest. Deze fleurige landdag is een goede generale geworden voor het zilve ren jubileum in het komende jaar. Met bussen vol zijn ze weer geko men uit de verschillende centra jvan de binnenscheepvaart Rotter dam, Amsterdam, Delfzijl, Gronin gen, Zwolle, Maasbracht en zelfs uit het buitenland. Zo was er bij voorbeeld een bus uit Duisburg- Ruhrort met schippersjeugd uit de grootste binnenhaven van Europa. Terwijl er zelfs een belangstellende was uit Mons bij de grens van Bel gië en Frankrijk. Het enthousiasme van deze schippersjongen werd be loond met een fototoestel. Het is een opgewekte schippersland- dag geworden. Alles werkte daartoe mee: het mooie weer, het prachtige Ve- luwse kampterrein en niet in het minst al die blijde zeshonderd schippersjon- gens en -meisjes zelf. gevarieerde programma begon het amfitheater, rst. schipperspre- Zwolle de jongeren ging het daarna naar de Pretmarkt, waar de jeugd van de verschillende ha vens hun eigen stand hadden gebouwd. Rotterdam maakte een beste beurt met met home-training en zelfs met het bakken van pannekoeken. Het markt plein was het centrum, waar de jonge ren elkaar weer ontmoetten om samen te volksdansen of te luisteren naar ^de enige doedelzakgroep, die bood- de dag meegaf. De bood- hemelvaart. Achter tamboer- en pijperkorps aan land be- Sportmiddag De middag was voor de sport be stemd. Een lange rij bussen bracht de jongeren naar het sportvelden-complex van Hattem. Hoogtepunt v.-as hier als alle jaren de voetbalcompetitie tussen de verschillende havenplaatsen. In de fi nale kwamen Delfzijl en .Amsterdam uit. De laatste werd winnaar en won. Hierdoor behaalde men voor de derde maal achtereen do wisselbeker, die nu definitief naar de hoofdstad werd mee genomen. Na deze geslaagde sportmid dag keerde men weer terug naar de Pretmarkt om opnieuw te volksdansen, dat men beëindigde met een polonaise naar het amfitheater om daar samen de dag te besluiten. Zo'n landdag één maal per jaar laat nu ook zien. wat de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken onder de schippers en hun kinderen doen, maar dat meestal in stilte gebeurt. Er is dan ook moeilijk een tweede beroepsgroep uit onze samenleving te noemen, waar de kerk zo'n grote plaats heeft gekre gen als onder de schippersjeugd. Vanavond lezen wij: Openbaring 2 vers 8 tot en met 11. Wij lezen morgen: Openbaring 2 vers 12 tot en met 17. heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote (les! C.N.S.G.V.O. enG.S.V. bijeen: Samenwerking komt nog maar stroef op gang (Van onze onderwijsredactie) Tijdens de drie gescheiden ochtendvergaderingen van het G.S.V., C.N.S. en C.V.O. in Utrecht is gisteren aandacht ge schonken aan de samenwerking met de andere organisaties, die reeds gedeeltelijk gestalte heeft gekregen in een gecombineerde middagvergadering. Dr. G. Huls, voorzitter van C.N.S.vond, dat die samenwerking over een bre der front vorm moest krijgen; op de CVO-vergadering werden nog wel eens „vijandelijkheden" geconstateerd, vooral bij de stich ting van nieuwe scholen. De honderdste jaarvergadering van C.N.S. werd wegens afwezigheid van prof. dr. H. Smitskamp voorgezeten door dr. G. Huls te Gouda, die onder meer gewag maakte van het groeiende werk van de inspecteurs. Het aantal functionarissen, dat momenteel negen tien bedraagt, kan het werk nauwelijks meer aan. Daarom is het verheugend, dat dat er in de praktijk van het school- mspectoraat in Friesland al een vorm van samenwerking bestaat met de an dere organisaties. Lauwheid Naar aanleiding van het jaarverslag over 1963 werd uit de vergadering on gerustheid uitgesproken over het afne mende vergadcringbezoek. Dat de da tum daar de schuld van zou zijn, wilde er bij enkele afgevaardigden niet in. Als de ware belangstelling aanwezig is. kan de datum geen belemmering zijn, vond men. Een andere klacht over afnemende belangstelling kwam namens het colle ge van inspecteurs van de heer J. A. van Bennekom, die er zich met name ongerust over maakte dat het histo risch besef tanende is; de stille tocht op 4 mei wordt ieder jaar korter en de samenstelling verandert, er lopen nu nog wat oude mannen mee en nieuws gierige kinderen. Waarnemend voorzitter D. Humalda van C.V.O. vond de toenadering fnscen zijn organisatie en C."0 vergelijkbaar met de toestand op Cy prus, er zijn „vijandelijkheden", voor-, al bij de stichting van nieuwe scholen. Het hoofdbestuur van C.V.O. stoot zich bijzonder aan de beschuldigingen dat deze organisatie zich niet zou laten lei den door de ware geest der oecumene. Er is een commissie van vier be noemd. die een onderzoek zal instellen naar de positie van C.V.O. Binnen een jaar moet die met concrete voorstellen De goedbezochte vergadering van G.S.V. werd voorgezeten door dr. W. H. Velema te Leiden. Hij wees er in zijn openingstoespraak op dat er een grote behoefte aan mankracht bestaat nu ve le vacatures moeten worden bezet; de vertrouwensman, de heer J. E. Kok, gaat rust nemen, de secretaris, mr. H. J. Swagerman, kan het werk niet meer aan en moet een gedeelte afstoten en prof. dr. K. Dijk treedt uit de redac-, tie van School en Belijden nu. Hierop inhakend wees dr. Velema op het be lang van het roepingsbesef. Er is in deze tijd veel behoeftp aan mensen die zich geroepen weten door de Geest van God en die zich derhalve niet altijd zo precies afvragen of zij bepaalde werkzaamheden er nog wel bij kunnen nemen. Ten slotte kwam uit een rapport van de pedagogisch adviseur, prof. dr. G. Wielenga, naar voren dat er geen spec taculaire ontwikkelingen zijn te con stateren, wel een gestadige groei. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Weesp (toez.): J. Vos te Rijssen. Bedankt voor Giessendam-Nederhar- j dinxveld: D. van den Berg te Veenen- i daal. Beroepen te Veenendaal (6de pred. pl.)W. L. Tukker te Katwijk a. zee; benoemd tot voorganger van de her- vormde evangelisatie te Hollandse Ra ding: J. H. Grolle te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Heeg, te Echten (Frl.) t_. te Zoutkamp: F. de Jonge. kand. te Am- sterdam-W. die geen verdere beroepen in overweging kan nemen; te Arum: G. Brouwer te Ten Post Aangenomen naar Wolvega: H. Starrenburg te Eefde-Gorssel. Bedankt voor Joure: G. Clements te Lekkerkerk. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Bedankt voor Amsterdam-C: W. Veen- G.S.V. stra te Musselkanaal. T0GAL TEGEN REUMATIEK - SNELLE STILLER VAN PIJN Zorg dat U Togal in huis heeft. Veilige stiller van grote en kleine pijnen. Reumatiek. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijnt snel. Door Togal. Maagveilig. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. „Tante, mogen we een tuintje maken?", vroeg het meisje. Grote blauwe ogen keken me sme kend aan. „Ja hoor, dat mag". Weg danste ze, om direct weer terug te komen. „En mogen we dan ook een paar echte bloemen?" „Nou", deed ik zuinig. „Hè toe. een klein paartje dan", vleide ze. Toen gaf ik haar en haar broertje ieder een iêugêïnarcis, een viooltje en wat vergeet-mij-nieten. 'juichende dankbaarheid. ,JIu mogen jullie zelf nog wat steentjes pakken en wat takjes van de heg en dan breng ik jullie straks limonade; dan waren jullie de tuinmannen, hè?" Ondertussen hoopte ik vurig dat mijn twee klei ne gasten zich een uurtje zouden vermaken, dan kon ik zelf ook even opschieten. Het is merkwaardig hoe snel je vergeet, dat kinderen van drie en vier ontaard bewerkelijk kunnen zijn. „O, breng ze maar hier hoor", had ik geopperd, toen ik hoorde dat mijn nichtje zo graag twee dagen met haar man mee wilde naar |een congres. „Breng ze maar gerust, als ik ze c maar niet ieder uur op zeker instrument behoef kerermS«r,ta «£?"*h3Er"'*1 £CÏL°U»° ,"s "'i"-"!,"?' pocket. Uitgave Helmond, Helmond. goeder hoog op de kast. „Poeh,- -ii-k-. De vrienden van Annemaric. door H \da9 en nacht helemaal droog. Henszen-Veeland. ei-pocket. Uitgave W. I Het zal dan wel de verderfelijke invloed ID. M jfi bedden uit. Ja ja, de i het lot wil eenmaal, dat moeders met hun zindelijke kinde ren buitenshuis weinig eer behalen. Maar mij fop te het lot niet, per slot hebben mijn kinderen in hun net-zindelijke periode ook ettelijke familie bedden geïnundeerd; daarom had ik nu tijdig met ferme zeilen gewerkt. Drie en vier. Twee engeltjes, een mannelijk en een vrouwelijk. Allebei asblond, èèn met krullen, de ander met flossige staartjes. Wat hen vooral zo engelachtig maakt zijn de ogen. Blauwer blauw zag ik nergens. Wat hun levenswandel betreft zijn het meer ge vallen engeltjes. Maar die ogen blijven sereen, ook als ze er de parkieten mee nakijken, die ze uit hun kooi bevrijd hebben. Die ogen blijven blauw-blauw als er krullerige letters van tandpas ta zijn aangebracht op de badkamervloer. De ogen bleven zelfs rein, toen het meisje zich met spul van mij had toegetakeld als een kleine Ra- chab. Er kan in twee dagen heel wat gebeuren met twee engeltjes over de vloer. Meinema N.V.. Delft. Toen ik met limonade de tuin inging, zag ik het onheil dadelijk. Zeker, het waren beeldige tuin- zijn allebei tjes. De narcissen stonden geel en uitdagend in het midden, de keurige klinkerpaadjes waren om- - zoomd door vergeet-mij-niet. Maar ieder mens tante Mink zijn, maar vanmorgen dreven ze hun heeft intuïtief behoefte aan begrenzing, aan af- bakening. Twee engeltjes willen, net als grote mensen, een nette erfscheiding, dat is een na tuurlijke, ik zou haast zeggen, een ingeboren A's imitatie taxushaag hadden ze hiertoe, keu rig in het gelid, de knoppen van de rododendrons' gepoot. Ik was verbijsterd. In onze vorige tuin van zware vette klei had geen enkele rododendron ooit willen tieren. Afgelopen herfst had ik ze nu hier laten zetten, mooie volle struiken, die warm rose zouden bloeien. Ik keek naar de geplunderde takken. De glanzende hinderen hadden iets ver drietigs. Het was alsof ze zeiden„Nou staan we hier weer een heel jaar alleen maar saai en groen te zijn." „Het is ontzettend", zei ik zachtjes terug. „Jul lie knoppen zijn wat je noemt naar de knoppen, er zit niets anders op: wachten tot volgend jaar." Toen de engeltjes weer naar hun moeder wa ren, heb ik hun tuintjes onteigend en gesloopt. Ik kon niet nalaten de knoppen te tellen Het waren er veertig. De vuilnisbak waar ik ze ingooide was nog leeg. zodat ze met een doffe roffel op de bodem rolden Er prikte iets verdachts achter mijn ogen, zodat ik bijna met Willem Kloos kon zeggen: Ik ween om bloemen in de knop gebro ken.... MINK VAN RIJSDIJK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2