DRIE EN TWINTIG oude auto's tonen evolutie De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 9 MEI 1964 versla? je vers i „Om eerlijk te zeggen vond ik vroeger aan die ouwe din gen niets aardigs te zien. Ik keek er niet naar. Ze waren lucht voor me en nou? Nou sta ik er mee op en ik ga er mee naar bed. Goed, je werk doe je ook maar voor de rest is het allemaal ouwe auto's wat de klok slaat. Maar ik heb beslist geen echte ouwe autoverzameling. Ik heb zelfs vrij nieuwe. Kijkik zoek speciaal naar wagens, die op de een of andere manier tech nisch van belang zijn geweest voor de algehele ontwikke ling van de automobiel. Ik zoek een verzameling waarin die hele technische ontwik keling in een aantal auto's wordt getypeerd. Zó zou je het kunnen zeggen." Aldus de Leeuwarder J. Martens, oud-motorfietscoureur, oud-autoracer, rallyrijder en, in het algemeen, nu groot liefhebber van alles wat met ijzeren lijven «n harten van auto's te maken heeft. In een ruime loods prijkt een deel van zijn collectie, zowel auto's, die ondanks hun eerbied waardige leeftijd en indrukwek kende staat van dienst glimmen en fonkelen van gerestaureerde jeugd als nog ietwat smoezelige exemplaren, met gekreukte kap pen, geblutste deuren, incompleet, hier en daar verroest. De eerste hebben de face-lifting van dokter Martens en zijn hel pers ondergaan, de rest komt stuk voor stuk aan de beurt. Het moet zijn tijd hebben, het kost honderden uren sleutelen, schroe ven. zoeken naar passende onder delen. poetsen en lakken voordat een auto weer in de onberispelijk mooie staat is die de eigenaar ,,Ik ben nu eenmaal een vrese lijke perfectionist. Daar kan ik niks aan doen. Ze moeten er uit- xien of ze zo uit de showroom komen. Als een auto niet voor 93 procent origineel is, koop ik 'm niet en als er wat bijgemaakt moet worden dat mankeert moet het echt zijn, authentiek. Als het anders is heeft het voor mij geen waarde." Ambtenaartje „Twee Jaar geleden ben ik mee begonnen. Ik h hart verpand gehad begonnen. Ik heb altijd mijn verpand gehad aan dit soort spul. Stoomfietsen? Ik heb er wel veertien gehad, schat ik. Dat was vroeger. Ik was een klein ambte naartje van 89 in de maand en Je moet dan voorzichtig met je {eld omspringen. Als je je motor on ruilen tegen een ietsje betere ging dat dadelijk door en het mooiste bleef altijd voor me dat Je er aan kon werken. Het moto rische deed me wat. Je las er boeken over en je leerde wat er in zo'n motor omging." Lteuwardar aannemer wil alleen originele ..Ik heb races gereden, eenmaal zelfs op Assen ja en later raceten we met auto'smaar eigenlijk was het prepareren van Je motor of Je auto voor zo'n wedstrijd belangrijker voor me dan de race zelf. Toen, op Zand- voort, reed een vriend van me zich dood. Ik heb daarna nooit meer een wedstrijd gereden. Het was definitief uit. Dan zoek je naar een vervanging." Op die manier heb ik toch eens naar die ouwe auto's gekeken. Vandaar. Hoeveel ik er heb? Doet dat er wat' toe? Ik denk van drie entwintig. Hier en ook op andere plaatsen staan ze. In Amstelveen en ook een in Frankrijk." ..Ik ben nog in onderhandeling over een wagen in Mexico en er komt een echte Grand-Prixwagen bij en dan nog een waarvan ik je niks vertel. Nog niet. Dat wordt iets. dat wordt misschien de eni ge in West-Europa. Maar die drie entwintig zijn nog niet allemaal rijklaar. Over een poosje heb ik er twaalf waar je zo mee kunt wegrijden. Bij wijze van spreken dan.want er zijn er bij waar je helemaal niks mee begint als je niet weet hoe er mee om te gaan. Die laten je mooi staan." Hautaine reus Tot de collectie behoren drie Rolls-Royces. Twee staan er in de loods, een Silver Ghost uit 1920, een hautaine reus met ont zagwekkend grote wielen, enorme koplampen en de Flying Lady glinsterend op de radiator en een Rolls type 20 die In zijn tijd de stadsauto werd genoemd. Hij was wat kleiner dan de andere types en gold als een handige wagen voor ritten binnen de bebouwde kom. Nieuw kostte hij eertijds ƒ20.000, Iet wel: alleen het chas sis. Met het koetswerk bemoeide ds fabriek zich niet. Daarvoor ging de klant naar een carrosse- rtefabrlek. Belde mobiele status- symbolen zijn nog best thuis op de weg. Met de 20 heeft de beer Martens honderden mijlen door Engeland gereden. „Ik ben maanden bezig geweest voor ik hem had maar het was de moeite waard", vertelt hij. „Er is een leren doosje bij met borsteltjes voor de dynamo, de startmotor en de verdeler en twee hamertjes voor de onderbreker. En een cassette met gereedschap pen speciaal voor dit model. En dat alles puur origineel. Voor mij is dat iets om kapot van te ra ken. Dat is helemaal niet meer van deze wereld. De Silver Ghost heeft 600.000 km gereden. Ik ben de derde eigenaar en vandaag de dag een jaar terug reed dat ding nog als taxi door Londen, zonder dimlicht, zonder richting aanwijzers. De motor heeft een inhoud van acht liter en produ ceert 80 pk. Tegenwoordig halen ze 50 pk uit één liter." Beroemde V-16 Een andere automobiel van op vallende allure is een Cadillac uit de dertiger jaren, de beroem de met V-16 motor, twee blokken van acht V-vormig geplaatste cy linders. De wagen komt uit Gi braltar maar de historie ze super-de-luxe gigant, de carrosserie in slechte staat is, valt moeilijk te achterhalen. Zeer aantrekkelijk en direct in het oog springend is een, door zijn vele koperen onderdelen let terlijk schitterende, Renault- uit 1911, een twee-cylinder open twee- zitter, die vroeger 62 km als top had en nu heel braaf 50 km per uur draait. „Ik heb er al honder den kilometers mee gereden", ver telt collecteur Martens. „Het is een leuk ding en wel oud maar toch betrekkelijk zeldzaam." Om te huilen Ernaast staat een F.N.. even eens glimmend van bijna nog ori ginele nieuwigheid. „Die heeft nou praktisch haast nog niet ge reden. Ik ontdekte hem in Noord- Frankrijk bij een bejaard echt paar. dat hem helemaal niet ver kopen wilde. De wagen was in een groene kleur alsof ie bij de staf van het leger had gehoord. Hij is in 1918 aan een garagist in Rouaan afgeleverd en staat hier nu nog op zijn originele ban den. Nou, ik heb uren koffie zit ten drinken om die F.N. los te praten. Tenslotte wilden ze wel ruilen. Ze wilden een Loraine- Dietrich uit 1907 hebben en dat is „Toen ik zowat radeloos was e moet ook maar alles in het Frans duidelijk kunnen maken won ik het pleit. Ze verkochten de F.N. en samen met mijn vrouw reden we hem achter onze auto op een aanhangwagen naar huis. Maar vlak voor de Belgische grens breekt de koppeling en fietst me die dolly op eigen kracht met de F.N. tegen lants er een lamp af en sloeg jeugd twee ruiten in. Nee, die F N. is wel hevig in reparatie ge- Andere exemplaren: 7. honderdduizenden plezier van de kleine man ge bouwd en verkocht zijn, niet erg oud maar belangrijk: en een acht jaar oude Mercedes-Benz SL 300. een sportwagen met een maxi mum van 240 km per uur, bui zenframe, gekantelde motor. En de rest En naast die solide een minder snelle maar meer verbreide wa gen: een Bugatti. Chassis en mo tor zijn bijna origineel, want de anderhalve liter van de fabriek hebben voor 1600 cc plaats ge maakt doch dat hindert niet. Verder staan in de loods nog een Talbot, een plompe zwarte Hotchkiss. een Mercedes-Benz met compressor, een MG-sport- Onder de betrekkelijk vele oud jes die nog op de weg verschij- n is deze Soame Steam Car 1897 wel een zeer oude. Op 150 liter water voor de stoom machine en een half mud I kolen loopt hij nog best. wagen, een La Buire, een Luc Court en een Delage. Elders is de derde Rolls gestald en ook nog een Crossley, een auto met één wiel voor, één achter plus twee zijwieletjes. „Nu ja, en dan zijn er nog zo wat", zegt de heer Martens. „Ze komen echt allemaal aan de beurt. Maar iets heel moois heb ik hier in de garage. Daar werk ik hard aan want daar wil ik straks ln gaan rijden: een Hispa- no-Suiza, een der superieure wereldmerken met Rolls-Royce, Mercedes. Bugatti en Dusenberg. Over veertien dagen moet 'ie klaar wezen. Het zal een pracht wagen zijn. Zie die motor maar „Wat ik met die verzameling verder wil. in de toekomst? Dat weet ik nog niet. Ik heb wel ideeën, maar adar is nog niets zeker van. Daar praten we nu nog niet over". PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Limburg, 22. het- ■I torzetsel, 'm kundig elemenf (afk.), 28. boom, 30. de opperste rand dak, 32. gemeente in N.-Brabant, 34. uitroep. 35. onzes inziens (afk.), 37. emeritus (afk.), 38. titel (afk.), 40. jongensnaam, 41. in de richting naar omlaag. 42. tegenstelling van breed, 43. motor schip (afk.), 44. meisjesnaam. 45. munt in Nederland (afk.), 47. rund. 49. hoogste punt. 51. de geest van de rijstcultuur (Java). 53. voorzetsel, 56. rijschool (afk 58. voegwoord (Fr.), 59. voed sel, 61. voorzetsel. 62. gemeente in Gelderland. 64. dorp in N. Brabant, 65. maanstand, 66. gemeente in Gelderland, 69. voor- naamw., 70. als 51 hor., 72. muzieknoot, 73. lied, 75. oude Nederl. zilvermunt, 76. bekoorlijk gelegen. Vertikaal: 2. voorzetsel, 3. woning van een vorst, 4. boom. 5. ontgonnen land. 7. emeritus (afk.), 8. bekende, 9. voegwoord (Fr 10. zijtak Donau, 12. onbekende, 13. per expresse (afk.), 15. versto- teling. 17. boom, 18. voorvoegsel. 19. kippenloop, 20. hoenderach tige vogel, 25. voorvoegsel. 26. pers. voomaamw., 28. rangtelwoord, 29. rivier ln Italië, 31. bestelling, 32. voorzetsel, 33. jongensnaam. 34. bout van een varken. 36. zijtak Donau, 37. arbeidseenheid, 39. soort, 44. waterstand (afk.). 46. muzieknoot, 48. vuurgloed. 50. go din der lente (Germ, myth.), 51. sint (afk.), 52. dat is (afk. Lat.), 54. notitieboek, 55. bedehuis. 57. jongensnaam, 58. eind, 60. zijtak Saaie, 61. bijwoord. 63. mondwater, 67. vervoeging van een hulp werkwoord. 68. telwoord. 70. scheikundig element (afk.), 71. geluid van een ezel, 73. onzes inziens (afk.), 74. voegwoord. os. 8. Da, 9. Epe, 10. rink, 11. dries, 13. eb. 15. n.t., 17. stork. 19. haast, 21. eek. 22. aroma, 25. spa. 26. kater. 28. armee, 29. mee. 32. neg, 33. tobbe, 35. Inn, 37. Regen, 39. Ier, 41. akker, 43. lende. 45. winde, 46 ink, 47. ton, 49. biest. 50. Leo. 51, eer. 53. Givet, 56. eek. 57. Leine. 58. ge- met, 60. elf. 62. Leeds, 64. Son. 65. nagel. 67. Lopik, 68. mee, 70. nel, 72. riant, 74. bed. 77. Edam, 79. worg, 80. Eder. 82. peek, 34. ale, 85. k.o., 86. ed. 87. Don, 89. mr„ 90. pl„ 92. E.K., 93. ka. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de lin kerbovenhoek vermelden: ..Puz zeloplossing". Er zijn drie prij zen: een van f 5.— en twee van 2.50. OPLO SSING VAN DE VOF tIGE PUZZEL Horizontaal: 1. horde, 5. vol, 7. onder, 11. Dina. 12. kei, 14. Ans, 16. apis, 18. ree. 20. beest, 23. ent. 24. in, 25. sak. 27. met. 28. arm. 30. k.o., 31. spaan, 33. troep, 34. si. 36. aster. 38 Som- me, 39. ik, 40. na. 42. tegel, 44. Bea. 45. we. 46. inkt, 48. gebbe, 50. lire, 52. kor, 53. genie. 54. ben, 55. keen, 57. linde, 59. Oder, 61. er, 62. lev. 63. Essen. 66. el. 67. L.K., 68. meier, 69. to man, 71. fr., 73. meent, 75. ne- ren. 76. p.c., 78. Ede, 79. wee, L tel, 82. pa. 83. Ida. 85. kod- de. 87. den. 88. kalm. 90. por. 91. Ede. 93. koet, 94. merel, 95. Ger, 96. klank. Vertikaal: 1. Hlen, 2. one, 3. ra. 4. E.K., 5. viem. 6. last, 7. VOOR DE JEUGD VOÓfi fcf JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR Of JEUGD VOOR DE JEUGP VOOR DE JEUGD - Wat is ons weekeind verleden week letter lijk in het water gevallen. Hebben jullie nog iets van het bloemencorso gezien? Jammer hoor, dat het zulk slecht weer was. De bloemen en planten waren wat blij met zo'n regendag. Ze konden het best gebruiken. Wat is alles gegroeid! Morgen is het een fijne dag meisjes en jongens. Het is dan Moederdag! We zullen hopen dat dan de zon zich niet schuil houdt en ons verwent met zijn warme zonnestralen. Dan is het dubbel feest. Binnen en buiten de zon, wat wil je nog meer? Hebben jullie al iets moois gekocht? We gaan haar toch morgen wel verwennen? Lek ker thee op bed brengen en ga zo maar door. Ze doet altijd zoveel voor ons! Jullie doen maar goed je best hoor! Leuk, dat jullie verleden week donderdag zo van de feesten hebt genoten. En wat hebben jullie een pret gehad. Fijn hoor! Er zijn zelfs nichten en neven die met een prijs naar huis gingen. Jullie boffen maar! Nu nog wat meisjes en jon gens. Deze weck worden alleen de brieven beantwoord die verleden week zijn blijven lig gen. De brieven met de let ters L t/m R krijgei week zaterdag woord in ons hoekje. Tante Jos heeft jullie brieven zuinig bewaard hoor! Julloe moeten alleen een weekje langer wachten. De oplossing van de puzzel hebben jullie verleden week al gelezen maar we zullen haar toch nog een keer vermelden. Hier komt ze: vertikaal le zen we: pook, muur, tien, eend en bont. Horizontaal (dus van links naar rechts) lezen we doos, krui, ruit, cent, boon en tent. wel erg verwend hoor! Alle- mensen, jij hebt een lekker diner klaargemaakt! Heerlijk. Volgende keer niet vergeten te schrijven hoor! Ben je i-olgen- weer helemaal beter Bets de ant- Jong Hardinxveld? Heb je de achterstand al kunnen inha len? Leuk hoor, dat Heleen tje al een klein beetje ondeu gend gaat worden. Grappig dat ze nu gaat praten. 1 juni schiet al op hoor! Zou je het diploma wel halen? Fijn dat je je moeder gaat helpen. Wist jij werkelijk niet meer te schrijven Lenie de Jongste Numansdorp? Volgende keer krijg ik een lange brief? Waarom heb jij zolang ge wacht met schrijven? Leuk De hoofdprijs gaat naar Die- bent verschrikkelijk verwend ky Konijnendijk. Oud-Beijer-I hoor Paula de Jongste Rid- land. derkerk. Leuk hoor zo'n stoel. De troostprijs krijgt thuis- i Natuurlijk wil ik in jouw poë- gestuurd Rina van Egmond Rijnsburg. Hiep. hiep, hoera!!! Leo Alblas, Marietta Haak, Martin Paul en Anneke v.d. Voorst van harte gefeliciteerd ma heeft jou maar verwend hoor! Wat zal jij deftig zijn met zo'n prachtig pak. Hoe gaat het op school! Wist jij werkelijk niets te schrijven Ingrid Kelder Voorhout1" moeilijk is het toch niet? Jammer dat jullie geen markt hebben Herman Kerk hoven Tinte. Waarom zingen jullie niet in 't Brieltje? Heb je leuke spelletjes gedaan? Waarom heb je zo lang ge wacht met schrijven? Leuk dat jouw kleine neef al zc groot wordt Ria de Kievit Rot terdam. Wat is die Kees een grapjas. Denkt hij werkelijk dat het een hondje is? Jammer van het handwerken. Heb jij donderdag niet gefeest? Natuurlijk mag jij een nichtji worden Gerda Kleinrensink Den Ham. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Je moet dan wel meer schrijven als je broer hoor! Fijn dat jij mag gaan logeren met de pinksterdagen. Hoe heet jouw vriendin? In welke klas zit jij? Jouw vorige brief te laat Marja Kleywegt monsbaven. Wat waren oma en opa wel blij dat jullie bij hen kwamen logeren. Leuk hoor! Wat ben jij aan het bor duren? Wordt het mooi? Allemensen wat ben jij aan het pionieren Paul Kleywegt Alblasserdam. Speel je er vaak mee? Ben jij donderdag niet aan het feesten geweest? Je schrijft er niets over. Schrijf jij in je volgènde brief precies je geboorteda tum, Woutje Koekkoek, Go- rinchem? Tante Jos wil graag weten wanneer jij jarig bent. Fijn dat je de brief nu ge schreven hebt. Het gaat toch best? Ik vind het veel gezel liger. Was het een groot feest opa's verjaardag? Hoe gaat het met oma? Heb jij nog in de botsauto- zie-album een versje schrij ven hoor! Zijn je vriendinnen nog geweest? Fijn dat jullie mamma en pappa zo hebben verwend. Prachtig dat jij Swu„v.^„- een d'Ploma hebt gekregen tjes gezeten en in de draaimo- met jullie verjaardag van de Truusje Kar* Leerdam. Mam- len Theo Koele Den Haag. nichten en neven. Dat wordt volgende week een gewichtige dag als jij ver- keersexamen moet doen Rina van Egmond Rijnsburg. Schrijf je gauw hoe het ge gaan is? Heb jij nog iets van de bloemencorso gezien? Ja toch zeker? Prachtig dal jij weer zo gezond bent als een vis Robert Eggink Voorscho ten. Leuk dat jij zoveel hebt verdiend met het koppen van narcissen. Vind je het moei lijk? Jij hebt grootse plannen voor de zomervakantie. Fijn hoor! We zullen hopen dat het dan mooi weer is. Hoe was de optocht? Leuk dat jij een broer van klein duimpje was. Jammer dat jij geen tijd meer hebt om te schrij ven Bert Hulsbos, Leiden. Veel succes hoor! Jij boft maar dat je letter deze week ook nog aan de beurt is Janneke Janse Rozenburg. Fijn dat ik weer zo'n gezellige brief van je kreeg. Geweldig die citroen- fuif op de vliering. Wat heb ben jullie „gelachen". Mmm, wat hebben jullie gesmuld van al het lekkers. Jij bent natuur lijk een hele dame met zoveel moois. Mamma heeft jullie Had jij een mooie lampion? Moest jij niet meedoen met koekkappen of zaklopen? Heerlijk dat jij zo in de zandbak kan spelen. Hans Koen Halsteren. Wat zal jij fijn kunnen genieten van het mooie weer. Heb je al mooie vogels gezien. Wat zal dat mooi zijn als ze allemaal ringen. Ga je dikwijls naar het bos? Gelukkig dat jij tan te Jos niet bent vergeten. Prachtig dat jij zo'n mooie medalje hebt gekregen Dickie Konijnendijk Oud-Beijer- land. Wat heb jij wel genoten dwars door de duinen. Hoe veel kilometer was het? Geen last van blaren gehad? Nou en of de pier in Schevenin- gen mooi is. Heb jij je kleine neef al gezien? Gisteren is het groot feest geweest. Had jij mooie slingers gemaakt" Grappig dat jouw moeder gelijk met de Koningin jarig is, Reinic Koole Rotterdam. Was ze blij met jouw cadeau? Fijn dat jij zo'n mooie medal je hebt gekregen. Hoe de mars in Oostvoorne? Hoe is het met je kleine zus? Geweldig dat jullie de eer ste prijs behaalde Inge Koole Rotterdam. Wat waren jullie wel blij. Jammer dat je de laatste keer last had van een blaar. Is het allemaal weer beter? Jij hebt wel kunnen ge nieten van het mooie jonge groen. Wat zal jij deftig zijn met zoveel moois. Jij wordt een hele dame hoor! Heerlijk dat jullie zo fijn in het bos hebben kunnen spelen Piet Koomans Bergen op Zoom. Akim vindt het natuur lijk prachtig als hij met jul lie mag meedoen. Heb jij een cowboypak? Jij behoeft alleen maar te schrijven als je let ter aan de beurt is, Piet. Be dankt voor uw briefje mevr. Koomans. Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos aan het vergeten was Dirk de Kooter Koude kerk aan de Rijn. Fijn dat ik nu weer een briefje van je kreeg. Heb jij donderdag groot feest gevierd? Tante Jos is 27 oktober jarig hoor! Was jij tante Jos ook niet een klein beetje aan het ver geten Tineke de Kooter Kou dekerk aan de Rijn? Hoe komt dat? Ga jij nog loge ren in de pinkstervakantie? Waarom schreef jij niets Anky Kooyman Rijswijk? Volgende keer krijg ik een lange brief? Ben jij niet aan het feesten geweest Jan Kraak Oud- Beijerland? Moest jij niet zin gen op de markt? Je schrijft er niets over. Wat ga je in de vakantie doen? Oma harte lijk gegroet hoor! Wist jij ook niets te schrij ven Kees Knape Numans dorp? Volgende keer krijg ik een lange brief? Jouw vorige brief was te laat Greetje Kreukniet Alblas serdam. Waarom schreef je nu niet? Leuk zo'n schoolspel. Prachtig dat jij mamma zo goed hebt geholpen. Heb jij maandag een fijne verjaar dag gphad? Zijn al je verlan gens in vervulling gegaan? door M. VAN NUIS-ZUIDEMA (Vervolg) Jannie was boos op zichzelf, 't Was ook echt dom van haar, niet beter op Iki te passen. Ze had natuurlijk kou gevat middag in de tuin. 't Wa$ ook zo'n verrassing ge weest, dat Hen met die fiets kwam. Ze hadden er al zo vaak om gevraagd, maar 't ging niet, daar had vader geen geld voor Jannie had het best begrepen Hen en Han ook wel, maar Dik niet, die kon er soms zo. echt om zeuren. En nu had Hén ei toch een. „Jannie, zou je Iki eerst maar niet naar bed brengen. Ik ge loof dat het veel beter voor „Ja vader", schrok Jannie op. Hè, nu was ze alweer met die fiets bezig. De kamer was al aan kant vlug bracht ze nog een paar vergeten kopjes naar de keuken. In de gang hoorde ze al eer vreselijk lawaai. Wat zouden z« daar nu weer uitvoeren? „So juffie, heb je nog potjes of pannetjes nodig? 't Sijn mooie hoor, sonder lekke; vorre* ke of messe? Je kunt ze ook per stuk krijgen. Fijne koppies voor thee, se sijn droog achter de ore, je mag voele, juffie, drie voor een dup, neem se maar mee, alles moet weg." Al de pannen uit de kast had Hen in rijtjes op de grond ge zet; de pas gewassen kopjes en bordjes langs de tafel en aan- rechtrand. In de vensterbank zat Han met een afwaskwast te zwaaien „Alles Nederlands fabrikaat, al les Nederlands fabrikaat!" „We spelen'markt", verduide lijkte Hen. Jannie schoot in een lach. Zo iets hadden ze nu altijd, als ze af moesten wassen. Meteen zag ze, dat het al bijna klaar was. „Hier nog een paar kopjes, baas, die nog niet droog achter de oren zijn, en breng me straks dat stelletje maar." Ziezo, dat schoot mooi op, de rommel zouden ze straks wel weer opruimen. Hen gaf er niets om als hij moest helpen afwassen. „Hele maal geen jongenswerk", zei Dik altijd, maar dat vond Hen onzin. Al ben ik een jongen, daarom kan ik het net zo goed, hoor. En .al moest ik het mid den in de dorpsstraat doen, daar zou ik nog niets om ge- Hoe later het werd. hoe meer Jannie zich ongerust maakte over Iki. Ze had hoge koorts nu, woel de heen en weer in haar bed je, en zag telkens dingen die er helemaal niet waren. Als moeder nu maar thuis was, die wist overal raad op. „Zouden we Hen niet even om de dokter sturen?", fluisterde Jannie tegen haar vader, met wie ze samen bij het bedje stond. „Ik maak me ongerust en de nacht duurt zo lang." „Ja, maar het is al zo laat, en dan die nieuwe dokter." Toch ging vader even later naar beneden. In de kamer za ten de drie kinderen stil bij el kaar. allen bedrukt omdat Iki nu ziek in haar bedje lag. (Volgende week verder) Fijn dat jouw moeder een klein beetje beter is Coby v. d. Kruk, Den Haag. Leuk dat jij een schooltuin hebt ge kregen. Komt alles al een beetje boven de grond kijken? Welke bloemetjes heb je ge zaaid? Hop Paai het nn r>c Hier komt nog een versje van Juri den Besten. Wat had Jan al vele malen Telkens weer gevraagd aan Wanneer mag ik nu toch ooic eens Met m'n vriend naar 't zwem bad toe? Doch steeds moest ons ventje horen Jantje, jij bent echt daarvoor te klein Tc vind het heus nog te gevaarlijk lij moet eerst wat groter zijn. Toch liet Jan de moed niet zakken En herhaalde steeds zijn weer met andere woorden Want hij ging toch óók zo graag. Moe bleef echter in bezorgd- beid zeggen: Jij bent echt nog wat te klein 'k Zou als 'k jou naar 't zwem- bad stuurde Geen minuut meer rustig zijn. Schei dus uit met al dat vragen k Zeg je eens voor altijd, Jan! Jij mag pas in 't water komen Als je eerst goed zwemmen kan. Meisjes en jongens jullie hebben wel gezien dat er echt geen ruimte meer is om de brieven te beantwoorden die ik deze week heb gekregen. De nichten en neven die eigen lijk deze week aan de beurt waren om te schrijven moe ten dus een weekje wachten. Meisjes en jongens, allemaal een héél prettige dag morgen tot schrijfs. Daag hoor! Telkens ie. Correspondentie en oplossingen Mn de heer H. J. J. Slavekoorde, Gondreinetstraat 125, Den Haag. Motieven Een boeiend viertal stellingen zetten wij u voor. In de eerste twee zal de gedachte aan patmotieven u goede dierrsten kunnen bewijzen. In stelling 3 ls het aan u na te gaan of zwart zich nog redden kan. En opgave 4? Ja. dat is b(Jna te mooi om waar te zijn, U moogt zich overigens gerust af vragen wat er in stelling no. 2 nog pat te zetten is! Wij moesten bij het dat hij ,,ook wel eens sliep" En stelling 1 nu u dart tóch op het patmoUef verdacht bent mag er ook zijn. Wij vragen ons af hoeve- len van onze lezers die oplossing zullen vinden. Vier stellingen dus, met verschil lende motleven, maar stuk voor stuk de moeite van het bestuderen (en oplossen) waard! (1) Uit een partij Vogel—Ullrich (Berlijn 1984). Whisky voor Algerië Whisky voor Algerië?, door Kasimir Edschmid. Uitgave De Boekerij N.V., Baarn. Kasimir Edschmid heeft de in middels beëindigde oorlog in Al gerije en de conferenties van Mo rele Herbewapening in Caux aan gegrepen om een roman te schrij ven, die als boodschap heeft dat het er met de wereld niet best voorstaat. En hij heeft dat boei end gedaan. Dank zij een verta ling van Pieter Grashoff is „Whis ky für Algerien" thans ook ln het Nederlands te lezen. Edschmid heeft met zijn boek de wereldlite ratuur bepaald niet verrijkt. Daar bij komt dat zijn situering te tijd gebonden is om het boek lang stand te doen houden. Wie echter een boeiend verhaal wenst, dat hem bovendien zij het opper vlakkig en niet altijd objectief informeert over de Algerijnse kwestie, zoals die in het nabije verleden bestond en over het werk der volgelingen van Buchman, zal tevreden kunnen zijn. Oplossingen p f3) Dg7 3. Dxf&t! Dxf8 4 en zwart gaf het op. Zeer fraai. 2. Tayar—Bradley. Wit won aldt 1 Txc6t Kxc6 2 Dxd5t (zuigt de ko- rTtng als een stofzuiger 2 KxdS 3 Le4 ma T Boese—Jenik. Op 1 Tal f 2. Kf2 Tflt volgde: 3. Kxfl Lc4* 4. Ld3! (de-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16