AN AST ASIA - JA OF NEEN Teert Anna Anderson op herinneringen aan een zorgeloze jeugd - oj is zij alleen maar een bedriegster Gewoon Anna grootvorstin J ZATERDAG 9 MEI 1964 lllllllllllllllllllilllllIlliillllllllllllllIlllliillillllllllllllllllllllB illllllllllllllllilllllllB llllIlilHIIIllUligflllllllllllllllUllillllillllllllillll IBI'IHI Proces in Hamburg kan afdoend antwoord geven (Van een onzer redacteuren) ^IE AVOND van de zestiende juli van 1918 was ia een zomerse nacht overgegaan. In het grote witte huis in één der straten van Jekaterinenburg, de stad in de Oeral, hadden de tijdelijke bewoners zich vroeg ter ruste begeven. Alexandra Feodorowna was ziek. Zij, haar vier dochters en haar veertienjarige zoontje hadden hun nachtrust nodig. Om streeks half elf waren zij allen naar hun slaapvertrekken gegaan. Eerst waren nog enkele bijbelpassages uit de Profeten gelezen en beluisterd, terwijl in de harten van alle aanwezigen de vertwijfeling streed met de .hoop, dat alles toch nog ten goede zou keren. Zij waren op dit ogenblik de machteloze gevangenen van een troep bandeloze revolutionairen, maar zij hoopten, geloofden, en baden om een wending ten goe de. Dat zij ooit nog zouden te rugkeren naar de luister van St. Petersburg geloofden zij niet meer, maar zij durfden er toch wel .op te rekenen, dat hun tal rijke familieleden (onder wie vele gekroonde hoofden van Eu ropa) hun uiterste krachten zou den inspannen om hun vertrek uit het „nieuwe" Rusland te be vorderen. Had neef George V, via zijn regering in Londen, niet reeds gastvrijheid aangeboden aan tsaar Nicolaas II? En zou den de troepen, die in aantocht moesten zijn, deze bolsjewieken verslaan en de bevrijding van de tsarenfamilie kunnen be werkstelligen? Of zouden zij te laat komen? De mensen, die zo kort tevo ren nog in hoogheid gezeten wa ren, lagen met ogen, die in het duister staarden, in hun scha mele bed. De slaap wou niet komen: de gedachten, die in hun geest over elkaar buitelden, waren te beangstigend, om aan het vermoeide lichaam rust te geven. Anastasia, de zeventien jaar oude grootvorstin, voerde af en toe een fluisterend gesprek met haar zusters. Woorden werden zinnen en braken dan plotseling af, als nieuwe angstvisioenen over haar leven van de afgelo pen maanden voor haar gees tesoog opdoemden. Ze overdacht hoe die revolutie van het volk voor haar en haar zusters eerst eigenlijk niet hieer dan een spel In Hamburg heeft het Hooggerechtshof vrijdag het proces hervat, dat in april begon, en waarin de mysterieuze vrouw Anna Anderson haar advocaten opnieuw wil laten bewij zen, dat zij grootvorstin Anastasia van Rusland is. Het is de vierde maal sedert 1933, dat een derge lijk rechtsgeding wordt ge voerd. Bestaat er kans, dat Anna Anderson nu in het gelijk wordt gesteld? Er zijn punten, die vóór haar pleiten, maar er zijn ook argumenten tegen haar aan te voeren. De inzet vormt de miljoenen-erfenis van de tsaar, die nog altijd on der 'het beheer van Engel se en Franse banken is. Zal er ditmaal een definitieve uitspraak komen? Op deze pagina van het Zondags blad heeft een onzer re dacteuren nog eens alle feiten in deze merkwaar dige geschiedenis bijeenge bracht. staan en beet hem toe: „De uwen hebben geprobeerd u te redden. Maar zij zijn niet ge slaagd. U bent ter dood ver oordeeld." Drie minuten was geweest. Terwijl de zich overal in het grote Russi sche rijk opmaakten om het be wind van haar vader, de tsaar, voorgoed omver te werpen, had zij als een brutaal jong meisje proppen papier uit een raam op de hoofden van voorbijgangers gegooid. Maar dat was al weer bijna vier jaar geleden. Toen zag alles er nog rooskleuriger uit. Toen wist de kleine groot vorstin nog niet, wat er broeide. Had haar vader dat allemaal wel geweten? Had hij niet te veel in de schijnwereld van het hof geleefd en te weinig geluis terd naar wat zich in zijn eigen rijk afspeelde? Weet je nog „Weet je het nóg, Tatjana? Weet je nog, dat wij uit de ra men met proppen papier naar de mensen gooiden?" De stem in het donker was zacht. Tatja na, minder kind dan Anastasia (ze was reeds 21 jaar) antwoord de: „Ach... probeer toch te sla- Terwijl ergens buiten in de vrij heid van de stad Jekaterinenburg een klok half twee had geslagen, klonken dreunende voetstappen in het huis. Het was niet de tred der gewone bewakers. De horde kwam nader. Angst deed de adem stokken. Buiten op de deur werd gebonsd. Die deur zwaaide open en daar stond commissaris Yourofski. Zijn rauwe stem snauwde: „Op staan. Aankleden. U wordt naar elders gebracht. De Witten nade ren Jekaterinenburg." Wat zou er nu gaan gebeu ren? Nog niet zo lang geleden waren zij uit hun verbannings oord in het Siberische Tobolsk naar hier gebracht. Zouden ze nu weer naar een andere plaats moeten reizen? Terwijl in de deuropening een groep als desperado's uitziende mannen wachtte, maande You rofski tot spoed. Nauwelijks wa ren allen gekleed, of zij werden de trap af gedreven naar een lege kamer op de begane grond. Tsaar Nicolaas, de tsarina, de veertienjarige tsarewitsj Alexei, de vier grootvorstinnen, de lijf arts dokter Botkine en drie be dienden werden daar overgege ven aan de bewaking van één soldaat. De rest trok zich terug en in die kamer speelden zich de laatste levensuren af van de familie der Romanofs, de Rus sische tsarenfamilie. Voor de tsarina en voor de jonge tsare witsj werden stoelen gebracht en dat was alles. Voorlopig. Want plotseling verscheen Yourofski opnieuw gevolgd door een tiental mannen. Yourofski ging voor Nicolaas In paniek drong de kleine, ziekelijke kroonprins Alexei zich tegen zijn moeder aan. You rofski richtte de revolver en vermoordde de tsaar aller Rus sen en op hetzelfde ogenblik hadden ook de andere mannen hun wapens tevoorschijn ge haald en in drie minuten speel de zich het bloedbad af, dat de geschiedenis zou ingaan als de Moord te Jekaterinenburg. Grootvorstin Anastasia was ge wond en schreeuwde om haar moeder. De beulen naderden haar en begonnen met bajonet ten op haar in te slaan. Was zij met haar familieleden na deze slachtpartij toch nog in leven? Dit is de grote en belangrijke vraag, die Duitse gerechtshoven nu al vele jaren proberen te be antwoorden. Men weet het: in het Beierse dorpje Unterlengen- hardt woont de merkwaardige, ex centrieke vrouw Anna Anderson. Ze leeft daar in eenzaamheid, be waakt door vier grote Deense dog gen. Tot voor enkele jaren had zij slechts de beschikking over een bijna onbewoonbare stulp, een hut van planken en leem, die haar was geschonken door prins Frie- drich Ernst von Sachsen-Anhalt. Daarna kon zij een huis laten bouwen van het geld, dat zij met de royalties van films en toneel stukken over haar leven had ver diend en dat haar bovendien uit de allerergste armoede haalde. Teert deze vrouw (nu 62 jaar oud) werkelijk nog op de herin neringen aan een zorgeloze jeugd, die zo wreed werd afgebroken tij dens de nacht van Jekaterinen burg, de stad in de Russische Oeral, die tegenwoordig Swerd- lovsk heet? Of is zij alleen maar een handige bedriegster? Puzzels De juridische puzzels, die zij heeft teweeggebracht, zijn door de molen van vele processen in Duitsland gegaan, maar men is nooit tot een definitieve oplossing van de raadsels gekomen. Anna Anderson is immers de vrouw, die nu al sedert het jaar 1920 door haar advocaten laat ver klaren, dat zij grootvorstin Anas tasia is; de Russische prinses, die tijdens de door de bolsjewieken aangerichte moord-orgie van juli 1918 weliswaar gewond, maar niet gedood werd. En de inzet van al die processen is niet slechts de wens om erkend te worden, maar ook het fortuin, dat op Engelse banken werd vastgezet door tsaar Nicolaas II, bestaande uit baar goud en diamanten tot een waar de van vele miljoenen. Is Anna Anderson Anastasia of is zij de Poolse boerendochter Franziska Schankowski, een meis je, dat in 1920 in Berlijn ver dween, het jaar, waarin Anna An derson opdook als gegadigde voor de tsarenmiljoenen? Strijd Intussen hadden zich vanzelf sprekend ook andere partijen op geworpen als de rechthebbers op de tsaren-erfenis, temeer omdat in 1928 de njoeder van- Nicolaas II, keizerin Marie Feodorowna te Hvidore in Denemarken (zij ver toefde in Engeland toen de Eer ste Wereldoorlog uitbrak), op 81- jarige leeftijd overleed. Haar for^ tuin was een punt voor extra ju ridische strijd. In 1933 wees een Duitse rechtbank de hertogin Barbara van Mecklenburg als de enige erfgename der Romanofs aan, omdat zij een achternicht van de tsarina (oorspronkelijk prinses Alice von Hessen-Darm- stadt) was. En zij werd de voor naamste bestrijdster van Anna Anderson. De hertogin pro beerde haar advocaten te laten bewijzen, dat de vrouw uit Unter- lengenbach de Poolse Franziska Schanzkowski was. Vergeefs. Haar eis werd keer op keer afgewezen. De vier Russische grootvor nen, even vóór het uitbreken de Eerste Wereldoorlog in gefotografeerd. Van links rechts: Marie, Tatjana, Anastasi en Olga. vorstin Anastasia Nikolajewna Romanowa is. Na de Eerste Wereldoorlog, op een winteravond in- 1920. kwam het nog niet zo sensationele ver volg op de vreselijke gebeurte nissen van Jekaterinenburg. Een Berlijnse Schupo, surveillerend langs het Landwehr-kanaal kon ternauwernood een jonge vrouw redden, die in het water wilde springen om een einde aan haar leven te maken. Het meisje werd naar een inrichting voor zenuw patiënten gebracht. Ze weigerde te spreken. Maar beetje bij beetje kwam beetje verhaal los. Zij was grootvorstin Anastasia. Bij het bloedbad in de Oeral was zij alleen maar gewond. Ze had hulp gekregen van een soldaat. Met hem had zij kans gezien Roemenië te bereiken. In Boeka rest was zij met de soldaat ge trouwd. Zij noemde zich nu Frau Tschaikowska, de naam van de militair, die, naar zij vertelde, door de Bolsjewieken vermoord werd. Het zoontje, dat uit haar huwelijk geboren werd, was door de Russen ontvoerd. Het gerucht drong door tot de kringen der Wit-Russische emi granten. die ook in Berlijn en el ders in Duitsland een nieuwe woonplaats hadden gevonden, en veroorzaakte daar een sensatie. niet. In februari 1928 trok de mysterieuze vrouw naar New York op uitnodiging van de Rus sische grootvorstin Xenia Alexan- drowna en ook deze raakte er van overtuigd, dat Anna Ander son grootvorstin Anastasia moest Maar in Amerika ging er op nieuw iets mis. In augustus 1930 dook Anna Anderson on der in de Amerikaanse metro pool, omdat haar verblijfsver gunning was afgelopen. Zij werd gevonden en naar een krankzinnigengesticht gebracht. Een jaar later volgde haar uit wijzing en dat betekende voor haar overbrenging naar een in richting bij Hannover in Duits land, het Kuranstalt Ilten. Daar werd zij door psychiaters vele malen onderzocht en de conclu- Verdedigers De verdedigers van Anna's be langen (zeer knappe juristen) trachtten te bewijzen, dat Anna inderdaad Anastasia was. Even eens vergeefs, want geen recht bank wilde de redeneringen vol gen, ondanks de verklaringen, die Russen en anderen ten gunste van de merkwaardige vrouw kwa men afleggen. Zij had en heeft een gede tailleerde kennis van het Rus sische hof. Zij had dezelfde blauwe ogen, dezelfde trippelende gang, die de jonge Anastasia moet hebben gehad. Zij had hetzelfde hand schrift als Anastasia, zo ver klaarde een grafologe op het proces, dat op 9 april voor het Hamburgse hooggerechtshof be gon (het vierde bedrijf in deze al vele jaren durende juridi sche affaire), en dat gisteren, na een schorsing van enkele we ken, werd hervat. Zij sprak Engels, toen ze uit de narcose bijkwam, tij dens een operatie, die ik deed, en dat was de hoftaal in Opgenomen Schuw vogeltje Dat schuwe vogeltje, dat klei ne, zielige mensje uit Unterlen- genhardt, dat het gezicht timide achter een waaier verbergt, als zij wat onlangs gebeurde) de televisie-camera's op zich ge richt weet, is nu al 44 jaar be zig te pogen aan de wereld het bewijs te leverendut zij groot- Zij werd in de kringen der emi- gré's opgenomen en gefêteerd. Ze overtuigde de mensen door haar kennis van de gebruiken en leef wijze aan het Russische tsaren- hof en zij werd (in 1922) gastvrij ontvangen op het kasteel Seeon am Chiemsee in Beieren, waar een Russische hertogelijke fami lie woonde. Het leven leek voor de jonge vrouw een gunstige wen ding te hebben genomen. Haar eis om erkend te worden als de dochter van de tsaar was er nog St. Petersburg, zei de Russi sche professor Rodnew in Hamburg. Als zij koorts had, sprak zij Russisch. Zij heeft een mismaakte grote teen aan één van haar voeten. Die had Anastasia ook. Zij heeft een litteken aan de middelvinger van haar lin kerhand. Anastasia klemde die hand in 1904 tussen een auto portier. Maar: de schichtige, senschuwe Anna Andftson heeft tot dusverre telkens weer geweigerd de littekens te to. nen, die zij op haar lichaam moet hebben overgehouden van de kogelwonden uit 1918. Zij heeft bovendien nooit toege staan, dat een echte taalkundi ge haar kennis van het Rus sisch toetste. Dat zijn twee punten, die bij ieder proces, sterk in haar nadeel hebben ge werkt. Hertogin Barbara von Meck lenburg noemt Anna Anderson een bedriegster, maar zij kan dat evenmin bewijzen als het vrouwtje uit het Zwarte Woud het tegendeel. Tragedie Is inderdaad Anna Anderson met de hulp van haar advocaten er jarenlang in geslaagd de we reld een romantisch rad voor de ogen te draaien (haar leven was overigens allesbehalve roman tisch), of is er hier sprake van een nog altijd voortdurende trage die? Als grootvorstin Anastasia daar in het huis in Unterlengenhardt nu eens werkelijk haar levensja ren in de grootste eenzaamheid als een bizarre, excentrieke vrouw heeft moeten slijten, heeft het le ven. dat haar na die moord- nacht van juli 1918, op zo onver wachte wijze werd gelaten, haar dan niet door de diepste dalen van ellende doen gaan? Het najagen van hersenschim men komt ook in onze moder ne tijd meer voor, het zoeken van verloren gegane konings kronen ook, maar om daarvoor iedere vorm van gezelschapsle ven prijs te geven en alles ten koste te leggen aan het voeren van tot nu toe vier prijzige pro cessen, daarvoor moet men toch wel terecht of ten on rechte van het eigen gelijk overtuigd zijn. Pas enkele jaren is Anna Anderson in wat betere doen. Zij kreeg de royalties toegewezen van een Ameri kaanse en een Duitse film, die over haar leven werden ge maakt, maar voordat het zover was, moest zij zich tevreden stellen met de lemen hut, die de prins von Sachsen-Anhalt haar „zo welwillend ter be schikking" stelde. Of het hooggerechtshof in Hamburg nu een afdoend ant woord op de vraag: .Anastasia Ja of Neen?" zal geven me nen wij te mogen betwijfelen»

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13