'Nieuwe Leidse Courant Geen breuk met CIO-M Duitse kwestie op Navo-agenda r Herv. vloot- en lucht machtpredikanten: Op en brief aan synode: er is geen alternatief speldjes China wil voorlopig de rode top niet bijeen Bij helpen van kind zelf onder trein gekomen Piloot verongelukt vliegtuig gedood? Commentaren Lagere benzineprijs? Zatcnlas 9 mei 1964. 45»)c Jaargang Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en °P dc mpeste plaatsen droog weer. VrU krachtige tot matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. (Opgemaakt fl Br«ctour: F. OIEMEE Hoofdredacteur? Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Geruchten over aanslag op Irene bleken loos In Madrid hebben gisteren hardnek kige geruchten de ronde gedaan als ion prinses Irene het slachtoffer ge- Iworden zijn van een aanslag in een nachtclub in Santa Cruz op het tot de Kanarische eilanden behorende Tene- rife. Zoals bekend brengt zij hier met haar man, prins Charles Hugues de Bourbon-Parma, haar wittebroodswe ken door. Het gerucht werd vrijwel tezelfdertijd tegengesproken in carlistische kringen. Van die zijde verklaarde men dat „dit valse gerucht verspreid was door de vij anden van de traditionalistische richting" en dat het hier „een actie in het raam van een zenuwenoorlog" betrof. Inmiddels hebben deelnemers aan het derde festival voor de werkende jeugd in Tilburg, waarvan prinses Irene bescherm vrouwe is, haar telegrafisch een „heer lijke huwelijksreis en veel geluk voor de toekomst" toegewenst. Het telegram was verzonden aan prinses Irene, per adres Tenerife op de Canarische eilanden. zullen distanciëren omdat, zoals gezegd, interkerkelijke samenwerking naar hun mening een eis is voor het bijzondere werk dat hun is opgedragen. voor een uitvoerige weergave van de brief pag. 2). (Van een onzer redacteuren) De Hervormde vloot- en luchtmachtpredikanten hebben de Generale Synode (in haar geheel) van de Nederlandse Hervormde Kerk een Open brief doen toekomen en haar onder de aandacht gebracht dat zij een even tueel verbreken vaa de band tussen de kerk en het Contact in Overheids zaken-Militair (CIO-M) niet scherp genoeg kunnen ontraden, „omdat hier door een interkerkelijke samenwerking van jaren met één slag zou worden vernietigd". Zij menen „dat tegenover de schade aangericht door het ver breken van die band geen van de hun bekende argumenten voor uitbreiding uit het CIO-M opweegt. Er bestaat voor de protestants-geestelijke verzor ging van de krijgsmacht immers geen alternatief dan dat deze verzorging geschiedt door en namens alle protestantse kerken gezamenlijk". Stuur 4 Yoki - «rierkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. Voorts schrijven zij: „Om deze rede nen kunnen ondergetekenden niet anders doen dan openlijk afstand te nemen van die strevingen binnen de Neder landse 'Herv. Kerk, die leiden tot ver storing van de bestaande interkerkelijke samenwerking in de protestants-geeste lijke verzorging van de krijgsmacht Welk een belang zulk een verstoring ook zou dienen, zij zou de verkondiging van het evangelie in de strijdkrachten slechts schaden. Daarom zullen ondergetekenden zich dan ook. wanneer een verbreking deze samenwerking door de Gene rale Synode zou worden gesanctioneerd, genoodzaakt zien zich nader te beraden omtrent de houding die zij dan zullen moeten aannemen". Tot op heden hadden de Hervormde vloot- en luchtmachtpredikanten zich buiten het conflict gehouden dat tussen de hoofdlegerpredikant ds. B. A. Bos de legerpredikant ds. H. J. Diekerhof is gerezen. Na de brief van het breed deramen van de Nederlandse Hervormde Kerk aan het CIO-M, waarin het breed moderamen dreigt zich uit het CIO-M terug te trekken indien ds. Diekerhof niet in zijn functie van hoofd opleiding legerpredikanten zou worden hersteld, meenden zij echter niet langer afzijdig te kunnen blijven. In een langdurige vergadering hebben zij gisteren hun standpunt bepaald en dit heeft geleid tot de Open Brief, waartoe zij ook zijn gekomen omdat de herv. predikanten in de krijgsmacht, evenals alle andere hervormde predikanten voor buitengewone werkzaamheden (tien pet van het totale aantal predikanten) geen stemrecht hebben in de officiële orga nen van de kerk en daarin ook niet zijn vertegenwoordigd. Het CIO-M had, hangende het onder zoek dat naar het conflict tussen ds. Bo: en ds. Diekerhof wordt ingesteld,de hoofdlegerpredikant het voorstel gedaan de nieuwe reserve-legerpredikanten die dezer dagen opkomen niet in opleiding doch voor hen slechts te vol staan met een strikt militaire introduc tie. En vooruitlopend op dat onderzoek, dal alle voorwaarden om tot een voor d< betrokkenen verantwoorde oplossing tt geraken, garandeert, heeft nu het breed moderamen plotseling de bovengenoemde gesteld, waardoor volgens de herv. vloot- en luchtmachtpredikanten de ba sis om tot die verantwoorde oplossing te komen wordt weggenomen. Nader vernemen wij, dat het CIO-M vanmiddag over de brief van het breed moderamen zou vergaderen. De ver wachting is dat het de gestelde eis niet zal inwilligen omreden dat het CIO-M naar de gevoelens zijn het onge wenst zal achten dat een kerk zij het ook kwantitatief de grootste partner haar wil oplegt aan andere partners in dit interkerkelijk werk. Maar dat impli ceert dat de herv. vloot- en luchtmacht predikanten zich van 't breed moderamen „Vergeefse moeite en zinloos" China vindt een topconferentie met de Russen over de ideologische geschillen vergeefse moeite en zin loos. Op zijn vroegst in mei 1965 is China bereid met Moskou te praten. Dit standpunt van de Chinese com munisten is gisteren officieel wereld kundig gemaakt. De Russische leiders hebben China voorgesteld in mei van dit jaar bijeen te komen, alsook een bijeenkomst van de communistische partijen van de gehele wereld in de herfst van dit jaar. De Chi nezen zeggen nu dat een wereldconferen tie slechts gehouden kan worden nadat tussen China en de Sowjetunie een sprek is geweest en dan nog zal die reldconferentie moeten afhangen vai behaalde resultaten van het Russisch- Chinese debat. Voor deelneming aan een voorberei dende conferentie somt China zeventien landen op. Het Chinese centrale comité is in beginsel niet gekant tegen uitbrei ding van dit aantal, maar niet tot zf twintig, zoals de Sowjetunie had vo< steld. Volgens dc Chinezen zijn er op het ogenblik vijf kwesties die drukken op de verhouding tussen Moskou en Peking: 1. de niet opgeloste grensgeschillen; 2. de kwestie van de Russische hulp aan China; 3. het vertrek van de Russische des kundigen uit China; 0. de Moor (54) overleden Naar in brede kringen met ontsteltenis zal worden vernomen, is hedenmorgen het ziekenhuis Berg en Bos te Utrecht de ouderdom van ruim 54 jaar over leden de heer O. de Moor. algemeen se cretaris van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront heer De Moor werd 27 februari 1910 te Den Haag, waar zijn vader, wijlen dr. J. C. de Moor predikant, was gebo- Hij was in vroeger jaren als jour nalist bij het dagblad de Standaard werk- en trad 1 maart 1952 bij PIT als se cretaris in dienst In die kwaliteit heeft hij zich grote verdiensten verworven. Hij nam in de christelijke militaire actie een vooraan staande plaats in en verzorgde verschil lende uitgaven van de Prot. Chr. Mili taire organisaties. In antwoord op vragen van twee Tweede Kamerleden deelt minister Luns mee. dat de regering geen aanleiding heeft gezien maatregelen te nemen te gen de Belgische artsen die in Valken burg een onschuldige demonstratie heb ben gegeven. Het bleef beperkt tot eei korte autorit. 4. handelskwesties tussen China Rusland en ten slotte; 5. de openbare polemiek tussen beide mogendheden. Gisteren publiceerden de Chinezen zc- ;n brieven drie van de Russen en ier van China. In de laatste brief die in 7 mei wordt Soeslof beschuldigd van verdraaiing van de feiten. Rusland irdt gewaarschuwd niet eenzijdig een wereldconferentie te beleggen. Volgens •nemers wijst- de publikatie van deze brieven er nog eens op dat beide par tijen onverzoenlijk tegenover elkaar staan. Ook werd onthuld dal China Moskou twee maal heeft verzocht om toezen ding van een „geheime" anti-Chinese brief die de Russische communistische partij aan haar zusterpartijen heeft verzonden. De vijftigjarige Th. N. Dudink uit Beverwijk is gisteren onder wel zeer tragische omstandigheden om het leven gekomen. Hij was namelijk de tienja rige Johan Péters uit Santpoort te hulp gekomen, die met een voet klem was geraakt tussen de rails van de spoorbaan tussen Uitgeest en Bever wijk. Terwijl hij daarmee bezig was, nader de een trein. De machinist van deze trein, die plotseling twee figuren voor zich op de rails zag opdoemen, remde uit alle macht, maar kon niet verhinde ren. dat de trein de man en het kind raakte. De heer Dudink was vrijwel op slag dood, terwijl het kind ernstige ver wondingen opliep. Zijn voetje werd af gereden. Het vierjarige dochtertje Lukien van de familie G. Feunekes in Leek (Fr.) is gistermiddag door een vrachtwagen aan gereden. Het meisje wilde op weg wilde ze achter een geparkeerde auto de weg op gaan. Op dat moment werd zij gegrepen door de vrachtwagen. Ze was op slag dood. De 71-jarige C. Hasselaar uit Veenen- daal is gistermiddag op de Vendelse weg in zijn woonplaats met zijn bromfiets in botsing gekomen met een personenauto De man werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse is overleden. Een Grieks-Cypriotische schaap herder is uitgerust met een machi nepistool, wel een contrast met de vredige aanblik van zijn kudde. Gisteren is president De Gaulle voor het eerst weer in het open baar verschenen na zijn ontslag uit het ziekenhuis. De president woonde bij de Are de Triomphe de Franse viering van de be vrijding bij. Staande in een open wagen reed De Gaulle naar de wereldberoemde triomfboog. Dit is de Moedertaart, aan koningin Juliana als de Moeder des Lands" aangeboden vanwege Moeder^dag door het Bedrijfschap voor het banket bakkersbedrijf. Het is een echte oranje-taart, want de hoofdsmaak is orange-curacao in het amandelbeslag, terwijl zelfs het interieur van de hartvormige bonbons bestaat uit orangeade en fijn gehakte oranjesnippers. Volgens bandopname De Amerikaanse oimroepmaat- schappij NBC (National Broadcasting Company) heeft gisteren gemeld, dat de piloot van het donderdag in Ca- lifornië verongelukte vliegtuig van de Pacific Airlines werd neerge schoten. De maatschappij had uit „betrouwbare kringen" in Washington vernomen dat in het vliegtuigwrak een bandopname is gevonden, waarop de piloot zegt: „Mijn God, ik ben neergeschoten, ik ben neer geschoten". Hierna volgt een gil. De Raad voor de burgerluchtvaart en het federale bureau voor luchtvaart F.A.A. in Washington weigerden commentaar op dit bericht te geven. Bij het vliegongeluk kwamen, als ge meld, alle 44 inzittenden om het leven. Tussen de wrakstukken vond men eveneens een geladen revolver, waarvan de haan gespannen was. Naar verluidt zou een passagier minstens één lid van de bemanning hebben beschoten. De federale recher che zou hebben geconstateerd dat de revolver onlangs werd gebruikt, zes lege hulzen bevatte en dat een van de passagiers, wiens identiteit niet werd bekendgemaakt, de eigenaar was. Uit Bonn wordt gemeld, dat West- du itse regering op de komende Na- voconferentie te Den Haag alles zal doen om te bereiken, dat de weste lijke mogendheden het initiatief in de Duitse kwestie hernemen. Wel licht komt de kwestie maandagmid dag al ter sprake, als de ministers van buitenlandse zaken van de VS, In één oogopslag I „Wij raden breuk met CIO- Maf". pag:2 Europaparlement krijgt niet meer bevoegdheden pag. 5 I Fulbright: Onderwijs kan tegenstellingen opheffen pag. 5 Ongelukken door ongedis ciplineerd gedrag? pag. 5 Koningin Wilhelmina stuur de De Geer weg pag. 7 en zes pagina's ZONDAGSBLAD Engeland, Frankrijk en West-Duits- land een werkdiner hebben. Dinsdag begint de Navoconferentie. Intussen heeft Dean Rusk, de Ame rikaanse minister van buitenlandse ken. vandaag in Brussel verklaard, dat de „gehele vrije wereld groot belang heeft bij de stopzetting van de con nistische agressie in Azië. Alle vrije landen moeten elke actie vermijden, die de strijd tegen de agressie bemoeilijken of de communisten kan sterken ij mening, dat hun streven met si wordt bekroond". Sprekende op een lunch voor leden van Amerikaans-Belgische verenigingen in Brussel sprak Rusk de hoop uit, dat de leden van de NAVO hun beleid hun inspanningen buiten het gebied de Noordatlantische gemeenschap in t nemende mate zullen coördineren. „De communisten weten, dat de NAVO te sterk is om door een rechtstreekse aan val of subversieve acties te worden ver overd. Zij concentreren hun inspannin gen tot expansie op de ontwikkelings landen. Mochten zij daar slagen, dan zou den zij de geïndustrialiseerde landen daarna kunnen vernietigen. De veiligheid en welvaart van een vrij Azië. Afrika en Zuid-Amerika zijn van vitaal be lang voor alle leden van de Noordatlan tische gemeenschap". Rusk, die de komende week de NAVO- conferentie in Den Haag zal bijwonen, noemde in het bijzonder de strijd tegen de communisten in Vietnam en de Ame rikaanse steun aan de Zuidvictnamesc bevolking tegen de communistische agressie- „Wij hopen, dat de vrije landen hun solidariteit zullen tonen met dit volk. dat vecht om zijn vrijheid, dooi het verlenen van steun op allerlei ge bied". Het Britse ministerie van scheepvaart deelt mede dat begin mei 178 schepen met 1.17 miljoen ton opgelegd w; tegen begin aprii 193 met 1.2 min brt. Het aantal opgelegde schepen voor droge la ding daalde van 143 tot 124, dat der tan kers steeg van 50 tot 54, Volgens het federale luchtvaartbureau de bewuste bandopname aan de fe derale recherche ter beschikking ge steld. Een woordvoerder van het F.AA. nog, dat het bureau het ongeschon den gedeelte van de band had kunnen beluisteren, maar dat daar niets van be lang op voorkwam. Het laatste gedeelte de band zou in het ongerede zijn geraakt. In Oakland, Californië. zei een woord voerder van de commissie van de Raad voor de burgerluchtvaart die een onder zoek instelt naar de ramp. niets te heb ben vernomen dat het N.B.C.-bericht zou kunnen staven. Het onderzoek zou voorts hebben uit gewezen dat de passagier, van wie de revolver was. vlak voor de vliegtocht levensverzekering van vijftigduizend dollar afsloot. Emigrantengezin verliest kinderen bij brand in Luns Twee kinderen van een Nederlands gezin een jongen van twee en een van acht jaar zijn gisterochtend omge komen bij een brand in de stad Balclutha in de Nieuwzeelandse provincie Otago. De vader, de heer H. G. Broekhoff, deed tezamen met brandweerlieden ver geefse pogingen om de kinderen uit zijn woning die volledig afbrandde, te red den. Zijn vrouw en zes andere kinderen bleven ongedeerd. Het gezin kwam elf jaar geleden uit Amsterdam naar Nieuw-Zeeland, Van alle kanten is hulp voor het getroffen gezin binnengestroomd: kleding en aan biedingen voor onderdak. De burge meester van Balcultha heeft een voor hulpaanbiedingen geopend en nemers komen bijeen om over de bouw van een woning te praten. Protest tegen duur baden en zwemmen Het Tweede-Kamerlid dr. K. W. Tila- nus (chu> heeft de ministers van econo mische zaken en van sociale zaken volksgezondheid schriftelijk gevraagd wat zij denken te doen aan de stijging van de tarieven van bad-, douche- en zweminrichtingen. Hij wijst er daarbij op, dat in Amsterdam en Arnhem de tarieven met 33 procent zijn verhoogd. Een ontwerp voor het nieuwe B.N.A. gebouw Ln Amsterdam was de opgave van een wedstrijd, uitgeschreven dooi de Bond van Nederlandse architecten, waarvan gisteren de uitslag werd be kendgemaakt. Er werd geen eerste prijs toegekend. De tweede prijs verwierf ir P. K. A. Pennink uit de hoofdstad de derde prijs ir. L. H- Reijdenrijk Amersfoort "yOLGENDE WEEK zal de residen- tie gastvrouwe mogen zijn voor de Navo-eonferentie der ministers van buitenlandse zaken. Een belang rijke conferentie, al ontbreekt aan de betekenis zelf thans nog het juiste inzicht. Niet alleen omdat zij in ons land wordt gehouden wensen wij haar toe dat zij mag slagen. De Navo maakt in bepaalde opzich ten moeilijke dagen door. Eigenlijk heeft zij dat aan zichzelf te wijten, of zo men wil te danken. Men heeft wel gezegd, dat de Navo lijdt aan haar eigen succes. Zij heeft wezen lijk bijgedragen aan de ontspanning tussen oost en west. Zij heeft iemand als Chroesjtsjef tot andere gedach ten gebracht. Maar nu de spanning plaats heeft gemaakt voor ontspan ning. kon de spanning zich gemak kelijk naar binnen de Navo zelf ver plaatsen. En dat is dan ook geschied in de vorm van allerlei grotere en kleinere problemen, waarvan vol gende week waarschijnlijk verschei dene aan de orde zullen komen. Over het bestaan van die problemen kan men somber gestemd zijn. Dan Is het wellicht goed te bedenken dal ze konden ontstaan doordat er weer meer ruimte was gekomen, ruimte ook voor onenigheid. Onze menselijke wereld blijft toch een merkwaardig ding. TAE Russische leider Chroesjtsjef begint vandaag zijn uitgebreid bezoek aan Egypte. Het bezoek moet ons een reeks van gedachten Inge ven. Onderstreept wordt opnieuw, welke betekenis inmiddels het we relddeel Afrika heeft gekregen. Het bestaat uit een gevarieerde reeks van landen, waarvan de meesten onlangs de zelfstandigheid hebben verworven. De Chinese leider heeft er lang ge toefd en thans trekt het bezoek van Chroesjtsjef aan Egypte, waarbij al evenmin op een dag wordt gezien, de aandacht. Rusland heeft in Egypte belangrijke kapitalen geïnvesteerd. Egypte heeft aan Rusland de bouw van de dam in de Niji te danken. Die dank komt Chroesjtsjef thans incasseren. Maar de politiek is als een knap spel en de Egyptenaar Nasser heeft reeds bekwaamheid getoond in het eten van twee wallen Zo bedenkt Ameri ka zich wel om Engeland te steunen In het verdriet dat de Britten thans fn Zuid-Arabië van de Egyptenarcn ondervinden. Langs Cyprus varend, heeft Chroesj tsjef als het ware terloops kans ge zien, op dit twistpunt binnen dc Navo tussen Grieken en Turken nog even Makarios telegrafisch in zijn beleid te steunen. Waarom in het raam van zijn politiek ook deze mogelijkheid niet benut? JYJORGEN MOEDERDAG. Even heeft het erop geleken, alsof langzamerhand iedere dag van hef jaar een eigen bestemming kreeg. Het viel enigszins te begrijpen. De belangstelling van ons allen wordt ln deze tijd door zovele zaken ln be slag genomen, dat we aan de ver bijzondering nauwelijks toekomen. Toch kon men met de toewijzing aan bepaalde dagen van bepaalde be stemmingen wel eens te ver gaan. Dit geldt overigens niet voor moe derdag. Dat is een waardevolle in stelling, en niet alleen voor mensen met een commerciële inslag. De moe der raakt door de beslommeringen die haar deel zijn te gemakkelijk in de schaduw. Ze is de beschermende en beschuttende kracht op de achter grond. Ze valt niet op doordat ze er altijd is. En nu halen we haar dan eens uit de schaduw om haar op wat bijzon dere wijze van liefde en genegenheid te laten blijken, haar die immers ook maar een mens is. Hoe dat te doen? Wel, dat is nu een kwestie van vin dingrijkheid, die trouwens mogelijk heden te over zal ontdekken. Dit dan tegelijk te onzer verontschuldiging omdat we niet iedere dag van ons leven tot een moederdag maken. Betuwe in bloei In het Gelders rivierengebied (Betu we. Land van Maas en Waal en Bomme- lerwaard) staan dit weekeinde de appel bomen in bloei. De appelbomen vormen hier twee derden van het bestand aan fruitbomen. De kerse-, pere-. en pruimebomen zijn aan het einde van hun bloeiperiode ge komen. De witte bloesem verdwijnt hier door zo langzamerhand uit het land schapsbeeld, MANTELS i bijzondere belijning ei vindt U bij VAN EGMOND BREESTRAAT 173 De ministerraad vau de Europese economische gemeenschap heeft gis teren in Brussel het gemeenschappelijke buitentarief voor dc invoer van olieprodukten vastgesteld op een niveau, dat lager is dan op het ogenblik voor Nederland geldt. Indien het EEG-douanerecht, dat op 1 november van kracht moet werden, geheel zal worden toegepast, dan zal in ons land de benzineprijs kunnen dalen met 0.4 cent per liter voor gewone en 0.3 cent voor super. Nederland heeft thans een invoerrecht voor benzine van ongeveer tien procent. Voor de E.E.G. wordt dat zes procent. De zes E.E.G.-landen zijn echter niet ver plicht het gemeenschappelijke buitenta rief geheel toe te passen, daar hun natio nale douanerechten nog maar voor zestig procent aan het E.E.G.-niveau zijn aange past.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1