Nieuwe Lekke Courant MOSKOU: BLIJF VAN CUBA AF Koningin dankt voor medeleven Geen opzet achter stroomstoringen Cyprus: akkoord bleef uit - toestand weer in een kritiek stadium Moeilijkheden door toeristenstroom Valkenburg vraagt meer geld voor toeristen Commentaren Mr«ct«vr: DIE WEE Hoofdredacteurs Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD BStantva»tigh is ghabUven Mijn hert in taghenipoct" Zaterdag 2 mei 1964, 45ste jaargang Tijdelijk regen Toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Matige tot vrü krachtige wind krimpend van west naar zuid. De zelfde of iets hogere temperaturen. (Zie voorts pagina 7) .J Ti. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19,00 beantwoordde daarmee de mededeling het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat Cuba opzettelijk de omvang van zyn suikeroogst te laag amen om de prijzen hoog te houden. Castro voegde er aan toe dat Cuba suiker een politiek van geheimhouding >u blijven volgen. Over de Britse handel met Cuba heeft president Johnson zijn buitengewone bezorgdheid'' uitgesproken. Johnson uit- De Russische premier Chroesjtsjef heeft gisteren op een diner ter gelegenheid van de 1 meiviering in Moskou verklaard, dat voort zetting van de schending van het Cubaanse luchtruim door de Ver enigde Staten „rampzalige gevolgen" kan hebben. De bewering als zou er een overeenkomst bestaan die toestond dat Amerika verkennings vluchten hoven Cuba mocht uitvoeren bestempelde Chroesjtsjef als „gemeen verzinsel". Richard Philips, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, verklaarde op een persconferentie in Washington dat hij over de verkenningsvluchten slechts kon herhalen wat hij reeds eerder op 20 april had verklaard nl. dat de vluchten in de plaats zijn gekomen van inspectie ter plaatse van het ver wijderen van Russische kernraketten van Cuba in oktober 1962. Rusland stemde toe in deze inspectie ter plaat se van het verwijderen van Russisohe kernraketten, maar Castro weigerde deze toe te staan. Amerika verklaarde toen dat het met verkenningsvluchten andere vormen van inlichtingen ge noegen zou nemen. Intussen heeft de Amerikaanse repu blikeinse raad aanbevolen dat de rege- ring-Johnson de wereld moet zeggen dat zy bereid is desnoods militair geweld te gebruiken om het internationale com munisme uit Cuba te verwijderen"' Premier Castro van Cuba verklaarde gisteren in zUn 1 mei rede dat de revo lutionaire regering de Amerikaanse vluchten boven Cuba als een gewapende agressie beschouwt". „Daarom zullen wij ze met de wapens beantwoorden,' zo dreigde Castro. Castro verklaarde voorts dat Cuba aan zijn exportverplichtingen voor suiker zal voldoen, ook al zou het daarvoor suiker van andere landen moeten kopen. Hjj Plezierboot slaat om: 17 doden Ter hoogte van Marsala aan de west punt van Sicilië is gisteren een sloep met 35 scholieren in zee omgeslagen. Volgens de officiële opgave bedraagt het aantal doden 17: zestien jongens van tus sen de 7 en 18 jaar en een geestelijke. Alle slachtoffers waren Sicilianen. Het ongeluk gebeurde ongeveer 200 meter uit de kust. Toen het motorbootje op een rots stootte, ontstond paniek aan boord, waarop het vaartuig omsloeg. De boot was er een van drie (elk met 35 kinderen), die gehuurd waren voor een vakantietochtje naar het nabij gelegen eiland Mozia. Doordat vissers vaartuigen direct te hulp schoten kon den nog 18 kinderen worden gered. N oordzeekanaal was gestremd wegens mijn De magnetische mijn, die gistermorgen omstreeks tien uur werd opgebaggerd in het Noordzeekanaal, is gistermiddag omstreeks drie uur gedemonteerd door een ploeg van de mijnopruimingsdienst van de Koninklijke marine. De mijn werd uit een van de bakken van de bagger molen op een schuit geladen en daar gedemonteerd. Twee van de drie buizen waren snel verwijderd, maar de derde bleek zeer vast te zitten. Naast het scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal bij IJmuiden en het auto verkeer over de Sluisweg te IJmuiden is ook het spoorwegverkeer van IJmui- den-oost naar IJmuiden-west van hall twaalf tot drie uur m verband hiermee gestremd geweest. Om half vier liepen de eerste schepen van zee af weer IJmui den binnen. Grootste platf orm voor helikopters De grootste luchthaven voor helikop ters ooit op een dak ingericht zal ovei enige tijd bovenop het nieuwe, reus achtige kantoor van Pan American World Airways in New York worden geopend, aldus heeft deze maatschap pij bekend gemaakt. De afmetingen zullen overeenstemmen met die var een voetbalveld. De helihaven zal te vens de eerste zijn op het stadskan toor van een luchtvaartmaatschappij. Met twee nieuwe tweemotorige Boeing-107 hefschroefvliegtuigen. die elk plaats bieden aan25 passagiers, pendeldienst tussen Kennedy- New York De beraadslagingen tussen de VN- bemiddelaar voor Cyprus, Tuomioja, leden van de Britse regering, die gisteren in Londen zijn gehouden, hebben geen resultaat opgeleverd. Duncan Sandys, en lord Carrington, resp. minister voor het gemenebest ice-minister van buitenlandse za ken, hebben Tuomioja laten weten dat het niet op de weg van de Engel se regering ligt „voorstellen" te doen voor een regeling voor de kwestie Cyprus. De V.N. bemiddelaar zei, dat hij na deze eerste fase van zijn besprekingen nog niet tot conclusies is kunnen ko men. Het Finse contingent in het V.N.. leger, 900 man sterk, heeft vandaag intussen de verantwoordelijkheid in Nicosia van de Britse militairen over genomen. De secretaris-generaal van de Navo, r. D U. Stikker, ontkende in Athene de geruchten dat Turkije een militaire invasie op Cyprus zou beramen. Bij zijn aankomst op het vliegveld van de Griekse deze bezorgdheid tegenover de Britse buitenlandse zaken, Butler, die op het ogenblik in Washington ver blijft. De Amerikaanse president zou niet kunnen aannemen dat de Britse regering de verkopen aan Cuba niet kan bieden. HU staat onder sterke- politieke druk, die wil dat hij Engeland doet zien hoe de Amerikanen over Cuba denken. ,.Een dergelijke overeenkomst nooit gesloten en is zelfs onmogelijk. Rusland zal nooit een akkoord met een land sluiten ten koste van een derde." Volgens Chroesjtsjof proberen de Ver enigde Staten de vluchten van ver kenningsvliegtuigen boven Cuba te rechtvaardigen door te beweren dat er een soort overeenstemming op dit punt zou zijn bereikt tussen Amerika en Rusland. In één oogopslag Kerkbouwactie van alle maal Pa6- 2 1 meifeest: bijbeldag Ant werpen pag. 2 1 meifeest elders pag. 7 Chr. werkgevers: laat werk nemers meer meepraten pag. 7 EMS: bouwen in 't groot pag. 5 en het ZONDAGSBLAD Met vleugelboot Noordzee over In de Iood van de volgende week zal :n vleugelboot ingericht voor vervoer in veertig passagiers en aangedreven door twee gasturbines van elk 200 pk over de Noordzee naar Schotland varen De meter lange boot is gebouwd door Aviolanda in Dordrecht in opdracht van Aquavion Holland N.V.. dochteronderne ming van Gr. Britain Limited Internatio nal Aquavion in Londen. Het schiD zal worden afgeleverd aan Islands Shipping Company in Kirkwall, Schotland, die het in charter passagiers- tussen de Orkney-eilanden zal laten verzorgen. Volgens Aquavion Holland N.V. 2 eerste commerciële vleugelboot, die door gasturbines wordt aangedreven. De vleugelboot ligt momenteel in de Voorstraatshaven in Dordrecht. IEDER JAAR f 165 MLN. VOOR DELTA- EN ZUIDERZEEWERKEN Volgens een ruwe schatting zullen de Deltawerken in de komende 15 jaren het Rijk nog f2.5 miljard of gemid deld f 165 miljoen per jaar kosten. Deze schatting, die wordt gegeven irie van antwoord aan de Eer ste Kamer over de begroting 1964 het departement van verkeer en terstaat. is gebaseerd op het huidige prijspeil. Wat betreft de Zuiderzeewerken merkt mr. J. van Aartsen, de minister verkeer en waterstaat, op. dat de voortgang hiervan in de eerste plaats moet worden beschouwd tegen de ach tergrond van de zeer snel toenemende Nederlandse bevolking, terwijl ook kening moet worden geh'ouden met de behoefte aan cultuurgrond, die samen hangt met de sanering van de land bouw door ruilverkavelingen en me het verlies door stadsuitbreidingen en aanleg van openbare werken. Een bru- landaanwinst van ongeveer 4000 ha. per jaar wordt geacht om aan deze behoefte enigszins tegemoet te komen. Dit tempo leidt tot een voltooiing der inpolderingen en alles wat daarmee samenhangt omstreeks het jaar 2000. Reeds in de eerste helft der 90-er jaren zullen volgens het huidige programma de investeringen sterk afnemen. Aan genomen wordt, dat na 1963 geduren de ongeveer 30 jaar in totaal nog onge- f3,5 'miljard of gemiddeld f120 miljoen per jaar zal worden geïnves teerd. waartegenover jaarlijks gemid- f30 miljoen aan ontvangsten zal Benoemd is tot officier in de orde Oranje Nassau ir. W. van der Zalm. v president of operation van de Columbia nitrogen corporation in Augusta (VS.), en tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau J A. Wolters, hoofdcommies bij het ministerie van volkshuisvesting bouwnijverheid. hoofdstad zei de heer Stikker tegen ver slaggevers. dat het woord „oorlog" niet voorkomt in de dialoog tussen Grieken land en Turkije. Hij kon zioh verder niet voorstellen dat Turkije van plan zou zijn Cyprus binnen te vallen. De secre taris-generaal kwam uit Ankara waar hij besprekingen had gevoerd met de Turkse autoriteiten over de verdediging van de zuidoostelijke flank van de NAVO. De verklaring van mr. Stikker werd gedaan na geruchten, die in Athene cir culeerden, dat Turkije binnenkort tot militaire interventie op Cyprus zou over- Te hard rijden kan rijbewijs kosten Mr. W. A- de Saint Aulaire, officier 'an justitie bij de rechtbank te Dor drecht, heeft gisteren tijdens de recht zitting meegedeeld, dat zeer veel auto mobilisten bekeurd worden, omdat zij zich niet storen aan de borden die de maximum-snelheid aangeven. Op ver zoek van een in hoger beroep terecht staande verdachte vertelde hij, hoe het openbaar ministerie in het westen Van het land dergelijke verkeersovertredin gen gestraft wil zien. Zij die voor de eerste of de tweede maal geverbaliseerd zijn, wordt een schikking aangeboden. Degenen, die al twee of meer keer de maximum-snelheid hebben overtreden worden voor de kantonrechter gedaagd en krijgen een boete en een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Is iemand vier of meer keren bekeurd dan wordt hem voor enige tijd het rij bewijs afgenomen. De officier zei. dat deze regeling gevolgd wordt ten westen van de lyn 's-Hertogenbosch-Breda-Rot- terdam-Dcn Haag-Haarlem Hartelijkheid was verwarmend Koningin Juliana heeft gisteravond voor de radio en t.v. (zonder beeid) een bewogen dankwoord uitgespro ken voor de uitingen van medeleven die zij heeft ontvangen rondom de verloving en het huwelijk van prin ses Irene en bij haar verjaardag. Deze uitingen brachten een innig me degevoelen aan ons over van een zó diepe en zó verwarmende hartelijk heid en dikwijls met grote fijnge voeligheid onder woorden gebracht, aldus de Koningin Als ik, mede namens mijn man en kinderen, u daarvoor dank zeg, dan doe ik dat in het volle besef, dat u ons hiermee door deze moeilijke en treurige periode hebt heengedragen. Natuurlijk hadden wij, als familie, eikaars onderlinge steun en zonder deze hadden wij het elk afzonder lijk misschien niet kunnen door staan. Maar de moeilijkheden kre gen een nationale omvang en het feit, dat zij door u meegedragen werden, maakte ons onuitspreke lijk dankbaar. Men veronderstelt soms, zo vervolgde de Koningin, dat de eisen en de plichten van mijn ambt en die van mijn moederschap met elkaar in conflict zin gekomen. Wat daar ook van zij, tóch heeft mij dit niet in tweestrijd gebracht omdat wij, als familie, dezelfde maatstaven aan leggen als ieder ander goed Neder lands gezin. Wij danken u ook voor uw liefde voor onze dochter Irene, van wie wij zo veel houden. Juist moeilijkheden doen immers beseffen hoezeer men op iemand gesteld is en wij weten, dat u met ons hoopt, dat zij het ware geluk vindt. Er zijn in ons volk oude tegenstellin gen weer verlevendigd en toch ge lóóf ik, dat deze pijnlijke ervarin gen een louteringskuur zullen blij ken te zijn. die onze saamhorigheid uiteindelijk zuiverder en ons we- derrespect echter zullen maken. Hoe onvolmaakt wij ook allen zijn, wij mogen ons toch allen Gods kin deren weten en dat is de onverbre kelijke band onder de mensen. Als ons hart voor elkaar openstaat is alles goed. En uw hart is bij ons, zoals ook het onze bij u is en daarvoor zijn wij v heel dankbaar, aldus besloot de Koningin. Lady Astor (84) overleden Op 84-jarige leeftijd Is vanmorgen te Londen overleden Nancy burggravin Astor. Lady Astor was de eerste vrouw, die zitting kreeg in het Engelse Lager huis. Ze is geruime tyd ziek geweest. I Prinses Irene en haar man, arm in arm op het terras van hotel Le Sire- nuse in de deftige Italiaanse badplaats Positano bij Napels. Op hun huwelijksreis heeft het jonge paar hier twee dagen vertoefd; vandaag zouden de jonggehuwden doorreizen. Het opeenvolgen van de eerste mei (een vrije dag in België, Frankrijk en West-Duitsland) en een lang week einde heeft een ongekend aantal bui tenlandse toeristen naai Nederland gebracht. De enorme stroom begon gistermorgen al en groeide in «la loop van de dag zodanig aan, dat op vele plaatsen stagnaties ontstonden. De randstad Holland zit thans vol vreemdelingen en de normale logiesac- commodatie is vrijwel geheel uitgeput. Alleer. al in Katwijk zijn 24.000 buiten landers op particuliere adressen onder gebracht De A.N.V.V. en de daaraan vér bonden logies- en informatiedienst hebben de hulp van radio en televisie ingeroepen om particulieren in Den Haag, Rotterdam en Utrecht te verzoeken bedden beschik baar te stellen voor de buitenlandse toe- De Limburgse gemeen te Valkenburg-Houthem houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat haar toeristische ver plichtingen niet langer naar behoren kan blijven vervullen, als niet op korte termijn in belang rijke mate extra finan ciële overheidsmiddelen ter beschikking komen, zo staat in 't ..Statistisch overzicht toeristisch be zoek in Valkenburg-Hou them over 1963". „Door de sterke toeristi sche concentratie L. de zo- mermaandcr. moet de ge meente voorzieningen tref fen. die de behoefte van de eigen plaatselijke bevol king van twaalfduizend zielen en de gemeentelijke finonciële draagkracht ver re te boven gaan' Genoemd worden onder meer de aanleg van en de zorg voor parkeerplaatsen, riolering, plantsoenen, we gen. het ophalen van huis vuil en extra verkeers maatregelen. Aan de hand van allerlei statistisch materiaal ver wacht Valkenburg-Hou- aantal 183.000 i toename van hc logeergasten t< 1 1970 en 300.000 i Het totaal aantal logeer gasten in dit toeristencen trum was in 1963 rond 170.000 met 888.000 over nachtingen. Vergeleken met tien aar geleden bete kent dit een verdubbeling. Opvallend is dat overwe gend autobezitters in Val kenburg verblijven (58.8 procent). Een kwart arri veert per trein of bus en 3,5 rocent komt per brom mer of fiets. Een beeld van de grote 1 mei parade op het Rode Plein in Moskou: een nieuio type- dub- bel-raket van het Russische leger trok mee in de militaire stoet Het wapen heeft eigen aandrijving en kan over zxv terrein rijden. (Zie ook pagina Lancering Syncom-3 uitgesteld De lancering van de nieuwe Ameri kaanse communicatie-satelliet Syncom 3, die op 5 mei plaats zou hebben, is uitgesteld tot vermoedelijk juli. Dit uitstel, dat gisteren werd be kendgemaakt, is gedeeltelijk een ge volg van het ongeluk met de raketmo tor op 14 april op Kaap Kennedy in Florida, waarbij elf personen werden gewond, van wie twee dodelijk. risten, die niet meer in een hotel of pen- geplaatst konden worden. In Dor drecht en in de Alblasserwaard hebben politiegeluidwagens rondgereden om vrij willigers te vinden, die buitenlandse gas ten te logeren willen hebben. In Rijswijk was de drukte zo groot, dal een bridgeclub In een hotel buitenlanders mee naar huis heeft genomen om ze een bed te verschaffen. Op de verzoeken via radio en t.v. om logiesruimte is een zeer groot aantal reac ties binnengekomen. De politic heeft gisteren handen vol werk gehad het verkeer in goede banen te leiden. Zy kon echter niet voorkomen dat op verscheidene plaatsen grote stag naties werden veroorzaakt. Automobilis ten, die komend uit het zuiden door de Rotterdamse Maastunnel wilden, moesten daar twee uur voor uittrekken In Amsterdam leidde de toeristendrukte tot een complete verkeerschaos, 's Avonds waren alle hotels en pensions volgeboekt De buitenlanders, die niet meer in de stad terecht konden werden door de V.V.V. naar z.g. ..uitwijkgemeenten" gestuurd. Ook aan de oostelijke grenzen was 1 druk, hoewel niet zo groot als vorige jaren. De douane weet dit aan het onbe stendige weer. Dit nam niet weg, dat vele Duitsers de grens overkwamen om in de grensdorpen op grote schaal inkopen te doen. Vooral in Heerlen hebben de win keliers goede zaken gedaan. "\TET ontroering zullen allen die gisteravond hebben geluisterd hebben kennis genomen van het ook bewogen uitgesproken dankwoord van onze Koningin. Hebben wij het mis wanneer wij menen dat de Koningin onder wat haar is wedervaren nog is gegroeid? De oude Romeinen hadden als spreekwoord dat de palmboom de last die op hem wordt gelegd voor zijn groei behoeft. Hoe gaarne hadden wij onze Vorstin hetgeen haar wedervaren is bespaard gezien. Nu dat niet was toegestaan, kunnen wij alleen dankbaar zijn om de wijze waarop het haar vergund is geweest het te verwerken. Kan men zich een mooier woord denken na hetgeen is gebeurd dan wat gisteravond werd uitgesproken en tot het nog eens overlezen ieder dan vandaag in de gelegenheid is? Ons volk heeft zijn Koningin op haar verjaardag het geschenk gegeven van zijn oprecht medeleven, een geschenk rechtstreeks komend uit het hart Het mag nu weten dat het niet ver geefs is gedaan. p ISTEREN WAS het de eerste mei. Deze dag is in de loop A an de tijd wel van karakter veranderd. Nauwe lijks nog een rode vlag in ons goede landje te bespeuren. Geen optochlen. geen demonstraties. Wij kunnen ons indenken dat er zijn die met wee moed aan de vieringen van weleer terugdenken. Zij mogen zich dan be wust zijn, dat de situatie van vandaag mee een resultaat is van strijdbaar heid in het verleden, een strijdbaar heid overigens die zich niet tot de eerste mei beperkte en die bovendien op andere wijze kon Avorden ge toond. Er is toch Avel ontwikkeling in de ge schiedenis, zonder dat de geschiede nis zelf daarom tot norm Avordt. Al leen in de communistische landen laaide de strijdbaarheid nog op, maar dat mag dan wellicht gelden als een bewijs dat men daar Avat achteron is geraakt. In Rusland en elders, waar men hoog opgeeft van zijn vredeswil, rolde het oorlogsmateriaal. Maar ook deze gelegenheid heeft het commu nisme benut om van onderlinge ver deeldheid te laten blijken. T"\E AFGELOPEN week Avas gevuld met blijde en minder blijde ge beurtenissen. Een nieuwe week wacht ons, waaraan de verscheidenheid al ïin ontbreekt Maandag, in het bijzonder in de avonduren, denken wij terug aan donkere jaren en aan zAvare offers die toen Averden gebracht Wij hou den de wacht bij de doden en nemen ons opnieuw voor. te waken bij do hoge goederen, in de strijd waarvoor zij hun leven hebben gelaten. Dinsdag is de nationale feestdag. Dan gaan de vlaggen weer uit in volle glorie en mogen wij als volk volop genieten van de vrijheid die her geven werd. Een feestdag blijkt niet zelden moeilijk te vieren. Me» maakt ons volk in dit opzicht soms wel ver- Avijten. Maar reden tot dank is er zeker, ook nu. En donderdag de dag waarop wij. ditmaal weer met de Kerk oA-er heel de AA'ereld, mogen stilstaan bij de her innering aan Jezus' hemelvaart Die dag houdt ook voor onze tijd de op wekking in om maar niet te zien naar Avat ons omringt en het hoofd opgeheven te houden. Wij verwach ten een komende Heer. Aan dit alles gaat de Avekelijkse zon dag vooraf, als om ons een gelegen heid temeer tc schenken ons te be zinnen op Avat de nieuAve week ons brengt. Minister Toxopeus antwoordt: Op schriftelijke vragen, die (ie A'oorzittcr van de KVP-fractie in du ÏAvecde Kamer. drs. W. K. N. Schmelzcr gisteren heeft gesteld over de elektriciteitsstoringen, die Avoens- dag tijdens de t.v.-uitzer.ding van de huAA'elijkssluiting van prinses Irene zoAA-el in Baarn als in Diepenheim op traden. heeft de minister van bin nenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, nog dezelfde dag geantAvoord. De bewindsman heeft, zodra de storing gen hem bekend waren geworden in de namiddag van 29 april contact opgenomen met de commissarissen der Koningin in de provincies Overijssel en Utrecht. Het voorlopig onderzoek, door deze commis sarissen ingesteld bij de leiding van de betrokken elektriciteitsbedrijven, de N.V. Elektriciteitsmaatschappij „De Berkel- stroom" te Borculo, respectievelijk de N.V. Provinciale Utrechtse Elektriciteits maatschappij. toonde reeds met grote waarschijnlijkheid aan dat van een zeer toevallige samenloop van omstandigheden sprake was, Beide storingen waren het veel voorkomende gevolg van het uitvoe ren van graafwerkzaamheden, zo zegt mi nister Toxopeus In zijn antwoord. In dit verband merkt de minister op. dat volgens cijfers, verzameld door de Vereniging van exploitanten van elektri citeitsbedrijven. in 1959 in totaal 921 sto ringen in de elektriciteitsvoorziening zijn opgetreden, die voor het overgrote deel door graafwerkzaamheden werden veroor zaakt Latere gegevens wijzen nog op een toeneming van dit aantaL De minister vertelt verder dat uit hel rapport van de gemeentepolitie van Baarn blijkt, dat bij graafwerkzaamheden voor het aanbrengen van aardgasleidingen langs de zandheuvelweg te Baarn op 29 april twee kabels per ongeluk zijn stuk getrokken. Het uitvallen van de stroomlevering in Diepenheim is blijkens het door de rijkspolitie ingestelde onderzoek het ge volg van een storing onder de gemeente Neede. Bij nader onderzoek bleek de oor zaak van de storing te zijn gelegen in een kabel waaraan een oude geringe bescha diging van de mantel werd geconstateerd, vermoedelijk veroorzaakt bij graafwerk zaamheden, die enkele maanden geleden ter plaatse werden verricht Bedoelde be schadiging heeft het langzaam in de kabel binnendringen van vocht tot gevolg ge had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1