weekaanbiedingen Aanval Chr. kruideniers: „Verbod prijsbinding is groot onrecht Ook Roolvink tegen nieuwe loongolf Calvé-Delft: meer winst U nilever-aandeelhouders kunnen gerust zijn Hogere winst Lijm- en Gelatinefabriek Delft verstopping EEN VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT MAGAZIJNBEDIENDE NIEUWE LEIDgE COURANT 6 WOENSDAG 29 APRIL 1964 (Van onze soc.-econ. redactie) Minister Biesheuvel heeft dezer dagen in Friesland de agrarische be volking moed ingesproken en haar er van verzekerd, dat zij kan rekenen op het ..boerenihart" van deze excel lentie. Maar ik wou. dat we een mi nister of staatssecretaris hadden met een kruideniershart of laten we zeg gen met een middenstandshart. Het departement van landbouw doet al les oan onze landbouwende bevolking een zo goed mogelijke plaats in ons volksleven te geven. Maar de mid denstand ligt voortdurend, met zijn staatssecretaris, die tussen vele an dere zaken door ook nog de midden standsbei angen moet behartigen, in de clinch. Deze hartekreten slaakte gisteren de voorzitter van de Chr. Kruideniersbond. de heer P. Renkema, in de jaarvergade ring van de bond in het conferentieoord De Blije Werelt te Lunteren. De staatssecretaris begrijpt niet. waar om iemand onrecht doet. wanneer hij een merkartikel goedkoper verkoopt en hij begrijpt evenmin, waarom deze man dan voor de rechter moet verschijnen. Maar. zo vervolgde de heer Renkema. •r zal in onze samenleving toch reke ning gehouden moeten worden met ge groeide menselijke verhoudingen. Er is vele jaren gestreden voor de collectieve arbeidsovereenkomst en ieder houdt zich daar nu aan. Er wordt niet beneden het c.a.o.-loon betaald, ook al zou een werk nemer dit accepteren. De betrokken werkgever zou dan tot de orde geroepen kunnen worden. En wie meer dan het c a-o.-loon betaalt kan zelfs voor de rech ter gebracht worden. De c.a.o. heeft rechtsgeldigheid gekregen en daarom dient ieder zich hieraan te houden. Hetzelfde geldt van de merkartikelen met vaste prijzen. Niemand is verplicht deze artikelen te kopen en te verko pen, maar gaat men hiertoe over. dan gelden bepaalde rechtsregels Uiteermate onstemd bleek de heer Renkema over het beleid, dat de over heid voert ten aanzien van deze verticale prijsbinding. De overheid is er van over tuigd, dat ondanks deze prijsbinding in (Van onze soc.-econ. redactie) In een toespraak tot de algemene vergadering van de Nederlandse Cen trale Bond van Christelijke Werkne mers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen te Utrecht heeft het Tweede Kamerlid, de heer B. Roolvink, gisteren gevraagd om bezinning op een eventuele nieuwe loonontwikkeling in het najaar van 1964. De heer Roolvink vroeg aandacht voor de waarschuwing, die Europese Commis sie reeds heeft laten horen tegen een dreigende verdere inflatie in Nederland, indien in het najaar opnieuw een golf van loonstijgingen over ons land zou gaan. In het begin van dit jaar werd op loon- gebied reeds een grote sprong gemaakt en het Europese loonpeil is thans in ons land aanzienlijk dichter bij gekomen De heer Roolvink noemde inflatie een groot kwaad, waarvan de loontrekken- den slechts kort profiteren, maar waar door anderen zwaar worden gedupeerd. De heer Roolvink dacht daarbij aan de groepen met slechts kleine inkomens, aan de spaarders en rentetrekkers. De be zitters van grond en vaste goederen zien tengevolge van de prijsstijgingen zich de voordelen in de schoot geworpen, maar de economisch zwakkeren moeten het ge- m betalen. Elke loonsverhoging, die uitgaat boven de produktiviteitsstijging is een bijdrage tot inflatie. Elke werkgever, die zwart loon betaalt, dat later weer gelegaliseerd moet worden, werkt eveneens het infla tieproces in hand. evenals de werknemer die van dc arbeidsmarktpositie misbruik maakt om extra hoog loon af te dwingen. Wie hieraan meewerkt, bevordert een stuk sociaal onrecht, zo meende oud- staatssecretariS Roolvink Hij riep voorts de christelijke organi saties. zowel aan werkgevers- als aan werknemerszijde op meer onderling per bedrijfstak samen te werken. Aan de top werken de centrale chr. organisaties wel samen in het Convent van Chr. Sociale Oranisaties. maar ook aan de voet zal deze samenwerking tot stand moeten ko men, wil de Conventsgedachte niet te veel een zwevende zaak blijven. Een dergelijke samenwerking van organisaties per bedrijfstak behoeft, al dus de heer Roolvink, geen enkele af breuk te doen aan de goede samenwer king die er overigens tussen de gezamen lijke organisaties van werkgevers en werknemers in een bedrijfstak bestaat. Chr. organisaties kennen echter een zelf de uitgangspunt en een bijzondere band. die speciale aandacht vraagt. de levensniiddelensector geen te hoge prijzen berekend worden. Maar toch is de staatssecretaris van mening, zo ver volgde de heer Renkema, dat iemand goede huize zal moeten komen wil een collectieve verticale prijsbinding de kruideniersbranche gehandhaafd Voor een dergelijk optreden van de overheid had de voorzitter van de Chr. Kruideniersbond geen woorden. Hij vond het wel het toppunt dat hem dit nu uit gezocht werd aangedaan door een Anti revolutionair bewindsman. „De overheid moet dankbaar zijn. dat zij geen rooie cent behoeft toe te leggen op de middenstand, in tegensteling tot de •ele miljoenen, die naar de landbouw gaan", aldus de heer Renkema. Hij hoop te dat de regering zal weten te voorko- i. dat door het verbod voor verticale prijsbinding aan het kruideniersbedrijf groot stuk onrecht word gedaan. De inkomstenrekening over 1963 de FranschHollandsche oliefabrieken Nouveaux Etablissements Calvé-Delft N.V. biedt, blijkens het verslag totaal van f 4.03 min (f 3.56 min). De algemene kosten beliepen f 55.000 (f 57.000), zodat als winst ter verdeling beschikbaar komt f 4.07 min (f 3.55 min). Voorgesteld wordt, zoals bekend, dividend van 30 procent (vj. 25 pr ent) op de gewone aandelen en 8.4 procent (7.9 procent op de 6 procent cum. pref. aandelen. De vennootschap kreeg de beschik king over de claims van 14.478 certifica ten van aandelen Unilever, waardoor 4826 certificaten van f 1000 nom. aar bezit kondeh worden toegevoegd. Basketbal Het nationale basketbal team van Tsjecho Slowakije heeft dins dagavond In Oost-Berlijn het Oostduitse herenteam met klein verschil verslagen. De Tsjechen zegevierden met 8582. De ruststand was 4141. Unilever behoeft niet bang te zijn voor een economische inzinking ook al heerst er in veel landen waar zij thans werkt, od het ogenblik een hoogcon junctuur. In tijden- van eoonoraisahe inzinking zal de mens niet gauw ge neigd zijn zich niet meer te wassen, zijn tanden niet meer te poetsen of vee niet te voeden. De terugslag wel catastrofaal moeten ziin om lens ertoe te brengen niet meer te eten. aldus verklaarde de heer F. .T. Tempel, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. heden op de jaarvergadering. De bijna honderdjarige produkten mar garine en zeep zijn nog altijd van het eerste belang. In 1950 was de omzet van margarine en spijsvetten bijna l?j miljard gulden, thans bijna 3 miljard, die van asmiddelen nam toe van ruim f l!ó illjard tot ruim f3!5 miljard. Nog op merkelijker was echter de groei van de derde groep, de overige levensmiddelen in ruim f700 miljoen tot f3',5 miljard. In Engeland verkochten in 1946 100 win- kels diepvries, thans 115.000. met 75 miljoen omzet De" omzet in Nederland in 1963 f80 miljoen, in Duitsland 450 min D.M In 1954 bedroeg het in margarinebedrü- ?n gestoken kapitaal f 1.7 miljard, thans f2.2 miljard of 29 pet meer. Bij wasmid delen was de stijging 29 pet tot f 1.6 mil jard, bij levensmiddelen 300 pet tot f 1.6 miljard. In Nederland werd van 1954 tot 1963 f 120 min in de levensmiddelen ge ïnvesteerd. in Engeland f430 min. overig Europa f 380 min. Amerika f 140 min. Afrika 120 min. Australië en Nieuw Zee land f80 min De f 12 miljard investeringen in het levensmiddelenbedruf in tien jaar zijn als volgt te verdelen: Consumptie-ijs f320 N.S.F.-bestuursleden werden herkozen In Utrecht Is dinsdagavond de jaar lijkse ledenvergadering van de Ned. Sportfederatie gehouden. Tijdens deze ergadering heeft dc voorzitter van de NSF. jhr. mr. A. Feith, aan de motorrij der Frits Selling het NSF-ereteken in goud uitgereikt. Dc 33-jarige Amster dammer heeft zeven maal aan de zware motorzesdaagse deelgenomen cn ver overde alle zeven keer ln 1956. 1957 en van 1959 tot en met 1963 de gouden me daille (0 strafpuntcn). In de verschil lende motorklassen behaalde Selling ver- vele Nederlandse kampioenschap- Voorts heeft de NSF-voorzitter de prijs >or de sportjournalistiek voor 1963. aarnaar journalisten tot 35 jaar konden meedingen, uitgereikt. Deze prijs, bedra gende 1000 gulden en bestaande uit een kunstvoorwerp als wisselprijs, werd overhandigd aan Herman Belinfante, sportredacteur van het ANP. De voorzit- 'an de jury, de oud-president-direc- van het ANP, de heer H. H. J. van de Pol, lichtte de beslissing toe. Tijdens de vergadering werd meege deeld dat de alg. secretaris van de NSF, dr W. van Zijll, door het bestuur vai Grieks Olympisch comité is uitgenodigd enkele inleidingen te houden gedurende de vierde leergang van de Int. Oly pische Academie, die van 8 tot 23 augus tus in Athene zal worden gehouden. De aftredende bestuursleden, Th. W. Aalbers (KNGV), P. D. A. van der Keyde (KNLTB), F. Jutte (KNAU), mr. C. M. Vliegenthart (KNHB), S. de Wit (KNVWV) werden herkozen Ook ir. A. Paulen, die de kwaliteitsze tel van het NOC bezette, werd herbe noemd. De verzoeken tot toelating als lid van de Ned. Bowling Federatie, de Ned Bobslee-club, de Ned. tafelvoetbalbond en de nat padvindersraad werden afge wezen. min. diepvries f 230 min. vis f 120 min. en vleeswaren f 120 min, gedroogde levensmiddelen f 100 min, waarvan in gedroogde soepen, thee f50 min. kaas f30 min. Bij consumptie-ijs liggen voetangels klemmen. In sommige landen is te snel begonnen en daardoor is men lelijk ge struikeld. Bovendien zijn de resultaten afhankelijk van de grillen van het 1 Bovendien is evenals bij diepvries een onafgebroken koelketen van fabriek tot consument nodig: Koelhuizen, koelwa gens, koeldepots. De vaste kosten zi. boog, dat men het hele apparaat zo intens mogelijk moet gebruiken en daarom zijn enkele landen gemeenschappelijke dis tributienetten voor consumptie-ijs en diepvries opgezet UnileversbedrUf Nordsee heeft opmen- kelijke vorderingen gemaakt ln opsporing scholen vis en vangstmethoden. Vis die op 80 mijl van New York gevangen is, komt thans in uitstekende staat te Bremerhaven aan de wal. Kaas ging zo goed, dat men naast de margarine een afzonderlijke verkooporga nisatie moest oprichten wat in het begin de resultaten drukt. Van soep in blik moeten de resultaten nog verbeteren. Dit artikel bevindt zich Dg in een stadium van ontwikkeling. Het levensmiddelenbedrijf is een tem met felle concurrentie en de winst wordt in de schoot geworpen. Nieuwe ont wikkelingen en vindingen zijn aan de orde van de dag, aldus de heer TempeL Ned. amateurs door Go Ahead verslagen Het Ncd. amateur-elftal heeft dinsdag avond in stromende regen in Deventer oefenwedstrijd gespeeld tegen Go Ahead. De amateurs verloren met 43 na bij rust met 21 te hebben voorgestaan. De score verliep aldus: 10e min. Blijham (FW) 0—1. 23 Leferlng 1—1, 41 Van der Kuylen Helmond) 12. 57 Wevers 22; 70 Ter Mors (strafschop) 32, 73 Blijham 3—3. 78 De Vries 4—3. amaeurs oefenden voor de wed strijd tegen Saarland op 19 mei. Vriendschappelijk ADO-Meidericher SV gestaakt bij 1-1 De als .vriendschappelijke" wedstrijd uigekondigdc ontmoeting tusSen het Haagse ADO en de Duitse Bundes-llga- club Meiderichter SV, dinsdagavond vooi amper 2000 "toeschouwers in het Zuider park gespeeld. Is ontaard in een gooi en smijt-partij, die zijn weerga Ln hel Nederlands voetbal nauwelijks kent. Acht minuten voor het verstrijken de reglementaire speeltijd liet arbiter Van Oostrom, wiens leiding niet bepaald sterk is geweest, de ploegen maar inrukken aangezien hij verder spelen niet langer verantwoord achtte. De stand was op dat moment 11. In de 29e min nam ADO door middenvoor Maassen de leiding. 11 min na de hervatting scoorde Kubek voor de Duitse club. Vooral van Duitse zijde werd ergerlijk hard gespeeld. Helaas bestrafte arbiter Van Oostrom pas 12 min voor het einde een te harde charge met het uit het veld zenden van een speler. De Duitser Gorgs werd naar de kleedkamer verwezen, zo dat Meiderichter met tien man verder moest spelen. Even later, nadat Maas sen het slachtoffer van een unfaire actie was geworden, en van het veld was ge dragen, maakte de scheidsrechter een einde aan het weinig opwekkende schouwspeL De abnormaal koude winter, met alsg evolg een verhoging van de be drijfskosten door extra hoog brand stofverbruik, heeft een nadelige in vloed gehad op de exploitatie resul taten van de eerste maanden van 1963 voor de N.V. Lijm- en gelatine fabriek „Delft", aldus de directie n het jaarverslag. Ook de resultaten van Delft-National chemie N.V. ston den onder invloed van de koude. De exploitatiewinst verbeterde tot f 1.74 min (v.j. f 1.46 min). Na afschrij vingen ad f 1.35 min (f 1.17 min) en intrest ad f 114.996 (f 70.122), bedraagt de winst f 273.179 (f 215.314). Voorge steld wordt zoals bekend, een dividend van 6% plus iy3 pet in certificaten ten laste van de agioreserve (vj. 5% plus 1% pet in agio-aandelen). Een oordeel over de te verwachten resultaten over 1964 kan slechts met de grootste voorzichtigheid worden gege ven, aldus de directie. De bijzonder sterke stijging van de lonen betekent een zeer zware last op de exploitatie rekening. De lozing van afvalwater zal in de naaste toekomst veel geld gaan kosten. Het zal niet eenvoudig zijn v de toegenomen lasten compensatie vinden. De directie vertrouwt echter aan de te verwachten moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Alle aandelen van R. H. Weijers N.V. in Rotterdam werden verworven. Over 1963 werd reeds een bijdrage van deze dochter tot het exploitatie-resultaat ontvangen. De samenwerking met Na tional starch and chemical corp. wikkelde zich volgens plannen. De dee neming in Delft-National chemie N heeft een bijdrage geleverd in het ploitatie-resultaat. Het bedrijf in Canada werd afgesloten. Dit bedrijf is per april aan een Amerikaanse gelatine fabriek overgedragen. Deze transact zal geen invloed hebben op het r over 1964. De vennootschap als tot dusver, een halffabrikaat naar Canada blijven leveren. In 1963 werd in Nederland door een buitenlandse onderneming een onüvet- tings-installatie voor beenderen gesticht. Dit kan de grondstoffenpositie voor de vennootschap ongunstig beïnvloeden, al dus de directie. Jaarlijkse uitvoering gymnastiekvereniging „Spartu" Leiderdorp LEIDERDORP In het Dorpshuis heeft dc gymnastiekvereniging Sparta, gisteravond haar jaarlijkse uitvoering gegeven. Voorzitter J. Vochterloo opende met een welkomstwoord, speciaal tot burgemeester Gallas cn wethouder Nie- vart en hun echtgenotes. Ook beide ere leden van Sparta, mej. Vermeulen en de heer G. v. d. Krol. waren aanwezig. De voorzitter wees er nog eens op dat het doel van Sparta „gymnastiek iedereen" is, met de nadruk op het ont spannende element Hij betreurde dat het aantal leiders minimaal is. Met het schoolbestuur is bijna overeenstemming bereikt het gymnastieklokaal aan de Cortslaan en Dr. de Bruijnestraat enkele avonden per week te gebruiken. Hierna begon de afwerking van een gevarieerd programma, waarbij vaak knap werk werd geleverd. De prestaties kritisch te-beoordeelen zou in strijd zijn met hetgeen de voorzitter eerder had ge zegd. Toch menen we dat de tijd van voorbereiding te kort is geweest Mej. H. van Ommen heeft veel weten te bereiken en de individuele prestaties op de toestellen mochten worden ge- i. Ook het werk van de heer H. Dor- land en van de dames in de A-groep aan de ringen, was goed te noemen IedereeD deed enthousiast zijn best en dat is toch uit sportief oogpunt gezien het belang- Ook de pianobegeleiding was bij me- •ouw M DoornBlok weer in goede handen. De dames Van Ommen en Doorn ngen na afloop bloemen. Thomassen en Drijver niet ontevreden De door Thomassen en Drijver blik- emballagefabrieken N.V. behaalde re sultaten over 1963 zijn, blijkens het jaar verslag. bevredigend. De omzet zowel geldswaarde als in aantallen ver kochte produkten was opnieuw hoger. Door vergroting van omzet en produkti- viteit was het mogelijk de kostenstijgin- te -compenseren. De bruto-omzet steeg tot f 163.74 min (v.j. f 159,3 min». De bedrijfskosten liepen op tot f 145.25 min (f 142,43 min). Afschrijvingen verg den f 7.54 min (f 6.63 min). Na aftrek van belastingen ad f 3,84 min (f 3.94 min) en toevoeging aan de algemene reserve van f 2,52 min (f 2,28 min), i: de beschikbare winst f 4,59 min (f 4.02 min). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 20 procent in contan ten '25 procent, waarvan 5 procept ir aandelen uit de agio-reserve). Aan de op 11 mei te houden jaarver gadering zal worden voorgesteld de sta tuten te wijzigen. De opzet is de winst uitkering aan de directie, die tot dus ver een tantième genoot van 15 procent van de overwinst, te laten vervallen. De beloning van de directeuren zal dan voortaan door de raad van commissaris sen worden vastgesteld. De commissaris- senbelasting komt voor rekening van d« vennootschap, terwijl aan de winstuit kering een maximum van f 20.000 per commissaris wordt gesteld. Door de uit gif te van nom. f 1.393.000 aandelen ir verband met de transactie met de aan delen A. E. Ruys-Haarlem N.V. en d< conversie van obligaties in f 105.000 aandelen, is het geplaatste kapitaal v< hoogd tot f 17.484.000. Een overeenkom stige wijziging wordt in de tekst gesteld. Huisvrouwen Sassenlieim over woninginrichting SASSEKHEIM De afdeling Sassen- heim van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield gisteravond in het Jeugdhuis een bijeenkomst o.l-v. me vrouw Verdegaal-Zwetsloot. Als spreker trad op de heer Hanraads uit A'dam. expert op het gebied van woninginrich ting. Bij het inrichten van de woning is samenwerking met de woninginrichter nodig. Als men denkt dit aan familie en kennissen te kunnen overlaten, komt men faliekant uit, evenals met het ko pen hier en kopen daar, meende de heer Hanraads. In dit verband waar schuwde spreker ook voor het kopen Kopen moet men met overleg. Bij het kopen van bijv. overgordijnstof denken men aan de bekleding van de stoelen. Met kleuren is het wel ver gebracht, maar zonecht krijgen lukt niet. De toe voeging van verfchemicaliën is niet on gelimiteerd mogelijk. Alleen zeer solide stoffen verdragen de 6cherpe chemica liën. De heer Hanraads vertelde nog al- Gewichtheffen De Russische ge4 wichtheffer Nikolai Mironenko heeft dinsdag te Klef het wereldrecord twee-l handig drukken ln de lichtzwaargewicht- klasse met twee kg verbeterd. Mironenko drukte een gewicht van 165.5 kg. Het oude record stond sedert 18 februari met 163.5 kg op naam van zijn landgenoot Vladimir Golovanof. lerlei over vitrage en gordijnstoffen na de pauze over verscheidene sooi vloerbedekking. Brandweer Sassenheiin SASSENHEIM Het korps van Sassenheimse vrijwillige brandweer neemt dit jaar met twee ploegen deel aan de provinciale brandweerwedstrij- den. De eerste ploeg komt op zaterdag 9 mei uit in deze wedstrijden te Rotter dam, de tweede ploeg zal deelnemen aan een wedstrijd te Rijnsburg op zaterdag NOORDWIJKERHOUT. Onze plaats- genoot de heer J. J. de Graaff is aan de universiteit te Nijmegen geslaagd vooi het doctoraal examen Frans. U kunt nu zonder moeite afkomen van gezonde kwaal o„ wil ze kwijtraken: Neem eerst een week elke avond twee CARTERS pilletjes - 2e week elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna >r de raltoevoer die nodig ls om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken boven dien dat de Ingewanden daar na op eigen kracht regelma tig blijven werken. Zó helpen CARTERS pilletjes a van hardlijvigheid af, u ls een Per flacon f 1.45. RADIO TELEVISIE ligtvoet GANGETJE LEIDEN Gevraagd 'n nette jongen Te huur gevraagd door med. student: rustige zil-slaapkamer óf een zit- en een slaapka mer, geheel of gedeeltelijk gestoffeerd en gemeubileerd. Voor direct of later. Brieven met prijsopgaaf on der letter W aan Fa. B de Kier, Nwe Rijn 45. Leiden. DINTELOORD Gevraagd aan de Chr. N school fwee onderwijzeressen één zo mogelijk per 1 juni dames, die deze zomer men hopen te doen. worden uitgenodigd te solliciteren. Br. aan het h.d.s. C. v. d. Sluys, Steenbergseweg 3. Telefoon 01672—595. 2e KAPSTER GEVRAAGD P. H. KOEVOETS Noordeinde 13. Leiden. Telefoon 23159. REED ROLLER BIT CO. (NED.) N.V. Rooseveltstraat 6, Leiden. Telefoon 32446; Vraagt welke belast zal worden met de voorraad administratie. GEBODEN WORDT: Een zelfstandige verantwoordelijke werkkring GEVRAAGD WORDT: MULO-A-diploma. Gegadigden worden uitgenodigd een telefonische afspraak te maken voor een nader onderhoud of hun schriftelijke sollicitatie te zenden aan bovenstaand adres. Met eventuele vakantieafspraken zal rekening worden gehouden. GEVRAAGD W. J. LAMAN DONKERSTEEG 8-10 GEMEENTE LEIDEN Bij de Psychiatrische Inrichtingen ..ENDEGEEST" c a. te OEGSTGEEST wordt gevraagd een MEDISCH PRAKTIJK-ASSISTENTE bij de Internist. Bü voorkeur in het bezit van het diploma Dokters assistente of opleiding röntgenassistente. Salaris afhankelijk van opleiding, leefüjd en erv. Schriftelijke sollicitatie te richten aan de Perso neelsafdeling van genoemde Inrichtingen. geldig van vrijdag tol vrijdag EN NOG VELE AANBIEDINGEN IN ONZE AFDELINGEN VROOM DREESMANN LEIDEN ALPHEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6