Scheiding geen breuk persoonlijke banden Nijmeegse moord: acht jaar geëist Kamers en premier over huwelijk: In stilte mogen wonden helen Carlisten hebben de rode baret op zak Geen telefoonzuilen - ernstig gemis Wereldcongres esperantisten in Den Haag Geen overlevenden omgeslagen kotter Quo Vadis Bandrecorders aan blinden uitgereikt Chaos in Rome In onderneming geen arbeiderscommissaris Johnson pakte z'n hondjes (of senatoren bij de oren NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 APRIL 1961 (Van onze parlem entsredactie) DE staatsrechtelij ke plaats van de Prinses in ons midden komt thans te vervallen. In de stilte die er nu hopelijk op volgt, moge het geluk voor onze Prinses opbloeien. In die stilte mogen ook de wonden helen die zijn ontstaan". Deze woor den sprak minister-president Marij- nen vandaag in bedde Kamers der Staten-Generaal, waar de non vergaderingen een ogenblik werden onderbroken om stil te staan bij het huwelijk van prinses Irene. In de Senaat sprak voorzitter mr. J. A. Jonkman, in de Tweede Kamer zijn cdl'lega mr. F. J. F. M. van Thiel. Na mens de regering sloot de premier zich met een korte speech bij de pre sidentiële woorden aan. „In de eerste vier maanden var jaar", aldus mr. Marijnen, „is een s van gebeurtenissen rond prinses Irene over ons heengegaan. Ik meen goed te doen daar nu niet toü stil te staan". ..Van harte sluit ik my vandaag dan ook aan by uw wens, mynheer de voor zitter, dat het geluk van het jonge paar mede ervaren zal kunnen worden in koninikiyk gezin. Daardoor immers de band van genegenheid van ons volk met deze prinses bleven bestaan. Onze gedadhten gaan vandaag zelf naar H.M. de Koningin, Z.K.H. prins Bernhard en de prinsessen Beatrix Christine. Hoe gaarne zouden* zy wij met hen het huweiyk van prinses Irene in ons land hebben meegemaakt. Het heeft niet zo mogen zyn. In geza menlijk doorleefde teleurstelling zyn koningshuis en volkeren van het ko ninkrijk weer één. Het is dan ook mei een woord van warme genegenheid vooral jegens H.M. de Koningin dat ik deze toespraak wil beëindigen". Mr. Jonkman Senaatsvoorzitter Jonkman zei ove prinses: ,,Zo verkoos zy al vóór haar hu welijk staatkundig van de Nederlandse staat te scheiden, waarmee zy imi door het karakter van onze staat (van constitutionele monarchie met een by uit stek nationale dynastie en een eigen vorm \*3n parlementaire democratie) niet langer verbonden kon blyven". „Maar deze staatkundige scheiding be hoeft niet te betekenen het verbreken van alle persoonlyke banden. Prinses Irene heeft toen zy haar verloving aankondigde dan ook tot het Neder landse volk gezegd, dat het niet moet denken dat dit een afscheid zal inhou den, en verzekerd dat zy graag nog dik wijls in ons midden zal zyn. En Don Car los toonde begrip voor haar gevoelens toen hij bij zyn vertrek uit Nederland op 11 februari verklaarde (volgens de staats courant van 12 februari), dat hij het meest bewonderd had. het voorbeeld van een koninklyke familie, die gedurende eeuwen de vryheden van haar volk te Voor gezonde witte tander verdedigen wist, vrijheden, die de basis zijn van een ware democratie". „Zeer velen onder ons volk zullen evenmin aan een afscheid willen denken en op herhaald weerzien hopen, en zul len in elk geval in het byzonder van daag de verklaring van Koningin en Prins by de aankondiging van de verlo ving beamend zich van ganser harte verheugen in het geluk van het jonge paar en dit verzekeren, dat hun beste wensen hen steeds zullen vergezellen." Mr. Van Thiel De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. M. van Thiel hield de volgende toespraak: „29 april 1964, de huwelijks dag van prinses Irene, zal later in de ge schiedenis van ons vaderland en van ons koningshuis nog meermalen worden ver meld als een dag van byzonder aard in velerlei opzicht. Ons volk had zo graag een nationale feestdag gevierd op de huwelijksdag van een prinses van Oranje en het had zo graag uiting willen geven aan vreugde over dit op zichzelf zo heuglijk feit. Maar helaas waren er omstandigheden waardoor een nationale viering, prak tisch alle uiterlyk vreugdebetoon en zelfs een familiefeest achterwege zijn geble ven. Het past mjj niet over deze omstan digheden hier nader te spreken. Wat mij noopt hier in 's lands vergaderzaal een woord te spreken bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Irene met prins Charles Hugues de Bourbon-Parma, is de behoefte om uiting te geven aan 'een verlangen dat in ons volk leeft om in de oprechte en meest eigenlijke zin van het woord het jonge paar geluk te sen, de wens uit te spreken dat zij het geluk mogen vinden dat jonggehuwden zo innig nastreven. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ROME, woensdagmorgen Uit alle delen van Spanje, maar toch voornamelijk uit de provincie Na- varra, zijn bij elkaar zo'n duizend carlisten naar Rome gekomen. De meesten maakten gebruik van het vliegtuig, sommigen van auto's of train. De mannen en vrouwen, onder wie professoren, geestelijken hadden met elkaar gemeen dat ze de rode baret hadden meegenomen. Een an dere typische overeenkomst was dat ze in een joyeuze en kinderlijk opge wonden stemming waren. Wordt de rode baret vandaag gedra gen, de rode baret, die in de Spaanse burgeroorlog het kenteken van de fana tieke requestes was? „Ik weet het niet' zei een van hun leiders, professor Frede- rik D. Wilhelmsen, de lange, beweeglijke Spanjaard met de zo on-Spaanse i en legde uit dat alles van de om digheden zou afhangen. „We zitten nu in Italië", verduidelykte hij. „We zullen hier wel niet mogen de monstreren. Maar als er moeilijkheden komen, of problemen zijn, zetten we en masse de ,,boina roja" op. Verder is het niet uitgesloten dat we in besloten kring, tijdens de vanmiddag te houden recep tie bijvoorbeeld, het hoofddeksel zullen Lachend, vol trots en blij als een j vinder, die voor 't eerst z'n uniform heeft, haalde de hooggeleerde een rode baret uit z'n binnenzak, ,,Hy zit daar goed" luidde de commentaar. Zolang ik t Rome ben. zal ik hem bij me dragen". Alle carlisten, die ik zag. droegen de Spaanse kleuren op hun revers, of of ander carlistisch insigne. Het meest gedragen speldje was wel het kruis Bourgondië. Het kruis van Bourgondië", verklaar- een van hen, „stond eeuwen geleden op de vaandels van de Spaanse legerscha- die de Arabieren uit Europa ver dreven. Zolang we als carlisten bestaan, hebben we het als ons symbool gehad". Het speldje, dat ook veelvuldig werd gezien, was dat van de baskische club Pamplona „Muthika Alair". Het toont ii. een trommel, een zwaard en gekroonde leeuw en de besneeuwde Py- reneënberg Montejurra. „Onze club bestaat voor negentig pro cent uit carlisten", verklaarde een var de insignedragers. „Weet u dat prinses Irene onze erepresidente is. Een jaar ge leden, nog voor er sprake van een ro ..Ik volgde innerlijke stem Dc officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. A J. J. Pfeil, heeft gisteren in de aangehouden zaak tegen de 22-jarige laborant Ro nald D. teNijmegen wederom acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring geëist. De laborant wordt ervan verdacht zijn vriend, de 30-jarige fabrieksarbeider H. Peters uit Groes- beek, op 21 december 1962 te hebben vermoord en bestolen. De rechtbank had de zaak aangehouden om nader te worden ingelicht over de psychische toestand van de laborant voor, tijdens en na de moord. Verdachte had in de vorige zitting verklaard dat hy deze moord had gepleegd gedreven door een innerlyke stem. Dit zou de stem zyn van zyn in Indië overleden vader. Aan vankelijk gaf deze volgens de laborant op dracht zyn stiefvader, een heerszuchtig mens, waarmee de verdachte het niet kon vinden, te vermoorden, maar de laborant was voor deze daad teruggedeinsd en daarna veranderde de opdracht: zijn enige vriend Peters moest het slachtoffer wor den. Tijdens het getuigeverhoor van de drie psychiaters, die het rapport over D. toe lichtten, wenste de officier concreet te worden voorgelicht over de tegenstrijdig heden in het denkpatroon van verdachte. Hij verneemt stemmen, staat onder gees telijke druk, maar laat daarvan niets blij ken tydens het eerste verhoor door de politie. Later pas komen de stemmen ter sprake en aldus de officier, hij verwijst *r telkens naar als het voor hem gunstig kan zijn. Volgens de officier zyn er twee gebieden die van elkaar moeten worden gescheiden. De stemmen, namelijk de zogenaamde imperatieve hallucinaties en de roofmoord. Koelbloedig gaat verdachte dezelfde avond van het geroofde geld een horloge voor zijn meisje kopen. Volgens prof. dr. J. Kloek, directeur- geneesheer van de observatiekliniek van het gevangeniswezen te Utrecht denkt de officier te schematisch wanneer hij deze twee gebieden wil scheiden. In het patho logische denken van zulk een verdachte komen verschuivingen als hier van agre* sie jegens stiefvader naar agressie jegens een vriend gemakkelyker tot stand dan in een normaal denkpatroon. Prof. Kloek acht verdachte niet toe rekeningsvatbaar, hetgeen een nu verschilt met de mening van dr. A. Kroft, directeur-geneesheer van de psychia trische inrichting St. Servatius te Venray. Deze ziet nog wel enige verantwoorde lijkheid. Hy had zichzelf wel in de hand toen hij zijn stiefvader wilde bedreigen. De raadsman, mr. G. de Meulder, be treurde dat de psychiaters van de Ny- meegse polikliniek voor het delict de acute gevaarlykheid van zyn cliënt niet evident hebben gezien. Al voor de moord heeft hy immers stemmen gehoord, plei ter betreurde ook, dat blijkens een band opname de politie heeft verzuimd by het eerste verhoor in te gaan op de mede deling van zyn cliënt dat hij onder be handeling van een psychiater was. De •erdediger vroeg ontslag van rechtsver volging, van oordeel zijnde dat zijn cliënt niet toerekeningsvatbaar is. Uiteraard is terbeschikkingstelling van de regering niet te vermijden. mance met de prins van Bourbon Parma was, hebben we dit feit met een groot feest gevierd". Alle carlisten, die in Rome zyn, heb- ben vandaag een plaats in de basiliek van Maria de Meerdere gekregen. Niet in de kapel van Borghese overigens daar konden met moeite vierhonderd genodig. den in maar ergens onder het goud kleurige dak van het geweldige mid-' denschip. Niet alleen carlisten stonden daar, ook enkele honderden Nederlanders. Velen van hen waren in Rome verblijvende geestelyken maar er waren ook in Italië residerende landgenoten bij en zelfs toe vallig in de stad verblijvende toeristen. Het was gemakkelijk een kaart te krij- gfen. Men hoefde zijn naam slechts op te geven om een geel, of blauw stukje be drukt brief karton in handen te krijgen. In hotel Minerva niet ver van het Pantheon, waar de kaarten gistermiddag werden uitgereikt, heerste dan ook een ongelooflijke drukte. Hoe iedereen het wist, was een raadsel, maar drommen Spanjaarden en Nederlanders verdron gen zich in de gangen en zalen van het hotel, waar zichtbaar vermoeide carlisti- sche assistenten aan de lopende band toe gangsbiljetten weggaven. Voor de carlisten is het in Rome an ders wel kort dag. Morgen moeten ze allemaal weer hals over kop vertrek ken om op tijd bij het tweede festijn van deze week te zijn. Op 3 mei wordt namelijk by Pam plona de jaarlykse hoogtijdag aan de voet van de Montejurra gehouden. Drie wegenwachtstations De ANWB heeft gisteren nieuwe wegenwachtwachtstations in Burger veen aan de weg Amsterdam-Den Haag, in Houten aan de weg Utrecht- Arnhem en in 't Harde aan de Zui derzeestraatweg tussen Harderwijk en Zwolle in gebruik genomen. Ze werden gelijktijdig geopend door respectievelijk de commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, mr. F. J. Kranenburg, burge meester mr. F. J. W. A. Albers Pis- torius van Houten en burgemees ter W. J. Pos van Doornspijk. De voorzitter van de A.N.W.B., ir. F H. van der Linde van Sprankhuizen, de directeur algemeen toerisme van de A.N.W.B., de heer C. J. van Schaarden burg. en de directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B.. de heer A G. M. Boost hielden toespraken, waarin werd aange kondigd, dat dit jaar ook de wegenwacht- De heren Spaans uit Den Haag, twee broers, kregen ook een band recorder. Commissaris Klaasesz reikte er gisteravond 29 uit in Pulchri Studio in Den Haag. Het 49ste Esperanto-wereldcongres zal van 1 tot 8 augustus in Den Haag worden gehouden. Tot nu toe hebben zich 2200 deelnemers uit 39 landen aangemeld. Er zal onder meer een welsprekend heidconcours voor jongeren tot 25 jaar worden gehouden. Er zullen verder film programma's en toneelvoorstellingen van stukken van Sartre, Ionesco en Tsjechol worden gegeven. Gelijktijdig met het wereldcongres heeft in het conferentieoord Overvoorde het 34ste internationale congres van blin de esperantisten plaats Voorts zal in het kader van het congres, maar afzonderlijk georganiseerd, het negende internationale kindercongresje plaats hebben in het conferentieoord De Tempel te Overschie. Hieraan zullen ongeveer tachtig kinderen uit vijftien landen deelnemen. Na de con- gresVeek blyven vele deelnemers nog in Nederland voor het büwonen van een toeristisch nacongres in Friesland, of een populair-wetenschappelijk congres in Groningen, georganiseerd door de geogra fen-esperantisten, of het twintigste inter nationale jongerencongres, dat wordt c> houden in het Anne Frankhuis te Am sterdam. Défilé Urker vloot afgelast Alle 6 opvarenden verdronken Een afschuwelijk drama moet zich gistermorgen vroeg hebben afgespeeld op ongeveer vijftig mijl ten noordwes ten van Terschelling, toen daar de kleine kotter Hessel HD 89 verging Hoewel er pas twee lijken van op varenden zijn gevonden, moet toch helaas met zekerheid worden aange nomen dat alle zes personen die zich in boord bevonden zijn verdronken- De gehele dag hebben visserssche- ïn en een vliegtuig naar eventuele overlevenden gezocht, echter zonder resultaat. De eerste meldingen over het scheepsonge<luk kwamen gister morgen binnen van het Scheveningse vissersvaartuig Pieter Junior (Sell. 255) en de Katwykse logger KW 29. die seinden een stoffelijk overscho' te hebben geborgen. Sergeant schuldig aan dood drie dienstplichtigen Het verplaatsen van een rookbom bij een militaire oefening door een 20- jarige sergeant is de oorzaak geweest van de dood van drie Belgische dienst plichtigen. Dit heeft de Belgische mi nister van defensie, P. W. Segers, gis teren in de commissies van landsver dediging van Kamer en Senaat mede gedeeld. Minister Segers verklaarde dat het mi litaire gerechtelyke onderzoek nog niet is voltooid, maar dat „de verantwoorde lijkheid" van sergeant Robert Maigre op het spel schynt te staan. De drie slachtoffers hadden met een tiental andere militairen op 26 febrauri door een koker moeten kruipen. Om de soldaten vertrouwd te maken met dc „rook van tanks" had de sergeant de bij de oefening gebruikte rookbom op een andere plaats gezet „De rechtstreekse oorzaak van het ge val is duidelyk". aldus de minister in zijn verslag, „De niet overwogen handeling van een jonge onder-officier, die uit ei gen beweging heeft gehandeld". Minister Segers verklaarde voorts, dat de voorschriften voor het gebruik van rookbommen „dikwyls door de instruc teurs uit het oog worden verloren", om dat zij in feite weinig gevaarlijk zyn. Bovendien ontbraken duidelijke richtlij nen op dc rookbommen. Hierin wordt thans verbetering gebracht. Daar geen enkel schip in de directe omgeving was toen het drama zich vol trok zal de oorzaak wel nooit worden opgehelderd, In visserskringen ver moedt men echter, dat de netten van de kotter wellicht achter een wrak zijn blyven haken. Daar de netten aan de mast bevestigd zyn kan het schip ali het voor de stroom komt, worden om getrokken. Onder de ovarenden was behalve de bemanning, de schippereigenaar M. Blais (361, zyn neef O. Blais (20), G. Kwast (22), P. M. Krijnen (18) en P. van Es (21), ook een passagier, de heer A. Ark uit Utrecht (19 jaar oud). Intussen heeft het Comité Visserij- dagen te Urk bekend gemaakt dat men het défilé van de Urker vissers vloot en de verdere feestelijkheden zaterdag a-s. niet laat doorgaan in verband met de tragische gebeur tenis van gisteren. De verkeerspolitie in Rotterdam en de dienst van stadsontwikkeling en wederopbouw zijn er bijzonder op ge brand te weten hoe bepaalde ver keersstromen in de stad verlopen en uiteenvallen, omdat die wetenschap de mogelijkheid biedt het wegennet aan te passen aan de reële situatie. Men gaat nu in Rotterdam de vol gende week een voor ons land nieuwe methode toepassen, die overigens in enkele steden in Amerika en Duits land al succes had. om de rijrichting van een bepaald punt uit te volgen. Bij een stoplicht in de binnenstad komt een groot bord met het verzoek aan de automobilisten hun grote licht te ontsteken. Het aantal wordt ge teld. Ongeveer een kilometer verder, maar dan uiteraard ov verschillende punten, omdat het verkeer uitwaaiert, worden de auto's met hun licht op geteld (en bedankt). Deze registratie begint volgende week op de Blaak, maar zal op tal van punten in de stad later worden herhaald. Men hoopt daardoor een „stromenkaart" te kunnen samenstel len. Uiteraard kan dit experiment alleen maar slagen met medewerking van de automobilisten. De stand van de gevestigde schuld op 31 maart (december) in miljoenen gul dens 14.373,8 (14.553), waarvan 13.911,7 (14.090) binnenlands en 462,1 (463) bui tenlands. Door commissaris Klaasess Negenentwintig blinden heeft de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. Klaasesz gisteravond n Pulchri Studio in Den Haag blij ge maakt met een bandreco.der, waarop zij gesproken boeken, tijdschriften en kranten kunnen draaien. Hij deed diit zijn functie van erevoorzitter van de Stichting Voorziening Technische Hulpmiddelen aan Blinden in Zuid- Holland. Mr. Klaasesz zei, dat vooral de belang rijke gift van een bevriende relatie, die onbekend wenst te blyven, het mogelijk had gemaakt dat hy al voor de tiende keer bandrecorders aan blinden kon uit reiken. „We willen best meer van die onbekende relaties hebben", aldus de commissaris, die nog eens onderstreepte welk een grote bron van levensvreugde bandrecorder voor de gehandicapte kan betekenen. De heer J. van Rossem, voorzitter Van de stichting, vertelde, dat een actie op de Rotterdamse Schippers- beurs 1.500,— had opgeleverd en ook de Boezelaarclub van Haagse vo drachtskunstenaars een aardige duit het zakje had gedaan. Woonwagen van koning Pataio uitgebrand Een felle brand heeft gisteravond in Holwerda de nieuwe salonwagen ver woest van de heer Pataio, die enkele maanden geleden ln Sliedrecht tot koning een zigeunerstam werd uitgeroepen Tien personen werden dakloos. De wa- van dc heer Pataio had met twee andere woonwagens van stamleden een plaatsje gevonden aan de voet van d« in Holwerda. Het lag ln de bedoeling van het gezel schap de oversteek naar Ameland te ma ken, om daar een vakantie van enkele weken door te brengen. Na zyn verkiezing tot koning heeft de heer Pataio in gezelschap van een kleine groep stamleden vrijwel het gehele land rondgezworven. Gistermiddag omstreeks uur arriveerde de 21-jarige zigeu nerkoning met zyn gevolg in Holwerda. nadat hij al vroeg van zyn laatste stand plaats in Heerlen was vertrokken. Aanvankelijk kostte het de zigeuners nogal enige moeite een geschikte stand plaats voor de nacht te vinden. Zü wei gerden een plaats op het woonwagen kamp te zoeken en vonden ten slotte de nodig ruimte aan de voet van de Hol- werdase pier. Enkele uren later was .*agen van koning Pataio. die nog slechts drie dagen geleden was verze kerd, veranderd ln een brandende vuur- De brand moet zijn ontstaan, doordat hitte van een brandend tweepits gaskom foor, waarop een ketel met wasgoed geplaatst, een uitweg zocht via de vloer. Daardoor raakte de vloerbedek king in brand, waarna het vuur zich snel over de wagen verspreidde. Daggeld verhoogd Het tarief van daggeld is 29 april met ;n kwart procent tot 2*4% verhoogd in verband met de krapte op de geldmarkt. Op 27 dezer werd het tarief met een half procent verlaagd. Mr. Klaasesz overhandigde elk der blinden met enkele hartelijke woorden een toestel met toebehoren (microfoon, band en instructieboekje). De Hagenaars die met een bandrecorder naar huis gin gen, waren: dhr. C. Spijk, mevr. W. E. J. Teunisse, mej. T. M. Kortekaas, mevr. S. Fokker-Koopman, mevr. H. v. Brumme- len, mevr. W. Branderhorst, mevr. C. J. Beljaars, mej. E. H. Baumann Dankmey- er, mevr. A. E. Camfferman (Voorburg), dhr. C A. M. Caffa, dhr. F. G. Fens, dhr. N. Spaans, dhr. P. Spaans, Uit Leiden waren er. de heer A. Smit, de heer N. Libochant en mevrouw J. E. Kerstens. Inmiddels staan er op de wachtlijst al weer 25 namen. Een toestel kost 300, dus is hiermee ƒ7.500,gemoeid. Het gironummer van de stichting in DeD Haag is 7475, Acht maanden voor veroorzaken van dodelijk ongeluk Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisterochtend de 47-jarige aannemer J. G. uit Ooststellingerwerf. Friesland, we gens het veroorzaken van een dodelyk verkeersongeluk veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden en ontzegging van dc rübe\'oegdheld. Het reclitbankvonnis werd vernietigd. De procureur-generaal had op 14 april bevestiging gevraagd van een recht- bankvonnis: vier maanden gevangenis straf en vijf jaar ontzegging van de ry- bevoegdheid. Het hof achtte bewezen dat de aannemer op 16 juni 1962 door roekeloos rijden op de rijksweg 1 te Muiden in botsing was gekomen met tegemoetkomende personenauto. De- werd bestuurd door prof. dr. R. van Dijk (hoogleraar aan de Vrije Univer siteit), die bij het ongeval om het leven kwam. Zijin echtgenote liep ernstige verwondingen op en de aannemer zelf werd als gevolg van de botsing blijvend invalide. Hij was reeds vijf keer voor zijn rijexamen gezakt en had geen rybe- stations by Groningen. Joure en Planken Wambuis gereed komen, en waarin het gemis van telefoonzuilen teleurstellend werd genoemd. Drie jaar geleden heeft de A.N.W.B. het plan voor zestien wegenwachtsta tions met een keten van telefoonzuilen langs het gehele autosnelwegennet ont vouwd. Het plan was in overleg met het ministerie van verkeer en waterstaat door de P.T.T. uitgewerkt, nadat de A.N.W.B. anderhalf jaar ervaring had op gedaan met het station .Pauwmolen" en de telefoonzuilen langs de ryksweg Den HaagRoterdam. De hulpverleningspos- ten hebben zend- en ontvangstinstallaties en de patrouillerende wegenwachten in de gebieden onder radiobereik beschik ken over mobilofoon. Onmisbaar Ir Van der Linde van Sprankhuizen wees er op. dat de om de twee kilometer bij paren te plaatsen telefoonzuilen on misbaar zijn voor een snelle alarmering bij verkeersongevallen, en voor snelle hulpverlening: technische, medische en geestelijke hulp. Ongeveer tien procent van de verongelukten in het verkeer zou volgens hem het leven niet hebben verlo ren. als er onmiddellyk doelmatige hulp zou zyn geweest. De telefoonzuilen zyn er niet gekomen, omdat, aldus ir Van der Linde van Sprankhuizen, een op lossing voor de financiële participatie van de overheid in de kosten voor het telefoongedeelte met zuilen en kabels niet gevonden Is. Hy zette uiteen, dat de A.N.W.B. wil betalen: de bouw van de centrale hulp posten inclusief het gedeelte van de po litie. het onderhoud van de telefoonver bindingen en de radio-installaties en de exploitatiekosten van de dienst. De aan leg van telefoonkabels en zuilen f 12.500 per kilometer kon de bond niet betalen en het Rijk wilde slechts drie procent bydragen. Dit was teleur stellend voor de bond, aldus de voorzit ter, die nog meedeelde, dat het interde partementaal overleg inmiddels is her vat en dat de A.N.WJ3. voor verder over leg zal worden uitgenodigd. De drie nieuwe wegenwachtstations hebben een houten behuizing van tijde lijke aard. Zijn de plaatsen van de sta tions in Burgerveen en 't Harde defini tief, het station Houten zal in de toe komst worden verplaatst naar de omge ving van Vianen. (Vervolg van pagina 1) Waar moet die naar toe. monsieur?", luidde z'n vraag. „Breng maar naar boven", zei ik. „Is er nog meer?", vroeg hy toen. „Voorlopig niet", was ik wel gedwongen le zeggen. In dezelfde hotelgang waarin ik me bevond, stonden overigens genoeg car listen. Prins Xavier, vader van de brui degom liep er zenuwachtig rond, en liet zich zo nu en .dan door z'n aanhangers middeleeuws vorst begroeten (kniebuiging tot op de grond en een handkus). Een breed lachende en joviaal doende prins Lobkowitz leunde tegen een wand, als prins Bernhard een witte an- het knoopsgat, secretarissen met gewone en markiezen en graven met on- uitsprekelyke namen, dwarrelden als het ware door elkaar heen. Diana Merode, het aanvallige Belgische prinsesje, dat de sleep van de sluier heeft opgehouden, drentelde eenzaam langs de op tafels staande vlaggetjes, die beurtelings in de Nederlandse en de Spaanse nationale kleuren waren uitgevoerd. N.K.V. in Ruim Zicht HET Nederlandse Katholieke Vak verbond (NKV) heeft in zijn blad, Ruim Zicht, stelling genomen tegen de mening van prof. Steen kamp voor een arbeiderscommissa ris in de onderneming. Het vakverbond gelooft niet, dat de in troductie van een dergelijke figuur voor vraagstuk van de medezeggenschap grote betekenis is en evenmin, dat het vertrouwen van de werknemer daardoor positief zou worden beïnvloed. De figuur de eenzame werknemerscommissaris, aldus het N.K.V. in Ruim ücht, houdt, gezien ook de huidige praktijk vai commissarisfunctie in de grote onder- IK WIL niet onmense lijk zijn, heeft pre sident Johnson dinsdag tegen een groep vrouwen van hulpdiensten van het Amerikaanse leger gezegd, die hij op het Witte Huis ontving. De Amerikaanse pre sident zei dit naar aan leiding van een foto in de kranten, waarop hij staat afgebeeld met zijn twee iachthondjes „hij" en ,^ij" aan de oren op getild. De diertjes hadden uiter aard geblaft van pyn en de president had toen aan getuigen van de scène la ten weten, dat het goed voor de beestjes was om dat blaffen goed voor hen was. aldus de persberich ten Tegen de presidentiële behandeling van de jacht- hondjes zyn evenwel pro testen gerezen van dieren artsen en vertegenwoor digers van verenigingen van dierenbescherming, die deze behandeling als „onmenselijk" hebben ge brandmerkt. Zelfs zouden dinsdag de gehele dag te lefoontjes op het Witte Huis ontvangen- zyn en voor de televisie verklaar de senator Dirkscn. leider van de republikeinse op positie in de senaat, dat hij zyn hond nimmer zo iets zou aandoen als John son zijn honden had aan gedaan. Voor de groep leden van vrouwelyke hulpkorpsen van het leger zei Johnson te zyner rechtvaardiging, dat hjj op verzoek van een De betrokken fotograaf heeft evenwel ontkend een dergelyk verzoek ge daan te hebben. Amerikaanse bladen hebben vanochtend „po litieke gevolgen" voor speld van dit incident. Het republikeinse blad Daily News meent, dat het gedrag van Johnson onvergeeflijk was en dat dit hem de stemmen van miljoenen dierenvrien den zal kosten. De even eens republikeinse New York Herald Tribune schrijft, dat de president eenvoudig een ogenblik vergat met honden te maken te hebben en dacht dat het senatoren waren..., nemingen, geen enkele garantie in voor een minder autoritaire leiding en voor een beleid waarin de positie van de ar beider in de onderneming volledig tot haar recht komt. Het N.K.V. Is voorts van mening, dat beperking van de autoritaire leiding in de ondernemingen niet wordt verkregen door mensen een verantwoordelijkheid te geven die zij niet aan kunnen, omdat zy weinig van werkeiyke waarde kunnen uitrichten. Alleen vastgelegde en concrete rechten, die de absolute bevoegdheid van de directie beperken, aldus het vakver bond. betekenen een wezenlijke stap op dc weg naar medezeggenschap. Een werknemerscommissaris mag spec taculair zijn, zo wordt gezegd in Ruim Zicht, maar wy houden het voorlopig op vaste rechten en stevige controlebevoegd heden ten aanzien van de leiding. We volgen professor Steenkamp dan ook niet Voorts wordt opgemerkt dat de gehele filosofie over de onderneming, de samen stellende factoren daarvan en de leiding aan de top, zoals die door prof. Rommc, in een C.N.V.-rapport en in een rapport van de Wiardi-Beckmanstichting naar voren zijn gebracht, steeds meer achter haald lijken door de feitelyke ontwikke ling, die leert dat nog al te veel plaats wordt toegekend aan het anonieme-kapi- taal. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd dat het medezeggenschaps- probleem zich vandaag niet afspeelt tus sen kapitaal en arbeid maar tussen direc tie en werknemer. Het vakverbond heeft voorts in het blad een waarschuwende vinger op tegen de bouw van de „Bogaerswoningen". Het minimale mag geen systeem in onze wo ningbouw gaan worden, het is gevaarlijk als de kwantiteit de kwaliteit gaat ver dringen. Het verbond heeft evenwel geen bezwaar tegen de bouw van deze wonin gen in incidentele gevallen. Het aantal Bogaerswoningen mag echter niet in de duizenden gaan lopen, kortom de bom* van deze woningen moet geen regel wor den, aldus het vakverbond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5