Sempre Avanti jonger en joliger dan ooit Commentaar ..With a song in my heart" vlotte en kostbare show Strenge straffen voor alcoliol-op-de-weg ASPIRIN.,,,, BAYER acliiervj? Overvloed van op keuring in narcissen Haarlem Geref. Schoolverband Leiden besprak chr. lied op school NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 29 APRIL 1964 Onvoldoende TTET stuk van B. cn W. a; J"L gemeenteraad over de nieuwe Schouwburg annex café-restau rant (zie ons blad van gisteren) heeft ons enigermate teleurge steld. Het is zo summier, zo wei nig motiverend en overtuigend, w<ïl exact wat bepaalde finan ciële aspecten betreft maar nog al oppervlakkig op het punt van de behoefte. Men versta ons goed. Wij herha len: de Schouwburg is voor Lei den een der eerste urgenties, wil het toneelleven alhier op den duur niet verschrompelen tot amuse ment. Leiden moet voor de ge zelschappen aantrekkelijk blijven. Maar wij vragen ons wel af of dit monumentale project, dat bijna 19 miljoen gulden beloopt, niet ver zal uitsteken boven de toe komstige behoefte. Bestaat er een analyse of prognose van de ze behoefte, die ons er in dit stadium min of meer van kunnen overtuigen dat nu juist dit ontwerp voor Leiden het enig aanvaardbare moet heten e; elk bescheidener plan een cessie is aan een zuinigheid die vroeg of laat toch de wijsheid bedriegt. Het zijn vragen die in het stuk van B. en W. geen genoegzaam ant woord vinden. Het college vindt de kosten hoog. Daarin staat het niet alleen. Wie men ook spreekt we geven toe dat maar weinigen dit ge heel objectief kunnen beoordelen de mensen is wel de schrik om het hart geslagen! „Is voor dat geld niet een betere bestem ming te vinden dan de Come- die?" Maar, zeggen B. en W., het is no dig: voor het culturele leven van Leiden, voor de positie van Lei den als zetel van 's lands oudste universiteit en voor de functie van centrumgemeente. Wij vinden deze argumentatie, eer lijk gezegd, nogal vaag en, aan gezien het hier om een gigan tisch bedrag en een voor Leiden uitzonderlijk groot plan gaat, be slist onvoldoende. De betekenis van de Schouwburg willen wij geenszins verkleinen, maar het culturele leven is be langrijk méér dan wat dit toneel heeft te bieden. Het klinkt wat gezocht om 's lands oudste versiteit er als motief voor dit dure ontwerp bij te halen. De universiteit heeft grote audito riumplannen. En dan de behoef te van de agglomeratie. Een wel bijzonder mistig facet, dunkt ons. Hoe ligt die verhouding eigenlijk wat het bezoek betreft: stad buitengemeenten? Als het gemeen tebestuur meent dat de centrum positie van Leiden hier in hel geding is, is er dan enig inter gemeentelijk overleg geweest. Of moet de stad voor de zoveelste maal opdraaien voor hoge kosten die in geen buitengemeente ook maar enige verlichting zullen vin den? B. en W. menen dat de nieuwe Schouwburg een reeks van gene raties op waardige wijze in de 'behoefte zal kunnen voorzien. Als een diep inzicht in die behoefte en om maar iets te noemen in de onmiskenbare veranderin gen van het uitgaanspatroon ont breekt, kan, naar het ons voor komt, op dit ogenblik bezwaar lijk van „waardigheid" worden gesproken. Zal de toekomstige ontwikkeling geen te zware las ten meebrengen? De onzekerheid het zij nog maals geaccentueerd betreft niet een nieuwe Schouwburg maar déze nieuwe Schouwburg. Misschien zal het ongetwijfeld uit voerige raadsdebat in staat zijn dit gevoel te elimineren. Ontevredenheid IJET was geen geheim, dat een groot aantal kooplieden niet te vreden is over de huidige Leidse warenmarkt. De markt is ver snipperd, de opbrengsten zijn dientengevolge teruggelopen cn verbetering kan moeilijk worden verwacht. Er blijken nu 79 onte vredenen te zijn, van de 125 per sonen die een enquete-formulier invulden. Redelijk content zijn er 36. Tien hadden geen mening. De ontevredenheid beloopt dus een hoog percentage. Dat is jammer, omdat dit de medewerking en het enthousiasme om van de nieuwe markt toch nog een succes te ma ken ongunstig zou kunnen beïn vloeden. Kan men zich inspannen voor een zaak waarin men al bij voorbaat een mislukking meende te moeten zien? Op het ogenblik is er geen alterna tief. Het gemeentebestuur heeft daarin gelijk. Terugkeer naar de oude plaats is, reeds uit verkeers- oogpunt, uitgesloten. De Garen- markt is nog steeds geen par keerterrein waar ook markt zou kunnen worden gehouden. Wij zou den dat ook geen gelukkige plaats vinden. Het terrein ligt niet cen traal in de stad; de toeloop uit enkele stadsdelen naar de markt zou daardoor wel eens aanzienlijk kunnen verminderen. De Centralisering rond de Hoog landse Kerkgracht, met gebruik making van de Kaasmarkt en eventueel de Oude Rijn tussen Hoogstraat en Kerkgracht, lijkt ons de beste oplossing. De markt ligt in dat patroon als ccn een heid in het hart van de stad. En voegt men daarbij nog de rust die dit stadsbeeld kenmerkt, dan zou den kooplieden en bezoekers te vreden kunnen zijn. Het gemeentebestuur wil nu de mo gelijkheden om deze suggestie misschien te effectueren gaan on derzoeken, ook in verband met het parkeervraagstuk cn de be langen van de winkelcentra. On derzoek en eventuele uitvoering zullen zeker geruime tijd vergen, zo hebben B. en W. de raad mee gedeeld. Wie dit leest, kan zijn twijfel moei lijk onderdrukken. Zal dit niet uitlopen op een lange-baan-beleid' Heeft het gemeentebestuur er in Gebruik van geluidsinstallatie was niet bepaald nodig en bleek een groot bezwaar LEIDEN Met de geweldig vlotte show „With a song in my heart" heeft Sempre Avanti's Jong en Jolig op overtuigende wijze het 25-jarig jubileum gevierd. Hiermee bedoel ik te zeggen, dat deze ontspanningsvereniging haar bestaamsrecht met deze uitvoering meer dan ooit heeft bewezen. Een pu bliek, dat itwee avonden achtereen de stadsgehoorzaal vult en voldaan huiswaarts keert, onderstreept deze mening ten volle! Om maar te zwijgen van het optreden in tal van andere plaatsen. Na 25 jaar is dit gezelschap nog steeds even jong en even jolig bovendien. Over haar gerenommeerde solisten, die al „jaren meegaan", kan eveneens worden gezegd, dat zij aan frisheid niets hebben ingeboet, ondanks de grijzende haren van o.a. de Spaanse jongeling in het nummer Zonnige landen. Jong en Jolig besteedt haar aandacht in hoofdzaak aan het ten gehore brengen goede vocale- en instrumentale amu sementsmuziek. waarnaar de leider Koos Kukler en zijn eerste medewerkers on vermoeid speuren. Bij vorige uitvoeringen werd deze voornamelijk in concertvorm gebracht Ditmaal was men van deze ge woonte afgeweken. In samenwerking met Hans van Oosterom en Wim van Ark. die de ideeën verschaften, heeft men op ge slaagde wijze een show in elkaar gezet, die doet denken aan een musical. En hier- heeft men ook in letterlijke zin veel ten koste gelegd. Hier kom ik straks nog op terug. STIPTHEID Op het vermelde aanvangsuur betrad de heer Koos Kukler het toneel (deze stipt heid is het Leidse concertpubliek •eemd!) en heette de volle zaal hartelijk welkom. Meteen hierna ging het doek open voor de proloog, die op geestige wijze het „ingaan" van een school ver beeldde. Hierin werd ons klimaat op leuke wijze bezongen door het koortje in regen kleding en rode parapluies. Nel de Vries met Gerard Koolhaas cn Lyda Spaans met Wim Brugman brachten hierin aardige duetten. INSTALLATIE Wanneer cr iets aan te merken valt, kan dit nu meteen gebeuren, want voor alle nummers geldt hetzelfde bezwaar, overigens buiten de schuld van alle executanten. Bevreesd als men is voor onverstaanbaarheid, had men zijn toe vlucht genomen tot de geluidsinstallatie, die laat ik het maar eerlijk zeggen het beoogde effect niet helpt verwezen lijken. doch veeleer doeltreffend de nek het geheel geen idee van hoe lang dit onderzoek zal duren? Als het de autoriteiten volledig ernst is met de markt cn haar belangen voor neringdoenden en burgerij, dan veronderstelt dit een doelgerichte, concrete en ac tieve politiek. De ontevredenheid van een zo groot aantal kooplie den komt niet voort uit onwil tot medewerking maar uit een on loochenbare teruggang. Wanneer komt die tot stilstand? Is hij niet het begin van een kwijnend be staan? Men bagatellisere de con clusies van de proeftermijnen vooral niet. Wij bedoelen dit: doet zich geen gunstige wending voor, dan kun nen alleen nog radicale maatre gelen de markt redden. Als men prijs blijft stellen op een gezonde markt, dat late men zich cr door alle mogelijke trage rapporten niet van weerhouden die maat regelen tijdig te nemen. Een flo rerende markt behoort tot de pri maire Leidse belangen. omdraait. Deze installatie lijkt nergens Het orkest, gelijkvloers voor het toneel gezeten, zou bij het ontbreken ervan, de zang waarschijnlijk overstemmen. Waar om, vraag ik mij af, is het hier in Leiden altijd „behelpen geblazen?" Met eenvou dige middelen zou immers een orkestbak zijn te construeren. De kelderruimte biedt hiertoe gelegenheid. Van de 18 min gulden, die de gemeente bereidwillig wil dokken voor een schouw burg kan wel een naar honderd af voor dit doel. Beter één vogel in de hand. dan tien in de lucht, zeg ik maar. Een operette of opera kon hiervan ook misschien wel eens het gevolg zün, ook al is de zaal niet amphitheatersgcwüze gemaakt. Volgens mij heeft het koor geen micro foon nodig en de solisten merendeels ook niet. Nu was het zo. dat de stem. die het dichtst bü de microfoon was opgesteld, de rest vaak wegzong. Dat was jammer, temeer daar de geluidsvervorming tevens de teksten vaak onverstaanbaar maakte. Doch zoals gezegd zijn dit afbrekende factoren, waaraan de uitvoerenden geen schuld hebben. Men heeft uit bescheiden heid naar dit middel gegrepen, maar mijns inziens had het zónder gekund. PRESTATIES Tegenover alle medewerkenden is het misschien niet zo aardig om uitzonderin gen te maken inzake het naar voren brengen van individuele prestaties. Van de zangsolisten Nel de Vries, Lyda Spaans, Tiny Arnoldus (een nieuwe aanwinst), Jopic de Haas. Tiny Zonneveld. Wim Brugman en Gerard Koolhaas hebben sommigen duidelijk gedemonstreerd over een zekere mate van zangtechniek te be schikken. Deze namen kwam men al herhaaldelijk tegen in de programma's en het moet ge zegd, dat bij de meesten een kennelijke vooruitgang viel te bespeuren. Zij hebben allen een gemakkelijke manier van op treden verworven. De stem van Tiny Amoldus bezat een donkere gloed in haar Spaanse lied. Het koortje was onberis pelijk zuiver en hetzelfde kan worden gezegd van het orkest. Wellicht zou aan de acterende koris ten nog wat meer bewegingskunst kun nen worden bijgebracht Hier komen wc aan het punt: hoe ver kan men gaan met amateurs, geleid door eveneens amateurs? Ilct peil dat deze avond is bereikt heb ik bü vorige uitvoeringen niet geconstateerd. En als het met Sem pre Avanti ook sempre crescendo moet blijven gaan. komen de leiders voor een zeer moeilijke taak. IN SCHADUW Maar ik heb het over de uitvoering van gisteren. Nu. deze stelde alle vorige verre in de schaduw. Alle tien nummers getuig, den van vindingrijkheid. Zeer leuk was voor de pauze de „reiziger met zijn auto" en vooral ook „de kampeerder bij het reisbureau". „Zonnige landen" als afsluiting van het eerste gedeelte gaf een aardige impressie van een nacht in Rio Na de pauze volgden „Mijn gitaar zingt", „Nachtelüke Cavalcade". „De oude muzikant", „My spreekt de blomme een tale", „Als het lente wordt" en tot slot „Theater en melodie", waarin de sfeer van een gala-avond in het rijk der lichte muze uitstekend was getroffen door de goede enscenering, de decorontwerpen van Hans van Oosterom, de verscheiden heid aan kostuums van Erato, de tech nische zorg van Kees Kiel en het grime- werk van Van Velsen. TEKORTEN Men heeft werkelijk veel aan deze avond ten koste gelegd. Jammer is het te moeten horen, dat twee volle zalen deze Leidse vereniging nog met een tekort van ongeveer tweeduizend gulden laten zitten. In de zakenwereld betaalt men belasting over zijn winst. Niet alzo in de kunst, met kleine of grote K doet niet ter zake. De plaatselijke overheid eist een flink deel. Zo bestaan cr dus verschillen de opvattingen over cultuurbescherming en stimulering van gezonde vrijetijdsbe steding. M.i. zijn hier alle termen aan wezig deze vereniging de gevorderde be lasting terug te geven. Maar ik preek na tuurlijk onzin Het enthousiaste publiek, dat zijn ingenomenheid bewees met veel bij val, zal wel gaarne instemmen met een hulde vaar deze plaats gebracht aan Koos Kukler en Han van der Laan, die voor het klinkende deel verantwoordelijk waren. Hedenavond vindt een herhaling plaats; nog slechts weinig plaatsen zijn beschik baar! llenri Welboorcn mm Fragment van de gisteravond door Sempre Avanti gegeven en vanavond te 'herhalen jubileum show, de finale Theater en Melodie. Foto N. v. d. Horst Voor Leidse kantonrechter LEIDEN Dat streng optreden i;tegen alcoholgebruik door autobe stuurders is vereist, bleek igisteren op dez itting van het kantongereoht Een 23-jarige magazijnbediende uit Lei den had zich te verantwoorden voor vreemde manipulaties met een (ge huurde) auto. In Nieuwe-Wetering was hij „zomaar" rechts van de rij baan verzeild geraakt en daarna dwars de weg overgeschoten en tz- gen een boom geknald. Heit bleef ge lukkig bü materiële sChade, behalve dan dat de prijs van de vooraf genut tigde vijf glazen bier en een borrel werd vermeerderd met een geldboete van f 75, opgelegd door kantonrech- De Koning. Hem werd de rijbevoegdheid ontzegd voor een half jaar. Een 38-jarige expediteur uit Katwijk was na het gebruik van alcohol in Noordwijk op de Provinciale weg tus sen belde gemeenten met zün auti uit de bocht gevlogen, waarby enkele bermplanten en een haltebord het spoor van verwoesting markeerden, dat In een weiland eindigde, via een met ijs bedekte sloot. Drie personen werden naar buiten geslingerd, van wie enkelen ernstig gewond raakten. .Overmoed, ontstaan door drankmis bruik" constateerde de kantonrechter. De officier, rar. Out. eiste een boete van f 200 (of één maand) en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 18 maanden. Mr. De Koning maakte daar resp. f 150 en 12 maanden van. Een 42-jarige constructiewerker stond oor de balie omdat hij alweer zonder rijbewijs een auto had bestuurd, v de officier slechts f 100 boete vroeg de kantonrechter f 150 maakte, werd voor de tijd van een jaar de rijbevoegdheid (bij voorbaat) ont zegd, met een proeftijd van twee jaar. Vijfenzeventig gulden kostte een 20- jarige kruidenier uit. Noordwijk het BAYER helpt miljoenen mensen: Aspirin tegen pijn. Daarom staat de naam BAYER op elk tablet Aspirin. U kunt vertrouwen op de snelle werking van Aspirin bij hoofdpijn, verkoudheid of griep. Aspirin, de wereldvermaarde pijnstiller! HAARLEM Dit was de keuring der narcissen. Men werd gisteren in de keuringszaal van het Haarlemse Krelagehuis bedolven onder de „red- cups", de trompetten, de bicolors en de kleinkronigen. Zeldzaam veel en best materiaal! Grappig waren de papilion-typen die J. W. A. Lefeber uit Lisse naar voren bracht, met Gold Rich, Demon Beauty, e.a. tot kunstzin nige bloemstukjes verwerkt. Ook Apollo trok sterk de aandacht. Van de fa. Gerritsen Zn uit Voorschoten waren er weer vele narcissen met ge spleten kronen en trompetten, bizar van vorm en grillig van aanblik, maar niettemin interessante aanwisten, waai-voor ook over de grenzen veel be langstelling is. Fraai materiaal etaleerde de fa. Zand bergen-Terwegen uit Sassenheim. doen een greep uil het vele moois; ber Gate, waarvan het oranje vai kroon diep is doorgedrongen op het dek blad, de zeer aparte Magie, de elegante Wren en de oharmante Sweet Pepper. De Jager uit Limmen bracht niet veel. .aar wel ongemeen fraaie narcissen aarvan we de rgelmatig gebouwde Shantain. de witte trompet Rashee de typische Tryste een echt Lcedssi- type de meest opvallende vonden. De fa. Warnaar uit Sassenheim stelde >'n veertig variëteiten ten toon. Prach tig materiaal en wc overdrijven niet als zeggen dat Salome een van de LEIDEN By de voorbereiding de gezamenlykc algemene vergadering van het Gercf. Schoolverband, de Ver eniging voor Christelyk Volksondei cn de Vereniging voor Chr. Nat. Onder wijs. die op zaterdag 8 mei a.s. te Utrecht zal worden gehouden, kwam de wens naar voren het christelük lied op de scholen op deze vergadering in discus sie te nemen. Op verzoek van de CVO. die de organi satie van genoemde vergadering op zich nam. stelde ds. II. Aaldcrs. hervormd predikant voor buitengewone werk zaamheden een referaat samen „Looft God den lieer met zingende ende spe len". waarin hü via tien stellingen zyn visie geeft over dc betekenis van het lied by de godsdienstige vorming. In februari jl. heeft het hoofdbestuur van het Geref. Schoolverband zijn visie op dit referaat vastgelegd en besloten de meningen hierover in de diverse lan delijke districten te peilen, alvorens deze op genoemde vergadering naar voren te brengen. Als gevolg hiervan hield het Gercf. Schoolverband district Leiden gis teravond in de grote zaal van restaurant Van der Heijden een zeer goed bezochte bijeenkomst Ds. W. de Graaf, lid van het hoofdbestuur, gaf een uiteenzetting van de GSV-visie op dit referaat. Ds. De Graaf memoreerde in zijn be toog allereerst enkele bijzonderheden over genoemde vergadering. Hij legde er de nadruk op, dat het in de historie van het christelyk onderwijs in ons land nog niet was voorgekomen, dat de drie christelijke schoolorganisaties gezamen- lyk vergaderden. Te vaag Vervolgens gaf hy aan dc hand van dc door ds. Aalders vastgelegde stellin gen een algemeen overzicht van dc me ning, die het GSV-hoofdbestuur hierover koestert. Hieruit kwam duidclük naar voren, dat het hoofdbestuur na ampele overwegingen en zonder enige vooringe nomenheid het referaat op tal van essen tiële punten te vaag vindt. Op enkele van deze punten ging spre ker min of meer uitvoerig in on hij wees hierbij onder meer op het feit. dat vol- i gens de mening van het GSV-hoofdbe- stuur de referant te veel belangrijke fac toren inzake het christelyk lied op dc scholen onbesproken laat of dat hij niet duidelijk weergeeft wat hy met bepaalde situaties bedoelt of voorheeft. In vele gevallen plaatste de referant ook de kerk te veel op de voorgrond cn de belijdenis op de achtergrond. Ook vond men dat hij zijn stellingen het onderwerp 1c theo logisch benadert. Nadat ds. Dc Graaf nog had meege deeld, dat vanwege het GSV ds. B. Smilde uit Grootegast op de gezamen lijke vergadering de GSV-visic op het referaat zal geven, volgde over het be sprokene nog een vruchtbare discussie. opvallendste narcissen van de keuring was. Deze kleurencombinatie een geel gerande abrikooskleurige cup op fraai gevormd wit dekblad was uniek. Debu tante behoort tot hetzelfde genre, maai was o.i. de mindere van Salome. Een uitstekende indruk maakt ook Anne Frank. de grootkronige Royal Orange en dc middelgrote gele trompet Kings Court. Vakwerk De fa. Rotteveel Zn uit Noordwyk had van de mooie grootkronige Rudi Carrell en van de gele trompet Louis Armstrong fraaie bloemstukjes laten maken. Dat was vakwerk! In de forse groep van Gebrs. De Graaff S. A. van Konynenburg Co te Noordwijk waren de zeer grote witte trompet White Tar tar. dc forse Garden Giant en zaailing 1021 de meest opvallende. Leo van Hens- bergen uit Noordwykerhout was present met de dubbele Ascot, een opvallende nieuwigheid en van de fa. C. A. van Paridon uit dezelfde plaats waren de dubbele Tahiti, de opmerkelijk elegante White Marvel en Amusement de meest opvallende. Een zeer grote collectie werd door de fa. G. Lubbe Zn uit Oegstgeest ten tonele gevoerd. In deze groep za gen we ..raspaarden" als de fraai ge bouwde Rideau Hall, de poëtfeus Margaret Mitchell, de fraaie gele trompet Candlestick en de kloeke blcolr Trocadero. Naast groepen tulpen maar die zu len we dc komende weken nog in tjuizt lingwekikend grote aantallen kunnen bewonderen waren er ook nog heel ■at bijgoedartikelen. Zo etaleerde de fa. W. P. van Eden uit Noordwijk het altijd bloeiende bolgewasje Erytronium in ver schillende soorten en we zagen de zgn. Hondstand ook van dc fa.'s Slikker uit Heemskerk en Blokker uit Akersloot. N. Zwcris uit Akersloot liet de gele lx ia Hollands Glorie zipn en de fa. Preijdc uit Breezand bracht weer gladiolen, w.o. de dieprose Smiling Girl. Over narcissen gesproken: dankzij de bemoeienissen van de heren Warnaar en van Paridon resp. uit Sassenheim cn Noordwykerhout, kon men dit weekeinde op de grote bloemententoonstelling in Wenen niet minder dan ruim 150.000 nar cissen-bloemen onder de ogen van het opgetogen publiek brengen. Een reclame stunt die zijn uitwerking niet zal missen! grapje dat hij met zyn bromfiets had uitgehaald, nl. het aanbrengen van een racecarburator. Dc kantonrechter be sloot tevens de verboden onderdelen in beslag te .nemen. Verder kreeg een Amsterdamse chauf feur 45 gulden boete, omdat hij by de af rit van rijksweg 4a aan de Hoge Rijn dijk een bromfietser in moeilijkheden had gebracht. Een 44-jarige aannemer uit Leiden had met zijn auto op de hoek van Rijnsburgersingel en Maredyk een wiel rijder gesneden, wat hem nu op een boete van f 35 kwam. Een Haags winke lier, die op het Stationsplein te Leiden geen afstand had bewaard met zijn voor ganger op de weg, hoorde een vonnis van f 20. Een onvoorzichtig overstekende voetganger kreeg f 20. Openbare les over Rome-reizigers LEIDEN Gistermiddag heeft dr. F. L. Bastei, gewoon lector in de klassieke archeologie, een openbare les gehouden over: Reizigers naar Rome. Vele Neder landers, zo zei HU, hebben in de loop der eeuwen Rome bezocht en als leek hun archeologische bevindingen te boek ge steld Men kan zich, deze geschriften in chronologische volgorde bestuderend, een voorstelling vormen van de gestadig veranderende visie op de antieke resten door dc eeuwen heen. Als eerste Nederlandse dichter trok in 1411 Dirc Potter naar Rome. P. C. Hooft en de Hoornse koopman Jan Martensz. Merens lieten reisjournalen na die herin neringen uit 1600 bevatten. Een merk waardig dagboek is dat van de Leidenaar Laurentius Gronovius, die reeds een tamelijk moderne archeologische belang stelling aan de dag legt. In het byzonder is de literatuur van de 19e eeuw rijk aan reisbeschrijvingen. Aan een journaal van Adri\an van der Willigen ontlenen wij belangrijke bijzon derheden betreffende het Colsseum. De herinneringen van de Leeuwarder burge meester J. H. Beucker Andreae uit 1841 roepen de romantische gemoedsgesteld heid op van een reiziger uit die dagen bij het zien van het Forum. Merkwaardig zijn ook de besdhrijvingen van J. J. L. Ten Kate. Nuchter is de kijk van Busken Huet op de ruïnes van Pompeji en Rome. Sohaopman daarentegen laat zidh kennen als een late romanticus met een welbe wust anti-wetensohappelyke instelling. Een merkwaardigheid vormen de archeo logische romans van Vosmeer, die zich als overtuigd classicist betrekkelijk diep met archeolgisChe problemen heeft bezig gehouden. Na hem sluit de eeuw met Couperus, wiens belangstelling voor de oudheid, zoals bekend, zeer intensief is geweest In hem vinden wy verschillende eigen schappen Verenigd, die ook de archeoloog dient te bezitten; historische zin, gevoel voor betrekkelijkheid en het vermogen tot esthetische waardering. Uiteindelijk dient het ook de archeoloog in de eerste plaats te gaan om de mens en zyn creati- Het geheel overziende kunnen wij tevens vaststellen, dat de Nederlandse reisjournalen,, een heldere weerspiegeling tonen van de geschiedenis der opgravin gen te Rome. DEV sluit seizoen LEIDEN Dc Leidse tuiniers- en bloemistenver. „Door Eendracht Verbon den" heeft gisteravond het seizoen 1963— 1964 in de zaal van café Aniba afgeslo ten met ccn goed bezochte ledcnbüeen- komst, die voor een deel in het teken stond van de prüsuitrciking van de Jaar- lykse narcissenkweckwcdstrijd. De voorzitter, de lieer J. H. Smit. opende de bycenkomst met een hartelyk woord van welkom, in het byzonder gericht tot dc heer A. Wetselaear, ambtenaar van de Hortus, die na dc pauze onder het motto „Exotica" ccn causerie hield over een aantal exotische planten. Vervolgens ging de belangstelling uit naar de uitslag van de narcissenwed- strijd. vorige maand gehouden met als inzet een door het bestuur beschikbaar gestelde nieuwe wisselplaquette. Alvo rens de uitslag bekend te maken en tot de prijsuitreiking over te gaan, rele veerde de voorzitter, dat de vorige wis selplaquette voor het eerst in 1933 werd uitgeloofd en vorig jaar definitief in het bezit kwam van de heer H. Wagemans, zodat er niet minder dan 30 namen van respectievelijke winnaars in staan ge- De nieuwe wisseltrofee viel toe aan de ^e®r J- H- Roman. De uitslag luidde; it H Roman. 27 punten; 2 M den Har- tog, 25'!; 3 K G Korenhof, 23; 4 A Hof. man. 21%; 5 J H Smit. 21; 6 H F Neder- berger. -0; 7 H F Roman, 17; 8 H de Pree 15%-; 9 J H Goossens, 13. Het gesproken, toelichtend met plan ten materiaal uit dc Hortus en tal van fraaie zelfvervaardigde kleurendia's, ver- otïr h f- Metselaar bijzonderheden rrHi ïVX0U?Ch<: P'antcn- waarvan in J uSp7^c ls' en die als leveran- jes van hout, kruiden, olie, wijn (uit de bessen», vruchten en zalven in het dage- lijks leven een grote rol speelden. Hierna vergastte hy dc aanwezigen nogop kleurendia's van de tuinen der DEV-leden die vorig jaar meededen aan de onderlinge tuinwedstrijden. alsmede van een aantal fraaie plekjes natuur» schoon. Geref. Kerk Leiden beroept dr. S. J. Ridderbos LEIDEN In dc vacature, die zal ont- staan door hei vertrek van dr. Rothuizen heeft de Gereformeerde Kerk van Leideii een beroeD uitgebracht od dr. S. J. Rid derbos te Amsterdam. Ds. Ridderbos werd geboren in 1914. deed op 29 maart 1942 intrede te Sleen. in 1945 te Rotter- dam-Charlois en op 13 augustus 1950 te Amsterdam ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. leert: mcj. Jkvr. M J Cvan "tfi (Lelden); M J W H Jaj laudu (Den Haag).'

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3