Nieuwe Leidse Courant IRENE EN CHARLES GETROUWD Welhaast complete Jawoord van een ernstige Prinses chaos in Rome Onder de tonen van het Wilhelmus de kerk binnengeleid Prijsverlaging van aardolie UITGERUST! DRAKACEL® Commentaren Wr.ct.wr; f DIEMER Hoofdr.d.cteutt Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD „St«ntv*stigh is gh.bl.v. mijn hert in teghenspoet' Woensdag 29 april 196i. 4."-te jaargang Wisselend Nu cn dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) n. 3,35, p.kw. 10,05 N._ Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu -J Carlisten als organisators kreeg Soekamo wenst Koningin geluk President Soekarno van Indonesië heeft H.M. de Koningin telegrafisch gelukgewenst met haar verjaardag, aldus heeft de Indonesische ambassade hedenmorgen medegedeeld. De tekst van de gelukwens luidt vertaald uit het Engels „Namens het volk en de regering van de republiek Indonesië en namens mijzelf wens ik onze oprechte geluk wensen te doen toekomen ter gele genheid van Uwer Majesteits verjaar dag en onze beste wensen voor Uwer Majesteits persoonlijke gezondheid en geluk". De minister van buitenlandse zaken van Indonesië, dr. Soebandrio. heeft in het volgende telegram (vertaald uit het Engels) zijn gelukwensen overgebracht aan minister mr. J. M. A. H. Luns: ..Met genoegen breng ik Uwe Ex cellentie onze oprechte felicitatie en beste wensen over ter gelegenheid van het heugelijke feit van de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana". Koningin op 4 mei naar Amsterdam In aanwezigheid van de Koningin en de Prins zal maandagmiddag 4 mei in Amsterdam wederom de nationale her denking worden gehouden ter nagedach tenis aan alle Nederlanders die waar of wanneer ook het hoogste offer brachten. Nadat Koningin en Prins om vier uur bij het nationale monument zijn gearri veerd zal Rob de Vries twee coupletten van het Wilhelmus voordragen. Daarna zal een groot aantal kransen aan de voet van het monument worden gelegd. De Koninklijke kapel verzorgt tijdens deze kranslegging de koraalmuziek. Hertogin van Kent een dochter De hertogin van Kent Is gisteravond bevallen van een dochter. De baby weegt 3,4 kilogram. Blijkens het of ficiële communiqué maken moeder en kind het uitstekend. De baby Is op het ogenblik de twaalfde in rechte lfjn voor de troonopvolging. Zij zal echter tot de dertiende plaata afzakken na de geboorte van het twee de kind van prinses Margaret, dat een dezer dagen wordt verwacht. De baby zal Lady (voornaam) Windsor worden genoemd. De hertog van Kent, de vader van de baby en neef van de Britse vorstin, hoorde het nieuws van prinses Mari na, zijn moeder. Hij is met zijn regi ment, de Royal Scots Greys, in Duits land. De baby werd geboren in Coppins, het huis van de hertog. Het hertoge lijke paar heeft reeds een zoon, de 22- jarige Graaf van St. Andrews. Op 1 mei zullen de verkoopprijzen van een aantal aardolieprodukten wor den verlaagd. Voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huisbrand olie 1 bedraagt de prijsverlaging 0,80 per 100 liter. De prijs van dunne stookolie en huisbrandolie 2 gaat met 0,75 per 100 liter naar beneden. Oostduits aanbod door W.-Berlijn aangenomen Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft gisteren een Oostduits aanbod aan vaard om Westberlijnse openbare aan klagers inzage te geven in documenten over de activiteit van voormalige le den van de veiligheidsdiensten van de SS Een woordvoerder van het stadsbe stuur, die dit meedeelde, zei dat het aanbod was aangenomen „als normaal contact" met Oost-Duitsland. De woordvoerder verklaarde verder dat het stadsbestuur de bondsregering heeft aanbevolen een Oostiduits voorstel voor uitwisseling van bepaalde kranten tussen Oost- en West-Duitsland ernstig In overweging te nemen. (Van onze specnale verslaggever Link van Bruggen) Rome, woensdagmiddag MET EEN simpel „si" werd vandaag in de Romeinse basiliek van Maria de Meerdere het veelbesproken huwelijk tussen prinses Irene en prins Hugues Charles van Bourbon Parnia gesloten. Voor de prinses uit het Huis van Oranje was dit hoogtepnnt van haar leven als een een zaam avontuur. Geen familieleden, geen vertegenwoordigers van andere regerende vorstenhuizen, leefden in de rijk met bloemen versierde kapel van Borghese met haar mee. Wel een paar vriendinnen en, aan haar gezicht onttrokken, enkele honderden, in Rome verblijvende landgenoten, onder vele geestelijken. Deze foto toont het ontroerde bruidspaar terwijl het in Borghessisohe kapel ligt ge knield, terwijl Paola kardinaal Giobbe hun de gebruikelijke vragen 9telt. de carlistenbeweging, de Spanjaard Jose Marie Valiente. Na de wisseling van ïn het gezamelijke voor het bruids paar uitgesproken gebed, sprak kardinaal Giobbe een korte gelukwens uit, waa en hartelijke, persoonlijke felicitatie toevoegde. Aan het einde- van de toen voortgezette mis kreeg het echtpaar de pauselijke zegen. Onder een stralende Romeinse zon reden de jonggehuwden vervolgens terug naar het dichtbij gelegen Grand hotel. Voor de middaguren stond grote receptie op het programma, waarop vooral veel carlisten zouden komen. Morgen Koninginnedag zal de Nieuwe Leidse Courant niet ver schijnen. Onze bureaus zullen de gehele dag gesloten zjjn. Voor haar man was het heel an ders. Z'n ouders waren er: prins Xavier en prinses Magdalena, z'n zus ters keken toe: Francisca, met haar man prins Eduard van Lob- kowitz, Marie Therèse. Cecile en Maria des Neiges. Z'n broer, Sixtus Henri, die een van zijn getuigen was, zat vlak achter hem. En alle adel lijke kopstukken uit die vreemde car- listische wereld sierden deze grote ig met hun aanwezigheid op. In de schitterende en voor degenen die hem gezien hebben, onvergetelijke kapel van Borghese, celebreerde de 84-jarige kardinaal Giobbe de volem- nele huwelijksmis. De rooms-katholie- ke primaat, die tevens bedienaar var de plechtige huwelijkszegen was, deed dit volgens de onlangs, in het tweede Vaticaanse concilie gewijzigde ritus. De kleuren in de basiliek, die in zijr eerste conceptie uit de vierde eeuw stamt, en waar alle fasen van de christe lijke kunst vertegenwoordigd lijken te zfjn, waren ronduit overweldigend. Het tapijt dat de door paus Paulus V in gestichte kapel bedekte, was van gloeiend rood. Uit de hoge koepel viel lee van licht op de kleurrijke fresco' op het een hele wand bedekkende altaar goud. zilver, agaath en amethyst, het fonkelende gewaad van de kardinaal op de ceremoniële kleding van de vijfhonderd genodigden, onder hertogen, graven, markiezen en baron van Spaanse. Franse of Italiaanse Hoge gasten De voornaamste en misschien r bekende gasten waren wel ex-keizerin Zita van het voormalige Oostenrijk- Hongarije, de prins en prinses van Lich- tenstein en de hertog van Bragance. Bij het binnentreden van de kerk speelde de organist het Wilhelmus, dat door velen spontaan werd meegezongen. Op bevriende, doch vreemde grond traden zowel prinses Irene als Hugues Charles het altaar tegemoet, na in snelle vaart van het Grand hotel naa sacristie van de basiliek te zijn geredca Pauselijke gendarmes hielden binnen de kerk de wacht. Buiten het bedehuis, waar zich veel belangstellenden hadden verzameld, was een legertje van Romein se politieagenten op de been gebracht. Als pages fungeerden twee zoontjes van de prins van Lobkowitz de acht jarige Robert en de twaalfjarige Eduard De lange sleep van prinses Irenes bruids toilet. dat van kant uit het bezit van he: huis van Oranje was gemaakt, werd op- Uitgeslapen? néén... De HARDE MATRAS met alle comfort van *n ZACHTE. gehouden door het vijfjarige Belgische prinsesje Diana de Merode. een achter nichtje van de bruidegom. Kardinaal Giobbe. die tevergeefs ge tracht heeft bij de ceremonieën assisten- Nederlandse kant te krijgen, werd bijgestaan door twee kapittelheren de basiliek monseigneur Aluffi- Pentini en monseigneur Sormanti. Cere- 'as monseigneur Terzariol, die deze gelegenheid door de Paus afgestaan. Afgeladen vol De langgerekte en hoge basiliek was afgeladen met toeschouwers, die echter niets van de plechtigheid konden Niet alleen Nederlanders en Spanjaarden bevonden zich onder hen. maar ook Italianen en Fransen. Journalisten, foto grafen en filmcameramensen waren ei bij honderden. Toen de lange bruidsstoet en cartège binnenschreed, was het in de massa die onder het hoge, met goud ingelegde pla fond stond opgesteld, stil geworden. Het koor van de basiliek, dat onder directie Doninico Bartolucci stond, hief wel dra de eerste strofen aan. Na het „Deus Israel coniungat vos" weerklonk psalm 127. „Gelukkig allen, die de Heer zyn wegen bewandelen". Onmiddel lijk hierop volgden de schuldbelijdenis, het „Ontferm u over ons" en het gloria. In de Woorddienst werd een deel de brief van de apostel Paulus aan de Epheziërs gelezen, met als tekst: „Daar om zal dc man vader en moeder ver laten en zjjn vrouw aanhangen." Geknield op stoelen, waarvan de sa tijnen kussens met Spaanse cn Neder landse aarde waren gevuld, hoorden bruid en bruidegom Mattheus 19 vers 3 tot 6 aan. Daarna stonden beiden op om door het uitwisselen van de huwe lijksbeloften de sluiting van hun huwe lijk in te leiden. Om beurten, de print van Bourbon Parma eerst, beloofden zij elkaar lief te hebben, te eren,' by te staan en tot de dood trouw te blijven. Ook zegden zy toe goede ouders kinderen uit het huwelijk te zijn en deze een christelijke opvoeding te geven. Wettig en christelijk" De kardinaal verzocht het paar vervol gens elkaar de rechterhand te geven en te antwoorden op de vraag, of zij elkaar tot wettig echtgenoot, respectievelijk echtge note wilden nemen. Eerst antwoordde de Prins bevestigend, daarna de Pri samenroeping van alle aanwezigen als getuigen bevestigde dc kerkvorst dat „dit huwelijk namens onze moeder, de Kerk, als een wettig en christelyk huwelijk was gesloten". Voor prinses Irene traden als getuigen op prins Eduard van Lobkowitz hertog van Braganca. Zonder dat tUven voor werden gegeven, was de Ne derlandse jonkvrouwe Quirina Laman Trip op het laatste moment afgevallen. De Prins had drie getuigen. Het ware zijn oom, Louis de Bourbon Parma, zijn broer, Sixtus Henri en een voorman van (Van Gesprek met „thuis" Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vanmorgen vroeg een tclefooi gesprek gevoerd met prinses Irene in Rome. Het gesprek vond plaats op ver zoek Van prinses Irene, zo deelt de Rijks voorlichtingsdienst mee. Koninklijk gezin op Warmelo Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beaibrix. Margriet en Christina hebben vandaag doorge bracht op kasteel Wanm<elo in Diepen- heim. Diit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vanmorgen meegedeeld. Zoalle bekend woont in kasteel Wanmelo prinses Armgard, de moeder van prins Bern hard. Prinses Irene op weg inze speciale verslaggever Link van Bruggen) Rome. woensdagmorgen Terwijl prinses Irene en haar brui degom gisteravond in het Grand Ho tel verbleven, was de chaos in hel andere carlistische hoofdkwartier, hotel Universo, welhaast compleet. Tientallen journalisten, die reeds dagen tevoren op een lijst hadden ingeschreven, bleken geen toegangs kaart tot de basiliek van Maria de meerdere te kunnen krijgen. Waar hun kaart er niet was. kon nie mand van de vele secretarissen en oordvoerders van de familie Bour bon Parma zeggen. Duidelijk was dat men bij het uitschrijven van de entreebiljetten geheel willekeurig te werk was gegaan. Het dilettantisme in de voorberei dingen van het huwelijk bereikte tien uur voor de kerkelijke inzegening een hoogtepunt. Nog steeds kon mand zeggen hoe het protocol er uil zou zien. Nog steeds was er geen stukji documentatiemateriaal beschikbaar ei nog steeds bleef onbekend hoe de volg orde van de bruidsstoet zou zijn. De generale repetitie, die voor gistermid dag zes uur in het programma was op genomen, ging zonder nadere aankon diging plotseling niet door. Geen waar nemer kon zich aan de indruk ont trekken dat zelfs de cortège nog moes worden gevormd en dat het vandaag ii elk opzicht improviseren was geblazen. „Het is een kwaal van ons" beleed eer carlistenleider nederig. „Nog nooit is hel ons gelukt iets tot in alle puntjes te orga niseren. Verschillenden onder ons heb ben zich er vaak over beklaagd, maar het heeft allemaal niets geholpen". Als klap op de vuurpijl dit als men tenminste Nederlander is voegde hij er i toe dat het carlisme in „het land Prinses" zeker beter begrepen en minder weerstanden opgeroepen had, als de lichting over de beweging wat beter geweest Hoe het ook zij, veelbetekenend w: ieder geval dat het nagerecht, dat op de menukaart van het banket van gister avond gedrukt was .Bloem van Oranje" Iets meer dan honderd gasten zaten aan dit huwelijksdiner aan, dat in de zelfde zaal was aangericht, waar dertig jaar geleden een concurrerende Bourbon een van z'n dochters uithuwelijkte. Een schrijnende gedachte misschien voor de toen nog jonge prins Xavier, temeer daar zijn inmiddels overleden aartsvijand, koning Alfonso van Spanje, het in stijl deed, waar maitre de hotel BrivaiD directeur-generaal Levet nog altijd r spreken. len, nog verpakte huwelijksgeschenken. Ook telde ik zeker tweehonderd felici tatiebrieven. Vele hiervan waren afkom stig uit Nederland, of van te Rome wo nende landgenoten. Twee Nederlandse jonge vrouwen ver toeven in deze dagen In de nabijheid van prinses Irene, die voor het overige hele maal door Spanjaarden en Fransen is omgeven. Het zyn jonkvrouwe Quirina Laman Trip en dc Rotterdamse juffrouw Petra Brussaard. Zo praatgraag de laat- in Oostenrijk was, zo gesloten is De journalisten, die de beide dar aanspraken, zyn als bedelaars, waar ov heen gekeken wordt, omdat men hun niets wil geven. Hoe groot de verwarring ook voor het hotelpersoneel is, blijkt wel uit de om standigheid dat gistermiddag een valet ie af kwam met een grote doos van het Parijse modehuis'Balmain, dat het bruidstoilet van prinses Irene heeft ge leverd. (Voor vervolg zie pag. 5) Ro: en Een half uur voordat prinses Irene gis termiddag haar intrek in de koninklijke suite van het Grand Hotel nam i een lijntoestel van Alitalia waren Bourbons en hun voornaamste gasten één uur 's middags uit Parijs in Rome aangekomen heb ik er totaal alleen een wandeling door gemaakt. De grote salon annex zitkamer was doortrokken van de geur van in kristallen vazen staande rozen. Er waren nog aronskel ken en tulpen, de laatste rood en geel gevlamd in analogie met de Spaanse na tionale kleuren In de onbewaakte suite lagen tiental Marijnen en Biesheuvel op het bordes Minister-president Marijnen en vice- premier Biesheuvel zullen morgen als vertegenwoordigers van het koninkryks kabinet op het bordes van paleis Soest- dij'k by de koninklijke familie staan, als duizenden tijdens het jaarlijkse ver- jaardagsdefilé aan koningin Juliana hul de komen brengen. De parlementaire correspondent vao de Volkskrant koppelde aan dit bericht de veronderstelling vast, dat de Konin gin hierdoor te kennen wil geven dat de schuld van de controverse met de car listische schoonfamilie van prinses Iren» niet gezocht moet worden bij de minis ters of bij de politieke partijen. Mej. Wijnen geen secretaresse meer van Irene De particulier secretaris van de Ko ningin deelt mede. dat de Koningin aan mej. M. C. C. Wijnen op haar verzoek eervol ontslag heeft verleend uit haar functie als particulier secretaresse van prinses Irene, onder dankzegging voor al hetgene zij in die functie ten dienste van het koninklijk huis heeft verricht. Mej. Wijnen blijft haar functie van particulier secretaresse van prinses Beatrix en prinses Margriet vervullen. Belgische gelukwensen Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben een telegram met ge lukwensen gezonden aan prinses Irene en prins Hugues van Bourbon-Parma. T)E omstandigheden hebben ertoe geleid, dat onze Koningin dit maal haar verjaardag viert in een situatie die te verdrietiger is naar mate zij blijer had kunnen zijn. Voor haar volk een reden temeer, zich in te groter aanhankelijkheid om haar en haar gezin te scharen. Beschouwt men het leven als een leerschool, dan zijn wij nu wel in de gelegenheid geweest,lessen op te doen in staatsrecht en staatkunde. Gebleken is overigens wel, dat aan de kennis daaromtrent bü velen. Ja wellicht bij ieder, het een en ander ontbrak. Wat echter treffen moest, is hoezeer ook in de afgelopen we ken en maanden onze geëerbiedigde Vorstin heeft willen streven naar een integere vervulling van haar hoge ambt en roeping. Meer mis schien dan wij ons bewust zijn beho ren wij, haar volk. haar daarvoor dank te weten. Het staatsbestel waaronder wij het voorrecht hebben te mogen leven is er een van evenwicht, is er een van organen die elkaar in balans houden. Daar is de Koningin, daar is de re gering. daar is de vertegenwoordi ging van het volk. En zij zijn op el kaar aangewezen. Het geldt hier een evenwicht dat, ten koste van de sa menhang binnen het geheel, niet mag worden verstoord. Een even rijk als riskant bezit dit staatsbestel, en de grote ver dienste, van de regering maar niet minder van de Koningin, ligt in de zorgvuldigheid waarmee naar de bestendiging ervan is betracht. Wie onzer zal kunnen bevroeden, hoe zeer dit offers kan vergen tot in de persoonlijke sfeer In deze weken en maanden zijn ons te duidelijker bewust geworden, wat het koningschap onder ons mag betekenen, in al zijn waarde stabiliteit en continuïteit. Wij men een volk dat zich een grote verscheidenheid veroorlooft op gees telijk. politiek en maatschappelijk gebied We kunnen ons die verschei denheid veroorloven, ook omdat we weten, bewust en misschien nog meer onbewust, dat daar is het ge meenschappelijk bezit van ons ko ningshuis. Bij al wat verandert is er deze stabiliteit; bü al wat voorbij gaat is er deze continuïteit. Wie plei ten mochten voor een republiek, dreigen aan deze waardevolle fac toren voorbij te zien- Wat wij nu in onze Koningin zozeer waarderen, zoals wij het trouwens hebben gedaan in haar moeder en grootmoeder, is, dat zij het stipt na geleefde koningschap de inbreng weet te geven van haar warme en menselijke persoonlijkheid. Zeker, wij weten dat de omstandigheden dit hebben bevorderd. De publici teitsmedia hebben ertoe bijgedragen dat afstanden konden worden over brugd op een wijze die niet altijd tot voldoening van de betrokkenen zal hebben gestrekt. Maar ook onze Koningin heeft toch zelf het wezen lijke moeten doen om het koning schap te vullen met leefbaarheid en innemendheid en met de eigen men selijke stem. Wij mogen hier rustig van genade spreken, genade voor haar en voor ons, en wij zouden de werkelijkheid miskennen indien wij het anders noemden- Dat in zulk een situatie zich span ningen kunnen voordoen mocht men het anders verwachten Daar mag het gebed zijn om ervoor te worden bewaard, en misschien heeft het ook onder ons aan de bestendig heid van dat gebed wel ontbroken. Maar waarom zouden wij ons in be wogen dagen minder eensgezind je gens ons Vorstenhuis betonen dan wanneer alles zo normaal lijkt Onze Koningin viert morgen iets van een kroonjaar. Dat reeds mag een reden zün tot nationale dank baarheid. Er is .echter ditmaal nog bijzondere aanleiding tot betoon van een dank die gewonnen heeft aan diepte en aan ernst ^OT de verdienstelijke Nederlan ders, die op Koninginnedag 1964 een koninklijke onderscheiding ont vangen, behoort ook onze hoofdre dacteur. dr. E. Diemer. Tot hem wil- len we op deze plaats allen, die aan onze bladen zijn verbonden, een woord van hartelijke gelukwens richten. Hij mag zich thans Officier In de Orde van Oranje-Nassau noe men. De naam van dr. Diemer heeft een zeer bekende klank in de Nederland se perswereld en ook daarbuiten. Er zijn weinig facetten aan het jour nalistiek ambacht (en dat zo ruim mogelijk genomen), waarover hij niet heeft geschreven Het valt steed? weer op hoe men hem weet te vin den om mondeling of schriftelijk zijn visie te geven op de velerlei problemen, waaraan het perswezen zo rijk is. Leidt hij bovendien niet ais lector aan de Vrije Uuniversiteit nu weer al heel wat jaren zijn stu denten in deze boeiende wereld in Dr. Diemer is een man, die oog heeft voor de betrekkelijkheid van vele dingen. Hij is geen starre dog maticus, hü kent meer kleuren dan wit en zwart, hij weet, dat elke me daille twee zijden heeft- Dat betekent onder meer, dat ook anderen dan gelijkgestemden naar hem willen luisteren, kennis willen nemen van zijn oordeel, bij het formuleren waarvan hij zijn toehoorders zo vaak kan doen genieten van zijn humor en zijn meesterlijke woordspelingen Maar liever tracht hij anderen van de juistheid van zijn standpunt te overtuigen dan te pogen hun zijn mening op te dringen. Bij dat alles zal onze hoofdredacteur nimmer schromen het goed recht van de christelijke pers te verdedi gen. met een keur van argumenten. Deze christelijke pers wenst hij te dienen, door kwaad cn goed ge rucht heen, en zo is hij geworden tot een ..goodwill-ambassador" van deze pers. In zijn koninklijke onder scheiding verheugen zich allen, die mèt hem, elke dag weer, h»-n best doen om een goede christelijke krant te maken

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1