SLECHT EN SFEERLOOS INTERLANDDUEL Jan van Maanen komt meer naar interlands NEDERLAND-FRANKRIJK 3-2 Goal Nieuwstraten was enige hoogtepunt van grauwe interland Spelers op de korrel Spandoeken zakten weg toen liet 0-1 werd Kritiek op het slechte veld in Hollands kamp ^JLi MAANDAG 27 APRIL 1964 Het Nederlands zaterdag elftal staande voor de volgepakte ere-tribune van het Katwijkse stadion, klaar om de volksliederen aan te horen. In het oranje shirt en de zwarte broek was elke speler nog bezield met de beste voornemens, maar de wedstrijd tegen de Fransen werd ondanks de overwinning een teleurstelling. Staande van rechts naar links: Woudsma, Korving, Koelewijn, Nieuwstraten, Visser, Kerkdijk, De Kluyver, Pannen, Bosma, Kiel en Slagboom. (Van onze sportredactie) LATEN WE ER geen doekjes om winden, ondanks de 32 overwinning van het Oranje-team is de interland NederlandFrankryk zaterdag in Katwijk een van de slechtste geweest die wij ooit hebben gezien. Evenals de 41 over winning op de Fransen in 1962 in hetzelfde Katwijk en de 41 zege vorig jaar tegen België miste ook dit succes elke glans en overtuiging. En dat komt nog niet eens zo zeer in de cijfers tot uitdrukking als wel in het vertoonde spel dat alle aanleiding geeft tot de veronderstelling dat het met het spelpeil van de natio nale zaterdagformatie de verkeerde kant op gaat. Maar voor de insider zijn er gelukkig gronden genoeg om het tegendeel te beweren, maar het is moeilijk te begrijpen dat daar in de Katwijker duinpan vrijwel hetzelfde elftal binnen de lijnen stond dat in het najaar in Leeuwarden tegen de Zwitserse amateurs een glansrol vervulde en met 43 won. Sterker, we herkenden in het Ned. elftal niet het team dat zich tien dagen geleden zo prachtig had geweerd tegen Go Ahead. Het was tempoloos, sfeerloos en soms zelfs doelloos voetbal gespeend van elke inspiratie. De vrees die wij in onze prognoses lieten doorschemeren is bewaar heid, want het Oranje-elftal zag geen kans de match te maken zoals dat in het voetbaljargon heet. Er was dan wel geen grote schare toe schouwers (3500), maar aan de weersom standigheden lag het nu niet. Die waren ideaal Niettemin was er slechts één speler die het interland-niveau haalde en dat was Jan Nieuwstraten die samen met Slagboom tot een ruime voldoende kwam. n Legrand (links) en Bosma i links voorgezet, maar de Fra Nederlands doelpunt. (Van verslaggevers) Het hoogtepunt in de overigens grauwe interland was voor ons het doelpunt van Jan Nieuwstraten in de 43ste minuut -van de eerste helft. Een door hemzelf opgezette aanval leidde tot een combinatie met Pannen en Kiel. De Kampense linksbinnen speelde met een kort passje de Rot terdammer de bal toe, waarna een flitsende beweging een krachtig hoog schot tot gevolg had, dat onhoudbaar voor keeper Cordel vlak naast de paal in het net tot rust kwam. Hiermee bracht de animator van ons nationale team de stand op 21, een score waarmee tevens de rust aanbrak en waarover de oranjehemden stellig niet ontevreden mochten zijn. Want hoewel Nederland met schoten van Kiel en Slagboom het eerst munitie had laten ontploffen was al ras duide lijk geworden, dat de vaderlandse ach terhoede niet zo hecht was als verwacht. Na 17 minuten stelde een te afwach tende houding van Visser en Kerkdijk in het centrum de Fransen in staat rechts buiten David na een kopbal van Hild in vrije positie te brengen en met een beheerst boogballetje werd de ontijdig uitgelopen Woudsma gepasseerd (01). Drie minuten later werd de Franse voorsprong door middenvoor Chevalier bijna verdubbeld, maar zijn schot vloog juist voor langs. In deze periode liep Nederland naar zijn vorm te zoeken en kon men een aanval van De Kluijver e.s. bijna als een „uitval" betitelen. Ge lukkig duurde dit niet lang en nam Oran je het initiatief. Nadat Bosma (geen schotvaardig linkerbeen!) -•? een half uur spelen een goede kans ongebruikt had gelaten volgde in de 31ste minuut de gelijkmaker. Goed doorzetten van Slagboom, die ondanks fel verzet van rechtsback Lecoq de bal niet alleen bin nen hield, maar deze bovendien voor de voeten van Bosma speelde, leidde deze treffer in. Bosma tikte de bal door naar Kiel, die op korte afstand van het Fran se doel onhoudbaar infcnalde (l11). Allengs groeide de verkregen veld- meerderheid der oranjemannen tot een belegering van het vijandelijke doel, waaruit echter geen successen voort vloeiden tot het twee minuten voor rust gemaakte doelpunt door Jan Nieuwstra ten (2—1). VOORZET SLAGBOOM Kluyver haalden geen voldoende in dit deel van de strijd. Aldus werd ver zuimden de overwinning in grotere cij fers uit te drukken. Zelfs werd het vier minuten voor het einde nog even be nauwd toen stopper Visser door het on effen veld derailleerde bij een terug speelbal en David daar dankbaar ge bruik van maakte (3—2). Een verdiende score maar meer ook niet. ind: d. Woudsr Frankrijk: d. Corbel rand en Peyroux; m David. Chevalier, Dum Niet genoeg dualistische prestaties gerichte Franse elftal kon de juiste mentale injectie niet geven. De gelijkmaker van Kiel, het tweede doelpunt van de enorm hard wer kende Jan Nieuwstraten juist voor de rust al evenmin als de derde goal die Pannen scoorde. iv Slecht veld In de eerste helft was het dan ook een bijzonder sloom en trage partij waarin Nederland zeer onzeker was hetgeen mede toe te schrijven was aan het slechte en van een losse bovenlaag voorziene veld van Quick Boys dat kort geleden gedeeltelijk van nieuwe graszoden is voorzien. Daardoor deden er zich bij het stoppen van de bal, het geven van lage ;s en bij terugspeelballen situaties waarop de spelers niet rekenden hetgeen hen nerveus maakte. Chevalier ondanks het 424 systeem als volwaardig middenvoor te laten op treden zoveel effect dat eerst in de rust op aanwijzen van coach Sterk de juiste tegenzet kon worden gevonden. Neder land schakelde toen over op het normale stopperspilsysteem met voor beide kant- halves een stuwende taak, waardoor de als. schakelspeler falende Pannen werd ontlast. Dat kwam ookduidelijk in prestaties tot uiting, want die ware de tweede helft beduidend beter, hoewel nog niet groots. Maar dat waren die van geen van voorhoedespelers behoudens de ijverige Slagboom. Geen van beide debutanten De Kluyver en Bosma konden imponeren en Kiel was niet de Kiel van Leeuwar den. Anders had de score na rust duide lijk hoger opgelopen dan 31. want de achterhoede en middenlinie die inmid- ir Zware strijd De ploeg als geheel kon echter niet het volle vertrouwen wekken voor de komende zware strijd tegen de Belgen. Tenzij de geest weer vaardig wordt, byi Nu is voorzitter Tijsen van de Bel gische voetbalbond optimistisch naar Antwerpen teruggereisd. Zo spelend winnen wij op 9 mei in Beeringen bij Hasselt vast, zei hij. Geen taalprobleem Scheidsrechter Andries van Leeuwen uit Enschede had geen taalmoeilijkheden. In onvervalst Nederlands maakte hij zowel Fransen als Nederlanders duide lijk wat hij wilde. Toen de Fran se linksbinnen Dumareix een keer hard tegen Jan Nieuwstraten schopte, sprong hij op de Frans man af en beet hem toe:"Je gaat eruit hoor!" Het dreigement hielp, want Dumareix droop af. Even later kreeg de nogal luid ruchtig reclamerende halfspeler Oster te horen, dat hij niet moest praten. ,,Je komt hier om te voetballen." Oster nam dat niet en tijdens het diner kwam hij in half Duits half Frans op de zaak terug. Maar opnieuw nam Van Leeuwen zonder moeite die barrière, tot groot genoegen van de hem om ringende spelers van beide ploe gen. Met vorken, lepels en gla zen werd de desbetreffende situ atie uitgelegd. Het standpunt van de arbiter bleef onwrikbaar. De Nederlandse taal-was kennelijk duidelijk genoeg voor Oster, die van verdere discussie maar af zag. Verbijsterd kijkt alles uat Nederland is toe. Een misverstand tussen Kerkdijk en Visser lieejt de Franse rechtsbuiten David (tussen Korving en Koeleivijn in) een kans gegeven mede doordat Woudsma te ver voor zijn doel stond: het wordt 0—1. Met uitzondering van Jan Nieuwstraten in idere mate en Gerrit Slagboom heeft vrywel de gehele Nederlandse ploeg be neden het normale prestatieniveau ge- Woudsma heeft zelden zo'n gemakkelijke middag geliad. Toch speelde hy niet fout loos door te nonchalant uitlopen, waarvan onder andere het eerste doelpunt een ge volg was. Korving zat tussen matig én voldoende in. Meer concentratie kan zyn 6pel en de Ne derlandse defensie ten goede komen. Koelewijn speelde een uitgesproken zwak- we eerste helft met slecht plaatsen. Daarna beter. Nieuwstraten was ronduit uitstekend, zo wel aanvallend als verdedigend dank zy een vaste wil en een uitstekende conditie. Visser had een ongelukkige middag. Zwak begin, maar verder goed werk, doch schuld aan heide treffers. Kerkdijk kwam conditie te kort om als kanthalf zyn taak volledig aan te kunnen en was te traag wanneer hy zich moest her stellen. De Kluyver had geen gemakkclyk debuut omdat hy voor rust weinig in het spel werd betrokken en daarna wat te individualistisch Pannen speelde voor rust zeer zwak en was geen schakelspeler. Na rust beter. Bosma kwam niet uit de verf. Geen spel verdeler en ook geen schutter. Kiel viel gelet op Leeuwarden tegen ook al maakto hy een mooie goal. Slagboom was vooral na rust met knappe voorzetten zeef gevaarlijk, mgar oli, dat rechterbeen By de Fransen waren keeper Corbel, mid- voor Chevalier en back Lecoq de besten. (Van i onzer verslaggevers) Als een standbeeld stond de Katwijk- se koddebeier met zijn hond op een hoge duintop te kijken naar het voetbalgewoel op de grasmat van sportpark Nieuw-Zuid ver beneden hem. Hij verroerde geen vin, zelfs niet toen het fluit Agnaal van arbi ter Van Leeuwen het einde van Ne derlandFrankrijk aankondigde en een horde uitgelaten jongens het veld overspoelde. Wellicht kreeg de man de indruk, dat Nederland de Europa-cup had gewonnen. Dat was natuurlijk niet zo, hoewel en kele enthousiasiaste aanhangers van stopper Joop Visser wel getracht hebben door middel van spandoe ken een cupsfeer te scheppen. spandoeken zakten echter heel diep, toen de Fransen met veel gepraat en leuke combinaties een voor sprong namen. Overigens tot groot ongenoegen van een Nederlandse supporter, die het Franse spraak water niet goed kon verdragen en schreeuwde, dat voorzeggen was verboden. De man wond zich trouwens over meer dingen erg op. Met zijn uit roep „Jongens, haal eens een dub beltje snelheid bij de drogist" ty peerde hij heel raak het tempoloze .aanvalsspel van zijn oranje fawi ten. Maar of 's mqns volume ^erk£cht,C'toant tempo kwam er niet. Althans niet voor rust. De rest van het publiek had er kenne- (Van verslaggevers) Broederlijk met de armen om el- kaars schouders zongen de Franse en Nederlandse voetballers zaterdagavond in De Kroon in Den Haag het hoogst culturele lied „Janus, pak me nog een keer". Het klonk erg vrolijk zo vlak voor het diner, maar of de Franse tekst een exacte vertaling was, viel te betwijfelen. Het deed echter niets af aan de stemming, die in beide kampen bijzonder prettig en goed was. Heel wat beter, dan onmiddellijk na afloop van de wedstrijd. In de Nederlandse kleedkamer heer ste een gedrukte stemming. „Het veld heeft ons bijna nog genekt", zei stop per Joop Visser, die het niet erg kon waarderen, dat het veld was ingelegd met nieuwe zoden en daarna was be werkt met zand. „Die bal viel gewoon dood. Ik had er de grootste moeite mee", vulde Jan Nieuwstraten aan. Fokke Remmers was helemaal niet te spreken over de hoedanigheid van het veld. „Dit was geen terrein om een in terlandwedstrijd te spelen. Daardoor vloog. In Slagboom op het h< Tegen de lerkcrspel Pannen de kopbal van de man uit Zwol- had Corbel geen verweer (3 —1). Bij deze stand is het bijna gebleven, ondanks een vrijwel voortdurend flinke veldmeerderheid der Nederlanders. Er werd veel over links gespeeld, waar vandaan dan ook van de voet van Slag boom diverse fraaie voorzetten ver trokken, maar aangezien de voor mid- voor te kleine Bosma tegen de veel lan gere stopper Legrand in het niet zonk en onze aanvalsleider evenmin met en kele kansen r vrije positie raad wist, zette de meerderheid geen zoden aan de dijk. Niet alleen Bosma faalde ech ter, want ook Kiel en Panner en even eens de te showachtig spelende De Kiel niet tegen Belgen Hoewel de opstelling van het Ned. elftal voor de strijd tegen de Belgen nog niet bekend is, staat het reeds vast dat linksbinnen Kiel niet present zal zijn. De Kamper scholier doet daags tevoren eindexamen HBS en heeft in die dagen alle aandacht voor zijn stu die nodig. - als drie oud tribune van het Sinds zijn afscheid uit het na tionale elftal had hij zich niet meer bij een interland laten zien, maar hij is vast van plan wat dat betreft zijn le- te „beteren", want hij stadion: drie ond-internatio- heeft zich bijzonder geamu seerd en de wedstrijd als ge heel aantrekkelijk gevonden. Dat mede omdat hij zijn ver wachtingen niet al te hoog had gesteld. Hoewel het Neder lands elftal niet best had ge speeld, zag dc oud-speler van Excelsior P toch bepaald wel vooruitgang in vergelijking nals Jan van Maanen. Maar ten Verdoes en Wil Wilhelm. Heel wat handen hadden ze inmiddels geschud, verrast opkijkende oude vrienden ontmoet, herinneringen uit de „oude" doos opgehaald. Wilhelm vertelde nog eens in geuren en kleuren aan me de-international Mast uit Schiedam het avontuur met een Franse douanier bij te rugkeer uit Parijs en Jan van Maanen herkende zonder aarzelen de in vele, vele ja ren niet ontmoete Joseph Tijsen, de voorzitter van het Belgische zaterdagvoetbal. Was het daarom nog ver wonderlijk dat in feite het aanhalen van die oude vriendschapsbanden, het weer beleven van die oude avonturen uit de beginperio de van het Ned. zaterdagelf tal de hoofdmoot vormde van dc geslaagde middag die de door onze sportredactie ge vraagde oud-internationals hadden? Natuurlijk hebben zij dc wedstrijd niet vergeten en met name Jan van Maanen, zelf drie seizoenen achtereen International, is de wedstrijd bepaald niet tegengevallen. met zo'n tien jaar geleden, wel natuurlijk elke wedstrijd al had hij een reuze gezellige Vooral voor wat het individu- weer anders is en vergelij- middag beleefd door ele werk betreft. De uitste- kingen altijd moeilijk blijven, weerzien kende conditie van Jan Vooral de eerste helft had de kenden. Nieuwstraten was hem spe- Amsterdammer danig teleur- ciaal opgevallen, terwijl hij gesteld. De 21 voorsprong Slagboom als een zeer be- voor Holland had hij toen niet kwaam linksbuiten betitelde. helemaal verdiend gevonden. Minder enthousiast was Na rust ging het beter, mede Wilhelm die in 1956 zijn laat- dankzij Nieuwstraten i al die onde be- Maarten Verdoes. de stoere de die contacten altijd le vendig gehouden en vandaar dat hij ook wat gemakkelij- »n oordeel kon vellen het spelpeil. Ontegen- bijzonder lovend uitliet. Ook zeggelijk is de conditie mede ste interland speelde en ge- mee hijzelf vroeger heeft ge- ker let op het spel tegen de Fran- speeld en over wie hy zich sen nu niet direct grote voor- bijzonder lovend uitliet. C uitgang had bespeurd. Dat Slagboom kreeg een pluim viel hem wel tegen, want hij daarmee was voor Wilhe had op meer gerekend, hoe- het verhaal wel verteld ook Van Maanen Verdoet Wilhelm rdoor de doorgevoerde club- Wilhelm training beter dan vroeger, maar dat daarmee de indivi duele en totale prestaties zijn gestegen wil de oud-Quick- speler niet direct beweren. Dc mentale inzet van elke speler op zich achtte bij in zijn tijd (rond 1950) beter. Nu was hem hier cn daar enige nonchalance opgevallen. Ze ker in de eerste helft die hij als zeer matig betitelde. De wedstrijd als geheel vond hij niet slecht, hoewel hij er in de loop der jaren wel heel wat betere heeft gezien. On danks het feit dat dc verzor ging en de voorbereiding de laatste jaren af zijn en be ter dan voorheen toen men b.v. op zaterdagmorgen per bus naar Belgie ging om er 's middags te voetballen. Nu komt men minstens een dag van tevoren bijeen. Maar dat dit niet altijd tct prestatie- verbetering behoeft te leiden, Is de Katwjjker zonder meer duidelijk. was ook het vertoonde spel niet wat we ervan hadden verwacht", luidde het oordeel van de voorzitter van de sectie zaterdagvoetbal. Slagboom was ondanks alles dik tevreden omdat hij in twee goals een groot aandeel had. Debutant Klaas Bosma was evenals Korving wat stil. Hij was moe en wil de zich van het geven van commentaar onthouden. Gerrie de Kluyver daaren tegen vertelde, dat het hem toch wel was meegevallen. Alleen het terrein vond hij erg zwaar. „En dat voor een eer ste interland." Natuurlijk had de rechts buiten uit Den Helder last van zenuwen gehad en zelfs vrij lang. omdat hij aanvankelijk niet in het spel werd be trokken. Bij de Fransen heerste een tevreden stemming. Monsieur Ph. Tailleur was niet ontevreden over de prestaties van zijn team. Ze hebben aardig gespeeld. ,.U moet rekenen, dat we niet voldoen de internationale capaciteiten op de gras mat. kunnen brengen." Dirk Nijs stond grinnekend met een glas in zijn handen. „Het was een aan trekkelijk partijtje voetbal. Ik heb me best geamuseerd. En die Fransen heb ben me eerlijk gezegd verbaasd. Nog nooit hebben de Belgen of de Fransen een zaterdagelftal op de been gebracht, dat zo leuk combineerde en dat zo technisch speelde als dit Franse team." De Franse trainer was nog niet he lemaal voldaan. Ritmisch met zijn li chaam op en neer springend maakte hij ons en zijn teamgenoten duidelijk, dat nog meer tempo gewenst was en dat de combinaties nog iets vlugger moes ten verlopen. „Dan pas kunnen we de Nederlanders kloppen." Voor het Bel gische team was hij niet bang. lijk vrede mee. Men koesterde zich lekker in het zonnetje, met uitzon dering van dat gedeelte van de 3500 toeschouwers, dat een plaats had gevonden op de overdekte tribune. Doch ook op de tribune bleef de stemming gezellig. Het was meer een zekere gemoedelijkheid, die er heerste. Zo sterk zelfs, dat bonds- bestuurder Dirk Nijs er zijn zwar te bolhoed voor afzette. Na rust kwam er iets meer vaart. Waarschijnlijk door de Katwijkse thee. „Hè, hè, eindelijk" riep de on bekende op de tribune. Even later had hij alweer kritiek op de grens rechter, Wolffenbuttel die zijn vlag omhoogstak. Volgens de supporter was er niets aan de hand. Waarom staat die man daar toch toch steeds te vlaggen?" riep hij verontwaardigd uit. ..Omdat-ie daar voor is gekomen", luidde het laco nieke antwoord van zijn eveneens or treffelijke Franse keeper Corbel heeft de bal net gemist, maar ook Kiel kan er hoogopspringend niet by. onbekende buurman. Bij zoveel wijsheid moest de supporter het hoofd wel buigen. Het werd op slag stil op de tribune. Het lied „Hup Holland, hup", dat in de eerste helft een uiterst flauwe start had beleefd, maakte plaats voor „ach's en och's in de tweede helft. Na de thee werd er trouwens ook meer gelachen. Voor al om de Franse trainer Kuster, die plotseling het veld opstormde, om dat aanvalsleider Chevalier (zonder strohoed) met kramp te kampen had. Arbiter Van Leeuwen was even verbaasd en zag toen hoe Che valier tot groot vermaak van het publiek door zijn eigen trainer op de grond werd gegooid. De vlotte mas sage hielp. Chevalier kon weer lo pen en het publiek grinnikte nog wat na. Het was toch wel gezellig zo in Nieuw-Zuid. 's Avonds aan het banket naren de teleurstellingen kenneljjk al ueer ver geten, gelet tenminste op de gezichten van Korving. Bosma, Slagboom en Visser alsmede op de voorgrond Kaars (reserve).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9