Uw probleem is het onze Rome dwingt Jezuïeten uit redactie te treden Nu blad van leken alleen Jaarlijkse vergadering herv. mannen g.g. Een ivoord voor vandaai fi unt BIJBEL LEERT ONS GEEN SOCIALE ONGELIJKHEID Vertraging bevordering officieren noodzakelijk j S ynode-Rotterdam Verzet tegen maar geen verbod van t.v.-diensten Meer actieve leden bij Ned. Christen Zeelieden MAANDAG 27 APRIL 1964 DE NIEUWE LINIE De paters Jezuïeten die aan het weekblad De Nieuwe Linie mee werkten, zullen op last van de pat er-gene ra al der Jezuïeten in Rome, hun medewerking moeten beëindigen. De pater-provinciaal van de orde in Nederland heeft dit mondeling aan de raad van commissarissen en aan de hoofd redacteur de heer G. J. van den Boomen meegedeeld. De betrok ken paters zijn: drs. J. Arts, N. van Hees en W. Pisa. een bijzondere vorm gekregen, welke naar het oordeel van de raad een posi tieve bijdrage was tot de vrije menings vorming binnen de kerk. De raad dankt het bestuur van de provincie der jezuïeten in Nederland voor de intenties, welke dit bestuur aan deze samenwerking ten grondslag heeft gelegd en voor de wijze waarop het ook in het beraad tijdens de laatste fase van deze intenties heeft doen blijken. Deze dank gaat evenzeer uit naar de betrokken paters-redacteuren. Het redac tioneel beleid van De Nieuwe Linie zal uiteraard in dezelfde geest als tot dus- ir worden voortgezet. ..De Volkskrant" geeft vanmorgen in Ds. P. J. F. Lamens herdacht Gestel, de schuld. De neraal, een Vlaming, J. Baptista heeft nog maar kort geleden hervormd-gereformeerde man- nenverenigingen zonden zaterdag middag hun afgevaardigden naai de huishoudelijke vergadering van de Bond, die in het Jaar beursrestaurant in Utrecht ge houden werd. Daar herdacht de voorzitter Geen telegram _.i de richting die de hoogeerwaarde pater-generaal der jezuïeten in Rome zich had voorge steld, acht deze het noodzakelijk dat de paters hun medewerking aan het blad op,,, raad van commissarissen van De Nieuwe Linie heeft ons het volgend communiqué verstrekt: ..Op last van de pater-generaal der jezuïeten in Nederland aan de raad van commissarissen en de hoofdredacteur van De Nieuwe Linie mondeling mede gedeeld dat de paters jezuïeten uit de redactie van dit weekblad zullen wor den teruggetrokken. De raad van com missarissen betreurt het in hoge mate dat hierdoor onverwacht en zonder het overleg met het generalaat in Rome waarom door de raad dringend was ver zocht, een einde wordt gemaakt aan de samenwerking tussen de paters jezuïe ten in Nederland en De Nieuwe Linie." De samenwerking tussen priester cn leek die in Nederland in stijgende mate tot stand komt, had in De Nieuwe Linie oogoperatie ondergaan. Hij al hoogbejaard. De sancties tegen „De Nieuwe Linie' kunnen, volgens bepaalde rooms-katho-van ue Bond, ds. A. Vroeginde- haai lieke zegslieden niet los gezien worden wey uit Veenendaal zowel in het van bet recente verschijningsverbod van-. r uit Rome opgelegd aan de onder jezuïten- oe°ed als in zijn opemngstoe- leiding staande Vlaamse Linie. Dit week- spraak zijn betreurde collega, ds. Hl or! Hoof» in Hof efnlnnan laan «Mor.lr. y-, T -li F. Lamens, in leven de Nieuwe Linie overgenomen. Kerkenbouw in Flevoland De gereformeerde en de christelijke gereformeerde kerk gaan in het nieu we land een groot kerkcomplex bou wen. De kerk, die 800 zitplaatsen heeft, zal verrijzen aan de rand van het dorp Drs. Franssen nu voorzitter prot. werkgemeenschap tweede voorzitter, die enkele we ken geleden op 54-jarige leeftijd na een kort ziekbed overleed. Hij noemde hem een hartelijk en welmenend mens in wie de Bond veel verloor. Geestelyk verval noemde de voorzitter de oorzaak van het verval van onze natie en ook van ons vorstenhuis. „Waarachtige bekering van volk en vorstenhuis is nodig." Het voorstel om een telegram aan prinses Irene te sturen wees ds. Vroegln- dewev af. Wel riep hjj allen op veel voor te bidden. ..Er wordt te veel gepraat weinig gebeden!" Ook inzake de oecumenische beweging moeten w-ij de oude paden blijven be- belijdenisge- reformatorische beginselen treden, We schriften ei vasthouden. Geen „lonken" naar" Rome We zijn trouwens de laatste tijd te veel ontnuchterd geworden. Wij mogen echter geen verkeerde anti-r""-**-- houding gesteld ,JJeimwee naar God" staat als motto *boven Psalm 42. Het is de geschiedenis van een man, die niet overdrijft als hij zegt\ dat zijn tranen hem tot spijze zijn, dag en nacht. Hij ziet terud en herinnert zich de tijd, dat alles harmonieus was in zijn leven. God was vóór hem en er waren weinig moeilijkhedemi Bij jubelklank en lofgezang trok hij op, naar het huis van Goc(| samen met vele anderen een feestvierende menigte. Da\{ lijkt nu allemaal voltooid verleden tijd. Het schijnt, dat Godf Zich uit zijn leven heeft teruggetrokken, op oneindige a sta tui Zich heeft opgesteld en tot hem schijnt te zeggen: zoek het nm zelf maar eens uit. En dan wordt de pijn nog vergroot door dn mensen, die hij op zijn iveg ontmoet. De ganse dag zeggen zffi tot hem: „Waar is uw God?" Hij zal, in die goeie tijd, wel eery. getuigd hebben van God. Misschien hebben de mensen, tof wie hij getuigde, de schouders opgehaald en gedacht: wach\ maar eens, als de tegenslagen komen. Waar is uw God?. Üit God, niet een abstract Hoger Wezen, maar de God, van Wie tl hebt gezegd, dat Hij de enige is in uw leven, een God, van Wit u zegt, dat Hij vlak bij u is, dat u met Hem leeft, zonder WiJ uw leven niet levenswaard zou zijn. God is voor deze man in de crisis van zijn leven een zich verbergende God. Dat is uooij hem bijna niet te verteren, maar minstens zo erg is, dat hij voortdurend op dat gemis door anderen wordt aangesproken en dat die anderen nu kunnen denken, dat God niet bestaat. Kerk in Schiedam tijdens vakantie gesloten Het uitblijven in ons land van ee goed geregelde vakantiespreiding stelt vooral de grote stadskerken in het wes ten voor ernstige moeilijkheden wat be treft de predikantsvoorziening in de zo mermaanden. Tal van predikanten moe ten hun vakantie nemen, als hun school gaande kinderen vrij hebben. Anderen vertrekken naar het buiten land. terwijl er ook een categorie domi nees is. die in de vakantie alleen r wil preken in de omgeving van het kantieverblijf. Dat alles is voor de kerkeraad de gereformeerde kerk van Schiedam aanleiding geweest een beslissing te ne- tussen preeklezen op zondag of het de Ds. Vroegindewey had als titel cn uit gangspunt van zijn rede de bijbeltekst: „Vraagt naar de oude paden" gekozen. Een gedeelte uit de profetie van Jeremia, waar staat: „Gaat op de wegen en ziet Tijdens de zaterdag in Utrecht gehou- toe. vraagt naar de oude paden", den jaarvergadering van de Protestantse. Wanneer wij de oude paden betreden, christelijke werkgemeenschap in de Partij dan is dat niet uit conservatisme, zo van de Arbeid is afscheid genomen van meende spreker, maar omdat Gods Woord twee bestuurders, te weten de heren N dat van ons vraagt. Juist in deze tijd van Ne de verkiezing Stufkens die achttien jaar geleden be-afval - bij do laatste volkstelling bleek.leden - ds. G. H. hoorde tot de oprichters van de werkge- dat velen de kerk de rug toegekeerd had-izaI de plaats Over de vraag die nogal ,VJ,V„ wordt: „Waarom blijft ge als hervormd- gereformeerde in de oude kerk?", zei de referent, dat men geen heil ziet in een door te blijven scheiding. .w op het erf der (hervormde) kerk ""kan i werken aan het herstel der kerk. „Vol-j ledig herstel lijkt misschien onbereikbaar I maar God in de hemel zal het ons doen kerkgebouwen gedurende enkele weken. Men koos het laatste en daarom zul len van juli tot half augustus slechts 1 in twee kerken in de morgen, zowel als in de middag diensten gehouden worden. Eèn kerk gaat geheel dicht en twee zullen alleen maar morgendiensten houden. Veel NBG tegels in Makkum besteld De Makkummer tegels met bijbelse voorstellingen ter gelegenheid van het Destliursieden jubileum van het N.B.G.. die in de ver. schillende dagbladen e- ook in "De We- an de hoofdbestuur.. r?ld "1". uitgave van bet N.B.O. in Kooten uit Huizen zlJn vermeld zijn evenals de buffervoor- "V" vf- »i«it »wa uc mi ivegc&eenj iiau-i— »>- »«n ds. Lamens innemen ''aad welke was aangelegd, na veertien meenschap. en C. Kleywegt. die negenden en waarin velen binnen de kerk ,en de heer A. Hagendoorn werd herko- dagen al geheel uitverkocht, jaar de voorzittershamer heeft gehan- op eigen gekozen wegen wandelen, moe- zen hield de heer J. van Woerden «iin "'"l l-—j «AH ten wij de oude paden blijven zoeken, referaat over „Woord en Geest", waarin 111 ae smaax vanen. Het Tweede-Kamerlid drs. H. M. Frans- Dat is niet het handhaven van verouder- h" Calvün citeerde, wanneer deze zegf De honderden bestellingen worden wel sen uit AssenT werd tot voorzitter^geko-1 de gewoonten en principes, maar het-Het Woord werkt niet zonder de GeestreSe,rnati8 uitgevoerd, doch daar de fa- en de Geest niet zonder het Woord" 1 briek slechts omdat de tegels alle met de hand worden geschilderd per De spreker bestreed de verschillende week een betrekkelijk gering aantal kan opvattingen, o.a. die van Karl Barth en maken- is er een achterstand voor le- prof. dr. G. C. van Niftrik. die de Biibel 1 vering aan bestellers van enkele weken. - 4ITJ Vl«(l bewijs hoezeer deze tegels De heer J. H. Soheps uit Den Dolder werd herkozen als eerste secretaris en tweede secretaris werd W. Kats uit Utrecht, die de gereformeerden in het P.C.W.G.-bestuur vertegenwoordigt. Als uitvloeisel van de aanvaarde reorganisa tie-voorstellen van het bestuur werd ook een studiesecretaris gekozen, namelijk drs. J. J. Voogd uit Haarlem, die even eens lid is van de Tweede Kamer. In de nieuwe constellatie van de P.C.W.G. krijgt een studiegroep in de centrale plaats De secretaris gaat het Veroverend fris... niet volkomen als Gods Woord aanne-Niettemin kan ivertuigd Svellweèen^ di b~eï,n'«'i*ïl«"elden Nieuwe leiders in het bestuur riiu invalswegen. voorts de heren c van utrecht mevrouw M. van de Wall—Duyvei deze groep coördineren Zij zal een oppervlakte beslaan omstreeks 2000 m2. Naast de kerk komt dak "uit" Haarlem nog een kapel met 180 zitplaatsen. Dit 2?.,™J}1Ha^ C HuySS i :n ds. L. H. Ruitenberg. after shave lotion merkte de heer Van Woerden op, dat- wij in plaats van te spreken over een feitjes, een schouw, enz. ook kerkera- geestloze tijd, eerst zelf een eind moeten i de" aan nieuwe lidmaten deze tegels maken aan onze eigen geestloze houding hebben gegeven ter herinnering, terwijl nog een kapel met 180 zitplaatsen. Dit complex krijgt ook een grote zaal van 250 plaatsen en een toren van ruim 30 meter hoogte. Door de verschillende gebouwen vrij ver van elkaar te plaatsen, zal het ge heel een plattelandskarakter dragen. De toren krijgt vijf klokken, waaronder een van 800 kilogram. Het ligt in de bedoe ling bij het complex een gereformeerde en een christelijke gereformeerde pasto rie te bouwen. Architect is de heer D. Zuiderhoek te Baarn. Het hoofdbestuur van de Protestants Christelijke Reclasserlngsvereniging heeft in zijn laatst gehouden verga dering prof. mr. I. A. Diepenhorst tot algemeen voorzitter van de vereniging gekozen. Mr. W. A. Baron van der Feltz, sedert 1959 algeene voorzitter, had te kennen gegeven in verband met persoonlijke omstandigheden te willen aftreden. Hij werd gekozen tot vice-voorzitter. Prof. mr. Diepenhorst, hoogleraar in het strafrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en bestuurslid van ver schillende organisaties en instellingen op het terrein van maatschappelijk werk en strafrechtspleging, is goed bekend met de P.C.R.V.-zaken en maakt reeds sedert 1956 deel uit van het hoofdbestuur Beroepingswerk werf: F. de Jonge, kand. te Amsterdam- West; te Heerlen (vak. A. ter Hoeve): H. Gilhuis te Balk. Aangenomen naar Rotterdam-Z (Katen- drecht) (vac. C. von Meyenfeldt): P. Sytsma te Nederhorst den Berg. die voor Alkmaar bedankte; GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Z: P. Blok te Dirksland en A. Vergunst te R'dam-C. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Bruiniase: F. Mallan te Veenendaal (v.h. te Brulnisse). Dr. De Vries tot metaal-beambten: (Van onze soc.-econ. redactie) TNE BIJBEL leert wel verschil in karakter, in capaciteiten, in behoeften en dus in functie en dienstbetoon, maar daarmee leert de Bijbel geen sociale onge lijkheid, geen onderlinge discri minatie. Ieder mens wordt alls individuele totaliteit geroepen op eigen wijze bezig te zijn in eigen verantwoordelijkheid. Indien iemand zich in zijn werk geeft met volle inzet van z(jn persoon lijkheid, dan maakt het funda menteel geen verschil, of hij nu' timmerman is of professor. Een onderscheiding tussen hoofd- en handarbeiders is dwaas en klopt in de praktijk ook helemaal niet. Met deze woorden leidde zaterdag dr. -• de Vries, geref. predikant te Am sterdam, zijn rede over het onderwerp ..De Bijbelse visie op mens en arbeid en de betekenis daarvan voor onderne- I en vakbeweging" bij zijn gehoor Dr. De Vries hield zijn rede te Herindeling en afvloeiing Jubileumviering NBG op 17 juni op woensdag 17 juni In Amsterdam officieel zijn 150-jarig bestaan vieren met de jaarvergadering des morgens in Krasnapolsky, die wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van alle plaat selijke afdelingen, en de officiële her denking des middags in de Westerkerk in aanwezigheid van autoriteiten uit stad en land. Asn de vooravond der officiële viering wordt dinsdagavond 16 Juni in het Concertgebouw te Amsterdam een door de „Koninklijke Bond van Chris telijke Zang- cn Oratoriumvcrenlgingen in Nederland" georganiseerde zangavond gfehölfdcn. waarop het hoofdbestuur 5an ae bond aan het NBG de recettes zal Wij lezen vanavond: 2 Kronieken 30 vers 1 tot en met 12. (Van een onzer medewerkers) De generale synode van de Ge reformeerde Kerken (vrijge maakt) heeft haar vergaderingen in de afgelopen week besloten met de behandeling van een aantal kleine zaken. Weer kwam de bun del „Enige gezangen" aan de orde. er werd gesproken over het archief, en over radio- en t.v.-uit- zendingen. Bovendien kwam nog een brief van de kerkeraad van Hoogeveen aan de orde waarin gepleit werd dat bij bespreking van appèlizaken de synode de partijen zal horen. In die brief werd gewaarschuwd tegen een papieren uitspraak. Het lijkt onontkoombaar dat er in de meest nabije toekomst een vertraging zal optreden in de be vorderingsgang van officieren in de hogere rangen bij de Kon. Landmacht. Dit is de mening van de opperofficier personeel! K.L., luitenant-generaal J. G. Smit. Ge- geraal Smit heeft deze mening gegeven tijdens de vorige week gehouden „oefening informatio". een jaarlijkse bijeenkomst van ho gere officieren in het hoofdkwar tier van de Kon. Landmacht. Generaal Smit heeft gezegd dat de ze vertraging die in vergelijking met de tot nu toe gevolgde bevorde ringsgang bij bepaalde wapens en dienstvakken voor bepaalde officiers rangen aanzienlijk zal zijn nog ge accentueerd wordt door reorganisaties in de landmacht. Bet is bepaald niet zo, aldus de generaal, dat een stop in de bevorderit gm wordt overwogen, omdat men dat noch in het belang van de dienst noch in het belang van het beroepspersoneel acht. Zoals bekend vertoont het personeel- bestand van de landmacht grote afwij kingen ten opzichte van de gewenate op bouw. Al jarenlang zijn er te grote ..jaarklasaen" van de officieren ln be paalde rangen. In het verleden zou reeds een temporisering van de bevorder ings- gang moeten zijn toegepast maar daar toe ia men niet overgegaan, men kon nog voortgaan met bevorderingen door extra gelegenheid te scheppen, onder meer met behuip van het creëren van „dubbelfuncties". Om tot een vermindering van het overcompleet aan militair beroepsperso- neel te komen wordt thans een aantal maatregelen overwogen. Zo wordt ge dacht over een her-indeling al dan niet voorafgegaan door een vaktechni sche omscholing in functies bij die wa pens en dienstvakken waar nog een in compleet bestaat. Bekend is bijvoorbeeld dat waar er bij infanterie en artillerie een overcom pleet aan hoofdofficieren i6, er zich bij de verbindingsdienst nog een tekort voor- i doet. Deze maatregel op zichzelf zal het probleem echter niet volledig kunnen op lossen. Daarom acht generaal Smit het onmogelijk om te ontkomen aan een. maatregel als voortijdige afvloeiing van personeel, indien enigszins mogelijk op vrijwillige basis. Hij vindt dat het per soneelsbeleid in de naaste toekomst er dan ook moet op zijn afgestemd om de- ze vrijwillige dienstverlating te stimu leren. Ook is hij van mening dat de maatregel voor langere termijn moet gelden. HJJ zei er zich overigens van bewust te zijn dat de doelstellingen slechts kun nen worden bereikt indien de voorzie ningen waarmee de dienstverlating wor den omgeven zo aantrekkelijk zijn dat ze een redelijke compensatie bieden voor het opgeven van. een militaire car rière, Over deze kwestie is een diep gaand overleg gaande met de departe menten van financiën en binnenlandse zaken. Inmiddels is na overleg met amb telijke instanties een commissie in het leven geroepen, waarvan de leden (ieder op hun terrein) medewerking zul len verlenen bij het tot stand brengen van arbeidsbemiddeling van die militai ren. die in het kader van reorganisatie- maatregelen de militaire dienst willen verlaten. De Bijbel vraagt, aldus dr. De Vries dat in de onderneming zoveel mogelijk rekening gehouden wordt met het ka rakter. de capaciteiten en de behoeften van de individuele mens. Sociale dis criminatie Is in strijd met de Bijbel, wat volgens hem niets te maken heeft met verschil in functie en verschil in beloning. Dr. De Vries wilde zelfs nog wel een stap verder gaan en stellen, dat het niet meedoen als christen-werknemer aan het werk van de vakbeweging eveneens in strijd is met wat de Bij bel vraagt. Bij het dragen van een ho ger boord, worden wc geen ander christen, onze hoogte op de maatschap pelijke ladder heeft met de wijze van christen-zijn niets te maken. Ieder Christen behoort christelljk-sociaal be zig te zijn. gehoorzaam aan het Pink ster-gebod yan Christus, de samenle ving en de samenlevingsverbanden te veranderen, te reformeren. De mens moet ook in de onderne ming ten volle mens kunnen zijn, in overeenstemming met zijn specifieke, Individuele eigenschappen. Hij moet daarin erkend en gewaardeerd worden. Als er.een werknemer is. die geen prijs meer zegt te stellen op het dragen van verantwoordelijkheid, dan ligt dit naar de mening van dr. De Vries, niet aan het mens-zitn, maar aan storende Invloeden van de omgeving, die deze mens brengen tot apathie en een daar mee gepaard gaande materialistische instelling. De fouten liggen bij de struc tuur van de onderneming, die niet meer voldoet aan de geestelijke behoeften van deze werknemer. Deze man wil niet gediscrimineerd worden, hij wil niet ,,maar" dit of dat zijn. Hier is de sociale status in geding, die weinig te maken heeft met loon, maar alles met de waardering voor de functie van de man. Alle onverschilligheid is slechts «en afweermechanisme een pantsering tegen de ontbrekende waardering, eer verzet tegen de sociale discriminatie, aldus dr. De Vries. Aandacht van onderwijs De heer J. Lanser, voorzitter van de beambtengroepsraad van de Chr. Metaalbedrijfsbond, vroeg zaterdag in de ochtend vergadering van de groepsver gadering te Utrecht de aandacht van het onderwijs voor wat er op sociaal-economisch terrein in Nederland gebeurt. H\j achtte een aantal sociaal- economische instellingen en or ganen in Nederland, waaronder de vakbeweging. r>an zo funda mentele betekenis, dat uit een oogpunt van algemene ontwik keling en nationaal belang een bepaalde kennis hiervan voor ieder noodzakelijk te noemen is. Meer aandacht bij het onderwijs, aldus de heer Lanser, voor de sociaal-economische besturing van ons land is zeer gewenst. Het is te hopen, zo meende hij, dat de vakbeweging daar dan ook enig profijt van zal hebben. Overigens geloofde hij, dat de vakbeweging ook zelf voortdu rend actief zal moeten zijn om zich nog meer bij het grote pu bliek bekend te maker.. B\j te veel mensen leeft nog te groot wanbegrip omtrent de zaken, waarom het de vakbeweging gaat. Reisleiders laten collecteren voor NBG Het hoofdbestuur van de Ned. Chris telijke Reis Vereniging heeft het initia tief geomen de leiders van de vele reizen, welke deze vereniging dit jaar wederom organiseert, te verzoeken de collecten welke veelal na de kerkdien sten of ..Andachten" tijdens de reizen worden gehouden, te bestemmen voor het werk van het 150-jarige Neder- landsch Bijbelgenootschap met de i tivering: ..dat het vertalen, drukken verspreiden van de bijbel een wel door alle christenen begrepen opdracht is, die. gelet op haar universele betekenis, ongetwijfeld dicht bij het getuigenis ligt dat elke christen en derhalve ook elke groep van christenen heeft in de wereld en zeker ook de reizende groe pen". dezer dagen een architect mededeelde, dat hij voor een nieuwe kerk van plan was een lambrizering van tegels aan te brengen. Ook is bekend, dat een preekstoel met deze tegels werd verrijkt, terwijl ook Ds. B. Jongeling kon zich rfiet het naar een Nederlands militair tehuis in voorstel van deze kerkeraad wel ver- Duitsland een serie tegels zijn verzon- j enigen Ds. A. Jagersma was er voor dat Het Nederlands Bijbelgenootschap zal den ter °Pluislenn8 van het interieur. I de partijen door de synode alleen maar gehoord worden. De algemene opinil was dat men het voorstel waardeerde i er achter stond, maar dat de synode ziek1 toch niet graag wilde laten binden ie alle gevallen. De bundel „Enige gezangen" was reedt eerder ter sprake gekomen. De commis-j sie moest zich echter nog weer beraden over een aantal opmerkingen die doo: synodeleden waren gemaakt. Er lag nu een nieuw voorstel ter tafel, dat enigsJ zins geamendeerd aangenomen werd. Bé sloten werd nog geen uitspraak te doet over eventuele veranderingen die in d< bundel aangebracht zouden moeten wor den, maar opnieuw deputaten te benoe men om de opdracht die reeds door dt synode van Assen-1961 was gegeven t( voltooien. Jaarvergadering in Vlaardingen ONDANKS het feit dat de Ne derlandse koopvaardijvloot met een groot verloop onder de bemanning te kampen heeft, daalt het aantal leden van de Ne derlandse Christen Zeelieden Ver eniging slechts gering. In het af gelopen verenigingsjaar zijn bo vendien de werkzaamheden toe genomen en het verheugende is dat steeds meer leden er actief aan deelnemen. Dit alles bleek uit het jaarverslag dat secretaris C. Grundel uitbracht op de zaterdagmiddag in Vlaardin gen gehouden jaarvergadering. De „varende voorzitter", kapitein H. J. Korver Amsterdamsprak er een kort openingswoord, waarin hij wees op de dienende taak van de vereniging in de wereld der zeeva renden. waarna het Vlaardingse be stuurslid, de heer B. van den Brink, de vergadering een enthou siast welkom in zijn stad toeriep. In het afgelopen jaar werden 1115 boe kenkisten uitgegeven. Voor de biblio theek. die is ondergebracht in het Te huis voor Zeelieden aan de Veerhaven te Rotterdam, zal 'dit jaar naar een grotere ruimte moeten worden omge zien. In verscheidene plaatsen konden contactgroepen van zeemansvrouwen worden gevormd. In samenwerking met andere zeelie- denverenigingen zal de N.C.Z.V, in juli demonstratie gaf. Contributie HET jaarverslag vail penningmeester J. C. van Wezel resulteerde in een nadelig saldo van 353.11. dat voor namelijk veroorzaakt was door de sterk gestegen kosten van het maande lijks verenigingsorgaan „Quo Vadls". Een voorstel van het bestuur om per 1 januari 1965 de minimum-contributie tot 10 en het abonnementsgeld voor ..Quo Vadis" te verhogen tot 8 per jaar werd met applaus begroet. De aftredende bestuursleden J. A. Nap (Rotterdam) en J. Schol (Am sterdam) werden met algemene stem men herkozen, de heer J. Noorde- graaf (Schiedam), lid van de redac tiecommissie, werd in het bestuur op genomen. Op grond van zijn grote verdiensten voor de N.C.Z.V. (speciaal voor ,.Quo Vadis") benoemde de jaarvergadering de heer C. Hattenboer (Vlaardingen) tot erelid. Na het „pikheet" hield de Rotter damse koopvaardij predikant ds. K. S. G. Zijlstra onder het motto ,.Wat ons tezamen houdt" een causerie over zijn reizen en werk voor de zeevarenden. Zijn collega ds. J. W. Schokking ver zorgde de gluiting. Na afloop van de jaarvergadering maakte men een excursie naar de Ver- kade's Vlaggenfabriek te Vlaardingen, de heer J. Thumer, directeur van T.v.-kerk dien sten| De synode besloot haar .vergaderingen m de vorige week met een discussie over radio- en t.v,-uitzendingen. Opnieuw werden deputaten benoemd die tot op dracht kregen op dezelfde wijze als voor heen de radio-uitzendingen van kerkdien- sten voor het binnenland te behartigen Tevens werd hun opgedragen om plaat selijke kerken die een t.v.-uitzending vai een kerkdienst mochten begeren desgej vraagd van advies te diei>en en binne? het raam van de samenwerking in ha Convent van Kerken te bemiddelen, j Uit de synode kwam wel enig ven( tegen televisie-uitzendingen van kerk diensten. Zo vond ouderling Wiersm derglijke uitzendingen niet gewenst, oni dat de uitzending dan een kijkspel word\. waarbij het horen van Gods Woord os de achtergrond komt. Hij verzette ziclf dan ook tegen de uitspraak dat depu taten bemiddelen moeten bjj t.v.-uitzen- dingen. Ook ouderling Hanimenga steldi zich op eenzelfde standpunt. Deze be zwaren werden ook gedeeld door ds. J. M Goedhart. De voorzitter van d rapport ds. Jongeling op dat dit voorstel gezien moet worden! in het lioht van het besluit van de sy node van Assen, die wel reserves uit- sprak. Maar, zo zei hü. de ontwikkeling] gaat voort, gevaren zijn er zowel aan de! t.v. als ook aan de radio verbonden. De-: putaten hebben goed acht gegeven op dé reserves van de synode van Assen en daarom moet het initiatief voor t.v.-uiw zendingen uitgaan van de kerken die een] dergelijke uitzending begeren. Ongeschikt Ouderling Wiersma sprak nog uit dal hij niet tegen de televisie op zich zelf is.' maar dat deze ongeschikt is voor dé dienst van het Woord. Een „beeld", zo zei hij. belemmert de goede ontvangst' van het Woord. Dr. R. H. Bremmer ant woordde dat zowel radio- als t.v.-kerk- diensten surrogaat blijven, maar hij meende dat als men geen bezwaar had tegen een radio-uitzending men beslisl ook geen bezwaar kon hebben tegen de t.v.-dienst„ Dat bezwaar van het „beeld" kan niet gelden, omdat we in een ge wone kerkdienst ook de predikant zien Er volgde eerst nog een commissiebe- raad, waarin amendementen werden be studeerd. Uiteindelijk was het gevolg dat niet werd uitgesproken op dit punt dat deputaten de kerken die een t.v.-uitzen ding begeren behulpzaam kunnen zijn, maar dat zy hun desgevraagd van ad vies kunnen dienen. Ondanks de bezwa ren van sommigen biyft dus de televisie- kerkdienst uit een vrügcmaakte gerefor meerde kerk een mogeiykheld. kroonde W en daaromheen een lauwer- christelijke Bond van Overheidsperso- Antwoord: Als de kleur krans. Aan de andere zijde staat op neel. Bankaplein 3. telefoon 514051, Den blijft afgeven, ondanks de door u ge- m-ia hnelcon Trmiw aon Vnninf »>n Haaf A- i J drie hoeken ..Trouw aan Koning Vaderland". In het midden staat on der elkaar ,,1830-1831" en daaromheen is een lauwerkrans. Zou u mij kunnen vertellen naar aanleiding waarvan dit kruis is uitgereikt? Ik meen te weten dat het heeft toebehoord aan een van mijn voorvaderen, die aan de tiendaag-Sl^wJ se veldtocht heeft deelgenomen. Heeft mermest. Nu vallen er -erzamelaars nog enl- ren met een flesje ontkleurder dat u Vraag: Wij hebben een papaja-ficus, kan kopen bij de drogist. Hierna moet if ic tropische plant, dio we elke u de jurk opnieuw verven. Dit is de eni- ge ons bekende afdoende methode. Vraag: Indien iemand alleen maar dit kruisj' ge waarde' Antwoord: Inderdaad is dit kruis uit gereikt aan deelnemers van de tien- daagse veldtocht van 1331. Natuurlijk lijke heelt het voor verzamelaars wel waar- alle de. doch we kunnen ons niet voorstel- lijk ls, doet len dat men u hiervoor veel geld ge- toe. Jammer dat dag besproeien en water geven, de veertien dagen wat pokon of ka- laatste tijd Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Gcheimhoudig is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- draagbare radio heeft, is hij dan dat jonge Antwoord: Cora is een Grieks woord1 veel bladeren af. Wat moeten we hiér- verplicht om luistergeld te betalen? mooie plant. Antwoord: In dit geval is men vo papaja-ficus is een draagbare radio luistergeld vc ~>laatse- schuldigd. doen? 't Is Antwoord: De r_ niet bekend. Zeker^ éën Daar de behandeld Vraag: Als een alleenstaande zal. tropische ficussoorten vrijwel ge- trouwt zonder dat er huweiijksvoorwaar- Christus leefde. de naam maar weinig den worden opgemaakt, erft dan bij niet opgeeft wat haar overlijden de man alles? Of moet er een testament gemaakt worden? Hebben broers en zusters of meisje betekent. Hiervan is weer de naam Corinna af geleid. oorspronkelijk Korinna. de on gerepte of jonkvrouw. Het is de naam van een dichteres uit Tanagra in Boe- otië, die ongeveer vijf eeuwen voor! heeft, of Als het kruis inderdaad aan - - - v voorvaderen is uitgereikt, „v. ciaciJO „11Dpia beter het vast te houden. Er zal wel veroorzaakt worden door te veel gic- hebben geen hinderen altijd een kinderen zijn, die het te bezitten en het kruis heeft verworven en onder lijk verminderen welke omstandigheden. Vraag: Kunt u mij het adres schaffen van de bond neerden? Antwoord: Er is Inderdaad een Al' gemene Nederlandse Bond van Gepen- sioneerden, Dc Ruyterstraat, Den Haag. zand. 7." fc'r1 OL,,ul- eil£- neooen oroers en zusiers van een van Vermoedelijk zal de bladafval wel beiden ergens aanspraak op? Beiden sn,v!ere wij - - -4a--- bun zelfde resultaat te verkrijgen. Ik leeftijd kan men aannemen dat er kinderen geboren zullen worden. Vraag: Op 9 december gaf u een recept voor hoestsiroop uit rammenas suiker. Op eenvoudiger en veel 'dit recept een Antwoord: Als er geen kinderen kinderen of klein- ten en kunstmest geven. Gedurende de er prijs op stelt winter mag u geen kunstmest geven en willen nagaan wie het gieten moet u dan zo veel moge- ■wnrv.n ««rt.r lijk verminderen en dit moet altijd ge schieden met lauw water. Ook kan het zijn dat de pot te klein wordt en de dat gepenslo- plant in het voorjaar dus ln een gro- de echtgenoot alles tere pot gezet moet worden. Het grond- dene. Broers en zusters hebben dan mengsel moet bestaan uit gelijke de- gens aanspraak op. Men ga echter len bladaarde, mestgrond en scherp goed testament gemaakt het de lezers doorgeven: Wie een elec- trische keukenmachine heeft met daar bij eer. sapcentrifuge, kan uit een pond rammenas een kwart liter sap persen ?n dit met vier ons donkere "ers bepaalt, erft de langstleven- suiker (liefst rietsuiker) in twee dagen Ook de standplaats kan oorzaak zijn zijn echtgenoot alles laten Spoorwegambtenaren hebben een eigen Maar het is ook mogelijk zich chris-,-n-n-u telijk te organiseren. Gepensioneerden op de tocht Wel moet de plant volop als erfgenamen worden aangev i"',MW -—«»•«—-n het licht staan. Vraag: Hoe krUg ik een jurk. erle- tot siroop laten smelten. Wie deze machine niet heeft, kan een pond ram- menas zeer fijn raspen met een rauw- niet vóór het huwelijk een kostrasp. Meng door de geraspte ram- menas 4 ons van de genoemde suiker,i zeef of ander testament gemaakt is. Wil r de bladafval. In de winter steeds is het noodzakelijk voor het huwelijk ge- d«. siroop is goed. Vanwege de door- - verwarmde kamelen vooral niet maakte testamenten waarin anderen dringende lucht van rammenassap is het gewenst de siroop in een goed met kurk afgesloten fles te bewaren. Antwoord: Onze hartelijke dank. De de betrokken organisaties, die over de steeds maar afgeeft, kleurvast? ïk heb (betekent meisje) afgeleid? Ik kan het lezers, die' deze apparaten hebben belangen waken zowel van de werkne- al azijn, eiwit en een lichte chloorop- in geen woordenboek vinden. kunnen dit recept gebruiken!

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2