ALS EEN ZWOLSMAN KOOPT HIJ DE HOTELS Monopolie spelen: een kwestie van handig inpikken NIEUWE LEJPSE COURANT ZATERDAG 25 APRIL 1964 Zakelijke moeilijkheden die straat hij heeft hem tikken vijf meier ^AKELIJKE moeilijkheden tekenen zich af op zijn zorgelijkverwilderd, ge zichtKoste wat kost moet hij de Leid se- straat hebben. De Kalverstraat ligt al bij zijn bankjes van honderdmaar om de serie te voltooien moet de Leidsestraat er bij. En lat is het 'em nou juist: niet hij maar die Jan heeft zeker de Leidsestraat. Als hij nou wat zou kunnen ruilen Of wachtkopen gaat misschien ookmaar dat moet hij handig inpikken. Hij gluurt onderuit en tracht tot het diepst van Jans gedachten door te dringendie onschuldig zijn straatjes bekijktmaar plotseling voeltdat hem iets boven het hoofd hangt. Het is echter al te laat. Met het uiterlijk in een zakelijke plooi gaat zijn tegenstander vastberaden wat verzitten en werpt zich dan breed gesticu lerend in de strijd om de Leidsestraat: ..Moet je horenik geef je vijf meier voor dat straatje; 9t is in je eigen voordeel99 Jan denkt na en vraagt zich af wat hier achter kan zitten. Het volgende bod knalt echter al over de tafel: Vijf meier en een geeltjeJan twijfelt en blijft er bij dat hij de zaak niet vertrouwt. Hij glimlacht echter vriendelijk en ivacht af. „Nou, kom aan, waar wacht je nou op. Wat heb jij nou an die dooie straat Weet je wat Ik geef je zes meier, hoor je Zes Ja. Zo9n bod valt niet te versmaden en de meiers lokken. Nauwelijks heeft zijn spelgenoot een licht aarzelend knikje gegeven, of hij werpt zich op de buit en schuift het geld over tafel. Hij voelt zich een Zwolsman als hij direct daarna twee flinke hotels aan de Kalverstraat koopt, want nou pas mag dat: hij heeft, immers de serie. Twee fel rode hotels, die niet voorbij kunnen wor den gezien. De beurt is iveer aan zijn tegenstanders. En natuurlijk, had hij het niet gedacht, even later komt Jan terecht op de Kalver straat. Dan straalt zijn gezicht vol waar dering. zijn haren staan overeind en zijn lach wordt groter en grotertot zijn gebul der niet meer te overstemmen is: „Stom merd, als je die straat niet had verkocht, ivas je nou niet blut getveest. Kom op mei de poet'9En Jan kómt op met de poet. na eerst nog even treurig naar zijn overgeble ven straten te hebben gekeken. Dat hij nog net die Leidsestraat moest verkopen. De kaart wordt hem nu nog bovendien onder grote hilariteit en leedvermaak onder zijn neus geduwd. Filosofisch betaalt Jan met veel, zéér veel kleurige briefjes. Hij glimlacht gelijkmoe dig. De ander slaat zijn ene vuist tegen de andere: „Is9ie effe tof Hij heeft een goeie slag geslagen. veel geld dooie kaart laatste bod geef maar op Schuitema sterk teleurgesteld De resultaten van Gebr. D. Schuitema stelden in hoge mate teleur. De omzet stijging b'leef beneden de 'verwachting, de normale bedrijfskosten namen méér dan evenredig toe. Reorganisatie van overgenomen bedrijven vergde aanzien lijke offers. De resultaten van enige groothandelsbedrijven bleven beneden verwachting en sommige met medewer king van Schuitema gestichte super markten vielen tegen en zij eisten grote reserveringen. De boekwinst bij de ver koop van bedrijfspanden te Groningen en Eindhoven" werd aangewend tot dekking van buitengewone lasten. Het exploita tiesaldo bedroeg f 0,9 (vorig jaar 1,27) miljoen en de winst f 259.970 (523.650). Reeds voorgesteld is 8 (8)0/n dividend. Het groothandelsbedrijf te Groningen werd gesloten, de groothandelsbedrijven Wijnberg en Oosterhuis zijn samenge voegd, waarna er acht overblijven. Het aantal samenwerkende supermarkten steeg tot 38 (24) en zal toenemen- De be lastingvrije reserve is f 1,53 min. Vooruitzichten zijn moeilyk te geven, doch men hoopt door omzetstijging en margeverbetering de kostenstijging goed te maken, Voor de supermarkten zijn nog reserveringen mogelijk. De omzetten van de groothandelsbedrijven waren be gin 1964 redelijk hoger dan een jaar te voren, evenals die van de dochters. Lo nen vormen 60"o van de kosten, en de verhogingen vormen een zware last. Met kracht streeft men naar beperking van, de totale kostenstijgingen. Amerikanen nemen .belang in Nyma De Kunstzijdespinnerij Nyma te Nij- megen gaat samenwerken met Midland Corp te Cleveland, Ohio. Hierbij stelt de Industrial Rayon division van Mid- land-Ross aan Nyma haar kennis, erva ring, patenten, en technische bijstand ter beschikking, voorshands Voor rayon, textiel- en bandengarens, met mogelijk heid van kredietverlening en van verde re uitbreiding. Daartegenover verstrekt Nyma vooreerst 3000 nog niet uitgege ven aandelen van f 1000 of 25% van het geplaatste kapitaal. Bij verdere uitbrei- ding van de samenwerking kan Midland I ten hoogste 40% van het kapitaal nemen. I Voor de technische bijstand zal Nyma een vergoeding betalen. Nyma zal de benoeming voorstellen van twee door Midland aan te wijzen commissarissen. De afdeling industriële rayon van Mid land is een van de voornaamste Ame rikaanse producenten van het bekende tyrex-rayon bandengaren, dat aan de hoogste eisen voldoet. De directie hoöpt dat de samenwerking herstel van de rentabiliteit en de groei zal brengen. Industrial Rayon is een van de 12 doch ters van Midland-Ross, die kunstmatige vezels, apparatuur voor verwarming- en luchtbehandeling, voor ruimtevaart, rem- Systemen, luchtverversing en verwar ming. industrieovens, machines voor kunststoffen en auto-chassis vervaardi gen. Midland boekte in 1963 (1962) $5,82 14.42) per aandeel en keerde 3 <3) di vidend uit. Het aantal aandelen is 1'.17 miljoen, aandeelhouders 11.750, perso neel 9000 <8500). Behalve tyrex worden ook tyweld en tyron-garens vervaardigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 8