Toekomst is somber voor Duitse vliegtuigindustrie Meningen omroep blijven verdeeld Hannover-luchtvaarttentoonstelling Zachter In totaal 280 exposanten uit 15 landen i\M de beste... de eerste! uit de zuiverste tabakken Tv-reportage huwelijk Irene ZATERDAG S5 APRIL 1964 "yAN vandaag af tot en met 3 mei a.s. zal op het nabij Hannover gelegen vliegveld Langen- hagen voor de vijfde achtereenvolgen de maal, een luchtvaarttentoonstel ling plaats vinden die samenvalt met de Hannover Messe. De luchtvaart expositie wordt georganiseerd door de B.D.L.I., een organisatie van Duit se vliegtuigfabrikanten, en is van een sportvliegtuig-expositie uitgegroeid tot een luchtvaart evenement van in ternationale allure. In totaal 280 exposanten, uit 15 verschillende landen, en meer dan honderd verschillende types zijn er vertegenwoordigd. Ook onze nationa le vliegtuigindustrie Fokker geeft er acte de presence, met een stand op het overdekte gedeelte. De expositie is verdeeld in een open lucht uitstalling van vliegtuigen en een overdekt tentoonstellings gedeelte en vindt eens in de twee jaar plaats. In verband met de toenemende vraag naar expositie ruimte heeft men het overdekte gedeelte moeten vergroten en is nu bijna verviervoudigd. Ook het in de openlucht afgerasterde gedeelte heeft een belangrijke uitbrei ding ondergaan. In sommige lucht vaartkringen ziet men de toekomst van deze uitstalling zeer optimistisch in. De Fransen hadden tot voor kort eigen lijk het alleenrecht voor een internatio nale luchtvaart expositie, maar het vo rige jaar waren er talloze klachten te horen over de slechte organisatie en de dure staanplaatsen. Het zou daar om niet te verwonderen zijn als zij te zijner tijd een geduchte concurrent krij gen aan deze Duitse uitstalling. Demonstraties Alhoewel het op andere luchtvaart exposities gebruikelijk is om geduren de bepaalde dagen of uren demonstra ties in de lucht te geven, is dat hier niet het geval. Vrijwel de gehele dag door zijn er één of meer, van de te exposeren machines, in de lucht, die het geheel de sfeer van de provinciaal vliegfeest geven. Daarnaast vind ook Zes gewonden Dij autobotsing Op het kruispunt Herenweg-Kruisweg in Woubrugge heeft gisteren een ern stige botsing plaatsgehad tussen een treiler en een stationcar. De eerste kwam uit Woubrugge en verleende geen voorrang aan de auto waarin zeven mensen zaten die uit Capelle aan de IJssel kwamen. De auto werd bestuurd door de heer H. Verhoef, die met nog een inzittende zeer zwaar gewond naar het acade misch ziekenhuis te Leiden werd ge bracht Vier anderen werden min of meer ernstig gewond en ook naar het zieken huis in Leiden gebracht. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. Beide wa gens liepen zeer zware schade op, ook sneuvelde er nog een lichtmast. T\E noordenwind, voerde vrijdag be- langrijk koudere lucht van de Noordzee naar ons land, waarin de temperatuur slechts 8 tot 10 graden bedroeg. Gelukkig duurt deze inzin king niet lang. Een hogedrukgebied verplaatst zich over onze omge ving naar Duitsland, waardoor de noordenwind wegvalt en zondag ver anderlijk wordt. Ook zijn er wat meer opklaringen te verwachten, zodat de middagtemperatuur weer een paar graden stijgt al blijft het weekeinde belangrijk koeler dan vorige week. Met een meer zuidelijke wind is na zondag aanvoer van zachtere lucht te verwachten, zodat het gunstige voor jaarsweer van de laatste week zich vrij snel kan herstellen Zon en maan Zondag 26 april: zon op 5.21. onder 19.56; maan op 19.37, onder 5.43 Maandag 27 april: zon op 5.19. onder 19.58; maan op 20.46 onder 6 01. Zondag 26 april: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 april: 3.11 vun.; 15,30 n.m 27 april: 3.44 Vjm.: 16.02 njm HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur (Van onze. luchtvaartmedewerker) het normale vliegverkeer doorgang, zo dat het er een drukte van belang zal worden. Na de oorlog was het de Duit sers enige jaren verboden, om zich met de produktie van vliegtuigen be zig te houden. Sedert een jaar of tien is zij er evenwel weer nauw bij betrek en thans zijn er zo'n 40.000 werk ers betrokken bij de vliegtuigindus trie. Tijdens de opbouw van deze in dustrie hebben de Duitsers veel steun de Fransen ondervonden, die hen in staat stelden verschillende machines licentie te bouwen en gezanienlijk te ontwikkelen. De eigen industrie was vooral van belang voor hun luchtstrijdkrachten, die weer van de grond af moest worden opgebouwd. Momenteel heeft de vlieg tuigindustrie min of meer in haar be hoefte voorzien en door het ontbreken civiele produkten gaan de Duitsers de vliegtuigindustrie vrij moeilijke jaren tegemoet. De Bondsregering is tot nog toe niet erg scheutig geweest met het verstrek ken van subsidies, waardoor het voor de fabrieken niet mogelijk is geweest om tijdig maatregelen te treffen. De afgelopen jaren zijn er daarom al ver schillende constructeurs naar het bui tenland vertrokken. Vooral hun aandeel bij de vliegtuig- 1 raketontwikkeling in het Midden- Oosten heeft veel verontwaardiging ge wekt. De sedert het vorig jaar voor het eerst verstrekte subsidie voor ci viele vliegtuigen, zal daarom wel het gevolg zijn van de politieke moeilijk- Loodrecht Het heeft de Duitse constructeurs tot op heden niet aan initiatief ontbroken. Sedert een paar jaar zijn zij ten nauw ste betrokken bij de ontwikkeling van een loodrecht startende en landende machines, waarvoor de kilometers lan ge betonnen banen .overbodig zullen worden. Thans is men intensief bezig met de ontwikkeling van een dergelij ke machine, die gebruikt zal kunnen worden als jachtbommenwerper en be stemd is om de thans in gebruik zijn de aanvalsvliegtuigen te vervangen. De Duitsers zijn de andere landen op dit terrein al een heel eind voor en van verschillende zijden worden er dan ook stappen ondernomen om met hen te gaan samenwerken. De eerste stappen op dit terrein wer den met de VJ-101 ondernomen, die op Langenhagen voor het eerst voor het publiek te bezichtigen zal zijn. Deze VTOL-jager is echter te zwaar en te duur gebleken, maar de makers stel len toch nog verwoede pogingen in het werk om dit toestel als aanvalsvlieg- tuig aan de luchtmacht te verkopen. Insiders menen echter dat de machi ne wel in het experimentele stadium zal blijven verkeren en dat het de basis moest gaan vormen voor toekomstige ontwerpen. Veel gunstiger zijn de vooruitzichten voor de VAK-191. Het hierboven al be sproken aanvalsvliegtuig zal de thans in gebruik zijnde Fiat G-91 moeten vervangen. De Duitse behoefte zal be staan uit 200 machines en men ver wacht nog belangrijke orders van an dere NAVO-landen. Het zal echter nog wel een jaar of vijf duren eer dit ty pe in produktie kan worden genomen, terwijl de licentiebouw van de Star- fighet eind 1965 gereed gekomen zal zijn.Men zal dus alle zeilen bij moe ten zetten om de industrie voor een jaar of vier drijvende te houden. Schaarse lichtpuntjes De Duitse vliegtuigfabrikanten heb ben nog een paar schaarse lichtpunten, dat is dan in de eerste plaats de pro duktie van 200 Transal transportvlieg tuigen. Deze tweemotorige machine kwam eveneens tot stand in nauwe sa menwerking met hun Franse collega's. Verder zullen de luchtstrijdkrachten binnenkort overgaan tot het bestellen van drie a vier honderd middelzware hefschroefvliegtuigen, die in licentie gebouwd zullen worden. Daarnaast heeft men nog een paar lichte burger vliegtuigen in produktie, waarvan de Hansa de meest recente is. De typische vleugel werd door Fokker ontwikkeld. Een andere bin ding met onze nationale vliegtuigin dustrie is het aandeel in de bouw van de F. 28. Gezien in het licht van de sombere toekomst zijn de Duitsers dan ook zeer trots op hun bescheiden aandeel in de bouw van Fokkers nieuwe straalverkeersvlieg- tuig. Agenda van Kamers (Van onze parlementsredactie) Na een vergaderloze week komt de Tweede Kamer volgende week dinsdag •weer bijeen om ojn het ontiwero oor- logswet voor Nederland te behandelen. De Kamer bespreekt de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Bij het laden van buizen voor het aardgasnet bij Brederode-Brice te Tiel gisteren de 49-jarige Th. Geurts tus- een buis en een vrachtauto be kneld geraakt. De man overleed vrij wel terstond. AMSTERDAM, Gem. Un. Geslaagd: ^oct. gesch.: mej. M J A Vooys (Amster- 15.05 Lichte gra..„ - -- een en: Boven bij Jan 16.30 Religieu— muziek. CONVENT VAN KERKEN: 17 00 Gereformeerde (vrijgemaakt) kerkdienst. IKOR: 18.15 Koorzang 18.30 Mensen, praatje 18.45 Gram 18 50 Actualiteiten van het kerkelijk erf 19.00 De Open Deur. NCRV. 19.30 Vocoal ensemble, koor en orgel 20 00 Nws 20.08 Reflex: een wekelijkse bespie geling over leven en samenleven. KRO: 20.15 Kinderkoren en licht instrumentaal ensemble 20 40 Het genootschap van ge zonde slapers, hoorspel (deel 4) 21.15 Ra diokoor, -kamerorkest en zangsolisten: klass muziek 21 45 Klassiek strijkkwartet (gr) 22.00 Wisaewassen.j) !2KMBHobo1L.. ïuziek 23.05 Vrije muzlek- trlbune 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws, sportmededelingen, postduivi X/Tinister Bot heeft er geen bezwaar in gezien, AVRO en KRO toe stemming te geven voor het gebrui ken van extra televisiezendtijd op woensdag 29 april. Dit houdt in, dat deze twee omroepverenigingen geza- melijk de Eurovisiereportage van de Italiaanse omroep RAI met betrek- meer meer dan journaalflitsen uit te zenden, al behield elke omroepver eniging zich uiteraard het recht voor, ev. feiten of gebeurtenissen rondom het huwelijk naar eigen bevinding Pr< al dan niet te commentariërer ijdlied 8.18 Voor het plat teland 8.30 Weer of geen weer. gevar pro gramma 9.45 Geestelijk leven, toesprnali 10.00 Klass kamermuziek (opn) 10.25 Lied jes 10.50 Men gunt mij gi ma van hedendaagse poëzie 11 20 ide-orkest. tenor en piano: amus ïuziek. AVRO: 12 00 Lichte orkestmuziek zangsol istei of .gram 13 20 Knipperlicht, programma king tot de plechtigheid te Rome gedacht: AVRO en KRO meenden dat spreking 1 bij het huwelijk van prinses Irene en «mm™ de prins van Bourbon Parma, kun nen reiayeren. Hiermede zal aan het verlangen van vele televisiekijkers worden voldaan. Het ligt voor de hand dat, hoe het hie-r ging i kijkers niet kan onthouden, NCRV i VPRO hielden zioh buiten de discus- sie en de VARA toonde zich sterk tegen in de mening, dat men onder deze om- 17.50* Nw standigheden geen volledige reportage VPRO: 18 30 De aart ook denkt - alle moeilijkheden wel- op het scherm dient te brengen. Daarom spanden alleen AVRO het verzoek aan de mi- veJSw nister om extra zendtijd en de taak, de gram bovendien al geen geheim Eurovisiereportage op zich te nemen. Klass Binnen de programmacommissie werd ^rne ke dit huwelijk begeleiden, men toch wel zal willen zien. hoe het bij de KRO zich plechtigheid toegaat meer. dat dc RAI een Eurovisierepor- tage van de gebeurtenis wilde aan bieden en reeds met verschillende West-Europese televisieorganisaties daarover contact had opgenomen. Hierdoor was de mogelijkheid ont staan. dat Nederlanders in het oosten en zuiden van het land hadden kunnen kijken naar buitenlandse zenders eD van draadtelevisie voorziene Hagenaars eveneens. In de schoot van de NTS waren de meningen over het uitzenden i het niet eens en daarom kan het relais geen NTS-programma worden. AVRO en KRO gaan uit van de overweging, dat ook tal van Neder landse kranten verslaggevers Herv. AVRO: 20.00 Nws Klank-omrankte levens: lichte or- uziek cn zangsolisten 21.00 Lichte 2120 Biedt u maar. hoorspel 22 00 kamermuziek 22.30 Nws 22.40 Aetua- n en muziek 23.10 Gram 23.25 Mo- kamermuziek 23.5524.00 Nws. Rome hebben laten gaan IKOR: 17.00—18.10 Hervormde jeugd- lienst. NTS: Eurovisie: 18.36—19.13 Opera te Mistral, reportage 19.30 Weekjoumaal Journaal 20.00 Sport in beeld. KRO: hel 'JO 30 Erik Sikkef •nt, TV-spel 21.00 Epilo. schrijven van ooggetuige verslagen. De pers Is niet meer dan de televisie Kunstma^arrdorkest' een publiciteitsmedium, zeggen zij, cn 1 ai re klass aan een gebeurtenis waarop de be- Journaal langstelling van de gehele wereld is gericht, kan men dus niet voorbij gaan, ook al betreurt men de omstan digheden waaronder het huwelijk wordt gesloten. Blijkbaar is dus ook de Nederlandse overheid deze opvatting toegedaan: zij achtte in ell? geval geen redenen aan- Interview 21.30 Kiekeboe: Nederlander iabij gezien, gehoord en gekiekt 21.35 popu- cangsolisten: i uit het Franf I. NTS: 22.40—22.45 Experimentele uitzending op het tweede net (kanaal 27). NCRV: 21.00—21.30 Zang- recital 21.3022 30 Gezamenlijk Program ma: Europese kampioenschappen Judo tc Programma voor maandag rechtstreekse reportage sterk verdeeld wezig. de omroepverenigingen en de debatten in de programmacom missie liepen zelfs vrij hoog op. De actualiteitencommissie van de NTS (in alle commissies zijn alle omroepverenigingen vertegenwoor digd) had maandag al besloten, niet te bevoogden, zoals enige tijd geleden wèl bij de kwestie-Bidault is geschied. 39 Het kon niet omdat de botter door de recher che in beslag genomen was. En omdat Jakob er toch weer mee zou moeten varen als hij terugkwam. En omdat zij daar toch niet over kon beslissen. En omdat Ze keek naar Tjeerds rechterarm. „O, denk je, dat ik er niet mee naar zee kan? Dat zul je zien! Ik speel het wel klaar. Ze ker met zo'n botter als die van jullie!" En met de recherche maakt hij het ook wel in orde. En wat Jakob Thomsen betrof die zou er ver standiger aan doen als hij een kleinere botter of een praam kocht om er alleen mee op het wad te varen. „Dat kan hij wel. Al verdient hij daar niet zoveel, hij zal er allicht aan de kost komen en als de kost dan eens wat schraal is, Marthe, denk je maar: beter een schrale boter ham, die ik in vrede mag eten, dan een dik gesmeerde, waarbij .ik steeds in de zorg moet. zitten." Zo gauw was Marthe echter niet over te ha len. „Nee, ik durf het niet te doen, Tjeerd ik kan het niet!" Ze stemde er alleen in toe, dat Tjeerd voorlopig de botter van haar zou huren. En dat vond hij ook best. „Als je er niet te veel voor vraagt." Ze wilde helemaal niets vragen. Ze had er geen verstand van. zei ze. Daarom het ze hef aan hem over. „Als ik je dan voorlopig eens twintig gulden per week gaf. is dat goed?" „Zoveel?" vroeg ze. Er waren weken genoeg geweest, dat Jakob Thomsen het niet verdiend had. - Maar Tjeerd begreep haar zeker verkeerd. „Als je denkt, dat ik misbruik zal maken van de omstandigheden waarin hij verkeert. viel hij uit. Dat bedoelde ze helemaal niet. Ze kreeg tra nen in de ogen. Ze huilde de laatste dagen trouwens nogal gauw. „Ik geloof ik bedoel, dat je zo veel niet hoeft te betalen." „Ik breng het je. Elke week zaterdag als ik mijn geld van de afslag heb gekregen en als hel niet genoeg is, praten we er later nog wel eens over!" door KLAAS VAN DER GEEST Daar bleef het bij. Hij bracht die twintig gul den. Marthe kwam niet vaak de deur uit. Als het eens mooi, zonnig weer was, wandelde In a even met haar naar de binnenhaven. Buitendijks kwam ze nooit. Ze had de botter nog niet weer gezien, nadat de rechercheboot ermee in de bui tenhaven aan het Lange Hoofd gemeerd was. Ze ging er ook niet naar kijken, toen Tjeerd ermee voer. Ze hoopte wel, dat hij het bootje goed zou onderhouden. Jakob Thomsen was er nogal trots op geweest het was de eerste goede boot die hij bezeten had. Er kwam geen eind aan dat vooronderzoek In het dorp raakten de mensen er al aan ge woon en werd er weinig meer over gesproken. Alleen toen Piebe Lap plotseling op vrije voe ten gesteld werd, vroeg iedereen zich af: „Hebben ze ham dan toch niets kunnen bewij zen?" Blijkbaar niet. „Ik had immers nergens schuld aan," zei hij. „Als ik bij iemand vaar en die haalt de een of andere stomme streek uit, kunnen ze mij dat niet op mijn nek draaien." Hij ging zelf naar schipper Jaap Visser vaD de recherche om te vragen of hij even aan boord van Jakob Thomsens botter mocht om wat kleren van hem, die daar in het vooronder lagen, te halen. Maar dat ging niet door. De botter lag aan de ketting. De deuren van het vooronder, van de motorkamer en van het ruim waren verzegeld en moesten dat blijven tot de rechter uitspraak had gedaan. Alleen Marthe van de meester zou misschien toestem ming kunnen krijgen even aan boord te gaan, maar dan moest de politie er nog bij zijn. „Dan zal ik naar Marthe van de meester gaan," zei Piebe Lap. „Dat doe je dan maar." zei Japie Visser. Maar hij was hem voor. Hij ging zelf het eerst naar Marthe. „Als Piebe bij je komt en vraagt of jij zijn rommel van boord wilt halen, weiger je het maar ronduit!" zei hij. Marthe begreep dat niet. „Piebe?" Ze had gehoord, dat hij uit het Huis van Bewaring ontslagen was. Gezien of gespro ken had ze hem nog niet. En dat wilde ze ook „Als hij iets van boord wil halen, gaat hij maar naar Tjeerd." En dat begreep Japie Visser toen weer met. „Tjeerd? Wat heeft Tjeerd daarmee te ma ken? Hij krijgt geen toestemming van de politie om het zegel te verbreken." Toen hij het gezegd had, had hij zijn tong wel af willen bijten. Niet dat het hem helemaal duidelijk was, maar in elk geval vermoedde hij iets. Het was echter al te laat. Marthe zei: „Tjeerd vaart er immers mee Op dat ogenblik koesterde ze zelf nog geen argwaan. Die kwam pas bij haar op. nadat Japie Vis ser, een beetje verbluft, iets gemompeld had en weggegaan was, en zij erover nadacht. De dokter had al eens gezegd, dat het wel goed voor Marthe zou zijn als ze iets te doen had. Niet op de garnalendrogerij, of de visroke- rij, maar wat lichte bezigheden, die haar toch in beslag namen, zodat ze geen tijd zou hebben om zich helemaal te verliezen in haar beslomme ringen. Maar lichte bezigheden waren er niet veel. In huis was ze gauw klaar met het beet je werk. En weer om er eens uit te gaan, om wat langs de dijk te lopen, was het ook niet, want het mocht dan vrij zacht zyn voor de tijd van het jaar, het was winter en als het niet regende, was het mistig of waaide er toch een gure noordwestelijke wind. Ze kon er ook niet uit lopen naar andere mensen. (Wordt vervolgd) 1 vanavond dio-kamerorkest erf solist: klass derne muziek 20.30 Rielekscn: aim gramma 21.30 Buurman's krant: be van buitenlandse correspondenter Bric k Brac, cabaretprogramma 22 32 25 Boekbespreking 22.30 Nws Kruispunt: disc 23.10 I. allst: moderne muziek dcrlandse componisten 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19 00 Muziek vool kinderen (gr) 19.10 Lichte gram voo: ïlalre muziek 12.53 Gram, ïaliteiten 13.00 taal kwartet 13. ^H>ol radio 14.30 Moder Herhaling wedstrijd Opsporing verz 0 Ac- <van donderdag 16 april jl) 15.45 Kar Ra- koor 16.00 Bijbeloverdenkin mo_ fluit en gitaar 17 00 V d klei pro- 5eu«d 17 30 Lichte gram i LchtcD 17 50 Regeringsuitzending: 21 50 naai, door mr dr H J Ro m rlnierskapel der Koninklijke 22 40 Gitzending van het Gereformeerd Politiek srd Politiek Verbond 18.30 Klass gram. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgynt 7 20 Socialistisch strijdlied 7.23 Lichte gram (om 7.30 Van de voor pagina. praatje) 8.00 Nws cn socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 9.50 Gym v d VPRO verdenking lichte gram orkest Nederlat kestmuziek 12.30 Meded 12.00 Lichte "r- linbouw 12.33 Voor het platte land- land i2.3i immm 13 00 Nws 13.15 Voor de Middenstand 13.20 Klass kamermuziek 13.45 Wikken en we itje 14.00 Graag of niet, hoorspel .00 Zestig 00 Oude 17.30 Militaii liedjes 17.15 Dansorkest -D Licht inst NTS: 23.05—23.10 Journaal GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Programma voor zondag Wolfgang landag 27 april 18—20 i viool i KV Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws 8.15 Andai.. klass gram 8.25 Inleiding Hoogmis 8 30 Orkest Plechtige Hoogmis 9 30 KI Nws. IKOR: 10.00 Nederlan kerkdienst 1100 nieuws. KRO: 11.15 Fi_„ menten uit het Internationaal muziekre pertoire (gr) 12.05 Zwart op wit: actuele publicaties over kerk en wereld 12.15 Bi 211, Allegro. Andante cantabile. Ronde! grazj0g0i christian Ferras, vlooi: •an het Parfjse Conservatorium Andrë Vandemoot. II. Symphonic 34 in C gr t KV 338. Allegro vivace, oord 11.10 Andante dl molto. Menuet In C gr.t. KV 409. Allegro vivace. Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Igor Markevltch. III Concert voor piano en orkest nr. 21 in C KV 467. Allegro_maestoso. Andante. Liedjes uit 1946 1330 V Instrumentaal trio: klass kamermuziek in g kl.t. KV 550. Allegro 14.36 Radiophilhormonlsch orkest: klass Menuetto muziek 15.00 De hand aan de ploeg, lezing Symphonic 40 9»

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7