JUBILEREND (35) KINDERKOOR VAN EX ZONG GISTEREN ZIJN VREUGDE UIT Dirigent H. de Wolff richtte 't koor op Intrede prof. Lunsingh Scheurleer met rede over zetelsymboliek Vrolijke toneelmiddag Leidse scholieren 5IEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 APRIL 19M LEIDEN Het Ex Animo kindenkoor bestaat 35 jaar. Herman de Wolff, de onveranderlijk vitale dirigent, heeft destijds de stoot tot de oprichting gegeven. Daarom jubileert hij ook. Voorzitter C. Kriek sprak hem, voor de I pauze begon, dankbaar-prijzend toe. „We hébben bewondering voor u, om 1 de manier waarop u met het roerige volkje al die tijd hebt omgegaan en J de levenslust tot zingen hebt omgebogen. Dat is een kunst". Het bleef niet bij woorden. Twee ka bouters brachiten hun dirigent een pro jector, waar hij erg blij mee was. De trouwe assistente, mevrouw Fabel die haar werk ook al vele jaren met vreugde heeft verricht, kreeg mooie bloemen. Toen De Wolff, ter ere van z'-jn xoor. op de piano het „Lang zullen ze leven" inzette, maakte iedereen er uit volle borst „zal hij leven" van Een kinderkoor is een doorgangshuis, het koor blijft, de leden wisselen. Her man de Wolff heeft het geklaard het S.L.F. feestte in de Gehoorzaal LEIDEN Gisteren hebben de perso- j neclsleden van de Stedelijke Lichtfabrie- keu hun jaarljjke feestavond gehad in de Stadsgehoorzaal. Het was tevens de dag waarop de SLF afscheid nam van een achttal werknemers en de negen ju bilarissen van het afgelopen jaar hul digde. Dit gebeurde voornamelijk aan het diner bij v. d. Heijden, waar o.m. di- j rccteur ir. Y. Ykema, de directiestaf en wethouder P. S. Harman aanzaten. Kort na acht uur opende de heer A. Crama, voorzitter van de personeelsver- j enig in g, de feestavond. Hij bracht het vertrek in herinnering van de heren C. Griffioen, L Linschooten, R. F. C. Ro- manesko, A. J. van Velsen, H. de Vroede, ir. J. C. de Wilde, S. Wobbcs en A. Zaalberg. Ook stond hij stil bij de jubi larissen P. Massaar (50 jaar), M. M. Erkelens (40), A. de Kort (40), J. van Wezel (40), H. Haasnoot (25), A. R. E. Kuyntjes (25), P. Wassenaar (25), W. Laman (25), en mej. H. N. E. Janzen. Hierna nam de bekende conferencier en imitator Frans van Dusschoten de microfoon over. De van hem wel toever trouwde bezigheid van het opvullen van de gaatjes tussen de programma-onder delen bracht evenveel plezier, als het op treden van Les Deux. Jeateux (accor deon) The Three Rethlems (handenacro- batiek), de Valentina's (close harmony singing), het komische duo Scott and Black, de bekende teenerster Imca Ma rina en de eveneens zeer bekende paro dist Bueno de Mesquita (na de pauze). De muzikale omlijsting werd verzorgd door het trio Tonny Eyck, Bert Visser en Wim v. d. Braak. Op muziek van het kwartet Tony Bak- kenes bleef men na afloop van de slaagde ontspanningsavond in de foyer nog wat bijeen voor een gezellig dansje. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Ophalen huisvuil De directeur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Leiden maakt bekend dat, in verband met de komende feestdagen, het huis vuil op de volgende dagen zal worden opgehaald: donderdag 30 april wordt woensdag 29 april: donderdag 7 wordt woensdag 6 mei. Het weghalen van vuil op woensdag tegen het speciale tarief van f 0,50 heeft voor het eerst plaats op woensdag 13 van de klein „Ex Animo" zang te handhaven en te verhogen. Deze wat feestelijke avond werden we er opnieuw overtuigd. Dat is te danken aan de vaste, zij het milde discipline, de levend gehouden belangstelling en de, daardoor mogelijk gemaakte, goede zangcultuur De jongste jeugd (A) had heel wat te zingen en te doen. Hun krachten zijn nog bescheiden, maar ze zagen er fleu rig uit en hun zang was vaak innemend. („Over leuke dingen", „De bel van de ijscoman"). Ze zongen ook vijf speel lied j es, die met weinig omhaal, zonder omvangrijke „volksverhuizingen", tot uit. voering kwamen. Terwijl het koor ge- op z'n plaats bleef staan, hielden solistjes een zingend samenspraakje. Vooral „Zo'n guit" (De Wolff) en „Ka bouters" verwierven groot succes Ter wijl de zaal in het duister en het to- neel in rood ich was gehuld, liepen kaboutertjes met lantarentjes om het zingende koor heen. Koor B zong het vaste heldere toon en (afgezien van de blijkbaar onverwoest bare Leidse ,,r") beschaafd, vijf stuk- .--stuk heel mooie liedjes, waaronder jeugdzanglied van De Wolff, het on volprezen „Vlag in de wind" (Jos de Klerk) en „Ochtendliedje" (Jaap Dirks). De grote meisjes (die tegenwoordig Zilveren-Molentoernooi Eerste halve finale dinsdagavond 28 apr. LEIDEN RUnsburgsc Boys cn Zwart Wit '28 zullen elkaar op dinsdagavond 18 april ontmoeten in de eerste halve fi nale van het Zilveren Molcntoernooi van LFC. De tussentijdse loting heeft voorts uitgewezen, dat Lugdunum en het Haagse Laakkwartier elkaar in de andere halve finale op dinsdagavond 5 mei zullen ont moeten. De opstellingen voor 28 april luiden: Rynsburgse Boys: Pauw W Heems kerk B Kralt D Heemskerk J v Klaveren G Starkenburg Gvd Kwaak H de Mooij J den -Heijer N de Hoed C Heemskerk. Zwart Wit '28: Van der Laan v El- deren W Wit J Nieuwstraten A v d Giezen C Nieuwstraten D v d Knaap Scherpenhuizen v d Pols J Klasen J Oorebeek. Geveilde percelen in Leiden LEIDEN In het Venduhuis der No tarissen. werden de navolgende percelen geveild. T.o.v. not. N. W. Holtkamp huis aan de Vondellaan 1. uit de hand verkocht: huis aan de Bakhuis Rozeboomstvaat S. ge mijnd op f31.800 door dhr. A Bakker q.q.; garage op f 7.240 door dhr. Zirkzes q.q.; winkel-woonhuis Haarlemmerstraat 64; woonhuis Hoogl. Kerkgracht 7; pak huis Hoogl. Kerkgracht 1 (allen ui hand verkocht). T.o.v. Not. M. P. Kaptein herenhuis Cronesteinkade 16 op f 57.000 door L. Zitman q.q.; huis Oranjegracht 27 op f5.825 door H. D. van Weizen. T.o.v. Not. J. A. Post herenhuis Nassau'aan 50 te Oegstgeest op f 40.000 door dhr. Appe.' q.q. T.o.v. Mr Brandenberg huis Staalwijk- straat 12 op f 6 OOI door de heer Beussie. huis Uiterste Gracht 133 op 14.200 door H. D. v. Weizen, perceel Spilsteeg 17 op f 3.500 door v. Alkemade q.q. „dameskoor" heten) zongen, driestem mig, verzorgd en muzikaal, onder meer Bernhard Kothe's innige „Jesu, dulcis memoria", de engelterzett uit ,,Elias" en „Creupelken' en 't meisken fijn" van Albert de Klerk. De laatstgenoemde com positie is een verrukkelijk meesterwerkje met geniale trekken. En de dames heb ben het, keurig door De Wolff begeleid, bijzonder mooi gezongen. Als sluitstuk van deze goede avond voerden de A'tjes nog weer eens De Wolffs sprookjesspel „De Heks uit het Toverbos" op. Spel, zang en aankleding ■n het aanzien en aanhoren alleszins waard. De planobeleidingen van Ada van der Bent verdienen een pry/.ende vermel ding. Joh.vanWolfswinkcl Dploma's reddend zwemmen in Leiden LEIDEN Vrijdag werden de laatste examens in dit seizoen van de Leidse Reddingsbrigade in „De Overdekte" af genomen. Een aantal leden slaagde voor het examen A zwemmend redden, inge steld door de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. De geslaagden zijn: mejuffrouw J. Waal en de heren K. H. de Bruin, K. van Haas- teren, P. H. Kiel, B. Kders, J. Rcdegeld, R. van de Vegte, J. Westerhof ei Wilschut. School Obrechtstraat hield ouderavond LEIDEN In de aula van de ulo school aan de Diepenbrocklaan is gis teren de ouderavond van de chr.-nat school aan de Obrechtstraat gehouden. Deze stond in het teken van Veilig Verkeer Voorzitter A. P. Dees ver welkomde de ouders. Eén van de onderwijzers, de heer G. Wessel, hield een uiteenzetting over „verkeersonderwijs op de lagere school". Deze werd gevolgd door een verkeers- wedstrijd voor een aantal leerlingen de zesde klas, onder leiding van mej. H. Stortenbeker. Na de pauze vertoonde de heer R. F. S. Voerman van de Leidse verkeerspolitie enkele instructiefilms, waarbij hij dui delijke uitleg gaf. F elicitatieregisters in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Vanmiddag en morgenochtend bestaat er gelegenheid bij enkele adressen felicitatieregisters te tekenen ter gelegenheid van het huwelijk prinses Irene met prins Hugues Charles. Deze adressen zijn: V. d. Hoe- Vrouwenweg 53; Janson. Dorpstraat 19: Schuur. Zuidbuurt 22; V. d. Meer; Zuidbuurt 70; Kortmann. Miening 2. LEIDEN Gistermiddag heeft prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer zijn intreerede gehouden als gewoon hoogleraar in de letteren en wijsbegeer te aan de Leidse universiteit. De titel van zijn oratie was; Aspecten van westerse zetelsymboliek. Aan de hand van een aantal voorbeelden wees de nieuwe hoogleraar op de wijdvertakte symboliek van de zetel in de Westerse beschaving. Aan het hof van Lodewijk XIV was het slechits aan een kleine selecte groep geoorloofd in tegenwoordigheid van de koning op een zitmeubel plaats te nemen. Het meubel, dat hiertoe was bestemd, was het taboeret, dat nu tot een onderscheidingsteken werd en als een symbool van koninklijke gunst gold. De positie van de vorst zelf vond in oudsher haar symbool in de troon, het bijzonder is die in gebruik bij de kroningsplechtigheden. Engeland be zit zulk een troon in de ..Coronation Chair" in Westminster Abbey, die sinds de 14de eeuw bij alle kroningen Engelse vorsten zijn centrale plaats heeft ingenomen. Onder de zetel NV SLAVENBURG'S BANK Kort Rapenburg 20, telefoon 26405 BOUWKREDIETEN en HYPOTHEEKBEMIDDELING LEIDEN Leerlingen van ulo en uts hebben gistermiddag in de Leidse sóhouwburg genoten van de opvoering van het toneelstuk „Knecht van ■twee meesters". Onder regie van Erik Vos heeft de Nederlandse Comedie van dit kostelijke blijspel een onstuimige vertolking gegeven, waarbij het bepaald uitbundig toeging. De jeugd amuseerde zióh kostelijk met de grapjes en woordspelingen, die onafgebroken heen-en-weer flitsten en een middag van algemene vrolijkheid deden ontstaan. doni (geboren in 1707 te Venetië), die een speciaal soort tederheid toont in de manier waarop hij de mens aan de komische schandpaal zet. Hij lacht zelden de mens uit in zijn komische omstandigheden, eerder zijn het die omstandigheden zelf die de toeschou wer tot lachen dwingen. Het is daarom onjuist hem alleen als briljant, uiterst vakkundig maker van blijspelen te beschouwen. Goldoni was wel degelijk dichterlijk in zijn manier van benaderen, in de poëtische wijze waarop hij de mensen met elkaar con fronteert; in de soms bijna abstract aan doende dialoog techniek, waarbij klan ken, woorden of beelden als het ware worden teruggekaatst. En wat zo vaak als „terzijde" wordt aangemerkt, is zeker niet als uiterlijke, later geijkte terzijde naar het publiek bedoeld, maar als het hanteren van een kunstzinnige toneelvorm, waardoor het mogelijk wordt de „gedachte" en bepaal de innerlijke gevoelens tot uiting te brengen. Het kostelijke decor van Wim Vesseur droeg niet weinig bij tot de sfeer, die er was van ongedwongenheid en spon taneïteit. Vooral Herman Vinck als Sil- de minnaar van Clarice (Diana Dob- belman) was een kostelijke figuur. Hij staat op het punt met Clarice te trouwen als Federigo Rasponi ten tonele ver schijnt aan wie de vader van Clarice eer tijds haar hand heeft beloofd. Er ontstaan schone verwikkelingen, vooral wanneer blijkt, dat Rasponi Rasponi niet is, maar diens zuster in mannekleren, die de man bemint, die haar broer heeft gedood. In dienst van de zuster en haar be minde staat de knecht Truffaldino (Peter van der Linden), die zich in de onmo gelijkste bochten moet wringen om te verhinderen, dat zij te weten komen, dat hij hen beiden dient Dit was een voor treffelijke rol, waarin onnozelheid en slimheid elkaar meesterlijk afwisselden. Het slot was natuurlijk zo prach tig als men zidh maar kan voorstel len. Dat kon men rustig overlaten aan de tofïeelschhrijvÈr Carlo Goi- SASSENHEIM Naroissen- kweker Mattheiis Zandbergen (60), die met zijn gladde schedel aan Yül Brunner doet denken, kijkt op een aanstekelijk blijde manier de wereld in, net of hij je het volgende ogenblik een goede mop wil gaan vertellen en zélf. al voor pret heeft. Deze voorzitter van de gouden vereniging De Narcis, voor vakgenoten in binnen- buitenland heet hij Zandbergen Terwegen omdat er in de bollenstreek meer dan één Zandbergen woont, is ook in meer dan één opzicht een merk waardige man. Om te beginnen reist hij veel, bijzonder veel. Toen hij 25 jaar was getrouwd, werd er uitgere kend, dat hij tot dat tijdstip meer tijd in het buitenland dan in eigen land had doorgebracht. Toen k hem sprak, was hij net terug uit Engeland en moest hij dezelfde dag naar Oostenrijk. En dan is er nog iets: zijn bol- lenleventje stoelt niet alleen op geldv er dienen; het gaat bij hem ook nog een beetje om de poëzie van het vak. Grote partijen kwe ken en verkopen is zijn sterkste kant beslist niet en wat dat be treft moet hij ook de familie-eer hooghouden. Zijn vader Gernt had met 1500 variëteiten de groot ste sortering van ons land en zelf zal hij daar met 450 soorten in 1964 de tijden zijn immers ver anderd ook niet ver naast zit ten. Hij kan dolgelukkig uit Enge land terugkomen met een handje vol narcissenbollen, bijvoorbeeld 16 stuks van het soon Tahiti, waar hij f 5000 voor heeft neer gelegd. 's Winters schrijft hij veel, in boeken en tijdschriften en als enige buitenlander zit hij in de Engelse nomenclatuurcommissie, die zich met de naamgeving be zig houdt. Dat hij ook in ons land deel uitmaakt van een dergelijke commissie, spreekt eigenlijk voor zichzelf. MET drie ingelijste oude pren ten in de hand, heeft Mattheiis Zandbergen me verteld, waar dat „Terwegen" achter zijn naam van daan komt. Eens stond hier aan Matthcüs Zandbergen in Sassenhcim is behalve voorzitter van dc jubilerende vereniging De Narcis een poëtisch inge stelde narcissenkweker, die meer in het buitenland dan in eigen land vertoeft, die dolgelukkig met een handjevol nar cissen ter waarde van f 5000 thuis kan komen en die het roe rend eens is met de lofprijzingen, die Jesaja, Mohammed en Homerus aan de narcis hebben gewijd. de weg een buitenplaats Ter We gen maar dat is al weer een heel tijdje geleden. In 1918 begon va der Gerrit Zandbergen op deze plek voor zichzélf narcissen ie kweken. Vier jaar eerder hadden ds. D. J. W. Wiisterthoff en de heer R. H. Beerhorst in Sassen- heim de vereniging De Narcis op gericht, die nu een landelijk ka rakter draagt. „Waarom we geen tulpen telen Kijk, het past ons niet zowel tulpen als narcissen te kweken als we zoveel soorten narcissen heo- ben. TenminsteEr zijn 8000 geregistreerde soorten dus als je het zo bekijkt, is 450 nog maar een klein getal. Ik heb me vooral ook toegelegd op miniatuurnarcis sen en ik maak m'n zaak niet al te groot zodat we het met z'n vie ren van m'n vier kinderen schijnen de drie jongens ook zin in het vak te hebben kunnen bolwerken. Een mooi vak meneer. In de Bij bel wordt al over narcissen ge sproken. JESAJA zegt immers, dat de woestijn zal bloeien als een narcis. En in de Koran komen ze ook voor. Mohammed 'zegt: Ais men twee broden heeft, moet men er één verkopen voor enige narcis sen. Want brood is voor het lichaam maar de narcis is voor de ziel. Homerus heeft de narcis even eens bezongen: En de narcis, op wonderbare wijze glinsterend, is een verrukkelijk gezicht voor go den en mensen; uit haar wortél ontspringen honderden hoofden en om haar welriekende geuren lachen hemel en aarde alsmede de zilte baren der zee Ja, vooral de wilde narcissen geuren verrukkelijk", voegde de heer Zandbergen er aan toe. „Er zijn mensen, die zeggen, dat er maar één kant aan de bollenteelt zit: geld verdienen. Maar dat be kijk ik anders. rTELEFOONGERINKEL kwam -*■ ons gesprek verstoren. „Pa, hier is Engeland voor u". Het werd een moeizaam ge sprek, want de Nederlandse tele foniste en later ook de Engelse kon het nummer niet vinden, dat de heer Zandbergen had opge geven. „Maar juffrouw, ik kom al sinds 1924 op de Scillies." hoorde ik de heer Zandbergen zeggen. „Echt, ik ben er pas nog geweest. Nee, straatnummers hebben ze niet op die eilanden" Na geruime tijd babbelen met de Engelse en Nederlandse telefo niste, besliste de heer Zandbergen ten slotte: „Geef u het maar op, juffrouw, ik stuur wel een tele gram". De hoorn lag nog niet op de haak, of de bel begon weer te rin kelen. Een Nederlandse zakenre latie. „Ga je maandag ook naar Engeland?" Een Nederlandse vak broeder kennelijk. „Ik zie je wel in Londen," sloot Maltheüs Zandbergen dit tele foongesprek af. En toen weer tot mij: „Waar waren we gebleven'." Weer begon de telefoon te rin kelen. Ditkeer moest de inter nationale registratielijst er aan 'e pas komen. bevindt zich de Stone of Scone, de zit ting afkomstig van de troon der Schot se koningen, zodat de koning van En geland bij zijn kroning in feite op beide tronen gezeten is. Brullende leeuwen In de Dom van Aken wordt de ruim te beheerst door de marmeren troon van Karei de Grote. De troon rust op een voetstuk van zes treden in navol ging van de troon van Salomo, die in I Koningen X 18-20 wordt beschreven eeuwenlang als zetel van wijsheid macht gold. De Byzantijnse konin- hadden in Constantinopel een de leeuwen door mid- van automaten konden brullen hun staarten bewegen. Deze troon kon van de grond verheffen, waarmee het kosmische karakter tot uiting was gebracht In ons land trad gedurende de Repu bliek de symbolische betekenis van de zetel zeer duidelijk aan de dag in de zogenaamde Stoel van de Stadhouder. In het Hof van Holland en ook in de Staten-Generaal werd de stadhouder na het afleggen van de eed op een specia le zetel geïnstalleerd. Bij diens afwe zigheid verzinnebeeldde de zetel de stadhouderlijke macht. De zetel ge plaatst in de vergaderzaal van de Raad van State, die bestemd is voor de voorzitter, vertegenwoordigt ook nu nog de Koningin bij haar afwe zigheid. Hoewel de Grondwet van 1815 bij de inhuldiging van de Koning geen introni- satie kent heeft de troon als kronings symbool daarbij toch steeds een func- Een rijk versierde troonzetel werd bij de inhuldiging van koning Willem II besteld. De mahoniehouten met vergul de leeuwen versierde troonzetel waar- Willem III zich bij zijn inhuldiging bediende, werd eveneens door koningin Wilhelmina in 1898 gebruikt Koningin Juliana verkoos in 1948 bij haar inhul diging welbewust een kleine, nauwelijks opvallende, zetel. In het algemeen gesproken symboli seert de zetel een wereldlijke of gees telijke macht Het merkwaardige feit doet zich daarbij voor, dat de zetel niet alleen zijn betekenis ontleent aan de „bezitter" en dan als diens symbool fungeert maar dat hij zelf ook over een immanente kracht blijkt te beschik ken. Zo wordt het koningschap eerst bey.estigd dopr de feitelijke„troonsbe stijging" en hadden onze stadhouders hun ambt eerst dan aanvaard, nadat zij op hun zetel hadden plaatsgenomen. De zetel belichaamt in wezen dan ook zowel een creatieve als een receptieve potentie en hierin schuilt naar spreker vermoedt, de kern van de gecompli ceerde aard van de zetel-symboliek. Broodsanering in Voorhout VOORHOUT De wijksanering van de Voorhoutse bakkers is reeds inge gaan. Om alles voor de klanten zo goed mogelijk te doen verlopen, hebben zij gemeend een commissie te moeten be noemen die eventuele klachten zal be handelen: mevrouw Smolders, burge meestersvrouw, mevrouw A. J. Witte, Churchilllaan 5, mevrouw A. P. van den Berg, Boerhaavestraat 10 cn bakker J. Marijnen, 's-Gravendamseweg 11. Wel vragen de bakkers hun klanten het nieuwe systeem een paar maanden aan te zien, om dan, met mogelijke be zwaren te komen. Eclitj: paar 55 jaar samen in Voorhout Op 23 april zijn de bruidsdagen '55 jaar) ingegaan van het echtpaar Cor- nclis Hendrikus Kofltekaaq en Bernar- dina Petronella Kortekaas, geboren Boere. De bruidegom, geboren in Voor hout op 13 november 1875 aan de Dins- dagsewetering. leerde zijn bruid ken nen in Voorhout, zoals hij zich nog her innerde. in het. laanrtje van Leen van der Poel aan de Jacoba van Bei eren- weg. Daar was zij tioen werkzaam als dienstbode bij boer Hoogenduin. De bruid is geboren op 28 april 1886 te Zoeterwoude. dus hoopt in deze bruids dagen ook haar verjaardag te vieren. Van haar jeugd af heeft zij in Voorhout ge- De bruidegom begon zijn loopbaan na de lagere school als boerenarbeider voor één gulden per week. Daarna werkte de heer Kortekaas bij bloembollenkwekers en exportzaken en probeerde, al was het dan werken van 's morgens vijf tot 's avonds acht, ook zelf wat bloembollen te telen. Dit heeft zich uitgebreid met hard werken tot het moment, dat hij voor zichzelf kon beginnen. Zijn vrouw heeft hem hierbij daadwerkelijk bijge staan. Toen is het zover gekomen dat Korte kaas een stuk land kocht aan de 's-Gra vendamseweg, waar nu een bollenschuur en huis op staan, waar zijn zoon het be drijf voert. Als het goed weer is, rijdt de 78-jarige nog elke dag op zijn bromfiets naar de tuin om wat te werken. Het echtpaar woont nu in een kamer in huize St. Agnes. Uit het huwelijk zijn veertien kinderen geboren, van wie er nog elf in leven zijn, 66 kleinkinderen hebben de bejaarden. Op 13 mei zal men 's middag in „Boer- haave" bijeenkomen. Toneel voor bejaarden Voorhout VOORHOUT Ten bate van de tocht voor de bejaarden van Voorhout zal de toneelvereniging „CuLtuur Verheft" dit keer het stuk „Hoera, een drieling spe len. De opvoering heeft plaats op 28 april om 8 uur. Voor de bejaarden zelf zal „Cultuur Verheft" dit stuk 's middags half drie opvoeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3