Pro Rege: zeven nieuwe tehuizen in Duitsland Instituut tot arbitrage voor het bedrijfsleven Politieke doorbraak niet voltooid, wèl geslaagd hardwerkende Lijm en plak alles met VELPON van Ceta-Bever Een woord voor vandaag Bij ziekenhuisbouw ook luisteren naar patiënt JgrasmTAJ^^ IschmeinkH Ger. Kerken vrijgemaakt ruim 104.000 leden 2 ZATERDAG 25 APRIL 1964 Prot.-chr. werkgemeenschap P.v.d.A. De heer C. Kleywegt, voorzit ter van de protestants-christelij ke werkgemeenschap in de Par tij van de Arbeid, is van oordeel dat de politieke doorbraak als feitelijkheid en als principiële keuzemogelijkheid niet meer kan worden aangevochten. Zij is naar zijn mening wel geslaagd, maar nog niet voltooid. Op de jaarvergadering van de P.C.W.G.. die vandaag in Utrecht is ge houden. voerde de heer Kleywegt in zijn openingswoord als nieuw bewijs hier voor onder meer aan de uitspraak van de synode der Gereformeerde Kerken, die weigerde maatregelen te nemen te gen predikanten of andere ambtsdragers die sympathiseren met de P.v.d.A. of de P.C.W.G. Hij onderstreepte de con clusie van de vorig jaar door de P.C.W.G. ingestelde commissie-Wester hout. die heeft gerapporteerd over de taak van de werkgemeenschap, de gees telijke en sociale structuurwijzigingen sinds 1945 en de eventueel hieruit voort vloeiende organisatorische consequenties Dit rapport, waarin een grondige ver nieuwing wordt bepleit, zou vandaag worden behandeld. Veel waarde De heer Kleywegt gelooft dat afge zien van het voltooide in de politieke doorbraak, het bestaan van de werkge meenschappen in de P.v.d.A. een par tijbelang van niet te onderschatten waarde blijft. In het gewijzigde begin selprogramma van de P.v.d.A. wordt dat ook erkend. De ..grenzeloos opper vlakkige en dom-ondoordachte bewe ring", als zou het bestaan van werkge meenschappen in de P.v.d.A. een stuk je verzuiling in de partij zijn, wees de heer Kleywegt met klem van de hand. Het bestaan van werkgemeenschappen noemde de heer Kleywegt de beste anti- verzuiling die denkbaar is, want wie de zuilen, dat wil zeggen de verschillende levensovertuigingen ontkent, is ziende blind. Wie ze erkent, maar ze binnen een groot politiek verband brengt en daar tot samenspraak noodt, opdat ieder vanuit eigen gezichtspunt een bijdra ge levert tot het geheel van de socia listische theorie en praktijk, werkt -«nti*. in het gesprek, de wezenlijke ontmoe ting van de gemeenschappen onder ling zijn de werkgemeenschappen onder de maat gebleven. Als duidelijke vc beelden noemde de heer Kleywegt dit verband de tijdens de affaire-Irene opgeworpen vraag of een rooms-katho- liek als koning kan worden aanvaard en de discussie over de vorming van een Nederlandse C.D.U. Aan het ge sprek over dergelijke vraagstukken bin nen de werkgemeenschappen wordt, vol gens de heer Kleywegt. veel te weinig gedaan. Als het gesprek niet teveel in de top blijft hangen, maar naar bene den in de brede laag doorwerking vindt, zou het partiileven en de politieke be langstelling alleen maar nieuw leven kunnen worden ingeblazen. Zo vond de heer Kleywegt het be langrijk, dat christenen in de P.v.d.A. verplicht zijn duidelijk te zeggen waar om zij de term ..christelijke politiek" niet accepteren. De heer Kleywegt be schouwt het dan ook als een taak van de P.v.d.A.-werkgemeenschappen duide lijk te maken, dat „christelijke poli tiek" nooit duidelijk, precies, nuchter en dergelijke kan zijn en altijd politiek gezien een vat vol tegenstrijdigheden is. mensen hebben recht op de muzikale ontspanning van aan: N.V. Embwit-Bodegraven. OnÜer de maat Prof. dr. R. Schipp ers rector magnificus aan de V.U. I Prof. dr. R. Schippers (57), hoogle- raar theologie, is voor het studiejaar 11984/1965 aangewezen tot rector magni- Een geheel andere vraag ipreker of de wijze waarop c meenschappen in de P.v.d.A. werken niet moet worden herzien. De P.C.W.G. «am- als opvolger beantwoordt deze vraag positief, want I Roos. prof. dr. F. de Derde tehuis in Erie geopend Rijk subsidieert met ruim twee miljoen gulden Met een feestelijke bijeenkomst heeft de dit jaar 90 jaar bestaan de Koninklijke Nederlandse Mi litaire Bond Pro Rege gisteren haar 59ste niilitaire tehuis ge opend, een modern opgetrokken gebouwtje in het Westduitse Er- (Van een onzer verslaggevers) enkele tientallen kilometers Zegt de heer W. Nieuweboer secre taris van Pro Rege): met de r.k. cen trale is de afspraak gemaakt, dat bij de uitvoering van het project zoveel mogelijk wordt samengewerkt. De r.k. i te doen. Hi van de grens. Dit is het derde tehuis (bij Pro Rege spreekt men liever over clubhuis) in de Bonds republiek, een nieuwe stap naar het uiteindelijke doel: de bouw van in totaal 13 tehuizen, alle in de deelstaat Nordrhein-Westfa- len. Dit plan wordt uitgevoerd in nau we samenwerking met de r.k. cen trale voor militaire huizen: Pro Rege bouwt er zeven en de r.k. centrale zes. Alle bestemd voor de (Neder landse) militairen en hun gezinnen van de twee groepen geleide wapens (Nike Hercules), die in Duitsland zijn gestationeerd. Van de Pro Rege-te- huizen staan er thans drie: in Han- dorf (in 1962 geopend), in Borgholz- hausen (eind vorig jaar geopend) en In Erie, het nieuwste tehuis, dat al voor Pasen open ging, maar dat gisteren dan officieel in gebruik werd genomen. De a Blomberg (de cember dit jaar) en in Stolzenau (volgend jaar gereed). Deze laatste vier zijn aanzienlijk groter dan de tot nu toe gebouwde omdat in deze plaatsen meer militairen gelegerd zijn. De r.k. centrale, die nog geen enkel tehuis heeft geopend, bouwt in: Rhei- ne. Bad Essen. Nordhorn. Seedorf, He- sepe en Hessisch Oldendorf. Rapport Convent Chr. Soc. Organisaties (Van onze soc.-econ. redactie) Het Convent van Chr. Sociale Organisaties heeft een rapport gepubliceerd, waarin voorstel ten worden gedaan om te komen tot een systeem van arbitrage bü arbeidsgeschillen tussen werkge vers en werknemers. Het zal mo gelijk zijn na te gaan, of in een bepaalde situatie in redelijkheid van een werknemer nog een ar beidsprestatie gevraagd kan wor den. Blijken alle middelen tot vreedzame oplossing van een con flict uitgeput, dan zal ook de al of niet rechtmatigheid van een staking vast komen te staan. Langs gereglementeerde weg is dan het tijdstip aangegeven, waarop tot staking mag worden overgegaan. De commissie van het Convent, die het rapport heeft opgesteld, was samengesteld uit de heren: mr. P. Achterhof (voorzitter), prof. mr. P. Borst, mr. G. C. van Dam, C. J. van Mastrigt, mr. G. van Muiden, C. van Nierop, H. de Ruig, drs. A. B. Vaandrager en drs. D. E. Cnos- sen (secretaris). In het Convent werken samen het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, het Chr. Nationaal Vakverbond, de Chr. Middenstands bond en de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. In het rapport wordt de oprichting voorgesteld van een Instituut van goede diensten voor het bedrijfsleven. Aan dit instituut zou de stichtingsvorm gege ven moeten worden. Het bestuur dient te zijn samengesteld uit vertegen woordigers van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties (paritair). De centrale organisaties wijzen voorts een onpartijdige voorzitter aan. De te benoemen secretaris krijgt een advise rende stem. Dit bestuur moet het instituut van goe de diensten in het leven roepen, het moet een lijst van vertrouwensmannen opstellen en tevens de opstelling en handhaving verzorgen van het arbitra ge-reglement. De vertrouwensmannen zullen een grote mate van deskundigheid moeten bezitten op sociaal en economisch ter rein en bovenal het vertrouwen moeten genieten van de organisaties van werk gevers en werknemers. Voordrachten zouden volgens het rapport het best door de centrale organisaties gedaan kunnen worden. Het bestuur beslist of de voorgedragen personen op de lijst worden geplaast. Voor deze beslissing Is een 2/3 meerderheid binnen het be stuur nodig. In het rapport worden vijf mogelijkheden aangegeven om een con' fllctsituatie tot een oplossing te brengen, Voor de gesprekken zal men ongeveer twintig discussiegroepen vormen met vijftig deelnemers elk. Het dagelijks wijdingsuur zal de superintendent dr. Ja cob leiden. De talen waarin geconfereerd zal worden zijn: Engels. Frans, Russisch en Duits, voor de voltallige plenaire zitting, die het advies moeten uitbrengen, kun- In de Smetanaconcertzaal zal een nen door partijen zelf worden aangewe- vertaalinstallatie worden geïnstalleerd. VIJF VORMEN zen. De taak van het Instituut van goede diensten is het in vergaderingen bijeen brengen van de aangewezen deskundi gen en het aanwenden van alle midde len, die kunnen leiden tot een zo spoe dig mogelijk opstellen van een advies. partijdige derde. Het tot elkaar brengen van partijen zal dan in overwegende mate afhangen van de takt en het in zicht van defce adviseur. Het Instituut zal er o.m. voor moeten zorgen, dat, de adviseur partijen kan ontmoeten. De ze adviseur wordt niet gebonden aan een bepaalde procedure: de adviseur wordt aangewezen door partijen uit een lijst van vertrouwensmannen. In een speciaal geval kan ook de voorzitter van de Stichting een adviseur aanwij- van Adviseurs, die ook weer door par tijen worden voorgedragen en die met partijen gezamenlijk of afzonderlijk overleg kunnen plegen. Partijen blij' vrij een eventueel voorstel te veru pen of te aanvaarden. V redesconferentie in Driebergen voorbereid aangedui de inhoud van de arbeidsvoorwaarden door een voor partijen bindende spraak van een Arbitragecommissie te doen vaststellen. Eerst moet echter dui delijk vast staan, dat partijen zelf niet tot overeenstemming hebben kunnen ko men en dat zii het uitgebrachte advies als bindend zullen beschouwen.-Ook moe ten partijen op zich nemen met alle hen ten dienste staande middelen mee te werken aan het goed functioneren van de Arbitragecommissie. lijk. Op verzoek kan een beslissing door de voorzitter van de Stichting worden genomen. evenwel onder voorwaarde, dat alsnog de procedure van het bin dend advies zal worden gevolgd. Het Convent doet in zijn rapport ten slotte de aanbeveling. dat reeds in „vredestijd" overeengekomen dient te worden, welke procedure gevolgd zal worden, indien zich een ernstig geschil voordoet. Uitstel cursus legerpredikanten De cursus voor reservc-legerprcdikan- ten die aanstaande maandag zou begin nen, is op het laatste moment veertien De christelijke vredesconferentie, die uitgesteld. Dit heeft de hoofdle- deze zomer in Praag gehouden zal wor- ?erpredikant, ds. B. A. Bos. besloten den, zal door vertegenwoordigers ult!na overleg met minister P. J. S. de meer kerken en landen en dus meer|JonS en met het CIO-M (het contact In- kerken worden bijgewoond dan verle- ?ake overheidszaken-militair). De be den jaar. Dit is tijdens een voorbesprc-I ïrokken roscrvc-legerpredikanten (17 in king in het vormingscentrum „Kerk en t°taaD zullen van het uitstellen van de Wereld" te Driebergen bekend gewor- cursus telegrafisch op de hoogte wor den, waar de werkcommissie cn het in-1de" Kesteld- ternatlonaal secretariaat van der Het ministerie van defensie geeft als Praagse vergadering onder voorzitter-1 verwacht in de Tsjechische hoofdstad minstens 1200 deelnemers uit alle delen van de wereld, onder andere niet-officiële rooms-katholieke en zelfs Boeddhistische afgevaardigden. De bisschop van de kerk van Thüringen, D. Moritz Mitzenheim uit Eisenach, een lid van de raad voor buitenlandse za ken, dr. Hanfried Krüger uit Frankfort a.d. Main en de bisschop van het oos telijk deel van de Berlijns-Brandenburg- se kerk. de superintendent, D. Günter Jacob uit Cobbus en de waarnemer uit de Hessen-Nassause en de Westfaalse kérk hebben reeds bericht aanwezig te zullen zijn. De Wereldraad van Kerken, de Lutherse Federatie en de Hervorm de Wereldbond zullen ook op de confe rentie vertegenwoordigd zijn. Tijdens de besprekingen in Drieber gen is vastgesteld, dat een van de spre kers uit Europa. Azië, Afrika, Noord- Zuid-Amerika een referaat zal hou- defensie ons over deze kwestie heeft gedaan als volgt: ..De hoofdlegerpredikant heeft in overeen- stefnming met de voorzitter van het CIO-M en met de minister van defensie besloten de aanvang van de opleiding van reserve-legerpredikanten voorlopig veertien dagen uit te stellen. Hierdoor worden de betrokken kerkgenootschap pen in het CIO-M in de gelegenheid ge steld nader overleg te plegen. De predi kanten die op 27 april deze cursus zou den gaan volgen, worden telegrafisch van deze maatregel op de hoogte ge steld". Nieuw gezangenboek Het nieuwe gezangenboek van de Ge reformeerde Kerken zal zo is de be doeling in de maand september ver schijnen. In dit boek zijn de beide be staande gezangenbundeltjes met de i Sebrachte herzieningen opgenomen e nieuwe gezangen, die door de laatste synode zijn aanvaard. In totaal bevat de nieuwe bundel 119 gezangen. Ook zijn de nieuwe liturgische formulieren, voor zover deze reeds officieel zijn vastge steld. in het boek opgenomen. Verdci vindt men er de vernieuwde teksten in voor gebeden voor en na het eten en het morgen- en avondgebed. Hoewel het hoofddoel van de tehui zen is gelegenheid voor godsdienstoefe ningen te geven (immers. Nederlandse kerken zijn er niet) willen zij ook cul tureel centrum zijn. waar ook de ge zinnen van de militairen (meest be roeps) kunnen worden ontvangen. Daar voor zijn er alle mogelijkheden: er is een ruime recreatiezaal met bar en een biljart-zaaltje, een tv-zaaltje en een stu- Er bestaat een enorme behoefte aan een dergelijk clubhuis, zegt ds. W. J. Schönhard, de geestelijk verzorger in het tehuis. In Erie is zo goed als niets te doen. Hier zullen de mensen elkaar het noordelijk ge-1 kunnen ontmoeten in een aangename centrale bouwt deelte van de deelstaat terwijl Pro Rege het zuidelijk deel voor haar rekening neemt. De predikant verleent in „zijn" tehuis gastvrijheid aan de aalmoezenier, aan de andere kant mag de predikant vrijuit over de r.k. tehuizen beschik ken. Wel wordt strikte zelfstandigheid gehandhaafd. Voor de bouw verleent het Rijk een aanzienlijke subsidie: voor de zeven te huizen stelt het ruim twee miljoen gul den beschikbaar. De inventaris moet echter door Pro Rege zélf worden be taald. De heer W. Nieuweboer: een be langrijk gedeelte van dit geld kunnen wij bijeenbrengen dank zij de zgn. „kop jesactie". Bij vele van 90.000 Pro Rege-leden zijn deze spaarpotjes (in de vorm van kopjes) ondergebracht met het doel er elke week een dubbeltje in te sparen. Daarnaast verlenen voor de versprei ding van deze potjes medewerking de Nederlandse Christelijke Vrouwen Rond, de Christelijke Plattelands Vrouwen Bond en de Gereformeerde Vrouwen Bond. Dank zij deze steun konden we vorig jaar 50.000 van deze winstgeven de kopjes „uitzetten", aldus de heer Nieuweboer. Nog meer Het Duitse project wordt groots aan gepakt. Bekendheid eraan geeft de bond met het in een oplage van 100.000 verschenen blad Perspectief '64. In het najaar hoopt men uit te komen met Ka- leidoscoop '64, waarin de resultaten van de bouwplannen zullen worden bekend gemaakt. Overigens is het zeer waar schijnlijk dat het bij deze zeven tehui zen niet zal blijven. Volgend jaar zal het aantal in Duitsland te stationeren Nederlandse groepen geleide wapens met twee tot vier worden uitgebreid, terwijl daaraan later nog een groep zal worden toegevoegd. Deze groepen maken deel uit van de NAVO-gordel, die van Denemarken tot Griekenland zal lopen. Vermoedelijk zullen de nieuwe groepen dieper Duitsland in worden gelegerd. Zoals bekend worden deze uitgerust met de Hawk, die bedoeld is als afweermid del tegen laagvliegende vliegtuigen. Waar de militairen ook mogen komen, wij zullen zorgen dat we er zijn, zegt de heer Nieuweboer, al was het in War schau. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Papendrecht: P. Alblas te Scherpenisse: te Nieuwe Tonge: B. Ha verkamp te Groenekan. te Veenendaal. pl.-toez.): G. Boer te Huizen (NH); voor Hoogezand (toez.): H. Zuiderveld te Zuidhoorn (Gr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Aardenburg-Breskens: H. D. de Wit, kand. te 't Harde. Benoemd tot geestelijk verzorger psy chiatrisch ziekenhuis te Wolfheze: H. Winding, ziekenhuispredikant te Gro ningen. die deze benoeming heeft aan genomen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Midelstum (bij acclama tie): A. Geelhoied te Zwagerveen en Zwaagwesteinde. CHRIST. GEREF. KERKEN Pracht handen en nimmer ruw of schraal Hamea-Gelei Tube 1.60-95 et Het nauwgezet onderhouden ran allerlei geboden biedt geen enkele garantie voor het bereiken van de volmaaktheid, voor het verwerven van het eeuwige leven. Er kan in het leven van een mens een barrière zijn, die hem of haar de weg daarheen verspert. Zélfs kan het zo zijn, dat wij tot de dag van onze dood helemaal niets merken van de aanwezigheid van zo'n hindernis. Dacht u, dat de rijke jongeman, die met de vraag om een recept voor het eeuwige leven bij Jezus kwam, van zichzelf wist, dat het geld hem tot de grootste verzoeking was geworden? Het kan ook wat anders zijn, maar hier was het de verzoeking van het puur materiële. Jezus opent deze jon geman de ogen maar hij gaat bedroefd heen, hij kan niet breken met zijn geld en goed. En als dan Jezus zegt, dat het moeilijk is voor een rijke het Koninkrijk Gods binnen te gaan, roepen de discipelen verslagen uit: Wie kan dan behouden wordenWaren zij ni$t onder de indruk van het serieuze leven in elk opzicht, dat de rijke jongeman leidde? Ziehier het antwoord van Jezus: „Bij de mensen is dat onmogelijk, maar bij God zijn alle dingen mogelijk." Wil Jezus een einde aan het gesprek maken en spreekt Hij nu een soort van formule uit, die men zou kunnen opvatten als een dooddoener? God dank niet! Jezus verkondigt de grootste waarheid: er is een kans voor iedereen, ook voor de rijken, die zo moeilijk afstand kunnen doen van hun bezit, die denken in geld. God zélf kan hen daarvan genezen. Dat kan Hij alleen, dat gaat uit boven alle menselijke overwegingen of het kan of niet mogelijk is. Bij God zijn alle dingen mogelijk: een rijke bekommert zich niet meer om geld en goed. Hij heeft een grotere schat ont dekt. Hij kan zeggen: Want beter dan dit tijdelijk leven is Uwe goedertierenheid! Op het ogenblik zijn in Erie nog maar Wij lezen vanavond: 2 Kronieken 29 vers 1 tot en met 11. tchf"d.Vdit'a7iïta? nibijtoe! Morgen lezen wij: 2 Kronieken 29 vers 20 tot en met 36. komst snel zal groeien. Binnenkort zal een 70-tal nieuwe hulzen worden ge-1 bouwd, bovendien komt er een school, waardoor de leefbaarheid voor d« derlandse kolonie aanzienlijk zal den verbeterd. Thans wordt nog les gegeven in een ruimte in het kamp, waar de heer Meijer uit Tiel elke dag zijn zeven leer- lingetjes ontvangt, Prachtig werk Tehuisleider is Wim Brinkman uit Oudenhoorn (26 die samen met zijn jonge vrouw en twee zoontjes van 3 en 1 jaar een woning in het tehuis hebben gekregen. Prachtig werk. zegt hij, ik heb het altijd gewild. Nu is het er dan van gekomen. Het is zijn eerste tehuis, maar zon der ervaring is hij er niet gekomen. Zijn vader is leider van het Pro Rege- tehuis in de Harskamp, zodat hij er als het ware tussen de militairen is opge groeid. Trouwens ook zijn vrouw kent het „vak": zij assisteerde geruime tijd in het Pro Rege-tehuis in Ossendrecht. Hét is hier pionierswerk, zeggen zij, maar dat trekt ons wel. Uiteraard werden ook zij gisteren in de feestelijkheden betrokken. Het was een plechtigheid, die werd bijgewoond door tal van (Nederlandse en Duitse! autoriteiten. De opening werd verricht door ds. J. W. Jongbloet, hoofd geeste lijke vorming van de tweede «roep ge leide wapens en tevens hoofdbestuurs lid van Pro Rege. H Wetenschappelijk onderzoek gewenst MEENT 116 - ROTTERDAM AAN het slot van een twee daags te Amsterdam ge houden symposium over de zie kenhuisbouw in Nederland is een resolutie aangenomen waarin wordt vastgesteld dat de vorming van een nationaal instituut voor het verrichten van wetenschap pelijk onderzoek voor de bouw van ziekenhuizen noodzakelijk is. De ruim 550 directeuren en direc trices van ziekenhuizen, .archi tecten en adviseurs op het gebied van de bouw en inrichting van ziekenhuizen en leidinggevende personen in het ziekenhuiswezen, spraken in deze resolutie uit dat in dit instituut alle kennis, erva ring en wetenschappelijk onder zoek op het gebied van zieken huisbouw in ons land dient te worden gebundeld. Het symposium, wijst er in de overwegingen bij deze resolutie op, dat een in de geschiedenis van ons land ongekend omvangrijke (Van onze kerkredactie) Dezer dagen is verschenen het nieuwe jaarboekje van de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt). Volgens de statistiek was het to tale lidmaatschap (doop plus be lijdenis leden) per 1 januari van dit jaar 104.114. Dat is 1797 meer dan per 1 januari 1963. Het totaal aantal belijdende leden was 54.348, dat is 956 meer dan per 1 januari 1963. Het aantal plaatselijke gemeenten is volgens de statistiek het vorig jaar ge daald van 309 tot 307. Het aantal pre dikanten is met één verminderd tot 251. Er zijn nog 88 vakante gemeenten te gen zeventig volgens de statistiek van het vorige jaarboekje. Het jaarboekje begint met een alfa betische lijst van de plaatsen waar zich vrijgemaakte gereformeerde ker ken bevinden. Dan volgt een lijst van de 251 predikanten plus de emeriti-pre- dikanten. vervolgens komt een necrolo gie van predikanten die sedert 1944 (het jaar van de scheuring in de Gerefor meerde Kerken) gestorven zijn. Het boekje bevat verder alle moge lijke gegevens over de plaatselijke ker ken. verenigingen, de Theologische Ho geschool etc. In dit boekje is ook een lijst opgenomen van alle plaatselijke schoolverenigingen van vrijgemaakt-ge- reformeerde signatuur, en van alle bla den die in deze kring verschijnen. Evenals voorgaande jaren zijn ook de gegevens opgenomen betreffende de bui tenlandse kerken, zoals de Free Refor med Churches of Australia, de Canadian Reformed Churches, die Vrije Gerefor meerde Kerke in Suid-Afrika en de Vrij gemaakte Kerken van Oost-Soemba. bouiu van ziekenhuizen van aller lei grootte en typen in de naaste toekomst zal moeten plaatsvin den. Hiervoor zal meer dan twee miljard gulden uit het nationale in komen moeten worden afgezon derd in een betrekkelijk klein aan tal jaren. Deze grote investering in de bevordering van een zo hoog mogelijk peil van de klinische- en poliklinische volksgezondheids zorg, vraagt een optimale beste ding van de vereiste bedragen. Tijdens de gistermiddag gehouden slotzitting van dit door de samenwer kende Amsterdamse ziekenhuizen geor ganiseerde symposium kwam dr. J. C. M. Hattinga Verschure, voorzitter van de voorlichtingscommissie van de hoofdstedelijke ziekenhuizen, tot de conclusie, dat regionale samenwerking tussen ziekenhuizen van Het grootste be lang is voor een voortvarende ontwik keling van het ziekenhuiswezen, een goede coördinatie op medisch-techniscb gebied en daarmede voor de juiste be hartiging van de belangen van de pa tiënten. Regionale samenwerking is. gezien vanuit de problematiek van elk ziekenhuis, individueel noodzakelijk en naast do werkzaamheden van de lande lijke ziekenhuisverenigingen mogelijk. Het Amsterdamse symposium is een van de resultaten van de samenwer king waartoe de hoofdstedelijke zieken huizen twee jaar geleden beslotén. SLOTWOORD De voorzitter van het symposium, dr. M. Plooy, wees er in zijn slotwoord op dat de uit het gehele land afkomstige congressisten twee dagen intensief de vraagstukken van de bouw, uitbreiding en inrichting van ziekenhuizen hadden bestueerd. Maar, aldus dr. Plooy, bo ven en achter deze bezinning op technisch, financieel en organisatorisch gebied, rijst voor ons op de stille, ang stige figuur van de zieke mens, voor wie alle zekerheden zijn weggevallen en die is komen te verkeren in een toestand van afhankelijkheid en hulpe loosheid. Bij al het studeren en over leggen over ziekenhuisbouw dienen wij naast de geneesheer, de verpleegster, de architect, de econoom en andere deskundigen, ook te luisteren naar de patiënt, die steeds en overal in de be raadslagingen aanwezig is. Nu ook in grote lies! Tot nog toe was mijn dochter altijd met de bus naar school gegaan. „Maar", was haar beloofd, „als je zeven jaar bent, krijg je een fiets." Op de avond voor haar verjaardag spookte ze om tien uur nog rond met een wii-moe snuitje en toen ze eindelijk door de slaap werd overmand was haar hart nog vol twijfel. Die fiets was haar dan wel beloofd, maar voor je hem echt in het be zit had, was het nog een zaak vol vraagtekens. Toen ik. wat later nog even, naar haar ging kijken lag ze één en al vrede in diepe rust, de slaap- beer dicht en beschermend tegen zich aan. Mijn man sloop ook binnen en zo vormden we het al oude lieve plaatje van pa en ma bij hun slapend wicht. „En dat laten we nou morgen per fiets op het verkeer los", fluisterde ik. „Doe niet zo sentimen teel" siste mijn man terug, „jij houdt dat kind veel te lang klein". „Jaja" viel ik hem in de rede „en de jongens waren al veel zelfstandiger op hun zevende, stil maar, je hebt gelijk". Eindelijk was ze dan jarig en toerde ze op de fiets naar school, geëscorteerd door haar grote broers. Ik ben blij met de verkeerslessen op school uit de vrolijke instructieve boekjes, ik ben blij met de veilig verkeer uitzendingen voor de te levisie, maar de onrust blijft. Als ik twijfelde aan het bestaan van legioenen beschermengelen, zou die onrust zelfs onverdraaglijk zifn. Tegen de tijd dat ik het stel uit school verwacht drentel ik onwillekeurig naar het raam en ik voel me pas dan weer prettig als ik ze, hard bellend en nog he lemaal heel, thuis zie komen. Gisteren kreeg ik de schrik van mijn leven De jongens trapten de laan op. met verbeten zorgen-gezichten, zonder hun zusje. Duizend ge dachten wervelen in enkele seconden door je hoofd, dat je dan koel tracht te houden. Ik stórm de naar buiten. „Wat is er?" „Geen paniek" was het stoere commentaar van de oudste. ,,'t Is haar eigen schuld", vulde de ander on heilspellend aan. Kalm blijven, dacht ik koortsig. „Waar is ze? Waarom zijn jullie niet bij haar Ifaetang&Có en gebleven? Heeft ze zich erg bezeerd?" tetterde ik ongerust. „Ze zit op het paaltje bij het kromme weggetje wij zijn hier voor een krijgsraad". Het was mij zo helder als koffiedik. „Maar wat is er dan ge beurd?" „Er is niets gebeurd, helemaal niets, alleen wil mevrouw niet langer met ons meefietsen, me vrouw wil apart rijden" sneerde de oudste. „Mevrouw wil apart rijden?" herhaalde ik stompzinnig, maar eindeloos opgelucht. „Zo. en wat toen?" ,Nou, ik dacht dat jij dat nooit goed zou vinder en toen heb ik haar fvets vastgebonden aan een paal, zodat ze wel moest wachten tot we weer bij haar kwamen met een boodschap van jou." „Goed. gedaan, heren", prees ik. Op een stuk pa pier schreef ik: „Mevrouw. Kom direct met de jongens naar huis. U mag niet alleen. Uw moe der." In mijn gedachten zag ik haar met een spinnig gezicht op dat paaltje zitten, de neus in de wind en zeker van de uiteindelijke overwinning. Ik bereid de mij ernstig voor op een nummertje hogere pe dagogie. Toen ze binnen waren begon ik: „Zo en nu moet je eens..." vervolgde ze: „Ja, een mannetjes-eend, eens 'n hele koppel over het fietspad. De jongens konden er nog langs, maar ik had de keus tussen de struiken in, tegen een boom af of over de eend heen. Nou, toen werd het de eend, maar hij linp gewoon door, hoe bestaat het. En de jongens wa ren er bij, nou, en het is toch gebeurd; dus kan ik net zo goed alleen fietsen, waar of niet?" Er was geen speld tussen te krijgen. Mijn op voedkundige talenten waren te gering hier on middellijk iets te klaren. Het leek me trouwens ineens ook typisch een karweitje voor een vader. De preek had ook niet zo'n dolle haast, het was immers woensdag, dan was er 's middags geen school en hoefde er niet gefietst te worden. Later aan tafel vroeg mijn dochter: „Tegen wie knipoog je?" „Tegen jou in ieder geval niet" ontweek ik. Ze zou me immers niet begrijpen. Want ik knipoogde tegen de narcissen in de tuin, waarachter ik de le gioenen beschermengelen vermoedde. MINK VAN RIJSDIJK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2