Bruin-rode aarde van Dothan bewaart een schat aan geheimen 7 paviljoens getuigen van hogere waarden GEESTELIJK DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 25 APRIL 1964 Prof. dr. B. van Elder en op expeditie Genade genoeg Iedere dag opnieuw is er een stroom van nieuws uit de kerken. Er komen verslagen van kerkelijke vergaderin gen. Er zijn discussies over tientallen onderwerpen. En vrijwel iedere week komt er wel een boek uit over het een of andere christelijk onderwerp. In die veelheid is het gemak kelijk om de kern van het evangelie te vergeten. Waar gaat het eigenlijk om? Er is gestreden over bepaalde zaken, als waren zij levens kwesties." Hoeveel woorden zijn er niet geschreven over de vraag of er gist ver mengd mag zijn in het brood dat op de avondmaals tafel komt. En op het ogen blik, in verband met de her doop van prinses Irene, is weer de vraag aan de orde gekomen of de doop geldig is bij onderdompeling, be vloeiing of sprenkeling. Een man die veel geschreven heeft over vele theologische onderwerpen, heeft onlangs een opmerkelijke preek ge houden. Het was de beken de Zwitserse theoloog, prof. dr. Karl Barth die in de ge vangenis van Bazel preekte, een plaats waar hij graag komt. Hij begon zijn preek met de woorden: „Sommige uwer hebben wellicht horen ver luiden, dat ik in de laatste veertig jaar vele en deels zeer aikke boeken heb ge schreven. Ik mag echter frank en vrij en tevens vro lijk erkennen dat de vijf woordjes: „Mijn genade is u genoeg veel meer en iets veel beters zeggen dan de i stapels papier, die ik intus sen rondom mij heb opge hoopt." Barth vervolgde: „Deze vijf woordjes zijn genoeg wat j ik van mijn boeken in de verste verte niet zou kunnen zeggen. Wat aan mijn boe ken deugdelijk mocht zijn, zou op zijn best hierin kun nen bestaan, dat ze van ver re heen wijzen naar datgene, wat deze vijf woordjes zeg gen. En wanneer die boe ken van mij tegelijk met die van de hele wereld al lang zullen zijn verouderd en vergeten, dan zullen deze woordjes nog altijd in eeuwi- j ge volheid hun licht geven: Mijn genade is u genoeg." Hier hebben we het wonder van het evangelie. Barth heeft er veertig jaar over geschreven en is nog lang niet uitgestudeerd. Maar de eenvoudigste mens kan het toch begrijpen en beleven. Het feit dat Gods genade ge noeg is voor een ieder houdt niet in dat er geen theolo gische studie behoeft te zijn. De theologische studie be hoeft evenmin de genade onmogelijk te maken. Het is niet het een of het ander. Gods genade is genoeg voor de grootste zondaar, de diepst gevallen mens, de knapste theoloog. Maar geen kina van God krijgt genoeg van het evangelie. Hij moet er altijd weer in studeren; hij vindt steeds nieuwe schatten. Iedere bijbellezer weet dat Dothan de oud-testamenti- sche plaats is, waar Jozef, de zoon van Jacob, door zijn elf broers naar Egypte werd ver kocht. Dit Dothan nu is deze weken het terrein van activi teit voor een groep Ameri kaanse onderzoekers, om meer gegevens van de ge schiedenis van deze omgeving te weten te komen. De leiding van het archeologisch onder zoek berust bij prof. dr. B. van Elderen, hoogleraar in de vakken van het Nieuwe Testament aan de Theologi sche Hogeschool van de Christian Reformed Church te Grand Rapids, Michigan, die dezer dagen naar Jorda nië is vertrokken. Dothan is door de eeuwen heen een belangrijke stad geweest, vooral van militair standpunt ge zien, omdat het aan een bergpas lag. Een behoorlijk leger had in de vlakte voor Dothan goed de ruimte en menigmaal in het grij ze verleden is deze omgeving dan ook toneel van strijd geweest. Eens marcheerden de Syriërs op Do than aan, zo lezen we in 2 Ko ningen 6, en de profeet Elisa bad de Heere de dreigende vijand met blindheid te slaan. Dat is inder daad ook gebeurd, want volgens 2 Koningen 6 vers 18 „sloeg Hij hen met blindheid, naar het woord van Elisa". Vermoedelijk bete kent de naam Dothan „bronnen", en „Dothaim" zou een nauwkeu riger aanduiding zijn van deze stad, die aan de karavaanweg Da mascus—Egypte lag. Vondsten De Amerikaans-Nederlandse professor Van Elderen bracht ook in 1962 enige maanden in Dothan door. Van de vroegere stad is niet veel meer over. Een paar arme lijke boerenwoningen is ongeveer alles wat nog over is, althans zichtbaar, want de „buit" ligt on der de bruin-rode aarde van de heuvel, vanwaar de inwoners van Dothan de omringende vlakten konden overzien. De archeologen moeten dan ook letterlijk in het „zweet des aangezichts" werken om een grijs verleden zijn gehei men te ontfutselen. Sedert 1953 worden in Dothan regelmatig oudheidkundige onder zoekingen verricht, en in de loop der jaten is reeds heel wat aan de oppervlakte gebracht. In 1962 was de grote vondst de ontdek king van een grafkuil, waarin de stoffelijke resten van ongeveer 70 personen werden aangetroffen. Men vond er ook ruim 500 voor werpen zoals lampen, kruiken, schalen, enz. De vondst dateerde van de tijd van de Richters, dus ongeveer 1200 voor Christus, en droeg dus aanzienlijk bij tot een betere kennis van dit tijdvak. Op de Olijfberg De opgravingen worden verricht onder auspiciën van de Near East School of Archaeology, een nog tamelijke jonge instelling, die de steun geniet van orthodoxe groe peringen in de Verenigde Staten. Dit jaar telt de school 24 studen ten. voornamelijk afkomstig van ..evangelical" instellingen voor ho ger en/of theologisch onderwijs. Dr. Van Elderen zal een deel van zijn tijd besteden aan het geven van colleges in bijbelse oudheid kunde aan deze school, die gele gen is op de Olijfberg in Jeruza lem een ideale omgeving om meer kennis over de bijbel en de daarmee verwante vakken op te doen! Zes van de studenten, die dit jaar cursussen volgen, zijn af komstig uit de Christian Reformed Church, en hun namen zijn al bij na even Nederlands als die van hun in de oudheidkunde zo geïn teresseerde hoogleraar: Marlin Van Elderen (zoon van professor Van Elderen), David Zandstra, Tom Hoeksema, John Le Grand, Douglas Warners en John Van De tijd moge dan stil staan in Dothan, de archaeologen moeten flink opschieten, want ze moeten voor eind mei hun opgravingen hebben voltooid. Dan is er nog een maand gelegenheid om de vondsten nader te bestuderen. Een deel van de opbrengst gaat naar de regering van Jordanië, in wier gebied Dothan ligt. De oudheidkundige dienst van dit land beschikt over uitstekend ingerich te musea, waar in de loop der jaren reeds honderden prachtige, waardevolle voorwerpen hun weg hebben gevonden. Maar de expeditie mag zelf ook een flink deel houden. Gewoonlijk werken de expedities op een 50/ 50 basis, en dat is bevredigend voor beide partijen. In de studeer kamer van prof. dr. Van Elde ren en in vitrines van de Theolo gische Hogeschool van de Chris tian Reformed Church te Grand Rapids vinden belangstellende be zoekers heel wat voorwerpen die tot voor kort in de bodem van het Heilige Land rustten. Interessant is, dat Dothan des tijds geïdentificeerd is door een Nederlander, de archaeoloog C. W. M. van de Velde. Hij stelde vast dat de tegenwoordige heuvel Dothan de plaats van de bijbelse stad Dothan geweest is. Dothan lag op een heuvel van ruim 3G meter hoog. een solide rotspar tij. en moet in de oudheid zijn uitgekozen als stad omdat er bron nen in de buurt waren én omdat een stad op een hoogte gebouwd, beter zijn eventuele vijanden van zich af kan slaan. Vandaar dat dan ook gedurende 3000 jaar op eenvolgende generaties daar hun tenten hebben opgeslagen. Er wer den steeds nieuwe woningen ge bouwd op de ruïnes van de on derkomens van het voorgeslacht. Watertunnel In ieder geval, prof. Van El deren was niet meer te houden de laatste dagen voor zijn ver trek. Hij had een paar weken te voren vernomen dat in de buurt van „zijn" Dothan in de vallei van de rivier Jordaan een gehei me watertunnel uit de tijd van de Richters was ontdekt. Wie weet wat deze expeditie aan het licht brengt. Prof. Van Elderen hoopt zijn expeditie vooral te la ten werken aan de afgraving van een Romeinse muur. In 1962 had hij al overblijfselen van deze stadsmuur aangetroffen, maar er was geen tijd meer beschikbaar om het werk te voltooien. Volgens professor Van Elderen zijn er positieve aanwijzingen dat in de tijd van Christus' rondwan deling op aarde Dothan een flin ke stad met een paar duizend in woners is geweest. De naam van de stad wordt in het Nieuwe Tes tament overigens niet genoemd, maar elke expeditie brengt nieu we hoop voor meer gegevens. Wat er ook gevonden moge wor den, een ding weet men vrij ze ker. De gewoonten van oeroude tijden zijn niet veranderd. Daar is een collega van dr. Van Elde ren achter gekomen, toen hij de heuvel Dothan aankocht. Ja, Do than is Amerikaans bezit, al wap pert de Stars and Stripes niet van de heuvel. Dat zou te veel onrust verwekken in deze politiek zo licht ontvlambare Arabisch» wereld. Toen de collega, dr. Free, de berg had aangekocht, bleek dat de bomen op de heuvel niet in het contract waren begrepen Daarvoor moest hij een apart be drag bijbetalen. Toen hij ophel dering vroeg, bleek dat een ge woonte uit de tijd van Abraham nog springlevend was. Leest u er het verhaal zelf maar eens op na in Genesis 23. Taart De tegenwoordige heuvel is door deze intensieve stadsbe- bouwing ruim 60 meter hoog. Men moet ruwweg 30 meter aarde weggraven voor men op de kale rotsbodem belandt. De archaeoloog dr. Joseph P. Free van Wheaton College, Wheaton, Illinois, Ver. Staten, heeft vast gesteld dat in de periode van 3000 voor Christus tot 300 in on ze jaartelling 14 steden zijn ge bouwd en... verdwenen. Dothan Is daarom te vergelijken met een enorme taart met 14 lagen, waarvan iedere laag een oud heidkundige doet watertanden. Naar Nederland In de loop van juli hoopt pro fessor Van Elderen terug te ke ren naar Grand Rapids. Hij reist via Nederland, waar hij een week hoopt te verblijven. Met een char tervliegtuig van de Nederlandse Immigrantenvereniging te Grand Rapids, welke vereniging een warme plaats in zijn hart heeft, hoopt hij naar Michigan terug te vliegen. „De bedoeling van dit oudheid kundig werk, dat wij de komende weken te Dothan en omgeving hopen te doen. is om meer licht te werpen op de geschiedenis van het volk Israël. Dat volk leefde temidden van andere volken en was met duizenden draden van zijn bestaan aan zijn omgeving verbonden, door handel, cultuur, politiek, en andere ontwikkelin gen", meent professor Van Elde- In de streek van Dothan uh veel gegraven. Zo is men ijverig heiig geneest met de heuvel Teil Balata. Deze heuvel verborg het bijbelse Sichem. Reeds 2000 jaar voor het begin van onze jaartelling bet ond zich hier een ommuurde stad, waar van de fundamenten zijn bloot gelegd. „W'j stellen evenwel voorop, dat het er ons als reformatori sche christenen nooit om gaat om de bijbel door middel van archaeologtsch onderzoek te veri fiëren. Wij geloven de bijbel en de waarheden die er in vervat zijn. Dat is principieel ons uit gangspunt. De oudheidkunde kan door middel van opgravingen licht niet veranderen....' werpen op situaties, die men tot nu toe niet geheel kan begrijpen, kan het christelijk geloof Het geloofsgetuigenis is beter vertegenwoordigd op de New Yorks onofficiële wereldtentoon stelling dan ooit te voren. Dat ook de kerk zich laat horen en zien te midden van de zeer ma terialistische stands van zaken mensen is niets nieuws. Reeds de Amerikaanse evangelist D. L. Moody greep in de vorige eeuw zijn kans toen de wereld tentoonstelling naar Chicago kwam. En sindsdien is er vrij wel geen tentoonstelling ge weest, of op de ene of andere manier liet de kerk van zich horen. Maar nog nimmer is het voorgekomen dat op één ten toonstelling zeven verschillende stands getuigenis willen afleg gen van het feit dat er hogere waarden zijn dan geld. Toch laten de zeven godsdien stige paviljoens niet in de eerste plaats een indruk achter van ver scheurdheid van het christendom. Ze staan verspreid over het gehele terrein en laten eerder een indruk na van de veelzijdigheid van het geloof en de kerk. Protestants-orthodox Iets van die veelzijdigheid is reeds te bespeuren in het protes- tants-oosters-orthodoxe pavil joen. Hier bevindt zich een ker kelijke tentoonstelling en niet eens in het klein. Vier-en-twin- ttg kerken en godsdienstige or ganisaties zijn hier vertegen woordigd. Vele bezoekers zullen in de eerste plaats een blik wil len werpen op het verbrande kruis uit de door bommen ver woeste kathedraal van Coven try. Zij zullen ook de kostbare (2 miljoen gulden) ikoon, de maagd van Kazan, willen zien. Sinds 1630 tot de bolsjewisti sche revolutie bevond zij zich in ej de Kazan Kathedraal te Moskou. r Maar toen de communisten de viezen nodig hadden, verkoch ten zij deze ikoon, die met meer dan duizend edelstenen is ver- e medewerkers met be- kan zien, ook al duurt hij maar i tonnen electronisch ma- een half uur. De film. in Todd- de AO systeem wordt vertoond op e demonstratie UIJU,„. de natuur. Een cirkelvormig scherm, wat de glas, een scha- druk geeft dat de kijkers kreet breekt L_ duw wordt bevroren, ogen kunnen film betrokken worden. De titel ui het donker zien. een flits van van de film is „De mens in de een miljoen volt wordt door een vijfde dimensie", menselijk lichaam gejaagd, me- Het is helemaal niet erg als talen ringen drijven in de lucht, mensen geen Engels verstaan. want aan iedere stoel is een kop- ~.j telefoon en naar verkiezing kan de Russisch-Orthodoxe Kerk «iken'* <>m het evangelie uit te de kijker de film volgen ln het in de Verenigde Staten. dragen. Maar in dit paviljoen is ook het grootste protestantse twist punt te vinden. Heel wat strijd is reeds gevoerd over de vraag of het wijs is de film „Parable" te draaien, die men uitgekozen heeft om de boodschap van het evan gelie op een moderne manier dui delijk te maken. De film wordt gedraaid door de Protestantse Raad van Kerken van New York. In de film wordt Jezus ge- Moon Getuigenis ontbreekt niet op Hew Yorks Expo Russisch, Japans, Chinees, Spaans. Frans of Duits. Ook daar zijn .tientallen raadgevers dagelijks aanwezig om na afloop van de voorstelling (van tien tot tien, ieder uur op het uur) met de men sen verder te praten over het evangelie. Wy cliff-vertalers schilderd als een clown. Zelfs de president-directeur van deze we reldtentoonstelling, Robert Moses, afloop Hoe modern ook, op de tentoon- Drie maal per dag geven dr. stelling is niet vergeten dat er George E. Speake en James nog altijd stammen zijn die in het voorstelling. Meer dan stenen tijdperk leven. De organi- heeft de raad gevraagd de film tot rvangen door Maar noch naar zi. naar de smeekbede van honder den predikanten wilde de raad duizend raadgevers zullen bij satie die zich Wycliff bijbelverta- toerbeurt aanwezig zijn om na Iers noemt heeft een paviljoen in- nensen aan te schieten om gericht gewijd aan de tweedui- gesprek van hart tot hart zend stammen die nog geen deel andere. te komen. De ervaring opgedaan de bijbel in hun eigen taal zijn stem, noch 0p de wereldtentoonstelling van hebben. Maar tevens laat dit pa- Seattle doen de initiatiefnemers viljoen zien wat de kracht van de op rekenen dat men met on- bijbel i kerken luisteren. Hij heeft geveer honderdduizend doorgezet. De film is poging om via pantomime de evangelieboodschap van verzoe ning uit te dragen in de vorm van een gelijkenis met de we reld getekend als een circus. Het antwoord van de secretaris-gene- de Raad van Kerken De schilder H. Douglas Risebo- persoonlijk gesprek zal kun- rough heeft in vijf panelen die nen voeren over hun geestelijk drie en een halve meter hoog en leven en hun verhouding tot God i*1 totaal 35 meter_ lang zijn de in het algemeen. New York de Expo wa het recht heeft geschiedenis geschilderd van stam in Peru die met het evan gelie in aanraking is gekomen. Centrale figuur van deze enorme schilderijen, die een bijzonder goe- Billy Graham „t-, „T,. Ook Billy Graham zal niet ,„.t de president breken, althans zijn naam niet. de kritiek hebben gekregen, i/de .Wij geloven ~.e" ?,a' h|J éen dag aanwezig zijn. vroegere koppensneller, het be- - ...iit heeft om Dedirects van deieexpo heeft keerde hoofd van de Shapra-stam. film te veroordelen, vooral besloten dat .6 juni Graham-dag Tariri. Tevens bevat dit paviljoen niet omdat u de film nog niet 2al Da° za' de evangelist Jbzlen hebt. Het gevolg kan zijn g2ï"A£?L'^„£S 6""" I1CUI. I1CL gCVUlg flttll iljll - ._|11„ dat duizenden toe zullen stromen tentoonstelling de Vaticaan Wel modern, ninder controversieel is het pa- o door het Moody Bi- wordt een film vertoond, die nie- Telegram van Mao Tse Toeng „onoprecht" - Groeien de toenadering tussen Moskou en het Westen? "IfORIGE week vrijdag schre- ven we naar aanleiding van het telegram, dat de Chinese communistische leiders aan Chroesjtsjef hadden gezonden ter gelegenheid van diens 70ste verjaardag, d» de Russische premier helemaal geen reden had. om dit gebaar erg op prijs te stellen. Nu na een week weten we, dat bedoeld telegram inderdaad de plannen van Chroesjtsjef danig ln de war heeft gestuurd. Zo zelfs, dat een van de naaste medewerkers van de Russische premier op een bijeer.komst ter herdenking van de geboortedag van Lenin (94 jaar geleden), de gelukwensen van Mao Tse Toeng en diens trawanten „onoprecht" heeft ge noemd. Terwijl Chroesjtsjef in stemmend knikte. verklaarde een van de secretarissen van het centraal comi'.é van de com munistische partij van de Sow- jetunie Andropof: „Hoe kan het gedeelte uit het telegram, waar in gezegd wordt, dat in geval van een wereldcrisis Rusland en China zij aan zij staan tegen over een gemeenschappelijke vijand, worden gerijmd met de anti-Russische propaganda van Peking?" En hij herhaalde de beschuldiging, dat de Chinezen trachten, de belangen van de volkeren te verde'en naar ras en werelddeel. Cyi nisme Chroesjtsjef zit met het Chine se telegram in zijn maag. In de eerste plaats, omdat het geen gelukwens aan hem persoonlijk bevatte, maar aan het Russische volk en de commun Lstische par tij van de Sowjetunie. En zij werden niet gefeliciteerd met de verjaardag van Chroesjtsjef. maar met de succesvolle strijd sinds de oktoberrevolutie van 1917. De Chinese leiders hebben Chroesjtsjef (die nota bene in het middelpunt van de belang stelling stond) volkomen gene geerd. En de opmerking, da' het gebrek aan eenheid tussen beide landen slechts van voor bijgaande aard zal zijn, is waar schijnlijk een staaltje van het reinste Chinese cynisme. In Pe- tuigd. dat de moeilijkheden tus sen beide landen vanzelf zullen worden opgelost, als Chroesj tsjef niet langer in Moskou de lakens uitdeelt. Opvallend was, dat nog maar enkele dagen voor de verjaar dag van de Russische premier een Chinees communistisch blad openlijk schreef, het tijd te vin den, dat Chroesjtsjef uit de weg wordt geruimd. Dc opmerking, dat het gebrek aan eenheid slechts van tijdelijke aard is. kan echter ook slaan op het feit, dat Chroesjtsjef ni al 70 Oost-Europa Met bedoelde ge rusts tellende verklaring hebben de Chinezen echter nog iets anders op het oog gehad. nl. het drijven van een wig tussen Chroesjtsjef dat lang sche partijen, die in het conflict met China de zijde van de Rus sische premier hadder gekozen, het eens waren met zijn plan nen. een communistische wereld conferentie te beleggen om rood China als scheurmaker aan de kaak te stellen en uit de com munistische internationale te stoten. Als Chroesjtsjef zijn zin krijgt, zal er dwars door het communistische kamp een scheidslijn worden getrokken, die het landen als Polen en Roe menië en niet te vergeten Hon garije onmogelijk zou maken, beide rode kolossen tegen el kaar uit te spelen. De communistische leiders In Oost-Europa beseffen terdege, dat zij de grote mate van on afhankelijkheid binnen het Sow- ietblok alleen maar te danken hebben aan de tegenstelling tus sen de Sowjetunie en commu nistisch China cn aan de poli tieke ontwikkelingen in die lan den. welke aan deze controverse ten grondslag liggen. Een defi nitieve breuk met China zou de ze leiders een heel belangrijk wapen uit handen nemen. Tegenslag Voordat het Chinese telegram in het Kremlin was ontvangen lag het in de bedoeling, dat in Moskou een kleine topconferen tie zou worden gehouden om de wereldconferentie ter veroorde ling van rood Ch.' voor te be reiden. Dit topgesprek is niet doorgegaan, omdat de tegen standers van het uitstoten van China uit de communistische in ternationale beweging het vrien delijke telegram van Mao Tse Toeng blijkbaar hebben aange grepen om aan te tonen, dat de dorr Chroesjtsjef bepleite stap in de huidige omstandigheden op zijn minst voorbarig moest worden genoemd. Dit moet voor de Russische premier een ern stige tegenslag zijn geweest, die niet gemakkelijk te verwer -n zal vallen. Hij zal nu naar nieu we middelen moeten zoeken om zich de Chinezen van het lijf te kunnen houden en het zal hem niet meevallen, die te vinden. In Moskou keert imen zich nu voor al tegen de% persoonsverheerlij king rondom' Mao Tse Toeng. Men beweert, dat in de strijd om de hegemonie de Chinese leiders het leninisme hebben vervangen door het Maotsetocn- glsme. Peking wordt voorgesteld als een nieuw Mekka voor alle gelovigen, die de leer van het Chinese leiderschap aanbangen. Maar het dient te worden be twijfeld, of dergelijke ontboeze mingen buiten de Sowjetunie veel indruk zullen maken. Dwangpositie Intussen gaat Chroesjtsjef on verdroten voort met het stre ven naar een goede verstand houding met de Verenigde Sta ten De tegenslag in zijn strijd tegen het opdringende Chinese communisme dwingt hem hier toe. Door hun dubbelhartige hou ding noodzaken de Chinese com munistische leiders hun Russi sche rivaal voort te gaan op de door hem ingeslagen weg een weg waarop zoals we vorige week al schreven) geen terug keer mogelijk is. Dat zou op capitulatie voor de eisen van Peking neerkomen. Het voort duren van het conflict met Chi na werkt in het voordeel van de Oosteuropese communistische leiders, die lippendienst aan Chroesjtsjef blijven bewijzen, maar zich nog steeds realiseren, dat de huidige situatie alleen kan worden bestendigd, als de Sowjetunie reden heeft om zijn vroegere satellieten te vriend te houden en niet andersom. Ook wat zijn houding ten op zichte van het Westen betreft wordt de Russische premier door het voortdurende conflict met China in een bepaalde richting gemanoeuvreerd. En we zijn ook nu wellicht nog te veel ge neigd te vergeten, dat Chroesj tsjef sinds hij na dood van reeds op, dat hij gehoord zal worden door tien- en nog eens Ook dc Rooms-Katholicke Kerk tienduizenden. heeft zich niet onbetuigd gelaten. Maar er is ook een Graham-pa- Het Vaticaan heeft een van zijn viljoen. Ook daar is gezocht naar mooiste cn kostbaarste kunstwer- heel wat de modernste manier om het ken> de Fieta van Michelangelo, evangelie te verkondigen. Er d,e de stervende Christus in dc 1 film vertoond, die nie- armen van Zijn moeder uitbeeldt, één keer in zijn geheel gezonden. Het wordt achter kogel vrij glas tentoongesteld. Terwijl de kritiek op het por- testantse paviljoen was dat de film veel te modernistisch is, heb ben rooms-katholieke schrijvers reeds scherpe kritiek uitgeoefend op de inzending van het Vaticaan, omdat deze veel te ouderwets is en in geen enkel opzicht zich aan sluit bij de moderne omgeving. Het paviljoen is veel te statisch, wordt gezegd. De rooms-katholie ke redacteur van het blad „The Scapular" schreef: „Men vraagt zich af of het wel wijs was dat men een kunstwerk uit de tijd van de renaissance gebruikt heeft als middelpunt van deze tentoonstel ling, in plaats van te tonen hoe een hedendaagse kerk moet le ven en werken." Stalin sitle uit heeft gehandeld. „Toenadering" Hierdoor wordt het optreden van Chroesjtsjef beheerst, zowel in zijn eigen land air daarbui ten. Zo nu en dan dreigden de zaken hem uit de hand te lo pen. Telkens wist hij zich ech ter op bewonderenswaardige wij ze te handhaven. Zijn opportu nistische aard stelde hem in staat de meest zonderlinge ca- groei- priolen te maken. En dan weer sprake van ende toenadering tussen de Sow jetunie en de Verenigde Staten. Chroesjtsjef zegt tegen de Hon garen, dat goulash beter is dan oorlog en ook van de Chinezen meent hij te mogen aannemen, dat zij als zij mogen kiezen tus sen rijst en oorlog zullen zeg gen: „Geef mij maar rijst". En president Johnson verklaart op de Wereldtentoonstelling te New York dat, als geen vrede door begrip wordt nagestreefd en de mensen niet alles in het werk stellen om conflicten te overwin nen de hoop van vandaag zal ondergaan in de verwoesting van morgen. in de handen van de Amerika nen en in die van de mensen in de gehele wereld", aldus Johnson. Naar de mens gespro ken ligt het lot van de mens heid in handen van mensen als Chroesjtsjef cn Mao Tse Toeng. We kunnen echter beter weten. En daarom Is er ge.en reden om te wanhopen. Sekten Sekten ontbreken al De mormonen hebben hun pavil joens opgericht met een nage bootste facade van hun grootste tempel in Utah. Ook de Christian Science heeft een paviljoen inge richt. Ook zij wilden deze kans niet voorbij laten gaan om dc dui zenden te trekken. Het getuigenis van het geloof ontbreekt niet. Op geen enkele manier. In de avonduren worden er 104 concerten van kerkmuziek (nadruk op het eenvoudige gees telijke lied in bijzondere bewer kingen) gegeven. Het Bijbelge nootschap heeft een speciale We reldtentoonstellingseditie van het Evangelie van Johannes laten drukken voor verspreiding. Er is een speciale stand van he' bijbel genootschap in de „Hal van het Onderwijs". De eerste druk is maar meteen vastgesteld op een miljoen exemplaren. Honderden medewerkers zullen ze dagelijks uitreiken aan een ieder die ze maar wil hebben. De zeven pavil joens en deze uitgave zeggen: Ver geet God niet tussen de wonde ren van onze tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14