Erhard: nog geen Europese „top" Oud hield in Eindhoven liberaal beginselbetoog Aandelen Vereenigd Bezit van 1894s goede Belegging in aandelen. Autohandelaar nog 111 arrest EEN BEZORGER Raad Voorschoten sprak over centraal antennesysteem Geen onderscheid tussen handarbeider en beambte Kardinaal Alfrink SCHEEPVAARTBERICHTEN NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 APRIL NOORDWIJK BINNEN Noordwijk Binnen Bondskanselier Erhard heeft gis teren in Brussel verklaard, dat een topconferentie tussen de Europa regeringsleiders over de politieke samenwerking thans „niet waar schijnlijk" is. Op een persconferentie zei hij, dat „geen nieuwe topconfe rentie mag worden gehouden, indien geen zekerheid bestaat dat deze tot succes zal leiden". „De houding van de verschillende regeringen is ech ter niet gelijk", zei hij, hieraan toe voegend dat het interne beraad nog wordt voortgezet. Prof. Erhard beëindigde zijn tweedaags bezoek aan België en daarmede het poli tieke overleg, dat hij de afgelopen maan den in Parijs, Rome, Den Haag en Brussel heeft gevoerd. Binnenkort zal hij nog een officieel bezoek brengen aan Luxemburg om de besprekingen met alle partner- landen van de Europese economische ge meenschap te voltooien. Zijn indrukken samenvattend zei Er hard in antwoord op vragen te hebben geconstateerd, dat er een „algemeen ver langen bestaat de Europese integratie een krachtiger politiek profiel" te geven. „De vraag is echter, welke de grenzen moeten zijn. Moet Engeland er van he* begin af aan bij worden betrokken of Erhard zei „noch optimistisch, noch pessimistisch, maar realistisch" te zijn ..Er moet stap voor stap worden gevor derd en het begin zal misschien niet spec taculair zijn". „Het kan echter niet worden gezegd, dat er een donjcere schaduw boven Eu ropa hangt. De wil om tot een sterke politieke samenwerking te komen is alge meen aanwezig". Plan-Mansholt -Bondskanselier Erhard werd uiteraard een aantal vragen gesteld over de Duitse Na een verhoor van ongeveer een uur heeft de rechter-commissaris voor strafzaken in Den Haag een bevel tot bewaring tegen de Wassenaarse auto handelaar J. van der M. afgegeven. Dit is zes dagen van kracht. Binnen deze termijn (naar verwachting dinsdag), zal Van der M. verschijnen voor de raad kamer van de rechtbank in Den Haag. die dan verder zal beslissen over de voorlopige hechtenis. Zoals bekend wordt Van der M. valse aangifte van inkomstenbelasting ten laste gelegd. Ook tegenover de rechter-com missaris is verdachte blijven ontkennen, dat hij dit opzettelijk zou hebben ge daan. De heer Van der M. werd verhoord in tegenwoordigheid van zijn advocaat. Markt- en visserijberichten Visserij SCHEVENINGEN, 25 april Visserijbe richten. Besommingen in guldens. SCH 51— 3650. SCH 1—4770, SCI! 44—3100, SCH 84— 4220, ,SCH 243—4260, SCH 12—2420, SCH 74— 4060, SCH 234—5020. SCH 66—2300, UK 73— 6040, UK 164—5470, KW 105—4500. KW 150- 5440, KW 142—3000, KW 63—4900, KW 102— 3400 en 1 Goereesc schokker met 1820 aan verse vis. SCHEVENINGEN, 25 april Visserijbe- weigering het „plan-Mansholt" voo eenmaking van de graanprijzen in d E.E.G.-landen te aanvaarden. Hij sprak tegen, dat „verkiezingsover wegingen" in de Bondsrepubliek de be slissende rol daarbij spelen. ..Natuurlijk speelt de binnenlandse politiek een ze- kere rol. Maar die is niet beslissend. Overwegend is de vraag of de voorwaar den worden vervuld, niet alleen om de inhoud van het plan te bespreken, maar ook om het doel te kunnen bereiken". De Duitse regeringsleider antwoordde verder op een vraag, dal hij zich „be wust" is van het verband tussen het plan-Mansholt" en de komende interna tionale onderhandelingen over de verla ging van de douanetarieven in Genève, de „Kennedy-ronde". Hij herhaalde daar bij, welke groot belang de Bondsrepu bliek hecht aan het slagen van deze be sprekingen. Drs. J. W. de Pous voorzitter S.E.R. De oud-minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous zal prof. dr. G. M. Verrijn Stuart opvolgen als voorzitter van de Sociaal-economische raad. De S.E.R. heeft zich verenigd met een desbetreffende voordracht van de kroon. Gisteren heeft prof. Verrijn Stuart in zijn afscheidsrede die regeringsleden dank gebracht met wie hij in de loop der jaren contact heeft gehad over het werk van de raad, in het bijzonder van drs. De Pous. Minister Veldkamp deelde de scheidende voorzitter mede dat hij bevorderd is tot officier van Oranje- Nassau. Rudi Carrell kreeg „zilveren roos" Op het vierde Internationale Televisie- Festival, dat thans te Montreux, in Zwit serland, wordt gehouden, is de „Gouden roos van Montreux" met algemene stem men toegekend aan de Zwitserse radio- en televisiemaatschappij. Aan de prijs, die de Zwitserse maat schappij kreeg voor haar show Happy End, is een geldprijs van tienduizend Zwitserse frank verbonden. De jury kende de „Zilveren roos van Montreux" toe voor de Nederlandse Rudi Carrell-show. Ook geschikt voor scholier. Nadere inlichtingen Abonnementen Steenstraat 37. Telefoon 31441. afdeling Nieuwe Leidse Courant, VOORSCHOTEN Gisteravond waren de gemeenteraadsleden in openbare vei gadering bijeen. De mededeling van B. en W., dat op korte termijn een nieuw adresboek zal verschijnen deed de heer v. d. Wilde (prot. chr.) aandringen op een meer serieuze bezorging van dat boek. Veraf gelegen boerderijen b.v. ontvangen het namelijk nooit. Het voorstel tot verhoging van de wethouderssalarissen van f4800 tot f6500 per jaar ontmoette geen tegenstand. Wethouder Schrama spoedde zich bij het in behandeling komen van dit voorstel bescheldenheidshalve naar de de gang, maar kon, waar het voorstel zonder bespreking en zonder hoofdelijke itemming werd aangenomen, per omgaande naar zUn zetel terugkeren. De nutschool, officieel geheten school jor neutraal gewoon lager onderwijs, il haar voorlopige behuizing (drie klas sen) krijgen. De heer Vaandrager (prot chr.) wenste de risico's voor de gemeen te tot het uiterste te beperken voor het geval, dat het met deze school niet zou lopen als de stichter (maatschappij tot nut van 't algemeen) zich heeft voor gesteld. In dit verband vroeg hij alter natieve mogelijkheden onder het oog te Het voorstel van B. en W. om bij te dragen aan een geschenk, aan te bieden verband met het gereedkomen van het provinciehuis te 's-Gravenhage (f 670) ontmoette weerstand bij de heer Kam- minga (v.v.d.). Hij achtte de aanbieding van een geschenk door de gemeenten in de ambtelijke en bestuurlijke verhou dingen niet juist. Het voorstel werd :.h.st. aangenomen (de heer Kamminga wenste geacht worden tegen te zijn). Duidelijk De uitbreiding van het centraal anten nesysteem in verscheidene woningcom plexen en de divergerende prijzen daar van (totaal f 7900) bracht een uitvoerige discussie tegen wethouder Dekker en de heer v. Eerde (p.v.d.a.) teweeg, aan het slot waarvan het duidelijk was, dat het de heer v. Eerde nog steeds niet dui- lijk was. Hij stelde in het vooruitzicht eens een deskundige te zullen raadplegen. Laatst genoemd raadslid wilde verder graag weten, wat de gemeente inmiddels had ondernomen om bij particulieren te ge raken tot een centraal antennesysteem. De heer Dekker vond dat geen zaak x>r de gemeente. Akkoord ging de raad met de verkoop m bouwgrond, gelegen in het complex Boschgeest, aan de heren L. Koenders, H. M. M. Madlener en F- A. Lampe te Gravenhage aan de heer W. F. Brog- kabeljai schelvis. 40 kisten diver kisten wijting. 40 kisten arbot I 3.70— 2.90—3.10, III 2.70—2.80, IV 2.40— 2 60, griet I 2—2.20, II 1 50—1 70; per 40 kg: 12—15, bot 8—10, middolkabel- BMW Oef f 5.295,- Krachtig „raspaard van een vermaarde stal' De ruime, zuinige gezinsauto. I Luchtgekoelde boxermotor. Snelheid 120 km/u. Verbruik 1:16. incf. ruitensproeiers, buitenspiegel, verwarming, airconditioning, lichtseiner. verstelbare rugleuning, luxe bekleding en anti-diefstal slot gel te Noordwijk aan Zee, tegen f 72 per m2. De verkoop van grond van In datzelfde complex gelegen grond aan het Bouw bureau Brandwijk (7250 m2 tegen f 50 per m2) ontmoette weerstand bij de heer Pels (p.v.d.a,). De bezwaren van de heer Pels richtten zich o.m. op de omstandigheid, dat per te bouwen bun galow 1000 m2 beschikbaar komt. Zijns inziens teveel- Wethouder Dekker hield hem voor, dat alles overeenkomstig het door de raad goedgekeurde uitbreidings plan geschiedt. De fractiegenoot van de heer Pels, de heer v. Eerde, beet zich echter in deze kwestie vast. Hij vond 1000 m2 een op pervlakte die de aanduiding landgoed ging verdienen. Nogmaals wees de wet houder op het goedgekeurde uitbrei dingsplan waarop een en ander steunt. De heer v. d. Wilde (prot.-chr.) merk te dienaangaande nog op, dat het tijd wordt, dat meer bekendheid wordt ge geven inzake deze materie, omdat her haaldelijk van onbekendheid blijkt bij bet behandelen in de raad van grond- verkopen. Het voorstel werd z.h.st. aan vaard, de heren v. Eerde en Veldhuljs (beiden p v.d.a.) tegen. In antwoord op een vraag van mevr. De Waal Malefijt-Spruijt (v.v.d.) deelde de voorzitter mee, dat in de herfst van dit jaar een boomplantdag in de ge meente zal worden gehouden. VOORSCHOTEN Het gezondheids centrum zal op 30 april gesloten zijn. Het zuigelingenbureau van dokter Kostense zal op woensdag 29 april van 13 tot 14 uur geopend zijn. „Bijbel geen richtsnoer politieke partij (Van onze parlementsredactie) Prof, mr. P. J. Oud is uit het actieve politieke leven teruggetreden, maar voor de liberalen en in zekere zin ook voor ons is hij nog steeds de „oude meester". Op de alg. vergadering van de VVD zat hij rustig zh» pijpje rokend naast de voorzitter, zich niet mengend in de gedachten wisseling over de aotuele politieke vraagstukken. Maar toen het ging over een nieuw beginselprogram, kwam hij overeind en gaf hij 'n beschouwing over de prin cipiële fundering van het hedendaagse liberalisme, die enkele malen ovatio neel applaus ontlokte. Hier, zo voelde men, sprak de „meester", de man in wie het liberalisme als levensbeschouwing vlees en bloed heeft aangeno men. Zijn resolute verwerping van elke verwijzing in het beginselprogram- naar de Heilige Schrift vond weerklank. Ieder besefte, dat door hem het oude, liberale beginsel zuiver gesteld werd. Scherper kon het funda mentele verschil tussen de liberale en de anti-revolutionaire of christelijk- historische richting moeit ijik onder woorden worden gebracht. We werden herinnerd aan het woord van Oort van der Linden: „De klove welk© libe ralen en olericalen gescheiden houdt, is niet toevallig of oppervlakkig, maar zij is noodzakelijk en reikt tot op den bodem". De ervaring leert, zo heeft de N.R.C. geschreven, dat het thans nog geldende beginselprogram aanleiding geeft het misverstand, dat de V.V.D. als christelijke partij wordt beschouwd. Bl(j. kens dat program is zij er diep overtuigd, dat de grondslagen der Ne derlandse beschaving wortelen in christendom en acht z(j versterking de christelijke geest een onafwijsbare eis. Hoewel z(J er aan toevoegt zich tenvolle rekenschap van te geven, dat de zedekundige beginselen van christendom ook worden aangehangen door zeer velen, die de christelijke gods dienst niet belijden, is men bij opper vlakkige beschouwing geneigd om deze uitgangspunten zeer positief te waarde- Maar prof. Oud heeft in Eindhoven eens duidelijk gesteld, dat de V.V.D. toch echt geen christelijke, confessionele partij wil zijn. Van een binding as bijbelse openbaring wil hij niet weten. Daarom fulmineerde hij tegen een voor gestelde verwijzing naar de Tien Gebo- en naar „vele getuigenissen het Nieuwe Testament". Daarin i: goed liberaal. Hoewel veel dieper in de geschiedenis wortelend, hangt de opkomst van liberalisme hier le lande toch ten n LISSE f I 30—33, II 2 lakreel 13.40 xchelvi I 28—30, II 20—24; per 100 kg: gr kabel- jauw 65—116. gr koolvis 60—65; per 50 kg: verse haring 11—11.5C ------ —21.80. Verwachte aanvoer vooc maai morgen: vier of vijf trawlloggers. IJMPIDEN. 24 april Prijzen pei heilbot 4.403.10. gr tong 5.455.29. tong 5.02—4.89. kim tong 4.53—4.20, kl I 4 71—4 32, II 4.51—1.30. tarbot I 5- per 50 kg: tarbot IV 166—150. kim schol 25. kl schol I 30. II 36—15 50. schar 36—15. haring 14.80—11. makreel 30—9. gi 's 4732, grm schelvis 4836. kin; 5 65—49, kl schelvis I 62—41. II 40—16 wijting 3616, gr gul 62, midd gul 62. gul 54—47. kl leng 38—32. kl koolvis zv 28—17. kl koolvis wit 47—41: per 125 kg: gr kabeljauw 172—77. gr koolvis zwart 72— gr leng 92—73 3.30—15, Bil 2—4.10, -3.50. witlof - -- (pei AI 100 bos) 2028, selderie (per 21. peterselie (per 100 bos) 26—38. krulpe- ter8elie (per 100 bos) 19. raapstelen (pet 100 bos) 8 Aanvoer waspeen 150.000 kg TER AAR, 24 april Groenteveiling- glasspinazic 4760, prei 35—45. stoofsla 25. rabarber 13—17, postelein 1.00—1.02, witlof I 97. II 82. stek 48. alles per kg: sla I 13—17. mkommers per kist: radijs 11—23. peterselie 8. selderij 11. bos uien 9. alles per bosje: idem klein 3060 per doosje; export kom kommers 3959 per stuk. komkommers krom 75 per kg LEIDEN. 24 april Groenteveiling: an dijvie 80—1.08. snijbonen 2.80—5.10. kroten gekookt 35, prei 40—55. rabarber 16—32, spi nazie 43—72, stoofsla 25—35. komkommers 43—75. tomaten 180—3.75. uien picklers 7— 22, witlof 90—1.44. bloemkool 36—1.12, kom kommers 25—66. sla 6—19, radijs 12—33. ROELOFARENDSVEEN, 24 april Bloe menveiling: anemonen 2953, irissen 1.40— 2 30, fresia's 49—1 15, asparagus 56—1.05, la thyrus 90—1 33. I)liiuvmioum IR—42. narcis sen 14—20, tulpen: Edith Eddy 58—1.04. Apeldoorn 86—1.40. Golden Harvest 90—1.27. Gen. de Wet 70—82, Pr v Oostenrijk 60—78, tulpen 80—1 40. Blenda - Parkiet Copland r 35— Bartigon 90—1 05. Albino 1.20—1.42. Rhein- land 1.00—1.18. dubbele tulpen 27—72. tul- Den eenblad 3268 per bos Am anjen 21—36. rozen 16—57. Prunus 16—19 per stuk RIJNSBURG. 24 april Groenteveiling- waspeen A 48—60, B 55—67.50. All 1O-30. witlof 1861, prei 3848 per 100 kg: peter selie 3032. radij6 22 per 100 bos. Ongevallen in Lisse Op de Gladiolenstraat stond de perso nenauto van de heer A. H. geparkeerd, doch werd niet tijdig opgemerkt door de bestuurder van een naderende auto. die op de wagen van de heer H. inreed en deze lelijk in de kreukels reed. De politie maakte proces-verbaal op. Voorstel bij metaalbeambten (Van onze soc.-econ. redactie) Het onderscheid tussen handarbei ders en beambten is niet te handha ven. De technische en sociaal-econo mische ontwikkeling laat er geen twijfel over bestaan, dat een beleid, dat de werknemers in afzonderlijke groepen gescheiden houdt, uitzicht loos is. De onderscheiding handarbeider en beambte moet daarom losgelaten orden en uitsluitend het juridisch reeds bekende begrip „werknemers" zal gebruikt moeten worden. Deze venklaring legde vanmorgen de heer J. Lanser, voorzitter van de beambtengroepsraad, in de landelijke beambtengroepsvergadering van Chr. Metaalbedrijfsbond te Utrecht af. De heer Lanser, die tevens tweede voorzitter is van de Chr. Metaalbe- drijfsbond, zou de arbeidsvoorwaarden voor alle werknemers per onderne ming of bedrijfstak integraal willen regelen. De rationalisering en mechanisering in het produktieproces is gepaard ge- ian met het ontstaan var. nieuwe func ties. Het aantal beambten is relatief ster. ker toegenomen dan het aantal hand arbeiders. Ook zijn er zeer eenvoudige beambtenfuncties gekomen. De groepen handarbeiders en beambten zijn daardoor structureel steeds meer overeenkomst gaan vertonen. Het onderscheid tussen handarbeiders en beamb-.en heeft elke reële betekenis verloren. Als aanduiding voor de betekenis van de functie zeggen deze woorden niet veel meer. Toch bestaan er nog allerlei verschil len, zoals verschil in werktijd, in wijze n beloning en betaling, in opzegtermijn, aanwezigheidscontrole, in uitkering bij ziekte of ongeval, in vacantieregelir.g en in doorbetaling van loon in geval var kort verzuim. Waarderins: de beambte voor een functie, de hand arbeider moet door tariefbeloning tot redelijke prestatie worden geprikkeld, de beambte niet, in geval van ziekte is con trole bij de handarbeider noodzakelijk, terwijl bij de beambte dit wel achter wege kan blijven. Dit waarderingspatroon is een bron van spanningen binnen het bedrijf, waardoor de onhoudbaarheid van de tweedeling duidelijk gedemonstreerd wordt, aldus de heer Lanser. Ook de beide overlegcolleges resp. voor de handarbeiders en de beambten zou de heer Lanser willen doen samenvloeien Zo zouden de vakraad voor de handar beiders in de metaalindustrie en de Cen trale Commissie voor beambten in deze bedrijfstak opgeheven moeten worden en vervangen door een „Sociaal Orgaan Me taalindustrie" Aanpassing Dit betekent ook. dat de voordelen, die thans de handarbeider boven de beamb te geniet aangepast dienen -e worden De heer Lanser dacht daarbij aan de relatief hoge beloning voer jonge hand arbeiders, de betaling van overwerk, ver goeding van reisuren bij karweiwerk. toeslag voor het werken in ploegen ge reglementeerde winstdeling en diverse niet in de c.a.o. vastgelegde faciliteiten. Zal dit alles statusverlies en nivellering voor de beambte betekenen? De heer Lanser ontkende dit, hij constateerde al leen een gelijkmaking van de normen aan de hand waarvan de rechten en plichten worden vastgesteld. Afhankelijk van het niveau van de functie zal er al tijd onderscheid blijven, bijv. in de hoogte van beloning. De sociale status van de werknemer is een belangrijke aangelegenheid, omdat ieder mens behoefte heeft aan erkenning en waardering, maar dit is niet in een ca.o. tot uitdrukking te brengen. Voor de sociale status zal het accent in de on derneming komen te liggen. De vakbeweging zal moeten helpen de voorwaarden te scheppen, die het de ar beider mogelijk maken in zijn arbeid zichzelf te zijn. De vakbeweging zal daar- om een meer micro-sociaal beleid moe ten voeren, gericht op dfe integratie van de mens in de onderneming. De heer Lans dacht hierbij aan het per onderne ming opstellen van een sociaal statuut. wordt betaald voor een hoeveelheid werk, met name voor grote ondernemingen. Atletiekbaan in Lisser sportpark LISSE Bij B. en W. is door de at letiekvereniging De Spartaan reeds der een verzoek Ingediend om voorzie ningen in het gem. sportpark voor de be oefening van de atletieksport. Deze eniging telt thans 260 leden, een deel afkomstig uit diverse gemeenten tussen Haarlem en Lelden. Vooral op de school jeugd blijkt deze vereniging grote trekkingskracht uit te oefenen. B. en W. wijzen erop, dat ook kwalita tief deze vereniging naam heeft gemaakt en onder haar leden landskampioenen telt: in het vorige seizoen werden enkele leden uitgenodigd om aan buitenlandse wedstrijden deel te nemen. Inmiddels heeft de Kon. Ned. Atletiek Unie in band met de totale prestaties in het afge lopen seizoen beslist dat de vereniging het volgende seizoen in de tweede klas van de KNAU zal uitkomen. B. en W. zijn van mening dat De Spar taan van zodanige algemene betekenis is voor de algemene sportbeoefening in de gemeente, dat het treffen van de nodige voorzieningen alleszins verantwoord te achten. Door het bestuur van de Sportstichting is contact opgenomen met adviserende instanties en men Is tot de conclusie ge komen. dat vernieuwing van de huidige sintelbaan nodig is, aangezien de be staande baan niet kan worden hersteld. Tevens leeft reeds enkele jaren de ge dachte om de sintelbaan ook geschikt te maken voor ijsbaan in de winter, het geen echter nogal duur is wat de perso neelskosten betreft De combinatie var atletiekbaan-ijsbaan is niet wenselijk te De kosten van aanleg van een atletiek baan worden geraamd op f 92.000 met post onvoorzien van f 8000, alzo een bedrag van een ton. De vereniging zal f 1000 huur kunnen betalen en B. en J" stellen de raad voor tot aanleg over Nieuwe Bijstand-wel in Lisser raad LISSE B. en W. van Lisse stellen de raad nu reeds voor tot vaststelling verordening inhoudende schriften betreffende de behandeling van aanvragen om bijstand, alsmede betref fende de behandeling van bezwj ten. vergezeld van een algem lichting. De taak van de bijstandsverlening gaat in werking op 1 januari 1965, in verband waarmede tegelijk met het voorstel tot vaststelling van de verordening ter vast stelling wordt aangeboden een ontwerp besluit tot opheffing van de zelfstandige burgerlijke instelling van weldadigheid, genaamd Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. W. hebben zich inmiddels bera den of het wenselijk moet worden ge^oht de taak van de bijstandverlening in han den te geven van een college voor de verlening van bijstand. Deze vraag be antwoorden B. en W. ontkennend. Een andere vraag is of een commissie van advies in het leven zal dienen te worden geroepen, welker taak volgens de me morie van toelichting op de wet zal zijn gelegen in het adviseren aangaande de algemene aspecten van het bijstands- beleid. Hoewel in principe bereid zul'k een commissie te benoemen, willen B. a W. daartoe thans nog niet overgaan. Raadsagenda Lisse LISSE De raad zal maandag o.m. de volgende punten te behandelen krij gen: benoeming onderwijzeres ols; aan schaffing verduisteringsgordijnen jongensschool De Engel; vergoeding diensten leden vrijw. brandweer; wij ziging verplaatsingskostenregeling; uit- kerings- en pensioenverordening wet houders; verkoop grond Witte de Witt- straat; aankoop huis Kanaalstraat 81; aankoop enkele percelen Stationsweg, voorstel onteigening van gronden; stelling herziening uitbreidingsplan Poelpolder; voorbereiding herziening uitbreidingsplan „De Engel"; vaststelling voorschriften aanvragen bijstand er zwaarschriften algemene bijstandswet; opheffing gem. instelling van weldadig heid: verbetering sportaccommodatie; aanleg atletiekbaan; verwerving nii gemeentelijke vuilnisbelt; beschikbaar stelling van een voorbereidingskrediet de bouw van een uitvaartcentrum; aanbieding rekening gemeentebedrijven 1962. Koningin gekozen op Lsser bloemenfeest LISSE Vrijdag werd in de Bloem- lusthal van H.B.G. de tweede feestavond gehouden in het kader van het bloemen- festün, dat zes avonden in beslag nemen. De versierde zaal was weer vuld met belangstellenden uit de gehele bollenstreek, terwijl onder de belang stellenden zich ook een grote groep toe risten uit Zweden en Duitsland bevond. Tijdens dit tweede avondfeest werd tot bloemenkoningin 1964 uitgeroepen juffrouw Els Stokman uit Aalsmeer die met een gul applaus op het podium werd verwelkomd door de omroepster de AVRO. Lonneke Hoogland. Zij werd getooid met een sjerp in de kleu- van Lisse, waarbij haar namens het feestcomité een boeket bloemen werd aangeboden. De bloemenkoningin is 20 jaar oud en werkt als. gids bij de Aalsmeerse Bloe menveiling voor de ontvangst van bui tenlandse gasten. De bekende TV-artieste Rita Corita oogstte daarna groot succes met haar optreden Een verrassing was het geheel onverwacht optreden van de Lisser Har monie „Canite Tuba" met de drumband deze harmonie. Ook dit korps had dankbaar applaus in ontvangst te Bestemming Lisser gronden LISSE In een vorige raadsvergade ring is door de raad op advies van B W. afwijzend beschikt op het ver zoek van de heer L. J. A. W. Persoon :en perceel grond aan de Laan van Rijckevorsel, welk perceel is bestemd openbare gebouwen, een bestem ming te geven voor bungalowbouw, op dat hij daar een grote bungalow zou kun- bouwen. Dit verzoek was toen niet in de ruimtelijke commissie van de raad behandeld. Thans is dit wel het geval en de commissie is in meerderheid voor wij ziging van de bestemming van dit per en W. daarentegen zijn er met de minderheid van de commissie niet voor n'adviseren de raad om bij het ingeno- ïen standpunt te blijven. Fotoclub Bollenstreek in Lisse bijeen LISSE, Vrijdagavond heeft de foto club „Bollenstreek" in de filmzaal van het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek een bijeenkomst gehouden onder leiding van de heer J. Snijders uit Hille- gom. Hij verwelkomde de heer J. Nij- land uit Bussui.i, die een inleiding hield /er .Kleurenvergrotingen op papier". De heer Nijland zei o.m. dat kleuren vergrotingen een moeilijke materie be tekenen, maar hij wist de aanw-zigen toch heel goed duidelijk te maken (aan hand van eigen werk) hoe men op dit terrein met succes werkzaam kan zijn. ste samen met de nieuwe richting, die in de vorige eeuw in het Nederlands^ geestesleven optrad: de richting van het modernisme en het humanistisch-ratio. nalisme, waarin voor een bijzondere openbaring, voor een gezaghebbende Heilige Schrift, geen plaats was. Men geloofde in de menselijke rede, in vrije, autonome ontwikkeling van de mense lijke persoonlijkheid, in kennis en we tenschap, in verlichting en vooruitgang in verdraagzaamheid en christelijke deugden, die op school moesten worden onderwezen. Om met het beginselprogram van de V.V.D. te spreken: in de zede- kundige beginselen van het chris tendom, die men ook kan aan hangen zonder het christelijk ge loof te belijden. Het is een chris tendom los van Christus als de Heer der wereld en derhalve ook los van de „vele getuigenissen van het Nieuwe Testament". Het is een christendom, dat slechts gewaardeerd moet worden als een belangrijke culturele factor. Of. zoals Thorbecke het formuleerde, als een burgerlijke kracht, de ziel onzer beschaving, een stroom, die zich door alle aderen der maatschappij heeft uitgestort. De liberale politiek vindt niet haar grond in de Openbaring Gods, maar in het gezag van de menselijke rede (Cort van der Linden). Het is onmo gelijk, schreef D. Hans in 1930, om in de orthodoxie, zij moge zich katho liek of protestant noemen, een alter ego van de liberale leer te zien. „Te meer kan dit niet, waar de orthodox gelovigen (zowel katholieken als protestanten) de geopenbaarde wil Gods aanvaardea. fils rjchtspoer, als stelsel, als program op staalkundig Hoewel persoonlijk gelovend in ,,de geest van Christus, de geest, die in wonen moet als Heilige Geest en dit de weg moet wijzen, die wy moeten volgen in ons gedrag tegenover God mensen", wil prof. Oud van de bijbel als richtsnoer voor een politieke party niet weten. Iedere verwijzing naai cumenten van godsdienstig geloof dient achterwege te blijven", zo sprak hij Eindhoven. Hier is geen neutralisme aan 1 woord, hier spreekt de oude, vrijzinnige levensbeschouwing, die tevens de vensbeschouwing is van de V.V.D. „Wij beschouwen de regigie als een persoon lijke aangelegenheid van de mens" (Li beraal bestek 1962). Waar het prof. Oud om gaat, sprak hij in 1050 uit voor de V.P.R.O.-micro foon: „Het gemeenschappelijk erfdeel Europa is de christelijke bescha ving. Het christendom is verdeeld in :ijn drie hoofdstromingen: de katholle ke, de reformatorische en de humanis tische. Tussen deze drie zijn belang rijke verschillen. De bron. waaruit stammen is echter dezelfde. De drie tstroiningen hebben gedurende tenmin- ier eeuwen elkander wederzijds be- invloed. Zij moeten de weg zoeken om met volledige, erkenning hunner ver scheidenheid gezamenlijk te staan in de strijd voor het grote erfgoed: de vrijheid van de mens Prof. Oud had het grootste aandeel in de totstandkoming van het beginsel program van 1948. Daarin lezen we ook: „De vrijheid van de mens, naar zijn aard bestemd om als vrije persoonlijk heid in gemeenschap te leven, be schouwt de Partij als het hoogste goed". Het is de „belijdenis" van het huma nisme. Maar waarin vindt die vrijheid haar grens? Op deze vraag heb ]k nog nooit een antwoord gekregen, zei dr. Nordlohne in Eindhoven. Hij was het met name menen we te weten die wilde uitspreken, dat de vrij heid in de samenleving haar beper king vindt in de zedelijke verant woordelijkheid van elke burger je gens zijn naaste, zoals neergelegd in de Tien Geboden en uitgewerkt in vele getuigenissen van het Nieuwe Testament. Maar terwijl voor de bij-» belse gelovige z'n vrijheid juist rust op zijn binding aan God, is voor da „mondige mens" de vrijheid het hoogste goed, wortelend in het geloof in de autonomie van de mens. Waar de bijbelse openbaring wordt afge wezen, blijft slechts de menselijke rede over. Voor zijn bijdrage aan de gedach- tenwisseling kreeg prof. Oud veel en langdurig applaus. Het was uiter mate léerzaam! (Vervolg van pagina 1) Ik stel er overigens prijs op te ver klaren- dat indien ik met betrekking tot de doop, die in 1940 plaats vond, over de gegevens had kunnen be schikken. die .mij thans zijn verstrekt, geen voorwaardelijke doop had be hoeven te geschieden- Bijzondei- doet het mij leed, dat ook aan de oecumenische gedachte zoals u stelt in de derde vraag schade is berokkend. De pastorale bezorgdheid welke uit uw vraag naar voren treedt, deel ik ten volle. Ik acht het dan ook van het hoogste belang, dat alles in het werk wordt gesteld om de goede verhptidin-, gen, voorzover deze geleden hebben, tis' herstellen. Als basis hiertoe moge ik na' overleg met het Nederlands episcopaat de volgende gedachten voorleggen. Tter verduidelijking van de oecumeni sche situatie en ter bevordering van een gezonde ontwikkeling der kerkelijke verhoudingen stel ik er prijs op nadruk kelijk te verklaren, dat ook naar katho lieke overtuiging de weg naar christe lijke eenheid niet bestaat in het bewer ken van zoveel mogelijk Individuele' overgangen. Slechts In een gezamenlijk^ zoeken van alle kerken, die de Christus belijden, naar de ene, heilige kerk, zoals die door Christus Is bedoeld, zal de ver? loren eenheid hervonden kunnen woiG den. Zolang de verdeeldheid duurt zal echter de persoonlijke vrijheid geeerbie.- digd moeten worden, om overeenkomstig eigen gevormd geweten tot een andere kerk over te gaan. Maandag zal het moderamen van de generale synode commentaar leve ren op de verklaring van kardinaal Alfrink. Het moderamen heeft de brief van de kardinaal gisteravond laat ont vangen. LISSE, Op de Heereweg bij de Aker- voorderlaan heeft 'n ernstige autobotsing plaats gehad. De bestuurder van een per sonenwagen had voorgesorteerd om de Akervoorderlaan in te rijden. Een achter7 hem komende vrachtauto moest eerst een hem rydende auto passeren en kon de personenwagen niet tijdig ontwijken. Zware schade werd aan de personenauto toegebracht IilHBRIAKUOT 3 MARdEKERK Ï3 UXKlen Passagiersschepen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11