Nieuwe Leidse Courant Huwelijk is van oorzaak aanse twist Sp pro- en contra-acties om huwelijk MAREI Leger Y.S. paraat rondom Cuba LANCIA 1 25 1 1 R.E.M. zal deze zomer beginnen Grafologe: dit is Anaslasia Charlotte en Boudewijn niet naar Rome Ook Vaticaan verstrikt in politieke strijd Berlijnse kwestie gaat niet in de ijskast Wennerström werkte toch voor de V.S. wassenaar Commentaar IEMCO N.V. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ii gheblevi mijn hert in teghenjpoef Vrijdag 24 april 1964, 45ste jaargang V.. Noordelijke wind Zwaar bewolkt met afnemende kans op regen en later enkele verspreid voorkomende opklaringen. Matige tot vry krachtige noordelijke wind. Derelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Zie voorts pag. 13) Abonnementsprijzen 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Plechtigheid in O Rome toch op tv DE verwarring over de gebeurte nissen rond het huwelijik van prinses Irene wordt gedemonstreerd door allerlei spontane activiteiten in den lande, die zowel „pro" als „con tra" kunnen worden uitgelegd. Zo gaat de Nederlandse Televisie ■toch een trouwreportage in directe zin te Rome verzorgen, omdat de AVRO en de KRO daar vóór zijn. Andere omroeporganisaties zoals VARA. NCRV en VPRO zijn daar echter weer tegen, zodat in NTS-verbanc1 niets in uit gebreide zin zal wordei ondernomen AVRO en KRO hebben de ministers om extra zendtijd gevraagd teneinde tot een directe reportage te kunnen komen. De Christelijke Oranjevereniging uit Bunschoten-Spakenburg heeft inmiddels geprotesteerd tegen een t.v.-reportage van het huwelijk In een telegram aan de landelijke Bond van Christelijke Oranje verenigingen wordt een dergelijke uit zending beledigend genoemd voor ons Koninklijk Huis. De afdeling Bunscho ten-Spakenburg verzoekt het hoofdbe- stuur van de bond met kracht tegen de uitzending te protesteren. De afdelingen Baarn en Soest hebben hun adhesie met dit telegram betuigu. Dreigbrieven De Nijmeegse leraar dr. J. PGrib- ling wordt van verscheidene zijden be dreigd via brieven en telefoontjes als hij door zou gaan met zijn acties voor een cadeau aan prinses Irene ter gele genheid van haar huwelijk. In een brief heet het zelfs „Wc zullen uic carrière breken". Een ander schreef „Pas maar op voor je have en goed". Anderzijds worden er ook weer posi tieve reacties ontvangen door de leraar uit Nijmegen, die zijn actie „zuiver in het menselijke vlak" wil uitvoeren. Het co mité van dr. Gribling heeft in elk geval al ruim twee mille aan baar geld en toe zeggingen binnen Waarschijnlijk zal een cadeau pas later worden aangeboden, tèneinde de tegenstellingen niet nog meer te verscherpen. Intussen zijn er enkele gemeenten in ons land die gebruik willen maken van hun autonomie, met betrekking tot het vlaggen op de trouwdag van prinses Irene. Eén ervan is de gemeente Gemert, die met elf tegen vier stemmen besloten heeft officieel de vlag uit te steken Er zijn ook enkele pro-activiteiten van een paar r.k. scholen te vermelden, Zo stuurt een meisjesschool in Kerkdriel een groot pakket met ansichtkaarten naar Soest- dijk, terwijl op vijf r.k. scnolen in Vleu ten en Haarzuilen op de trouwdag vlag getjes en snoepjes zullen worden uitge- In het overwegend r.k. Lichtenvoorde zullen zelfs felieitatieregisters worden neergelegd in vijf hotels, teneinde de be volking aldaar gelegenheid te geven sym pathie te betuigen. Ten slotte zal in de Tllburgse raad een voorstel van een raadslid aan de orde komen namens de gemeente een deputatie naar het huwe lijk in Rome te zenden en ƒ25.uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor een passend cadeau. Tijdens een aandeelhoudersvergade ring van Philips in Eindhoven nam plotseling een van de aanwezigen, een arts uit Maastricht, het woord en be gon propaganda te maken voor het comité-huwelijksgeschenk maar de president-commissaris ir. P. F. S. Otten ontnam hem het woord en zei „zeg luister eens. dat staat niet op de agen da". Voor deze opmerking kreeg de president-commissaris een applaus van de 3600 aandeelhouders. Ten slotte stuurde de heer E. Raay- makers uit Den Haag een Open briel aan de Koningin naar onze redactie, waarin hij „hare majesteit smeekt" naar de huwelijksplechtigheid in Rome te gaan. „Nooit zult u wjj bezweren het u een vreugdevoller verjaardag vie ren dan dit jaar". In een PS wekt men zelfs het pu bliek op kaarten, brieven en tele grammen naar Soestdijk te zenden met het woord „gaan", wat zou be tekenen ..Juliana, ga naar Rome" aldus wordt in de Open brief gezegd. „Op 29 en 30 april de vlaggen uit als nooit tevoren En een reuze cadeau voor de Prinses, bijvoorbeeld een rustig vakantiehuis in het hart van Nederland. Voorwaarts voor de jonge bruid", zo wordt deze open brief besloten. TTET huwelijk tussen de Nederlandse prinses Irene van Oranje-Nassau en de Fransman prins Charles Hugues van Bourbon-Parma wordt steeds meer een oorzaak van felle twist tussen de Spaanse kroonpreten denten. Het is een politieke strijd, waarin ook het Vaticaan verstrikt dreigt te raken. Gisteren heeft het college van raadslieden van de Spaanse troon pretendent don Juan, die wel de grootste kanshebber is voor de Spaanse troon, in een scherp gestelde brief bij het Vaticaan geprotesteerd tegen de. toestemming van de paus kardinaal Giobbe het huwelijk te laten inzegenen. Volgens het raadscollegc van don Juan, welk college uit aanzienlijke Span jaarden bestaat, plaatst het Vaticaan zich door deze beslissing achter de politieke doelstellingen van de verloofde van prinses Irene. Intussen is de verwarring om het hu welijk er niet minder om geworden. Het is nog steeds niet zeker of de plechtig heid zich zal voltrekken in het grote middenschip van de basiliek Santa Maria Maggiore (de grootste Mariakcrk ter we reld) of de vrij kleine Borghesische ka pel. Vermoedelijk zal het wel op deze kapel uitdraaien. De prins en prinses hebben namelijk nogmaals laten weten, dat het huwelijk een strikt particulier karakter zal hebben. Deze verklaring ligt voor de hand. want al de duizenden en thousiaste Spaanse carlisten zien geen kans naar Rome te komen. Een tegen valler voor het paar moet ook zijn ge weest, dat het Luxemburgse hof niet zal deelnemen aan de feestelijkheden. Ook Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben het af laten weten. In Nederland neemt de onrust als ge volg van het huwelijk toe. In Hilversum en Bussum heeft zich een klein ether oorlogje afgespeeld. De AVRO en KRO /an plan een directe reportage te rgen, m.^ajL .de ^VARA. NCRV cn VPRO wenden te doen, Verder is er „comité huwelijksge schenk" opgericht. De leden van dit co mité hebben geweten wat ze deden: ze ontvansen van alle kanten protesten (zie e'-le-s in de krant). Te laat Voorlopig gaat al deze drukte buiten het verloofde paar om. Gisteren zijn prinses Irene en haar verloofde in on-» dertrouw gegaan. Zij hebben aangete kend in het zestiende arrondissement. r de prins van Bourbon-Parma in Parijs woont Helemaal gesmeerd verliep dit aante kenen niet want in Frankrijk is voorge schreven. dat een voorgenomen huwelijk tussen een Fransman en een buitenlandse ïinstens tien dagen van tevoren moet orden aangegeven. Het verloofde paar as dus te laat. Maar de Franse autoriteiten waren zo riendelijk dispensatie te verlenen. Als xcuus voor zijn verzuim had de Prins genoemd, dat hij en de Prinses zo laat aren om publiciteit te vermijden. Ondanks dit streven de publiciteit te vermijden heeft prinses Irene zich weer laten interviewen, de laatste keer door het Belgische blad De Gazet van Ant werpen. t verslag van dit vraaggesprek wordt ingeleid met een kop over de ge- hele voorpagina. Volgens de Belgische verslaggever heeft prinses Irene gezegd: „Ik vind het zo afschuwelijk, dat mijn ouders niet naar Rome kunnen komen". De verslaggever had haar de vraag ge steld: ..Hebt u de indruk, dat men in uw vaderland het element carlisme in d< hele zaak buiten verhouding gaat be klemtonen en dat men er een politiel probleem van gemaakt heeft in een mate die niet nodig was?" „Ja', luidde het antwoord van de Prin ses, „ik geloof dat daar een fundamen tele misvatting is geweest, een kardinale fout van appreciatie V.S. spreken geruchten in Bonn tegen A MERIKA HEEFT officieel tegenge sproken, dat het in het geheim met de Sowjetunie zou hebben afge- proken, de kwestie-Berlijn in de ijs kast te plaatsen. Aanleiding tot deze itkenning was de kritiek van Heinrich Krone, de voorzitter vai Westduitse defensieraad, van wie be kend is, dat hij de inzichten van Aden auer deelt. In Bonn zou het onbehaaglijk gevoel heersen, dat er geheime afspraken zijn gemaakt om voorlopig Berlijn Berlijn laten. Dit gevoel werd versterkt door de jongste bekendmakingen van Johnson en Chroesjtsjef inzake ver- nindering van de produktie van kern- ixplosieven. President Johnson zei gisteren over deze kwestie niets op zijn persconferen tie. Hij beperkte zich tot de mededeling, dat iedereen op het ogenblik erkent, dat ïieuwe oorlog „hara kiri" zou bete kenen. Hij verklaarde dat de Ver. Staten voortdurend waakzaam zijn en klaar staan te trachten iedere kans die lot beter begrip zou kunnen leiden, uit te buiten. Nieuwe crisis op handen? honderden supersone jachtbom menwerpers klaar om in te grijpen als het tot een nieuwe crisis om Cuba mocht komen, zo is gisteren van of ficiële zijde in Washington vernomen. Alleen al op de vliegdekschepen Franklin D. Roosevelt en Saratoga die by Mayport liggen, bevinden zijb ruim 150 van deze toestellen. Mocht Fidel Castro zijn dreigementen om Amerikaanse verkenningsvliegtuigen boven Cuba met raketten neer te laten halen, uitvoeren, dan zullen de V.S. snel terugslaan, zo zei men. In dit verband herinnerde men aan president Johnsons waarschuwing aan het adres van Havan na- Johnson heeft de regering in Ha vanna laten weten dat elke aanval op Amerikaanse verkenningsvliegtuigen ernstige gevolgen zal hebben. De Ameri kaanse luchteskaders zijn echter nog niet in staat van alarm gebracht. De jachtbommenwerpers hebben geen kern wapens aan boord. Niet lunger' Iloy, het blad van de Cubaanse monistische partü. meent dat Cuba op nieuw ,.(le nadruk moet leggen op de verdediging" met het oog op wat bel noemt de nieuwe Amerikaanse schen dingen van de Cubaanse soevereiniteit. Het blad herhaalt de verklaring van dr Fidel Castro, dat Cuba liet schenden het luchtruim van het eiland door Amerikaanse verkenningsvliegtuigen niet langer zal dulden. De Verenigde Staten zijn verantwoordelijk voor elke toestand die door hun „tartingen" wordt uitge lokt, schrijft het blad. Waarnemers in Washington menen dat de nieuwe ruzie tussen Cuba en de Ver enigde Staten verband houdt met het feit dat de laatste Russische militairen begin volgende maand uit Cuba zullen zijn teruggetrokken. Enige functionaris sen menen uit de scherpe aanvallen van Castro te mogen opmaken dat hij pro beert de Russen te dwingen de zeggen schap over raketten aan hem over te dragen. De Verenigde Staten hebben echter geen concrete aanwijzingen dat de Russen van plan zijn dat te doen. Westelijke diplomatieke kringen in Ha vanna menen dat Castro wil terugslaan na de staatsgreep in Brazilië, die in Cu ba als een klap voor de Cubaanse poli tiek wordt opgevat. Ook het streven van Venezuela naar meer acties van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten tegen Cuba zou Castro hiertoe hebben aange zet. Een derde reden voor zijn houding zou zijn dat Castro bezorgd is dat pre sident Johnson besloten heeft in La- tijns-Amerika een nog krachtiger poli tiek te gaan voeren dan zijn voorganger president Kennedy. verminderd. Hierdoor zal de veiligheid van de Ver. Staten echter niet in gevaar worden gebracht Voorts wees hij er op. dat de wereldvraagstukken niet van van daag op morgen opgelost kunnen worden. Meer- dan ooit dienen de regeringen ech ter begrip te tonen en toegevend te zijn, aldus Johnson. De president deelde mede. dat alle kandidaten, die willen dingen naar he Amerikaanse presidentschap, voortaar op de hoogte gesteld zullen worden var de verschillende onderdelen van de Ame rikaanse binnen- en buitenlandse politiek, teneinde hun taak te vergemakkelijken. Over het bijzondere geval van de Ame rikaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, die de president ook als een moge lijke kandidaat beschouwt, zei Johnson dat deze reeds over alle gewenste inlich tingen kan. beschikken. Indien hij zich kandidaat stelt, zullen alle nodige wijzi gingen met betrekking tot zijn status wor den aangebracht. Johnson wil proberen, n de komende verkiezingscampagne basis voor gezamenlyk overleg over de buitenlandse politiek kan worden ge- onden. Toen Johnson gevraagd werd wat hij dacht over de opmerking van de vroegere president Nixon (een van de moge lijke republikeinse kandidaten) dat de gevechten in Vietnam ook tot het com munistische noord-Vietnam moeten wor den uitgebreid, antwoordde hij. dat Nixon tijdens zijn jongste reis naar het Verre Oosten waarschijnlijk teveel aandacht had oesteed aan de belangen van de Pepsi Cola corp., die hij als advocaat vertegen woordigt Een van de mensen, die naar de kandidatuur van de republikeinse par tij bij de presidentsverkiezingen streeft, Barry Goldwater. Deze heeft naar aanleiding van het aanbod van Johnson laten weten daar niets voor te voelen. „Want zo zei ij het ontvangen van inlichtingen betreffende de nationale veiligheid kan kandidaten tot stilzwijgen dwin- over de buitenlandse politiek van het land". Mannen als Goldwater kun nen dan niet meer raak kletsen over onbewezen verdachtmakingen Arts vrijgesproken - gebrek aan bewijs De rechtbank in Haarlem heeft giste- 'en de 65-jarige arts G. D. van W. uit Haarlem, tegen wie wegens twee over tredingen van de wet op de tandheel kundige inrichtingen veertien dagen ge leden in hoger beroep twee boetes van duizend gulden, subsidiair drie maan den hechtenis was geëist, wegens gebrek in bewijs vrijgesproken. Vorig jaar deed de politie een inval de woning van de arts, terwijl deze n patiënt behandelde. Dit was niet strafbaar. Voor het tandheelkundig in stituut was door vei-spredding van fol ders reclame gemaakt, hetgeen verboden is. Bovendien was van het bestaan van het instituut de inspecteur van de volks gezondheid niet in kennis gesteld. De verklaarde, niet op de hoogte te zijn geweest van beide bepalingen. Een groot aantal diplomaten, lite raire figuren en auteurs liep gis teren door de straten van Strat- ford-upon-Avon. naar de geboor teplaats van William Shakespeare. Gisteren iverd het feit herdacht, dat het vierhonderd jaar geleden is, dat hij werd geboren. Van zijn geboorteplaats ging de tocht naar de Holn Trinity Church, waar Shakespeare begraven is. De Zweedse ex-kolonel Stig Wen nerström. die op het ogenblik in Stockholm terecht staat wegens het uitleveren van Zweedse defensiege- heinien aan de Russische geheime dienst, heeft ook voor de Amerikanen espioneerd. Dit staat in een rapport an de Zweedse gerechtelijke com- riissie over de handelingen van de luchtmacht-officier. Volgens het rapport heeft een lid van de Amerikaanse geheime dienst Wen nerström gevraagd of hij bereid was om. gedurende zyn verblijf in Leningrad, een Dakje over de Dost te verzenden. Wen nerström willigde dit verzoek in. Meer wordt er in het rapport over dit voorval niet gezegd. Wennerström eerste contact met de Amerikaanse geheime dienst geschiedde te Stockholm, kort voor zijn vertrek Moskou, waar hij de viering van de Russische oorlogsgedenkdag, op 18 augustus, zou bijwonen, aldus het rap- Overeenkomst met Indonesië in parlement De minister-president mr. V. G, M Marijnen heeft als minister van buiten landse zaken ad interim de voorzitter de Tweede Kamer medegedeeld dat regering overweegt de 3 april gete kende overeenkomst inzake de techni sche samenwerking met Indonesië aan parlementaire behandeling te onder- Nog een huwelijk de Bourbon Parma In juli zal. volgens het Italiaanse week blad Oggi nog een huwelijk plaats vin den in de familie de Bourbon Parma Prins Guy de Bourbon-Parma een neet van ex-koning Umberto van Italië zal in Cannes trouwen met de dochter van de vroegere hoofdcommissaris van politie van die stad. Brigitte Peu-Duvallen. Prins Kui is de zoon van prinses Maria van Savoye en Louis Bourbon Parma Hij is 24 jaar cn studeert electronics in Lyon. waar het jonge paar zich zal gaan vestigen. Ned. scheepsbouwers kregen Afrikaanse onderscheiding Gisteravond is een galadiner gehou den in kasteel Oud-Wassenaar ter gele genheid van de tewaterlating van het eerste Liberiaanse schip voor de rederij Liberian National Shipping Lines In corporated of Monrovia. De ambassadeur van Liberia in Nederland. J. Graham, heeft de directeuren van het Verolme- concern, de heren C. Verolme, G. Figée, J. F. W Steijn, onderscheiden- De heer Verolme is benoemd tot Grand Comman der of the Order of the Star of Africa. De beide andere henen werden Com mander in deze orde. Militair verongelukt - jeep omgeslagen De 20-jarige dienstplichtig soldaat J. A. Schoonvelde uit Koekange behorend tot de afdeling lichte luchtdoelartillerie mobiel te Wezep is gisteren bij een on geluk om het leven gekomen. De militair was na schietoefeningen op de Oirschotse heide met zijn jeep, na het nemen van de bocht, even in aanra king gekomen met de rechter wegberm. Vermoedelijk heeft S. toen te sterk naar links gestuurd zodat de aanhanger van de jeep een boom raakte. De jeep sloeg om cn S. was vrijwel op slag dood Drie andere inzittenden bleven ongedeerd. Op rijksweg 16 onder de gemeente Prinsenbeek is gisteren een personen auto met twee inzittenden geslipt en enkele malen over de kop geslagea Hieibij kwam de 29-jarige H. van Wan- rooij uit Oosterhout om het leven. Zijn passagier, de 18-jarige M. de Heus, even eens uit Oosterhout werd licht gewond. klassewagens bel voor proefrit ATinistcr Witteveen heeft de Twee de Kamer meegedeeld, dat het tekort op de rijksbegroting voor 1964 nu bijna 600 miljoen lager kan worden geraamd dan. op Prins jesdag 1963 viel te voorzien. De voor naamste oorzaak daarvan ligt in de loononeratie, waardoor (dank zij de werking van de progressiefactor in de loon- en inkomstenbelasting) de rijksmiddelen aanzienlijk sterker zul len stijgen dan de eveneens oplopen de uitgaven (personeelskosten) Het lijkt wel of de liberale minister van financiën met deze mededeling zijn partijgenoten, die op hun congres van vorige week nog eens met zoveel klem op een spoedige belastingver laging hebben aangedrongen, een steuntje in de rug heeft willen ge ven. Maar dat is slechts schijn, want de bewindsman heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat voor hem alleen de stand van de conjunctuur doorslaggevend zal zijn bij het bepa len van het tijdstip waarop een be lastingverlaging (in de vorm van een neutralisering van het progressie effect) kan worden ingevoerd. De gewijzigde begrotingssituatie Is voor de minister een welkome mee valler. die het deflatoir effect van zijn beleid versterkt De geraamde toeneming van de belastingontvang sten kweekt een overschot in de over- heidshuishouding, dat de inkomens stroom versmalt en zodoende de In flatie tegengaat. In een hausse-toe stand is dat absoluut noodzakelijk. Een inflatoire ontwikkeling ontstaat als de overheid een extra inkomsten stijging aanwendt ten behoeve van uitgavenvergroting of belastingverla ging. Het is duidelijk, dat dit in de hoogconjunctuur die We vandaag aan de dag nog beleven, ernstige gevol gen kan hebben. Vandaar het stand punt van prof. Witteveen. Vandaar ook de waarschuwing aan de belas tingbetaler om in de herziene begro ting niet méér te zien dan erin zit. Bii illusies is niemand gebaat. De belastingverlaging zal dus pas bij een zekere terugslag van de con junctuur actueel worden. Overitrens hoeft zo zei prof. Zijlstra onlangs in de Eerste Kamer minister Wit teveen met de invoering niet te wach.' ten od een uitgesproken recessicvc ontwikkeling. Ook tussen twee pe rioden van hoogconjunctuur in kan de maatregel zonder schade voor de economie worden doorgevoerd Dat moment kon wel eens dichterbij zijn dan wordt verondersteld. De indie ning van het desbetreffende wetsont werp met ODen ingangsdatum moet dan nok niet lang meer op zich laten wachten. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A E G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO - RONDO Verolme grootste aandeelhouder Nog deze zomer zal het REM-eilan:l naar Nederland worden versleept eu ligplaats kiezen buiten de territo riale wateren ongeveer ter hoogte van Noordwijk. Spoedig daarna zul len de commerciële televisie-uitzen dingen beginnen. Deze mededelin gen heeft scheepsbouwer C. Verolme kort voor zijn vertrek naar Indonc- aan De Telegraaf gedaan. In dat interview verklaarde de heer Verolme: „Het is een eerlijke zaak en k geef er de voorkeur aan open kaart :e spelen. Ik geloof in de grote betekenis /an de commeroiële televisie. Wij zul- en voldoen aan alle fiscale en andere verplichtingen, die de Nederlandse staat oplegt. Het TV-eiland nadert zyn voltooiing op miin werf in Cork (Ier land i en het zal midden zomer door de N.V. Global Offshore Structures met de Global Adventurer naar de kust worden gesleept. ^NNA ANDERSON is grootvorstin Anastasia. Dat is geen bewering, ik kan het bewijzen. Met deze boude uitspraak steunde de 76-jarige grafologe Minna Becker de aanspraken van Anna Anderson, die voor de rechtbank van Hamburg strijdt voor de erkenning dat zij de dochter is uit het tsarengezin, dat bij de Russische revolutie werd vermoord. De schriftkundige had het hand schrift van Anastasia met dat van Anna Anderson vergeleken en was tot de slotsom gekomen dat beide handschriften op 137 punten overeenstemden. Zo vond zij in dc letter A tien variaties die ,in beide handschriften voor kwamen. Ik ben in mijn vijftigjarige praktijk nog nooit handschriften tegen gekomen die zoveel met elkaar gemeen hadden, luidde het stellige oordeel van Minna Becker. Gisteren kwamen onverwacht negen cahiers op tafel die aan de kinderen van dc Russische keizerlijke familie hebben toebehoord. Twee van deze schoolschriften waren van Anastasia. De tegenwoordige bezitter wilde anoniem blijven. Zij zullen voor nader grafologisch onderzoek worden gebruikt. Voor een tweede verrassing zorgde hertogin Barbara van Mecklenburg, die de aanspraken van Anna Anderson bestrijdt. Zij liet haar gevolmachtigde ver klaren dat een getuige was gevonden die meent te weten dat de afgeslagen hoofden van dc leden van het vermoorde tsarengezin geconserveerd zijn cn zich thans in het Kremlin bevinden. De behandeling is geschorst tot 8 mei. In overeenstemming met alle bestaande Nederlandse wetten hebben wij onze plannen ontworpen en uitgevoerd. Er is een Nederlandse naamloze vennootschap, opgericht naar Nederlands recht, waar van ik de voornaamste aandeelhouder Een eventueel wetsontwerp tegen de stichting van een TV-eiland noemde de heer Verolme een „fors stuk gelegen heidswetgeving". Er is geen enkel rede lijk motief voor zo'n wet- de regering heeft niet tot taak particulier initiatief tegen te werken, of de omroepzuilen te beschermen, zei hij. Ned. Opera annuleert voorstellingen In een gistermiddag verstrekt commu niqué deelt de directie van de Neder landse Opera mede, dat het bestuur zijn goedkeuring heeft gehecht aan het annuleren van de voorstellingen van de opera „Lohengrin", overwegende dat aan de artistieke voorwaarden die de muzi kale leider, de heer Franz Bauer-Theussl, stelt, niet kan worden voldaan. Dit heeft tevens tot gevolg, dat de op de algemene muzikale leider rusten de artistieke verantwoordelijkheid op verzoek van de heer Bauer-Theussl is opgeschort. In mei zal een aantal voor stellingen worden gegeven uit het re pertoire onder leiding van de dirigen ten Arrigo Guarnieri en Leo Driehuys. Aan de stichting Holland Festival is medegedeeld dat de voorgenomen pro- dukties van Landré: ..Jean Levecq" in combinatie met Tansman: „Le Serment" en van de opera Nabucco van Vcrdl door de Nederlandse Opera niet kunnen wor den gerealiseerd- De vergadering van het bestuur van de Nederlandse Opera, waarin met inachtneming van de statuaire voor schriften .het liquidatiebcsluit zal orden genomen, is thans vastgesteld op mei. Dit besluit zal daarna ter goed keuring aan de staatssecretaris van O, K. en W. en het gemeentebestuur van Amsterdam worden voorgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1