Cilly Wang en Fred Kaps in Leidse Schouwbnr „Shakespeare hoe en waar" in Leiden Commentaar Leidse jeugd geeft wegen aan voor oplossing van de ergste woningnood Shakespeare herleeft aan het Rapenburg NIEUWE LEIDSE COURANT Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst- V kring Voor Allen, Aafje Heynis, alt; Fe lix de Nobel aan de vleugel. De Lakenhal, 8.30 uur: opening ten toonstelling Shakespeare, Hoe en waai I door burg. jhr. mr. F. H. van Kinschot, na inleiding van de heer H. G. Wayment, vertegenwoordiger van The British Council in Nederland. Garenmarkt, 8.30 uu dagexcursie naar IJmuiden (Rijnmond en Noordzeekanaal). Schouwburg, 8 uur: K. en O., toneel- en televisiegezelschap Ensemble met Ro bert en Bertram van Herman Heyer- Zaal Maria Gijzensteeg (naast de Overdekte), 8 uur: Leidse Bond Volkstuindersverenigingen, jaarvergade ring. Van der Werff-park, 7.10 uur v.m.: dis- I trict Rijnland De Ned. Padvinders, ope ning St. Jorisdag. I Marekerk, 7 uur: padvindersbijeen komst tg.v. St. Jorisdag, leiding schipper I J. Vink. org. J. de Groot, vlaggenparade De Dauwtrappers. Huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, gelegenheid tot demonstratie. Maranathakerk, 7.4510 uur: bijeen- 1 komst en receptie ds. H. J. van Achter- berg t.g.v. 25-jarig ambtsjubileum. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: j Haagsche Comedie met Othello, besloten voorstelling. Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: Haagse Lekenopera, Ernani van Verdi. Den Haag: Diligentia, 2.30 uur.: De Nieuwe Komedie met What is irt a Name? 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met Spel der Vergissingen. Vrijdag Den Burcht, 7.30 uur: Chr. Kinderkoor Ex Animo, jubileumuitvoering. De heks in het Toverbos, van Herman de Wolff. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Personeelsver. Lichtfabrieken. Schouwburg, 2 uur: schoolvoorstelling K. en O. en L.J.A., opvoering Knecht van twee Meesters. Hal chr.-nat. ulo-school Diepenbrock- laan, 7.45 uur: ouderavond chr.-nat. school Obrechtetraat, G. Wessel over verkeersonderwijs op de lagere school, verkeerswedstrijd en vertoning van films door de heer R. F. S. Voerman van de verkeerspolitie. Rest. Van der Heijden: 8 uur club avond Leidse Smalfilm Liga met be zoek van Rotterdamse smalfilmers, die hun werk tonen. De Lakenhal, 8.15 uur; concert t.g.v. herdenking geboortedag Shakespeare, koor van Engels-studerenden uit Utrecht, A. J. J. Kramer, bariton en G. T. Uiter- wijk en J. Boeysma, clavecimbel, uit gaande van het L A.K. Den Haag: Kon. Schouwburg, Haag- sche Comedie met Othello, besl. voorstel ling. j Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: Hofstad-Operette met Monsieur Beau- I Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met Spel der Vergis singen. Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Zuidhollands Orkest. Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 7.45 uur: feestavond Chr. Jongerenver. Jong Leiden, „Alle maal kolder". Hervormd Jeugdgebouw In den Mori- aen, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: slotbaL met intermezzi van „The Beatles". Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdverband, Marionetten theater, optreden van Leidse kleinkun stenaar Joop Koevoets. Schouwburg, 8 uur: Kon. Ver. Litteris Sacrum, opvoering van La Marquise, van Noel Coward. Barak Klikspaanweg (achter studen tenflat), 8.30 uur: jazz-sociëteit The Beat, optreden van kwartet Titus Stol- te (tot 12 uur). Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Uitkomst. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest, m.m.v. Erna Spoorenberg, sopraan en Joke Vermeu len, alt Welke apotheek? Geopend voor spoedgevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502, en de Oegstgeester Apo theek. De dienst van apotheek Van Brecst Smallenburg Leiderdorp wordt ook waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken. Films Camera. 2.30 en 8 uur: Fellini 8% (18). Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur. Incognito (14). Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: De man met de vijf paspoorten (14). IRex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: donderdag tot maandag: Om het goud van Nevada '14): maandag tot en met woensdag: Mr. Sardonicus (14). I Studio, 2.30, 7 i Antonio (18). Trianon, 2 en 8 (18). Tentoonstellingen De Lakenhal: Shakespeare hoe en waar, tot 29 juni. Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van schilderijen van Huub Gerritsen en van keramiek van Olga Oderkork en Henny Radijs, van 18 april 2 uur tot en met 7 mei, dagelijks van 10 tot 17 uur, ook vrijdagavond van 8 tot 10 uur, 's zondags gesloten. i 9.15 i De Irma la Douche. L. de Coligny H.B.S. zegevierde op I.C.C.-avond LEIDEN Maar liefst 36 scholieren van tien Leidse middelbare scholen be streden elkaar gisteren op de jaarlijkse muziek- en declamatieavond van I.C-O. (Interscholair Culturele ontmoe tingen). De avond werd georganiseerd door de Interscholaire Contact Commis sie en gehouden in de Louise de Coligny- H.B.S. Ook nu weer waren de deelnemers verdeeld in een senioren- en junioren- groep, welke laatste over het algemeen de beste prestaties leverde. Het baasde niemand, dat in deze groep Jan Chr. Bartelsman (Rembr. Lyc.) de ste prijs voor declamatie in de wacht sleepte met „Een overtreding" van Car- miggelt. Tweede werd Anandi Teeuw vax Louise de Coligny-H.B.S. met een vlot verteld sprookje van Andersen ,.Het heus waar". Verder vielen hier op Tin- kie Buysballot en Olowine Deketh met resp. werken van Den Doolaart en Van Ostayen. De beste muzikale prestatie leverde Barbara Vogelenzang (Rijnlands Lyc.) met een sonatine van Rudolf Escher. Voor Veronica Steinbach (Gymn.) een tweede prijs met Szonatina voor fluit en piano van Pal Jardayi. Bjj de senioren viel de keus door de jury moeilijker te bepalen omdat de prestaties toch wel op gelijk niveau la gen. Paul Meinders (Bonaventura Lyc.) veroverde met een cellostuk van Saint Saens de eerste prijs en Peter Koek (Seminarie Leeuwenhorst) volgde op met een sonate van Benedetto Marcello voor fluit. De beide declamatieprijzen gingen naar Netty Blanken (Louise de Coligny- H.B.S.) voor haar fragment uit „Finale" Ina Boudier Bakker en Paul Mors- sink (Seminarie) voor „In den Beginne" an Bertus Aafjes. Ten slotte werden de door de gemeen te Leiden en de Leidse Jeugdactie be schikbaar gestelde prijzen uitgereikt. De beker voor de over het algemeen beste prestatie en de deólamatiebeker gingen welverdiend naar de Louise de Coligny- H.B S.: het gymnasium ontving de mu- ziekbeker. Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. Expogé zag Karei Doorman LEIDEN Voor het district Leiden van de Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd vertel de gisteravond in café-restaurant Old Dutch aan de Tweede Binnenvestgracht de heer D. W. F. van der Schilden, luitenant-ter-zee tweede klasse, over ,,De reis van het vliegkampschip Karei Door man naar Nieuw-Guinea in I960". Enige weken geleden hield de heer Van der Schilden dezelfde causerie voor Evangelisch-Lutherse zendingscommissie in Leiden, zodat wij nu met deze korte vermelding volstaan. De spreker luchtte zijn interessante lezing met serie fraaie kleurenlichtbeelden. LEIDEN Het Leidse jeugdparlement heeft gisteravond een levendige discussie gevoerd over de woningnood. Bewindsman Gijsbert Dompeling sprak er schande van, dat bijna twintig jaar na het einde van de tweede wereldoorlog deze nood nog steeds niet is uitgebannen. Hij somde een complex van maatregelen op, dat binnen korte tijd een belangrijke ver lichting in de noodsituatie zou geven. Hij stelde voor de mogelijkheid uit te sluiten, dat Nederlandse bouwvakarbeiders in het buitenland in de bouw werkzaam zijn en ook wilde hij de uitvoer van schaarse bouwma terialen beperken. zin van het bestuur, dat gaarne de beschikking zou hebben gehad over de raadzaal. Men had een verzoek daartoe bij B. en W. ingediend, maar daarop was negatief gereageerd. Men zal het nog eens proberen. Verder noemde hij: vrijlaten van de gehele particuliere vrjje-sectorbouw; het bouwen van niet-gesubsidieerde woningwetwoningen voor normaal draagkrachtigen in die zin dat aUeen kapitaal-financiering plaats heeft, (on beperkt aantal woningen); het doen bouwen van gesubsidieerd „woningwet", woningen voor minder-draagkraohtigen; wijziging van de huurbeschermingsbe. palingen, in die zin dat huurders boven de daarvoor vastgestelde inkomens grens verplicht zijn de woningwetwo ning met lage huur, te verlaten; alle bouwbehoeften buiten de woningbouw dienen tot het hoogstnoodzakelijke worden beperkt met uitzondering de wegenbouw Vereiste rijksgoed keuring dient van kracht te blijven; de huren van alle woningen dienen te den aangepast aan het huidige prijsni veau. Voor het vaststellen van een recht vaardige hoogte van deze huren dient een waarderingssysteem via een punten telling te worden ingevoerd; de huur waarde van de zelfbewoonde eigen wo ning alsmede die kosten die de huur waarde van die woning te boven gaan, moeten aftrekbaar zijn voor de inkom stenbelasting. Deze maatregelen mogen, zo zei de heer Doanpeling, politiek gezien mis- sohien niet helemaal aanvaardbaar zijn, maar de nood is zo groot, dat partijpoli tieke overwegingen in deze zaak geen rol mogen spelen. Pre-fabricage De meeste fractievooirzitters w het in grote lijnen met de voorsteUen van de heer Dompeling eens. De woord voerder van de PvdA beklemtoonde de noodzakelijkheid van pre-fabricage coördinatie. De vertegenwoordiger de ARP pleitte voor een doorschuifsy- süeem, waardoor bewoners van voor beurs te goedkope huizen naar duurdere woningen worden venvezen. De heer Dompeling had naar aanleiding hiervan gesproken van een bespottelijke situatie. Men sen met hoge salarissen en een auto voor de deur zitten in zwaar gesubsidieerde huizen. Het rijk financiert op deze manier niet het huis, maar hun auto. De fractieleider van de CHU roerde onder meer het probleem van de over bevolking aan. HU dacht dat de getooor. teregeling ook een facet van het aar de orde zUnde onderwerp was. De CPN voerde een pleidooi voor d< bouw van meer bejaardenhuizen, waar door woningen van bejaarden vrijko- men voor gezinnen en de PSP achtte de stichting van een nationaal research instituut noodzakehjk om de technische vooruitgang in de bouwwereld te be vorderen. De vertegenwoordiger var deze par-tU gaf voorts als zUn mening te kennen, dat de ondernemers veelal belang hebben bU het voortduren de woningnood. In de zeer geanimeerde discussie kwam onder andere de bungalow de orde, die van linkèrzUde sterk werd bestreden, maar door de WD verde digd. Lions Club Leiden-Noordwijk LEIDEN Twee kunstenaars van wereldformaat, Cilly Wang en Fred Kaps, samen te zien in onze Leidse Schouwburg is toch wel een belevenis. De Lions Club LeidenNoordwijk braoht dit gebeuren tot stand opdat er natuurlijk geld voor een liefdadig doel opgebracht zou worden. Laten we maar beginnen met het slot van de avond. De voorzitter van de club, dr. Blom kon aan dr. Kramer voorzitter van de afdeling Leiden van het Prinses Beatrix Fonds, een voorlopig bedrag van f 1000 overhandigen in de goede hoop dat het wel f 1200 zou worden. groeit en openbloeit om door de storm heen weer te verwelken vinden we om stil van te worden. In haar dansen met een pop weet ze het levenloze tot leven te brengen, al ls het vaak een parodie In het wat cynische Wereldtournooi 19 is het de wran ge werkelijkheid van de strijd om de macht, die nooit ophoudt en waarin de overwinnaar van heden de verliezer van morgen is. t was het tweede lustrum van de Lions Club en een feestelijker program- ia is nauwelijks denkbaar. Cilly Wang met haar parodistische dan- :n had voor ons geen nieuw nummer op haar programma, maar met buitenge- veel genoegen hebben we haar ook veer aan het werk gezien. Voorop stellen we dat alle nummers bewonde renswaardig waren. Toch prefereren wij ummers waarin ze niet typeert, niet omdat we die beter vinden, maar een voudig omdat we naar een nummer als „Plantaardig intermezzo" met verbazing ontroering kijken. De natuurlijkheid, de -gelijkmatigheid waarmee de plant op- Openbare bibliotheek Reuvens, Bree- raat 27: maandag en woensdag van 1 lot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tol 4 uur; openingsuren filiaal Plantage t> dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 1 ot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. ■peningsuren filiaal Lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van tot 9.30 uur en zaterdag van 1 toi ir, voor de jeugd woensdag van i tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage b maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad. Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 tot 5.30 uur De Ruil (Janvossensteeg): tentoonstel ling werken jonge Amsterdamse schilders (tot eind april). En Fred Kaps! Hoe kan het! Och, de trucs zelf zijn misschien niet zo buiten gewoon, in die zin, dat het principe ook bij vele andere goochelaars bekend is, maar de manier waarop hij het uitwerkt, de hoeveelheid waarmee hij werkt is fenomenaal. Goochelen doet, menen we. een appèl op een zekere avontuurlijke fantasie bij de mens. In onze verzakelijk te, nuchtere tijd is het goed dat er goo chelaars zijn als tegenwicht van de geest des tijds, die weinig geheimen kent. Het was lang geleden dat we Kaps ge zien hebben. Het laatst toen hij nog bü Wlm Kan werkte. Na die tUd wel eens voor de T.V., maar het viel ons gister avond op. dat lVIm Kan een goede leer meester is geweest. De manier waarop hij zün nummers „verkoopt" is beïnvloedt in gunstige zin, door onze grote cabare tier. Kaps is geen slaafs navolger, maar een goed leerling geweest. Het was een zeer geslaagde avond met kunst op hoog niveau voor ongelukkige kinderen, die slechts kunnen worden ge holpen wanneer er veel geld blnnen- A. C. Bouwman Lakenhal heeft unieke collectie LEIDEN Van morgen tot en met 29 juni worden in ons land drie ten toonstellingen gehouden ter gelegen heid van het feit dat de vermaarde Engelse toneeldichter Shakespeare vierhonderd jaar geleden werd ge boren. Het Leidse stedelijk museum heeft zijn tentoonstelling de titel „Shakespeare hoe en waar" gegeven, het Maagden huis te Amsterdam (Spui 21) koos het motto ,<Shakespeare vertaald" het Toneelmuseum te Amsterdam (Herengracht 168) belicht de grote meester op de planken. De tentoonstelling in De Lakenhal be oogt in het grootst mogelijke aantal afbeeldingen een indruk te gever, wat Shakespeare was. hoe zijn reld er uitzag en hoe hij heeft ge leefd en gewerkt. Er kon dank zij veler medewerking een vrijwel unieke collectie worden bijeenge- Binnenplein Academie wordt origineel theater LEIDEN Het binnenplein van het Academiegebouw aan het Rapenburg de toegang tot de Hortus Botanicus is bijzonder geschikt gebleken voo de opvoering van een stuk ter gelegen, heid van de Shakespeare-herdenking. De afmetingen zijn namelijk juist goed voor de reconstructie van een Shake- speariaans theater. Tussen 15 en juni (behalve op zondag 21 juni er elke avond een opvoering worden gegeven van De getemde Feeks, onder auspiciën van de stichting Leids Co mité Vierhonderd jaar Shakespeare ei in samenwerking met het Leids Uni versitair Toneel-Akkoord. De voorstel lingen zullen om hal 9 beginnen: einde omstreeks half 12. De stichting Kunst manifestaties Leiden heeft de serii Shakespeare-opvoeringen in haar pro gramma opgenomen. Het leek het comité niet nodig de gepaste" versie van het stuk te brengen. Sinds de stichting der Academie Shakespeare's prille jeugd en sinds de duidelijke aanpassing van de stad studentenwereld in de jaren dat het origineel van dit blijspel werd geconci- ieerd, is het type van beide hoofdrollen ;n herkenbaar facet der Leidse samen leving geworden. Om het geheel zo veel mogelijk tot zijn recht te doen komen, zal er gespeeld wor den op het genoemde binnenplein. Een tribune zal daar hoog worden opgetrok ken, geflankeerd door smalle balkons. De regie der opvoering is in handen van ievr. Annemarie Prins, de wetenschap pelijke verantwoording in die van prof. dr. A. G. H. Bachrach. De hoofdrollen worden vervuld door Saskia Noordhoek Hegt en Rob Erenstein. Teneinde de sfeer van de zuidelüke Theemsoever nog harmonieuzer te doen herleven, zal gedurende de pauze, waar in men zich op de dan afgezette Rapen burg-oever kan laven en vertreden, eer „schuyt met Leytsche speelluyden" zeven- tiende-eeuwse wijze ten gehore brengen. Al is het initiatief in universitaire kring genomen en al worden de plannen groten deels door studenten uitgevoerd, de voor stellingen zijn bestemd voor iedereen: voor „burgers en buytenlui", voor stu denten en scholieren. Daarom ook is de toegangsprijs niet hoog: f 4,80. Folders met bijzonderheden kunnen worden aangevraagd bij de „Stichting Kunstmanifestaties", Stadhuis Leiden, waar ook tot 1 juni schriftelijk plaatsen kunnen worden besteld. Van 4 juni af zijn kaarten verkrijgbaar o.a het Academiegebouw. Rapenburg 73 bij de V.V.V., Steenstraat lb. Jubileumavond ds. H. J. van Achterberg LEIDEN Namens de kerkeraad van de Hei-vormde wijkgemeente Morskwar- tier werd ons verzocht te melden, dat dc hedenavond om kwart voor 8 in de Ma ranathakerk te houden bijeenkomst ter gelegenheid van het zilveren ambtsju bileum van ds. H. J. van Achterberg niet uitsluitend als receptie is bedoeld. Voor deze bijeenkomst is een gevarieerd programma samengesteld met in de pauze en aan het eind van de avond gelegenheid tot persoonlijk gelukwen sen. Vóór de pauze zullen enige toe spraken worden gehouden. Het Mara- nathakoor aal zingen. bracht die bestaat uit reproducties van vele papieren waaruit zijn leven kan worden gereconstrueerd en de boeken die het geestelijke klimaat van zijn Engeland vertegenwoor digen. Bovendien bevat zij een aantal kunst werken en representatieve voorwer pen die de artistieke creativiteit var zijn wereld naderbij brengen. Som mige zijn nog nooit vertoond De catalogus bevat 172 nummers. Ze zijn afkomstig van het Kon. Huis archief, de Leidse Universiteits bibliotheek, de Britse ambassade, het Mauritshuis. het Rijksprentenkabinet te Amsterdam, de Kon. Bibliotheek te Den Haag, het Gemeente-archief te Leiden, het Ned. Hist. Scheep vaartmuseum Amsterdam, het Ge meentemuseum te Den Haag. de fa. Premsela en Hamburger te Amster dam, het Kon. Penningkabinet te Den Haagde Universiteitsbiblio theek van Utrecht, het Sir Thomas Browne-Instituut te Leiden, het mu seum Boymans-van Beuningen te Rotterdam en V.P.S. Esser te Am sterdam. Enige onderdelen van de expositie zijn: Personen uit Shakespeare's omge ving; De tijd van Shakespeare; Thea ters en acteurs; Biografie van Shake speare; Portretten en handschriften van Shakespeare; Bronnen van Shakespeare's werken. de geneeskunde op pro i: ..Kindercardiologie in f neer K F Kerrebijn, geboi prof. dr, G M H DONDERDAG 23 APRIL 1964 Iedereen T EIDEN gaat Shakespeare, de grote Engelse toneeldichter, herdenken, omdat hij dit jaar vierhonderd jaar geleden werd geboren (15641616). Met een ruim twee maanden duren de tentoonstelling in de Lakenhal en een reeks opvoeringen van De getemde Feeks op het Academieplein. Het zijn twee evenementen die de verdienste der populariteit hebben waardoor de kennismaking met deze hoogst begaafde toneelschrijver, zoon van 'n handschoenenmaker, zal wor den vergemakkelijkt. En dat is niet zonder betekenis, want zijn figuren zijn nog steeds boeiend en zijn woor denspel, karakteruitbeelding, fanta sie, humor en poëzie blijven uniek. Ze inspireren tot verdieping van de kennis van zijn persoon en werk. Tentoonstelling en toneelstuk, waar over u op een andere plaats in dit blad meer kunt lezen, zijn uitdruk kelijk bestemd voor iedereen. Nie mand in Leiden en omgeving blijve dan ook in zijn schroom steken. Het zou de organisatoren teleurstellen maar ook ernstig tekort doen aan de bedoelingen van „meester William" zelf. In zijn leven als toneelspeler en -schrijver was de Elizabethaanse schouwburg het centrum. Het voor toneel werd niet omgeven door een in fluweel gezeten select publiek maar door handwerkslieden, zeelui, soldaten, wasvrouwen, dienstboden, leerjongens en lanterfanters. Zij moesten een penny betalen en lieten zich, dicht opeengepakt, twee uren lang staande vermaken. Er waren ook „nette" lieden en personen van adel; zij bezetten een paar galerijen en loge-achtige com partimenten, waarvoor ze iets meer moesten geven. Dit ganse ongelijksoortige gezelschap werd middag aan middag geboeid door tientallen aan dc lopende band vervaardigde toneelstukken. De schouwburg was het communicatie middel bij uitstek, voor Shakespeare een inspirerend medium. In deze gerichtheid op zijn toeschou wers ligt een aansporing om aan de oproep van het Leidse comité gehoor te geven. Vanmorgen klonk liet „Yalahi" in Leiden Padvinders bij opening 54ste St. Jorisdag in v. d. Werfpark LEIDEN Vanmorgen om zeven uur hadden zich rond het standbeeld in het Van der Werfpark enkele honderden padvinders verzameld om de opening bij te wonen van de 54ste St. Jorisdag. En zoals hier hebben zich op dezelfde tijd in alle gemeenten waar padvinders zijn, dergelijke plech tigheden voorgedaan. De verzamelde welpen en verkenners hernieuwden op deze bijeenkomsten hun padvindersbelofte.'Na een toespraak kregen ze de traditionele tulp opgespeld. De dagopening in het Van der Werfpark, waarbij welpen, verkenners, voortrekkers, leidsters en leiders van alle groepen uit Leiden aanwezig waren, stond onder leiding van schipper P. de Mooij. De verkenners van tie R.K. J^gdbeweging waren hierbij ook aan wezig. Vlaggenparade en horderoep Akela A. Rutgers riep om kwart over zeven het „Yalahi", de horderoep. Hier op snelden de gidsen en hun helpers naar het midden waar de districtslei ding, de districtsstaf van de r.-katholie ke verkenners en de districtsstaf van de NPV stonden opgesteld. Opdracht Na vlaggenparade verzorgd door de Jan van Galengroep, hordegroep, welpenwet. padvinderswei en voortrekkersmotto nam de waarnemend districtscommis saris,oubaas, E. Molenaar, het woord. In zijn St. Jorisboodschap wees hij erop dat op de 23ste april ongeveer 5 miljoen padvinders hun belofte ver nieuwen, waarbij zij St. Joris als voor beeld voor ogen houden. Hij had een zeer moeilijke opdracht aangenomen (de draak te verslaan), maar hij kou d-c uitvoeren omdat hij zich van Gods hulp verzekerd wist. Daaraan te den ken vond hij hel grote nut van de St. Jorisdagvieringdie is ingesteld door Lord Baden Powell. Na het zin gen van het padvinderslied „Hoort zegt het voort" ging men uiteen. Kampvuren Vanavond zullen de Leidse leden van NPV en NPG In de Marekerk een her denkingsbijeenkomst bywonen. Deze staat onder leiding van schipper J. Vink. Organist is de heer J. de Groot. In dé bijeenkomst worden de vlaggeparade en het uitspreken van de padvinderswcl verzorgd door da Dauwtrappers, een padvindster zal dc gildewet opzeggen. Hierna zullen de horden en groepen naar hun eigen home terugkeren, waai de St. Joriskampvuren worden ontsto- rZO ALS op deze foto Frits Schöler (9), die Hoge Mors- weg 20 woont en hulpgids bij de Ewout Joppenszgroep is, lopen vandaag alle padvinders in Ne derland met een tulp op de borst. Open-Deur-dienst in Bevrijdingskerk LEIDEN Zondagmorgen om 9 uur wordt in de Bevrijdingskerk, Montgo- merystraat (Leiden Z.W.), een Open Deur-dienst gehouden. Deze dienst staat o.Lv. dr. P. L. Schoonhcim. De opzet van de dienst eenvoudig gehouden, zodat ook kin deren geen moeite hebben om bijvoor beeld de liederen mee te zingen. Voor de samenzang wordt aan de bezoekers jen liederenblad uitgereikt. De titel van de dienst is „Hoe kun- len wij God in deze wereld loven?". In de advertentie wordt de naam God, om principiële redenen niet genoemd. De titel is daar vertaald met: Ons leven vertikaal gemeten. De plaatsen in de kerk zUn vrij. De dienst begint dus om 9 uur. T/AN MORGEN om zeven uur scheen een vrolijk zonnetje boven de honderden padvinders en welpen die in het v. d. Werf park bijeen waren om de opening van de 54ste St. Jorisdag bij te wonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3