Nieuwe leidse Courant Akkoord over 1,3 pet huurcompensatie Tekort op rijksbegroting blijkt hard mee te vallen Nog geen doorwerking in de looncontracten Wereldtentoonstelling New York geopend CALEX Regering iri Madrid niet ingenomen met huwelijk van Irene Autohandelaar nog niet op vrije voeten Vragen inzake autozwendel in Nederland Commentaren UITGERUST! DRAKACELL33 Excuses van De Gaulle Donderdag 23 april 1964, 43ste jaargang Directeur: F. DIEM£K Hoofdredacteur: Dr. E. C CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD raitigk is ghebleven lort in teghenspoetw Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Overwegend matige wind aanvan kelijk tussen zuid en zuidwest, later rui mend naar west. Weinig verandering In temperatuur. Zie verder pagina 9 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Voorstel Stichting van de Arbeid Mejuffrouw W. M. A de Bruyn uit Den Haag is gisteren beëdigd als de eerste vrouwelijke deur waarder in Nederland- YYy"ERKGEVERS en werknemers in de Stichting van de Arbeid stellen aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid voor voor de tweede hel/t van het jaar als huurcompensatie een bijslag te geven 1,3 procent (met een minimum van f 2 per week) voor werknemers van 23 jaar en ouder, voor kostwinners beneden 23 jaar en voor gehuwde v wen voor zover ze kostwinster zijn. Geadviseerd wordt voorts de bijslag te geven aan diegenen die maximaal f 13.000 per jaar verdienen en de uit kering van de bijslag aan degenen die meer dan f 13.000 verdienen te binden aan een vergunning, met dien verstan de dat de bijslag verplicht moet wor den gegeven aan allen op wie een col lectieve arbeidsovereenkomst van toe passing is. ongeacht het bedrag dat z< verdienen Op verzoek van werkgevers is de ver gadering van het Stichtingsbestuur nog een ogenblik geschorst voor intern be raad. Het moeilijke punt in het overleg is geweest, dat de werknemers in advies graag zouden zien vastgelegd dat de huurbijslag 1964 bij vernieuwing der contracten in 1965 daarin zou worden ver werkt. Tegen dat verlangen hebben de werk gevers wel even zitten opkijken. Ten slotte is overeengekomen de minister te adviseren de mogelijkheid te openen tot verwerking van deze bijslag in contracten in 1965 te komen. In de inleiding van het advies aan Johnson: vrede door begrip of verwoesting „Als het thema van de wereldten toonstelling Vrede door Begrip niet in acht wordt genomen en als de mensen niet alles in het werk stellen om conflicten te overwinnen, zal de hoop van vandaag ondergaan verwoesting van morgen", aldus pre sident Johnson in zijn rede ter ope ning van de New York World Fair. De eigenlijke Opening geschiedde door dr. Jacques Bonanomi, directeur van het observatorium van Neuchatel, die door op een knop te drukken de tijd door gaf van de atoomklok in die Zwitser se stad, welke bekend staat als de nauwkeurigste ter wereld. Toen de knop werd ingedrukt, begonnen alle klokken op de tentoonstelling te lo pen. In een gestaag vallende motre gen werd vervolgens de openingspa rade gehouden, waaraan tal van mu ziekkorpsen meewerkten. Demonstraties tegen het derscheid, die gisteren werden gehou den, leidden wel tot incidenten, de toegangswegen naar de tentoon stellingsterreinen werden tot dusve nog niet geblokkeerd. President John son reisde per helicopter naar het ter rein. In zijn rede verkondigde hij, dat vrede niet alleen bereikbaar is, maar ook dichterbij komt. „Als ik het bij het goede eind heb, zullen op de volgende wereldtentoon stelling de mensen een Amerika zien, dat evenzeer verschilt van dat van nu, als wij verschillen van 1939. Zij zouden een Amerika zien, waarin niemand arm behoeft te zijn, waarin niemand bena- In één oogopslag Conflict om legerprediikan- ten spitst zich toe pag. 2 Kardinaal Alfrink verbreekt het zwijgen pag. 2 Dominee weigerde huwelijk te bevestigen pag. 2 Nederland betaalt Spaanse jeugdpredikant pag. 2 Zusters van Meer en Bosch modern gehuisvest pag. 7 Philips: tv-mijlpaal pag. 7 Ziekenhuisbedden kost f 70.000 (pag. 7) Provinciehuis officieel open pag. 7 Rachman op Soekarno's do denlijst pag. 9 Hoe nu op Cuba pag.9 Bakkers dreigen bezorging te staken pag. 11 Tuilpenrally pag. 11 deeld wordt door de kleur van zijn huid, zijn overtuiging, zijn godsdienst of zijn afstamming. Zij zouden een Amerika zien, dat afrekent met de groeiende vraagstukken van overbevolkte steden, ongeschooldheid, verminderde nationale hulpbronnen en achteruitgaande natio nale schoonheid en dat het openbaar be lang steeds voor zal laten gaan. Al deze dromen, deze hoop, deze verwachtingen kunnen alleen werkelijkheid worden in een wereld die geen oorlogsdreiging kent. Als wij dat kunnen bereiken, ben ik er zeker van, dat sprekers in de toe komst er met vermaak op terug zullen kijken, hoezeer wij de capaciteit en het genie van de mens onderschatten". De president bracht in herinnering, dat op de tentoonstelling van 1939 een „gedurf de inzending" voorspelde, dat het in de jaren zestig mogelijk zou zijn, het land in minder dan vier-en-twintig uur door te reizen en op een hoogte van drie ki lometer t© vliegen. Niets werd toen gezegd over ver kenning van de ruimte, of kernenergie of wondergeneesmiddelen, zoals we die nu kennen. Maar ook had niemand kunnen voorspellen, dat de helft van de wereld door een oorlog geteisterd zou worden of dat miljoenen hulpelo zen vermoord zouden worden. Zaken I april na een uur dicht op De Christelijke, de r.k. en de Ko ninklijke middenstandsbond hebben hun leden geadviseerd de bedrijven op Koninginnedag na één uur zoveel mogelijk te sluiten. minister zal tot uitdrukking worden ge bracht dat de werknemersvertegenwoor digers tegen de plannen tot huurver hoging met ingang van 1 juli zijn. Zoals bekend heeft de regering eer wetsontwerp ingediend waarbij wordt voorgesteld de huren te verhogen met tien tot twaalf procent, afhankelijk de grootte der steden. Geadviseerd wordt de compensatie van de huurverhoging 1964 te bepalen op een minimum va per week. Berekend op jaarbasis zal met een der gelijke compensatie een bedrag gemoeid zijn van ongeveer 250 miljoen gulden, rekening houdende met een totale loon som van ongeveer 22 miljard gulden. In het advies aan de minister zal ook worden aanbevolen de SER bij zijn bereiding van het advies over de loon politiek ook te laten nagaan op welke wijze de verwerking van de bijslag 1964 in de contracten van 1965 te verw- lijken zou zijn. De SER zou ook moeten denken over mogelijkheden en gevolgen van een eventuele verwerking va huurbijslagen 1960 en 1962 op nader te bepalen tijdstippen. Vooral voor de jeug dige werknemers zou een dergelijke werking het voordeel hebben dat zij dan eveneens gaan meeprofiteren var huurcompensaties. Met de nu geadviseerde mogelijkheid van verwerking van de bijslag 1964 in de contracten van 1965 willen de vakccn- tralen bereiken dat, als men met voor stellen tot verwerking bij de Stichting komt de Stichting dan niet „neen" zeggen. Zowel de werkgeversvoorzitter, J. Bosma. als de werknemersvoorzit- ter, drs. D. Roemers, zeiden dat nie mand op dit ogenblik een verstandig woord kan zeggen over de gang van zaken met de lonen het volgende jaar. Niemand kan ook zeggen of er volgend jaar wel „ruimte" is. De heer Roemers voegde daar aan toe, bij wijze van onderstelling, dat het best zou kunnen zijn, dat er geen „ruimte" is en d; toch loonsverhogingen komen. 9 De zestienjarige scholier T. Leusink uit Oldebroek, is gistermiddag bij het oversteken van de weg door een auto te Zwollerkerspel zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later is overleden. -GLR5- Official dealer Leiden e.o. Ned. militairen in Duitsland leggen kampeerterrein aan Nederlandse militairen, gelegerd in Seedorf (Nedersaksen), zijn van plan Bremervoerde een kampeerterrein te leggen voor familieleden uit Ne derland, De plaatselijke autoriteiten in Bremervoerde hebben daarvoor giste- toestemming verleend. e mannen van de 41-e pantserbri gade U in Seedorf willen het terrein voor Pinksteren klaar hebben. Ook Duitse en buitenlandse toeristen mo er van gebruik maken. Dr. Chr. Soumokil, die veertien jaren lang op Certim de strijd voor de republiek der Zuid-Molukken volhield en eind 1963 werd ge vangen genomen, is op 21 april verschenen voor een krijgraad te Djakarta. Hier ziet men hem bij het verlaten van een vrachtauto voordat hij het gebouw van de krijgsraad betreedt. Het begint steeds duidelijker te worden, dat het Spaanse regime wei nig ingenomen is met de extremis tische kroonpretendent de prins van Bourbon-Parma. In officiële kringen in Madrid acht men het dan ook hoogst onwaarschijnlijk, dat een ver tegenwoordiger van Franco of de Spaanse regering het huwelijk zal bijwonen. Wellicht zal iemand van de Spaanse ambassade of een verte genwoordiger bij het Vatikaan bij de plechtigheid aanwezig zijn. Gisteravond heeft de officier van justitie de inverzekering-stelling van de Wassenaarse autohandelaar Van Dank zij salarismaatregelen In een herziene rijksbegroting 1964 raamt minister Witteveen de uitga ven thans op f 13.564 min (f 487 min hoger), de inkomsten op f 11.449 min (f 1061 min hoger). Het tekort van f 1054 min is dus f 574 min. lager dan de oorspronkelijke raming (f 1628 min.) In de hogere raming van de middelen komt o.m. 'n krachtiger effect van de in de belastingtarieven besloten progressiefac tor tot uitdrukking, dan waarmede aan vankelijk was gerekend. De totale uitgaven worden volgens de herziene begroting geraamd op 13,564 min, dit is 487 min hoger, dan de ra ming. In de verhoging is begrepen een bedrag van ƒ411 min wegens de gevol- Progressie geeft Staat winst gen van de algemene salaris- en pensi oenmaatregelen. De middelen worden volgens de her ziene begroting 1061 min hoger ge raamd. In de oorspronkelijke begroting was het totaal van de middelen geschat op 11.449 min. Ten eerste bleek dat de medio 1963 verwachte tegenvaller by de belastingopbrengsten zich niet heeft voor gedaan. De belastingopbrengsten over 1963 (bij de niet-koh.crbelastingen) cn de belastingopbrengsten over andere ja ren (bij de kohierbelastingcn) zijn me rendeels hoger dan werd oorzien. In de tweede plaats werd bij de herzie ne ramingen rekening gehouoen met de nieuwste inzichten, o.m, neergelegd ir centraal economisch plan 1964. De grotere loonstijging is daarbij de belangrijkste, zij het niet de e ige oorzaak van de af wijkingen geweest. Tenslotte is in de herziene ramingen de invloed verwerkt van de na de indie ning van de miljoenennota 1964 tot stand gekomen voorgestelde wijzigingen ir fiscale regime. Het voor 1964 te verwaihten tekort op de rijksbegroting zal in verband me nacalculatie ten behoeve van de ambte narensalarissen nog enige stijging kunnen vertonen ten opzichte van het bedrag 1054 min Ilct tekort zal echter in elk geval belangrijk minder z(jn dan het in de miljoenennota 1964 geraamde bedrag van 1628 min. der AI. hangende liet onderzoek naar diens malversaties met tweemaal vier entwintig uur verlengd. Nog steeds wordt de miljonair, die thans in het Wassenaarse politiebureau verblijft, verhoord. Het hardnekkige gerucht gaat als zou hij, toen hij doorkreeg dat er een justitieel onderzoek was begonnen, een aantal belangrijke papieren uit zijn boekhouding hebben laten vernietigen door verbranding. Jhr. M. van der Goes van Naters en de heer G. M. Nederhorst. leden van de Tweede Kamer voor de PvdA, heb ben, in hun functie van leden van het Europese parlement, de EEG-commis- sie (het dagelijks bestuur van de Euro pese Gemeenschappelijke markt), naar aanleiding van de aanhouding van de Wassenaarse autohandelaar een vijftal vragen gesteld: 1) Is het waar, dat er in Nederland onregelmatigheden met E.E.G.-certifi ten zijn gepleegd, door uit derde-landen afkomstige auto's, waarop alsnog voerrechten moesten worden betaald, uit Duitsland in Nederland in te voi voorzien van door Duitse ambtenaren zonder identificatie of controle afgege ven certificaten, waarop in strijd met de waarheid vermeld stond, 'dat deze rechten reeds in Duitsland w voldaan? 2) Wil de commissie uiteen zetten, hoe de procedure der E.E.G.-certificaten werkt wanneer er geen onregelma tigheden mee geschieden? 3» Heeft de fraude met het derde- landenschroot in de E.G.K.S. niet de noodzaak van een Europees controle systeem op de afgifte van dergelijke verklaringen aangetoond, en zo wordt dit dan ook gerealiseerd? Mocht dit laatste niet het geval zijn. waarom is het dan achterwege gelaten? 4» Is de commissie van mening, dat de toevallig in Nederland van een porteur ontdekte gevallen de enige deze aard in de gemeenschap zijn 5) Welke maatregelen denkt de c missie te nemen, om deze, de gemeen schappelijke markt ondermijnende praktijken in den vervolge afdoend te gen te gaan? (Voor vervolg zie pag. 11) De houding van de Spaanse regering tegen prins Charles Hugues en zijn ver loofde prinses Irene wordt koel genoemd. Het zou insiders zelfs in het geheel niet verbazen, wanneer het verloofde paar de officiële wenk krijgt niet mee te doen aan de jaarlijkse massale betoging van di duizenden carlisten op de berg Montejur- ra in Noord-Spanje. Deze reserve, die Madrid aan de dag legt, heeft een grote verwarring doen ontstaan onder de carlisten. De bruidegom, prins Charles Hugues, heeft kennelijk om Madrid wat gunstiger te stemmen, zijn cmrlistische vertegen woordiger in Spanje opdracht gegevi voor te zorgen, dat geen carlisten bij zjjn huwelijk met de Nederlandse prinses aanwezig sullen zijn. De invloed van deze vertegenwoordi ger is echter niet groot, want de carlis ten worden steeds enthousiaster over hel huwelijk en wekken elkaar op naar Ro me te gaan. Onder hen zijn verscheidene gemeenteraadsleden. Ook wordt geld gezameld voor een prachtig huwelijks cadeau. Gesproken wordt over een kost baar gezamenlijk geschenk, dat f 120.000 zal kosten. De stad Valenoia (deze stad is tweede carlistische bolwerk in Spanje) wil prinses Irene een bosje sinaasaj bloesem zenden. Zij zal deze bloemetjes moeten dragen tijdens de huwelijksplech tigheid als teken van kuisheid. Niet officieel Het ziet ernaar uit, dat deze blo» van het stadhuis van Valencia het enige blijk zullen zijn van officieel vertoon tij dens de bruiloft. Want geen enkel lid van de regerende Europese vorstenhuis heeft nog een uitnodiging aangenomen om naar Rome te komen Met nam hoven van Luxemburg en België zitten met dit probleem. In Luxemburg hebben groothertogin Charlotte en haar zoon die in de praktijk het staatshoofd is, voorlopig besloten de plechtigheid niet b(j te wonen. Zy wachten af wat het hof in Brussel zal beslissen. Misschien dat de echtgenoot vai groothertogin, Felix van Bourbon Parma. wel naar Rome zal gaan. Hij is een van de verloofde van prinses Irene. Aan de andere kant zijn de banden van lix met Soestdijk zeer sterk en de prin sessen noemen hem zelfs oom Felix. Als hij naar Rome gaat. zal hij dat strikt pri vé doen. Diadeem Prinses Irene heeft intussen onthuld, dat zij 29 april een prachtig diadeem zal dragen, het kostbaarste juweel van het huis Bourbon-Parma. Het is een familie erfstuk uit de achttiende eeuw. De fami lie beweert, dat de diadeem 7.5 miljoen gulden waard is. Over haar bruidstoilet zei Irene, dat het een etherische wolk is, die de lijnen goed doet uitkomen. Het bestaat verder een bescheiden sleepmantel en een lange tere sluier, waarvan het hoofdkap je het gezioht omsluit. Het toilet is naar het idee van Irene doorp Pierre Balmain ontworpen. In Vatdkaanstad is officieel beves tigd.' dat het paar direct na de inzege ning van het huwelijk naar de paus zal gaan. De paus zou het bruidspaar graag zijn speciale zegen geven. Ook zou de paus nog opdracht heb ben gegeven de plechtigheid in de ba siliek Santé Maria Maggiore in „groot- e stijl en ordelijk" te doen verlopen Sowiëtunie geen lid van Gatt De Sowjetunie wil geen lid worden van de Gatt. De Russische afgevaardigde G P. Arkadjef, heeft gisteren in de vierde commissie (instellingen) van de wereld handelsconferentie formeel de geruchten tegengesproken dat de Sowjetunie vrede gesloten zou hebben met de Gatt en door voorbereiden op het lidmaatschap van die organisatie. Na felle kritiek te hebben uitgeoefend op de Gatt, die vol gens hem slechts de kapitalistische be langen dient en niet die van dë ontwik kelingslanden, stelde Arkadjef voor dc organisatie te veranderen in een tarief commissie van de nieuwe wereldhandels organisatie (waarvan de oprichting voorgesteld door de Sowjetunie. Polen Tsjechoslowakije en waar de westerse landen tegen zijn). TTet jaarverslag van de KLM, waar uit we gisteren enkele grepen hebben gedaan, wekt de indruk, dat men daar door het dieptepunt heen is. Nog blijft het verlies geducht, maar de verlammende werking er van is minder. Intussen wordt bij voortduur aan doelmatiger opzet ge werkt. Blijft de vraag of. in deze tijd een luchtvaartmaatschappij als deze nog rendabel is te maken. Er is een moordende plicht tot bijblijven te genover een dwingende concurren tie van alle kanten. Dure investerin gen zullen ook in de komende tijd onvermijdelijk zijn. Wat vermae dan een betrekkelijk klein land als het onze? Er is niette min een belangrijk gegeven: op het gebied van het verkeer zal voor een belangrijk deel de toekomst zijn aan de luchtvaart. En hierin ligt ook voor een land als het onze een stimnlans om toch te doen wat het kan en om door vindingrijkheid nog enigszins goed tc maken waarin het wellicht in andere opzichten moet achterblij ven. Hetgeen trouwens onze luchtvaart maatschappij in voorbije jaren in dit opzicht te zien heeft gegeven, moet op zichzelf reeds aanmoedigend wer ken. Wie onzer zou haar, onder een straks vernieuwde commissariale lei ding, niet het beste wensen? TYe mildere sfeer tussen oost en west. tussen Moskou aan de ene kant en de westeliike wereld aan de andere, blijft aanhouden. Spionnen worden uitgewisseld en er is iets ont staan als een overeenkomst met be trekking tot de atoomenergie. Veel is het nog niet, maar genoeg als aanwiizing van een lichte toena dering. Welke overwegingen daarbij aan Russische zijde voorzitten, mag voorloDig in het midden blijven. Ziin het uitsluitend edele motieven? Of ziet men zich alleen genooot afstand te nemen van de Chinezen? Of wer ken meer factoren samen? Hoe het zij, over de aanvankelijke toenadering hehoort ieder zich te verheugen. En vermeden dient te worden wat ver»lere toenadering zou kunnen bemoeilijken. Het bliift met Rusland een vreemde zaak. Onvoorstelbare bevoegdheden zijn daar samengetrokken in de han den van een enkele man. Het is al vele jaren geleden dat wc schreven hoe in zulk een svsteem ook een en kele man veranderingen ten goede zou kunnen bewerken. Soms hebben we het gevoel, dat zulk een situatie is ingetreden. In elk geval is het beter dan het is geweest. JQe liberalen ten onzent, zo is vo rige week op him algemene ver gadering gebleken, zitten met pro blemen betreffende centrale leer stellingen. Lange tijd heeft daar de heer Oud het voor het zeggen ge had. Nu hij was heengegaan als par tijvoorzitter, bleek het te hebben geschort aan de princiniële scholing van het nieuwe geslacht. En thans moest dezelfde heer Oud bp«nringen met lering en vermaan. Waarmee de liberalen in het bijzonder proble men bebb°n is het vrijheidsbegrip. Dat klinkt merkwaardig voor een partij die juist dit begrip tot in haar naam heeft opgenomen Maar de waarheid was al niet anders. De kwestie is natuurlijk, dat ook de vriiheid niet maar iets is wat ergens in de lucht hang', maar dat zij ge fundeerd moet ziin. Jegens ieder die over vrijheid snreekt js de vraag ge wettigd. wat hii of zij daaronder ver staat. Alleen langs deze weg ook kunnen vragen worden benaderd als hoe de vriiheid kan worden gevuld met waarden en ook als waar haar grenzen liggen. Nu zat»n de liberalen met dit alles lichteliik omhoog En zij hebben be sloten tot nader beraad. Dat laatste is altijd nuttig. Er is echter geen ga rantie, dat men er ook uit komt. In het vervolg, dunkt ons, toch maar wat minder kritiek op de levensbe schouwelijke partijgroeperingen. Eurovisiereportase Engelse cupfinale Op de middag van zaterdag 2 mei neemt de NTS van 3 tot 4.45 uur een rechtstreekse Eurovisiereportage over uit het Wembleystadion te Londen van de finale om de Engelse voetbal beker. Deze wordt gespeeld tussen West Ham United en Preston North End. De uitzending wordt door Lo< Pagano van commentaar voorzien. In afwachting van de. wedstrijd kan men van 2.30 tot 3 uur getuige zijn van het traditionele communitysinging door de ruim 100.000 toeschouwers. Uitgeslapen? néén... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. President De Gaulle heeft gisteren op een kabinetsbijeenkomst zijn ver ontschuldigingen aan zijn ministers aangeboden voor het feit, dat hij geheim had gehouden dat hij een operatie moest ondergaan. De Frahse minister van voorlichting zei tegen verslaggevers dat deze verontschuldiging werd over gebracht door premier Pompidou, die de vergadering voor dc eerste maal leidde nadat hij dinsdag daartoe door de president was gemachtigd. Generaal De Gaulle verklaarde dat de operatie geheim was gehouden om te voorkomen dat het Franse volk zou worden gealarmeerd. Woensdag werd van de zijde van het paleis Elyséc bekendgemaakt dat president De Gaulle goed vooruitgaat en dat er verder geen communiqué's meer zullen worden uitgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1