VLEET In een volle Salvatorikerk zong Geref. kerkkoor Alphen in nieuwe toga's Raad Benthuizen sprak seholen en jaarwedden over nieuwe wethouders VISSERIJNIEUWS BIJ DE VW Katwijk optimistisch over komend seizoen Alpheuse grafici houden niet zo van vergaderen WINKELMEISJES^ NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 APRIL 19 IJMUIDEN In de Noord wordt nu weer voornamelijk makreel gevan gen. De HD 74 Michiel kon voor de middag een paar mooie trekken door geven. Maar later ging het niet zo goed meer. Daarom vroeg de schipper raad aan zijn collega op de IJM 25 Julie Streiff, die westelijker opereerde. Dit schip had een dagvangst van 300 manden, voornamelijk grote makreel. Het beetje haring dat aan boord kwam was erg klein van stuk Andere vis soorten kwam men bijna helemaal niet tegen. De VL 14 Margaretlhe boekte een dagvangst van 400 kisiten en lis met 'n totale vangst van 1180 klisten aan de thuisreis begonnen. Dit schip wordt aan de vrijdagmarkt in IJmuiden verwacht. Het hospitaalkerkschip is voor de eerste reis van Rotterdam naar de gronden vertrokken. Onmiddellijk werd de sterke scheepszender contact opgenomen met de treilers in de Noord. De SCH 162 Clara die zich tegen 60 NB bevond, was uitstekend op het hospitaal- •kerksohip te verstaan. Veel schippers profiteerden van deze gelegenheid om kapitein Willem Rog en zijn imanner te feliciteren met het prachtige nieuw« schip. De Hoop zal naar de Noord koer- om daar de concentratie treilers op te zoeken. Onder de kust viel er voor de loggers en kotters nog steeds weinig eer te halen. Het ging iets beter dan op de eerste dagen van de week, maar veel kwam er nog niet boven water. De beste trekken leverden twintig kilo tong een paar manden schol op, maai gemiddelde lag veel lager. De grotere kotters, die de hele zuidelijke Noord zee als hun operatieterrein hebben ge kozen, kwamen tot betere resultaten zonder dat er nochtans van vetpot kon worden gesproken. Gemiddeld haalde per trek 25 kilo tong en een mand of acht andere vis, hoofdzakelijk schol i wijting, boven water. Voor een paar gelukkigen kwamen daar nog wat ka beljauwen bij. Wat er was. Aan de IJmuidermarkt verzorgden 12 vaartuigen een aanvoer van 2830 kisten, waarvan 110 kisten schelvis, 80 kisten wijting, 40 kisten gul en kabeljauw, 30 kisten koolvis, 390 kisten haring, 750 kisten makreel, 260 kisten schol, 20 kis- diversen, 150 kisten schelvis IJsland, 260 kisten gul en kabeljauw IJsland, 700 kisten roodbaars van IJsland, 80 stuks stijve kabeljauw 2500 kilo tong. De tendens van dins handhaafde zioh: de prijzen voor de platvis liepen terug, die voor rondvis stegen vrij behoorlijk. Vandaag aan de markt. Vandaag lagen in IJmuiden onder meer aan de markt de SCH 33 Margriet met 700 kisten van IJsland, waarvan 400 kisten kabeljauw en gul, 130 kisten rood baars. 130 kisten koolvis en 40 kisten schelvis de KW 42 Nicolaas Senior met 850 kisten, de KW 87 Albatros met 1055 kisten en 90 stuks stijve kabeljauw, de VL 16 Voorloper met 1120 kisten en 150 stuks stijve kabeljauw, de IJM 9 Haar lem met 1320 kisten, de IJM 36 Delft met 1600 kisten en de IJM 210 met 120 kisten. In Scheveningcn. In Sdheveningen werden aangevoerd 80 kisten wijting. 120 kisten schelvis, 20 kisten koolvis, 20 kisten gul en kabel- Koniiigiimefeest N oordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Koninginne dag zal in ons dorp op traditionele wijze worden gevierd, 's Morgens zün er op de terreinen van VVSB aan de Zeestraat de voetbal- en handbalwedstrijden voor de schooljeugd; om één uur verzamelen zich de deelnemers aan het kinder-bloemen- corso voor het hoofdgebouw van de Bavostichting en om drie uur begint de altüd weer sensationele voetbalwedstrijd tussen de elftallen van het onderwijzend personeel en het gemeentepersoneel. De onderwijzersploeg is als volgt sa mengesteld: doel: P. Broers: achter: P. van der Hulst en W. Kales: midden: W. Bruine C. Bakker en Kap. Steverink; voor: kap. Kloeg, C. Appelman, T. van der Voort, G. Prebesma en J. van der Linden. Het op papier iets zwakker lijkende elftal van de gemeente bestaat uit: doel: J. Beugelsdijk; achter: B. Bon en G. Marneth; midden: L. Schuyt, J. Knotter en P. Driessen; voor: G. van Campen- hout, F. Huisman. J. de Wit, H. Duiven voorden en M. Bode. Om 7 uur 's avonds is er de zang- en muziekhulde door de schoolkinderen en de zang- en muziekverenigingen voor het gemeentehuis te brengen aan burge meester P. M. M. van der Weijden als vertegenwoordiger van de Koningin. Voorts heeft op het bordes van het raadhuis de prijsuitreiking van het kin dercorps plaats. Daarna maken de plaatselijke muziek- verenigingen een rondgang door het BURGERLIJKE STAND NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJKERHOUT GEBOREN: Andries A J M, zv A C Ruigrok en C A A de Groot; Maria C J. dv S J Jansen en J P Jansen; Johannes J A M, zv J C J Peters en A A v Moorsel; Petronella C J, d v P C Geerlings en J v Winsen; Catha- rina L E M, dv H F Snaar en G W A Hoogervorst. GETROUWD: T A R DHooghe en C F T Peeters. OVERLEDEN: Pieter J Demmers, 62. echtg v A Musidlack; Laurentius M Droog. 86, wednr v B v d Kleij. jauw, 850 kisten haring, 400 kisten ma kreel, 200 kisten schol, 50 stuks stijve kabeljauw en 1200 kilo tong. Vislak De trotse bezitters van glimmend nieuwe automobielen zullen niet kunnen vermoeden, dat de glans van hun ve hikels in vele gevallen afkomstig is van visschubben. Vooral de kabeljauw is een belangrijke leiverancier van de lak- industrie. Natuurlijk is dat niet vanzelf gegaan. Jarenlange proeven in labora toria wezen tenslotte uit, dat er met vis nog heel wat meer te doen valt dan con sumeren, hoewel dit laatste natuurlijk wel het belangrijkste blijft. De „vislak" wordt voor vele doeleinden gebruikt. Het is best mogelijk dat als u op een nieuw meubel plaatsneemt dit zijn sohittering te danken heeft aan een onder meer uit vis gewonnen verfsoort. Steeds meer voor de industrie belangrijke grondstoffen worden uit de vis getoverd. Bepaalde vissoorten zijn onontbeerlijk voor de produktie van kunstparels. Zelf; de schoonheid en elegance van de vrouw komt nu uit de zee. Verscheidene soor ten nagellak en lang niet de slechtste hebben him opkomst te danken aan een bepaalde uit vis gewonnen substantie. Het is een kristal dat de schubben van de vissen afdekt. Hieruit wordt de es sence gewonnen die voor dit soort na gellak noodzakelijk is. Het procédé komt eenvoudig gesteld hierop neer, dat men de eiwit- en vebbestanddelen verwij dert. Vertraging. Het kraaneiland Lepelaar dat zal wor den ingezet bij de uitbreidingswerkzaam heden aan de IJmuider havenmond is niet op tijd gereed gekomen. De sleep boot Jacob van Heemskerck van Weis- muller die onlangs in de vaart werd ge bracht zou de Lepelaar deze dagen van de werf Gusto naar IJmuiden brengen, maar door deze vertraging heeft deze sleepboot inmiddels een ander object toegewezen gekregen. Het schip zal een groot booreiland van Trinidad naar een haven aan de Golf van Mexico slepen, De Lepelaar zal na medio mei door een andere Wijsmullersleepboot naar IJmui den worden gebracht. KATWIJK AAN ZEE Voorzitter J. van der Plas verwelkomde gis teravond op de jaarvergadering van de WV in restaurant De Zwaan m het bijzonder A.N.V.V.-afgevaardigde Boerboom en erelid B. G. Lammens. Mr. Van der Plas herdacht de overleden heer D. J. Bokslag, waarna hij als zijn mening uitsprak dat de verwachtingen voor het komende seizoen voor Katwijk onverdeeld gunstig zijn. Het paasweekeinde is, wat betreft het aantal bezoekers achteraf toch meegevallen. Vooral voor het 1 mei week einde, pinksteren, en 17 en 18 juni (twee Duitse feestdagen) verwacht hy veel drukte. Niet alleen door de kleurenfolder in de Zweedse taal, maar ook door de geza menlijke wervingsfolder (met Valken burg en Arnhem) is men een reclame campagne begonnen, waarvan de eerste resultaten (reserveringen) al binnen zijn. De aanvragen zijn, vergeleken met an dere jaren, voor de gemeubileerde huur >k meer uit de Scandinavische landen. Uit het jaarverslag van penningmees ter P. C. Bloot bleek, dat een kassaldo van f 4.332,96 aanwezig is. Namens de kascommissie bracht de heer G. Guijt gunstig verslag uit. Secretaris J. C. Ticlc- man vermeldde in zijn jaarverslag, dat 1963 een zeer gunstig jaar voor de V.V.V. Lengede De heer Van der Plas deed nog enkele mededelingen over het bezoek uit Len gede. Het vervoer van de gasten uit Duitsland wordt verzorgd door de firma Beuk; de terugreis door de N.Z.H.V.M. De gasten worden ontvangen in gebouw Musica; de onderbrenging is geheel ge regeld, waarvoor de beer J. G. Schone- Ouderavond Katwijks chr. Duinroosschool KATWIJK AAN ZEE Het eerste gedeelte van de ouderavond van de christelijke kleuterschool ,,De Duin roos" werd gisteren gehouden in de hal van de Calvijnsohool aan de Randiweg. Voorzitter Nic. Parlevliet leidde de leidster van de kleuterschool, mejuf frouw Wielemaker, in, die een en ander over de vroegere bewaarschool en de huidige kleuterschool vertelde. Thans wordt er gelet op het vormende karak- fan de school; de vroegere kleuter school was „bewaarschool-zonder-meer". In de kleuterleeftijd worden veel in drukken opgedaan, die van invloed zijn op de vorming van de latere persoon lijkheid. Na de pauze ging het gezelschap de Duinroosschool bezichtigen, waar me juffrouw Wielemaker toelichtingen en uitleg gaf. In de school werken, behalve de hoofdleidster, twee kleuterleidsters en een schoolhulp. De school telt thans 120 kleuters en er is een lange wacht lijst. De ouders hadden voor de school zelf en voor de vervaardigde werkstukjes veel bewondering. Katwijkse vrouwen zagen documentaire KATWIJK AAN ZEE Gisteravond hield de Ned. Christen Vrouwenbond, afdeling Kawijk aan Zee, een vergade ring in het Jeugdhuis. Na een welkomst woord hield de presidente, mevi Van Duijn-Kruijt, een meditatie psalm 146. Vervolgens liet de heer D. Kruijt de filip zien „Stormgetij", een documentaire over Katwijk in de bezet tingstijd. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag hoog water 2.03 u, 14.25 uur; laag water 10.01 u, 22.28 uur. KATWIJK Voor het diploma vak bekwaamheid voor de kleinhandel in 'armings- en kookopparaten slaag de te Utrecht de heer J. Mejjvogel uit Katwijk. Hij volgde de cursus bij de Veko. veld zorg droeg. In de periode van hun verblijf (3 tot 10 juni) maken de gasten een rondvaart naar de Kager- en Braas- semmeer (aangeboden door de firma Diepenhorst). Ook werd reeds een excur sie met rondvaart door de Amsterdamse havens aangeboden. De belangstelling van de zijde van de N.T.S. en Duitse te levisie is groot. De vergadering werd besloten met de vertoning van enkele A-N.V.V. films over Nederland. New York beliclit voor Christenvrouwen van Oegstgeest OEGSTGEEST De afdeling Oegst geest van de Ned. Christen Vrou' bond hield haar maandelijkse bi komst, onder leiding van presidente J. van Vecn-den Ouden. Na een meditatie over Lucas 5 werd het woord gegeven aan mevrouw J. A. van Frugten-Ouborg, die een lezing, getiteld: „Zo zag ik New York", met dia's hield. De regering van Amerika werd be sproken, waarna mevrouw Van Frugten sprak over allerlei aspecten van Ame rika. De oudere mensen worden tus sen de jongeren gehuisvest, zodat zij el kaar kunnen helpen met baby-sitten en boodschappen doen. Winkelen doet men op de supermarkt, waar men ook vooi 5 dollar door deskundigen zijn belasting biljet kan laten invullen- De sociale zorgen liggen in New York niet zoals wij dit gewend zijn. Als men soms tegen zijn wil in moet staken, krijgt de betrokkene 8 weken geen sa- lans. Als men dan niet gespaard heeft, wordt men gedwongen met een piek-' te gaan lopen voor 1 dollar 25 per i Huwelijken worden vrij jong gesloten en het kindertal is groot, zodat er de man niet veel gelegenheid is om der te studeren. De vrouwen werken mee; zij moeten in de puntjes verzorgd naar hun werk. Men vindt er veel kerken, waar geloof kinderlijk wordt beleden, vooral bij de kleurlingen; wij- kunnen ons deze gewoonten niet zo verenigen. Het gebeurt wel, dat de kerken in de w; ste zomermaanden gesloten zijn. Op 1 juni zal de laatste bijeenkomst worden gehouden. Ds. B. van Ginkel uit Amsterdam zal spreken over „Wat de bedoeling van paus Johannes de XXIII". Lezing in Oegstgeest over Yemen OEGSTGEEST Op dinsdagavond 28 april, 8 uur zal de heer D. van der Meulen, die lange tijd Nederlands con sul in Djedda was, voor de afdeling Oegsbgeest van de Volksuniversiteit K O, een lezing houden in het Rijn lands Lyceum, M. H. Tromplaan, over ,.Het geheimzinnige Yemen". De heer Van der Meulen is nog geen week ge leden van een reis naar dit land terug gekeerd, waar hij via de Wadi's van Hadramautih getrokken was naar de ruïnes van Ma'rib (uit de Sabaeische cultuurperiode van 1000 tot 200 voor Chr.). Over deze monumenten, die slechts enkelen voor korte tijd bereik baar zijn, zal een inleiding worden ge geven, alsmede over het grote verleden dit gebied, waai Scheba troonde ALPHEN Het Gereformeerd Kerkkoor is aan zijn eerste lustrum toe. Dit heugelijke feit werd gisteravond gevierd in een volle Salvatori-kerk. De talrijke vrienden van het populair geworden koor luisterden naar zang en orgelspél, dit laatste verzorgd door de Gorkumse organist Jan Bone faas, (ook geen onbekende in Alphen). Maar die concertbezoekers hadden ook iets moois te zien: hun koor was voor het eerst gestoken in de nieuwe toga's, zwart met witte kraag en bef. men dat deel blijkbaar op de gregoriaan se melodie zong. Deze niet erg oorspron kelijke muziek (onder meer niet door de vele Mozart-reminiscenties: in het Kyrie, maar in zeer grote mate in het Benedic- tus kenbaar) bezit wel goede kwalitei ten. Ze is beschaafd, waardig en klinkt (zij het conventioneel van trant en idioom) toch steeds goed. Dat was mooi en waardig en echt liturgisch. We weten niet of het koor, dat zich zo oprecht en enthousiast be ijverd heeft om die toga's te krijgen, ook in de gewone zondagse diensten op treedt. Het is in elk geval te hopen dat dit in de toekomst vaak zal gebeuren. De zangers hebben het verdiend, en het uiterlijk schoon van de erediensten zou er wél b(1 varen. Ds. K. H. Schuring, die na het inlei dende gezang (door koor en aanwezi gen) van psalm 150, gebed en het lezen van psalm 100, het woord voerde, toonde zich (evenals wij) verbaasd over de grote belangstelling. Zo lang de Salva tori-kerk bestaat, was dat hier nog niet op een door-de-weekse avond voorgeko men. Men moet tegenwoordig wel héél wat betekenen, om zóveel mensen bij elkaar te kunnen brengen. Dat het kerk koor in Alphen hoog wordt geschat, staat voor ons nu wel vast. Onder leiding van de bekwame en ook prettige dirigent Hans Boelee wer den drie vrij grote composities uitge voerd: het oude „Psalm 103" van E. Mo- bach. de eveneens bedaagde cantate ..Psalm 8" van F. Pijlman en de Missa Brevis „Te Deum Laudamus" van de dirigent (uit 1948). Voor het werk van Mobach, die de psalmtekst op een. naar onze mening onjuiste wijze behandelde, hebben we nooit veel respect kunnen opbrengen. Alleen de slot-fuga op „Alles wat adem heeft", bezit een zekere muzikale waarde. Hoe het zij, het koor heeft dit verbleekte werk keurig gezongen, zo dat er zelfs nog wat glans op kwam. Gerard Koolhaas, die met Aleida Ver does de solo-partijen zong, heeft eer mooie gevoelige stem en presteert, als amateur, niet zo weinig. Maar deze partij ligt voor hem te laag, zodat hij zich niet voluit kon geven. Aleida Verdoes zong ook in Pijlmans „Psalm 8" (in kele opzichten hoger te waarderen dan het werk van Mobach) welluidend er expressief. Het Jeugdkoor kreeg eveneens ge legenheid tot alleen-zingen. Twee mooie liederen „Komt, stemt de snaren" (psalm 96, op een „leis" uit de 15de eeuw, die nu dus van een vreemde tekst en een dito zetting was voorzien) en „God onze Heer, die in de hemel zijt" van de Koningin Ignace de Sutter klonken zuiver en rein. I De „Missa" componeerde Boelee des- Vele kleurendia's zullen het land la- tijds als militair in Soerabaja. om zijn lang voor vreemdelingen r wapenbroeders te helpen. Het Credo Alpliense chauffeur ging schelden DEN HAAG „Het is waar. ik heb misschien wel wat teveel gezegd", zo gaf een 28-jarige chauffeur uit Alphen aan den Rijn toe, „maar ik maakte me ook zo kwaad, want die man liet me maar wachten en ik had haast". „Chauffeurs hebben altijd haast", merkte de rechter op. „maar dan moogt u de mede-weggebruikers toch niet uit schelden". Dat had verdachte gedaan, omdat een andere autobestuurder rustig zijn praatje bleef maken met een meisje en intussen hem liet wachten. Hij had toen enkele weinig vriendelijke woorden jegens de autobestuurder gebezigd. „Voortaan wat rustiger aan doen", ver maande de officier, die vanwege het blanco strafblad wilde volstaan met een geldboete van f 35 of 7 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde overeenkomstig die eis. Het koor heeft er een heel verdien stelijke uitvoering van gegeven. Bij de tenoren hoorden we wel eens ge knepen tonen en aarzelende inzetten. De dames toonden trouwens in 't al gemeen een wat grotere trefzekerheid en vastheid van toon dan de heren, hoe toegewijd en bezield hun zang ook overigens klonk. Jan Bonefaas begeleidde het gehele concert met werkelijk grote handigheid en speelde als solist een eigen improvisa tie op de melodie van psalm 95, vorm vast en goed-klinkend, maar de knappe variatie*effecten waren van Widor en Boëlmann geleend. Joh. van Wolfswinkel Speelweide in Alphen ALPHEN Het de gemeente in eigen dom toebehorende terrein aan de Tol straat/Karei Doormanstraat zal niet meer als landbouwgrond en volkstuin worden gebruikt. B. en W. achten dit het juiste moment enkele voorzieningen aan het terrein te treffen, opdat het voortaan een minder slordige aanblik zal geven. Vooral het langs de Tolstraat gelegen deel wordt ook als stortplaats van vuilnis en tuinafval gebruikt. Wanneer de oude afrasteringen, bonenstokken en heggen worden verwijderd, het terrein wordt ge ëgaliseerd cn ingezaaid met een gras- mengsel zal het een belangrijk beter aanzien verkrijgen. Bovendien zal het door de jeugd als speelweide kunnen worden gebruikt. De kosten van de voor zieningen worden geraamd op f 2.500. Ook verdient het aanbeveling in aan sluiting op deze werken het aangren zende terrein," op de hoek Tolstraat- Emmalaan, op te hogen en van een pas sende beplanting te voorzien. De kosten hiervan zullen rond f 6000 bedragen. ten verboden gebied was. I (geloofsbelijdenis) is weggelaten, omdat BENTHUIZEN Gisteravond is de gemeenteraad onder voorzitterschap va burgemeester Steenbakker Morilyon Loijsen in openbare vergadering bij een geweest. De raad ging akkoord met een voorstel om, op grond van de door de directie van volkshuisvesting en bouwnijverheid uitgebrachte rap porten, de woningen Dorpsstraat 61 (eigendom van de Gereformeerde Ge meente), Dorpsstraat 98 (eig. v. D. P. Verheul) en Schoolstraat nrs. 1, 3 en 5 (eig. v. Joh. Voorwinden) onbewoonbaar te verklaren. Het raadslid P. de VrijMzn. (arp) was an mening dat voor onbewoonbaar verklaring de percelen Dorpsstraat 49 en 51 (eig. v. resp. A. Langeveld en A. Vis) meer in aanmerking komen. Een van de redenen, aldus de burgemeester, waarom het complex Schoolstraat in deze voor rang geniet, is dat één van de desbetref fende huurders met tegenzin de hem toe gewezen woning heeft betrokken, wes halve onbewoonbaarverklaring de rea lisering van een andere, passender woonruimte zal bespoedigen. De heer D. van Leeuwen, (sgp) infor meerde of in de gemeente, indien aan een eventuele toewijzing van een nieuw contingent woningen door Ged. Staten weer de voorwaarde wordt verbonden dat enkele krotwoningen aan de be staande woningvoorraad moeten worden onttrokken nog voldoende hiervoor in aanmerking komende percelen aanwezig zijn. „Zat", zei de heer R. Zonneveld (pvda). Jaarwedden Over de vaststelling der jaarwedden van de beide wethouders, de heren Jos. van der Eijk en C. van Gaaien, was wel iets te zeggen. De heer Van Leeuwen kon zich in eerste instantie (een per soonlijke mening kan tijdens de voort zetting van een discussie veranderen) nog niet verenigen met de door de voor zitter per 1 jan. 1963 geadviseerde wij ziging van de wedden ad f 900 in f 1200 en per 1 jan. 1964 in f 1320 elk. In de nieuwjaarsrede sprak de burgemeester van 25 vergaderingen van B. en W. in 1963 en dan liggen de honoraria per ver gadering wel hoog. De heer D. van Soest (arbeidersbelan gen) kon zich wel met de per 1 jan. 1964 geadviseerde verhoging verenigen, doch was tegenstander van die welke tot 1 jan. 1963 teruggaat. De heer R. Zonneveld fpvda) memoreerde een der gelijk voorstel in 1962 tot verhoging op f 900 toen hij tegenstemde, omdat het tijdstip van verhoging vlak na de ver kiezing van de wethouders plaatshad. Daarom kon hij thans, twee Jaar vóói komende wethoudersverkiezingen, met het voorstel akkoord gaan, omdat, indien de honoraria op een aantrekkelü- nivcau worden gebracht, het wet houderschap dan ook voor andere raads leden financieel aanvaardbaar zal zijnen niet uitsluitend, zoals vroeger, voor beter-gesitueerden. „Een baan als wet houder zal toch nooit winst opleveren. Maar men moet er toch ook niet te veel geld op behoeven toe te leggen. In prin cipe behoort voor elk raadslid het wet houderschap bereikbaar te zijn", aldus de heer Zonneveld. Ook de heer A. Voorwinden (sgp) voorzag als positieve zijde van een ver hoging wat meer onderlinge rivaliteit bij de komende wethoudersverkiezingen, laar vond de opslag nogal drastisch. Bij stemming bleken alle raadsleden op ;n verhoging met terugwerkende kracht tot 1 jan. 1963 tegen te zijn. Met uitzon dering van de heer Van Leeuwen stem den zij echter vóór de verhoging tot f 1320 per 1 jan. 1964. Scholen Aan het bestuur der vereniging „Een Christelijke kleuterschool te Benthui- zullen de nodige gelden worden verstrekt voor de stichting van een bij zondere kleuterschool in het uitbrei dingsplan, ten zuiden van de hervormde pastorie. Het kleuteronderwijs wordt door deze vereniging thans gegeven in een oud schoolgebouw, eigendom va gemeente, dat niet meer aan de eiser tijds voldoet. De vereniging verbindt zich voordat met de bouw van de nieuwe school wordt begonnen, in de gemeente kas 20 pet der stichtingskosten te stor- In verband met het voorgaande be sloot men niet over te gaan tot de op richting van een openbare kleuterschool, omdat een dergelijke school zeker niet door tenminste dertig kleuters zal den bezocht, gezien het feit dat de klas sen 1 en 2 van de openbare lagere Ar- noldus van Osschool tezamen niet meer dan achttien leerlingen tellen. In dit op zicht moet de gemeente dus flink uit- Een openbare lagere school zal wel worden gebouwd ter vervanging van het huidige, te kleine gebouw. Hiervoor is een terrein op de hoek van de Kon. JulianastraatIrenestraat aangewezen. Voorlopig heeft de raad zich slechts voor de behoefte aan een dergelijke school uitgesproken. Later zal een beter inzicht in de grootte van de opzet ver kregen worden. Men rekent erop dat, evenals dat voor de nieuwe chr. kleu terschool geldt, nog heel wat jaren zul len verlopen eer tot de bouw wordt over gegaan. fi nieuwe instructie voor de ge meentearts, tevens belast met de armen praktijk, werd vastgesteld, mede op her haalde aandrang van Ged. Staten en de inspectie van de volksgezondheid. Om Benthuizen onder meer te vrij- aren van ongewenste autokerkhoven vuilstortplaatsen is een verordening tot regeling van het gebruik van gronden an gebouwen en hun aanhorigheden vastgesteld. Ten behoeve van de chr. kleuterschool werden de volgende voorschotten toe gekend: lokaalvergoeding 1964 f 2.664 en kleutervergoeding 1964 f 1.011,71. Ten be hoeve van chr. lagere school werden dergelijke voorschotten eveneens becij ferd: exploitatievergoeding 1964 f 9.902.33 vakvergoeding 1964- f 1.576.40. Onder dankzeggin aan de heren D. van Leeuwen en D. van Soest voor hun con trolewerkzaamheden, werd de gemeente rekening 1962 vastgesteld op een batig van f 10.210,93 op de gewone dienst en nadelig saldo van f 166.840,93 op de kapitaaldiensL Klokluiden (elke werkdag 12 uur wil de traditie), opwinden en verzorgen van het torenuurwerk geschiedt in Benthui zen zeer punctueel, waarvoor B. en W. niets dan lof hebben. De kerkvoogdij van de herv. gemeente zal hiervoor voor 1964 een vergoeding van f 150 ontvangen; de gemeente betaalt dus niet het salaris var de koster. Gezien de bezwaren, die het raadsbe sluit van 20 maart 1964 tot het aangaan van een vaste geldlening ad f 52.000 met de NV Bank voor Nederlandsche Ge meenten bij de provinciale griffie ont moet resultaat spoedeisende vergade ring 20 maart: nihil), werd tot intrek king hiervan besloten. Men zal nu bij dezelfde bank een tijdelijke lening ad f 50.000 voor de duur van drie maanden aangaan. Het krediet in rekening courant komt daardoor op f 100.000. Instorting De rondvraag kenmerkte zich door steeds terugkerende vragen (vragen be treffende herbestrating, verkeerssitua ties, groenstroken en wateroverlast). Deze keer was er ook een nieuw ge luid in de vraag van de heer Voorwin den: „Is de gemeente aansprakelijk te stellen voor de eventuele gevolgen instorting van de eeuwenoude, niet onbe woonbaar verklaarbare percelen Dorps straat 51, 53 etc.? Als de kromgetrokken gevel van het komplex vannacht instort, zal niemand zich afvragen: „Hoe is dat nu mogelijk". In het algemeen heeft de eigenaar de zorg voor zijn woning. De burgemeester had wel vertrouwen in dikke nv men in vroeger eeuwen veelvuldig toe paste. HONDA dealer voor KATWIJK M. GUYT, Drieplassenweg 1, tel. 3494 ALPHEN In gebouw Nabij hield de afdeling Alphen a. d. Rijn van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond gisteravond haar 47ste jaarvergadering die een huis houdelijk karakter droeg, met als toegift een Laura-filmpje cn het Alphens jour- laal 1963 door Plet van Heyningen. De voorzitter, de heer L. Koster open de de avond die niet best bezocht was Over dit over het algemeen geringe ver- gaderingbezoek gaf de voorzitter een be schouwing. Belangstelling voor de gang van zaken in de organisatie is er wel zelfs niet-georganiseerden klampen de bestuursleden over verschillende vraag stukken aan, Is dat nu uit alleen mate riële overwegingen of beseft men toch dat optreden in organisatorisch verband nodig is? Het zijn vragen waarmei heer Koster voor zichzelf nog niet klaar Ledental Het ledental van de afdeling liep terug in 246 tot 233, voornamelijk doordat onder de vrouwelijke leden nogal wat mutatie is door personeelsgebrek in Vrijstelling van bejaardenhuizen ingetrokken ALPHEN Op grond van een bepa ling in de betrokken verordeningen kun nen geen aanslagen reinigingsrecht, straatbelasting en rioolbelasting worden opgelegd aan het tehuis voor ouden van dagen aan de Oudshoornseweg, het her vormd tehuis aan de Julianastraat, het St. Josephpension aan de Prins Hendrik straat en de percelen van de Vereniging Marthastichting aan Julianastraat en Raadhuisstraat. In vroeger jaren had dit zin, maar *nu de nodige verpleeggelden voor een groot deel uit openbare kassen worden voldaan, is naar het oordeel van B. en W het nut van de betrokken bepa ling vervallen. Zij stellen de raad dan ook voor de vrijstelling op te heffen. Afrastering speeltuin ALPHEN In toenemende mate wordt ondervonden, dat de afscheiding rond het terrein van de speeltuinvereni ging „Kindervreugd" het uitzicht op de hoeken van de wegen Jan Nieuwenhuij- zenstraat-Karei Doormanstraat en Hugo de Grootstraat bèlemmert. Het bestuur de speeltuinvereniging heeft echter bezwaar tegen, dat de haag tot hoogte van 75 cm de vereiste hoogte voor het verkeer wordt inge kort, daar de afscheiding dan i voldoende zou zijn. B. en W. ir verbetering in deze situatie kan worden gebracht door over een afstand van on geveer 10 meter uit de hoeken de beu kenhaag te vervangen door een degelijk en verantwoord hekwerk. Enerzijds zal hierdoor zoveel mogelijk aan de verlan gens van de speeltuinvereniging worden tegemoet gekomen en anderzijds aan dc behoeften van het verkeer worden vol daan. De kosten van een zodanige ver betering worden geraamd op f 2500, lerlei bedrijfsgroepen. Betreurd werd dat door de afdeling zo weinig werd bijge dragen voor de Vrouwenweek van de N.C.G.B. (voor echtgenoten van leden die eens een ontspannLngsweek nodig heb ben, maar dit zelf niet kunnen bekosti gen). Men zal de medewerking hieraan wat trachten te animeren. De penningmeester, de heer H. G. Godthelp, bracht verslag uit over de bonds- en de afdelingskas. Ook vorig jaar gingen er weer duizenden guldens door zijn handen. Van de afdelingskas kon ruim f 1000 worden overgemaakt naar het bondsbureau. De aftredende bestuursleden, de heren H. G. Godthelp, L. Koster en J. F. v. d. Vate, stelden zich herkiesbaar. De heer J. Sh. Boot kwam, na aandrang, op zijn besluit terug, zich niet herkiesbaar te stellen. Allen werden herkozen. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer C. de Kleijn werd gekozen de heer P. Breeveld. ALPHEN De afdeling van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond komt hedenavond 7.30 uur bijeen in ho tel Toor. Mevrouw A. Verrips-Bos zal lezing met dia's houden over een bootreis naar Canada. Voorts is er be stuursverkiezing. Boerenleenbank Oegstgeest had gunstig jaar OEGSTGEEST De boerenleenbank Oegstgeest hield gisteravond de leden vergadering in Het Witte Huis. De voor zitter. de heer C. M. den Hollander, sprak in zijn openingswoord over een gunstig 1963. De resultaten zijn duidelijk kenbaar als men het financieel verslag bekijkt. De overleden leden werden herdacht, te weten de heren Van der Hulst en Driessen. De voorlezing van de notulen geschiedde door de heer J. Th. Juffer- De kassier, de heer J. W. N. v. d. Post, gaf een uiteenzetting over de ba lans en resulaten 1963. Er was een spaar overschot van f 813.574,44; het totaal steeg hierdoor tot f 4.776.113.48 1770 spaarrekeningen. Het totaal der toever trouwde gelden was f5.318.965.32. Aan voorschot was verstrekt f 1.536.179.42. Als leden van de raad van toezicht werden de heren J. Th. Juffermans en W. J. den Dubbelden benoemd. De heer A. H. J. Kooloos werd herkozen in het bestuur. De heer A. C. Kea sprak als aftredend bestuurslid, wegens vertrek naar Leimuiden, een afscheidswoord, vaarin hij waardering uitsprak voor het /ele werk dat er gedaan wordt door bestuur en raad van toezicht. De voor zitter overhandigde hem een kist sigaren Na de rondvraag en de traditionele verloting sloot de voorzitter deze ver gadering. (Advertentie) Coöperatieve Raiffeisenbank „OUDEWETERING" De algemene ledenvergadering zal ge- houden worden op vrijdag 8 mei 1964 des avonds om 8 uur in het Paviljoen Braassemermeer te Oudewetering. De agenda van deze vergadering ligt vanaf heden ter inzage op het kantoor van de Bank maar zal ook nog aan de leden worden toegezonden. HET BESTUUR. D. J. Mast vrijdag geen spreekuur. gevraagd Krijgsman Supermarkt Aanm.: Meeuwenlaan 63, Kat wijk aan Zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15