Oom Henk trok met zijn draaiorgel de wereld in Muziekconcours te Sassenheim gisteren goed gestart Bevorderden en geslaagden Tuinbouwschool Lisse Raad Sassenheim sprak lang over subsidie K.S.A.-gebouw Nieuwe moeilijkheden bij Ned. Opera Coop. Raiffeisenbank Warmond vergaderde In één week f 12,000 bijeen Festivals ook in Rusland Hoogovens heeft volop werk Drie ereleden Kon. Mij. Tuinbouw- en Plantkunde HÏEUVE LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 APRIL 1961 Jubilerend Crescendo ontving gasten 'SASSENHEIM Ter ere van het 60-jarig bestaan van „Crescendo" had 'de „Bond van Christelijke Muziekverenigingen in Nederland" voor zijn 54ste concours Sassenheim gekozen. Ook nu, evenals uier jaar geleden, was daarvoor een gedeelte van de bedrijfsgebouwen van de N.V. Gebr. Van Zonneveld Bhilippi ingericht. Van de goede woorden, destijds door ons ten aanzien van de geïmproviseerde) concertzaal gebruikt, behoeven we er, na vernieuwde ervaring, geen enkel terug te nemen. De zaal ziet er, op 't eerste gezicht, niet zo-veel-goeds-belovend, uit; het dak is van bordpapier (of iets dergelijks), de spanten zijn van hout en de hoogte wekt al evenmin grote verwachtingen. Maar de geluidswerking valt ruimschoots mee. Men kan, ook kritisch luisterend, alle details waarnemen en de klank als geheel maakt een zeer behoorlijk effect. Het aantal deelnemers is niet tegen gevallen. Elf speelden op de eerste, acht entwintig zullen de tweede concours dag (a.s. zaterdag) optreden. Van de eerst elf liet echter de „Maassluisse Harmonie" verstek gaan. Wat de bezet ting betreft: fanfare en harmoniegezel schappen zijn ongeveer in gelijke aan tallen opgekomen. Om half twee gistermiddag opende de bondsvoorzitter, de heer H. Duiker (bur gemeester van Katwijk) het concours. Na het gezamenlijk zingen van gezang 136, het lezen van psalm 98 en gebed, hield de heer Duiker zijn inleidende toespraak. Hij heette in 't bijzonder de burgemeester van Sassenheim, J. baron Van Knobelsdorff.en mevrouw Van Kno- Raadsagenda Hillegom HILLEGOM De gadert dinsdagavond om 8.30 uur. ue agenda vermeldt o.m.: benoeming van plaatsvervangend wethouder; overdracht van grond aan het bestuur van de r.k. ulo; verkoop van grond aan de firma Kalkers en Zoon; verkoop van grond aan C P Schrama: verhuur kamers in het Medisch Centrum; verbetering centrale verwarmingsinstallatie raadhuis; vast stelling wijziging uitbreidingsplan ,.Bak- kum" en ,,Meer en Dorp ni"; wijziging benaming van Asselersbrug in Asselaars- brug; aanvaarding plastiek van de N.v. Strokenbouw; aanbieding bedrijfsreke- ningen; benoeming directeur gas- en waterbedrijf. Directeur gas- en waterbedrijf HILLEGOM Ter voorziening van de vacature van directeur van het gemeen telijk gas- en waterbedrijf hebben zich bij het gemeentebestuur 55 gegadigden aangemeld. Daarvan zijn twee personen op een voordracht geplaatst: 1. W. G. N. Koeken, geboren 6 juni 1925, technisch hoofdambtenaar A eerste klas bij de N.V. Waterleiding Oost-Gelderland te Doetinchem; 2. Adr. van der Kaay, ge boren 14 november 1920, hoofd van de afdelingen gas en water van de gemeen telijke energie- en waterleidingbedrijven te Vlaardingen in de rang van technisch hoofdambtenaar eerste klas A. Plaatsvervangend wethouder HILLEGOM In verband met hel vertrek van wethouder Meskers naar Noordwijkerhout wordt de leden van de raad in overweging gegeven een van de leden aan te wijzen als plaatsvervangend wethouder. Subsidieregeling in Hillegom HILLEGOM In 1959 werden de sub sidiepercentages voor gezinsverzorging en gezinshulp gebracht op respectievelijk 30 en 25 Dit was in overeenstem ming met de door het rijk toegekende percentages. Thans heeft de minister van maatschappelijk werk het noodzakelijk geacht het salarispeil te herzien er de percentages verhoogd tot 35 Ofschoon de gemeentelijke subsidie regeling is geconformeerd aan de rijks regeling, menen B. en W. dat de ge meentelijke regeling niet dient te wor den gewijzigd. Zij stellen voor dit vasi te stellen in de verordening. Salarissen gemeente- personeel HILLEGOM In overeenstemming met de aanbeveling van de minister binnenlandse zaken en met het advies van de commissie voor georganiseerd overleg, stellen B. en W. voor de larissen van het gemeentepersoneel te verhogen met de percentages zoals deze zijn vastgesteld voor het rijkspersoneel. Groncltransacties in Hillegom HILLEGOM B. en W. stellen overdracht van grond aan het bestuur van de r.k. ulo voor uitbreiding gebouwen, ter grootte van 280 m2, voor f25 per m2. Voorts tot verkoop 635 m2 grond in het uitbreidingsplan „Treslong" voor het bouwen bungalow voor f 21.500 aan de heer C. P. Schrama. Meerstraat 141; koop aan de firma Kalkers en Zoon te Hillegom van twee percelen grond, groot 77 en 60 m2, voor respectievelijk f 27,50 en f 10 per m2. Bouwrijpmaken Hillegoms „Meer en Dorp III" HILLEGOM Omdat er voor d bouw van woningwetwoningen geen bouwrijpe grond meer beschikbaar is stellen B. en W. voor de gronden ge legen ten zuiden van de Valcksloot, be grepen in het uitbreidingsplan ,,Bakkum en Meer en Dorp II", bouwrijp te maken en daartoe een krediet beschikbaar te stellen van f 1.145.250. Deze terreinen zijn reeds eigendom van de gemeente. De kosten van voorzieningen ten be hoeve van de geprojecteerde flatwonin gen in dit plan zijn hierbij niet opge nomen. Dat zal eschieden bij de reali sering van de flatwoningen door het aanvragen van een afzonderlijk krediet, waarbij de kosten dan aan de betreffen de terreinen afzonderlijk zullen worden toegerekend, HILLEGOM B. en W. stellen de kamers in het Medisch Centrum weer voor vijf jaar te verhuren door het college aan te wijzen personen voor de prijs van f 375 per jaar, per spreekkamer en wachtkamer. HILLEGOM Nu de fraaie woningen aan de Mariastraat en de Prinses Irene- laan tot stand zijn gekomen, wijzen B. en W, op de mogelijkheid de hoek Vosselaan-Prinses Irenelaan ook voor een monumentaler bebouwing te be stemmen. Daartoe zal de thans bestaande bebouwing moeten verdwijnen. belsdorff welkom. Dat deze eerste bur ger het gehele concours wenste mee te maken, gaf de bondsvoorzitter aanleiding hem een burgemeester „waar muziek in zit" te noemen. De heer Duiker vond het een genoe gen na vier jaar weer op deze plaats te mogen staan; de keus wijst op tevre denheid. Hij complimenteerde het jarige korps, wenste het al bij voorbaat een goed jubileumjaar toe, mede uit naam van de bond, en dankte allen, die dit concours hebben voorbereid. Het was des morgens voorafgegaan zioor een zeer geanimeerde, officiële ontvangst in het gemeentehuis. De jury bestaat uit de heren Rocus van Yperen (Den Haag), W. P. Steyn (Zaan dam) en P. Westerhout (Zutfen). In de zes rubrieken: zuiverheid, klank gehalte, dynamiek, techniek, samenspel, opvatting en tempo kan elk jurylid gaan tot tien punten, zodat het maximaal te behalen aantal 360 bedraagt. De minima een derde, tweede, eerste en eerste- prijs-met-lof zijn gesteld op resp. 216, 252, 288 en 324 punten. Het bestuur van Crescendo fungeert als concourscommissie. Op werkelijk uit stekende wijze hebben deze heren, ge tuige de vlotte gang van zaken, hun taak de eerste dag uitgeoefend. ___t is niet onze gewoonte de afzon derlijke uitvoeringen op hun mérites te beoordelen. Dit zou onverantwoord veel plaatsruimte vergen, de lectuur van het artikel tot een vervelend bedrijf maken bovendien, vanwege de jury-beoor deling, vrij overbodig zijn. Reeds nu willen we echter onze waar dering voor de, bij de meeste vereni gingen blijkende, serieuze voorbereiding uitspreken. De klank was in een paar gevallen heel gaaf en welluidend. Naar aanleiding van de tweede con coursdag hopen we wat meer te kunnen schrijven, ook over de uitgevoerde com posities en tevens onze indrukken ln enkele conclusies te kunnen samenvat- XJITSLAGEN: Afd. A Fanfare: Harpe Davids (Zoe- termeer) 233 p, 3de prijs. Afd. B Harmonie: Hosanna (Goes) 228 p, 3de prijs. Afd. D Harmonie: Harpe Davids (Schie dam) 289 p, le prijs. Afd. E Harmonie: Concordia (Rotter dam-Pernis) 274 p, 2e prijs. Afd. E Fanfare: Advendo (Broek op Langendijk) 316IA p, le prijs; Crescendo (Oostzaan) 290 p, le prijs. Afd. F Harmonie: Arti et Religion 1 (Alphen) 306^ p, le prijs Crescendo (Rotterdam-Charlois) 262 p, 2de prijs. Afd. G Fanfare: Arti et Religion! 312 p, le prijs. Afd. G Harmonie: Sursurn Corda (Vlaardingen) 324 p, le prijs (met lof van de jury). Zoals men ziet, is de vroegere, op de duur onbevredigende indeling in vier klassen met daarboven nog drie hogere categorieën vervangen door een eenvou dige letter-serie. Hier kan altijd nog een „H" op volgen (indien gewenst) ;een nóg-hoger dan „superieur" was echter on mogelijk. De bondsvoorzitter sprak na afloop een dankwoord. Er werd nog gezongen gezang 1121. Ten slotte maakte de heer Duiker de uitslagen bekend. Joh. van Wolfswinkel. Doorlichting t.b.c. Sassenheim SASSENHEIM Dank zij de mede werking van de inwoners van Sassen heim is de doorlichting ten behoeve van het t.b.c. onderzoek bijzonder vlot ver lopen. Er zijn ruim 7000 oproepen ver zonden en de opkomst is sederd 1961 met 3% gestegen. Er werden 4666 foto's gemaakt. Vorige week moesten 154 foto's, we gens een fout in de nieuwe apparatuur, worden overgemaakt. Op de herhaalde oproep verschenen 144 van de 154 per sonen. Een paar honderd opgeroepenen lieten niets van zich horen. Het comité wekt hen alsnog op, de reden van het wegblijven in het kort op de oproep, kaart te vermelden en ter gemeentesec retarie af te geven. Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts,verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. ASPIRINdaarstaatBAYER achter LISSE Vanmiddag (donderdag) heeft in de middelbare tuinbouwschool de diplomauitreiking plaats gehad, waarna de volgende bevorderingen werden bekendgemaakt: Bevorderd tot de tweede klas: B var ^art Lisse: R Alktemade Noordwijk; P Apeldoorn, Egmond-Binnen; J van B heemstede; A Bakker. Den Helder; N E ïoorn, Noordwijk; P Beelen, Heems' 1 Dis Can., Fijnar - i Dijk, r w x Dis 3 leerlingen) Haaster. De Zilk: W Heemskerk, De Zilk; L Hogervorst, Noordwijkerhout: A Kamp, Winkel (N.H.); Th Koppers, Den Haag: M van der Linde. Rijnsburg; H Lindhout, Noordwijk: A Lommerse, Hillegom; F van der Meer. Noordwijk: J Niesten, Beverwijk: G Nieuwenhuis, Lisse: A Rot. Heemstede; C Ruigrok, Noordwijk; A de Ruiter, 's-Gra- venzande; J van der Salm, Hillegom; J Schoorl, Lisse; J Vink, Hillegom; B de Vlie ger, Abbenes; J van der Vlugt, Sas heim: G van Went, Noordwijk: Th Zi bergen, De Zilk. (Tussentijds vertrokl 4 leerlingen, niet bevordt Bevorderd tot do derdt Lisse; F de Boer, Noori Lisse; J Damen. Hillege Voorschoten: A Durieux, Rijn: D v reezand ;rk. Noordwijkerhot W Lot Hillegom; M Nieuwenhuis, Lisse: Th Pei nings, Noordwijkerhout; T v Rhijn, Noorc wijk: L Schoorl. Lisse: J van Tongere: Hillegom; J Veelenturf, Hillegom; W der Veer, Liss SASSENHEIM Woensdagavond kwam de gemeenteraad onder voor zitterschap van burgemeester J. baron van Knobelsdorff bijeen. Bij de in gekomen stukken was de goedgekeurde begroting met wijzigingen over het jaar 1964. Tot lid van de raad van commissarissen H.L.S. werd herbenoemd de heer P. A. Oosterveer. In de vacature in de commissie Woonruimtewet 1947, ontstaan door het overlijden van de heer Dijkstra, werd benoemd de heer P. Westerbeek. De jaarwedden van de wethouders werden volgens de nieuwe maxima ingaande 1 januari 1964 vastgesteld. Ook vroeg hij of B. en W. het verant woord vonden hier f 12.000 in te inves teren en nog eens eenzelfde bedrag te lenen tegen 5 pet. Hij wees in dit verband op het debacle van het muziekpodium. De voorzitter merkte op, dat de zaak van het muziekpodium weer de aandacht van de betrokken verenigingen heeft en zei dat het college de vrijheid had ge nomen tot dit voorstel, gezien de offers die de verenigingen zelf brengen. Voor de kleedgelegenheid zal t.z.t. eveneens worden gezorgd. De heer De Nennie (kvp) vroeg of de verenigingen niet te zwaar belast wer den om zich hoofdelijk aansprakelijk te stellen. Hierop zei de voorzitter, dat dit de juiste wijze van. zakelijk handelen is. De heer Platje (wd) was blij met dit gezamenlijke initiatief van de verenigin gen. Hierna werd het voorstel aange- Vlot Met de stichting „De Werkplaats" werd :n rekening-courantovereenkomst aan gegaan; de vergoeding voor het tweede halfjaar 1964 werd goedgekeurd. Bij het voorstel tot de bouw van 51 woningwet woningen te komen, zei de voorzitter dat de onderhandelingen vlot waren ver lopen. De aannemer J. M. Bakker te Nieuw Vennep zal de woningen bouwen De premieregeling voor woningver betering t.b.v. een drietal woningen werd goedgekeurd. Bij de verbetering van de 130 woningen van de woningbouwvereni ging „Vooruitgang" voor de inrichting douchecellen, vroeg mevrouw De Meyer (PvdA) of 'er ook iets gedaan kon worden aan de vochtwering in de keu kens en de toiletten. De heer v. d. Nou- land (kvp) zei, dat er wel aandacht aan de toiletten zal'worden geschonken, maar dat dit aan de muren van de keuken door de hoge kosten niet mogelijk is. Het voorstel een krediet van ruim f557.500 beschikbaar-te stellen voor deze verbetering werd aangenomen. Zo ook aanvraag om een rijksvoorschot van £147.900,58 voor verbetering van 56 wo ningen aan de Heemstrastraat en de Tijloosstraat. Gehandicapten Voor het kinderdagverblijf voor gees telijk gehandicapten werd een subsidie 3 cent per inwoner vastgesteld. De heer Verschoor (prot. chr.) vroeg in dit verband naar het vervoer van deze kin deren naar het tehuis in Lisse. De voor zitter antwoordde, dat hiervoor naar een oplossing wordt gezocht. De kosten zul- n naar verwacht wordt, door gemeente rijk samen worden gedragen. Over de subsidie van de verbetering ui het K.S.A. gebouw ten bedrage van f40.125 werd door diverse raadsleden het woord gevoerd. De heer Platje (vvd) zei, dat het hem speet, dat er niet tot de stichting van een Dorpshuis kon worden overgegaan. Door de bouw van een Her vormd Verenigingsgebouw en deze sub sidie voor het K.S.A. gebouw zal dat wel een illusie blijven. Hij vroeg, waarom de aanvankelijke subsidie van 20 pot ver hoogd werd tot 25 pet. Mevrouw De Meyer vroeg naar gafanties. De voorzitter antwoordde, dat bepaal de garanties niet geven waren, maar B. en W. hebben vertrouwen in de ex ploitatie. De heer Verschoor (prot. chr.) zei, dat de zaak uitvoerig was besproken in zijn fractie, en dat men daar ernstige bezwaren had. Maar door de verenigin gen zijn de enorme kosten niet te beta len. Zijn fractie zou dus ondanks de be zwaren toch vóór stemmen. Ergerlijk Het honorarium van de architect f 17.000 noemmde hij ergerlijk. De heer Kortekaas (kvp) zei, dat'het gbeouw niet rendabel te maken is. Er moet van alles aan gebeuren om aan de eisen van de tijd te kunnen voldoen. Het is wel een gebouw van katholieken maar niet alleen voor katholieken. Vele andere verenigin gen maken er ook gebruik van. Zo wees hij OA. op de bloeiende operettevereni ging. Hij noemde het gebouw van belang voor het culturele leven. De voorzitter antwoordde de heer Ver schoor, dat het architectenhonorarium is vastgesteld volgens bepaalde regels. De heer Kruik (prot. chr.) vroeg, of het wel juist is dat de zaak nu al in de raad werd behandeld terwijl het beroep tegen de subsidieafwijzing van het Prov. Bestuur nog niet was afgewikkeld. De v zei hierop, dat dit buiten de gemeente om gaat. Over de bouw van een tribune op het voetbalterrein zei de heer Verschoor hier wel sympathiek tegenover te staan, r hij vroeg of er niet eerst aandaoht de kleedkamers moet worden besteed, meerdere glorie van Nederland in het op de gronden in het plan „Sportpark". In dit plan zijn ook opgenomen 17 ga- gares; huur f 20 tot f 25 per maand. De huur van de woningen is voorlopig vastgesteld op f 17,55 per week. Onder de comptabiliteitszaken kwam o.a. een post voor van f 12.000 voor een bestek- rijp plan t.b.v. het nieuw te bouwen ge zondheidscentrum. De voorzitter zei, dal na vele besprekingen overeenstemming bereikt was met de Kruisverenigingen Hot gebouw zal verrijzen op de hoek Narcissenlaan/Pariklaan. Over het aandenken in het provincie huis dat f 100.000 moet gaan kosten, waarvoor de gemeente 2 cent per inwo ner zal bijdragen, zei de heer Verschoor, dat dit wel erg duur is en hij vroeg of er niet wat al te gemakkelijk met het geld van de belastingbetaler werd om gesprongen. Verzending zeepost Met de volgende worden verzonden. D respondentie uiterlijl Aldabi, 26/4, 28/4; voorb. 29/4; Canada Joh. Willem Friso, 28 sten, 26/4: Indonesië: Brits-Oost-Afrika: Cap San Augustlr Afrika; ms Africa lania, 26/4, ms Pi Geslaagd M Bakker, Sassenheim; H J M Beelen, Heemstede: J H de Boer, Overveen; P A M Blom. Sassenheim; A P Drost, Lisse; J H E ij king, H< ----- - :erk; F A Goer Noordwijkerhout wijkerhout: C J J W L Lomn 'an der Maarl, Abbe- R E Nit_ wenhuis, Ltsse; W J M Onderwater, Lisse: Th H A Oostdam. Noordwijkerhout: C P Pennings. Breezand: G C M hout: J R M van Reisen, Sassi Veelenturf, Hille Nederhorst den senheim; D R v; de Vries. Haarle zand, Sassenheim: C R J ;om; J TM Venneman erg; J C P Verkleij, Sas- der Voet, Hillegom: C i; J P de Waard, Egmonc Hillegom P G P T van Werkhoven. Lisse; D "S Wilbrink, Sassenheim: E A C van Winsen, Warmond: W J de Wreede, Bennebroek. (Afgewezen voor het diploma: geen). Jaarfeest Geref. jeugd van Lisse LISSE De gezamenlijke jeugdver enigingen der Geref. Kerk hebben woensdagavond in Rehoboth hun jaar feest gevierd^ waarvoor grote belangstel ling bestond. Daarvoor was de heer Horsveld, die de leiding had, zeer dank baar. De gebruikelijke jaarverslagen werden in aardige vorm naar voren ge bracht onder het motto: „Wist u dat?" Hierna hebben de deelnemende vereni gingen aan een leuk programma mee gewerkt. Een toneelstukje van de jon gensclub viel zeer in de smaak, evenals liet poppenspel van de meisjesclub. Het lekenspel „Wij klagen aan" had aller belangstelling. De leiding van de Nederlandse Opera voor nieuwe moeilijkheden geplaatst. De chef-dirigent, de heer Franz Bauer- Theussl, heeft namelijk het verzoek ge daan te worden ontheven van zijn ver antwoordelijkheid als artistiek leider tot de kwestie met het opera-orkest is op gelost Hangende deze kwestie heeft de chef-dirigent zijn werk nog voortgezet aan zijn eis de prestaties van het orkest op te voeren geen gevolg kan orden gegeven, omdat de daartoe opge roepen orkestleden weigeren te komen voorspelen, meent de heer Bauer-Theussl noch tegenover zichzelf noch tegenover de directie verantwoord te zijn langer voort te gaan het toch maar te proberen Donderdag zullen het bestuur en de di rectie met de chef diens verzoek be- s/preken. De première van „Lohengrin" onder Bauer-Theussl's leiding op 8 mei zal niet doorgaan. Voorts kunnen als er geen op lossing wordt gevonden enkele uitvoe ringen van de opera in het Holland- Festival in gevaar komen. Bauer-Theussl zou in het ope- Zwembad en sporthal in Lisser sportnota LISSE B. en W. van Lisse hebben de gemeenteraad een uitvoerige sportnota gezonden. Daarin wordt een opsomming gegeven van de mogelijkheden, die bin nen afzienbare tüd getroffen kunnen worden om de sportaccommodatie uit te breiden of te verbeteren. In de nota wor den drie hoofdpunten genoemd: de bouw van een zwembad (f 1.000.000), de bouw van een sporthal (f 900.000) en uitbrei ding accommodatie sportpark (f 400.000). Het hoofdstuk sportpark valt uiteen in vijf onderdelen, die stuk voor stuk ge makkelijker zijn te verwezenlijken, tw. atletiekbaan (f 100.000). kleedgelegen heid tennisbanen (f 30.000), ontwikkeling land Van Grieken voor aanleg hockey velden (f 175.000), houten bungalow (f 20.000) en uitbreiding tennispark met zes banen (f 75.000). Het zwembad en de sporthal zullen nog enkele jaren op zich laten wachten. Deze kunnen slechts tot stand komen wanneer vaststaat, dat belangrijke be dragen kunnen worden aangewend. Voor het zwembad worden gelden gereser veerd uit overschotten van de gemeente rekeningen, terwijl voor de sporthal de vermakelijkheidsbelasting van de Keu kenhof zal worden gereserveerd. LISSE Door bijzondere omstandig- heiden wordt de gemeenteraadszitting niet gehouden op woensdag 29 april, op maandag 27 april om acht uur. WARMOND De voorzitter van de Coöperatieve Raiffeisenbank te Warmond, de heer P. F. Vergeer, verwelkomde op de 62ste jaarvergadering in De Stad Rome onder anderen erevoorzitter J. C. van der Voet en het voormalige bestuurslid de heer Th. de Vroomen. Tot secretaris voor deze vergadering werd benoemd de heer A. P. Versluijs. Blijkens de rekening en de balans over 1963 was aan spaargelden f 1.383.172 ingelegd; aan voor" schotten werd terugbetaald f 103.707. Het bedrag in rekening-courant de rekeninghouders bedroeg f 3.322.216,-; bankgaranties f 53.000; effecten f20 872; overige beleggingen f 11.191. Aan rente wegens verleende voorschotten wérd ont vangen f 43.662; van de centrale bank f 29.222; overige beleggingen f Aan spaargelden werd" terugbetaald f 1.167.378. Aan voorschotten werd strekt f 377.800. Aan rekeninghouders werd uitgekeerd f 3.090.249; aan bankga ranties f 53-000; aan spaarbankrente werd uitgekeerd f 70.569. Het winstsaldo bedroeg f 7.268,53 (vorig jaar f 3507). In 1941 bedroeg het aantal spaarreke ningen 431, in 1963 1375. Het aantal re kening-couranthouders bedroeg respec tievelijk 60 en 121; posten giroboek 1362 en 12.939. Het balanstotaal respectieve lijk f 362.050 en f 3 081.766. Van de winst zal f 1529 worden toege voegd aan de belastingreserve. Zowel de rekening als de balans werd goedge- Afscheid het aftreden- nsen sr. niet Mansbakje te klein Dan maar een klomp orgelbouwer uit Amsterdam, is gisteren nog verbouwereerd van zijn Zuidamerikaanse successen op Schip hol teruggekeerd. „Het gewone mansbakje was veel te klein voor al dat Amerikaanse geld. Ik heb er een echte Hollandse klomp voor in de plaats genomen. In Nicaragua bij voorbeeld haalde ik in één week 12.000 gulden op. Om een zere arm van te krijgen", waren zijn opgeto gen woorden. Drie maanden lang heeft hij onder auspiciën van de Philips-fabrieken met een van zijn onvervalste Amsterdamse straatorgels triomfen gevierd in Zuid- Amerika en het Caribische gebied. Hij weid daarbij tot begin april geassisteerd door zijn schoonzoon, de 44-jarige ker misexploitant Frans Kreekel, die echter drie weken eerder terugkeerde. Glorie Philips had de tournee niet alleen voor eigen reclame georganiseerd, doch zegsman het uitdrukte algemeen en het Nederlandse draaiorgel in het bijzonder. Wat dat laatste be treft, orgelbouwer Möhlmann heeft op de Antillen goede zaken gedaan: „Ik heb er twee orgels verkocht", glunderde Ome Henk, „kleintjes hoor, maar echte orgels. Wat ze kosten, wilt u weten? Ja, dat be grijp ik. Nou, wat een gek er voor geeft, meer zeg ik niet. Het ene komt in een etalage van een Juwelicrswinkel te staan, het andere weet ik nog niet". Buitenland Die belangstelling van buitenlanders voor Nederlandse draaiorgels is overi gens een doorn in het oog van de kring van draaiorgelvrienden, waarvan de Am sterdamse rechter Romke de Waard voorzitter is. Niet die belangstelling van het buitenland alleen, maar wel de on geïnteresseerdheid van de Nederlanders. Op den duur, aldus mr. De Waard, zijn alle goeie draaiorgels naar het buiten land verkocht Het grote orgel van ome Henk, voox deze reis van De Klok omgedoopt Philipine was per schip de Oceaan ov gestoken. Het werd in Amerika vervoerd door toestellen van de Panam, de deuren juist hoog genoeg i het orgel door te laten. Eenmaal geland werd het instrument op een vrachtauto geladen, onze beide landgenoten de steden rond trokken. Alle opbrengsten waren voor plaatselijke charitatieve instellingen, zo als het Rode Kruis, kankerinstituten e.d. Wedstrijden Jn bijna alle landen hoorde men de muziek van Philipine over de radio en zag men ome Henk voor de televisie. „Ik had 42 orgelboeken bij me", ver telde de heer Möhlmann „en daaronder waren de volksliederen van al die Zuid amerikaanse landen. Ik heb bij baseball wedstrijden in uitverkochte stadions volksliederen gespeeld en wedstrijden georganiseerd tussen de spelers, wie he regelmatigst draaien kon". Ome Henk raakt er niet over uitge praat Hij is een vlot causeur: Het enige waar hij moeite mee heeft is de uit spraak van alle landen én steden die hij met zijn muziek heeft verblijd. En dat waren er nogal wat herkiesbaar. De heer Van Winsen L van jaren bestuurslid geweest; als blijk van waardering werd hem een geschenk (namens de centrale bank) en een oor konde overhandigd. In zijn plaats werd gekozen de heer J. K. van Winsen jr. Tot lid van de raad van toezicht werd de heer D. Koudijs benoemd. In het bankgebouw zullen twee loket ten worden aangebracht. Nadat de voor zitter het personeel, in het bijzonder kassier A. P. Versluijs, had bedankt hun werkzaamheden, bleef men „„6 enige tijd gezellig bijeen. Er werd nog een verloting van sigaren en kamer planten gehouden. Norit nog tevreden Het exploitatiesaldo van Algemeene Norit is in 1963 iets gedaald tot f 1,72 (vorig jaar 1,96) miljoen, doch de direc tie beschouwt het nog als bevredigend. Uitkeringen dochters en diversen stegen tot f 261.931 (231.499), interest tot f 271.908 (241.036). De afschrijving be droeg f 127.090 (134.580), toevoeging bouw- en vernieuwingsfonds f 500.000 (500.000), terwijl in 1962 f 156.000 voot verbouwing van het hoofdkantoor werd uitgegeven. De winst is f 1.63 (1,65) min. Reeds voorgesteld is 28 (28) pet., waar van desgewenst 8 pet. in aandelen. Het interimdividend was 10 pet De afzet van Klazienaveen steeg 4 pet., vooral door 14 pet. omzetvergroting in Nederland. De uitvoer was 77 (79) pet. van het totaal. De uitvoer naar Euromarkt en vrijhan delszone was 35,5 (38) pet. doch de le ningsprogramma van het festival „Le Serment" van Alexandre Tansman en „Jean Levecque" van Guillaume Landré en tijdens het festival Verdi's „Nabucco" dirigeren. Ook de Sowjetunie wil zicH niet aan de heersende festival-mode ont trekken, vooral sinds in de laatste tijd de toeristische en de artistieke belangstelling voor Rusland stijgt. Door de grote toernees van Russische kunstenaars en ensembles als David Oistrach, het Leningrader Symfonie Orkest en het ballet van het Bolsjoi Theater is men ietwat op de hoogte ge komen van het Russische kunstleven en toen het IJzeren Gordijn bezoekers ging doorlaten, wensten deze uiteraard ook graag de voorstellingen en concerten bij te wonen. Maar deze waren er niet al tijd. Daarom organiseert het ministerie van Cultuur en Kunst der U.S.SJt., in samenwerking met Intourist enkele fes tivals. Het eerste, getiteld „Moskouse sterren" heeft in Moskou plaats van 5 tot 13 mei. Opgevoerd worden dan da opera's „Boris Godoenow" en „Cho- wantsjina" van Moessorgski, „Sadko" van Rimski-Korsakow, „Oorlog en Vre de" van Prokofjef, alsook de vermaarde Tsjaikowski-balletten „Het Zwanen- meer", „Sneeuwwitje", „De schone slaap ster", „Romeo en Julia" van Prokofjef. Verder zijn er concerten, volksdansen toneelopvoeringen en ten slotte een groot galaconcert in het Kremlin-Congres- paleis. In Leningrad komt een soortgelijk fes tival onder het motto „Witte Nachten", en wel in de maand juni Dan staat in september in Kiew ook een festival te wachten genaamd Avondrood op de Dnjepr" en ten slotte zal in Moskou van 25 december tot 5 januari (1965) een kunstfeest gevierd worden, de „Russi sche winter". „Intourist" zal deze festi- valreizen verzorgen. De directie van de Koninklijke Neder* landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V.' had op de jaarvergadering goede hoop het hoogovengas ondanks de aard gasleveringen af te zetten. Op een vraag of de verminderde vraag naar staal van de scheepswerven kan worden goedgemaakt door grotere be drijvigheid bij staalconstructies, zeidede directie dat ze moeilyk met de gebruike lijke bouwstoffen kunnen concurreren. „Staal is kostbaarder dan steen". Toch is de directie in deze richting werkzaam. Over de onlangs opnieuw in gebruik genomen derde Martin-staaloven zeide de directie, dat men aanvankeiyk had gedacht met een voluit lopende oxy- staalfabriek en twee Martinovens aan de vraag te kunnen voldoen, maar thans hoopt men de derde Martinoven het hele jaar in bedrijf te kunnen houden. Al is de produktie van Martinstaai duurder, toch zal men de Martinfabriek nooit slui ten, omdat sommige kwaliteiten in do oxyfabriek nog niet te maken zyn. Hoogovens behoort tot de bedrijven die het minst last hebben van de loonsver hogingen. Toch zijn hiermee enorme be dragen gemoeid- Automatisering en diep te-investering zyn in voUe gang. De metaal-c.a.o. zal de loonkosten met 14 tot 15'/» doen stijgen. By Dortmund Horder is men druk bezig om tot een beter rendement te komen, doch binnen korte tyd moet men daarvan geen grote verwachtingen hebben. veringen aan overige landen namen toe. De voorraden te Klazienaveen bleven in 1963 gelyk. De produktiekosten stegen 5 pet., hoofdzakelyk door grondstofprij- zen en onderhoudskosten. Door scherpe concurrentie op exportmarkten kon de verkoopcentrale dit niet goedmaken. Be gin 1965 hoopt men de vervanging van kamer- door draaiovens en verdere ver nieuwingen ter hand te nemen, waar. schijnlyk uit eigen middelen. De turf- winning nam 8 pet toe en vormde 40 pet van de verwerkte hoeveelheid. De afzet van korrelvormige actieve kool nam in waarde 15 pet toe. Hiervan werd 87 pet uitgevoerd. De uitvoer van medicinaal norit in poedervorm was bevredigend, evenals de resultaten van de American Norit Company te Jacksonville unu riP ereleden benoemd. Het zijn graaf Bemadotte, president van de Westduitse zusterorganisatie, de pas 75 jaar geworden ir j M Rie Jf, 1T|e®r van de Haagse Tuinbouwveiling' en' oud- Proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas in Naaldwijk) en ir. C. Staf. oud-mmister van landbouw en van defensie en president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij. Zij krijgen het erelidmaatschap aangeboden voor hun belangrijke dien sten op tuinbouwgebied en voor de plantkunde. Graai Bernadotte heeft een landgoed op het eiland Mainau in het Boden meer dat door zijn inspanning is omgetoverd in een bloemeneiland In de loop der jaren is het door allerlei bijeenkomsten een internationaal tuinbouw centrum geworden. Ir. Riemens kreeg het erelidmaatschap niet alleen in verband met zijn lari/ge staat van dienst in de maatschappij, waarvan hii onder meer hoofdbestuurslid was. maar ook voor het vele werk en de be langrijke functies die hij in allerlei organisaties op tuinbouwgebied het tumbouwonderwijs en dergelijke heeft gevuld. De maatschappjij benoemde ir. Staf tot erelid wegens zijn stuwende werk op de achtergrond bij de uit werking van een groot aantal plannen, die vooral de groenvoorziening en de recreatie in de natuur beogen, waaraan volgens de Koninklijke Maatschappij vooral in deze tijd van techniek en industrialisatie, zo dringend behoefte bestaat. De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die thans 17.706 leden in 100 afdelingen en 168 leden-gemeentebesturen teit mag zich volgens voorzitter jonkheer mr. L. M. E. von Fisenne in een gestadige bloei verheugen. In enkele jaren is het aantal leden verdubbeld. Aangekondigd werd, dat het nationale kampioenschap bloemenschikken voor amateurs op 19 september in de Utrechtse veilinggebouwen wordt gehouden. Daaraan vooraf gaan de provinciale kampioenschappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13