DRUM Uw probleem is het onze „Met kabinet hebben we veel te stellen gehad" Reeds 75 kerken hebben Naleving van nieuwe ca< is een landsbelang afgevaardigden benoemd Een woord voor vandaag Vaticaan zendt missie naar Athenagoras Betere bestrijding van pijn en griep! Chefa riue 4 Prof. dr. J. Wille (83) ter aarde besteld Werknemer detailhandel voelt zich achtergesteld HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! 2 DINSDAG 21 APRIL 19Ó-1 Jaarverslag Verbond r.k. werkgevers Het Nederlands Katholiek Werk gevers Verbond meent, dat de ondernemers met het kabinet- Marijnen heel wat te stellen heb ben gehad. Deze zienswijze is neergelegd in het jaarverslag van het Verbond, dat verder stelt, dat „wij in de eerste ronde heel veel moeite hebben moeten doen om bij onze leden begrip te kweken voor het doen en laten van het kabinet. Wij leven nu wat rustiger." Het N.K.W.V. hekelt vooral het ..te •olistische optreden van de ministers van economische zaken, van sociale za ken en volksgezondheid en van volks huisvesting en bouwnijverheid. ..Op elk terrein hebben wij bijzonder zwaar zit ten te hikken. Er moesten veel sprin gende pogingen v.orden ondernomen om met de bewindslieden in de pas te lo- Bij het nemen van maatregelen tegen de verticale prijsbinding is het minis terie van economische zaken verder ge gaan dan volgens het r.k. Werkgevers verbond noodzakelijk was. ..Een in te grote mate vasthouden aan het huidige prijsbeleid zal niet lei den tot een ontspanning op de arbeids markt". aldus het jaarverslag. Het stelt, dat het niet duidelijk is, wat met het prijsbeleid zal worden bereikt, ze ker geen verruiming van de werkgele genheid. Het Verbond zal nagaan of ook in de toekomst aan dit prijsbeleid steun kan worden, gegeven, zo zegt de voor zitter van het N.K.W.V.. mr. P. M. H. van Boven in het verslag. over het in de naaste toekomst te ren sociaal-economisch beleid. ..Hope lijk zullen daarbij diepgaande vragen niet worden vermeden", zo wordt verslag opgemerkt. Leger desHeils: halve \Hervorinde Wereldbond in aug. bijeen eeuw reclassering Kijk op arbeid Het Leger des Heils heeft ter gelegen- het heid van het feit dat het zich vijftig jaar met de reclasseringsarbeid bezig houdt in Amsterdam een jubileumcon gres gehouden, dat onder leiding stond W. F. Sociale vragen ..Wil blijven er bij dat het seer wel mogelijk en zelfs' nuttig zou kunnen zijn het overleg tussen werkgevers en werk nemers over sociaal-economische aange legenheden van de bedrijfstak in te brengen in publiekrechtelijke organen. Deze zouden dan tevens een represen tatieve status hebben tenover de over heid bij het behartigen van hun ge meenschappelijke belangen", zo merkt het verslag op. ..Wij hebben echter rekening te hou den met het sociaal-psychologische kli maat rond de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en dat wordt beheerst door de oorspronkelijke voorstellingen om trent het regelend en ordenend karak ter rond de bcdrijfslichamen. Sinds de discussie over de loonpolitiek in het af gelopen jaar schamen wij er ons niet meer voor dat sociaal-psychologische overwegingen een rol spelen en dat de ze ons kunnen nopen een overigens ge wenst ideaal minder nadruk te geven". Daarbij komt dat onderscheid moet worden gemaakt tussen doel en middel. Doel blijft het overleg over economi sche en sociale aangelegenheden in hun •amenhang, tussen werkgevers en werk nemers. Doel blijft ook de totstandko ming van een orgaan dat de bedrijfs tak kan representeren. Middel daartoe kan zijn een publiekrechtelijk bedrijfsor gaan. Logisch gedacht is het zelfs een uit- «tekend middel. ..Wanneer echter de psychologische sfeer rondom dat mid del is vertroebeld, zullen wij er voor moeten waken dat het betere niet de vijahd wordt van het goede". Loonvorming ..Het zal goed zijn dat overheid, werk gevers en werknemers zich binnenkort (laan beraden over de wijze waarop de oonvorming zich in de verdere toe komst moet gaan voltrekken. Open en eerlijk beraad is nodig". ,,De morele, sociale en juridische ver houdingen in Nederland zouden er niet mee gediend zijn dat wij de uiterlijke vormgeving van een systeem zouden gaan handhaven, terwijl de innerlijke overeenstemming omtrent de doeleinden en mogelijkheden niet meer aanwezig In het verslag wordt er voorts aan herinnerd dat de regering heeft aange kondigd spoedig na 1 april wanneer de resultaten van de loonoperatie 1964 te overzien zouden zijn de Sociaal- Economische Raad advies te vragen ..Hervormingen van juridische aard zullen naar onze overtuiging maar een betrekkelijke bijdrage kunnen leveren tot de oplossing van het probleem dat wordt gevormd door een onbevredigde drang van de werknemers naar mee spreken, naar erkenning. Ook zonder ju ridische maatregelen zijn belangrijke verbeteringen te bereiken op dit ter rein", aldus het N.K.W.V. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat men binnen het kader van het hui dige vennootschapsrecht een ruimhartig Een subtiele benadering van inder daad subtiele problemen zal niet over al bevrediging schenken. ,,Wij zijn even wel van mening dat het vraagstuk van de mondigheid vooral een probleem is van mentaliteit, van een nieuwe instel ling van de ondernemer bij de uitoefe ning van zijn gezag, van een nieuwe kijk van de werknemers op zijn arbeid in het geheel". Het verbond acht het van groot be lang, en het zal naar het mededeelt zijn bijdrage hiertoe leveren, dat over deze vraagstukken van waarborging van de werknemersbelangen en het sau veren van een doelgericht onderne mingsbeleid, een zekere mate van over eenstemming gaat ontstaan. S.E.R. Volgens het Verbond is de Sociaal- Economische Raad uit het maatschap pelijk bestel niet meer weg te denken. De raad doet voortreffelijk werk wan neer hij de tijd heeft en zo lang niet lawine-achtige sociaal-psychologische ontwikkelingen de gang van zaken be palen. In het verband van de S.E.R. is het echter niet mogelijk, desnoods Palstra. In de middagvergadering hield prof. dr. H. Bianchi, hoogleraar in de crimi nologie aan de vrije Universiteit te Am sterdam een toespraak over ..Reclasse ring als justitieel maatschappelijk Gevoelt U zich nzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp von Dentofix kunt U weer alles kouwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door hef 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lochen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden Ie geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert U f het verschil constateren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun patiënten aan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in alle apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflacon. DENTOFIX. Eén zendingsblad voor pinksteren De Raad voor de Zending der Ne derlandse Hervormde Kerk zond als al- mondeling beraad, tot snelle oplossingen tijd vóór Pinksteren een drukwerkje te komen .rond. Dit jaar is het echter een zen- l dingskrantje: ..Pinksterzendingsnieuws Ti i .urm,, 1964", uitgegeven in samenwerking van Het N.K.W.V. acht dit gevaarlijk voor hervormden (..Oegstgeest") en gerefor- de blijvende rol die het de S.E.R. wil meerden („Baarn") en van de Ned. zien toegekend. De overheid is toch al Zendingsraad. Verlucht met een enkele weinig geneigd de raad te erkennen als het er op aankomt. Iding 1 werkt en hoe dat werk is, in de acht De raad loopt echter het risico doorkleine bladzijden van het krantje. Deze zijn werkwijze de regering bij wijlen ge-1 1 gezamenlijke) publiciteit vooraf rede excuses te verschaffen voor haar houding. wereldkaart en tekeningen 'ordt een beeld gegeven van wat zen- de Nederlandse zending pinkstercollecte is een proef, die bij sla- gen in de toekomst stellig zal worden i voortgezet. Bouwwerkgevers en -werknemers Van Ónze kerkredactie l9-t 65 landen. Het aantal Zuidameri- kaanse kerken is gestegen tot elf De Frankfurt bereidt zich voor op ogenblik de komende assemblee van del nog opgeleid aan het Verenigd Semina- Brazilië. Maar er bestaan plan binnenkort World Presbyterian Alliance, of In Chili is het mogelijk om met de pinkstergemeenten samen te werken, omdat deze reeds enige generaties oudJ zijn, een zeer rustig karakter hebben eigenlijk in wezen niets verschillen van de methodisten kerk. De twee pinkstergroeperingen in Chili kennen zelfs de kinderdoop. Ze zijn ook aange sloten bij de Wereldraad van Kerken, de enige pinkstergemeenten die die stap genomen hebben. Hervormde Wereldbond, zoals de--urn geopend zal worden in Chili zelf, ze confessionele wereldorganisatie ook wel genoemd wordt. Reeds 75 van de 94 ledenkerken hebben hun afgevaardigden aangewezen, waar onder ook de Nederlandse Her vormde Kerk. De Gereformeerde! Kerken van ons land zullen twee waarnemers sturen. De conferen tie komt bijeen van 313 aug. Van de negentien kerken die nog steeds afgevaardigden moeten benoe men komen er drie uit Afrika. 5 uit Zuid-Amerika, 1 uit Noord-Amerika, 4 uit Azië, 1 van de eilanden in de Stille Zuidzee en 5 uit Europa. De Wereldraad van Kerken zal officieel vertegenwoordigd zijn en heeft zelfs de secretaris-generaal, dr. W. A. Visser 't Hooft afgevaardigd. Hij zal de ope ningsrede houden over het thema ,,Kom, Schepper Geest". Tevens komen na mens de Wereldraad, het hoofd van de Interkerkelijke hulpverlening dr. Leslie Cooke en mejuffrouw Madeleine Barot. Ook confessionele wereldorganisaties zullen vertegenwoordigd zijn. De Inter nationale Congregationalistische Raad neeft 4 vertegenwoordigers benoemd. De Lutherse Wereldfederatie stuurt zijn secretaris-generaal, dr. Kurt Schmidt ZIJ, die een gevoelige maag hebben, Niet altijd zal voor een rijk met aardse goederen gezeg man de keuze zo concreet behoeven te zijn als voor de rijke jongeman, die tot Jezus kwam en van Hem te horen kreeg: als u Mij wilt volgen, dient u al uw bezit te verkopen en de opbrengst aan de armen te geven. Was dan voor deze jonge rijke, die in Israël een hoge functie bekleedde, zijn geld en zijn goed één en al? Wie hem zo bezig hoort in zijn gesp met Jezus (hij noemt Hem zelfs „goede Meester"), krijgt de indruk van een sympathieke figuur, een serieus levend man, die er dagelijks op toeziet, dat hij de wetten, vooral in religieus opzicht, nauwkeurig onderhoudt. Hij komt Jezus de vraag stellen wat hij moet doen om het eeuwige leven te verwerven. De jongeman heeft dus blijkbaar alle aandacht voor hogere geestelijke waarden! Hij neemt écht de tijd zich daarin te verdiepen en is heus niet elke dag bezig met het beheren en het besteden van zijn geld. Het kan dus samengaan: de kerk goed van binnen kennen en je schaapjes op het droge hebben! Och ja, waarom ook niet? Het is ten slotte ook weer niet zo, dat alle godsdienstige mensen tot de in materieel opzicht minst bedeelden behoren. Hier stelt Jezus iemand voor een keuze. Jezus weet, dat, als het erop aankomt, deze rijke jonge man aan geld en goed toch de voorrang geeft. Voor hem is het blijkbaar een zaak, die hij als geheel van hemzelf beschouwt. Misschien heeft de synagoge er wel flink van geprofiteerd en was de collectezak door zijn inbreng extra zwaar. Maar on danks dat: zijn hart zat bij dat geld en Jezus ontmaskert hem: hij verkiest zijn bezit boven Jezus. Wij lezen vanavond: 2 Kronieken 26 vers 1 tot en met'15. Vier middelen In één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te makenI De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan- neer andere middelen falen. Ook een efrste contact °P h°°S niveau met de oosterse orthodoxie sinds Clausen en nog twee vooraanstaande fi-l rhpfarine° 4" oehrniken |Paus Paulus en patriarch Athena- guren uit de lutherse wereld. Verder zul- inefarine „4 gebruiken, ag elkaar in het Heilige Land len vertegenwoordigd zijn de Baptisten want een bestanddeel dient om de - Wereldalliantie het Internationale Le- ger des Heils en de Wereldassemblee beschermen, van Kerken van Christus. Ook niet-presbyteriaanse of -hervorm de kerken zullen waarnemers sturen. Zo hebben reeds 17 lutherse kerken uit Duitsland besloten om zich te laten tegenwoordigen. Een speciale Vaticaanse missie is maandagavond naar Istanboel (Constantinopel) gevlogen Inmiddels is het aantal ledenkerken eer gestegen, want juist dezer dagen heeft het hoofdbestuur van de WPA de Presbyteriaanse Kerk van Chili toege laten als lid. Deze Chileense kerk telt belijdende leden en in totaal onge- 7000 gedoopte leden, verdeeld over 25 gemeenten die geleid worden door veertien predikanten en vier buitenland se zendelingen. Het totaal aantal kerken is dus nu Beroepingswerk NED. HERV. KERK ontmoetten. Dt is vandaag Vaticaanstad verklaard. De delegatie van drie personen, afgevaardigd is door het Vaticaanse secretariaat ter bevordering van de christelijke eenheid, bestaat uit aarts bisschop Martin* van Rouaan. dr. Jan Werkgevers en werknemers in de bouw hebben er in een ge zamenlijk comuniqué bij de be- drijfsgenoten nog eens op aange drongen toch vooral de hand te houden aan de onlangs tot stand gekomen nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. Ze hebben geconcludeerd dat de c.a.o. in het algemeen gesproken op de juiste wijze wordt toegepast. Hier en daar is de doorvoering van de nieuwe overeenkomst echter naar hun oordeel niet op de goede manier gebeurd. De werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben er daarom behoefte aan, het navolgende aan hun leden ter ken nis te brengen: 1) Voor de goede naleving van de cao zijn zowel de werkgevers als de werknemers verantwoordelijk. Deze verantwoordelijkheid dient met name gestalte te krijgen in een gezamenlijk aanvaard uitgangs punt, dat de cao stipt dient te wor den nageleefd. Dit houdt op de eer ste plaats in, dat men elkanders rechten eerbiedigt en de eigen ver plichtingen ten aanzien van de an der onverkort nakomt. Werktijden zijn doorgaans ongunstig FR bestaat geen bindende loon- regeling voor vijftig, a zestig duizend werknemers in de detail handel en hun positie is op ver schillende onderdelen voor ver betering vatbaar. Niet alleen hun beloning vertoont vaak een rela tieve achterstand, maar ook hun werktijden liggen bijvoorbeeld vergelieken bij die van de werk nemers in de bouwvakken doorgaans ongunstig. Als anderen op een zomerse dag aan het Scheveningse strand zitten, staan zij van negen uur Ns ochtends tot zes uur 's avonds in de winkel. Dat verklaarde de algemeen secre taris van het hoofdbedrijfschap detail handel, de heer H. J. Neefs, gistermid dag in Utrecht. Hij maakte deel uit ran een forum dat op een door de Ne derlandse katholieke bond van hande laren in porselein, aardewerk, glas, huishoudelijke artikelen, luae artike len, speelgoed, ijzerwaren en gereed schappen" georganiseerde studiedag over de vestigiiig van middenstands ondernemingen in nieuwe woonwijken, verschillende vragen beantwoordde, i Hierbij werd ook de aandacht peues-j stigd op het grote belang van een goe- de sfeer in een zaak en daarmee van de medewerking van het personeel. Een andere vraag die aan de orde kwam. betrof het assortiment van de zaken in de gemengde branche. Dc fo rumleden waren van oordeel, dat men de samenstelling daarvan grotendeels moet laten afhangen van de consumen tenkring die in een bepaalde wijk be diend moet worden. Ook de goederen die al of niet door de andere zaken in de wijk worden verkocht, spelen hierbij een rol. Mejuffrouw drs. A. G. Fransen, di rectrice van het bureau van de Neder landse huishoudraad. zei in dit verband, dat juist de ondernemers in de gemeng de branche, die zoveel artikelen kan om vatten. duidelijk moeten laten zien wat ze te koop hebben. Men moet, volgens haar. in ieder geval voorkomen, dat de klanten gedwongen worden om voor een doodgewone aankoop naar ..de stad" te gaan. omdat ze dan meestal tegelijk ook allerlei andere goederen ..meepikken", die wel in hun eigen winkelcentrum ver krijgbaar zijn. In zijn openingsrede had de voorzit ter van de bond. de heer C. Fischer, ge zegd, dat vaststaat dat het aandeel van het midden- en kleinbedrijf in de nieuwe wijken ten opzichte van het grootbedrijf afneemt. Dit geldt in het bijzonder voor de duurzame consump tie sectoren tiegoederen. De heer Fischer noemde de vestiging van middenstandsondernemin gen in nieuwe woonwijken dan ook een middenstandsvraagstuk van de eerste or de. 2) Voor de werkgevers betekent dit, dat ze een loyaal gebruik maken van de in de cao neergelegde be loningsmogelijkheden voor de zowel bij hen als bij hun onderaannemer in dienst zijnde werknemers, meer in het bijzonder betreffende: a) de toepassing van de prestatiebelo ning, b) de mogelijkheid de basis- lonen maximaal met vijf procent extra te verhogen, indien dit nood zakelijk is om niet rechtens gelden de lonen te legaliseren en de cao aldus correct te kunnen toepassen. 3) Voor de werknemers betekent het dat ze enerzijds geen hogere eisen stellen ten aanzien van de arbeids voorwaarden dan op grond vai overeengekomen cao gerechtvaar digd is, terwijl ze anderzijds de werkprestatie verrichten, die als normaal geldt en waartoe ze overi gens moreel verplicht zijn. Verantwoordelijk De werkgevers- en werknemersorga nisaties stellen het op prijs tot uitdruk king te brengen, dart ze deze bekendma king publiceren vanuit de verantwoor delijkheid die ze gezamenlijk dragen voor de goede orde in de bedrijfstak met name ook ten aanzien van de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden. Ze menen deze verantwoordelijkheid temeer te moeten benadrukken, nu aan de bouwnijverheid prioriteit is verleend met betrekking tot de verbetering van de rechtspositie van de werkne mers. Deze prioriteit mag niet los worden gezien van de doelstelling de bouwnijverheid als producent van de voor het gehele volk zo belangrijke bouwwerken zo goed mogelijk te doen functioneren. De werkgevers- en werk nemersorganisaties dringen er met klem bij de 'bedrijfsgenoten op aan zich te houden aan de afgesloten collectieve ar beidsovereenkomst. Prijzenbeschiltkingen ingetrokken Blijkens een publikatie in de Staats courant van 20 april 1964 heeft de mi nister van economische zaken in sa menwerking met zijn medebetrokken ambtgenoten, de prijzen'beschikkingen tandtechnische werkstukken, dakpannen en onderhoud kantoormachines inge trokken. Tot deze intrekking is de mi nister bereid gebleken, nadat de betrok ken organisaties de minister hebben ver zekerd. dat zij alles in het werk zullen stellen om te bereiken, dat de met het departement getroffen afspraak ten aanzien van de prijzen in deze sectoren zal worden nageleefd. Na een nader onderzoek inzake de fi nanciële positie is de minister ermee akkoord gegaan dat de zg tweede 5 pet- loonsverhoging. die uiterlijk per 1 april jl is doorgevoerd, in de twee eerstge noemde sectoren in de prijzen kan wor den doorberekend. Dit resulteert in de sector van de tandtechnische werkstuk ken in een prijsverhoging van 4 pet. ten opzichte van het huidige niveau en voor de dakpannen van gemiddeld 2V5t pet. Voor de sector van de kantoormachi- nehandel kan de minister er zich mee verenigen dat, tegenover het vrijwel stabiel houden van de prijzen en mar ges voor kantoormachines, de tarieven voor het onderhoud van kantoormachi nes. uitgaande van het niveau van 1 oktober 1963. met meer dan het vooi de gehele sector toegestane percentage van 4 worden verhoogd. Overeengeko men werd dat deze extra tariefstijging niet meer dan 6 pet van het huidige niveau zal bedragen. (Van onze onderwqsredactic) Vandaag is in Apeldoorn be graven prof. dr. J. Wille, rustend hoogleraar in de Nederlandse Universiteit te Amsterdam. P Alblas te'^>r0^' Wille, die 83 jaar is gewor den, is donderdag overleden Op Haario (Gid Y. G uitdrukkelijke wens van de over ledene is van zijn heengaan geen melding gemaakt. Jacobus Wille werd op 8 april 1881 te Koudekerk aan den Rijn geboren. Hij studeerde Nederlandse taal en letterkun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De VU. bezat in die tijd ook reeds een lite raire faculteit, doch daarin werd uitslui tend onderwijc gegeven in de klassieke talen Na de beëindiging van zijn studie was Wille rui,m vijftien jaar leraar, eerst aan de Christelijke HBS te Rotterdam, vervolgens aan het Christelijk Gymna sium te Den Haag. chem; te Ooltgensplaat: Scherpenisse Bedankt v Oltlammers te Winsum (Frl. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet <3de pred.pl.): H. Gilhuis te Balk c a. (Frl.). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Ensohede-Z (vac. J. Kok): L. Douw te Stadskanaal. Bedankt voor Nijkerk: F. F. Pels te Huizum (Frl.). CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Enschede-O.: K. J. Velema te Hoogeveen en M. Vlietstra te IJ- muiden. Beroepen te Zaamslag (Zld.)M. S. Roos te "s-Gravenzande. Aangenomen voor Ede: J. Kamp mans te Rijnsburg. Bedankt voor Eindhoven: H. W. Eer- land te Amersfoort: voor Dokkum: M. Vlietstra te IJmuiden; voor Chatham (Ont.-Canada)J. Overduin te Alder- grove (B.C.) (v.h. te Almelo). Inmiddels werd aan de Vrije Universi- de studie in de Nederlandse taal en let terkunde en in de geschiedenis mogelijk gemaakt en Wille werd geroepen om als lector de beide eerstgenoemde vakken het Oudgermaans te onderwij; oktober ving hij zijn lessen aan met de openbare les „Marnix' Byencorf", een van de belangrijkste gedocumenteerde studies over Marnix uit het begin van Op 11 juli 1924 promoveerde Wille aan de Leidse universiteit op schitterende wijze op het proefschrift „De literator R. M." van Groens en zijn kring, studiën over de tweede helft der achttiende Spoedig na de promotie volgde de be noeming van dr. Wille tot hoogleraar. Op 30 januari 1925 aanvaardde hij zijn ambt met de inaugurele rede „Aesthetisch of Puriteinsch", meer nog dan de openbare les over Marnix een beginselverklaring Prof. Wille pitbliceerde in verschei dene tijdschriften artikelen die blijk gaven van zijn principiële visie en grote eruditie. Zo verscheen in de lustrumbundel van het Gezelschap van Christelijke Historici in 1930 „De Ge reformeerden en het Toneel tot om streeks 1620", waarin materiaal is op gedolven. dat ook nu nog van grote waarde is. Bekend is ook geworden zijn rectorale rede van 1934 Taal bederf door de school van Kollewijn". De omvangrijke werkzaamheden van Öp 18 prof. Wille werden nog uitgebreid toen Willebrands, secretariaat, secretaris. Verwacht wordt, dat het Vaticaan binnen een dag een officieel communiqué over het vertrek van de missie zal uit geven. Mogelijkerwijs zal daaraan een algemene uiteenzetting toegevoegd wor den over datgene, wat de missie in Istanboel hoopt te bereiken. De zegsman in Vaticaanstad zei, dat de delegatie van het secretariaat van kardinal Bea de gedachten zal volgen, die gerijpt zijn sinds de paus en de geestelijke leider van de wereld-ortho- doxie, patriarch Athenagoras van Con stantinopel, op 5 en 6 januari te Jeruzalem met elkaar spraken tijdens de pelgrimage van de paus naar het heilige land. Verder wordt het waarschijnlijk ge acht. dat de missie het patriarchaat informeel zal polsen over zijn huidige moeilijkheden met de Turkse regering. Turkije heeft twee Griekse metropolieten uitgewezen als gevolg van de crisis op Cyprus en de drukkerij van het patriar chaat te Istanboel gesloten. Tot de voorstellen van deskundigen, die streven naar een helen van de eeuwenoude breuk, behoren rooms- katholiek-orthodox werk op terreinen als bijbelstudie en het bijeenroepen van pan-christelijke wereldconferentie. Verwacht wordt, dat de missie van Vaticaan ongeveer een week te Istanboel ONDERWIJSBENOEMINGEN »rf. mej. P. de hem in de cursus 19321933 het onder in de algemene taalwetenschappen werd opgedragen, een vak waarin zijn principiële gefundeerdheid van niet te schatten waarde was. Bovendien was hij sinds 1927 bibliothecaris van de Vrije Universiteit. Van de chaos die hij daar aantrof wist hij een goed georganiseerd wetenschappelijk apparaat te maken. In 1947 nam prof. dr. G. Kuiper de Neder landse taalkunde van hem over. Vraag: Enige weken geleden was ik in een meubelzaak, waar ik een berg meubel niet definitief kocht, maar om dat het zes weken levertijd had, vulde de verkoper heel handig een papier in en liet mij dat tekenen. Toen ik meer meubels in andere zaken bekeek, be merkte ik dat wat ik zogenaamd be steld had. van een houtsoort was. die niet in mijn bedoeling lag. Toen ik de sleutel van de nieuwe flat kreeg, bleek het meubel ook te groot. Dus ben ik direkt naar de zaak gegaan om het af te zeggen. Ik had het papier, dat ik eerder ontving, bij mij en vroeg of er niets afgeschreven moest worden, maar er werd geantwoord: O. dat geeft niet. Dat is wel in orde. Na drie weken kreeg ik toch bericht dat het kwam. Ik belde toen op en zei dat ik drie weken geleden in de zaak was ge weest om het meubel af te zeggen. Daarna kreeg ik bericht dat ik het toch nemen moest. Ik zei dat ik inmid dels al een ander gekocht had. Daarna kreeg ik bericht, dat men de annule ring niet kon accepteren, dat ik de or derbevestiging had getekend met de vermelding: Levertijd zo spoedig moge lijk en met vermelding van het nieuwe adres. Men verklaarde zich echter be reid erin toe te stemmen, dat het in de orderbevestiging vermelde bedrag voor andere artikelen zou worden be steed Zo niet, dan zou men mij aan sprakelijk stellen voor de winstderving van 25 pet. Zo ik niet koos uit de drie mogelijkheden: Aanvaarding van het •ergmeubel. besteding van het aan koopbedrag of betaling van 25 pet. daarvan, zou men gaan procederen. Het meubel is een courant artikel. De verkoper zei. dat hij er acht in bestel ling had. Nu wil hij van mij de winst en dan verkoopt hij het meubel nog maals met winst. Mag dat? Antwoord: Als u niet kunt bewijzen, dat de verkoper met de afzegging ak- Koord ging. is u muurvast aan uw hand tekening gebonden. De enige mogelijk heid is dus te kiezen uit de u door de verkoper geboden mogelijkheden, want het zal onmogelijk zijn te bewijzen, dat u iets anders had afgesproken dan wat er in de door u getekende orderbeves tiging stond. Volgens ons recht heeft de verkoper ook recht op zijn winst, wanneer een koop wordt afgelast. Als hij om u niet in ongelegenheid te bren gen, afziet van de verkoop, dan mag hij dus zijn winst opvorderen. Vraag: Twee jaar geleden heb ik een complete douche, wastafel met koud en warm water en een nieuwe geyser la ten aanleggen ten bate van een huur der. De huur is toen met 10 pet. van de gemaakte kosten verhoogd. Over welke huur mag nu straks de huurver hoging berekend worden? Antwoord: De nieuwe huurwet is nog niet tot stand gekomen en er valt dus weinig met zekerheid te zeggen. Tot nog toe echter stonden de nieuwe huur wetten geen verhogingen voor derge lijke verbeteringen toe. Vraag: Voor het eerst in dc 51 jaren, waarin ik abonné ben. wil ik u mijn probleem voorleggen. Ik fok nameüik roodfactorige vogels die voor de kleur carotinehoudende groente en vruchten moeten hebben. Nu zou ik gaarne willen weten of on- dergenoemde vruchten carotine bevat ten in verhouding tot de rode wortel, die op 6000 gesteld is. Is carotine in kleurloze stoffen als maïsolie en zonnebloemolie toch kleur- opwekkend? Ook rijst de vraag: Gaat carotine verloren bij koker, als in jam. Kan aan kleurloze carotine kleurstof worden bijgevoegd zoals van bieten ter verho ging van de kleur? De bovengevraagde vruchten zijn: bosbessen, aardbeien, rozenbottels, to maten. slaolie. Antwoord: Wortelen bevatten 6.00 mg carotine per 100 gram, bosbessen 0.10. aardbeien 0,06. rozenbottels geen, tomaten 0.60, slaolie geen. Carotine is niet kleurloos, doch oranjekleurig en zou dus genoemde oliën wat bij kunnen kleuren. Zowel de voedingsraad als het voorlichtingsbureau voor de voeding wisten op de vragen betreffende het op kleur houden geen antwoord te geven. Aan het voorlichtingsbureau meende men zich te herinneren, dat in Artis te Amsterdam proeven zijn genomen bij kleurvogels met bijzondere voeding. Stel u zich dus eens in verbinding met de inlichtingendienst van Artis. Met het koken van groente gaat de daarin aan wezige carotine niet verloren, het wordt echter beter opgenomen uit fijn verdeelde rauwe groente. HULP VAN LEZER: Naar aanleiding van de vraag over het gedicht „De ac trice en de kranke", meldde een lezer ons. dat dit gedicht ook voorkomt in een oud boekje. „Rachel de groenteverkoop ster" geheten, uitgegeven door Groen en Zoon te Leiden Het telt 160 bladzijden ele belangwekkende gedich- Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhoudig is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Als ik inteken voor een be paalde schriftelijke cursus tegen een be paald maandelijks bedrag, mag de prijs dan tussentijds verhoogd worden Antwoord: Als deze mogelijkheid niet in het door u getekende stuk is opge nomen. mag dit niet. Dit moet u echter voldoende nagaan. U kan ook inlichtin gen vragen bij de inspectie voor schrif telijk onderwijs. Domplein 25. Utrecht. Vraag: Wie waren de zusters van Wil lem van Oranje Antwoord: Magdalena (15551567), ge huwd met Herman, graaf van Nieuwe- naar. Maria (1522—1599». gehuwd met Willem, graaf van den Berg, Anna (1541 1616», gehuwd met Albrecht van Nas sau—Weilburg, Elizabeth (15421603), gehuwd met Koenraad van Solms, Ca- tharina (1543—1624). gehuwd met Gun- ther van SchwarzburgArnstadt, Julia na (15461588), gehuwd met Albrecht van SchwarzburgRudolstadt, Magdale na (15471633), gehuwd met Wolfgang van Hohenlohe. Vraag: Ik ben 70 jaar en A.O.W.-er en werk nog halve dagen Moet ik nu nog A O W -premie betalen Antwoord: Iemand die uitkering A O W heeft, ep daarbij ander inkomen heeft, is niet meer premieplichtig. Vraag: Is het mogelijk, wanneer men in dc ouderwetse olielampjes katoenen pitteen aanbrengt, daarin spiritus te bran- Antwoord: In ouderwetse olielampjes drijft de pit meestal los op de olie. Al leen de met olie doordrenkte pit kan dan branden. Wanneer men nu spiritus in de meéstal open olielampjes doet. zal ook de verdampende spiritus vlam vat ten over het hele oppervlak van de vloeistof. Een spirituslamp is dan ook zo gebouwd dat alleen de pit met de bui tenlucht in aanraking komt en het olie- stofoDDervlak goed daarvan is afgeslo ten. Wanneer uw ouderwetse olielamnje niet geheel van de buitenlucht is afge sloten zoals een moderne spiritusbran der. is de door u gedachte vervanging van olie door spiritus bijzonder gevaar lijk. Laat uw loodgieter u adviseren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2