mwè VVD blijft vasthouden aan belastingverlaging Schooljeugd krijgt ,De Overval' te zien Willemsvuist' weg Fractieleider mr. Geertsema: Tegelijk met huidige verhoging van de A.O.W. Revalidatie „bespaart' zestig miljoen gulden •etheigolveiT Mascagni werd herdacht met L Amico Fritz ZATERDAG 18 APRIL I9<V en kun- O O „Het is niet onwaarschijnlijk, dat wij op een kruispunt van wegen staan. Ik hoop en verwacht, in eensgezindheid met onze regeringspartners de weg zullen nen bewandelen, die leidt naar recht vaardigheid voor allen. Maar mocht dat ooit onverhoopt niet het geval zijn, dan zullen wij geen ogenblik aarzelen die weg desnoods alleen te J bewandelen, in de zekerheid, dat brede lagen van ons volk ons in onze strijd voor rechtvaardigheid op alle fronten zullen steunen". voor de politieke verhoudingen in ons land voor de komende jaren. In zijn rede legde mr. Geertsema de nadruk op de positie van de midden groepen. omdat deze zitten in de hoek waar de slagen vallen. De agrariërs gaf hij de verzekering, dat de hoogte van de richtprijs voor de melk hem had teleurgesteld. Initiatief vanVoormalig Verset De leerlingen van de ulo en v.h.m.o.- scholen zullen van het jaar of volgend jaar de reeds vermaarde verzetsfilm „De Overval" te zien krijgen. De Na tionale Federatieve Raad van het „Voormalig Verzet Nederland" heeft dit initiatief genomen om de jeugd te herinneren aan de zware oorlogstijd, die nu al bijna 20 jaar achter ons lig die zy slechts van horen-zeggen kent. Het is beslist niet de bedoeling de jeugd te laten zien waartoe het verzet wel in staat is geweest, zo vertelde de landelijk voorzitter van „Voormalig Ver zet Nederland", kolonel J. J. F. Borg- houts in Den Haag ,,en er is bepaald geen sprake van heldenverering". Maar het gaat om de geestelijke weerbaar heid van de volwassenen en ook van de jeugd, want in deze tijd kunnen we ook het gevaar van toen weer zien: de ideologische strijd. Beter dan met wa pens is het deze te bevechten door be ter en gezonder denken. Daarom willen wij de jeugd doordringen van de terse waarden." Met dit doel voor ogen wil mei schooljeugd de geslaagde overval op de Leeuwarder gevangenis door de verzets groep laten zien. De leider van de knok ploeg Piet Kramer (de heer Oberman wordt in de film gespeeld door Rob de Vries, directeur van het Nieuw Rotter dams Toneel. De film werd vervaardigd door Rudi Meijer naar een scenario van dr. L. de Jong, directeu' van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie in Amsterdam. Door financiële medewerking van de gemeentebesturen zal de film kunnen worden vertoond tegen een toegangsprijs van f 0.50 per leerling. De voorstellin gen zullen bovendien in de schooltijden worden gegeven. De start van de lan delijke actie begint in Den Haag, waar 30 voorstellingen worden gegeven: in het Metropole-Tuschinsky, het West-End en het Passage-theater. De vertoningsdata zijn: 27, 28. 29 april en 1 en 4 mei Er zijn twee voorstellingen per dag, die beide in de ochtenduren vallen. Men I?EN kleine storing is in de afgelopen nacht van België over onze om geving naar de Noordzee getrokken met wat lichte regen. De bewolking verdwijnt langzaam zodat 't opnieuw zonniger wordt, al zal de temperatuur een paar graadjes lager blijven dan gistermiddag. Een volgende storing zal morgen ochtend passeren met plaatselijk een bui, opnieuw gevolgd door zonnige perioden. Het lenteweer heeft een wat onstabiel karakter, maar de tempera tuur blijft vrij aangenaam. Vandaag 15 jaar geleden (1949) werd op 2e paasdag in het westen al 16 a 17 graden gemeten. ZON EN MAAN Zondag 19 april: zon op 5.35. onder 19.44; maan op 11.09, onder 3,01. Maandag 20 april: zon op 5.33, onder 19.46: maan op 12.24. onder 3.40. HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 april 8.11 v.m.: 20.57 n.m. 20 april 9.32 v.m-; 22.25 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I I Temper. I Station weer"- t "■"""■ill if lifs.il Frnnkfor Münchei: Zürich 3 21 10 hoopt hiermede alleen al in Den Haag niet minder dan 45.000 leerlingen te be reiken. Dat de belangstelling groot is, blijkt uit het feit, dat binnen 24 uur al aanmeldingen voor 600 leerlingen bin nenkwamen. zo vertelde wethouder Hyl- kema van Den Haag, Van 15 april tot mei 1965 zal „De Overval" in Rotter dam worden vertoond: van 2 tot 10 mei 1965 in Dordrecht. Kolonel Borghouts houdt op de film een 2,5 minuten korte toelichting en de jeugd krijgt een folder mee naar huis met een woord van bezinning op wat de jaren 19401945 voor ons volk heb ben betekend. (Van onze parlementsredactie) Met deze zinnen besloot mr. W. J. Geertsema de rede, die hij gister avond op de jaarlijkse algemene ver gadering van de Volkspartij voor vrijheid en democratie te Eindhoven heeft gehouden. De WD, zo betoogde de liberale fractieleider in de Tweede Kamer, zal nooit akkoord gaan met een voorstel om de belastingverlaging niet door te laten gaan, omdat de A.O.W.-verhogin- gen vrijwel geheel uit de schatkist moeten worden betaald. Het beste lijkt de verhoging van de A.O.W. en de ver laging van de belastingverlaging gelijk tijdig door te voeren, eventueel beide in twee fases. Mr. W. J. Geertsema zei het meeste te voelen voor een verhoging vai A.O.W.-preipie met zeker drie procent doch reductie të verlenen aan hen, die de verhoogde premie niet kunnen beta len. Hij achtte het in strijd met hét akkoord van Wassenaar de verhoging van de A O.W.-uitkeringen op 1 januari 1965 door te voeren, maar ten aanzien van de belastingverlaging genoegen te nemen met een wet met open datum. Wordt voor de belastinverlaging een wetsontwerp met open datum inge diend, dan zal dit ook met betrekking tot de A.O.W. moeten gebeuren. Verhoging van de A.O.W. per 1 januari 1965 met premieverhoging doch zonder belastingverlaging betekent her verdeling van het inkomen, wat wel het kernvraagstuk zou kunnen zijn Prijsbeleid Per jaar 3500 patiënten ontslagen DE revalidatie heeft zich in haar verschillende geledingen zo ontwikkeld, dat we ons in het alge meen niet tegenover het buitenland hoeven te schamen. Dit verklaarde de heer J. J. Miedema. revalidatie arts en geneesheer-directeur van het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" in Leersum, gistermiddag in Utrecht op de jaarvergadering van de Ne derlandse centrale vereniging voor gebrekkigenzorg. Hij sprak hier over „revalidatie, rekening en be groting". De heer Miedema zei. dat er nog wel een duidelijk tekort is in de voorzie ningen voor dubbel-gehandicapten. dat wil zeggen voor de mensen die bijvoor beeld naast doofheid of blindheid nog een andere liohamelijke tekortkoming hebben en degenen die behalve zintui- gelijk of lichamelijk gestoord ook gees telijk gehandicapt zijn. Deze groep vraagt bijzonder veel zorg. zowel voor wat de huisvesting betreft als ten aanzien van de verpleging en de hulpverlening ic het algemeen. Dokter Miedama ging ook nader in op de materiële betekenis van de re validatie. HU deed dit aan de hand van een studie van het hoofd van de sociale dienst van „De Hoogstraat", mejuffrouw Van Riet. ZU heeft van 100 willekeurige patiënten die ln 1962 uit het revalida tiecentrum werden ontslagen, de opna meduur, de kosten van opname eu de bijkomende kosten berekend. Daarnaast becUferde ze, hoe hoog de kosten ge weest zouden zUn wanneer de patiënten niet waren gerevalideerd. De honderd patiënten 'verden gemid- deld ruim 240 dagen verpleegd De to tale verpleegkosten plus de bijkomende kosten bedroegen voor de honderd pa tiënten f952.941. De kosten die voor de patiënten tot hun 65ste jaai zouden moe ten worden gemaakt als rfj niet waren gerevalideerd, raamt mej Van Riet op 5,5 miljoen gulden. Hieruit valt dus af te leiden, dat de revalidatie een toe komstige besparing van 4,f miljoen gul den heeft opgeleverd, hetgeen bij een gemiddelde leeftijd van de 100 patiënten van 37,8 jaar neerkomt op een jaarlijkse besparing per patiënt van 1699 gulden. Per jaar Worden uit de Nederlandse revalidatie-lnrichtingen ongeveer 3500 patiënten ontslagen dus landeityk gezien betekent de revalidatie, volgens mej Van Riet een besparing van bU benadering 60 miljoen gulden per jaar. Het prijsbeleid van minister Andries- sen en staatssecretaris Bakker kan menteel niet de sympathie van de WD hebben. Was de wijziging van de Prij- 'et reeds volkomen in strijd met de liberale beginselen, van de maatregelen op het terrein van de verticale prijs binding moet worden gezij d, dat zij lijnrecht ingaan tegen de vrijheid middenstand en bedrijfsleven om eenkomsten aan te gaan. Met betrek king tot de individuele verticale prijs binding zegt spr., dat op de bewinds lieden de plicht rust om geval vooi val aan te tonen,dat door de afspra ken het algemeen belang wordt ge- Omroepbestel De liberale fractieleider beloofde zUn gehoor, dat de liberalen de strijd vooi de vrUheld in de aether en voor recla me in de televisie zullen voortzetten tot de overwinning is behaald. Met uiterste felheid zal de VVD zich zetten tegen het geven van een machti ging aan de omroepverenigingen tot het uitzenden van reclameboodschappen over het tweede televisienet. De steun aan de p.b.o. zal afhanke lijk zijn van de vraag of de regering er in slaagt met voorstellen te komen, die een volledige democratisering van de p.b.o. waarborgen. Bouwbeleid Over minister Bogaers zei mr. Geert sema, dat hij een veel te grote angst heeft voor de gevolgen van wat meer vrijheid in de bouwsector. Door de richtlijn, dat in de ongesubsidieerde ningbouwsector slechts rijksgoedkeu ring mag worden gegeven voor wonin- met zuivere bouwkosten van niet dan f35.000 wordt een grote groep Nederlanders ernstig onrecht aange daan. Bovendien wordt hierdoor de op heffing van de woningnood tegenge- erkt. Bekistingen Sprekende over de belastingpolitiek ei mr. Geertsema. dat de belasting' druk ondragelijk is geworden. De mid dengroepen worden onevenredig zwaai belast „Het kan eenvoudig niet vee! langer worden getolereerd dat ëer steeds groter deel van het inkomen var de Nederlandse burgerij niet door die burgerij zelf. maar door de staat wordt besteed." Zouden de bepalingen van het akkoord van Wassenaar met betrek king tot de belastingpolitiek niet wor den nageleefd, dan zou het voor de WD volstrekt onmogelijk worden ver dere steun aan het regeringsbeleid te geven. Johnny Jordaan gehuldigd In zijn Cabaret aan de Diergaarde-' singel té Rotterdam recipieerde gister- middag de Amsterdamse zanger John ny Jordaan in verband met zijn 25- jarig artiestenjubileum. Zeer velen voornamelijk Amsterdammers be reidden de zanger een warme hulde. Auto-miljonair terug: „van geen kwaad bewust De Wassenaarse auto-miljonair J. van der M. is weer boven water Zoals men weet, doken deze week geruchten op, dat de heer Van der M. de Nederlandse staat voor enkele tonnen zou hebben opgelicht door het invoeren van auto's ver bene den de wairde. Aan een verslaggever van het Alg Dagblad vertelde de heer Van der M„ dat hU naar FrankrUk was ge weest en daar (geschrokkenhet hele geval hoorde. Hij vertelde, dat zijn bedrijf probeert de auto's tegen zo scherp mogelijk prijzen in te voeren. „We nemen ze altijd vuil en als het zo uitkomt met versleten banden in en laten ze vervolgens taxeren voor de in voerrechten". zei hij. Wel achtte de auto- miljonair het mogelijk, dat in het Arn hemse filiaal „iets fout zat". ..Op zulke slakken (omzet vorig jaar 25 miljoen) zijn allicht kleine korrela zout te leggen. En dan ben ik graag bereid het te weinig betaalde aan te zuiveren ook graag zelfs", zei de heer Van der Af., die niet gearresteerd is. ..Nog even: deze hanael neemt al licht een kleinigheidje mee, dat niet door de beugel kan. Maar ik ben me van geen kwaad bewust. Als ze wat willen weten, dan ben ik bereid alles open te gooien: alles", zo verklaarde de heer Van der M. nog. Geen vertraging bij schadeloosstelling Er is geen vertraging bij de af wikkeling van door de Duitse regering ter beschikking gestelde gelden ten be hoeve van nazi-slachtoffers. Dit deelt minister Witteveen mede namens mi nister Luns mede in antwoord op schrif telijke vragen van het Eerste-Kamerlid Polak (soc.). De bewindsman zegt. dat de afwikkeling in volle gang is. Voor rang hebben personen, die zijn geboren voor 1 augustus 1902. Bij overlijden van de aanvrager geschiedt de uitke ring aan zijn erfgenamen. Monister Witteveen wijst er nog eens op. dat de voorschotverlening op de bij na 60.000 aanvragen zeker een jaar zal vergen. Aan controle valt niet te ont komen omdat de belanghebbenden vaak na zoveel jaren niet meer over de juis te gegevens beschikken en ten onrech te gedane uitkeringen ten koste gaan van de werkelijk gerechtigden. Dat nog in 1963, d.w.z. binnen een maand na de definitieve sluiting van de termij nen voor het aanvragen van een uitke ring wegens nazivervolging aan alle be langhebbenden een voorschot zou wor den verstrekt, berust op een misver- DE AVRCMelevisie had gisteren dat We» eoornamelut beru* °t de onhandigheid en het gebrek aan ware ~n hele feestelijkheid gemaakt lponuInluil waarvan hij vaak mk van Willem Duys' laatste „vuist" geeft. van het seizoen. Willem zelf daalde Prettig bij zijn enitré in smoking de ver lichte traptreden af, en er was ner- genaremmel te rien. niemand kreeg ZZZ. "or'SS- koffie en er werden geen onver- - - - wachte grappen uitgehaald. de korte ontmoeting met Magda Janssens, die vandaag haar tachtigste verjaardag in alle uifaliteil opgewektheid viert. En de „apo- i de AVRO hebben gedaan. Willem's vuist gaat r vanavond ualiteiter Antwerps vocaal progi informatie ïzlek 20.30 Rieleksc 21.30 Buurmar buitenland 21.30 Bric ibaret 22.20 22.25 Boekbespre- Nws 22.40 Kruispunt: religieuze 24.00 NWS. jubilerende Johnny Jordaan, die trouw- zak, of hij er weer uitkomt zal het hartig bekende dat zijn nu gelukkig nieuwe seizoen leren, voldane belastingschuld f30.000 had bedragen, kreeg (zoals Willem er na drukkelijk bij zei) zijn grote bos tulpen in „een ontzaglijk kostbare echt kristal len vaas". Neen, Willem had het echt niet zo dikwijls behoeven te zeggen: we zagen zo wel dat het feest was. Het programma zelf, dat zwakjes en aarzelend inzette met een geforceerd aardigheidje van Nel Koppen die een „toneelgoudvis" kwam brengen en een hernieuwd bezoek van de inmiddels bn goed groeiende tijger, had enkele goede king hoogtepunten. Deze culmineerden in he\ charmante optreden van de zangeres- pianiste Ann Morray en het merkwaar- kabouti dige musiceren van Peter en Johnny Holthuyzen die Chopin speelden op respectievelijk gitaar en accordeon, hetgeen echter nopal smakeloos overstemd werd door 2330 Lichte gri schetterende clrcusmuziek. De muzikan ten zelf: een Nederlandse en zeven Spaanse lilliputters maakten door hun vriendelijk optreden deze regiefout meer dan goed. Ook dit was een uitstekend programma-onderdeel, maar helaas faalde Willem Duys daarbij als gast heer, door onplezierig gegrinnik en kwalijke uitroepen. Wel trachtte hij dit later in een toegewijde oratie weer te bei niet te doen. Wij willen wel kestmuzlek 22.30 Ni 23.5524^ limte 22.15 Lichte 22.40 Actualiteiten ingsolisten vanavond Agenda Eerste Kamer 'Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer zal volgende eek de begrotingen-1964 van landbouw visserij, landbouwegalisatiefonds. staats- vissershavenbedrljf te IJmuiden en ka binet vice-minister-president behande- 'en. Een drukke dinsdag en woensdag dus voor minister Biesheuvel. De Tweede Kamer vergadert volgende week niet. Ze komt pas op dinsdag 28 april weer Nederlandse Opera prioh chappelijk Icht NCRV: 20.20 Memo 20.53 Hillbillies. TV-film 21.00 Ca- uzlkaal programm 21.50 Hoe be- Vlot 2i 20 Wat 'n wereld 22.40 Morgen is liet zondag. NTS: 22.45— 22.50 Journaal. Experimentele periode 2e net. 20 20 Uit de voeten: licht programma 2115 Licht rangsolist 21.35 m Hollywood. —22.25 De Gouder overzicht van de flimstad. plETRO MASCAGNI heeft de wanboj gehad, dat hij zijn componisten loopbaan begon met een „smash-hit", nl. de Cavalleria Rusticana. Hij was toén 26 jaar oud en had een afgebroken studie aan het Conservatorium Milaan en een armoedig leven als diri gent van reizende operagezelschapjes achter de rug. Toen nam hij in 1889 deel een compositiewedstrijd, uitge schreven door de uitgever Sonzongo, stuurde zijn eenacter Cavalleria Rusti cana in en won de eerste prijs. De pre mière in Rome werd een enorm succes Mascagni was met één slag wereld beroemd geworden. Men wachtte daarna op nog meer der gelijke werken van zijn hand en nu is het het tragische in Mascagni's lange (Ingezonden mededeling) Schipper Visser maakte zich er bezorgd over. l zo'n mist kon een kotter of botter onder zeil vlak langs de recheroheboot varen zonder te worden opgemerkt en hing er te veel van het toeval af. Bovendien kon 20'n mist plot seling optrekken, zodat het bootje al van kilo meters ver te zien was. Hij had van tevoren zijn maatregelen genomen. Hij was met de trein naar Embden geweest, waar hij een stuk of wat lui v? 1 de kustwacht kende. Hij was er achter geVmen. dat een visser uit Norddeich een nogal grote voorraad alcohol had opgesla gen en hij nam aan dat die voor Piebe Lap bestemd moest zijn. Hij wist alleen niet wat Piebe van plan was, maar had dat met Rooie Tjeerd besproken. „Als hij over de Duitse wadden tot in de Bocht vaart, doen we er weinig aan, Tjeerd, want daar mogen wij hem niet aanhouden. Al leen als hij de Eems afgaat en dan over de Noordzee hebben we een kans." Tjeerd was er vrij zeker van, dat hij dit zou proberen. „Zolang het zulk rustig weer blijft, doet hij dat!" Ze besloten het daar dan maar op te houden en hadden die dag achter Ameland willen wachten om na het invallen van de duisternis ten noorden van Schiermonnikoog langs naar de monding van de Eems te gaan. Piebe Lap en Jakob Thomsen lagen daar waarschijnlijk al ergens achter een van de hoge zandbanken. Ze hadden alles zo nauwkeurig mogelijk berekend. Ze namen aan, dat Piebe dadelijk na midder nacht, misschien iets later, ergens in de Duit se wateren zijn lading alcohol zou overnemen. Ze veronderstelden, dat hij daar een paar uur voor nodig zou hebben, maar in elk geval zou proberen om voor het aanbreken van de dag uit zicht van de kust te komen. Schipper Vis ser had de vuurtorenwachters op de eilanden gewaarschuwd: „Kijk een beetje uit naar een tamelijk grote botter met nieuwe bruine zeilen en geef me even een seintje als je hem te zien krygt." Maar hij verwachtte er weinig van. Ze zouden een hele hoop geluk moeten hebben, meende hy. En dat hadden ze. De mist bleef hangen, de hele dag. Pas na het invallen van de duister nis trok hij plotseling op. Het kon niet beter. Met gedoofde lichten kruisten ze voor de mon ding van de Eems. Ze hadden het loodsbootje gepraaid $n ook daar aan boord zou die nacht worden uitgekèken naar een botter. Tegen mid dernacht gingen ze aan stuurboordzij van het vaarwater liggen; de mast van het recherche- vaartuigje hadden ze achterover gestreken, zo dat die niet tegen de lichtere lucht afstak. De vlet lag langszij, bemand en klaar om te va ren. Allemaal waren ze aan dek: Rooie Tjeerd, schipper Visser, zijn stuurman en de drie com miezen tweede klas. die dienst deden als ma trozen. Hier en daar hing nog een mistbank, vooral in het zuidoosten boven de Duitse kust. en het leek dan ook al heel onwaarschijnlijk, dat Piebe Lap daar over de wadden zou gaan, waar hij elk ogenblik aan de grond kon lopen. De maan scheen. Het was heel stil. In de verte flikkerden de lichten van de vuurtorens op de eilanden en de top- en boordlichten van een paar boten, waarvan er eentje, een week- boot op Engeland, koers zette naar de Eems. Soms krijste er een meeuw. Er was bijna geen wind en ook daar hadden ze geluk mee, want Piebe zou niet op zijn zeilen alleen tegen de sterke vloedstroom in kunnen maar de motor moeten gebruiken. Tegen halftwee, Rooie Tjeerd had juist even naar beneden willen gaan om een kop koffie te drinken, hoorden ze ook werkelijk het regel matig ronken van een motor. Bijna op hetzelf de ogenblilk werd er aan boord van de loods boot een rode lichtkogel omhooggeschoten, die met een grote boog langs de met sterren be zaaide klare lucht scheerde en daarna uitdoof de. Het kon een sein zyn voor een weekboot- je, dat naar binnen moest. Maar Japie Visser en Rooie Tjeerd wisten, dat het betekende, dat er een botter in zicht was. „Drie man in de vlet!" commandeerde de schipper. Hij sprong zelf in de stuurhut, waarschuwde de motordrijver in de machinekamer, dat hij zich klaar moest houden en schakelde de luidspre kerinstallatie in. Even later zag Rooie Tjeerd de donkere om trekken van een botter. Hij liep van de voor plecht, waar hij gestaan had, naar de stuur hut en waarschuwde Japie. „Denk eraan, nu kunnen zü ons ook zien!" De schipper lachte. „Dan is het toch al te laat voor ze! Zeg tegen de jongens, dat ze het kanon klaarma ken!" Tjeerd zei het tegen een van de beide oom- Het had niet veel te betekenen, dat kanon van de Zeemeeuw. De jongens schoten er wel eens mee op een boei, die ze in zee gooiden. Maar alleen voor tijdverdrijf. „Je raakt er op twintig meter afstand nog geen doel zo groot als een huis mee", zeiden ze. Ze zouden het kunnen gebruiken om een schip,- dat moest stoppen, te waarschuwen, maar dat durfden ze niet. „Want als je er een granaat in drukt en afschiet, weet je nooit, waar die terecht komt!" Het knalde alleen erg hard. En mis schien was dat ook de bedoeling. Ze zouden er tenlninste maar op rekenen, dat het op Piebe de nodige uitwerking had, hoewel die zich niet gauw liet afschrikken. „Wat denk je, Tjeerd?" Tjeerd daaht niets. Hü zei alleen, dat ze Piebe deze keer te pakken moesten krygen. Ze hadden hem toen al dadelijk kunnen aan houden, want hij was in overtreding omdat hy geen liohten voerde. (Wordt Vervolgd) leven geweest, dat hij zijn eerste succes nooit meer heeft kunnen behalen. De levensechte directheid, de realistische schildering, de pakkende melodiek waar door de Cavalleria Rusticana zo populair is geworden, zijn in zijn verdere opera's niet meer te vinden. Natuurlyk treft er mooie en geïnspireerde fragmenten aan, zoals in „L'Amico Fritz" en in „Iris" maar de bron der inspiratie vloeide moeilijk en schaars. Zo verdween ook langzaam Mascagni's roem, totdat hij in 1945 te Rome op 82-jarige leeftijd stierf. TV/TEN KAN zich daarom afvragen of hel wel zin heeft zUn honderdste boortejaar te herdenken. Maar ach de Nederlandse Opera (en alle operatheaters ter wereld!) heeft met de Cavalleria Rusticana zoveel geld ver diend, dat zij nu eens ter ere van Mas cagni geld wilde uitgeven. En daarom werd gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg zijn „L'Amico Fritz' gegeven waarvoor dank zij de financiële steun van de Italiaanse regering 'n volle dige rolbezetting plus dirigent en regis- uit Italië was overgekomen. De Nederlandse Opera fourneerde dus koor orkest foe was nu deze in ons land zelden ol nooit uitgevoerde opera, hoe was de op voering? Kijk dit is nu een lastig geval. Een gegeven paard mag men immers niet in de bek zien. Aan de ene kant zijn wij werkelijk blij geweest eens met deze opera kennis ge maakt te hebben, al wisten wij heus wel de vele zwakke plekken af. Maar dat de opera zó zwak bleek te zijn, hadden wij echt niet gedacht Het verhaal is blomzoete idylle, die met veel moeite drie actes is uitgerekt en de muziek bevat wel een heel grote dosis sacharine! lyü KAN een goede uitvoering veel red- x den. Maar ook op dit punt werden wU teleurgesteld. Zeker men hoorde heel behoorlijk tot uitnemend stemmateriaal: Luciano Soldari (Fritz) heeft een mooie lyrische tenorstem, maar zingt helemaal op effect 'alle snikjes incluis), Rosanna Carteri (Suzel) zong met haar op zich zelf heus niet lelijke stem vrijwel steeds tegen de toon aan en wij vroegen ons af, of deze Suzel-partij eigenlijk haar stem wel ligt Vocaal de beste was de bas-bariton At- tilio d'Orazi (David), een krachtige, fraai getimbreerde stem en hij acteerde wel wat gechargeerd maar niet onaardig. Lia Ca- sadei zong de travestirol van Beppe niet zo heel best en verder waren er nog drie kleinere partyen. Maar of deze zangers wel eens samen de „L'Amico Fritz" gespeeld had den Er zat weinig eenheid in het ensemble en de regie van Domenico Mes sina bood weinig variatie. Even conven tioneel waren de decors en de kostuums van Ercole Sprmani. Maar misschièn kómt de uitvoering steeds beter in elkaar te zitten, dat zal men dan zaterdagavond 25 april en dins dagavond 28 april in K. en W. In Den Haag en maandagavond 27 april in Rotter dam kunnen bemerken. Misschien kan dirigent Giuseppe Morelli dan het tempo wat opvoeren, het orkest beter spelen en het koor beter zingen. Dra. H. E. Kokee—van den Berge. Programma voor zondag HPHPÜI1— liederen (gr) 8.30 Morgenwijding 9.00 De Platen- bijbel- De geschiedenis van Naomi en Ruth, klankbeeld 9.45 Nws en waterstan den. KRO: 10 00 Inleiding Hoogmis 10.05 Hoogmis 11.15 Klass pianomuziek (gr) 11 3" Medaillon: fragmenten uit het inter""' naai muziekrepertoire 12.05 Zwart 0 met commentaar 12 50 Buitenlands nentaar 13.00 Nws 13.10 Jaar in - Jaar liedjes uit 1945 13.30 V d jeugd 14.00 CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerk dienst. NCRV: 18 00 Negro Spirituals 18 10 geestelijke 1 dek 18.45 Dubbelkwaï rgelbegeleiding: Geestelijke liederen 19.15 nd en de mens. lezing 19.30 Samenzang: i.OO Nws 20.08 Mcdl- KRO: 20.15 Koren en instrumentaal ensemble 20.40 Het genootschap van ge zonde slapers, hoorspel 21.20 Moderns kamermuziek 21 40 Klass gram 22.00 Wls- pnMHMBHtfgtigHggta periodiek) AVRO: - 13.00 Ni AVRO: 12 30 Licht orkest 1 reld, lezing tg 20 Op de plaat, tporki 1 ""de0 w 00 Om- solist: moderne en klass luwing 15.30 En 15 20 Toneelbesc Passant, cabaretprogramma 16.05 Rltmli ensemble met zangsollsten 16.30 Sport- revue 17.00 Zingen geblazen: vrolijk lied jesprogramma. VARA: 17.30 V d jeugd 1750 Nws. sportuitslagen en sportjournaal Licht orkest 1 21.45 Bezoekuur, !2.30 Nws 22.40 Actualiteiten 23.10 71 23.55—24.00 Nwi. TELEVISIE NTS: 15.00 Magic dansen^ van^ Mexico Tafeltennis zicht cn week Sport in beelt Rotterdam 19 30 Wet lenbak. jmaal 19.55 Journaal 20.00 VARA: 20.30 In de Enge- ibaretprogramma 21.IC-- - De wereld iH politiek overzicht 21.20 De clown Heldemnnn, Perry Mason-film (v. alle leeftijden) 22.10 Dc Koepel, documen taire over de gevangenis in Breda. NTS: 22.45—22.50 Journaal. Programma voor maandag Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-berichten 7.10 Dagopening 7.20 Klass gram 7.35 Sportuitslagen van zaterdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nws en NCRV-licd 8.15 Gewijde muziek (gr en opn) 8.30 Lichte orkestmuziek (gr) 8.50 Pianospel (gr) 9.00 Muziek naar keuze: verzoekprogramma v d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 Voor de hulsvrouw 10.10 Klass gram 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang 11.05 Uchte gram 12 20 Zeven keer dc boer op, agrarische reportage 12.30 Mcded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht ensemble 12.53 Gram, eventueel aktualltei- ten 13.00 Nws 13.15 Licht instrumentaal en semble 13.45 Pianospel met orkestbege leiding (gr) 13.55 Mannenkoor: volkslie deren (gr) 14.05 Schoolradio 14.35 Klass orkestmublek (gr) 15.00 Herhaling Wed strijd Opsporing verzocht, van donder dag 9 april jl 16.40 Radlodubbelkw klai lieder 16.0 Btjbeloverdenking 16.30 Pianorecital: klass en moderne muziek 17.00 V d kleu ters 17.15 V d jeugd 17.30 Lichte gram voor de Jeugd 17.50 Regeringsuitzending: Culturele aspecten van Suriname, door - 18.00 Koninklijke Mill- (L. Uitzending van de Ka- Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die 18 30 Klai 19.00 Nws en weerpraatje. II. 298 m. AVRO: 7 00 Nwi Och tend gym kestw 7.20 Lichte Nws 8.15 Programma-overzicht en amua tuzlek (gr) 9.00 Ochtendgym 9.10 De roentemnn 916 Klass gewijde muziek gr) 9.40 Morgenwijding 10 00 Lichte ram 10.50 V d kleuters 11.00 V d vrouw 1200 Dansorkest met zangsollsten 12.30 Land- en tuinbouwmededellngen 12.33 het platteland 12.40 Licht ensem- et vocaal ensemble en zangsolisten 13.00 Nws 13.15 Mededelingen, eventueel actueel ol grom 13.25 Beursberichten 30 Metropole orkest 14 00 Sopraan en klas moderne liedei Musette-klank< 15.00 Poolse klass 16.20 Lichte gram 17.00 V 50 Voc 10-klanken 17.50 Militair

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7