Dr. J. Beaumont vertelde Leidse christenvrouwen over Franse CIMADE Ds. Van Achterberg 25 jaar predikant Grote aanvoer koeien; alles behoorlijk duur NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 18 APRIL 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag; Sdhutersveld 10 tot 7 uur, kampeer- fhow fa. Wout Bergers. Den Burcht, 8 uur: Ons Grunneger- land, opvoering van toneelstuk ,Drei dreuge dainders" blijspel van Max Vitus. Stadsgehoorzaal 8 uur: toneelvereni ging Tot Ieders Genoegen, opvoering van „Met hartelijke gelukwensen". Hervormd Jeugdgebouw In den Mo- riaen, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: sociëteits avond, met bestuursverkiezing. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche' Comedie met Othelho. Den Haag:. Gebouw K. en W., 8 Ned. Opera met Nabucco. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met What is in a Name? Zondag Rijksmuseum Volkenkunde, 3 uur: toning van films Japans gezin en Washo, toelichting drs. C. Ouwehand. Pieterskerk, 7 uur: Open-Deurdienst, voorganger dr. P. L. Schoonheim, met gelegenheid tot schriftelijke vragen stel- Maandag Prytaneum, Rapenburg 6, 8 uur: stich ting Het Ned. Proeftoneel (secr. Nieuwe Rijn 59), twee opvoeringen. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 concert Leny Stevens Ridderhof, praan, Peter Bik, fluit en Jan van Meer, piano. Antonius-clubhuis, 8.30 uur: demon stratie elektronisch orgel (W. Barning, Oude Singel 16). Schuttersveld, 10 tot 7 uur: kampeer- show fa. Wout Bergers. Rest. 't Karrewiel, Steenstraat 55, 4 tot 6 uur: receptie W. Nieuwenhuys, t.g.v 40-jarig bestaan slagerij Van Hogendorp- straat 4. Zomerzorg, 8 uur: groep Leiden e.o Centrale Org. van Voetbalscheidsrech ters, praatje van Leo Horn. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Lenteshow Warnecke. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: toneelgroep Centrum met Twee in één klap. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met Spel der Vergis singen. Dinsdag Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: ruilavond De Philate list. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep De Timdelerclub, opvoering van Zwakke Schakels (F. L. Cary en I. Butler). Den Burcht, 7.30 uur: Algemeen Zie kenfonds „Leids Onderling Ziekenfonds" filmvoorlichtingsavond Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Nieuw Rotterdëms Toneel met „De plaatsbekleder". Den Haag: Diligentia 8.15 uur: D« Nieuwe Komedie met Spel der Vergis singen. Den Haag: Haagsche Kunstkring, Den- neweg 64, 8 uur: Werner Eugster, violon cel en Charles Dobler piano. Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Amsteltoneel met Ninotchka. Woensdag Bovenzaal Old Dutch, Tweede Binnen vestgracht 15, 8 uur: district Leiden Ned. Ver. van ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, de heer D. W. F. van Schilden, luit ter zee tweede klas, „De reis van het vliegkampschip Karei Doorman naar Nieuw-Guinea in 1960" (met kleurendia's). Camera-theater, Hogewoerd 49, 7 en 9.15 uur: K. en O., extra film voorstel ling, De Roverssymphonie. Aula Louise de Coligny-HBS. Kager- straat 7.30 uur: Interscholair Cultureel Contact, muziek- en declamtie-avond. Rijksmuseum Volkenkunde, 8 uur: Ver. van Vrienden van het Rijksmuseum, Th. J. C. Brasser over Prairie-Indianen, vroeger en nu, met lichtbeelden en film. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avondge bed. Schouwburg, 8 uur: Lion-club, Cilly Wang en Fred Kaps. Engels Studiecentrum, Hoogl. Kerk- gracht. 21, 8 uur: Genootschap Neder land—Engeland. prof. J. G. Bullocke over Life at sea in Nelson's Time. Terrein Zoölogisch Laboratorium, Kai- serstraat 63, 11 uur v.m.: onthulling beeld. Wagnerlaan, zijde Churchill-laan, 12 u.: omdoping door ambassadeur V.S., Z.E. John S. Rice, van Wagnerlaan in Ken- nedylaan. Stadhuis. 8 uur: Jeugdparlement on derwerp De Woningnood, inleider G. Dompeling (AR). Den Burcht, 7.30 urn-: Alg. Ziekenfonds „Leids Onderling Ziekenfonds", film voorlichtingsavond. Steenschuur 6, 8 uur: Leidse vereni ging van Postzegelverzamelaars, leden vergadering, gelegenheid tot ruil, koop en verkoop van zegels. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met Het Sprookje van de Wolf. Den Haag: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Radio-Philharmonisch Orkest. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met Spel der Vergis singen. Land- en tuinbouw school Boerhaave- laan 55, 10 uur: eindles. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring Voor Allqp, Aafje Heynis, alt; Fe lix de Nobel aan de vleugel. De Lakenhal, 8.30 uur: opening ten toonstelling Shakespeare. Hoe en door burg. jhr. mr. F. H. van Kinschot na inleiding van de heer H. G. Wayment, vertegenwoordiger van The British Council in Nederland. Garenmarkt 8.30 uur v.m.: K. en O. dagexcursic naar IJmuidcn (Rijnmond en Noordzeekanaal). De CIMADE, aldus de heer Beaumont, een soort kerkelijke verenigde naties, :n soort werelddiaconaat. Hij vertelde, dat de organisatie dateert van het einde de tweede wereldoorlog. De heer Beaumont schetste de moeilijkheden, die de CIMADE ondervindt. Vele grenzen, niet alleen religieuze, maar ook nationale, politieke en ontwikkelingsgrenzen moeten worden overwonnen. Bijzonder duidelijk wordt dat bij het werk onder de vluchtelingen. Overigens noemde hij het vluchtelingenvraagstuk probleem waar minder over wordt gesproken, doch dat nog even erg is als enige jaren terug. Dank zij de vluchtelingen heeft men ook kennis kunnen nemen van de opbouw, de diaconie en de gewoonten van de Rus sisch orthodoxe kerk. Ook het contact met LEIDEN Het scheppen van een diaconie zonder grenzen. Dat is globaal Deschreven het streven van de CIMADE, een Franse interkerkelijke hulpver leningsdienst waarover dr. J. Beaumont, secretaris-generaal van deze dienst, hel een en ander vertelde op de ledenvergadering van de afdeling Leiden- centrum van de Christenvrouwenbond. De inleiding van de heer Beaumont, die werd vertaald door de heer J. H. Bakker van de Zendingshogeschool Oegstgeest, kwam in de plaats van de lezing, die mej. Kohlbrugge uit Utrecht zou houden. Schouwburg, 8 uur: K. en O., toneel- i televisiegezelschap Ensemble met Ro bert en Bertram van Herman Hey Zaal Maria Gijzensteeg (naast dc Overdekte), 8 uur: Leidse Bond var Volkstuindersverenigingen, jaarvergade ring. Van der Werff-park. 7.10 uur v.m.: dis trict Rijnland De Ned. Padvinders, ope ning St. Jorisdag. Marekerk, 7 uur: padvindersbijl komst t.g.v. St. Jorisdag, leiding schipper J. Vink, org. J. de Groot, vlaggenparade De Dauwtrappers. Huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, gelegenheid tot demonstratie Maranathakerk. 810 uur: receptie ds. J. van Achterberg t.g.v. 25-jarig ambtsj ubileum. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Othello, besloten voorstelling. Den Haag: Gebouw K. en W„ 8 uur: Haagse Lekenopera, Ernani van Verdi. Den Haag: Diligentia, 2.30 uur.: De Nieuwe Komedie met What is in a Name? uur: De Nieuwe Komedie met Spel der Vergissingen. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Personeelsver. Lichtfabrieken. Schouwburg, 2 uur: schoolvoorstelling en O. en L.J.A., opvoering van De Knecht van twee Meesters. Den Haag: Kon. Schouwburg, Haag sche Comedie met Othello, besl. voorstel ling. Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: Hofstad-Operette met Monsieur Beau- Dcn Haag: Diligentia, 815 uur: De Nieuwe Komedie met Spel der Vergis singen. Scheveningen: Op Gouden Wieken, 15 uur: Zuidhollands Orkest. Hal chr.-nat. ulo-school Diepenbrock- laan, 7.45 uur: oüderavond chr.-nat school Obrechtstraat, G. Wesesl over verkeersonderwijs op de lagere school, verkeerswedstrijd en vertoning van films door de heer R. F. S. Voerman van de verkeerspolitie. Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 7.45 uur: feestavond Chr. Jongerenver. Jong Leiden, „Alle maal kolder". Hervormd Jeugdgebouw In den Mori- ïn, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: slotbal, muziek van The Black Vipers, Sachsival- Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdverband, Marionetten theater, optreden van Leidse kleinkun stenaar Joop Koevoets. Schouwburg, 8 uur: Kon. Ver. Litteris Sacrum, opvoering van La Marquise, van Noel Coward. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Uitkomst Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met What is in a Name? Scheveningen: Op Gouden Wieken, 15 uur: Ned. Kamerorkest m.m.v. Erna Spoorenberg, sopraan en Joke Vermeu- VVelke apotheek? Geopend voor spoedgevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502, en de Oegstgeester Apo theek. De dienst van apotheek Van Breest Smallenburg Leiderdorp wordt ook waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken. Films Camera (2.30 en 8 uur): Feilini 81,» (18 jaar); woensdag (7 en 9.30 uur): De Ro verssymfonie (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Dc beul Venetië (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.30 uur): De iet de vijx paspoorten (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Stripgirls i Soho (18 jaar). Studio (2.30. 7 en 9,15 uur): De mooia Antonio (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 915 uur): Koningen an de zon (14 jaar) Tentoonstellingen Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van schilderijen van Huub Gerritsen en van keramiek van Olga Oderkerk en Henny Radijs, van 18 april r tot en met 7 mei, dagelijks van 10 tot 17 uur, ook vrijdagavond van 8 tot 10 Upenbart oibuotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag vaD 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot openingsuren filiaal Plantage 6: dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van 6.30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 >t 5.30 uur De Lakenhal: 200 affiches uit de pe riode 1887—1917 (tot 20 april). de muzelmannen is vrij groot, omdat de organisatie veel werkt in Senegal Algerië. De problemen met de vluchte lingen zijn ook daar erg groot. Dc heer Beaumont stelde, dat bü iedere revolutie en zelfs ook bü problemen als de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika bet vluchtelingenvraagstuk de kop opsteekt. Voorts schetste hü de ondervonden moeilijkheden bij de emancipatie onder de moslemvrouwen. De leefgewoonten onder moslems zijn totaal anders dan onder de westerlingen. De aanpassingsmoeilijkhe den zijn dan ook erg groot Dr. Beaumont pleitte voor het creëren in goede ontvangstcentra. Overigens ees hij de talrijk aanwezige vrouwen erop, dat de onderlinge saamhorigheid in Senegal en Marokko veel groter is dan in de westerse landen. Men onderhoudt elkaar en men heeft een opener samen leving. Wat dat betreft kunnen de chris- hiervan nog iets leren, volgens dr Beaumont Oplossing De oplossing voor de moeilijkheden bij het hulpverleningswerk zag de heer Beaumont in de allereerste plaats in het gezamenlijk zoeken naar mogelijkheden met behoud van respect voor elkaar. Veel moslems willen wel geholpen worden, mits de helpers bereid zijn zich onder de mensen te begeven en met hen te leven en te delen in noden en behoeften. Ook de barrière van het patriarchale levens patroon is erg groot, hetgeen ook ver scheidene Nederlandse verpleegsters ir dienst van de CIMADEondervinden. Inhakend op de meditatie van presi dente A. A. van der Kwaak- v. d. Berg over Johannes 21. zei dr. Beaumont, dat men bü het interkerkelüke hulpverle ningswerk steeds een daad moet stellen. Dit noemde hy de grootste belofte het werelddiaconaat. „Jezus Christus is dc lieer van alle mensen en niet alleen van de christenen", zo besloot hy zün boeiend betoog. Cilly Wang en Fred Kaps voor Lions-club Leiden LEIDEN. Aangemoedigd door he'. succes, dat de Lions Club Leiden-Noord. wijk het vorig jaar behaalde met het op treden van Albert Vogel in zijn program- ma ..Van en over Couperus", waarvan de netto opbrengst ten goede is gekomen van het Leidse Fonds voor Bijzondere Noden, heeft de aetiviteitencommissie. dit jaar onder leiding van dr. J. W. Blom. beslag kunnen leggen op een interessanf programma, te verzorgen door Cilly Wang tparodische dansen) en Fred Kaüs (in ternationaal bekend goochelaar) De net- to opbrengst van deze avond zal wirden afgedragen aan de Leidse afdeling van het Prinses-Beatrix-Fonds voor polio patiënten en voor spastische kinderen. Leidse veemarkt LEIDEN Gisteren was het prachtig voorjaarsweer. Er was een levendige handel. Melkkoeien waren er veel aan gevoerd en de handel was willig en bleef aan de prijs. Notering f 9151215 1375. Ook dc handel in fokstieren was goed. Er waren er iets meer dan ge- woonlük. Ze brachten een goede prijs op: f 700—1100. De varekoeien ziin duur verkocht. Er aren er veel meer dan de vorige week. 75 stuks. De weiders zullen straks heel dure beesten het land injagen en de slachtveepryzen zullen behoorhjk goed en blyven. wil men aan deze dure beesten een redelijk weidegeld verdie nen. Notering: f 7009501200. Op de jongveeafdeling was de stem ming nogal kalm. Op de meeste markten deze week ging het niet vlot. Notering: f 450—525—625. Slachtvee: De aanvoer was minder dan de vorige week. dehandel wdS goed De moeilykheden op deze afdeling ne- toe. België heeft om de stygende kosten van het levensonderhoud tegen te gaan, besloten subsidies te verlenen de invoer van slachtvee en rund vlees. Dat de Nederlandse markten de gevolgen hiervan ondervinden is duide lijk, de noteringen lagen dan ook weet hoger: f 3,254.4,40 per kg gesL gewicht. De vette kalveren waren ruim aangevoerd en aangezien dit op alle markten deze week het geval was, was het aanbod iets te groot voor de vraag. Notering: f 2.80—2.90—3.20 per kg lev. gewicht. Wolvec: Goede aanvoer zowel van schapen als lammeren, ruim 900 bevolk ten de markt. Het handelsverloop was iets onverdeeld. De fokschapen deden het goed: er was vraag. De vette schapen gingen spoedig van de een naar de ander, de lammeren konden niet geheel meekomen. Notering: fokschapen en 1 lam f 150200: fok schapen en 2 lamm. f 250300: vette schapen f 90135: vette lammeren f 125 160. enkele prima's boven notering Varkens: Het aanbod van slachtyar- kens is niet groot, in zeker opzicht is dit maar gelukkig, daar bij gebrek aan uitvoermogelykheden de markten slecht waren. De stemming is gedrukt. De han del in lichte varkens en biggen was traag. Over het algemeen is de handel stug bij niet te grote aanvoer. Notering: zeugen f 475575: biggen f 707585: bchte varkens f 105—130. Nuchtere kal veren: aanvoer minder, handel lui. No tering fok f 75105 per stuk per kg, f 1.30—1.55. Kaas: aanvoer nog gering. Handell kalm. Notering Goudse tot f 2.65. LEIDEN. Staande'op de Ka- naalweg, met de rug naar het hockeyveld- en het gezicht naar de rijksweg ziet u naast'.ëen boer derijaan. het water van-het Ka naal dit eenvoudige woninkje staan. Een-houten -huisje onder een solide pannendak. Weliswaar staat het in eenzaamheid van de Zoeterwoudse dreven maar be zorgde vrienden meenden er toch goed aan te doen het jonge paar tegen de blikken en het geraas van de aangrenzende stad in be scherming te moeten nemen. De uitwerking is natuurlijk lijk ten dele averechts. Het ver keer op de Kanaalweg mindert ter hoogte van het huisje wel vaart het is zelfs bereid even te stoppenmaar de nieuwsgie righeid aan Leidse zijde neemt met de dag toe. Nu vermoeden wijwel, dat het jonge paar nog steeds niet van de huwelijksreis is teruggekeerd. Wat de bruide gom na terugkomst het eerst zal doenlaat zicli gemakkelijk ra den. Of zou ,het prille paar de geste toch maar accepteren? Mis schien moet dan wél die ooievaar N.I.R.I.A, Leiden zag kleurenfilm LEIDEN. De leilcn van liet Neder lands Instituut van Registcr-Ingenieurs :n Afgestudeerden van Hogere Tcchni- iclie Scholen, afdeling Leiden, zagen gis teren in restaurant Van der Hcydcn de kleurenfilm „Polsslag van onze lüd" De filmvertoning was aangeboden door de Nederlandse Siemens Maatschappü te Den Haag. erm „elektrotechniek" omvat een gebied, dat reikt van de minuscule (die met behulp van een mi croscoop .wordt gefabriceerd) tot de machtige generator die een hele stad van elektrische spanning voorziet. Het ter- ivat de geheugencel van een elek tronische rekenmachine en het wereld- ttendc telecommunicatienet. liet was de producenten van de film dan een moeilijke opgave dc elektro techniek met alle facetten en aspecten en alle verschijningsvormen te vangen in bewegende beelden. De aanwezigen kre gen echter een goede indruk van wat er op dit terrein omgaat. De heren J. J. Cancrinus en J F. van Kleef werden gekozen als afgevaardigde plaatsvervangd afgevaardigde naar de algemene ledenvergadering. LEIDEN. Volgende week donder dag hoopt ds. H. J. van Achterberg, Hervormd predikant te Leiden, te her denken, dat hij 25 jaar geleden in d« Hervormde Gemeente van Echteld (bij Ticl) het predikambt aanvaardde. Zon dag reeds zal ds. Van Achterberg ir zijn eerste Gemeente voorgaan. Dc zon. dag daarop, 26 april, zal om 7 uur ir zün wijkkerk, de Maranathakerk aan de Lage Morsweg. een dienst worden gehouden met de jubilaris als voor ganger. In deze diensten hoopt de pre dikant bij de zegen van dit jubileum stil te staan, op de bescheiden wijze die hem in geheel zijn optreden beid siert. In de Maranathakerk wordt op dc jubileumdag van 8 tot 10 uur 's avonds een bijeenkomst met recep tie gehouden voor de wijkgemeente en andere genodigden. Ds. Van Achterberg werd in 1914 te Utrecht geboren, waar hy behalvi Hervormde Gemeenteschool Bouwstraat het Christelijk Gymnasium doorliep, van 1927 tot 1933 rijksuniversiteit studeerde, van 1933 tot 1937. Zijn eerste Gemeente was dus Ech- teld in de Betuwe, waar ds Van Achter berg vijf jaar is geweest, van 1939 tot 1944. In het Overijsselse Holten stond vier jaar, tot 1948, en vervolgend m hij naar Leiden, waar hij ds. H. C. Touw opvolgde, die naar Utrecht was vertrokken. Brede belangstelling De jubilerende predikant heeft zich de loop der jaren niet beperkt tot louter pastorale werk. Wij noemen LEIDEN Zuster A. spaoh (39), directrice, of, om het H in diaconessentermen te zeggen: besturend zuster van het deze week officieel geopende nieuwe Diaconessenhuis aan de Houtlaan, maakt in haar optreden naar bui ten een wat aarzelende en tege lijk vriendelijke indruk. Over deze begripvolle diacones in haar grijze kledij heb ik all veel goeds horen vertellen door verpleeg sters en anderen, düe haar ken nen. „Altijd heb ik gezegd: ik wvl geen leidende functie," vertrouw de ze me deze week toe. „Dat leek me veel te moeilijk. Trouwens, ik vind het ook nü nog een moei lijke taak. Natuurlijk heeft deze functie prettige kanten maar je wordt je toch steeds weer van je eigen tekortkomingen bewust. Ja, ik ben nog een echte diacones; ik bedoel, ik ben ingezegend en heb de gelofte afgelegd. Wij ver klaren eigenlijk, dat we het huis zullen dragen op grond van de Heilige Schrift. En ten zij je leven in andere banen wordt geleid, blijf je hier. Maar dat is eigenlijk voor alle zusters hetzelfde. TT/AT zuster Anspach nu alzo dagelijks doet in het nieuwe huis (waar zij zelf erg enthou siast over is)? Ze heeft getracht het voor u en mij samen te vat ten: „Besprekingen voeren; de organisatie op verpleegkundig gebied regelen; contact onderhou den met de hoofden van dienst en met de patiënten; leerlingen aan nemen; zorgen, dat de keuken goed loopt; zusters ontvangen, die met problemen zitten Ja, leerling-verpleegsters héb ben we voldoende maar we kun nen nog wel wat gediplomeerden gebruiken," propageerde de be sturend zuster om haar lang nog niet volledige opsomming af te ronden. ,Twee keer per dag houd ik spreekuur voor de zusters en dit geeft prettige resultaten. Trou wens, ook het contact met patiën ten vind ik belangrijk en helaas had ik door de bouw in de af gelopen tijd daar niet zoveel ge- - legenheid voor. Er kunnen van iie gerechtvaardige klachten zijn, die je beter even Om deze bijzonder democratisch ingestelde diacones, zuster A. P. Anspach, die al op vrij jonge leeftijd tot besturend zuster werd benoemd, draait een belangrijk deel van het leven in het nieuwe Diaconessenhuis aan de Houtlaan. Met medisch directeur dokter P. A. Coumou en economisch directeur mr. J. W. Filippo heeft zij immers de leiding over het mooie ziekenhuis. over de stichting van het diaco- zuster benoemde. Want een 32- OTELT u het zich eens voor, dat nessenhuiswerk in 1850 door Th. jarige vrouw tot een dergelijke met pilaar kunt bepraten het niet zo was... We zijn ïWedner in het Duitse Kaisers- taak roepen, is beslist niet ge- dat de putiënten ermee vaar huis Geruime tijd heeft zuster gaan. Anspach dan ook geaarzeld voor- ja" zei en in de Doops- hier in huis met slechts zes dia- werth. oonessen (plus nog drie, die bui- „Weet u, toen Fliedner dit op- ten het huis werken) op een totaal zette, had de ongehuwde vrouw personeelsbestand van meer dan geheel geen bescherming. De muts gezinde kerk (zelf is ze Hervormd) 300. Iedereen is hier vrij om dia- met niche gaf een zekere status werd geïnstalleerd, cones te worden of niet en de en toonde overeenkomst met de meesten doen dat niet meer. Ze weduwenmuts. In die tijd werkten halen hier gewoon hun verpleeg- de diaconessen op allerlei terrein. stersdiploma en doen net zo hun Later zijn we voornamelijk sa- toevertrouwen. Zuster Anspach, best als de diaconessen. Ook voor mengegaan met de Engelsen en e toen al tien jaar in de ver- de hoofdzustersfuncties maken na de Tweede Wereldoorlog werd pieging zat (eerst in het Acade- we wat dat betreft geen uitzon- de Diaconia gesticht". misch ziekenhuis te Utrecht, later dering. Een diacones heeft hele- bestuur van het Leidse in het Diaconessenhuis te Am- maal geen streepje voor; het gaat LI Diaconessenhuis bleek zeven hem en in Bronovo in Den Haag) gewoon om de capaciteiten". jaar geleden over een vooruit- werd in de gelegenheid gesteld Zuster Anspach pakte een boek ziende geest te beschikken toen met het oog op de nieuwbouw Weet u, ik houd van de demo cratische lijn, alhoewel die moei lijk is. Je moet kunnen dulden, dat de ander meespreekt a's De v.cuwbouwplavnen lasten het nodig is. je zelfs tegenspreekt, al Haar en jiust daarom wilde Bevelen geven, ligt me beslist een jonge zuster de leiding niett Waar ik op de foto moet? Zegt u zelf maar wat u het beste lijkt quaestoraat van de centrale kerkeraad. zijn voorzitterschap gedurende enige ja ren en zijn lidmaatschap van de Com missie voor Bybelonderricht op de open bare Scholen, alsmede zijn deelneming aan de Commissie voor de opleiding van Gezinsverzorgsters. In classicaal ver band had ds. Van Achterberg zitting in de Commissie voor opzicht en Tucht. Verder kunnen nog worden genoemd zijn lidmaatschap van de Commissie voor de geestelijke verzorging in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden en zijn func tie van provinciaal kerkvisitator. Ds. en mevrouw Van Achterberg kunnen er zeker van zijn, dat velen in de Hervormde Gemeente de komen de dagen met hen blij zullen zijn. Die blijdschap zal niet in de laatste plaats voortkomen uit de zegen die zij per soonlijk onder de vèr-reikende en diep- verrijkende prediking van ds. Van Achterberg hebben mogen ontvangen. Bü dominee Van Achterberg zelf zal de dankbaarheid domineren. Hü is een pre dikant die in eenvoud en rust zün weg gaat. Zün woord is niet spectaculair maar niettemin indringend omdat, het er hem om te doen is, persoon en Gemeente het klare Woord rechtstreeks, franjeloos en met een eigen accentuering te brengen en allen die het horen te dringen tot een ter harte nemen, een levenskeuze. Uit zijn Leidse tijd springt één mo ment direct in het oog: de opening van de Maranathakerk. waarop de wijkge meente Morskwartier. die jarenlang onder de ringen van de gymnastiekzaal Hoge Morsweg was bijeengekomen, met smart had gewacht. Toen kreeg de Mors een kerkelijk hart. En in dat hartje van de Mors maakt straks een dankbare wijkgemeente haar opwachting. Strijbos bij K. O. met films over Nieuw-Zeeland LEIDEN Een paar honderd mensen hebben gisteravond in dc foyer van de Stadsgehoorzaal geluisterd naar de luide en welluidende stem van Jan Strübos (73), die op uitnodiging van K. en O. de laatste filmlczing van dit seizoen ver zorgde. HU deed dat op de hem eigen. ~,w.z. geestige, boeiende en aanschou welijke manier. Na een korte inleiding ver de aanleiding van dc reis naar Nw. Zeeland, die hü met zijn vrouw drie jaar geleden ondernam, ging hü direct ovet tot het vertonen van dc kleurenfilm die hy onderweg maakte. Strijbos vertelde van de schitterende natuur in het „land van de lange witte wolk". Deze naam van het pas sinds 1840 gekoloniseerde land is afkomstig van de lange witte wolk die men boven Nieuw- Zeeland opmerkt wanneer men van zee uit nadert; die ontstaat door de opstij gende warme lucht Uiteraard had de heer Strijbos zijn eeste meters celluloid besteed aan het opnemen van de flora en de fauna, waar bij hij met gepaste trots vertelde, hoe hij als enige vreemdeling toegang had ge kregen tot de kleine broedplaats van de Royal Albatros (met een vlucht van 3.30 meter), die met de Wandering Albatros de grootste soorten van deze luchtreu- :n vertegenwoordigt De soms zeer indrukwekkende film beelden van de vyf maanden lange reis door het „Eden van de Zuidzee" heten na indruk te maken op de toeschou- die naast dc heer Strijbos vooral i O. dankbaar zullen zijn voor deze interessante filmlezing. Grofsmederij Leidcu participeert bij oprichting N.V. AMS'l rat DAM Opgelicht is, blij kens het bijvoegsel van de Staatscourant D. Hogenbirk en Zoon. staal- en kraan- douw NV in BloemendaaL Het maat schappelijk kapitaal bedraagt f 1 min., waarvan is geplaatst f 10.000 prioriteits- en f 290.000 gewone aandelen. Hierin neemt de NV Kon. NecL Grof smederij in Leiden deel voor 5 prioriteits aandelen en f 150.000 nom. gewone aan delen. Zij stort haar aandelen vol in ntanten. De beide mede-oprichters, fir manten van de bestaande vennootschap onder firma D. Hogenbirk en Zoon. stor ten hun aandelen vol door inbreng van alle activa der firma. Alle aandelen lui- ;n op naam. Van de zijde der Grofsmederij verne en wy. dat dc nieuwe NV zich in hoofdzaak blijft bezighouden met de uit voering van licht constructiewerk, kra- nenbouw. montage- en réparatiewerk- zaamheden. Geveilde percelen LEIDEN In hel Venduhuis der Notarissen werden de volgende percelen geveild t.o.v. notaris W. F. Karstens te Leiden: huis aan dc Lusthoflaan 17 ge mijnd op f 8.000.— door Chr. Gressie; huis aan de Stadhouderslaan 9 is uit de hand verkocht; twee woonhuizen Paul Krugerstraat 27/27a en 29, 29a gemfjnd op f 10.210.— door H. D. van Weizen q.q.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3