FRANKRIJK MET E.E.G. GEBAAT demi Opgewekt beeld economie V.S. Rusland wijst Amerikaans plan weer af Zuid-Afrika gebrand op vriendschap Nederland beter een CANON in de hand Canon De Block licht bezoek van Soebandrio toe Openbare tarieven met zeer strenge controle „Wilde honden verscheurden gevangenen" Olifant voor meneer /ft egft doftte Ky, Teren op reserves 196, 7 VRIJDAG 17 APRIL 1964 Keuze tussen kernbom en protectoraat V.S. -* -f Vervaardigd volgens Patent nr. 86596, de moderne, economische produktie- methode van Velasques. Dat betekent voor u: voor 33 cent een volmaakt-gave sigaar van waarlijk superieure kwaliteit de Velasques Majorca. Zweedse artsen zijn ontevreden De Zweedse artsenfederatie, die onge veer 2.500 leden telt, heeft gisteren voor 310 aan ziekenhuizen verbonden artsen een ontslagaanvrage ingediend, nadat de onderhandelingen met de vereniging van graafschapsraden over verhoging met vijftig procent der artsenhonoraria en verhoging met dertien procent der sala rissen van de aan de graafschapszieken huizen verbonden artsen waren mislukt. Waarschijnlijk zal thans van regerings wege een bemiddelingscommissie worden ingesteld. woordvoerder van de federatie De Gaulle besprak in zijn toespraak de twee grondbeginselen van de Fran se politiek te weten de kernbewape- Amerika heeft gisteren op de ont- wapeningsconferentie in Genève voorgesteld een verdrag te sluiten i dat voorziet in de „bevriezing" van verklaarde, dat er geen kans bestaat op de aantallen transportmiddelen voor ning en de hulp aan de ontwil een artsenstaking als in België kernladingen en van de produktie lingslanden. „Het ontbreekt niet aan De federatie vertegenwoordigt in dez«- kwestie uitsluitend de aan de graal schapsziekenhuizen verbonden medici. Huisartsen en de artsen in de stede- j het aantal lanceerinnchtingen lijke ziekenhuizen zijn niet bij het con-j hoort ook tot een essentieel onder- flict betrokken. deel van het Amerikaanse plan. De Russische afgevaardigde Tsarapkin schoof dit plan terzijde omdat het De Europese economische gemeenschap biedt de Franse boerenl grote perspectieven. Zij wordt langzamerhand essentieel voor onze welvaart en zij schept tussen de zes landen een toestand van voort durende concurrentie. Dit zei gisteren de Franse president De Gaulle tijdens een zeventien minuten durende toespraak voor radio I en televisie. Hij voegde eraan toe dat de EEG niet lang een Franse I economie zou dulden waarvan het inflatorc karakter het evenwicht zou verstoren. De Franse president verklaarde voorts, dat Frankrijk zijn eigen atoombewapening moet hebben om zjjn onafhankelijk heid te bewaren en te voorkomen een Amerikaans protectoraat te worden. geconc6ntre0rd volgens hem de arsenalen in de we- hlool/mirldal reld niet zou verminderen en het UICCKI IIIUUCi nontnnnrip Haf het Westen kernwapens. De controle op i van dure moderne wapens en van de - - hulp aan de onderontwikkelde landen. Wij kunnen dit geld beter gebruiken. Maar als men wat verder kijkt, zal men inzien dat een dergelijke poli tiek op de duur rampzalig zou zijn. Zolang de tegenwoordige ambities van de Russen bestaan, loopt Frank rijk gevaar te worden vernietigd, al dus De Gaulle. Zekerheid dat de Amerikaanse bondgenoten, die zelf in levensgevaar zouden verkeren, reddend kunnen op treden, is er niet. Als er kans op on weer bestaat, zo voegde de Franse president er aan toe, moet men zich van een bliksemafleider voorzien, „Het staken van de hulp aan een aantal landen die in ontwikkeling zijn, zou ons beroven van uitgestrekte gebieden voor economische, techni- •erkre-1 sche en culturele activiteit. Boven dien acht Frankrijk het zijn plicht slechts aantoonde dat het Westen „de mogelijkheid van een kernoor log wilde handhaven". Tsarapkin zei echter het plan zorg vuldig te zullen bestuderen maar naar wat hij had gehoord scheen het niets nieuws" te bevatten. De Russische af gevaardigde zei van mening te zijn, dat de ontsnappings-clausule in het plan een land zou toestaan zich aan zijn ver plichtingen te onttrekken als het ge noeg militaire inlichtingen had Uitkeringen voor tyfusepidemie in Zermatt De 432 slachtoffers van de tyfusepide mie van verleden jaar in Zermatt zul len gezamenlijk een bedrag van ruim 700.000 gulden ontvangen als schadeloos stelling. zo werd gisteren in Genève be kendgemaakt. Er behoren 21.1 Zwitsers, 76 Britten, 42 Duitsers, 39 Fransen. 34 Italianen, 13 Amerikanen, 10 Oostenrij kers, 6 Nederlanders en een Deen toe. De uitkeringen worden gedeeld door de Zwitserse regering, de autoriteiten van het kanton Wallis en de autoriteiten van Zermatt. Alle slachtoffers hebben vorig jaar bovendien een gratis vakan tie van drie weken in Zwitserland aan geboden gekregen, waarvan driehonderd van hen al gebruik hebben gemaakt. De epidemie brak uit in maart 1963. Nederland wellicht in Veiligheidsraad Nederland vanaf het begin van het volgend jaar lid wordt van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Gezien het feit dat tegen die tijd de kwestie van de apart heid van Zuid-Afrika in de V.N. een kritiek stadium bereikt heeft is het voor de Zuidafrikaanse rege- voor perfekte foto's Voor f 195,- biedt 1 Canon U een sierlijke seml- automatische half kleinbeeld camera met bellchtlngsrege- lino, ragscherp tekenend 28 mm f 2,8 obiectlef, afstand- instelling, 72 opnamen op één normale kleinbeeldfilm, slui ter 1/30 tot 1/250 seconde. En uw fotohandelaar vertelt u gaarne nog veel moer over de Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG de Sow jet- .•an de be- i de oplos- de Europese problemen. Vandaag zullen in de ministerraad m de WEU economische vraagstukken worden besproken, waarbij ondermeer inleidingen zullen worden gehouden door de voorzitter van de Europese commissie van de EEG, prof. Hall- stein, en de Nederlandse en Franse vi- ce-voorzitters. dr. Mansholt en Mar- jolin. HOOFDPIJNPOEDERS T menwerking en steun aan tenlandse zaken, L. de Block, urne afhankelijk te stellen heeft gisteren in Brussel op de re^ejd^m^e^te ^werken periodieke tweedaagse vergade-°'"c' "°n ring van de ministerraad van de Westeuropese unie, een nadere toelichting gegeven op het bezoek van de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio aan Nederland. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, But ler, verklaarde na De Blocks toe lichting onder meer, dat deze ont wikkeling in de Nederlands-Indo nesische betrekkingen een „mati gende invloed" zal hebben op de confrontatie-politiek van Indone sië jegens Maleisië. Butler bracht voorts op deze vergade-' ring de apartheidspolitiek in Zuid-Afri- Ka ter sprake, die naar hij zei het communisme een wapen in handen f leeft. Hij zei dat Engeland „groot be- ang blijft hechten aan het deelnemen aan een politieke samenwerking in Europa". De bewindsman betoogde, dat zijn land van het begin af aan actief! bij een dergelijke samenwerking wil worden betrokken. Van de zes landen van de Europese economische gemeen schap. die met Engeland de Westeuro pese unie vormen, was het alleen Frankrijk, dat de „gebruikelijke reser ve" tegen de Britse wens uitte. Was er de gebruikelijke tegenstelling wat be treft de Europese samenwerking, dit bleek niet het geval te zijn bij de be spreking van de Oost-West betrekkingen en de ontwikkelingen van Afrika. De Britse en Franse verklaringen, die hier over werden afgelegd, dekten „elkaar in grote lijnen verrassend goed", zoals In conferentiekringen werd vernomen. Het Oost-West debat was ingeleid door de Duitse minister van buitenlandse za ken. Schroder, die daarbij het accent legde op de invloed van het Russisch- Chincse conflict op de Russische hou ding jegens het Westen. Schröder betoogde, dat er twee rede nen zijn aan te voeren voor de Sowjet- unle om een ontspanning in de verhou ding met het Westen te wensen: de eco nomische moeilijkheden en het conflict met China. De Duitse bewindsman deed ving een noodzaak geworden bij de Nederlanders beter begrip te kweken voor haar apartheidspoli tiek. Ofschoon Nederland in de Veiligheidsraad niet over het veto recht kan beschikken, zal zijn houding niettemin van groot be lang zijn. In bepaalde kringen in Kaapstad ver wacht men dan ook dat de regering- Verwoerd voor het einde van dit jaar haar keuze zal moeten maken voor de bezetting van de belangrijke ambassa- deurspost in Nederland, omdat de diensttermijn van haar huidige ambas sadeur, H. A. Rust, spoedig ten einde zal zijn. Ambassadeur Rust verklaar de echter in Den Haag dat zijn dienst termijn nog niet is verstreken en dat enig initiatief voor de beëindiging zijn kant moet komen. Dc Johannesburg Star vermoedt dat de eventuele opvolger van Rust een voor- i aanstaande regeringspersoon zal worden, misschien zelfs een lid van het kabinet. Tegen de achtergrond van toenemende druk in Nederland op de regering om I positie te kiezen tegen de apartheid, I heeft de Nederlandse ambassadeur in j Zuid-Afrika, dr. H. Helb. verklaard, dat zijn regering naar intensieve besprekin- gen tussen de beide landen streeft. Dr. I Helb verklaarde, dat de betrekkingen tussen de beide landen een nieuwe fase zijn ingegaan, waarbij het Binnenhof naar streeft „nieuw leven te blazen j het debat met Zuid-Afrika op zoveel r Ambassadeur Helb zei in dit verband dat er mensen zijn die menen dat als men een vriend heeft men gevrijwaard is voor de kritiek van die vriend. Maar j de Nederlanders en de Nederlandse re- ger'oig hebben hun eigen beginselen er zij zijn er niet gemakkelijk toe te bren gen water in hun wijn tc doen. Ik kan alleen maar hopen, aldus ambassadeur I Helb, dat men in Zuid-Afrika enig be- j grip kan tonen voor zulk een principiële houding. Kamermeisje met schilderijen op de loop In Parijs zijn uit een luxe woning i?an een jonge vrouw van Italiaanse af komst kunstwerken gestolen ter waarde van 150.000 gulden. Tegelijkertijd ver dween het kamermeisje van de vrouw, dat twee dagen tevoren, bij haar in dienst was getreden. Men vermoedt dat het meisje medeplichtige is van enkele handelaren in gestolen kunstvoonver- die landen in Afrika, Azië en Latijns Amerika te helpen die zich niet wil len uitleveren aan één van de beide grote hegemonieën die de neiging hebben het universum onder elkaar te verdelen zolang West-Europa zich niet kan of wil organiseren op een wijze die een evenwicht doet ont- Gaston Defferre, de socialistische kandidaat voor de presidentverkie zingen van volgend jaar, zei over de toespraak van De Gaulle dat de ge neraal voor het eerst in het defen- Jules Moch, voorzitter van het Franse comité tegen de strategische kernmacht, heeft op een persconferentie een beto ging op 26 april aangekondigd. De Franse (socialistische) oud-minis ter van defensie en voormalige Franse vertegenwoordiger bij de ontwapenings conferentie van de V.N., zei, dat Frank rijk moet beseffen, dat het tegen een wereldconflict niet opgewassen zal zijn. Hij noemde het Franse kernzwaard waar deloos bij een offensief en nog meer! als afschrikwekkend wapen. Ook zijn waarde in de diplomatie vond Moch twijfelachtig. E.E.G.-vervoerspolitiek eist: Men is nog geen Met sportvliegtuig uit DDR gevlucht Twee jonge Oostduitsers zijn in de nacht van woensdag op donderdag met een sportvliegtuig van Halle naar West- Duitsland uitgeweken. Na een vlucht van twee uur zetten zij het toestel onbe schadigd bij Minden in Noordrijn-West- falen aan de grond. Volgens de politie van deze plaats had het tweetal nooit eerder achter de stuurknuppel van een motorvliegtuig gezeten. Wel hadden zij een opleiding voor zweefvliegen ge volgd. Het toestel behoorde aan een paramilitaire club voor sport en tech- het Europese het Europese parlement P. J. Kapteyn, die in het gebouw van de Scheepvaart vereniging-Zuid donderdagmiddag voor de Vereniging van Rotterdamsche Ex pediteurs een inleiding hield over de Europese vervoerspolitiek. Als in een gemeenschappelijke Euro- i pese vervoerspolitiek de tarieven ge- I F, eerS'e Ter''!stc m cen Ee*heim zijn, kraait er geen haan naar. meenschappelijke Europese ver-j ieder land kan precies datgene vaststel- ipolitiek is, dat de tarieven door-1 len wat het zelf wil. slechts rekening stap verder zichtig zijn en dat daarover publica ties worden gegeven. Bovendien is het nodig, ter controle van de tarie ven en van die openbaarheid, in E.E.G.-verband te beschikken over een orgaan met juristen en econo men, die onafhankelijk zijn van elke regering en die niet aan welke poli tieke druk ook bloot staan. Aldus het Eerste-Kamerlid en lid van hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden heeft in ant woord op een vraag verklaard, dat wordt nagegaan, hoe het sportvliegtuig de luchtcontrole aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland is .gepr Het toestel met de 24-jarige e 20-jarige Oostduitser landde op weiland. Persconferentie Johnson Op cen persconferentie heeft 15^- terwül d® ondernemingswin zeer gunstig beeld gegeven van de economie van de Ver. Staten. De produktie neemt toe en de prijzen zijn stabieler dan in enig ander geïndustrialiseerd land ter wereld. miljard dollar grotere was dan in maart van het afgelopen jaar. De president zei van het bedrijfsleven en de werknemers te verwachten dat zij de Ver. Staten zullen steunen bij het handhaven van stabiliteit en zullen door gaan naar volledige werkgelegenheid, een begroting die in evenwicht is en een concurrentiepositie die krachtig genoeg is om het tekort op de betalingsbalans op te heffen. In het eerste kwartaal van dit jaar is het bruto nationaal produkt in ver gelijking met de voorafgaande drie maan den met 8.5 miljard dollar toegenomen h rmrinl tot op jaarbasis gerekend 608.5 miljard1 IVU/1UU1' dollar. Deze jaaromvang van het B.NJP. j Johnson deelde voorts mede dat Ame- bijna 37 miljard^dollar groter^ dan I rjka van Colombia toestemming heeft - te gaan 0f ilet mogelijk is houdend met zijn eigen nationale belan gen. aldus de heer Kaptein. Wijzelf doen daaraan natuurlijk even hard mee. Wie weet of een tarief een ..verboden tarief" is of niet? Frankrijk maakt op het gebied van de vervoerspolitiek de grootste moeilijkhe den. zei de heer Kapteyn. In Duitsland begint een kentering door te breken en daar begint men te beseffen, dat men moet uitgaan van vervoer op basis van de kostprijs. De heer Kapteyn toonde zich ernstig verontrust door de ontwikkelingen in de Europese gemeenschap en hij vreesde de mogelijkheid, dat de gehele vervoers politiek ten slotte gewoon met meerder heid van stemmen „er door gedr zal worden. En dat is helemaal nie het belang van de kleine landen. Vreemde vlaggen Er wordt thans veel gesproken de margetarieven'. Engeland heeft reeds doen weten, dat het een voorstan der is van margetarieven op de Rijn vaart „mits die niet gelden voor Engel se schepen". Worden er voor de Rijn vaart in Europees verband geldende margetarieven vastgesteld, dan zullen wij waarschijnlijk binnen niet al te lan ge tijd de vlaggen van Costa Rica, Pa nama en wat niet al óók op de Rijn schepen vinden! Die landen zijn immers niet aan de E.E.G. gebonden en hebben niets te maken met de Europese ge meenschappelijke vervoerspolitiek! En dat beduidt dan meteen, aldus de heer Kapteyn, dat er van een gemeenschap pelijke vervoerspolitiek op de wegen langs de Rijn evenmin weinig terecht zou komen! De heer Kapteyn was zijn referaat begonnen met het merkwaardige feit te constateren, dat juist het Europese ver voer aanleiding geeft tot zulke proble men. Want vervoer is al oud en het ging immers altijd al ver over de gren zen. Het is internationaal van karakter. Niets bleek bruikbaar Toen men echter wilde komen tot gemeenschappelijke Europese politiek, bleek, dat de vervoerspolitiek van geen der deelnemende landen ge schikt was om als basis te dienen! En bij de onderhandelingen te Brussel kon geen enkel resultaat worden bereikt. En nog altijd heeft men niet anders kunnen bereiken dan allerlei improvisa- Getuige in Auscliwitz-proces: De 44-jarige Henryk Wysotszynskl, een Poolse getuige in het Auschwitz, proces in Frankfort waar 22 voor malige kampbewakers van het be ruchte Auschwitz-kamp terechtstaan heeft gisteren verklaard, dat in het kamp Duitse herdershonden op de gevangenen werden losgelaten, die „de mensen aan stukken scheurden". Wysotszynskl, een econoom uit Zdoen- ska Wola in Polen, getuigde dat zodra er nieuwelingen in Auschwitz aankwa men, zij voorbij de ingang door een groep SS'ers werden verwelkomd, die vier of vijf politiehonden aan een riem bij zich hadden. „De bewakers hitsten dan de honden tegen de gevangenen op. Iedere gevangene die door één van de honden werd aangevallen, viel op de grond waar de dieren hem of haar bin nen enkele minuten afmaakten", aldiu de Poolse getuige. De getuige verklaarde voorts dat hij gezien had boe Wilhelm Boger de uit vinder van de „Boger-schommel" in 1944 vier Russische gevangenen had op gehangen. Boger was op een Russisch» gevangene aangevallen en toen deze probeerde te spreken had Boger hem geslagen. Boger had later beweerd dat hij de Russen had opgehangen omdat zij hadden getracht te ontsnappen. De voormalige SS" er bleef volhouden dat het bevel uit Berlijn was gekomen. De volgende getuige, Erich Koelka uit Praag die het boek „De dodenfa- briek" heeft geschreven toonde een album met in het kamp genomen foto's. Dit album was door een Tsjechisch» vrouw gevonden in de villa van een SS- officier. Koelka herkende dr. Viktor Ca- pesius van de foto's en wijzend op hem zei hij: „Hij droeg een SS-uniform en selecteerde ons voor de gaskamers". gezellig tiehandelingen waarbij de belangen van de kleine landen telkens in het gedrang kwamen. Zelfs met jarenlange «tudie is men er nog steeds niet uit kunnen komen. Na het referaat van de heer Kapteyn was er gelegenheid tot discussie, waar aan met animo werd deelgenomen. In het huishoudelijke gedeelte van de vergadering, dat aan het referaat van de heer Kapteyn vooraf ging. werd de heer J. Peterson jr.. sedert kort lid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam, gekozen tot be stuurslid van de Vereniging van Rotter damsche Expediteurs. als geheel en omvatte de grootste toeneming in ruim 2^ jaar. Voor het eerst in twee jaar. zo deeide de president mede. is er werkelijk uitgang geboekt met de vermindering van de werkeloosheid. Het werkloos heidspercentage is gedaald van 5.8 p. tot Bij liet vertrek van liet Franse passagiers schip France uit New York heeft de politie een vrouw met haar zestien maanden oude baby aan gehouden, die als verste- kelinge de reis naar Europa wilde meema ken. Volgens de politie had zij reeds twee maal eerder als verstekelinge een gratis reis naar Europa gemaakt. In Italië is gisteren een campagne ingeluid om het bezoek van bui tenlandse toeristen te stimuleren. Voor de pu bliciteitscampagne is een bedrag van twee miljoen dollar uitgetrok ken, dat „bijna geheel" zal worden besteed oin Italië als vakantieland in de Verenigde Staten aan te prijzen. Voorts zullen er maatregelen ivorden genomen om een einde te maken aan het lastig vallen van buiten landse meisjes door Ita liaanse jongens, wil men vaste prijzen invoeren voor maaltijden in res taurants, zullen dc toe risten tegen gereduceer de prijzen seizoenkaar ten kunnen krijgen voor bezoeken aan musea en zal gewaakt worden te gen buitensporig lawaai. I Iedere niet dorpeling, die met een meisje uit het Italiaanse dorp Dol- cedo wil trouwen, moet belasting betalen. Deze belasting, „spaudo" ge naamd, bedraagt 1 lire (ruim een halve cent). Vroeger betaalde men vijf Geuuese dukaten. De helft ervan was dan voor het dorp, de andere helft werd verdeeld onder de vrijgezellen van Dolcedo. I Burgemeester en bur gerij van Augusta, de Amerikaanse stad waar gisteren een door de Ne derlandse Staatsmijnen en de Pittsburg Plate Glass Company geza menlijk opgerichte kunst- mestfabriek geopend werd, hebben een uit de achttiende eeuw date rend tegeltableau van Delfts blauw ten ge schenke ontvangen, dat cen symbolische voor stelling geeft van Neder lands boerenwelvaren. Het geschenk werd over handigd door drs. Rot tier, president-directeur van de Staatsmijnen. I De beroemde filmko miek Charlie Chaplin heeft gisteren zijn 75ste verjaardag gevierd. Chaplin, die publiciteit mijdt, is gisterochtend met zijn echtgenote Oona O'neil uit zijn bui tenverblijf bij het meer van Genève vertrokken naar een onbekende be slemming. Leden van het huishoudpersoneel hebben strikte opdracht gekregen de plaats van bestemming geheim tel houden. kanaal door Colombiaans gebied te gra ven van de Atlantische naar de Stille Oceaan. Vandaag vertrokken tien des kundigen, aangewezen door het depar tement van defensie, naar Colombia. Samen met een ploeg die door de Co lombiaanse regering is aangewezen, zal men onmiddellijk met het onderzoek be ginnen. De president zei te hopen, dat ook in andere staten van Centraal-Ame- rika een onderzoek kan worden ingesteld. De president heeft ook bekendgemaakt dat bondskanselier Ludwig Erhard op 12 juni a.s. opnieuw een bezoek Amerika zal brengen. De Deense premier Jens Otto Krag en echtgenote worden op 9 juni a.s. in Amerika verwacht. Het bezoek van Krag tegenbezoek voor dat wat Johnson verleden jaar aan Denemarken bracht en vindt plaats op uitnodiging van de Amerikaanse president. Johnson heeft voorts gezegd, dat ook de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt Amerika zal bezoeken, nl. op 18 mei. Dc politic in de Spaanse hoofdstad ieeft gisteren een groep van ongeveer 500 studenten uiteengedreven, die trachtten bij het ministerie van onder wijs opheldering te krijgen over een zit-betoging van studenten in het oude universiteitsgebouw die zich vorige maand heeft afgespeeld. Volgens de Madrilecnse politie zijn geen arrestaties verricht. De studenten wilden er bij de Spaanse minister van onderwijs op aandringen, geen maatre gelen te nemen tegen de deelnemers aan betoging van vorige maand, die het I opschorten i reeks colleges gold.1 1495) Bij mensen, die van voed sel verstoken zijn, kunnen tijdens het vasten drie perioden worden onder scheiden, t.w. die van de honger, die van de fysiologische inanltie, waar bij het lichaam is ingesteld op de voedselonthouding, en tenslotte die van de crisis. Dc eerste periode, die zich door een gevoel van honger kenmerkt, duurt althans bij de mens zeer kort en strekt zi^h uit ste drie of vier da gen van het vasten. (Wie hiertegen wil aanvoeren, dat hij gedurende de ge hele oorlog hon ger heeft gekend, spreekt uiteraard over heel iets an ders. Slechte of ge ringe voeding gedu rende een lange periode, kan natuur lijk het hong rrgevoel over die hele periode wakker houden. De gevolgen hiervan zijn ook van geheel andere aard dan het door ons aangesneden onderwerp, t.w. bet volledige vasten, gedurende welke tijd in het geheel geen voedsel wordt gebruikt). Maar goed, na die eerste paar da gen van honger treedt de periode in, waarin het lichaam zich op het vas ten heeft ingesteld. Dat betekent, dat gedurende die hele periode de re serves worden aangesproken; het li chaam is dan bezig zichzelf op te eten, zodat degeen, die aan het vas ten is, tot zijn groot ongenoegen zal moeten horen, dat hij bezig is zich zelf op te peuzelen. Eerst wordt dc vetvoorraad onder de huid aange sproken; vervolgens de glucocecn- voorraad, die in dc lever is opge slagen en die we als een soort sui ker kunnen opvatten, opgebruikt; daarna is de levensstof van de cellen en het weefsel aan de beurt, dus het bloed, de spieren, de huid, de lon gen enz. Pas het allerlaatst wordt het zenuwstelsel aangetast, want TOCH IS HET ZO! zelfs bij zo'n gruwzaam verschijnsel als het hongeren gelden mysterieuze wetten, die gebieden, dat dc edelste organen het langst gespaard moeten blijven, opdat na beëindiging van de hongerkaur dc patiënt weer tot cen volwaardig mens kan worden opge bouwd. Dat -,ou uitgesloten zijn, in dien de edele ielen hetzelfde te door staan zouden krijgen als de andere weefsels. Bij het intreden van de hongerdood is dan ook een wa re slachting in het lichaam aangericht: 93 pet. van het vet- weefsel is In het li chaam opgeteerd, 62 tut 71 pet. van m.llt, alvleesklier, lever en bloed is verdwenen, 40 pet. van de spieren zjjn opgebruikt. 30 pet. van huid, nieren en longen is ingeteeM en zelfs de been deren hebben 17 pet. moeten prijs geven. Van het allerbelangrijkste ze nuwstelsel is echter maar 2 pet. in geteerd. Deze afbraak vindt plaats tijdens de zojuist genoemde inanitie, tij dens welke periode dagelijks onge- \-eer evenveel koolzuur met de uit. ademingsluebt wordt uitgeademd en stikstof met dc irlne wordt verwij derd. Het lichaam is dan zo zuinig mogelijk afgeteld en woekert met zijn reserves, vaarvan dagelijks slechts een minimum wordt aange sproken. Dat kan duren tot de der de periode, de z.g.n. crisis, waarin de fatale grens van 40 pet, van het oorspronkelijke lichaamsgewicht is bereikt en spoedig voedsel aan het lichaam moet worden toegevoerd, wil de dood niet intreden. Over hongeren gesproken, weet u, dat jonge storm meeuwen dc bek ope nen. indien hun een geel potlood met een rode vlek wordt voorgehouden? Nadruk vtrbodet H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7