es Mes wordt diep in strijdkrachten de gezet Operatie Chirurgin volle gang Geen emplooi voor 400 officieren Welzijnszorg mag niet met Veronica werken Kamer niet tegen plan bestuursspreiding In 1985 vier miljoen auto's in ons land Dier-in-nood profiteert van zomerpostzegels Kapitein dronk wijn met verstekelingen Padvinderswet vernieuwd kleding wordt moderner jviewe leidse courant s donderdag 16 .april 1961 Sassenlieinise vrouwen over katoen SASSENHEIM De Nederlandse Ver eniging: van Huisvrouwen, afdeling Sas- senheim. hield gisteravond een bijeen komst in Het Bruine Paard. Spreekster was mej. G. Voorsteegh uit Den Ilaag, verbonden aan het Nederlands Katoen instituut te Arnhem. Zij schetste de fa bricage van katoenbol tot verscheidene produkten, zoals velours, fluweel, bad handdoeken. tricotweefsels, verbandgaas en japonstoffen. Uit haar boeiende toelichting bii de vertoonde dia's bleek haar respect voor de ontwerpers, de textieltechnici. verf- meesters. enz., die kans zien van de ka toenvezels de mooiste draden te laten spinnen, weven en bedrukken. Ook zij trots op de produkten van de Neder landse industrie, die op dit terrein voorname plaats in de wereld inne Mej. Voorsteegh vertelde van de be werking van de katoen door allerlei kostbare machines. Als prijs van bijvoor beeld een elektronische rijgmachina noemde zij één miljoen gulden. Er zijn vakkrachten in deze industrieën die ja ren nodig hebben om ingewerkt te zijn. Van dezelfde vezels worden zware, sterke molenzeilen maar ook fijne weef sels voor damesjaponnen gemaakt. Wel is er verschil in kwaliteit. Om de kwaliteit te keuren zijn er speciale keurmeesters, die op hun beurt ieder kwartaal wor den getest. De beste katoen komt uit Egypte. Landen waar ook katoen wordt verbouwd, zijn o.a. Noord, en Zuid-Ame- rika en de Congo. Zolang de katoen be staat (circa 5000 jaar) zijn bloemen altiid de bron van inspiratie geweest voor de kleurencombinatie. Na de pauze toonde mej. Voorsteegd allerlei stalen japonstoffen Doorlichting op t.b.c. in Sassenlieim SASSENHEIM Dinsdagmorgen werd een aanvang gemaakt met het bevol kingsonderzoek in verband met de t.b.c.- bcstrjjding. Alvorens de werkzaamheden werden btgonnen. werd in een besloten bijeenkomst het woord gevoerd door de burgemeester, baron J. van Knobels- dorff. Hü bracht dank aan hen die het mede mogelük hebben gemaakt dat dit massale onderzoek kan plaats hebben. In het bijzonder noemde hü de vrijwil ligers die bü de voorbereidende admi nistratie veel werk hebben verzet. Ook legde hij de nadruk op de nood zaak van een goede opkomst. Al ziet men voor zichzelf het nut er niet van in, men moet zich toch laten doorlich ten, omdat men niet alleen voor zich zelf. maar ook voor anderen verant woordelijk is. Hij gaf het voorbeeld door als eerste burger van de gemeente doorgelicht te worden. De opkomst is bevredigend. Per kwar tier hebben 30 tot 40 doorlichtingen plaats. Dinsdag werden 701. en woensdag 650 mensen doorgelicht. Het werkcomité dringt aan op berichtgeving als men verhinderd is en de reden van verhin dering. Men kan hiervoor bij de ge meentesecretarie of in het Jeugdhuis terecht. Het werkcomité bestaat uit de heren J. v. d. Nouland. L. v. d. Kwaak. G. Posthumus en J. B. Belt. secretaris. Inbraak ïli consumptietent SASSENHEIM Reeds enkele malen werd ingebroken in de consumptietent op hert voetbalterrein. Kennelijk was het om snoeperij begonnen, want er werden gevulde koeken en coca-cola gemist. De dader kon worden gevat en bleek een 9-jarige jongeman te zijn, die geen on bekende is van de politie, ondanks zün jeugdiige leeftijd. Meisje (19) aangerand in Sassenlieim SASSENHEIM In de Hoofdstraat van Sassenheim-noord werd maandag avond omstreeks kwart over negen, een 19-jarig meisje, dat met de fiets aan de hand liep, aangerand. De politie heeft de zaak in onderzoek. SASSENHEIM Gisternacht reed op de Oosthaven bij dt patates-friteskraam een automobilist achteruit, waarbij hij in botsing kwam met een stilstaande personenauto. Deze werd vrij ernstig beschadigd. Supportersclub Bert Zoet SASSENHEIM, De wielrenner Bert Zoet is na de selectie door de Koninklijke Wielrijders-Unie opgenomen in de Olym pische ploeg, die in het najaar naar Ja pan gaat Er bestaan plannen om een supportersclub voor hem in het leven te roepen. Hiervoor kan mer zich opgeven (Van onze parlementsredaotie) In officierskringen heeft een aardig, zij het wat luguber verhaaltje de ronde gedaan. Uit een dierentuin was een leeuw weggelopen, die onvind baar bleef maar na een maand terugkeerde. Op een vraag waar hij al die tijd was geweest, antwoordde hij: in de JwUanakazerne in Den Haag. De leeuw had het er goed gehad; elke dag had hij een generaal opgepeuzeld. Tien de directie ontsteld de generale staf opbelde, bleek men de dertig generaals nog niet te hebben gemist Met deze anekdote wil men de bespottelijkheid aanduiden van het feit dat Nederland 66 generaals rijk is. Minister De Jong, die een groot gevoel voor humor heeft, kan er echter niet hartelijk om lachen. Zesenzestig ge neraals is voor ons land echt niet buitensporig veel, zegit hij; men moet bedenken, dait we evenals de grotere landen vertegenwoordigingen in het buitenland hebben. fensieapparaat. De bedoeling daarvan is om te komen tot een beperking van de exploitatie-uitgaven ten behoeve van de investerings-uitgaven. Uitgangspunt vormt uiteraard de bijdrage, die we in NAVO-verband aan de westerse defen sie moeten leveren. Dat betekent, voor wat de land macht betreft, dat de nadruk ligt op de paraatheid van het eerste legerkorps, temeer nu er een wijzi ging in de NAVO-strategie is geko men. De verdediging van West- Europa zal veel verder oostwaarts (aan de Elbe) worden gevoerd dan aanvankelijk het plan was. De taak van de territoriale troepen heeft daardoor een andere inhoud gekre gen. Zij zullen geen verdedigende gevechten in groter verband leve ren. maar in samenwerking met de civiele verdedigingsorganisaties de beveiliging van het nationale terri toir moeten verzekeren. De NAVO- eenheden kunnen dan ver oost waarts gevechten blijven voeren. Tegen deze achtergrond moeten al lerlei maatregelen in het kader van „Operatie Chirurg" worden bezien. Bij nadere beschouwing is het dan begrij pelijk, dat de staf van de Nederlandse Territoriale Bevelhebber, evenals het commando ondersteuningsstrijdkrach ten, kon worden opgeheven cn dat voorts het besluit viel om het aantal parate (bewakings) compagnieën Van Heutz tot het minimum terug te bren gen. Ook het tot de territoriale troepen behorende korps commandotroepen wordt besnoeid; slechts één parate compagnie, met een zeer bijzondere, essentiële taak, blijft bestaan. Ter ver hoging van de gevechtswaarde van de NAVO-eenheden zal het korps comman dotroepen een stormschool vormen. Hoewel aanvankelijk is overwogen of het mogelijk zou zijn de taak van de grensbewaking op te dragen aan een andere instantie dan de Koninklijke Marechaussee, zal vooralsnog geen ver andering in de taken van dit wapen worden doorgevoerd. Wel wordt nage gaan of en in hoeverre het door inter ne verschuivingen mogelijk is te komen tot de zo nodige indeling van meer be- roepspersoneel bij de eenheden van dit wapen bij het parate legerkorps. bij de heer C. Grotenhuis. Rusthoflaan 40. bezig met een reorganisatie een algemeen bekend feit, overschot is aan hoofdof- name bij de infanterie, de de Koninklijke Marechaus- oudere officieren beschik bare aahtal functies wordt steeds klei- terwijl men om jonge officieren verlegen zit. Men heeft het probleem de veroudering van het officieren korps getracht op te lossen door offi- 25 of meer dienstjaren ir de gelegenheid te stellen om met pen- gaan, mits zij reserveplicht aanvaardden. Het besluit heeft evenwel moeten intrekken, omdat al de betere officieren, die mei niet zag vertrekken, van de rege ling gebruik wilden maken! De laatste tijd is het vraagstuk op nieuw bekeken en naar verluidt is ei regeling uitgedokterd, die binnenkort van kracht wordt. Sprak ncn eerst in legerkringen over duizend tfficieren in de rang van majoor overste, die aan de dük zouden a den gezet, thans kan men een aantal 400 horen noemen. Ilun salarissen ongeveer liggend tussen 18 cn mille zouden worden doorbetaald. Salarissen Over enkele weken zal minister De Jong de Eerste Kamer antwoorden op de vragen, die naar aanleiding begroting zijn gerezen. De memorie antwoord kan wel eens belangrijke mededelingen bevatten, bijvoorbeeld de financiële situatie op het Plein. De senatoren hebben er kennis van ge- dat de minister de toestand zor gelijk heeft genoemd. Er is de laatste jaren zoveel op afbetaling gekocht, dat weinig huishoudgeld is overge bleven. Dus is het bezuinigen geblazen. Oud-staatssecretaris Moorman heeft echter voor enige verwarring in de Eerste Kamer gezorgd door in „de Volkskrant" te schrijven, dat er jaar lijks „restanten" worden overgeboekt. De minister zou voor 1964 nog wel een kleine 700 miljoen gulden achter de hand hebben omdat in het verleden niet alle uitgetrokken gelden voor de ver voerssector, de vliegtuigbouw en de pro- duktie van verbindingsmateriaal en mu nitie zijn uitgegeven. Er is dus een mo gelijkheid om soelaas te vinden, aldus de heer Moorman. Minister De Jong, de t.v.-camera heeft gezegd dat de toestand niet zo ernstig het wil doen voorkomen", moet de senaat maar eens vertellen hoe of et nu precies zit Minister De Jong en zijn staatsse cretarissen zijn, zoals bekend, thans i het de- De samenwerking die bestond tus sen de dienst Welzijnszorg Leger en Radio Veronica heeft tot gisteren geduurd. Thans namelijk heeft de chef van de generale staf, tevens be velhebber landstrijdkrachten, luite nant-generaal F. van der Veen, die samenwerking verbroken. Het initiatief tot het samenwerken, zo zei ons de legervoorlichrtingsdierist, is uit gegaan van enkele personeelsleden van de Dienst Welzijnszorg Leger in Den Haag. Voor het uitvoeren van dat initia tief hadden zij geen toestemming. De chef van de generale staf was er niet- van op de hoogte. Zodra deze er van hoorde, heeft hij de samenwerking verboden. De Dienst Wel zijnszorg Leger heeft enkele programma's gemaakt. Die programma's dienden om ter beschikking te komen van de wel zij nszorgofficieren bij de onderdelen. De programma's bevatten enkele „spots" waarmee dienstplichtigen bijvoorbeeld werden opgewekt om via de Dienst Wel zijnszorg te studeren. De bedoeling was dat de wolzij nszorgofficieren de op de band opgenomen programma's zouden afdraaien bijvoorbeeld in bioscopen van legerplaatsen. Voor hot opnemen van de programma's is gebruik gemaakt van de studio van radio Veronica. Het verbod van de chef van de gene rale staf impliceert dat de tot nu toe vervaardigde bandjes met programma's in elk geval voorlopig niet door de Dienst Welzijnszorg gebruikt mogen worden. Luchtverdedigi ng De opheffing van de territoriale luchtdoelartillerie moet eveneens tegen de boven geschetste achtergrond wor den beschouwd. Door de verplaatsing van de Westeuropese verdediging naar het oosten is ook ten aanzien van de luchtverdediging de samenhang tussen de NAVO-operatiën en de territoriale verdediging verminderd. Bovendien is de waarde van lichte luchtdoelartille rie aanmerkelijk gedaald door de ont wikkeling van het luchtwapen en van de geleide projectielen. De verdediging daartegen wordt in eerste aanleg ge vormd door de NAVO-verdedigingsgor- dels van geleide wapens. Tegen laag- vliegende vliegtuigen kunnen luchtver dedigingsjagers worden ingezet. Plan nen daartoe zijn in voorbereiding. Tegenover opheffing van de territo riale lichte lua staat een uitbreiding van de mobiele lua van het Leger korps. In het NAVO-oppratiegebied be houdt de lichte lua nog steeds haar waarde, namelijk in de strijd tegen laag vliegende tactische vliegtuigen, die optreden ter ondersteuning van de grondtroepen. Tanks De voornaamste zorg van de minister is dus om gelden vrij te krijgen, die kunnen worden aangewend voor de verdere mechanisering en motorisering acht pantserinfanteriebataljons, de uitrusting van de genie-eenheden met onder andere amfibisch brugslagma- terieel en de verbetering van de tank bestrijdingsmiddelen. De verbetering an de luchtafweermiddelen noemden e al. Binnenslijns, zoals men het uitdrukt, aren reeds gelden opgebracht voor s vervanging en mechanisering van de legerkorpsartillerie en voor de ge- leidelijke vervanging van de middel- Vüf maanden geleden verklaarde mi nister De Jong, dat binnenkort over dc aankoop van nieuwe middelzware tanks zou moeten worden beslist, omdat de Centurion over enige jaren ouderd is. Inmiddels is men echter tot de conclusie gekomen, dat het met die veroudering erg meevalt, zodat voor alsnog geen keuze zal worden gedaan uit de vier tanks (twee Engelse, een Franse en een Duitse), die thans op de markt zün- Wanneer men inderdaad niet overgaat tot bestelling van 500 nieuwe tanks, betekent dit dat 700 tot 800 miljoen gulden wordt uitgezuinigd. Waarschijnlijk wil men wachten tot om streeks 1970, wanneer vermoedelük als vrucht van Amerikaans-Duitse samen werking. een geheel nieuw type wordt uitgebracht. Gezien de omvang van de taak van het eerste legerkorps hebben vele le den van dc Eerste Kamer de vraag gesteld of het niet gewenst zou zijn om meer troepen in Duitsland te lege ren. Een ochtendblad meent te weten dat dit inderdaad zal gebeuren, doch dat daar legering van meer Westduitse troepen in Nederland tegenover zal Door de invoering van ONDAS (on- derdeelsaanvullingssysteem) was het mogelijk in november van het vorige jaar de duur van de eerste oefening te verkorten. Een verdere verkorting is echter niet te verwachten. Met ON DAS is de diensttijd gefixeerd en een verkorting daarvan vergt zeer ingrij pende, praktisch onuitvoerbare maatre gelen. Een andere zaak is uiteraard vrij stellingsbeleid Dat het bij de landmacht blijft bij de hierboven genoemde bezuinigingen mag niet worden verondersteld. Enige tijd geleden werd bekendgemaakt dat het herstel- en oefencentrum Austerlitz zou worden opgeheven. Nagegaan wordt of ook niet andere instellingen van de militair geneeskundige dienst door „overheveling" van patiënten naar ci viele inrichtingen overbodig gemaakt kunnen worden. Ten slotte zullen stellig ook beperkingen ten aanzien van de bouwprogramma's worden doorgevoerd. „Operatie Chirurg" vereist grote vak manschap! HBU Ook voor beleggings- J adviezen: de HBU HOLLANOSCHE BANK-UNIEu Promotie le Leiden LEIDEN - Gepromoveerd tot doctor in lc faculteit der wiskunde en natuurweten- chappen op proefschrift getiteld: „Chrystal hemistrv" and some magnetic properties >f mixed metal oxides with spinel struc- ure", de heer G Blasse, geboren te Amster- lam in 1934. en thans wonende te Geldrop. Je promotie geschiedde cum laude. Promo- Decentralisatie in gemeenten Discussie over DE oud voorstel (Van onze parlementsredaotie) E Tweede Kamer heeft zich gis teren en vandaag verdiept in het ruim twee jaar oude wetsvoorstel van minister Toxopeus om de Ge meentewet zo te wijzigen, dat een grotere spreiding in heit bestuur van de gemeenten mogelijk wordt. Door aldus de „binnengemeentelijke de centralisatie" te bevorderen wil de bewindsman een bijdrage leveren tot de oplossing van het probleem, dat in deze moderne tijd de afstand tus- On gelijkvloer se kruisingen nodig Tndien niet op korte termijn ingrij- pende maatregelen worden geno men. zal binnen tien jaar een ene verkeerschaos ontstaan, waarbij de huidige verkeersmoeilijkheden in het niet zinken. Dit toekomstbeeld schetste van morgen ir. J. D. Spaargaren, adjunct- directeur van gemeentewerken ir Arnhem, in een voordracht ovei vormgeving van kruispunten in grote steden tijdens de zevende nationale verkeerstechnische leergang van de A-N.W.B., die de afgelopen dagen in Utrecht is gehouden. Ir. Spaargaren taxeert het Nederland se autopark in 1985 op vier miljoen. Nu Is er reeds één auto op 12 inwo maar hü een voorzichtige prognose zal het verkeer bü voortduren van de junctuur voor 1970 zün verdubbeld. De verwachte verkeersontwikkeling wettigt de vraag of wij met onze stede- bouw niet volkomen op de ver keerde weg zijn en of er voor hel -erkeer niet meer plaats in onze steden Vijfentwintigste serie op 21 april TVE gezagvoerder van de -L' Willem Ruys heeft de pers vandaag verteld hoe hü onbewust van het feit. dat zü verstekelin gen waren, aan boord van zün schip met de Ne derlandse kunstenaar Frits Mever en zün vrouw gegeten en Be dronken heeft. ..Denkt u zich eens in", zei kapitein H. van den Heuvel, „deze mensen heb ben zich tijdens een cock tailparty aan mij voorge steld en ik vond het erg aardige mensen. Tijdens dé reis heb ik ze od verschei dene feesten gezien. Op een van die feesten heb ik zelfs een fles wijn met ze gedronken. Eens heb ik ze in mijn gegeid schuldig", zei de hut onthaald en er geen ogenblik bij stilgestaan dat ze niet-betalende gasten van de maatschappij wa- Eerst drieëneenhalve week na het vertrek uit Rotterdam ontdekte de eerste officier dat de 47-ja- rige Meyer en zijn 39-ja- rige vrouw verstekelingen Waren. Het paar heeft de kapitein verteld, dat zij in 1956 als gesubsidieerde im migranten naar Australië waren vertrokken. In 1958 waren zij naar Nederland teruggekeerd, maar nu wil den zij toch weer naar Australii „Zij zijn het schip nog 360 Australische ponden (ruim f 2.900) kapitein. „Wat mij betreft kunnen ze vertrekken zo dra het bedrag betaald 1». maar niet eerder". De Australische immi gratiedienst te Melbourne heeft het echtpaar toestem ming verleend aan land te gaan. mits het na een maand naar Nederland te rugkeert. Een familielid van mevrouw Meyer heeft gevraagd of de rederij met een betaling in termijnen genoegen zou willen ne men. maar de rederij heeft verklaard, dat het volle bedrag op tafel moet komen „Het ziet er naar uit. dat zij aan boord zullen blij ven totdat wü over een maand naar Nederland te rugkeren", zei de kapitein. veren jubileum vieren. Op dinsdag 21 april zal de vijfentwintigste serie in omloop worden gebracht en als steeds zal de opbrengst (die via de toeslagen boven de normale fran- keerwaarde wordt verkregen) goede komen aan organisaties voor volksgezondheid. maatschappelijk werk en cultuurbevordering. In ver band met het honderdjarig bestaan van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren zullen de postzegels afbeeldingen van die ren dragen: een blindengeleidehond, herten, poezen en een wisent met kalfje. De Zomerpostzegels zün een twee series liefdadigheidszegels die PTT ieder jaar uitgeeft (de andere zün Kinderzcgels, die ln het najaar verschij nen). Zü bestaan langer dan het zilv jubileum zou doen vermoeden. De eerste serie werd nl. reeds in 1935 uitgegeven. In de jaren 1942 tot 1946 werd de uit gifte evenwel onderbroken. In 1953 is de verdeling van de op brengst in handen gelegd van de „Stich ting Comité voor de Zomerpostzegels" die ook de organisatie en propaganda op zich i Die opbrengst ls de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan. Was 1950 nog zeer tevreden over de f 107.000 die toen werden ingebracht in 1963 werd de record-opbrengst van f 320.000 be reikt Dat geld wordt ieder jaar verdeeld groot aantal instellingen en or ganisaties op het gebied van dc volks gezondheid. het maatschappelijk werk de cultuurbevordering. Een kwart de opbrengst wordt in de provin cies besteed aan regionale of plaatselyke sociale en culturele belangen en de ge zondheidszorg. Met dit geld worden on- projecten gefinancieerd als dorps- en jeugdtehuizen, consultatiebu- kruisverenigingen. muziekvereni gingen. Vakantie-oorden en nog veel soortgelijke instellingen. De com missarissen der Koningin adviseren over de besteding van dit deel van de op brengst. In verband met het eeuwfeest van de Ned Ver. tot Bescherming van Dieren zal een bedrag worden uitgetrokken een project op het terrein van de die renbescherming. De jubilerende vereni- Christenvrouwen van Leiderdorp bijeen LEIDERDORP De Christen-vrou wenbond hield gisteravond in gebouw Irene een drukbezochte jaarvergadering. Mevrouw Bleichrodt verzorgde na de opening een meditatie over psalm 46. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Reyerse herkozen. De tweede secreta resse, mevrouw Dijkman, bracht het jaarverslag uit, waarin werd vermeld, dat de afdeling nog steeds groeiende is en thans 187 leden telt. Na het financiële jaarverslag, dat mel ding maakte van een batig saldo van f 187, werd besloten de uitgaansdag op 16 juni te houden. Tot slot vertelde zr. A. W. Hoogvliet over haar reisindrukken van Nieuw. Zeeland. Het praatje werd besloten met de vertoning van enige dia's van de postkantoren en by vele duizenden vrijwillige verkopers verkrijgbaar zyn. De serie bestaat uit vier waarden: 5, 8. 12 en 30 cent, resp. ontworpen door Jan Stroosma, Peter Jansen, Jos van den Berg en Theo van Amstel. Christenvrouwen in Valkenburg bijeen VALKENBURG De afdeling Val kenburg van de Nederlandse Christen- vrouwenbond hield gisteravond in de zaal by de Hervormde kerk een goed bezochte vergadering. In verband met de afwezigheid van de presidente, me- Lekkerkerker-Van Petegem, werd de vergadering gepresideerd door dc vice-presidcnte. mevrouw Kuiper- Woudsma. Mevrouw Houwine Veldman-Boer uil Den Haag sprak deze avond over: ..Le- ;n werk van de dichteres Jacaueline der Waals". Jacaueline van der Waals werd in 1868 geboren. Na een korte werktijd als lerares, wijdde ze zich aan het moederloze gezin thuis en haar letterkundige arbeid. Behalve gedichten heeft ze ook nog een roman geschreven: Noortje Veld. waarin ze haar eigen leven beschrijft en ook haar geloof waarover zü nooit iemand in het onzekere heeft gelaten Zy had een voorliefde voor sprookjes; haar gedichten ademen dan ook vaak sprookjessfeer. Haar natuurgedich ten worden zelfs nu. veertig jaar na haar dood. nog veel gelezen. Verschei dene van haar gedichten zün als gezang verschenen in de bundel der Nederlands Hervormde kerk; gezang 300 is hiervan wel het meest bekende. Haar poëzie evenals zy zelf. eenvoudig. Zij overleed in 1922. Mevrouw Houwing Veldman droeg enkele gedichten voor. Na de lezing vroegen de dames de spreekster het ge dicht „De Lentelaan" nogmaals voor te lezen, wat wel een bewys was. dat deze lezing de leden had geboeid. Woningbouwver. Voorhout VOORHOUT In een korte maar niet minder gezellige vergadering van de woningbouwvereniging „Voorhout"' kregen de leden te horen, dat de zaken er goed voorstaan. Met meer dan 100 woningen heeft de vereniging het hare bygedragen om tot oplossing van het woningvraagstuk te geraken. Het jaarverslag van de secr.-penning- meester. de heer H. P. L. Standeart. meldde dat het ledental 135 is. De heer H. G. J. Bakker werd herkozen als bestuurslid en H. J. van Geldrop als lid van de raad van commissarissen. Gouden paar in Voorhout VOORHOUT Vandaag gaan de bruidsdagen in van het eohtpaar Maar ten van der Vlugt (75 jaar), wonende aan de Frank van Borselenlaan. Op 5 mei 1914 zfln zü in Hazerswoude getrouwd, waarna de bruidegom in mi litaire dienst moest Later zün zü gaan wonen in de ouderlijke woning, een boer- derü, waarin zü nog wonen en een zoon het bedrüf beheert Acht zoons van de tien en twee dochters zün nog in leven. Er zün 40 kleinkinderen. De heer Van der Vlugt is büna 50 jaar lid van het r.k. armbestuur te Sassenheim. tërwül hü 31 jaar zitting heeft in het bestuur van de Floris Sehoutenvrouwenpolder. moet worden ingeruimd, aldus ir. Spaar garen. In ons wegennet geven, volgens spreker, de kruispunten de moeiltykhe- den in de verkeersontwikkeling en de capaciteit van ons gehele statennet wordt bepaald door de kruispunten. Het is noodzakelijk dat er in ons land meer uniformiteit wordt gebracht in de vorm van de meer belangrijke kruispunten. Ir. Spaargaren meent dat in hoofdstra ten orvgelijkvloerse kruisingen de enige oplossing zullen zün. De toeneming van het aantal verkeers- ongzvallen, zowel in aantal als in ernst, maakt het volgens ir. F. M. Knols. ingenieur verkeerszaken by de Lim burgse provinciale waterstaat, de tweede spreker dringend gewenst de bestudering van de ongevallen volgens wetenschap pelijke methoden van onderzoek te be ginnen. Ir. Knols meende dat in het verkeer dezelfde methode moet worden gevolgd als in de medische wetenschap, waar eerst een diagnose wordt gesteld om aan de hand daarvan het geneesmiddel vast te stellen. Veel zal een systematisch onderzoek naar de verkeersongevallen zich over vele jaren dienen uit te strekken, zo betoogde spreker. Ir. Knols meende voorts, dat dc 56 km-snelheidsgrens binnen de bebouwde kommen zün effect na de ln voering van deze maatregel heeft gehad. Het lükt er evenwel op dat het effect ver- dwi.jnt zodra men eraan gewend raakt Bovendien is er door gebrek aan politie personeel onvoldoende controle. Sedert 1955 zijn op de provinciale we gen in Limburg 12,5 procent meer on gevallen per jaar gebeurd, hoewel de verkeersintensiteit slechts 9.5 procent be draagt. De ervaring heeft inmiddels geleerd, it een „ongeval - tegen - een - boom" meestal een ernstig ongeluk is. In een uitgebreid rapport over bermobstakels is aan Gedeputeerde Staten geadviseerd geleidely'k ruim 4000 bomen langs de Limburgse wegen te kappen. Systematisch onderzoek van ver keersongevallen heeft, volgens ir- KnoQs. rechtstreeks invloed op bouw en ontwerp van wegen. Aan de hand het Limburgse rapport over bermobstakels werden bijvoorbeeld we wegprofielen vastgesteld en het plantten van bomen binnen een afsitand vam vier meter uilt de kant van de wegverharding komt in Lim burg niet meer voor. sen bestuurders en bestuurden in onze groeiende gemeenten steeds groter wordt en de centrale gemeen telijke organen overbelast raken. Dit vraagstuk heeft na de oorlog steeds meer de aandacht getrokken- Het is be studeerd door een staatscommissie De Quay en door commissies onder leiding van prof. Oud en prof. Van den Bergh. Van hun adviezen heeft minister Toxo peus bij dc formulering van zyn wets ontwerp in belangrijke mate gebruikge maakt. Dat ontwerp geeft enkele decen- tralisatie-mogelykheden, die op ver schillende wijzen kunnen worden verwe zenlijkt. Voor een gemeenteraad wordt in het algemeen de mogelykheid geopend nieu we gemeenteüjke organen in te stellen. Het ontwerp spreekt uitsluitend van missies". Het gaat hier om de in stelling van wykraden (die, zoals bekend, al hier en daar bestaan) en zgn. bü- zondere raden. Onder een „bUzondcve raad" wordt een college verstaan, dat zich speciaal met de behartiging van één of meer belangen van de gemeente bezighoudt, b.v. industrialisatie, haven- belangen e.d. De wykraden behartigen daarentegen de belangen van een deel der gemeente. Een gloednieuw element in het ont werp is, dat aan deze wük- en büzondcre raden niet alleen adviserende bevoegd heden. maar ook bevoegdheden inzake regeling en (of) bestuur zullen worden toegekend. Daardoor verkrijgt men een territoriale (wükraden) cn een functio nele (büzondere raden) bestuurseprei- ding. Vermeld zü ook. dat minister Toxo- peus het opnemen van niet-gemeentc- raadsleden en niet-ingezetenen van een gemeente in commissies van de gemeen teraad mogelük wil maken. Dat zullen uiteraard in dc meeste gevallen experts voor bepaalde onderwerpen zün (ver keer e.d.). Laatstgenoemde commissies zullen eveneens met andere adviserende bevoegdheden worden toegerust. Stimulering Door de toekenning van bestuurs bevoegdheden aan de wyk- en andere raden hoopt de minister de werkzaam heden en de bereidheid van niet-raads- leden om in de nieuwe raden zitting te m tc stimuleren. Hy stelt o.m.voor de raden de bevoegdheid tot retributie heffing te verlenen. Ze mogen ook hun eigen ontwerpbegroting opstellen (waar door een zekere financiële zelfstandig heid wordt verkregen), al zal de defini- begroting door de gemeenteraad moeten worden vastgesteld. Wat de samenstelling van de raden betreft wordt de gemeenteraad praktisch geheel de vrije hand gelaten. Voor het toezicht op de besluiten van de raden zullen de ge meentebesturen een doeltreffende rege ling moeten ontwerpen. De Kamer heeft zich gisteren positief- kritisch tegenover het wetsontwerp op gesteld. Over het algemeen vond men ?en belangwekkend experiment met •an aantrekkelijke kanten. De in stemming 'van sommige sprekers was echter enigszins aarzelend. Die aarzeling had niet alleen betrekking op sommige onderdelen (de c.h.-woordvoerder Bode zag b.v. weinig heil in de wijkraden), ook op het geheeL In enkele beto gen kwam namelyk de vrees tot uiting, dat de toepassing van de nieuwe con ceptie in de praktijk tot versnippering de gemeentelijke bestuurseenheid kunnen leiden. Er werden verschil lende amendementen ingediend, waar van er een (afkomstig van de socialist Voogd) de goedkeuring van minister Toxopeus kon wegdragen. Het voorstel beoogde de vergadering van de wijk- en andere raden zoveel mogelijk openbaar te doen zün. Het debat zou vandaag worden afgesloten. De Kamer besprak gelüktydig een voorstel tot opheffing van de gemecn- hapsraad voor Zuilen, waarop met 'me de socialist Scheps nogal wat kri tiek had. Aan het begin van de verga dering werd z.b.s. een wetsvoorstel tot instelling van een raad voor de terri toriale decentralisatie aanvaard, een ■ast college van advies en büstand voor de regering. De Nederlandse padvinderswereld gaat :n vernieuwing tegemoet, die zal begin zin met een nieuwe padvinderswet. Deze wet heeft nog steeds dezelfde grondslag, die Baden Powell een halve eeuw ge leden er in heeft neergelegd. De nieuwe ■s in aanvaardbaarder woorden voor de jongeren geschreven. De trainingseisen worden aangepast en veel aantrekkelijker opgesteld. Ook is een uniformcommissie Saneringscommissie Oegstgeest beboet De economische politierechter in Den Haag heeft de voorzitter cn de secretaris van de plaatselüke commissie voor de melksanering in Oegstgeest, de heren J. J. S. en G. C. de G.. leder veroordeeld ot een boete van duizend gulden, waar- an f 750 voorwaardeliik. Verdachten zouden hebben verzuimd de hand te hou- aan de melk- en zuivel verordening. Daarin wordt bepaald dat de klant een onbelemmerde en reële keus uit melk- leveranciers moet hebben. Met deze verordening is niet in strijd de regeling inzake de rationalisatie in de melkbezorging. Daarin is bepaald, dat de klant keus moet hebben uit tenminste drie melkleveranciers. Deze keuzemoge lijkheid ontbreekt in werkelijkheid in Oegstgeest Deze feiten werden ter zit ting van de economische politierechter erkend. De bestuursleden van de Dlaat- selijke saneringscommissie lieten hun raadsman evenwel juridische bezwaren ontwikkelen. De vervolging geschiedde op een klacht van een van de ontevreden consumenten in Oegstgeest. ter zitting werd nog mee gedeeld. dat ook in andere plaatsen in ons land de consumenten praktisch geen onbelemmerde en reële keus hebben uit tenminste drie melkleveranciers. terwül melkslijters. die een saneringsovereen komst zyn aangegaan in hun contract ook voorwaarden moeten onnemen. die in de melk- en zuivelverodening staan omschreven en waartoe ook behoort het aan het werk om de uniformen zowel voor de leiders als voor de jongeren sportiever en moderner te maken. In het nationale hoofdkwartier wordt thans een nieuwe speelvorm voorbereid, die naar wordt verwacht de heden daagse jeugd veel beter zal liggen en het spel van verkennen zal stimuleren. In het steeds meer verstedelükte Ne derland is het echte padvindersspel bui- tetnspoor haast onmogelijk geworden, zo zei gistermiddag de districtscommissaris van het district Den Haag, de heer J. J. Buitendijk. Volgend jaar zal het voor de Neder landse padvindersverenigingen 55 jaar geleden zijn, dat zij werden opgericht Ter gelegenheid hiervan zal in 1965 van 30 april tot 5 mei een scoutweek in Den Haag worden gehouden. Een concours van padvindersbands staat op het programma, dat zal worden besloten met een grote show ln het openluchttheater in Den Haag. Nieuws van VVSB NOORDWIJKERHOUT VVSB 1 speelt zaterdagmiddag op eigen terrein tegen Alphia 1. De wedstrijd begint om 4.15 uur. VVSB komt in de volgende op stelling uit. Doel: P Laros; achter: P Duivenvoorde en Th Kret; midden: H Bouwmeester, R Kaptein en Tj Dijkstra; voor: A Laros. A F C Duivenvoorde, H Dükstra, D Freke en A Griekspoor. VVSB 2 gaat op bezoek bij ARC 5. beding, dat de vrlie keuze van de con sument garandeert De officier van justitie had tegen S. en De G naast een boete ook gevorderd, dat binnen een maand, nadat het vonnis in kracht van gewüsde zou zün gegaan, de zaak in Oegstgeest in overeenstem ming met de bepalingen moest zyn ge bracht. De economische politierechter ging met dit deel van de eis niet mee, daar kon worden nagegaan of strafbare feiten nog voorkom

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5