Abonnee van NLC maakte echtpaar blij met radio dekens Eerste paal voor Leidse vuilverbranding geslagen Dankbaarheid bij opening van nieuw Diaconessenhuis Leiden GEEN LUCHTVERONTREINIGING Bouwduur 2,5 jaar Kosten 6 miljoen Vele honderden op de receptie in huiskamer Os. Haverkamp kreeg toga Commentaar Ergon C7 Electric LICHT- en KRACHTINSTALLATIE nieuwe leidse courant 3 DONDERDAG 16 APRIL 1964 LEIDEN De opening van het Diaconessenhuis, waarover wij gisteren reeds uitvoerig schreven, is een waar feest geworden. Vele honderden men sen hebben dit heuglijk gebeuren van dichtbij meegemaakt. Het aantal genodigden bedroeg ruim honderd. Allen waren omstreeks twee wur bij een, toen na een hartelijk welkomstwoord van prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, voorzitter van het bestuur, staatssecretaris dr. A. Bartels de officële openingsrede uitsprak. Het was een plechtige, ma een blijde bijeenkomst in de fraaie Kapel. Na dit officiële gedeelte zong het zusterkoor het horaal „Dochter Sions" van Handel. Aan het eind van de bijeenkomst zongen alle aanwezigen „Dankt, dankt nu allen God". Prof. Bakhuizen van den Brink had Eijbergen merkte nog op dat het ruim een kwartier nodig voor het op- ken „met de noemen van de zeer talrijke bedrijven prachtige resultaat had opgeleverd, en medewerkers in en buiten Leiden, jjet was me^ Veel toewijding gedaan, die aan de totstandkoming van dit schit terende ziekenhuis hadden meegewerkt. De voorzitter noemde het geen toeval dat de openingsplechtigheid plaats had in de Kapel. Het opschrift van de luid- klok. boven de ingang van het Huis. zegt voldoende wat wij met het Diacones senhuis voorhebben. Het zegt namelijk „De Zoon des mensen is gekomen om te dienen". Het levensmotief en het arbeidsbeginsel zijn geen andere dan om mede in deze dienst te mogen staan. Barmhartig „Naast de liefde en toewijding, maakt het gebruik van de modernste hulDrnid- delen dit diaconale werk tot zo n zegen" zei notaris A. W. Voors. voorzitter van de Bond van Nederlandse Diaconessen- huizen. Hij wees op het gevaar dat door deze moderne huk>middclen het wezen lijke in deze arbeid in het gedrang komt, „Wij moeten bezig zijn als mensen die in opdracht van God barmhartig zijn". oen Mil] De voorzitter van het centraal pro- pagandacomité, de heer S. H. van Eijbergen, kon de voorzitter meedelen dat het steunfonds nu over ruim zeven ton beschikt, maar dat vóór de overdracht van het geld men een mil joen bijeen hoopt te hebben. De heer Dr. H. Mulder, dische staf. wees erop dat tegenwoordig elk ziekenhuis ongeveer een gelijke taak heeft, zowel op het terrein pleging als op het gebied van onder zoekingen De medici worden hierdoor onbelangrijker als individu langrijker als groep. „De patiënt mag eisen dat naast een gedegen medische behandeling ook goede zorg aan lichaam en geest wordt besteed. Aan die kunnen wij hier voldoen", aldus dr. Mulder. Prof. Bakhuizen van den Brink beantwoordde alle sprekers. Namens het bestuur overhandigde hij d« staatssecretaris als aandenken aan de opening een zilveren presse pa pier, voorstellende het symbool van het Diaconessenhuis: de vredesduif met palmtak. De opening werd bij gewoond door een groot aantal bur gemeesters van omliggende gemeen ten, vertegenwoordigers van over- heids- en gemeentelijke instanties, deputaties van medische organisaties en instellingen, en verder talloze burgerlijke en zelfs militaire autori teiten. Het NIEUWE DIACONESSENHUIS is natuurlijk ook voorzien van. 100% ZUIVER SCHEERWOL N.V. ALPHEIOS POSTBUS 158 - HEERLEN - TEL. 04440-7055 Vraag een gratis onderzoek van uw schoonmaakproblemen TIJDENS de rondleiding door het ziekenhuis werd de 'vol automatische' keuken niet over geslagen. Voorzitter prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink l geeft de naast hem staande staatssecretaris dr. A. J. H. Bar- tels uitleg. Rechts de directrice, zuster Anspach. Foto N. v. d. Horst Leo Hom bij Leidse voetbalarbiters LEIDEN De groep Leiden en Om streken van de COVS (Centrale Organi satie van Voetbal Scheidsrechters) heeft de bekende scheidsrechter Leo Horn uit genodigd voor een lezing. De heer Hom houdt zijn praatje maandagavond 20 april om 8 uur in de bovenzaal van res taurant Zomerzorg. De WASSERIJ-INSTALLATIE Diaconessenhuis is geleverd door: N. A. SPRONK ZONEN'S MACHINEFABRIEK N.V. ROTTERDAM - Telef. 010-180255 LELDEN Gistermiddag is op het bouwterrein aan de Gabriël Metsu- straat de eerste paal geslagen voor de bouw van de Leidse vuilverbranding. Wethouder P. S. Harmsen verrichtte deze handeling onder het wakend oog van zijn collega's C. J. Piena en S. Sannes. Tal van wethouders uit omlig gende gemeenten en hoofden van dienst van de gemeente Leiden waren ook getuige. „Ik ben blij, dat het zover is, maar nog meer verheugd zal ik zijn als het bedrijf over truim twee jaar in gebruik genomen kan worden,' verzuchtte reinigingsdirectcur J. Hoorn. TfEN van de twee mozaïeken in het Diaconessenhuis. aange boden door de medische staf. Het stelt de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan voor. Foto N. v. d. Horst Tientallen bloemstukken en vele kostbare geschenken aangeboden LEIDEN Om vier ongeveer begon istermiddag de receptie van het bestuur i de huiskamer van het zusterhuis bij et nieuwe Diaconessenhuis. Naarmate de tijd vorderde groeide de rij wachtenden de gang. Vrijwel alle Leidse predikan ten, vele huisartsen, vertegenwoordigers overheid en bedrijfsleven, oud-per soneelsleden en oud-patiënten wachtten hun beurt af om het bestuur de hand te drukken. Ceremoniemeester drs. C. A. Tukker had de weinig benijdenswaardige taak op gezette tijden ruimte te maken sprekers, van wie de meesten alles behalve met lege handen waren gekomen. Zeer waardevolle geschenken werden aangeboden. Nadat de decaan van de medische facul- it aan de rijksuniversiteit, prof. dr. Th. van Rijsscl en dokter D. C. den Haan, namens de afd. Leiden van de Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst en ns de studentenhuisvesting, hadden gesproken, bood dokter S. van Praag het :erste grote geschenk aan: twee gebrand schilderde ramen. Samaritaan Slechts één was er klaargekomen. 'elde de bekende vrouwenarts, maa medische staf bood er heus twee aan. ste, dat duidelijk zichtbaar is bij de hoofdingang, stelt de gelijkenis voor de barmhartige Samaritaan voor. Het is kunstwerk van mej. Kast. In zijn weerwoord prees prof. Bakhuizen van den Brink de medische staf voor de keuze. Hij vergeleek deze met de barmhartige Samaritaan. „Volgens de gelijkenis droeg ij echter ook nog de kosten van barmhartigheid. Zover wil ik echter niet zei de voorzitter onder gelach. Bibliotheek Burgemeester J. A. Detmers van Zoe- terwoudc bood namens 26 deelnemende gemeentebesturen de complete inrich ting aan voor een bibliotheek voor de patiënten. De (r.k.) burgemeester, zo vertelde ons een van zijn collega's, had zelf het initiatief hiertoe genomen en er het hardst voor gewerkt. Het waarde volle geschenk werd onder grote dank aangenomen. Dokter H. Bakema uit Leiderdorp, voorzitter van de Leidse Huisartsenver eniging, namens welke hij een taperecor der voor verpleegstersopleiding aanbood, memoreerde de vriendschap tussen huis artsen en medische staf van het Diaco nessenhuis. De heer J. Sprey uit Alphen aan den Rijn bood namens de prot. chr. werkgevers uit de omgeving een fraaie sculptuur aan, genaamd „De Profeet". Deze. verklaarde de heer Sprey, verzin nebeeldt profetie en gebed. Ten slotte sprak de administrateur van het Diaconessenhuis, de heer H. Vogel, hei bestuur toe. Uit naam van al het perso neel („om niemand te vergeten: uit naam i alle i alle jongens en meisjes") bood hy een ma quette aan van de twaalf koperen reliëfs, voorstellende twaalf gelijkenissen die op de toegangsdeuren van de Kapel zijn aangebracht. De 15',2 meter lange paal verdw als vanzelf voor driekwart in de w kleibodem. alvorens wethouder Harmsen met succes de laatste dreunen kon weg geven. De wethouder van financiën, d>i« deze plechtigheid verrichtte voor de wegens ziekte verhinderde wethoudei van bedrijven, ir. J. J. G van Hoek„ noemde het niet alleen een heipaal, i ook een mijlpaal. „Een mijlpaal die het spoedige einde inluidt van de ouderwetse vuilstort. die een anachronisme ls in onze moderne tüd, zei de heer Harmsen. die de vuilnis stortplaats zeker niet passend vond westelük Nederland, waar iedere kante meter nodig ls voor frisse lucht, recreatie of woningbouw De heer Harmsen memoreerde voorts het feit dat deze eerste paal reeds binnen een jaar na het genomen raadsbesluit kon worden geslagen. Hij vertelde ook nog. dat er binnenkort overleg zal worden gepleegd met de besturen van de liggende gemeenten, omdat de Leidse vuilverbranding een capaciteit krijgt boven het Leidse inwonertal. Esthetisch Het gebouw van de vuilverbranding is ontworpen door de Leidse architect M. P. Schutte De bouw in een verant woorde esthetische vorm is van een staalconstructie. Wem inks" Beton- en Aannemingsmaat- schappij verzorgt de bouwkundige zijde van het zes miljoen kostende project. De Zwitserse firma Von Roll het technische gedeelte Van luchtverontreiniging zal geen sprake zijn, aldus zei de heer Hoorn in een klein vraaggesprek. De installatie voldoet aan alle normen door T.N-O. gesteld. Bovendien is volaens de heer Hoorn deze installatie hyperhygiënisch, hetgeen moge blijken uit het feit. dat een soortgelijke installatie in Bern werd gebouwd tussen drie ziekenhui zen in. De Leidse vuilverbranding krijgt een 80 meter hoge schoorsteen. Onderdruk De twee ovens zullen 100 ton vuil per dag kunnen verwerken Van dit vuil zullen slechts slakken overblijven, die in fijngemalen toestand kunnen dienen voor het verharden van paden. Het huis. vuil wordt in gesloten trommelwagens aangevoerd en gestort in een silo. Bij het storten in de vuilbunkers kan geen stof opwaaien, omdat de lucht uit deze bunkers wortd gebruikt voor het aanbla zen van de ovens. In de bunkers ontstaat dus een onderdruk. LEIDEN Wijk 2 (Leiden-Noord) van dc Geref. Kerk hield gisteravond in de Petrakerk onder leiding van de heer G. Spüker een zeer goed bezochte büeen- komst met een apart tintje: de wykpre- dikant, ds. E. Haverkamp, kreeg een toga. Deze ambtskledü stond, gedrapeerd om een reclamepop, opgesteld op het po dium en de zieke mevrouw Van Leeuwen bood namens het damescomité de toga la een bandrecorder aan. Wat het verdere programma betreft: ouderling H. Oostindie zong liederen en de jeugdvereniging Petra bracht een schetsje en voerde „De zakkenroller" op, waarna zij ook de avondsluiting ver zorgde Verder was er een tweetal gratis verlotingen, Niet de eerste De officiële plechtigheid b\j het slaan van de eerste paal voor de vuilverbranding is gistermid dag niet zonder horten en stoten verlopen. Toen alle genodigden en niet-genodigden op het bouw. terrein bij de Gabriël Metsus- straat verschenen, was er .nog niets gereed voor het slaan van de eerste paal. De uitnodiging vermeldde toch uitdrukkelijk, dat een en ander om half vier zou geschieden Kwajongens hadden echter in de morgenuren de ketting van de lorrielocomotief losgehaakt, waar na deze was gaan rijden. Er ont stond een botsing met de hijs installatie, die de zware beton nen palen op de lorries moet ta kelen. De installatie was omge vallen en bovenop de palen te rechtgekomen. Een kraanauto bracht na een half uur uitkomst en de genodigden keken hun ogen uit naar het handig manoeuvreren met de logge auto en de massieve con structie, waarvan bovendien nog een katrol was losgeslagen. Het uitstel werd geen afstel en toen werd het allemaal heel erg duidelijk. Het was niet de eerste paal. Het was de dertiende. Opeii-Deus-dieiist LEIDEN Aanstaande zondagavond wordt in de Pieterskerk een Open Deur- dienst gehouden o.l.v. dr P. L. Schoon- heim. Organist is Adriaan Blankenstein. In het eerste gedeelte van de dienst zal een liturgie worden gevolgd, ter inlei- liturgie worden gevolgd, ter inleiding ding op de prediking, die deze keer een beantwoording zal zijn van vragen die tüdens samenzang door bezoekers schrif telijk worden ingediend. De dienst be gint om 7 uur. Ds. Meijer, Oegstgeest, beroepen naar O. Pekela OEGSTGEEST Ds. Iz. Meiier te Oegstgeest heeft een beroep ontvangen van de Gereformeerde Kerk van Oude Pekela. Uitwisseling J^E universiteit en andere rijksin stellingen stempelen Leiden tot een stad van internationale allure. Er zou van deze faam niet zo heel veel overblijven, als het wetenschap pelijke milieu Leiden ontviel: afge zien van haar historische erfenis is deze stad slechts matig representa tief. Maar wie Leiden in zijn totaliteil beoordeelt, moet het wel toejuichen dat ook van gemeentewege wordt getracht, dc buitenlandse belangstel ling tc wekken. De stad heeft on miskenbare kwaliteiten. die de vreemdeling aanspreken Het is een anarte studie waard, hoé deze appe tijtelijk te etaleren. Volleerd is Lei den in dat onzicht vooralsnog niet. Het comité LeidenOxford is ver vangen door het comité Internatio nale Uitwisselingen, welks taak het is, dc sportieve en culturele ontmoe tingen met Oxford en Krefeld voor te bereiden en mogelijke contacten niet steden in andere landen te rege len. Er wordt van dit comité ook advies verlangd ten aanzien van aan B. en YV. gerichte verzoeken van buitenlandse groepen die Leiden wil len bezoeken De uitwisselingen en bezoeken die reeds hebben plaats gehad, laten er geen twijfel aan bestaan, dat het comité zijn taak met enthousiasme vervult Zijn plannen zijn erop ge richt. nog andere groepen van de Leidse bevolking in contact te bren gen met buitenlandse steden en hun inwoners. Van het gemeentebestuur mag wor den verwacht, dat het dc binnen de begroting gegeven ruimte ten volle benut om de representatieve functie van Leiden tot gelding te laten komen. Wij leven politieke spanningen schijnen het tegendeel te bewijzen in een tijd van vervaging der gren zen. Het internationale contact is een populaire zaak geworden. Het ge meentebestuur van een stad als Lei den kan de vraag of de financiële ruimte voor dergelijke uitwisselingen voldoende is, dan ook niet ontwijken. Representanten JgIJ de vele bewijzen die het Leidse Jeugdkamerorkest (onder leiding van onze stadgenoot Henk Briër) dc laatste tijd in binnen- cn buitenland heeft ontvangen, voegen wij op deze plaats nog graag de onze- Het is een fors aantal onvermoeibare jonge muzikanten. Het concert in d« Zuiderkerk klonk nog in de oren na, toen ze hun eerste toernee begonnen; Zurich. Schaffhausen en Zug ver baasden zich over hun spel- dat. naar de recensenten zonder enige twijfel meenden, op ongewoon hoog niveau staat Deze Zwitserse tiendaagse be tekende evenveel inspanning als ont spanning. En eergisteren musiceerden die speelse Leidenaars alweer in de Geref. kerk van Katwijk aan Zee, waar zij jong en oud lieten zien en horen hoe heerlijk het is, aan dc muziek ..verslaafd" te zijn. ook als er geen sprake is van „beroepsspcl Dit ensemble verdient met bijzondere sympathie tc worden omgeven. Hel verenigt jongelui in een wel zeer zin- en vreugderijke vrijetijdsbeste ding. Bovendien getuigt het in zijn optreden elders van een bloeiend cultureel leven in de Sleutelstad. Zo'n vertegenwoordiging kan Leiden alleen maar welkom zijn. Ad»< lentie) ELECTROTECHNISCH INSTALLATIE BUREAU IDEN L-UzJ APELDOORN installeerde de gehele in het NIEUWE DIACONESSENHUIS te Leiden LEIDEN Misschien kent u hem nog: opa J. de Wit (82) van het Ververs plein. Twee dagen geleden prijkte op een foto in onze krant, samen zijn (81-jarige) echtgenote, ter gele genheid van hun 60-jarige echtverbin tenis. We schreven iets over een radio die het niet meer deed en die eens hun ei gendom was. Uitzicht biedt het raam niet. waarachter de heer De Wit vrijwel de hele dao zit. Het wat niet zo'n feestelijk verhaaltje. Een abonnee van onze krant („noen me maar Henk. dat is meer dan ge noeg") vond dat dinsdagavond ook. Hij zei tegen zijn vroyw „Dat is nou toch ook wat. Niet eens een radio. Daar moeten we iets aan doen". Wel, hij heeft er iets aan gedaan. Gis- stermorgen stapte hij meteen naar een radiohandelaar, met wie hi) in „onder, handeling" ging. En even later kwam hij onze redactie binnen met een toelis- waar niet nieuwe, maar uitstekend functionerende radio, die er mooi uit zag. Goeie morgen. Waar woont de familie Dc Wit, die gisteren in de krant stond?" vroeg hij. „Waar is dat Verversplein eigenlijk", was zijn tweede vraag. We gingen onmiddellijk mee. Dat moesten we vastleggen voor onze lezers. En re ken maar dat „meneer Henk" welkom Zuster Fieten van het Oranje-Groene Kruis kwam net binnen om haar we kelijkse bezoek aan het hoogbejaarde echtpaar af te leggen. Ze begon meteen: „Brengt nu al een radio. Wat enig". Ze vertelde dat ze na het lezen van het stukje in onze krant onmiddellijk aan deze mogelijkheid had gedacht. Maat dat het zo snel zou gaan Het was een kamertje vol opgetogen mensen. Er scheen een heerlijk zonnetje buiten. Het was een en al vrolijkheid. Meneer Henk'' werd enkele malen uit voerig bedankt voor zijn prachtige ra diotoestel. Hij had het echtpaar heel blfj gemaakt, dat was wel duidelijk. Een zeer lofwaardig initiatief, uitgevoerd met een even lofwaardige snelheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3