Nieuwe Leidse Courant een Chroesjtsjef doet aanval op Mao Tse scherpe Toeng Duizenden bij Schiphol en Soestdijk verwacht Misdaad in Lorclei- express België chaos wordt groter de Regering heeft begrip voor spontane reacties Correspondent D.RA. moet naar huis oorlog Liever rijst dan Aandacht Chinese wordt afgeleid volk In Commentaren „Nederlandse dr. X" blijkt Duitser te zijn CALEX Shepard en Glenn lijden aan „labyrinthitis" Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD is ghebtev teghenspoe Donderdag 16 april 1964, 45ste jaargang Kan» op onweer Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien en een kans op onweer. Matige wind ruimend van zuidoost naar zuid tot zuidwest en lagere mlddagtem- peraturen. (Zie ook pag. 11) -J Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Geen bezwaar tegen rustige ontvangst De vreemde omstandigheden waar onder dinsdag een man de dood vond en een vrouw zwaar werd gewond, hebben geleid tot een uitvoerig onder zoek van de Westduitse recherche, dat zich over geheel West-Europa uit strekt. In het bijzonder wil men de identiteit nagaan van de passagiers die dinsdag met de Lorelei-express tussen Bazel en Hoek van Holland hebben gereisd. De criminele politie in Mainz vermoedt namelijk, dat er sprake is van een misdaad en speurt vooral naar een onbekende man met een opvallend lange neus. Naar de recherche in Mainz gisteren meedeelde werd dinsdagavond langs de spoorbaan bij Oppenheim het lijk ge vonden van een veertigjarige man, de Krefeld wonende bouwkundige Jan Frycz uit Tsjechoslowakije. Op het lijk werd een treinbiljet aangetroffen, waar uit bleek dat de man dinsdag met de Lorelei-express uit Bazel was vertrok ken. Verder is dinsdagmiddag bij Mül- heim een 26-jarige Hongaarse vrouv de rijdende trein gegooid. De z gewonde Hongaarse, die van Locarno naar Keulen reisde, heeft verteld dat zy het gangpad van de Lorelei-express door een onbekende man was gegrepen e de trein geworpen. Zij beschrijft de dader als een ongeveer 30-jarige, 1.65 a 1.711 ïter lange man met een smal gezicht een opvallend lange neus. Hy zou n zuidelijke taal. vermoedelijk Ita liaans, hebben gesproken. De Lorelei-express, die dinsdag var Bazel naar Hoek van Holland reed was overigens een ware „ongeluks-trein". 's Middags kwam op het station Eimel- dingen bij Loerrach nog een 44-jarige vrouw onder de trein. Zij werd dodelijk gewond. Dertig jaar voor treinrovers Zeven mannen zijn vandaag te Ayles bury (Engeland) elk tot dertig jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens hun aandeel in de grote treinroof. Twee be klaagden kregen 25 jaar, één 24 jaar, één 20 jaar en één drie jaar gevangenis straf. Prinses Irene blijft nog even weg Prinses Irene, die verblijf houdt in een familiekasteel van de Bourbon- Parma's in midden-Frankrijk, heeft besloten haar verblijf in Frankrijk te verlengen. Dit heeft een woordvoerder ran de familie, markies Guy de Valous, vandaag gezegd. Hij verklaarde ook, dat Parijs vo Prinses „niet om uit te houden" i worden, vanwege de fotografen en film journalisten in de Franse hoofdstad, die haar onvermoeibaar achtervolgen. Toen prinses Irene vorige week woens dag in Parijs aankwam om zich bij haar verloofde, prins Charles Hugues te v gen, had de markies gezegd, dat zij het'begin van deze week naar Nederland zou terugkeren. Gisteren zei hij, dat prinses Irene be sloten heeft waarschijnlijk nog vier da gen of een week in Frankrijk te blijven. De Prinses en haar verloofde verblij ven jn het negentiende eeuwse kasteel van Bostz, bij Besson. Zij hebben ook een bezoek gébracht aan het zeventiende- eeuwse familiekasteel van Lignières, on geveer 100 km van het kasteel van Bostz verwijderd. De markies De Valous zei nogmaals, dat het tijdstip en de plaats van het hu welijk nog steeds niet bepaald zijn. De persafdeling van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft het Westduitse persbureau DP.A. ver zocht het kantoor van zijn correspon dent in Moskou te sluiten „naar aan leiding van het verspreiden van provo cerende valse berichten over de Sowjet- unie". zo meldt het Russische persbureau. De correspondent van D.P.A., die maan dagavond het bericht verspreidde als zou Chroesjtsjef zijn overleden, moet de Russische hoofdstad binnen 24 uur laten. De wens van de minister-president om wat matiging te betrachten bij de hartelijke ontvangst van het Koninklijk paar zaterdagmorgen op Schip hol is absoluut niet negatief bedoeld. Integendeel zelfs. Tegen een sobere betuiging van trouw en aanhankelijkheid in de trant van „We zijn blij, dat u er bent" bestaat niet het minste bezwaar. Juist omdat de regering begrip heeft voor de spontane reactie op gedane suggesties, wil zc de initiatief nemers voor het huldebetoon niet in de weg staan. Dc regering wil alleen een herhaling van de beruchte woelige avond en nacht van Soestdijk v komen, toen een handjevol politiemensen onmogelijk de orde kon hand haven. De politie-autoriteiten hebben dan ook een enorme organisatie in het leven geroepen om de ontvangst, die onvergetelijk zal worden, in goede banen te leiden. De heer B. Norden uit Amsterdam, een van de initiatiefnemers voor de hartelijke begroeting, had gisteren, naar aanleiding van zijn uitlating in de Tweede Kamer, een onderhoud aan gevraagd met de minister-president. De premier had echter onmogelijk tijd en venvees de heer Norden naar dr. Lammers. de directeur van de Rijks voorlichtingsdienst. die als zijn woord voerder zou optreden. Uit het gesprek met dr. Lammers bleek dan., dat de regering beslist niet de spontaniteit wil afremmen. De dooi de minister-president in de Tweede Kamer uitgesproken wens was alleen maar ingegeven door redenen van vei ligheid en het welzijn van de Konink lijke familie. Vergeten mag niet wor den, dat de Koningin en de Prins een vermoeiende reis achter de rug heb ben. Na zijn gesprek met dr. Lammers sprak de heer Norden de wens uit, dat iedereen zich zal houden aan de orde maatregelen van de politie. Duizenden en duizenden worden verwacht. Gehoopt wordt, dat men géén vlaggetjes, span doeken, bloemen of wat dan ook mee zal voeren. Niets zal worden aangeboden en evenmin wordt een beroep gedaan op de medewerking van muziekkorpsen. Het moet een sobere en hartelijke begroe ting worden. Dat de regering van harte instemt met het nitiatief tot de ontvangst blijkt wel uit het feit dat. wanneer er aanwijzingen en/of ordemaatregelen wenselijk blijken, de Rijksvoorlichtingsdienst.hierover me dedelingen zal doen. De reacties van instemming op het initiatief houden intussen maar aan. Het meeleven met het Koninklijk Huis is dikwijls spontaan en ontroerend Een de vele suggesties die ons bereikten dat de automobilisten, die richting Schiphol of Soestdijk gaan. mensen mee nemen, die getooid zijn met oranje. De politie, zo vernemen we nader, zal gezien de te verwachten grote toeloop een leger op de been brengen, dat in mankracht even sterk zal zijn als bij een staatsiebeziek. een drukke bollen- zondag of bij andere belangrijke gebeur tenissen. Rijks- en gemeentepolitie ziin voor deze gelegenheid zelfs onder een gemeen schappelijk commando geplaatst. Kolonel H. A. van Steenis, commandant van de rijkspolitie in het ressort Amsterdam, is hiermee belast. Het zal dan ook voor de eerste keer in de geschiedenis zijn. dat bij de terug keer van het Koninklijk paar uit het buitenland dergelijke uitgebreide voor zorgsmaatregelen zijn genomen. De ordemaatregelen zijn gisteren be sproken tussen de procureur-generaal ir Amsterdam en politiefunctionarissen. Ook de commissarissen der Koningin Noord-Holland en Utrecht waren bij het overleg betrokken. Op Schiphol zijn de marechaussee de luchthavenpolitie bij de uitgebreide ordemaatregelen ingeschakeld. Langs de route van Schiphol n Soestdijk zullen de manschappen i rijks- en gemeentepolitie een oogje het zeil houden. In de koninklijke stoet rijden enkele politie-auto's mee meteen handelend te kunnen optreden, wanneer blijkt, dat al te enthousiaste Oranje-aanhangers de orde dreigen te verstoren Voor het paleis Soestdijk zul len afzethekken worden geplaatst. paar maal zeiden we het al. de afgelopen we ken: ,£>e lente is er dan toch". We kon den het moeilijk rectificeren, wan neer we ons dc vol gende dag min of 'meer betrapt voel den op een „leugen" en de regen op ge bruikelijke wijze ons alle illusie ont nam. Maar bij dit plaatje durven we wel: „De lente i.R er dan toch". De Bilt zei het al: tien tot vijftien graden, de bollenvelden toon den het al: tere kleuren, verraste uitroepen van het publiek. De vroege ||;i hyacinten mogen Hf dan te laat zijn, ze zijn er in ieder ge val! De zon schijnt (vandaag). Het is lente. (We zeiden het immers al?) TXE Chinese leiders willen nu buikriemen maken, om er de buik van hun volk mee in te snoeren. Maar wij vragen de Chinese arbeiders en boe ren: „Wat hebt u liever, de oorlog, die uw leiders u aanbieden of rijst? En ik denk, dat de Chinese arbeiders dan wel liever rijst zullen hebben". De toestand in China doet men denken aan een artikel, dat Stalin bij ons in 1930 schreef, onder de kop: „Wij duizelen van onze successen". Maar om welke successen ging het toen? Het hoofd duizelde ons inderdaad, maar van de honger". Chroesjtsjef sprak deze striemende woorden op een Russisch-Poolse vriendschapsbij eenkomst in het Krem lin. Hij lanceerde een bijzonder scher pe persoonlijke aanval op Mao Tse Toeng, de leider van de Chinese com munisten, van wie hij zei, dat „hij wormen in zijn hoofd heeft, die daar in kronkelen en draaien". De Russische premier zei voorts: „Als ins achter het programma van de Chinese leiders zouden stellen, zou dat betekenen, dat wij de Franse staat de oor log zouden moeten verklaren om de Franse arbeiders te helpen de macht in handen te krijgen. Maar wie zouden er in die oorlog sterven? De Franse impe rialisten? Nee, de Franse arbeider, een zelfde soort mens als de Russische, de Oekraïnse. de Poolse of de Chinese ar beider. Het zou onjuist zün om zo te handelen". Het mobiliseren van ongeveer 4.000 artsen heeft de Belgische regering alleen maar in nog groter moeilijkheden gebracht, dan vorige week reeds het geval was. Alle geruststellende verklaringen ten spijt, blijkt de chaos steeds groter te worden, nu de artsen niet meer verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken. Dc hooglelarenchefs van de kliniek van de Brusselse universiteit hebben met hun medewerkers al een alarmkreet geslaakt. Zij kunnen niet langer de verantwoordelijkheid voor de patiënten dragen. En zij noemen het gepraat over betere toestanden sinds hetrcgcringsingrijpen illusoir. In Charleroi heeft de socialistische gou- j burton eist, dat eerst de staking wordt verneur een beroep op de stakende art- J opgeheven en dat daarna kan worden sen gedaan, d ewachtdiensten weer tel praat, terwijl de artsen niet aan het we gaan organiseren. Ook in andere plaat-zullen gaan. zolang zij niet weten, wat sen wordt al dan niet tersluiks de hulp uit die onderhandelingen tevoorschijn ingeroepen van plaatselijke afdelingen'kan komen. De gebeurtenissen rondom de om de wachtdiensten en huisbezoeken tel totstandkoming van de nieuwe wet ge- doen functioneren. Als gevolg van het ven naar hun mening daartoe alle i regeringsoptreden begint de situatie zich l leiding. Intussen is het duidelijk, dat in het voordeel van de artsen te ontwik-1 regeling van de artsenk' estie al lang kelen De artsen willen nu (op juridisch mogelijk zou zijn geweest, als de socia- advies) de grondwettigheid van het ko-^ listen zich daar niet zo sterk tegen had- ninklijk besluit van 12 april inzake deden verzet. vordering van reserve-officieren gaan be-| Een deel van d- artsen in Valkenburg strijden bij de Raad van State. Dit zal- fs naar België teruggekeerd om gehoor echter pas gebeuren, als vast zou komen J geven aan het mobilisatiebevel. Een vi te staan, dat er met de regering niet meeri hen. Y. Galloy. penningmeester van te praten is. artsenkamer van Luik-Luxemburg, gaf De mogelijkheid bestaat, dat de recto- een fotograaf een klap. toen deze het res van vier universiteiten als bcmidde-jtrc op de gevoelige plaat wilde vast- laars zullen optreden. De moeilijkheid is leggen. De rijkspolitie werd er bij ge- echter, dat de socialistische minister Le-I haald, die een procesverbaal opmaakte. Afleiden Ook zei hij: ,,Ik kan u zeggen dat, dien het uitbreken van een revolutie slechts van onze wil afhankelijk zou zijn, zou kunnen waarborgen dat het trale partijcomité alles in het werk hebben gesteld om een eind te maken de „wereld van burgers" en d; het geval de rode vlag over de gehele wereld zou hebben gewaaid. Maar wij kunnen ons niet aan fantasieën óverge- Wij moeten handelen als realistisch denkende mensen. Indien een volk nog niet "jP >s voor de opstand, komt er ook geen revolutie. De luide kreten van de Chinese leiders lijken dan ook slechts re volutionair. In feite zün het echter wanhoopskre ten, die worden geslaakt om de aandacht het Chinese volk af te leiden van de werkelijk belangrüke vraagstukken, i-aarmede het te maken heeft, zoals het •erbeteren van de economische toestand n het verheffen van de levensstandaard •an het Chinese volk". Ironisch Hij gaf een ironische beschrijving van de volkscommunes: „Men heeft de Chi- boeren uitgenodigd, zich aan te slui ten bij de communes. Weet u hoe zij dat doen? Als een boer een broek heeft, trekt hij die uit en verbergt hij hem zorgvul- i de hoop, dat de commune hem een nieuwe broek zal geven. Als hij een kip heeft, eet hij die eerst °P en daarna vraagt hij om de communistische kippen. Maar die kippen hebben zij bij de volks communes niet gevonden. In de Sowjetunie hebben wij in de beginperiode van de revolutie ook kip gegeten, aldus Chroesjtsjef, maar later moesten we het bezuren. Ook wij heb ben honger moeten ljjden. omdat wy een grote fout hadden gemaakt. Uitvoerig stond de premier voorts stil bij het ..nog niet geweken oorlogsge vaar". Hij zei: „In het hart van Europa bevindt zich een broeiende vulkaan in de vorm van het Westduitse militarisme". Hij waarschuwde tegen elke poging der Westduitse autoriteiten om de kaart van Europa te veranderen, waarby hij met name de Westduitse grenzen met de Sow- jetzone van Duitsland, Polen en de Sow jetunie noemde. Volgens Chroesjtsjef willen de VS. kernwapens aan de Bondsrepubliek le veren. Hij meent dat het oorlogsgevaar in Europa niet za* zijn geweken, voordat er een Duits vredesverdrag is getekend. De premier liet duidelijk uitkomen, dat een dergelijk verdrag op Russische voor waarden gesloten zou moeten worden. Dit houdt in het erkennen van twee Duitslanden en het instellen van een vrije stad" West-Berlyn, waar de weste lijke mogendheden en de Westduitse re gering niets meer te vertellen zouden hebben. De komende dagen zal in Moskou communistische topconferentie worden gehouden. De communistische leiders uit Hongarije, Boelgarije, Po len, buiten-Mongolië en Tsjechoslowa kije zijn al in de Russische hoofdstad gearriveerd, officieel ter gelegenheid 1 het feit. dat Chroesjtsjef morgen De vice-premier van communistisch hina. Po I Po, heeft 15 april de dele- rtie van de Verenigde Machinefabrie ken onder leiding van ir. M H Damme ontvangen. De Nederlandse zaakgelas tigde was hierbij aanwezig. bezorging 18.00—19.00 uu TTET GAAT, ondanks alle moeilijk- heden, met de woningbouw 'och de goede kant op. Dc laatste gege vens, die minister Bogaers aan de Eerste Kamer heeft verstrekt, leve ren het bewijs, dat zijn aannak re- sul'aten gaat opleveren. Zeker, de weersomstandigheden zijn de afge lopen winter gunstiger geweest dan die van het jaar daarvoor, niaar dat is niet het enige. De woningnood blijft vooralsnog groot en men kan op dit momen' beslist nog niet zeg gen, dat de „operatic" woningbouw" is geslaagd. Overigens blijkt voort durend weer. dat nog veel te weinig gebruik wordt gemaakt van de mo gelijkheden. die de zogenaamde door stroming biedt. Hoeveel duizenden woningen zijn in feite te groot voor de huidige bewoners Er is op dit nunt zelfs geen schatting te maken. Maar dat grote aantallen huizen ..onderbezet" zijn, staat vast. In het akkoord van Wassenaar staat onder meer. dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de huidige woningvoorraad, naar de bezettings graad e.d. Zo'n onderzoek vereist enorm veel voorbereiding, maar het lijkt toch zaak het niet op de lange baan te schuiven. De resultaten van dit onderzoek zouden wel eens ver rassende resultaten kunnen opleve ren. Wij staan zeer bepaald nie* on het standpunt, dat men in Nederland moet komen tot een algemene her verdeling van de woonruimte. Maar dat, op basis van vriiwilligheid, ve len in alle redelijkheid kunnen wor den overtuigd van de wenselijkheid een andere, meer aan hun oms'andig- heden aangepaste woonruimte te be trekken. is naar ons oordeel een zaak, waaraan niet getwijfeld behoeft te worden. "jVIEMAND zal kunnen tegenspre ken, dat minister Bogaers een dynamisch beleid voer\ Als bliikt, dat bepaalde regelingen of richt lijnen verstarrend werken, verandert deze minister de richtlijnen of komt met geheel nieuwe. De cijfers, die liij produceert over de zogenaamde 14.000-woningen en dc vrijetijds- woningen maken toch wel indruk. Hier is een typisch voorbeeld van wat officieel wordt genoemd „de ac tivering van potentieel aanwezige bouwcapaciteit". Een ander voorbeeld daarvan is de nieuwe verdelings methodiek, waarbii het beleid van toewijzing is afgestemd op de aan wezige capaciteits- en produktiemo- gclijkheden. Hier liggen vooral voor dc niet-verstedelijkte gebieden in ons land zeker mogelijkheden. Er kan dan, zoals de minister het noemt, in „bouwstromen" worden gebouwd. De voordelen daarvan zijn duidelijk: alle beschikbare krachten kunnen ononderbroken in ac'ie blijven, men kan van het ene bouwwerk direct on het volgende bouwwerk overscha kelen. TJ^EN opmerking over de toepassing van de nieuwste c.a.o. in de bouw kan moeilijk achterwege bliiven. Uit de j'-ngste berichten blijkt, dat beide Dar'iien zich in het algemeen uitste kend aan de bepalingen van die c.a.o. houden. In Amsterdam schijnen uit zonderingen op deze regel te ziin. Als dat zo Is. mogen wij honen, dat ze tot Amsterdam benerkt blijven en dat men ook daar zich als eerlijke en verstandige mensen houd' aan wat afgesproken is Niemand is er bij gebaat, dat wij weer dezelfde weg op zouden gaan als voorheen. Rust in de bouw bevordert niet al leen de produktie, maar ook en dat is minstens zo belangrijk de goede verhoudingen op het werk. Proces - kolonel Wennerström i nr=t (■O'lilaOMOII ll« Official dealer Leiden e.o. De „Nederlandse dr. X". wiens naam in het te Stockholm gevoerde spiona- ge-proces tegen dc Zweedse kolonel Wennerström herhaaldelijk is ge noemd, blijkt een Duitser te zijn. Hij heet, of heette. Gustav Prey, werd in het voormalige Danzig geboren en deed voor de oorlog aan wapensmok kel. In de oorlog woonde hij in Den Haag> waar hij geruime tijd inkoper voor de Wehrmacht was. Volgens de Zweedse bronnen bevindt Gustav Prey zich momenteel in Zwit serland. Hij zou contactman tussen de Russen en Wennerström zyn geweest. De laatste zou hem op verschillende A LAN SHEPARD, de eerste Amerikaan die een vlucht door de ruimte heeft gemaakt, lijdt aan „labyrinthitis", een kwaal waaraan ook zijn collega John Glenn lijdt, aldus de diagnose van dr. Charles Berry, die verbonden is aan het centrum voor de ruimtevaart te Houston, Te'xas. Dr. Berry is echter van mening dat dit feit geen verband houdt met hun ruimtereizen. Hij ver klaarde dat de ziekte van kolonel Glenn werd veroorzaakt door een val. waarbij de astronaut zijn hoofd stootte. De ruimtevaart-arts zei voorts dat Shepard d« eerste symptomen van zijn kwaal in juni had opgemerkt Shepard kreeg 'oen aanvallen van duizeligheid en werd enigszins hardhorend, aldus dr. Berry. „We dachten in oktober dat hij weer helemaal beter was, maar vier wi geleden klaagde hij weer over duizeligheid", zo verklaarde de arts. Ilij echter niet van mening dat dc plotselinge versnelling en het inademen zuivere üuurstof die samenhangen met ruimtevaarten iets met de kwaal te maken hadden. plaatsen in Europa hebben ontmoet voor het doorgeven van militaire informaties. Als zoveel mensen van zijn slag zou Prey in de oorlogsjaren van twee wal letjes hebben gegeten. Aan de ene kant zou hij het Duitse leger van vitale ma terialen hebben voorzien, aan de an dere kant zou hü Joden hebben gehol pen. Op 't laatst van de oorlog zou Gustav Prey een oproep voor dienstneming in het Duitse leger hebben gekregen. Hij voelde hier weinig voor en zou zijn on dergedoken. Hij werd echter gegrepen en zou in een strafkamp terecht zijn ge komen. De voormalige Politieke opsporings dienst zou enige bemoeienis met hem hebben gehad. Tot een veroordeling is het echter niet gekomen, omdat Prey zich op zijn anti-Duitse daden kon be roepen. Hij werd dan ook over de grens gezet, waarna men in Nederland nooit meer van hem heeft Moeder en zoon verongelukt Mevrouw A Stevens-Störzer en haar achttienjarige zoon uit Budel zijn gis teravond om het leven gekomen, toen hun auto op de niet-beveiligde overweg in Weert werd gegrepen door een lege personentrein. De vrouw werd uit de auto geslingerd, zü was op slag dood. Zij laat een man en nog zeven kinderen na. De auto werd volkomen vernield. Het treinverkeer on dervond drie kwartier vertraging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1