UILTJE Friese Zeegat nog deze week „schoongeveegd" Rechtbank kiest partij voor consumentenblad Horeca oefent kritiek uit op prijsbeleid Caro van Eyck in tragedie van een vrouwenleven Directeur van Hoogovens gehuldigd 11 DONDERDAG 16 APRIL 1964 VOLKSWAGEN TEGEN D.M. Artikel wordt niet herroepen De Westduitse Volks wagenfabriek heeft gisteren haar tweede gerechte lijke actie tegen het Duitse consu mentenorgaan D.M.. dat de Volks wagen 1500 onbetrouwbaar had ge noemd en het publiek had afgeraden deze wagen te kopen, verloren. De burgerlijke kamer van de rechtbank in Hannover verwierp het verzoek van de fabriek om het blad tussen tijds te bevelen de vernederende in houd van het artikel over de proe ven met de wagen te herroepen. DM had een aantal ernstige mecha nische fouten opgesomd, die tijdens proefnemingen tussen oktober 1963 en januari van dit jaar zouden zijn gecon stateerd. Het consumentenblad behoeft de streden bewerincen niet te herroepen doch mag ze evenmin herhalen. De els om de beweringen te herroepen kan, naar het oordeel van de kamer, niet In de beslissing in kort geding worden betrokken, omdat daarmee vooruit zou worden gelopen op de uitslag van het nog te voeren proces. De automobielfa- Unieke vinding op verpakkingsbeurs: „plastic papier" In de Amsterdamse RAI wordt van 14 tot 21 april de verpak kingsbeurs Macropak gehouden, waar Plastic Packing N.V. te 'laarlem is verschenen met ge schuimd pólyetheen, een unieke Nederlandse vinding, die nog zo nieuw is, dat nog niet eens be kend is wat men er allemaal mee kan doen. Het is een papier achtige plastic, die naar voor lopige proeven uitwezen in meer kleuren bedrukbaar is. zo wel in offset, boekdruk, diepdruk als zeefdruk. Het zou kunnen dienen als „watervast verpakkingsmate riaal; verder zou het bruikbaar kunnen zijn als o.a. eenmalige tafellakens in restaurants, stof omslagen voor boeken, place mats, onderzetters voor glazen, afwasbaar kastpapier, werkhand, schoenen voor eenmalig gebruik en verpakking (bijvoorbeeld zak jes) voor tal van artikelen. Er worden thans ook proeven genomen met geschuimd poly- theen met de structuur van o.m. golfkarton, dat bijvoorbeeld uit stekend dienst zou kunnen doen als inlegv er pakking voor kwets baar fruit, als beschuit-, koek jes-, bonbons-, parfum- en drankverpakking en taartranden. 's Middags lagere temperaturen ZUIDOOSTELIJKE WINDEN voer- den vandaag tamelijk warme kontinentale lucht aan. De zuidooste lijke luchtstroming was aanwezig tussen een hogedrukgebied boven oost-Europa en een lagedrukgebied boven het oostelijke deel van de oce aan en de Britse eilanden. Dit lage drukgebied heeft in de afgelopen dagen zijn invloed voortdurend in oostelijke richting uitgebreid. Het is waarschijnlijk dat het lagedrukgebied in de komende 30 uur een weeromslag in Nederland zal beioerkstelligen, waarbij de temperaturen morgen overdag tengevolge van een ruiming van de wind naar zuid tot zuidwest op een lager niveau komen. Ook zul len er enkele regen-of onweersbuien voorkomen. ZON EN MAAN Vrijdag 17 april: zon op 5.39, onder 19.41; maan op 9.01, onder 1.04. Zondag 19 april: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN briek werd veroordeeld tot de kosten van het geding De rechtbank leverde scheme kritiek op de testmethodes van D.M. Welisw moet worden toegegeven dat een cor mentenblad tegenover de reclame i een bedrijf drastische testmethodes moet stellen. De automobielfabriek had echter bewezen da t de proef met de „V.W. 1500s' niet objectief zou ziin uitgevoerd er daardoor een wederrechtelijke ingreep in de uitvoering van haar bedrijf was geworden. - De gevolmachtigde van de automobiel fabriek. dr. Josef Augstein. deelde mee dat zijn cliënte tegen de uitsDraak van gisteren in beroep zal gaan. Ook DM. zal tegen de uitspraak be roep aantekenen, zo deelde D.M.-uitgever Waldemar Schweitzer od een perscon ferentie in Stuttgart mee. ..Wij kunnen met de kritiek die de rechtbank op onz< testmethode heeft, niets beginnen", zc hij. Naar zijn oordeel had de recta le het scheppen van een voorlopige vredestoestand in een proces van zulk draagwijdte niet mogen koppelen kritiek op de beproevingsmethodes het tijdschrift. Indien het oordeel de kamer juist is. moeten drie test chauffeurs van D.M. wegens meineed voor de rechter verschijnen, zo zei hij. De voorzitter van het bedrijfschap Horeca, de heer A W. Mark, heeft gisteren tijdens een bestuursvergade ring van het bedrijfschap in Rotterdam kritiek uitgeoefend op de wijze w op de Nederlandse regering het prijs- stabilisatiebeleid met betrekking tot de Horeca-bedrijven uitvoert. De heer Merk was van mening dat door dit wat hij noemde, „stringente" beleid een constant offer van het bedrijfs leven wordt gevraagd, hetgeen vol gens hem niet zonder gevolgen kan blijven. De heer Merk zei het te betreuren dat slechts rekening is gehouden met de tot 1 januari 1964 opgetreden externe kos tenstijgingen en de per die datum door gevoerde loonsverhoging van 5 procent. Met de door het bedrijfschap naar aren gebrachte wens om in het prijs- jrhogingspercentage ook een schatting te verwerken van nadien nog plaats vin dende kostenstijgingen en de loonsver hoging per 1 april jL, is het ministerie niet akkoord gegaan. De voorzitter deelde mee dat zal wi den nagegaan hoe groot de invloed de inmiddels opgetreden kosten- loonstij gingen. Indien hierover exacte cijfers bekend zyn zal met het ministerie overleg worden gepleegd over een als nog door te voeren prijsverhoging. Hij drong er bij het ministerie op aan bij eventueel nog te voeren onderhandelin- over prijsverhogingen een minder star standpunt in te nemen. ANWB-prijzen 1964 De A.N.W.B.-prijzen voor opvallend goede Nederlandse publicistische presta tie ter stimulering van het toerisme zijn dit jaar toegekend aan de. auteurs Alfred Kossmann en Leonard Huizinga, resp. oor het boek ..Reislust" en de uitgave .Shell .loogtewijzer", aan de fotograaf Cas Oorthuys voor zijn fotoboek .Am sterdam onze hoofdstad", en aan de ci neast Hattum Honing voor zijn film „Zei len". Donderdag 28 mei zal de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Toeristen- ANWB. ir. F. H. van der Linde van Spankhuizen in hotel „Wittebrug" in Den Haag de prijzen uitreiken die bestaan uit speciale penning en een bedrag van 1.000,— De ANWB-prijs is in 1958 ingesteld en dat jaai voor het eerst uitgereikt ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. De 76-jarige weduwe P. M. Wein- holt-Hulscher uit de Govert Flinckstraat te Amsterdam is dood in haar woning aangetroffen De vrouw bleek door gas- verstikking tengevolge van een verstopte leiding in het gasfornuis om het leven te zijn gekomen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I Temper. 1 Station Weerj- ij d, j,l U a«i s" Ss 4S s« "s 81 SS Zï jesteldli. Vlissingen zw. be\ Eelde gh. bev De Bilt zw. bev Twente 1. bev Eindhoven zw. bev Zd.-Limb. h. bev Helsinki mi; Stockh. h. bev Oslo mii Kopenhagen h. bev Aberdeen zw. bev Londen rege ghl. bev li. bew windstil 19 9 windstil 22 10 Begin eens met Uiltje d'Or, de lichte senorita in het handige, rode blikje. 10 stuks senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct Commentaar hart ophalen aan een fikse halve fi nale om de Europa-cup in Dortmund gespeeld en in onze huiskamers ge bracht bij fraai beeld en Nederlands commentaar, dat af en toe net zo hard als de forse schoten op het veld in de microfoon knalde. Van geheel andere allure was direct daarna de film van E. van Moerkerken „Blieven van een dichter" Henry James schreef in de VPRO op IJsland gemaakt, novelle, die hij „The Aspern Pa- Een uitstekende, informatieve doen mentaire, zonder opsmuk maar beel dend en sfeervol. Een tegenstelling met dit knappe stuk een verdoen en vroegtijdig oud wordt in het doffe bestaan van gezelschapsdame bejaarde dame. die met het le- je werk, vormde de reportage die grave dit verhaal en maakte er Bouke Poelstra meebracht va reisje door Oost-DuitslandWij pers" noemde. Zeventig jaar later ven heeft afgedaan en nog slechts be- in 1958, ontdekte de befaamde staat in een schijnwereld van herinnc- Engelse acteur Michael Red- ri"«e" aa" UJden' grote schok aan dit kleurloze leven voor een ogenblik het wankele een veel langer toneelstuk van. evenwicht ontneemt, stort het kaarten- rna' Kort geleden heeft de Britse huis van ogenschijnlijke rust en tevre- VJS schrijver John O'Toole naar dit denheid ineen en breken de spannln- «a.. .jsut- i i gen los m onverantwoorde gevoelens en bij deze beperking toneelstuk een televisiespel ge- daden beter na kunnen schreven, dat de Nederlandse Else Merkwaardig is dat het oorspronke- televisieprogramma Wout op haar beurt vertaalde, lijke verhaal vrij vaag. zij het met grote Mikpr* kreaen vu waarbij het „Brieven "n dichter" noemde. hem dat het had mogen filmen en gezien de resul taten welke men bereikte, had met laten er alsnog een van te maken. De kijkers kregen voornamelijk schrijnende herinnerin gen uit het voormalige concentratie kamp Buchenwald te zien en dit be antwoorde niet aan de titel van de do cumentaire „Tussen Elbe en Oder". een artisticiteit en psychologisch inzicht werd geschetst terwijl het televisiespel van vanavond de kijkers een afgeronde Als nu de KRO vanavond dit spel op tragedie voorzet, waarbij weinig te ra- het scherm brengt, zal het u duidelijk den blijft, zijn. dat u een niet al te innige medische rubriek als ons aller toege wijde huisarts bij het praten met p tiënten en kijkers over rugklachten. Wie de filmvoorstelling op het twee- ge^^d'd<»r de net prefereerde, boven voetbal en VPRO-programma, kreeg een boeiend filmpje over het leven van de berg- forellen te zien en daarna de beklem mende speelfilm „Afspraak voortreffelijke Franse stellen, Laatste hoop Het wordt al gauw duidelijk, dat Tina liet haar levensgeluk heeft gevonden 5ij haar tante (of is de oude Juliana fHP.neer dan een tante van haar?) die in De voornaamste rollen worden vertolkt bet enorm grote Venetiaanse paleis af- door de hoogbejaarde Jacqueline Rooy- gezonderd van de wereld haar laatste aards-Sanberg. die de meer dan hon- levensjaren slijt, niet meer rijk, niet derdjarige Juiiana_Bordereus zal voor- meer gevierd en bemind, maar nog al- min krijgt u een boeiend stuk, dat vijl kwartier duurt, voorgezet. het voornaamste is: het wordt keur van tonelisten. i Eyck (draagster Marie Octo- de Bouwmeesterring) als de gezel- harde realiteit fijntjes schapsdame-nicht Tina Bordereau. Jan keer ;n haar vergeeld bestaan: de le- ro- Retèl als de schrijver Henry Jarvis en vendige gentleman uit Londen bezoekt het Annie Langenaken als de dienstbode de oude dame. want hij zoekt als bio- kan Assunta. graat naar de liefdesbrieven die de Een rolbezetting dus, die het aller- lan£, overleden, beroemde dichter As- beste doet verwachten voor een stuk pern eenmaal schreef aan zijn Engelse boeiend speL vriendin Maar wat over het verhaal zelf? De Hii weet nu. dat het de oude Juliana oorspronkelijke schrijver Henry James Bordereau is. die deze brieven bezit, maar ze tevens bewaakt als de schoon ste herinnering die zij heeft overgehou den. Jarvis echter wil en zal de brie ven. hoe dan ook. in handen krijgen. Is het wonder, dat hij al zijn trucs uit. speelt en de wankelmoedige en sterk- gefrustreerde Tina vleit en bepraat, op- tijds- dat zij voor hem de brieven aan Juliana werd gemengd met een vleugje mantiek en waarvan men allee dramatische slot aanvechtbaar stellen. Willem van Capellen vijfenzeventig jaar De hoorspelacteur Willem van Capel len wordt maandag 75 jaar. Hoewel ge pensioneerd. heeft hij ook de laatste geeft e enkele hoorspelen geregis- de typische sfeer «ju WB oc— beeld aan. De gebeurtenissen spelen zal ontfutselen? seerd (waaronder De ingebeelde ziele te zich af op de kentering van twee tijd- Tina OD haar beurt schrikt wel terug van Molière). Ook „De zes Falk en", de perken: het streng-yictoriaanse en het voor z0*n onedelmoedige daad. maar zij serie hoorspelen voor de jeugd, komt destijds moderne bjj de nadering van 2jet tevens i„ de door haar zeer be. onder zijn regie voor de microfoon. de eeuwwisseling. Dit brengt hy voor- wonderde jarvjs haar laatste hoop op wilS^L-n Ca nellen viert ziin 75ste namely k tot uiting door Henry Janris een nieuw ,even; zjj kriiet hetn lief en laten binnendringen in het kwijnen- is len sIottc lot alles bereid om hem aan wereldje van de heel-oude Juliana zich te hinden.,. J ififi Maar wat zü denkt en doet, als zij Willem van Capellen viert zijn 75ste verjaardig woensdagavond 22 april voor de microfoon met „Brand in de jonge Jan", een monologenspel in een bedrijf door Herman Heyermans, waar in de acht creaties, alle vertolkt worden door Willem van Capellen. Willem van Capellen ontleent zijn grootste bekendheid aan de creatie van „Ome Keesje", de eigenwijze pige luisterdichtheid heeft gehad. Bordereau in een nog Victoriaans Ve netië, de grandeur van de „moderne" Engelse wereld met zich meevoerende. Kaartenhuis wenieven wiiien scnuaeren: <umc, thuisloze meisje, dat haar jeugd moet Relaties van de Hoogovens in IJmui- den uit binnen- en buitenland, waren gisermlddag in groten getale aanwezig in het Amstelhotel te Amsterdam, om de heer P. R. Bentz van den Berg de hand te drukken wegens het feit, dat hij veer tig jaar in dienst is van de Kon. Ned. hoogovens en staalfabrieken NV. Sinds 1946 is de heer Van den Berg directeur van dit bedrijf, en sinds de oprichting in 1950 tevens directeur van Breedband NV. Uit alle gelederen van het bedrijfsle- en waren representanten opgekomen n de jubilaris te complimenteren. Zo groot was de belangstelling, dat volg nummers werden uitgereikt om opstop pingen te voorkomen en de bezoekers het langdurig wachten in lange rijen te Kostbare boekwerken, antiquiteiten, kunstvoorwerpen en bloemstukken sier den de geschenktafel, waarop bovendien indrukwekkende stapels gelukwens- telegrammen en brieven waren gedepo- De Centrale Nuclearire des Ardennes, die nabij Chooz bij de Belgisch-Franse grens volgens een ontwerp van Westing- house een atoomcentrale bouwt, heeft Dikkers en Co. te Hengelo toegezegd opdracht tot levering van afsluiters ruim een miljoen gulden te herha len. Klaas sei: Het worclt nu wel eens tijd yANDAAG OF morgen, iral vnnr hot find van ieder ge- het eind van deze week. zal luitenant-ter-zee 2e klasse O. C. J. A. Zoethout zijn commandant mijnen- dienst kunnen melden dat hij de „Ope ratie Friese Zeegat" tot een goed eind heeft gebracht. Ltz Zoethout is com mandant van het ondiepwatermijnen- vegers-squadron 205 van de marine. De vier onder zijn bevel staande oor logsbodems zijn aan het begin van deze maand met de „Operatie Friese Zee gat" begonnen, dat wil zeggen dat ze ten noordoosten van Ameland een nieuwe vaarweg zijn gaan vegen vanuit de Lauwerszee naar de „Kalverstraat van de Noordzee" „Kalverstraat van de Noordzee" is de bijnaam van de E.(Elbe) T. (Texel)-route, en door het internationale scheepvaart- erkeer druk bevaren „waterweg". De ileuwe vaarweg die de vier bodems bezig zijn mijnenvrij te maken is in de loop van de laatste jaren ontstaan door het verlopen van de wadden en banken on de Wierumer gronden. Ze is door de Zeewater maakte oorlogstuig onschadelijk marinemensen met bekwame spoed Noord-West Gat genoemd. De scheepvaart die nu nog gebruik maakt van het steeds verder dichtslibbende plaatgat zal. zodra er door het loodswezen een betonning is aangebracht, gebruik van kunnen maken. „Klaas" Kapitein-ter-zee J. B. Kennema. direc teur van het eerste en tweede district van het loodswezen gaf ons de reden voor het vegen van het Noord-West Gat: „Klaas zei: kolonel d'r moet nu maar eens ge veegd worden". Klaas is Klaas Toxopeus. de schipper van de reddingboot Insu- linde, die in Oostmahorn op station ligt Maar hoewel men bij de marine grote 31 Maar schipper Visser had hem gezegd, dat hij daar niet van hield. Het mocht dan waar zyn, >r dieven met dieven gevangen werden, maar hij deed er niet aan mee en verwachtte ook, dat zijn ondergeschikten het niet zouden doen. Hij had het nog wrevelig, streng en onomwon den gezegd, maar maakte het weer goed door eraan toe te voegen: ,Ons werk is veel te mooi om er een smerig zaakje van te maken, Wim! Je zou het nu mis siën nog niet zeggen, maar als je zo lang in dienst bent als ik, zie je het misschien ook in: mooi werk is het, kan het tenminste zyn, maar je moet het zelf mooi maken." En dat was het niet als er allerlei vuiligheid, verraad, achterbaksheid bij kwam. Iedereen in het dorp. waarschijnlijk langs de hele waddc-nkust, wist ook wel, dat men met zo iets niet bij schipper Visser moest komen. Toch waren er altijd nog wel eens enkelen die het probeerden. En dat verbaasde ham dan niet. Hoe kon het ook an ders? Er was haat, er was afgunst onder de mensen. Er waren wel enkelen die een mede mens in de gevangenis zouden helpen. En waar om? Alleen omdat het die medemens misschien een beetje beter ging dan anderen. Maar het verbaasde hem wel dat Rooie Tjeerd, toen hij met dat verpleegstertje bij hem kwam, vroeg of het hem niet wat waard was om Piebe Lap eindelijk eens te pakken te krijgen. Hij ontkende het niet, schipper Visser. Hij kwam er rond voor uit: „Hij zou me heel wat waard zijn zelfs en dat weet jij ook wel, Tjeerd!" Maar hij ging er "ïver niet op in. Hij had zich afgevraagd wat Rooie Tjeerd kwam doen en waarom hij dat verpleegstertje meegebracht had. „Of.eh.zijn jullie op pad om een stuk of wat mensen uit te nodigen voor een bruiloft?" Ina keek hem aan en lachte. Rooie Tjeerd zei: „We zijn niet op pad om een stuk of wat mensen uit te nodigen. Ik had het over Piebe Lap en of het je niet wat waard zou zijn hem te pakken te krijgen." Het was nog vroeg op de avond, 't Was eigen lijk net zo'n beetje tussen licht en donker, toen door KLAAS VAN DER GEEST ze kwamen. Tjeerd en Ina. Jaap Vissers vrouw was in de keuken bezig brood klaar te maken. Kinderen had ze niet. Vanuit de keuken had ze geroepen, dat haar man maar zolang met Rooie Tjeerd in de voorkamer moest gaan zitten ze had niet gemerkt, dat Ina er ook was maar hij had gezegd: „We kunnen in de huiskamer ook wel een plaatsje vinden en daar brandt de kachel ten minste." Ze zaten rondom die kachel. Schipper Visser had een schemerlamp aangestoken. Ina, die nog niet veel gezegd had, nam hem eens goed op. Het was de eerste keer, dat ze hem van dicht bij zag. Ze vond, dat hy een aardig gezicht had. nogal paffig, een bertje rood, maar heel vriendelijk. De ietwat eigenzinnige en aanmati gende trek was niet hinderlijk, maar gaf er iets jorwnsachtig aan. Hij had een kleine neus, te klein. Zijn wenkbrauwen waren zo blond, dat het bijna leek alsof hij er geen had. Zijn ogen waren lichtblauw, haast flets. Hij zei, dat de mooiste dag van zijn leven zou zijn de dag dat hij Piebe te pakken kreeg. „Ik zal je de gelegenheid geven," zei Rooie Tjeerd. „En ik wil er graag bij zijn ook." Schipper Visser vergat dat verpleegstertje. Hij keek Tjeerd aan. En het duurde nogal even, eer hij iets zei. Het was een van de weinige keren dat Tjeerd zich ergens slecht op zijn ge mak voelde. Hij stond juist op het punt zelf weer iets te zeggen, toen schipper Visser be- gon: „Nu moet je me toch eens vertellen,Tjeerd. Hij kon zich moeilijk voorstellen, dat Rooie Tjeerd uit haat of afgunst mee zou werken om Piebe Lap de gevangenis in te draaien. Dat was ook maar heel even in hem opgekomen. Heel even had hij zelfs gedacht: „Zou Frouwk hier achter zitten. Tjeerd kwam nog wel eens bij haar, hoewel ik er de laatste tijd nooit meer iets van vernomen heb." En dan was die verpleegster er toch ook. Op de een of andere manier moest zij er toch iets mee te maken hebben. „Nu moet je me toch eens vertellen „Het is om Jakob Thomsen, Visser," zei Ina. Schipper Visser wendde zich Vaar haar toe. Het was meer haar stem die hem trof dan wat ze zei. Maar toen was het hem meteen ook duidelijk. „Om Jakob Thomsen. zo. .ja. Hij vroeg zich af: „Wat is er tussen Rooie Tjeerd en dit meis je?" En hij meesmuilde even. Dadelijk had hij ech ter ook zijn gedachten weer bij de zaak. „Ja, dat is een ellendige boel. Jakob Thomsen zou wijzer moeten zijn." „Dat is hij niet. en had jij dat dan van hem verwacht?" vroeg Tjeerd. „Nou nee misschien niet! Maar als wij Piebe te pakken krijgen, hebben we hem ook. Het is zijn botter die is hij kwijt. „Misschien weet ik er iets op," zei Tjeerd. Hij voelde zich ook verplicht, tegenover zich zelf dan, om te zeggen: „Ik zou me er niet mee bemoeid hebben. Visser. de hele zaak kan me geen klap schelen." „Hij doet het voor Marthe," viel Ina hem in de rede. In haar stem klonk toen een moei zaam ingehouden lach. „Voor Marthe?" viel Tjeerd uit. „Nee, ik doe het voor jou.... omdat jij niet ophoudt met zaniken!" „O, dat vind ik fijn," zei ze, een beetje pla gend. Rooie Tjeerd wreef met zijn sterke linker hand over het stompje van zijn rechterpols. De vrouw van schipper Visser, die even bij de kachel was gaan staan, glimlachte tegen haar, heel vertrouwelijk, zoals vrouwen onder elkaar dat kunnen. (Wordt vervolgd) waarde toekent aan het oordeel van Klaas Toxopeus. is diens ..bevel" om de „Operatie Friese Zeegat" te beginnen uiteraard niet de enige reden geweest Behalve schipper Toxopeus' oordeel dat het tijd werd om te gaan vegen, had men bij de marine sinds enige tijd verzoeken liggen van de dienst Lauwerszeewerken en van de Zoutkamper Visserijvereniging. Dit alles bijeen deed de mijnendienst van de Kon. Marine besluiten squadron 205 in actie te laten komen. Zo zijn Hr. Ms. Chiimpff, Hr. Ms. La- comblé, Hr. Ms. Van Hamel en Hr. Ms. Van Moppes een goede week geleden uit gevaren naar wat de Engelsen noemen het „miners paradise". In de werkhaven van de dienst Lauwerszeewerken in Oost mahorn vonden ze een tijdelijke thuis haven. Een haven van waar ze 's-ochtends voor zeven uur al uitvoeren om tot na zonsondergang het veegtuig tc slepen door het in breedte van 300 tot 900 de Noord-West Gat. Geen explosie Tot dusverre heeft men van geen van de vier oorlogsbodems die enorme water zuil waargenomen die duidt op het sprin gen van een mijn. Dat neemt niet weg dat er in het Noord-West Gat heel wat van dat oorlogstuig moet liggen. Ze sprin gen niet meer, zo neemt de marine aan, omdat in de loop van de jaren het zee water er zo op in gewerkt heeft dat ze onschadelijk zijn geworden. Overigens: de marine wil zekerheid. Vandaar dat de vier mijnenvegers veegslag na veegslag ge maakt hebben om de scheepvaart straks de verzekering ie kunnen geven dat het gebied werkelijk veilig ts. Veiligheid Het vegen gebeurt, zo hebben we aan boord van de onder commando van l.t.z. W. F. Brunsmann staande Lacomblé kunnen zien, met een akoestisch en mag netisch veegtuig. Dat bestaat uit honder den meters lange kabel waardoorheen zeer sterke elektrische stromen gestuurd worden door een speciaal hiervoor ver vaardigde generator. De elektrische stro men wekken een magnetisch veld op dat magnetische mijnen tot detonatie brengt Aan het tuig is verder een apparaat ver bonden dat het versterkte geluid van een scheepsschroef maakt. Daarmee brengt jmen de akoestische mijn tot explosie. Om tc voorkomen dat de oorlogsbodems zelf het slachtoffer worden van de vijan delijke wapens die ze bestrijden zyn alle mogelijke voorzorgen genomen. De sche pen zijn gebouwd van hout en anti-mag netisch staal. De stalen helmen van de bemanning en zelfs vorker en lepels van metaal hebben een eigen magnetisch afgeschermde plaats. Het veegtuig be vindt zich verder op ongeveer zeshonderd meter afstand achter de schepen om deze te vrijwaren van explosies. tot de conclusie komt dat Henry Jarvis zijn zinnen niet op héér, maar uitslui tend op de felbegeerde oude liefdes- blieven heeft gezet, laat het stuk u zien. daarop lopen wij nog niet vooruit Caro van Eyck. de grote kleine ac trice, die een van de meest gevierde vrouwen van het Nederlandse toneel is. heeft verklaard „heel gelukkig te zijn, deze rol van Tina nog; eens voor de televisie te mogen spelen". Zij speelde in het seizoen 1961 „Brie ven van een dichter" meer dan 80 maal in de Nederlandse schouwburgen. Zelf Nog enkele woorden over de figuur van de schrijver: Henry James werd in 1843 in New York geboren. Het gezin James verhuisde al spoedig naar Enge land, waar Henry opgroeide en studeer de en sdhreef. Hij werd later gena turaliseerd en overleed in 1916 te Lon- De Britse acteur Michael Redgrave, die in 1958 het toneelstuk schreef naar de novelle van James, creëerde de rol van Jarvis voor zichzelf en voegde zo veel toe aan de uitwerking van het ge geven, dat veel van de fijne sfeer van het verhaal verdronk in uitweidingen. Voor het televisiespel schrapte O'Toole weer heel veel van deze opsmuk en wat er nu overbleef, wordt u vanavond geboden. vanavond Hilversum I, 402 m. 19.00 Nws en weer- praatje 19.10 Ou dc man af, praatje 19.15 Geestelijke liederen 19.30 Radiokrant 19.50 Lichte gram 20.10 Avontuur met het woord klankbeeld over het bijbelgebruik in Ne- oude-, klassieke- e Nws 22.40 Avondc MÊBÊÊB besprekinge 23.00 Rondom^het kind: peda- l II. 298 para cangsolisten 20. 19.05 Sportparade DO V d kinderen Dansorkest en Nws 20 05 Rdio Filhar- sicke muziek 21.05 Het eenzame hart, ho spel 22.30 Nws en mededelingen 22.40 tualiteiten met reportage Koninklijk i zoek aan Mexico 23.10 Nieuwe gram 2c —24.00 Nws. vanavond NTS: 20-00 Joi documentair programma 20. TV-spol 22 1)11 I Programma voor morgen Nws 8.15 Lichte gram 8.35 Mandoline-or kest (gr) 8.45 Klanken uit Zuld-Duitsland (gr) 9.00 V d zieken 9.35 Waterstanden 9 40 Moderne gram 10.30 Morgendienst 11 00 Klass pianomuziek (gr) 11.15 Voor oudere luisteraars 12.00 Oud worden - jong blij ven: muzikale herinneringen 12.30 Mcdcd ten behoeve van land- cn tuinbouw 12.33 Licht orkest en zangsolist 12.53 Gram, eventueel actualiteiten 1300 Nws 13.15 Licht instrumentaal kwartet 13.35 Mora visch onderwijzerskoor (gr) 13.45 Lichte gram 14.05 Schoölrdio 14.25 Lichte gram 5.15 V d vrouw 16.15 Duizend sc bariton cn piano 17.00 Voc dichten 17 20 Moderne pianomuziek (gr) Licht koor met ritmische begeleiding Halte: een pro- —.50 18.00 At gramma om even bi] stil Regeringsuitzendink: Bescherming Bcvol- (7.30 Van c.. pagina, praatje) 8.00 Nws en socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8.50 Gvm v d vrouw 9.00 Lichte gram VPRO: 9 40 Mor genwijding. VARA: 10.00 Schoolradio 10 20 Sm piano: |f hoeve van land- en tuinbouw 12.33 Lichte muziek. AVRO: 13.00 Nws 13.15 Medede lingen. eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Lichte orkestmuziek 14.00 Harp recital 14.20 Bij de tijd en bij de thee: gevar programma. VPRO: 16.00 Ver jaardagskalender van dc llcht(er)c muziek 16.30 Inzicht en Uitzicht, een halfuur voor wie tijd heeft om te luisteren 17.00 V d Jeugd 17.30 Ronduit, blikopenci

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11