Nieuwe leidse Courant ARTSEN GEMOBILISEERD Bestuurbaar ruimteschip gelanceerd Dienstplicht moet 7 staking breken Grootse ontvangst Koninklijk paar op Schiphol Regeringsdelegatie liep boos de zaal uit Generaal Branco nieuwe president Brazilië Meisje stal f 40.000 voor zoon van baas Generaal Grivas naar Makarios' troepen? Ruim honderd doden bij scheepsbrand Maandag 13 april 1964, 45ste jaargang r Later meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig maar later toene mende bewolking. Aan de kast hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, overwegend zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD (Zie voorts pagina 7) Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendie A LLE Belgische artsen die reserve-officier zijn of in een ziekenhuis wer- ken, werden gisteren door de regering te Brussel gemobiliseerd of „gevorderd". Deze maatregel werd voeg in de ochtend genomen, nadat het oveleg met de leiders van de artsenstaking was mislukt. Blijkbaar had de regering op het mislukken van de besprekingen gerekend, want in minder dan geen tijd was een extra Staatscourant gedrukt en werden de mobili satiebevelen aan de betrokken artsen verzonden. Opvallend is ook. dat het gesprei door de regeringsdelagtie werd af gebroken. Volgens dr. Wynen, d( voornaamste vertegenwoordiger van de artsen, liepen de ministers zaal uit onder het roepen van kreten als „moordenaars, schoften, u zult ervoor betalen". Voorzover thans kan worden beoor deeld, heeft een groot aantal artsen gevolg gegeven aan de oproep. Aan gezien de gemobiliseerde artsen zich niet onmiddellijk behoeven te melden en zij zelfs pas na veertien dagen als deserteurs beschouwd kunnen worden, moet echter worden verwacht, dat lang niet alle 3G00 artsen die rest officier zijn. zich zullen melden. Zij kunnen nog even de kat uit de boom kijken. De stakingsleiding houdt dan ook voet bij stuk. Zy beweert, dat de regering het de artsen onmogelijk heeft gemaakt, een compromis te onderhandelen inzake Dr. André Wijnen, stakingsleider van de Belgische artsen, heeft be kend gemaakt dat de onderhan delingen met de regering geen enkel resultaat hebben gehad. Nu de regering de artsen echter „onder de tnapenen" heeft geroe pen, lijkt het veel meer een kracht meting te worden tussen artsen en regering. Mechelse artsen aan het werk De artsen in Mechelen hebben besloten hun staking vandaag te beëindigen. Op initiatief van burgemeester Saeger zijn twee van de 95 Mechelse artsen naar Brussel gekomen met een concept-over eenkomst, die tot het einde van dit jaar zou gelden. Deze concept-overeenkomst over hono raria en tarieven is vanmorgen door dc r.k. ziekenfondsen aanvaard. Daarop heb ben de Mechelse artsen besloten, de sta king onmiddellijk op te heffen. In één oogopslag Ons kiesstelsel 't zuiverst Pag- 2 Chemie werkt heilzaam op geneesmiddelen pag. 2 Niet alleen de Paus faalde pag. 2 Geen „doofstommen" pag. 2 In 2000 tweemaal zoveel huizen pag. 5 Jonge Maxicanen zagen Mosselman pag. 5 Johnson blij met rede Chroesjtsjef pag. 5 Aannemers noemen namen van stakers pag. 7 Sport op de pagina's 8, 9 en 11. het omstreden wetsontwerp op de ziekte wetgeving, de oorzaak van de staking. En zy heeft er by de 12.000 artsen op aangedrongen te blijven staken, behalve als zij daardoor het risico lopen, ver volgd te worden en gevangenisstraf te krijgen. Beide partyen gaven elkaar de schuld, toen zij laat in de nacht van zaterdag op zondag uit Hertoginnedal, een kasteel buiten Brussel te voorschijn kwamen Allen hadden roodomrande ogen. Velen hadden een heel slecht humeur. Premier Lefrêvre was duidelijk teleurgesteld. On. danks hun vermoeidheid gingen de mi nisters onmiddeliyk met hun collega's die niet aan het overleg met de artsen had den deelgenomen, aan een speciale ka binetszitting beginnen. Vervolgens werd het door koning Boudewyn getekende decreet, dat in een extra editie Staatscourant werd gepubliceerd, gepro clameerd. Krachtens een wet uit 1948 heeft de regering van België het recht, de vitale diensten in het land te beschermen. Toen deze wet tot stand kwam, had men spe ciaal de arbeidsconflicten op het oog en geen staking van artsen, die immers maar zelden voorkomt. Kart dat? Dr. Wynen, die namens de stakingslei ding sprak, trok de wettigheid van het oproepingsdecreet in twijfel. Niet minder dan 2.000 artsen hebben in het gehele land de wachtdiensten gaande gehou den Patiënten, die medische verzorging nodig hadden, hebben die steeds gekre gen. Deze regelingen zullen van kracht blijven. Tijdens de onderhandelingen hebben de artsen niet gedreigd, de wachtdiensten te zullen opheffen. Wel hebben zij laten weten dat „in het hui dige klimaat de geneesheren niet langer de verantwoordelijkheid voor de wacht diensten kunnen dragen". Dr. Wynen sprak de vrees uit dat de mobilisatie van de reserve-officieren het systeem van de wachtdiensten, dat tot dusver uitstekend heeft gefunctioneerd, zal verstoren. De leider van de artsen- staking verklaarde met grote nadruk, dat de regering de onderhandelingen heeft afgebroken en dat zij nu ook de volle verantwoordelijkheid moet dragen >or wat er gebeuren gaat. De regering ziet de zaken anders. Lefêvre las een verklaring voor die luidde, dat de onderhandelingen met de artsen waren afgebroken, hoewel de ge schilpunten tussen beide partijen over de kleiner waren geworden. Hij zei dat als de artsen weer aan het werk zouden gaan het mogelijk zou zijn, te gaan onderhandelen over de kern van de zaak: ziektewet zelf. Brood en bier De vastgelopen besprekingen hadden het karakter van een marathonrace. Niet alleen voor de ministers en de artsen, maar ook voor de journalisten was het een vermoeiende nacht. Ver tegenwoordigers van nieuwsmedia uit vele landen hadden zich bij Hertogin nedal verzameld. Premier Lefêvre liet broodjes en bier onder hen uitdelen- Later werden er zelfs „verwarmings buizen" aangebracht. En toen iedereen dacht, dat hij niet veel langer meer wakker zou kunnen blijven, kwam hel einde van het overleg, de bijeenkomst van het voltallige kabinet, en de uit gifte van het decreet. Tegen de tijd dat dit alles was gebeurd, luiden de kerkklokken al.-. T égenkandidaten samen 5 stemmen /^ENERAAL Humberto Castello Bramco is tot president gekozen. Brawco, die de afgezette Goulart op volgt. verwierf 361 stemmen. Zijn medekandidaten, maarschalk Juarez Tavora en maarschalk Enrico Dutra kregen tezamen niet meer dan vijf stemmen. Er waren 72 onthoudingen. Tot vice-president werd gekozen José Maria Alquimin. Voor hem stemden 256 afgevaardigden. In het Braziliaanse parlementsge bouw in Brasilia heeft zich zaterdag een incident voorgedaan, toen d voormalige minister van landbou in de regering- Goulart, Oswaldo Li ma FiUio, tijdens een hooglopende ru zie drie schoten loste op een afge vaardigde van de arbeiderspartij, Milton Cabral. Cabral, die door Filho voor een verrader iverd uitgemaakt, werd niet geraakt. De voorzitter HÈn Generaal-majoor Humberto Cas tello Branco, de Braziliaanse chef-staf, is als opvolger van waarnemend president Ranieri Mazzili president van Brazilië geworden. Elke week driehonderd gulden (Van correspondent! De achttienjarige kantoorbediende mej. L. L. uit Gouda heeft kans gezien de pótterie „De Anjer" aan dc Fluwelen- singel in Gouda, waar zij werkzaam was by de loonadministratie, in ruim twee jaar t(jd ongeveer veertigduizend gulden ..lichter" te maken. Elke week ging zU met dc door haar gemaakte loonstatcn naar een der firmanten en vroeg hem om een cheque voor het eindbedrag, dat ze dan bij een bankinstelling kon afha len. Dat eindbedrag op de „kladstaat" was steeds verhoogd met een bedrag van gemiddeld driehonderd gulden, dat het meisje dan in eigen zak stak. De jongedame begon in hel begin van 1962 met haar manipulaties. Toen ze enige weken geleden haar werkzaamhe den niet meer kon verrichten, omdat ze een baby verwachtte, nam een der fir manten op zich de loonstaten zelf in te vullen. Vrij spoedig viel het hem op, dat het totaalbedrag van de lonen ongeveer driehonderd gulden lager was dan voor heen. Daar hij de zaak niet vertrouwde, liet hij een accountantsonderzoek instel len. Dit onderzoek bracht aan het licht dat de potterie voor veertig mille was opgelicht. Het meisje zou van haar „extra inko men", ongeveer vijf-en-twintigduizend gulden aan haar vriend, een 21-jarige fabrieksarbeider uit Schiedam (die de, zoon is van een der firmanten van de potterie) hebben gegeven. Dc rest zou ze zelf hebben opgemaakt. Ze leefde de laatste tijd zeer royaal. Zo nodigde zij haar vriendinnen uit mee te gaan naar een kapsalon, waar zij een gewenste coiffure konden laten maken. Ook een van dc zoons van haar pleegouders zou bij de affaire zijn betrokken. De Goudse politie heeft het meisje en de fabrieksarbeider enige dagen geleden aangehouden. Ze zijn beiden vorige week voor de officier van justitie in Rotterdam geleid. Tegen vier personen is proces-verbaal opgemaakt wegens heling c.q. schuldhe- ling. Het zijn een zuster van de fabrieks arbeider. alsmede enkele familieleden. de Kamer heeft intussen een onder zoek gelast. Het ts de leden van het Braziliaanse parlement sedert enige tijd verboden in het parlementsge bouw wapens te dragen. De ministeries van buitenlandse za ken en van marine hebben de Russische tankboot, Ljocbotin, in de haven van Sao Se-basLio aangehouden. V ermaed "wordt"'dat"aan bo'ord van het schip" zich' documenten bevinden die verband hou den met de communistische activiteiten in Brazilië. De gezagvoerder stond kele officieren toe aan boord te komen doch hij weigerde pertinent hen blik in de scheepskluis te laten werpen en verscheurde een vel papier, waarop de cijfercombinatie van de kluis stond. Toen de Braziliaanse officieren ten slotte een' smid wilden laten halen, dreigde de Russische gezagvoerder dat hij zijn schip zou laten zinken. De officieren ver trokken daarna, maar lieten mariniers en havenpolitie op de tankboot achter, ter wijl een Braziliaanse torpedojager langs zij bleef. Het Russische schip had elf uit Odessa gerepatrieerde Brazilianen aan boord. Intussen heeft het Chinese ministerie van buitenlandse zaken bij Brazilië ei op aangedrongen de negen Chinese jour nalisten en handelsvertegenwoordigers vrij te laten die op 3 april zijn aange houden na de omverwerping van bewind van Goulart Het Braziliaanse optreden wordt een schending van internationale recht genoemd. Twee rige protesten zijn onbeantwoord bleven. De Russen hebben gisteren hun tweede manoeuvreerbare ruimte schip, de „Poljot 2", gelanceerd, zo heeft radio-Moskou gemeld. Het ruimtevaartuig is niet bemand. Aan boord bevinden zich meetinstru menten en andere apparaten voor we tenschappelijke doeleinden. Ook het eerste ruimtevoertuig var deze serie, dat op 1 november van hel vorige jaar de ruimte werd ingescho- was onbemand. De Poljot 1 ook bestuurbaar. Het ruimtevoertuig an zowel vertikaal als horizontaal in koers veranderen. Op grond van de door de Poljot 2 jrstrektc gegevens wil men nieuwe ruimtevoertuigen construeren, die in alle richtingen kunnen manoeuvreren, de problemen oplossen inzake de ontmoeting in de ruimte. Als men deze problemen eenmaal onder de knie heeft heeft men belangrijke vorderingen ge maakt op de weg naar de bouw en lancering van grote ruimtestations, die, terwijl ze om de aarde draaien, ge bruikt kunnen worden als bases voor vluchten naar planeten door de mens. >e 63-jarige Nederlandse Klazina Leusink uit Haarlem is in Spanje omge komen bij een auto-ongeluk. Drie Ma rokkanen die met haar in de auto zaten werden ernstig gewond. De twee andere inzittenden, beiden Spanjaarden, liepen lichte verwondingen op. De auto was bij het dorp Valdepenas in botsing gekomen met een andere wagen. Gisteren heeft koning Boude wijn een besluit ondertekend, waarbij de ongeveer 3600 Bel gische artsen-reserve-officieren worden gemobiliseerd en de in de Belgische ziekenhuizen werkzame artsen worden „op gevorderd". Het besluit viel kort nadat 's nachts de bespre kingen tussen artsen en regering op niets waren uitgelopen. Bij na leek het of ook patiënten aan de mobilisatie deelnamen. Een man op krukken en op één pan toffel kwam aan op het provin ciale hoofdkirartier in Brussel. De reserve-officier-arts had een gebroken been. Aartsbisschop, Makarios, die za terdag van Nicosia naar Athene was gevlogen, heeft een lang onderhoud gehad met de voor malige Eoka-leider Grivas. Hij zou deze hebben verzocht het be vel op zich te nemen van de na tionale garde op Cyprus. De berichten uit Frankrijk over prinse Irene en haar verloofde zijn zer verward. Waar zij het weekeinde hebben doorgebracht is niet met ze kerheid te zeggen. De Markies De Valous deelde namens de vader don Carlos, prins Xavier. mee. dat Irene en Carlos in Parijs waren. Hij sprak hiermee officieel het bericht tegen, dat het verloofde paar naar Rome zou zijn gegaan, Tevens ontkende de markies, dat het paar in Rome in het geheim getrouwd zou zijn. „Ik kan u verzekeren' volgens het Franse persbureau AFP dn letterlijke woorden van de markies, „dat zij zich nog steeds in Parijs bevinden en dat zij niet van plan zijn deze stad te verlaten voor het vertrek van Irena naar Nederland' In tegenspraak tot deze woorden meld de Reuter even later uit Parijs dat het paar niet in stad was. maar het week einde doorbracht bij de ouders van dc prins op het kasteel van de familie de Bourbon-Parma in Midden-Frankrijk Kritiek op regering Mejuffrouw Rosario de Andrade eertijds woordvoerster van prinses Irene in Spanje heeft ook een bijdrage ge leverd door het afleggen van een moge lijk door Carlos geïnspireerde verkla ring. Zü zegt hierin onder meer: ..Waar om wil men in Nederland dat prinses Irene haar katholiek zyn verbergt als iets waarover zy zich moet schamen waarom wilde men dat zij onder bijna clandestiene omstandigheden zou trou wen?" Verontwaardigd fulmineerdi ook tegen de „onbuigzaamheid en onibegrip" van de Nederlandse regering, „wiaarin toch ook katholieken zitten". Zü herinnerde voorts aan het feit dat prinses Inrene zich indertijd niets had aange trokken van de kritiek die geleverd werd op haar interview over Spanje, waarin zy onder meer haar bewondering Franco had geuit. Hieruit concludeert men dat de verklaring van mejuffrouw Andrade die via het officiële Spaanse persbureau is verspreid de censuur gepasseéfd. Dat" móét namelijk als Franco wordt genoemd. Een ander bericht maakt er melding van dat Irene en Carlos het op prijs zouden stellen ais zij toch in Nederland zouden kunnen trouwen. President (aartsbisschop) Makarios van Cyprus heeft gisteren vier lang in Athene gesproken met de Griekse generaal Grivas, de vroegere Eoka-leider. die de strijd tegen de Britten op Cyprus heeft geleid. Aangenomen wordt, dat Makarios hem heeft gevraagd, het commando op zich te nemen van de Cyprische nationale garde van ongeveer 30.000 man om het verzet van de Turken te breken. Grivas zei gisteren, bereid te zyn het eiland (waar hij geboren is) terug te keren, als hy daar van dienst kan zijn. Vele Grieken op Cyprus zouden hem graag terugzien. Zoals men weet, is vas van Cyprus naar Griekenland trokken, nadat hi, met aartsbisschop Ma karios in confli was geraakt. Blykbaar er achter de schermen op Cyprus sterke krachten aan het werk die de tsbisschop tot andere gedachten hebben gebracht. Makarios. die op eigen verzoek naar Griekenland is gereisd, arriveerde zaterdag in Athene. Hy keert morgeD lar Cyprus terug. Grivas zal nor een onderhoud met Ma karios hebben, voor deze Griekenland verlaat. Volgens waarnemers duidt dit er op dat er nog geen definitieve overeen stemming over Grivas' terugkeer naar het eiland is bereikt. De generaal gaf niet aan, of hij zou gaan en wa in welke functie. Vanmiddag zou Grivas worden ontvangen door de Griekse pre- mier Papandreoe en diens minister vai. defensie. Makarios, die vandaag door ko ning Constantijn zou woredn ontvangen, zou vanmiddag opnieuw n gesprek hebben met premier Papandreoe. Intussen hebben de Turkse Cypryoten laten weten, bij de Veiligheidsraad te zullen protesteren, als Grivas het bevel van Makarios' nationale garde op zich neemt In het Kyr niagebergte beschieten Griekse en Turksp Cyprioten elkaar Het terrein van de strijd bevindt zich' ten noorden van Nicosia, aan ae oostzijde de weg tussen beide steden die door de Turken wordt beheerst. Canadese V.N.- militairen slaagden er aanvankelijk in een staken van het vuren tot stand te brengen. Maar deze overeenkomst werd kort na dien verbroken. Er worot' geschoten van drie bergtoppen, waarvan er tw in handen zijn van de Turken. T Dr. Ralph Bunche. vertege-woordiger •an V.N.-secretarls-generaal Oe Thcnt erklaarde voor zijn ventre van Cyprus laar Gaza, dat de toestand op het eiland erg ingewikkeld is: „Men kan zyn ogen haast niet geloven, als men ziet wat er gebeurt Inmiddels gaan in ons land steeds meer stemmen op koningin Juliana, prins Bcrnhard cn prinses Beatrix, die op het ogenblik een officieel bezoek brengen aan Mexico by hun terugkeer in Neder land, een groots ontvangst tc bereiden. Zo schryft de heer B. A. Thedinga aan de dagbladen in Nederland; „Naar de mening heeft de handelswijze van prinses Irene het aanzien van ons vorstenhuis in binnen- en buitenland ernstig geschaad. Spesiaal de ontwikke ling van de laatste dagen waren Neder land en Oranje onwaardig. Als winst punt van de afgelopen week zie ik echter de zeer positieve uitspraak van Koningin en Prins, waarin zy onvoorwaardelijk voor het landsbelang hebben gekozen dat hun dit moeilyk is gevallen, zal elke ouder begrijpen. Het lijkt mij nuttig, dat nu de zaken klaar duidelyk zijn geworden, wij Neder landers op een of andere wüze trouw aan Oranje moeten laten blijken, opdat onze Vorstin hieruit moed kan putten en het buitenland kan zien, dat de band tussen Nederland en Oranje onbescha digd is gebleven". De heer Thedinga doet dan het ver zoek in grote getale naar Schiphol te komen bij de aankomst van. het Konink lijk paar en de Kroonprinses uit Mexico. Zoals bekend vertrekken koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Bea trix vrjjdag a.s. uit Mexico en kunnen in de loop van zaterdag op Schiphol worden verwacht. Kamerdebat morgen rechtstreeks op tv Morgen zendt dc N.T.S. van 13.00 unr af een rechtstreekse reportage uit van de zitting van de Tweede Kamer, waar de brief aan dc orde komt, die minister president Marynen aan de Kamer heeft gericht met het standpunt van de rege ring ten aanzien van toekomstige han delingen van prinses Irene. Het over deze brief verwachte debat zal geheel worden uitgezonden. De uitzending ein digt, wanneer het volgende agendapunt in behandeling komt. Commentator is Jan de Visser; de re gie is in handen van Ger Roos. Mocht het debat tot na 14.00 uur voortduren, dan zal de voor dit tydstip aangekondig de uitzending van de schooltelevisie komen te vervallen. Dit programma zal aan op een nader te bepalen tydstij? worden uitgezonden Suiker vandaag 1 cent duurder Suiker is met ingang van heden één cent per kilo duurder geworden. Deze verhoging is goedgekeurd na een onder zoek naar de verpakkingskosten. Witte kristalsuiker zal in de winkel in het al gemeen f 1.08 per kg gaan kosten. Kind omgekomen bij frontale botsing: zeven gewonden Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de provinciale weg Rotterdam-Oostvoornc by Geervliet is gisteren het zesjarige jongetje Selten- reich uit Rotterdam om het leven geko men. Het jongetje zat in een auto met vijf volwassenen en vier kinderen. Er werden by het ongeluk zeven mensen ernstig gewond en twee licht Het onge luk gebeurde by een inhaalmanoeuvre. Honderddertien passagiers zyn vrijdag avond om het leven gekomen toen het schip waarmee zy op weg waren naar Koeweit, in de Perzische Golf in brand raakte, aldus het Perzische blad Ettelaat. Zeven passagiers konden door Iraanse patrouillevaartuigen worden gered. Vol gens het blad waren de passagiers in Korransjahr. aan de Perzische Golf. aan boord gegaan om zich illegaal naar Koe weit te begeven. Nieuwe premier Zuid-Rhodesië De premier van Zuid-Rhodesië. Win ston Field, heeft vanmorgen ontslag ge nomen. Aanvankelyk werd de reden van zyn besluit niot bekendgemaakt, doch later verklaarde Field „Een ernstig me ningsverschil is gerezen tussen de parle mentsleden van de partij en myzelf over de tc volgen politiek en men heeft mij verzocht plaats te maken voor iemand anders. Ik heb daarom mijn ontslag in gediend en de gouverneur geadviseerd de heer I. D. Smith te vragen een we regering te vormen", aldus Field. Later werd inderdaad Smith aangesteld als premier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1