collectezondag voor zaterdag! Morgen ;sport Voor t eerst in de geschiedenis Nieuwe wereldrecords KNAC reikte prijzen uit Chroesjtsjef naar Cyprus Russen doen water in hun economische wijn Illegale koffiehandel schaadt Brazilië Jeugdschaker Kerkhoff: u hoort meer van mij D! Philips voor verticale prijsbinding Duitsers beste klanten van Nederland In '63 acht miljard aan levensverzekeringen Grote zege voor Labour district Groot-Londen 9 ZATERDAG II "AFRIT I oTITORGEN, 12 april zal voor hot éérst in de geschiedenis van do sport- 'J-TA wereld in vele kerken worden gecollecteerd ten bate van het Chris- ^lelijk Nationaal Sportfonds (CNS) in het kader van de actie Steunt Samen Sport. De activiteiten van dit fonds van de Ned. Chr. Sportunie, die in de eerste jaren hekend stonden als manifestaties in het kader van het „plan-Kret". zijn erop gericht de financiële positie van de ^christelijke sportorganisaties (en dus ook van de plaatselijke chr. ver enigingen) te versterken. Hat w een unicum, dut een dergelijke collecte wordt, gehouden. Vanaf het begin heeft de ohr. sportbeweging het moeten doen zonder de steun van de kerken. Sinds 1959 is daarin tegen in de activiteiten van de NCSU enige ■kentering gekomen, hoewel kortgeleden de Ned. Herv. Kerk zich in ham 'rapport. „Kerk en Sport" voor velen op verrassende teleurstellende wijze heeft uitgelaten over het bestaansrecht van de ohr. sp or tb e weging. beweging Daarom is het veel te opper vlakkig en opzettelijk, wanneer het rap port de christelijke sportbeweging in de hoek plaatst van de overwonnen stand punten. Zo moge de mening zijn in de toporganen van de Hervormde Kerk in de gemeente ligt het zo zeer zeker niet (althans voorzover men zich daar wel eens met de sport heeft ingelaten)" Niettemin wacht chr. sportbeweging moeilijke tijd Terwijl men in de kringen van de Ned Chr. Sportunie en het CNS zich verheugd toont over de bereidwilligheid om een kerkcollecte te houden hebben wij ons tot de Leidse studentenpredikant dr. A. J. Kret gewend, de geestelijke vader van de financiële acties voor de chr. sportbeweging, om hem te vragen naar zijn verwachtingen voor de eerste col- lectezondag. Juist vorige week liet deze predikant zich namelijk tijdens de jaar vergadering van het Kon. Ned. Chr. Gym- nastiekverbond in Utrecht teleurgesteld uit over de wijze waarop de christelijke sportbeweging tot dusverre daadwerke lijk vanuit de kerken is gesteund. Met name het Hervormde rapport kwam daarbij ter sprake. Ds. Kret meende in dit schrijven een teken te zien van een steeds verder uitgroeien van de „door- fcraak"-gedachte en hij verwachtte op hieuw een moeilijke tijd voor de chr. sportbeweging. ACTIE LEERZAAM Jndien we maar rekening oujvcu nou- den met de feitewke si.iuaue is ei- reaen voor optimisme ten aanzien van de opbrengst van de collecte-zonaag aldus ds. Kret. „We moeten met vergeien, het 'n groot winstpunt is, ctat veie Kerken het woord „sport" aurven uit te spreken in de eredienst. Wie zover konu, dat hij de sportbeweging durft te noteren op de lijst van ïnsieumgen en activiteiten die vanuit de vergadering van ae ge meente vain Jezus Christus oflergelaen ontvangeni is al een heel eind op weg. Dat is ai 'genoeg om van een slagen te spreken, ook al zal het CNS wel ver langen naar de grootst mogelijke op brengst. In elk.geval. iy deze actie,zeer, leerzaam. De chr. sportbeweging kan er op deze manier achter komen hoe er werkelijk wordt gedacht over en mee geleefd met de sport". - Ds. Kret ging in dit verband in op wat hij vorige week op de KNCGV-jaarver- gadering had gezegd over de verhouding Kerk en Sport. „Voor mijn gevoel staat het hervormde rapport „Kerk en Sport" volledig naast de eigen kerk waaruit het is voortgekomen." aldus de predikant. „Zeker driekwart van de kerkeraden heeft nog nooit over de sport gedacht of er een taak voör de christen in gezien En dat andere vierde deel is meestal zelf verwant aan de sportbeweging. door. dat ambtsdragers in hun jonge jaren aan sport hebben gedaan. Het zou aardig zijn om na te gaan, hoevelen van hen lid zijn geweest van de christelijke sport- GEREF. KERKEN Ingaande op de situatie tin de Ge reformeerde kerken, wees ds. Kret erop dat de synode van die kerken een ..deputaatschap voor het contact met, de NCSU" heeft ingesteld. De naam zegt al wat de bedoeling is he-t contact met de sportwereld is Aantal kerken dat collecteert steeg icnlijk aanziei Na het vorige week door ons plaatste artikel over de actie Steunt Samen Sport van het Chr. Nationaal Sportfonds is het aantal kerkeraden. dat toestemming heeft verleend tot het houden van de ge vraagde kerkcollecte, aanzienlijk toegenomen. Vooral in de afgelo pen dagen zijn er op het bureau van het C.N.S. In Rotterdam tal van moedgevende berichten bin nengekomen. Met name van gereformeerde zij de laat men zich niet onbetuigd. Het aantal kerken waar morgen voor het TN.S zal worden gecol lecteerd is gesiegen tot bijna 400. Daaronder zijn meer dan vijftig hervormde gemeente Het optimisme van het C.N.S. Is voorts gebaseerd op de grote vraag naar folders en sportkranten, die vooral na de publikaties in de dag bladen zijn ontvangen. De sport kranten zijn Inmiddels alle de deur uit en i.aar men hoopt verspreid. Ook van de zijde der sportclubs Is de activiteit sinds vorige week aanmerkelijk gestegen. Inmiddels zyn reeds enkele op brengsten van kerkcollecten bin nen va.i gemeenten, die om welke reden dan ook de Inzameling een week eerder bielden. De ger kerk van Maassluis beeft 450. overgemaakt aa>. het C N.S. en van het kleine kerkje In Olst (Ov.) werd 11.ontvangen. Met grote spanning wordt nu uitgezien naar de resultaten van morgen. ZWEMMEN IN BLACKPOOL In het openingsnummer van de zwem wedstrijd Groot BrlttannleRusland voor dames en heren, die In Blackpool wordt gehouden, heeft de Britse Jlll Norfolk gisteren het wereldrecord op dc 110 yards rngslag verbeterd en gebracht op 1 min en 9.8 sec. Het oude record stond op naam van de Japanse Satako Tanaka. die op 23 februari van het vorig jaar In Perth 1.10.- zwom. In het tweede nummer, de 220 yards schoolslag voor heren sneuvelde ook een wereldrecord. De Rus Georgy Prokopen- ko liet een tijd afdrukken van 2.31.4. waarmee hij het record van de Japanner Marito Sugematsu twee seconden scher per stelde. Er werd nog een derde wereldrecord scherper gesteld. De Russische 4x110 yards wisselslag-ploeg, bestaandp ui; Ma- zanof. Prokopenko. Kusmin en Senichen- kof. noteerde een tijd van 4 min en 8 sec Het oude wereldrecord stond met 4 09.3 Tijdens een feestelijke bijeenkomst zijn vrijdagavond in hotel Kasteel Oud Was senaar de in totaal 175 prijzen uitgereikt die de KNAC In 1963 voor deelnemers aan rallies, races en ritten beschikbaar bad gesteld. In zijn openingswoord wees mr. A W baron Van Imhoff voorzitter van de auto mobielclub erop dat de in sport geïnte resseerde leden van de KNAC zich aan een dienen te sluiten om te voorkomen dat binnen enkele jaren de automobiel sport in Nederland tot een onmogelijk heid wordt Ir. J. Kniphorst voorzitter van de sportcommissie, leidde vervolgen? KNAC-sportcommissaris G Kolff Hzn. in. De hr. Kniphorst onderstreepte dat de reorganisatie in de nationale automobiel club stellig nog niet ten einde is en dat ook in de nabije toekomst maatregelen zullen moeten worden getroffen dit de belangen van de leden direct raken. Ver volgens ging de heer Kolff over tot He uitreiking van de prijzen, waarbi, hij speciaal een woord van buide richtte tot Dries Jetten Boxmeer i. d't in 1062 Nederlands kaartleeskampioen werd en Jtorig seizoen, geassisteerd doo> Jan Hor- bach, de titel van bestuurder op zijn naam bracht. op naam van de Amerikaanse Indianapo lis Athletic Club. Na de eerste dag leidt de Russische- ploeg met 6047. De winnaars var. de wedstrijden van vrijdagavond: Dames: 110 yards rugslag: Norfolk (GB- 1 09 8 (wrl; 440 yards vrije slag: Long <GB> 4.50.7; 110 yards vrije slag: Usti- nova (Rusli 63.7; 4x110 yards vrije slag Engeland 4 16.8. Schoonspringen heren: Safonof (RusD 138,01 pt. Schoonspringen dames: Krutova (Rusli 98.49 pt. Heren: 220 yards vlinderslag: Kusmin (Rusli 2 13.2; 440 yards wisselslag: Ga- vrilof iRusl) 4.59.6; 1.650 yards vrije slag' Belitsgcima-n Rusl) 17.42.8; 22Q yards schoolslag: Prokopenko iRusll 2.31.4 (wrl; 4x110 yards wisselslag: Rusland 4.08.- (wri WATERPOLO 1ÏZPC VERLOOR IN ANTWERPEN Het Haagse HZPC heeft, vrijdagavond in Antwerpen een water pa i o wed strij d te gen de Antwerpse ZC met 104 verlo ren. De tussenstanden waren 22, 10. 3—0, 4—2. Engels voethal De vrijdagavond voor de tweede divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijd Middlesbo- roughNorthhampton Town is geëindigd in een overwinning met 1—0 voor Midd- lesbourough. Volgens het Engelstalige blad Cyprus Mail zal premier Chroesjtsjef de volgen de maaml naar verwachting naar Cyprus komen na zü" bezoek aan Egypte. Er is geen officiële bevestiging te ver krijgen aldus het blad maar het plan bestaat dc Sowjet-premier binnenkórt uit te nodigen. In regeringskringen wordt er op ge wezen dat president MakarioS onlangs in een vraaggesprek verklaarde dat Cy prus gaarne de Sow jet-leider zal ont vangen indien deze het eiland wil be- tevens het contact met de christelijke sportwereld.. De Gereformeerde ksr- ken varen officieel vandaag nog steeds die koers. Zij nemen de chris telijke organisaties serieus en StCban er achter. „Mam" aldus ds. Kret „ik ben weieens bezorgd, dat d.rr e tóekomst zal gaan veranderen. De theologisch-ethische veranderin gen brengen ook in die kringen kri tiek voort d.ie op een soort door- braak-houding gaat. lijken. Zo is het trouwens ook in de. Rooms-Katfoo- lieke Kerk". Wat de andere protestantse kerken betreft: „we moeten er begrip voor hebben dat zij niet alle het geschikte geestelijke klimaat hebben om voluil positief tegenover sport en spel te staan. We zouden dat wel willen, maar hier is nog veel geduld en gesprek nodig NEEN ZEGGEN GevraagrH naaT ziin mening over het komende toto-debat in de Tweede Kamer, zei ds. Kret: ..Tk hoon. dat alle kerken zullen heseffen, dat zi morgen 12 april, door hun offerbe reidheid krachtig en ondubbelzinnig kunnen getuigen tégen de vergok king van de sportwaarden en vóór d< geestelijke en lichamelijk vormend» kracht van een zichzelfblijvende sport. De toto trekt dat was te ver wachten voortdurend aan de b;sl. Het moet steeds mooier en groter. Dc prijzen moeten altijd hoger. Maav het doel, waarvoor de gelden bij eenkomen, komt steeds verder ach ter de horizon te liggen. Aan dit ge doe gaat de sport zonder meer ka pot. Ik zou willen, dat alle kerken morgen met klinkende munt en voor al ritselend papier „neen" zeiden te gen dit bedrijf. Misschien dat dan ook de overheid er toe kan komen, het parlement iets beters voor te stellen dan ruimere armslag voor de toto, namelijk: een subsidie, even redig aan de hoge waarde van sport en spel voor de volksgezondheid" Derden beslag voor bedrijfsorganisaties De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G M. de Meyer en de minister van justitie, mr. Y. Scholten, hebben bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend dat ten doel heeft, voor bedrijfsorganisaties de mogelijkheid voor een vereenvoudigd derdenbeslag te scheppen zoals dit voor de waterschappen geldt Hierdoor kunnen, aldus de memorie van toelichting, in voorkomende geval len veel moeite voor de bedrijfsorganisa ties en betrokken derden en hoge kosten voor de geëxecuteerde worden voórko- Boom feestdag Woensdag 15 april «s het in ons land Nationale Boomfeestdag. Dan zullen 18.500 schoolkinderen in tachtig gemeen ten bomen planten. Het. doel van deze dag is. de ogen van jonge Nederlanders te openen voor het levensbelang van groenvoorziening en natuurbehoud. Leer krachten en deskundigen zijn aangezocht, hun daarover op de scholen iets te ver tellen. De dag wordt telkenjare georga niseerd door het in 1955 opgerichte comité Nationale Boomfeestdag, dat be staat uit vertegenwoordigers van instan ties op het gebied van onderwijs, bos bouw, landschapsverzorging en cultuur techniek. Home prijst Russische premier Dc Russische premier Chroesjtsjef is gisteren teruggekeerd in dc Sowjetunie van zijn tiendaagse bezoek aan Hon garije. HU werd uitgeleide gedaan door premier Kadar en hU verklaarde bijzon der tevreden te ziin over de geliouder besprekingen waardoor de eenheid tus sen beide volken weer hechter was ge worden. Intussen gaan de aanvallen vax zowel Moskou als Peking onverminderd voort. Beide communistische partijen lie ten ook gisteren weer verklaringen het licht zien die ernstige beschuldigingen aan eikaars adres Inhielden. Wat de uiteindelijke resultaten Gbroesjtejefs bezoek aan Hongarije precies zijn is moeilijk te zeggen. Zeker is dat hij in zijn redevoeringen China wel zeer scherp heeft aangevallen. Van veel patijen uit het communistische blok kreeg hij steun. Ook Cuba verklaarde zich gisteren solidair met de Sowjetunie. Polen en Roemenië alleen steunen de Sowjetunie wel. maar zijn huiverig van een communistische topbijeenkomst om China te kraken. Deze landen willen pogen te bemiddelen. Roemenië heeft een officieel voorstel hiertoe gedaan dat Chroesjtsjef beloofd heeft te zullen be spreken in Moskou. Volgende week ko men namelijk vele leiders naar Moskou Doorvoer via Suriname De Braziliaanse missie, die naar ons land is gekomen met het doel ook van de Nederlandse regering medewerking te wagen bij de bestrij ding van de illegale handel in Bra ziliaanse koffie doorvoer van ge stolen koffie zou via Suriname ge schieden heeft haar besprekingen beëindigd. In Suriname heeft de uit drie personen bestaande missi eerder met de autoriteiten bespre kingen gevoerd. In Den Haag heeft zij gesproken met de gevolgmachtig- de minister van Suriname in Neder land. mr. Emanuels. Een dpr leden van de commissie, de heer Luiz Pereira dos Neves van Braziliaanse koffie-instltuut, zei dat het Eerst school en militaire dienst ster van Leo Kerkhoff, diè door het veroveren van de jeugd- schaaktitel van Nederland fonkelt diamant, zal in de komende jaren veel van zijn glans verliezen. gesprek met de kersverse kampioen komt duidelijk naar voren dat schakend Nederland in ieder ge val de eerste drie jaren van Leo Kerkhoff geen opzienbarende suc cessen behoeft te verwachten. november 19 jaar geworden leer- n het Rotterdamse Caland Ly ceum. heeft zichzelf hiermee al verzoend. „Eerst", zo zégt hij zonder een spoor van aarzeling in zijn stem, „zal ik alles op haren en snaren zetten om het eind diploma HBS-B te behalen. Op het ogen de vierde klas. Daar ik reeds driemaal ben afgewezen, zoals dat heet, komt van schaken in de eindexamenklas Grote interesse ..De daarop volgende twee jaar is het waarschijnlijk de militaire dienst, die mij de gelegenheid zal ontnemen serieus het schaken te beoefenen", gaat het met een gezicht, van „daar is nu eenmaal niets aan te doen" verder. Daarna echter zal zijn ster weer stjjgen. indien Leo althans zijn belangstelling voor het spel op de 64 velden op peil weet te houden. Vooralsnog behoeft zijn vereniging Spangen, v voor hij sinds vorig jaar als.eerste-tiental- speler uitkomt, zich geen zorgen te ken. Zijn voortdurende naspeuringe zijn privé-schaakbibliotheek. die honderd standaardwerken omvit. staan borg een buitengewone interesse. Ieder uurtje dat hij per dag niet aan schaken besteedt maar aan zijn studie wijdt, is er een, den zijn ouders. Nog laten zij oogluikend toe dat met het huiswerk dc hand wordt gelicht, maar na de Paasvakantie wordt door hen een streep gezet onder het scha- ken van hun zoon Leo. Slechts een uitzondering zullen zij ma ken. Aan het internationale schaaktoer nooi in Zuid-Slavië zal Leo Kerkhoff met spanning deelnemen. Ook de rector zaj voor deze ene keer nog dispensatie v lenen. Maar hij heeft Leo's ouders al d< weten: in de eindexamenklas is het stu deren geblazen. Alleen in de vakanties zal hem dan worden toegestaan een toer nooi mee te pikken. De toekomst van Leo Kerkhoff ligt dus wat hel sehaken belreft. uitgestippeld. Jammer vindt dc Nederlandse schaak kampioen dat aan het winnen van de jeugdtitel geen recht op deelname aan de wereldkampioenschappen was verbon den. Die titelstrijd heeft namelijk nm dc twee jaar plaats. De jeugdtitel betekent desondanks veel voor hem. Het 1b een springplank naar verdere successen. Koen Zuidema, die tijdens het Hoogoven schaaktoernooi Beverwijk de meestergraad wist te be reiken en Frans Kuypers hebben dit i getoond. „Voor Koen Zuidema lag het eenvoudiger dan voor mij. Hij kreeg melijk kansen en had gelegenheid", tekent Leo hierbij aan. Veel doet de K N.S B„ die zells een trainingsraad heeft ingesteld, op het ogenblik aan de uitbouw van het jeugd- schaak. Zo werd de jeugdschaakkam- pioen van het vorige jaar. de Groninger Scholl opgesteld voor een landenwed- strijd tegen Tunesië. „Daarom brand ik van verlangen om eens keihard met schaakstuderen te beginnen. Over drie jaar hoop ik dar» ook kansen te krij gen". De K.N.S.B. zal zich hierover niet lang oeven te beraden, dunkt ons. De onlangs i de competitie bereikte resultaten van de jonge Spangen speler spreken boekdelen: regelmatige winst op Hans Bouwmeester en briljante zege-in-tijdnood op ir. H. J. van Donk uit Dordrecht Meer parkeermeters in Amsterdam Amsterdam is zeer tevreden over de eerste resultaten met de 260 parkeerme ters sinds 19 maart. Per 13 april ko er nog 150 parkeermeters in ge bruik: 1)4 twee-uurmeters en 36 eer uurmeters. De bezetting van de eerste 260 par keermeters was bijzonder hoog. Eer ter kan pel' week maximaal 50 kwar tjes opbrengen. In de eerste week be droeg dit gemiddelde 46 kwartjes e de tweede week 49.6 kwartjes, dus bezetting van bijna honderd procent Bij de meters voor bet Centraal Station lag dit zelfs boven de honderd procent. Het gebeurt hier nl. vaak dat een meter binnen een uur tweemaal wordt gevuld De gemeente Amsterdam heeft deze eerste weken een klein kapitaaltje diend aan mensen die vergeefs probeer den de meter met dubbeltjes en centen in te schakelen. Bij de invoering van de parkeerme ters heeft de politie scherper toezicht uitgeoefend op het parkeren in de buurt van dc meters. Als gevolg hiervan den 2500 processen.verbaal opgemaakt in veertien dagen, aanzienlijk meer normaal. gaat om voor binnenlands gebruik be stemde koffie (van slechte kwaliteit), die wordt gestolen en via Suriname ver scheept naar Europa en de V.S. Deze kof fie wordt van de ene Braziliaanse haven aan de kust naar de andere vervoerd met schepen, die alleen kustreizen mo gen maken. Eenmaal op zee echter, al dus de heer Neves, veranderen zij van koers, de naam van het schip wordt ver anderd, en wordt van vlag verwisseld en men vaart naar Paramaribo. Deze il legale handel berokkent de normale han del in Braziliaanse koffie en de goede reputatie die de Braziliaanse koffie heeft, grote schade Minister Emanuels heeft toegezegd, aldus de heer Neves, dat de zaak met premier Pengel be sproken zal worden en als er van mis daad sprake is, Suriname de nodige stap pen zal ondernemen. De heer Neves zei hier volkomen op te rekenen. Alleen sa menwerking tussen de Surinaamse en zijn regering kan een einde aan deze illegale handel met gestolen koffie ma ken. Van Braziliaanse zijde heeft men ter bestrijding van deze handel de versche ping van deze voor de binnenlandse ronsumpMe bestemde koffie met schepen van particuliere rederUen gestaakt. Deze geschiedt nu met boten van de staats- rederU. De NV. Philips in Eindhoven is voor een verticale prijsbinding- *o is gisteren door een functionaris van deze onderneming op een persconfe rentie medegedeeld. „De verticale prijsbinding is in wezen niet slechte Dit is in tegenstelling tot de volledige integratie in de vorm van eigenwinkels, die door de fabrikant worden geëxploi teerd. De fabrikant beperkt met verti cale prijsbinding slechts tot een aantal activiteiten in de distributiesfeer, die voor het succes van zijn artikelen op de markt van primaire betekenis zijn. Philips kan zich niet distanciëren hetgeen in de distributie plaats vindt, zo merkte de directeur van Philips Nederland, de heer P. Ph. Hoeve F.r ziin, naar zijn mening, bovendien geen aanwiizingen dat het systeem vrije prijzen op den duur tot een gun stige prijsontwikkeling voor de con ment leidt. Wel zag hit dit systeem veel gevallen resulteren in prtygv sluiering en misleiding Vrije pri.i; leiden volgens hem tot kostenverhogin gen voor de produktie door o.a. grilliger markiverkoop en de kleinere nes ten gevolge van de vele types handelaarsmarken. Als een prijsbeschik- king zou worden afgekondigd zulle prijzen direct sterk dalen, doch op den duur zal er een prijsontwikkeling ont staan die niet veel zal afwijken va oude toestand, zo zei de Philips-mede- ter gelegenheid van Chroesjtsjef verjaar, dag. Ook Gomulka van Polen zal aan wezig zijn. Opmerkelijk ls dat Chroesjtsjef in eer zijner redevoeringen in Hongarije heeft laten doorschemeren dat hU bereid is de economische banden tussen de landen van de Comecon Iets te laten schieten. De communistische landen moeten volgens Chroesjtsjef voldoende tijd krijgen om voor hun eigen nationalistische belangen te zorgen. Deze opmerking moet wel naa de zin van Roemenië zijn geweest di zich de meest weerbarstige tegenstander in de economische organisatie van oostelijk blok heeft getoond. Ook de Britse premier Douglas-Home is gisteren in Londen Ingegaan op het geschil tussen China en Rusland. Hij noemde premier Chroesjtsjef een „rea list", die inziet dat men er niet komt met een wedloop tussen de economische stelsels van de wereld. Chroesjtsjef, al dus Home, begint het gevaar in te zien van de communistische ondermijning in Afrika en Azië die China in staat stelt om de verarming uit te buiten tot ei muur opgericht wordt. Geen muur sen Oost en West. maar een scheidslijn tussen zuid en noord, een reciale scheids lijn, die de Chinezen maar al te graag zullen prolongeren. HU noemde Chroesjtsjef een realist omdat de Russische leider inziet dat er geen oorlog gevoerd kan worden, maar dat er handel gedreven moet worden tot welvaart van de gehele wereld. Home drukte de geschillen tussen Rusland en China als volgt uit: De Russische leiders willen hun onderdanen een veilig en goed leven bieden, de Chinezen willen bloedige revolutie wat het ook mag kos ten. Uit de jaarcijfers van de buitenlandse handel die het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag en het Statisti- sches bundesamt in Wiesbaden hebben gepubliceerd, maakt de Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel op. dat vanuit Nederland en Duitsland bezien de handel binnen de EEG zich sterker heeft ontwikkeld dan daarbuiten. Hierbij is één uitzondering. De import van Itali aanse goederen in Duitsland is terug gelopen. Nederland wiat zijn export naar Duitsland te vergroten met ruim 600 miljoen gulden. Van de totale Neder landse uitvoer gaat 26 procent naar Duits land. Duitsland vergrootte zijn uitvoer naar Nederland met 840 miljoen dm. Van de totale Duitse uitvoer gaat 10 pro cent naar Nederland. Er is slechts één land ter wereld, dat meer Duitse goe deren importeert t.w. Frankrijk dat 11 procent van de totale Duitse export heeft afgenomen. Vergeleken met andere landen kan worden vastgesteld, dat Duitsland verre weg de beste klant van Nederland is. Duitsland kocht in 1963 meer Nederland - goederen dan alle EVA-landen te- Spiekpapiertje werd wereldnieuws De Amerikaanse pers heeft- het belangrijke nieuws van het uitstel der spoorwegstaking a's gevolg van een technisch-e fout voortijdig kunnen aflezen van het „spiekpapiertje" van presi dent. Johnson. Vertegenwoordigers van de d agbladpers. aqentsc happen, radiio en televisie, zaten met pen. en potlood en met inge stelde camera's te wachtén op de verschijning van president Johnson die een belangrijke mededeling zou doen, toen een technicus de „teleprompter'' (soufflaerapparaat bij de tv.) binnenbracht. Dit apparaat projecteert tekst op 'n scherm, waardoor de tv-spreker recht vooruit kan blijven kijken en niet steeds omlaag behoeft te blikken naar tekst die voor hem ligt. De technicus maakte een fout en de pers zag op het. scherm de woorden verschijnen: „Beide partijen hebben zich er mee akkoord verklaard de eerstko mende twee weken generlei actie te ondernemen". Onmiddellijk renden de ver slaggevers naar de telefoon om het nieuws door te bellen. Een paar minuten later kwam Johnson binnen om met behulp van de teleprompter zijn verklaring, die per tv werd uitgezonden, af te leggen. Het nieuws was toen al op de re dacties hekend. EEG-landhouwcomité t speciale landbouwcomité van de EEG. een orgaan van de Europese ministerraad, gaat op 20, 21 en 22 april -oor het eerst in Den Haag verga deren. Het comité is in 1960 door de EEG-ministers in het leven geroepen de ministeriële beslissingen op land bouwgebied aan de hand van de voor stellen der EEG-commissie voor te bereiden. Het telt 125 regeringsdeskundigen uit 6 zes landen plus vertegenwoordigers »n de EEG-commtssie en vergadert ormaal in Brussel Een keer per jaar komt het comité buiten Brussel bijeen zo zijn reeds vergaderingen in Parijs Berlijn gehouden voor ditmaal Den Haag werd gekozen. De minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel zal op 20 april 's avonds de leden van het comité op zijn depar tement een ontvangst aanbieden, Na de vergaderingen, die in het Vredes paleis worden gehouden, zullen de ledén het comité een excursie maken waarbij hen iets van de Nederlandse landbouw zal worden getoond, voor ze Brussel terugkeren. Produktie tien procent hoger (Van één medewerker) levensverzekeringsmaatschap pijen hebben in 1963 niet stal gezeten. Zij sloten voor n,ie<t minder dan f 8.100 miljoen aan nieuwe D' Bij dc donderdag gehouden ver kiezingen voor hef graafschap Grooi- Londen heeft de Britse Labourpar- tij de overwinning hehaald. Labour kreeg 64 van de 100 zetels en de conservatieve partij 36. Het verlies van de conservatieven wordt op zes procent berekend. Wan neer ditzelfde zou gebeuren op lande lijke schaal bij algemene verkiezingen, zou de Labourpartij aan de macht ko men met een meerderheid van meer dan honderd zetels In het Lagerhuis. Veel socialisten hadden gevreesd dat door het instellen van de graafschaps- raad Groot-Londen, door de lieve regering vorig jaar; een eind zou komen aan het dertig jaar lange bestuur van Londen door de Labourpartij. De verkiezingsuitslag is voor de conserva tieve aanhangers van premier Douglas- Home een grote teleurstelling geweest. Waarnemers zien er een onmiddellijke reactie op de aankondiging van donder dag in. waarin de algemene verkiezingen op de komende herfst werden bepaald. Bij de provinciale verkiezingen die deze week voor 53 graafschapsradeti zijn gehouden, heeft Labour de belangrijke raad van Lancashire Noord-Engeland), die het drie jaar geleden had verloren, heroverd. Ook Staffordshoire «Midlands) werd een overwinning voor Labour. Naarmate de produktie toeneemt, lopen uiteraard ook de inkomsten aan premies «kapitaal, en volksverzekering) en koopsommen (renteverzekering» op. Dat is het verheugende gevolg van de gro tere activiteit van de maatschappijen. Zo stroomde er vorig jaar 1.215 miljoen uit alle mogelijke richtingen naar de zekeringsmaatschappijen tegen ƒ1.112 miljoen in 1962. Er werd dei-halve i weg 100 miljoen meer gespaard voor dé verzekering. Er is echter geen eenrichtingsverkeer maar tweerichtingsverkeer: de maat schappijen keerden geld uit wegens over lijden i/66 miljoen wegens afloop de polis (ƒ154 miljoen) en in oi v van periodieke rente-uitkering 161 miljoen) Bij elkaar vorig jaar ƒ381 mil. Er is verschil tussen de stroom gelds naar de maatschappijen en de stroom de maatschappijen, De pot bij de maat schappijen wprdt dan ook steeds voller. Uiteraard moeten hieruit ook de kosten bestreden worden, maar dat doet aan het feit niet af. dat er steer" meer gtld bij de maatschappijen verzameld wordt, geld dat de maatschappijen weer aan derden uitlenen en waarvoor zij dus tente krij gen. Wij zien hier een overeenkomstig ver schijnsel als by de spaarbanken: dc con sument (en de werkgevers» gebruiken een deel van hun inkomsten voor be. sparing in de vorm van verzekeringen Deze besparingen vloeiejn weer naar de volkshuishouding terug. 'Hierdoor helpen zij in belangrijke mate de financiering van ons economische lqven en werken zij mee aan de vergroting van ons pro- duktie-apparaat. Waarvoor de gelden gebruikt worden, leert het volgende slaatje van ue beleg gingen van alle levensverzekeringsmaat schappijen tezamen op het eind van 1963: Vaste eigend. Hypotheken Effecten Onderh. lert Grootb. Polisbel. Overige bel. Bij elkaar k miljoen 1,1% (26.i r* 84 nvlj. 316 milj. en wij dan op 10 926 de onderhandse lenin gen ruwweg de helft uitmaken en de hy potheken ruwwe- een kwart. Maar spre kender is nog dat de beleggingen in 1963 975 toenamen. Houden wij echter rekening met aflossing, uitloting enz., dan hadden de maatschappijen in 1963 ƒ1,5 A 2 miljard te beleggen. Dat geeft ons wel enige indruk van de grote betekenis van de verzekering in onze samenleving. Theo van Eyck in Nederland (Vervolg van pagina 1) Quasi onverschillig groette hjj de wach tende journalisten. ..Sterkte" riep een van hen hem toe. „Dat zal ik wel nodig hebben", lachte hij terug. Een wacht meester plaatste zyn (weinige) bagage twee handtassen met "P één ervan „sou venir of Libia" achterin de auto en even later was Theo op weg naar de cel op de basis. Zijn vrouw en ouders, de 61-jarige landbouwer F. van Eyck en diens vrouw, stonden daarna nog even de pers te woord. Zij hielden zich goed en vertel den over he» gesprek dat zij met Theo hadden gehad. Theo was op die bewuste zevende maart erg neerslachtig, vertelde zijn vrouw idie zich nog by haar meisjes naam Corrie Pijnenburg laat noemen). Met zat hem dwars, dat hij de vliegerop leiding niet mocht voltooien. Op de vlieg basis van Brustum 'Belgiëi en Woens- drecht had hu al een groot gedeelte van de opleiding genoten toen hij ineens een half jaar geleden werd afgetest. Dat heeft, hij zich erg aangetrokken, Dat hij in een bui van grote neerslach tigheid heeft gehandeld blijkt wel uit het feit. dat Theo zich van de vlucht, vrijwel niets meer kan herinneren. Hij heeft die vlucht in volkomen opgewonden toestand gemaakt. Hij is zo maar een eind weg gevlogen Toen hij opsteeg, wist hy nog niet Waar hij naar toe zou gaan, zo zei Aanvankelijk wilde hij in Libië blijven om zijn straf in Nederland te ontlopen. Hij is téch teruggekomen, zei vader Van Eyck, omdat zijn vrouw dat wilde, ze zouden gauw gaan trouwen (voor de kerk). Verscheidene malen hebben wc hem geschreven Of Corrie. die in de huishouding in Nunen werkt, zelf niet naar Libië had gewild? Ze haalt wat ner veus de schouders op. Neen Het leven als bannelinge leek haar onaanvaardbaar. De behandeling in het kamp in Ben- lazi van Theo was goed geweest. Hij as er tameliik vrij. alleen toen hij be kendmaakte dat hij toch wel'weer terug wilde naar Nederland, was hij onder strenge bewaking komen te staan. Die terugkeer was geheel vrijwillig. Dat was ook de reden, dat hij zonder be geleiding en in het bezit van een pas poort reisde. I»e vrijheid duurde echter kort: slechts een dag. Nu zit hji weer in dc cel in afwachting van het moment waarop hij voor de krijgsraad zal moeten vcrschynen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9