Zijn we op weg naar beroepspoliticus? de hardwerkende In 1917 reeds hete hoofden Voor ruilverkavelingen te weinig subsidies Huwelijk Irene wordt zeker demonstratie Jan de Visser: Radio lieeft mijn liart Eerste Friendship voor Nederlandse luchtreder 7 ZATERDAG 11 APRIL 1964 Zon na mist JN GROTE lijnen mogen wij een voor- jaarsachtig weekeinde verwachten, al blijft het weer in het kustgebied wat wisselvalliger dan verder landinwaarts. Zo trok ook gistermiddag af en toe wat koude mist van de Noordzee bin nen, waarin de temperatuur niet hoger kwam dan 7 tot 9 graden. In het zuiden en oosten van ons land werd 15 tot 18 graden gemeten. Er is iets vochtiger lucht binnengestroomd met vanmorgen plaatselijk enige bewolking, maar er komen ook zonnige perioden voor in de middag. De kans op regen blijft heel klein en het weer houdt een rustig karakter. Tijdnse opklaringen zal het kwik tot ongeveer 12 a 13 graden stij gen. maar in de plaatselijke mistge- bieden die nog steeds boven zee aan wezig zijn, blijft het belangrijk frisser. ZON EN MAAN Zondag 12 april: zon op 5.50, onder 19.32; maan op 6.21. onder 19.30. Maandag 13 april: zon op 5.48. onder 19.34; maan op 6.42, onder 20.56. 12 april: nieuwe maan, 19 april: eerste kwartier. HOOGWATER SCIIEVENINGEN 12 april: 3.05 v.m.; 15.22 n.m. 13 april: 3.41 v.m.; 16.01 n.m. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur mensen hebben recht op de muzikale ontspanning van VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL f 1995,- Vraag telefonisch (tel 01726-2125) of schriftelijk dealerlijst en brochure I aan; N.V. Eminent-Bodegraven. Schadeloosstelling omhoog We hoorden het een poosje geleden een overigens weldenkend man te gen z'n zoontje van tien zeggen: „Je moet Kamerlid worden; dan kun ie je eigen salaris vaststellen". De jon geman in kwestie was bociaal-eco- nomisch voldoende ontwikkeld om z'n oren te spitsen, maar z'n belang stelling verdween even snel ails zij gewekt was. Blijkens een nadere va derlijke toelichting zou hij als poli ticus voor voetballen en vliegtuig- pi aatjes-plakken wel geen tijd over houden. Voor hem deed dat de deur van de Tweede Kamer didhit. We moesten aan dit voorvalletje den ken toen we kennis namen van het wets ontwerp om de zogenaamde schadeloos stelling van de Tweede Kamerleden met ingang van 1 januari j.I. te verhogen van f 15.000 tot f 17.500 en deze op 1 januari 1965 te brengen op f 20.000. Het is een onderwerp, dat zich leent voor gedach- tenwissellng in de huiskamer. In kringen zonder veel hoogachting voor ons parlementaire stelsel zal dat dan gaan in de trant van: „De heren van dat praatcollege doen maar; wij brengen de betalingsbalans in gevaar wanneer onze lonen meer dan vijftien procent stijgen, maar hun eigen bezoldiging ver hogen ze maar liefst met meer dan der tig procent!" Anderen zullen er serieuzer over praten en de oude vraag opwerpen of we afgezien van de algemene loon stijging, waarin toch ook de parlemen tariërs wel royaal mogen delen niet od weg zijn naar de ..beroepspoliticus". Het is een vraag, die weer een zekere actualiteit heeft gekregen. In cident-IS ier stras z Hoe de Kamers over het onderhavige voorstel zullen oordelen, weten we uiter aard niet. maar we durven wel te voor spellen dat het „gemeen overleg" op het Binnenhof lang niet zo levendig zal zijn als het debat van 16 november 1916. Het debat is als het incident-Nlerstrasz in de parlementaire geschiedenis geboekstaafd. Het was de Tweede Kamer zelf, die bij de grondwetsherziening van 1917 op ver betering van de schadeloosstelling aan drong. Sedert 1848 had deze f 2000 's jaars bedragen. Minister Cort van der Linden besloot aan de aandrang gevolg te geven en kwam met het voorstel om de scha deloosstelling te verhogen tot f 3000, de grondslagen voor een pensioenregeling in de constitutie neer te leggen en voorts een presentiegeld van f 5 per bijgewoon de vergadering in te voeren. Door de aanneming van een amende- ment-Ruitgers werd het presentiegeld van tafel geveegd, maar voordat dit gebeur de. was er heel wat gepasseerd. Onver wacht stak het vrij-liberale Kamerlid Nierstrasz een (zorgvuldig opgeschreven) rede af, die de grootste beroering ver. wekte Hij wilde er voor waarschuwen, dat de schadeloosstelling nimmer tot een bezol diging mag „ontaarden", maar door de wijze, waarop hij dit doet. jaagt hij de gehele Kamer tegen zich in het harnas. Op deze wijze kweken wij beroepspoli tici, roept hij uit, „mensen, die niet an ders doen dan politiek drijven om de politiek, in plaats van om de algemene Prof. Albregts Grontmij (Van een onzer verslaggevers) De Grontmij in De Bilt gaat op bi laterale basis in Tunesië een nieuw project uitvoeren, bestaande uit de inrichting van een veeteelt-instruc- tiebedrijf met 50 stuks Fries stam boekvee. Het bedrijf maakt deel uit van een irrigatieproject, waarvoor d° Grontmij met de Tunesische regering een 10 jaren-contract heeft gesloten. Het is het eerste project in het kader van een nieuw programma van in ternationale hulpverlening op bila terale basis. Dit heeft prof. dr. A. H. M. Albregts, president-commissaris van de Grontmij vanmorgen meegedeeld op de algemene aandeelhoudersvergadering. Prof. Al bregts wees erop, dat de Grontmij in toe nemende mate betrokken is bij ontwik kelingsprojecten in vele delen van de wereld, om. in verscheidene Zuldameri- kaanse landen en vooral ook in een aan tal jonge Afrikaanse staten als Marokko. Madagascar, Ghana en Mali. cnSprekend over eigen land, wees prof. Albregts erop dat de gang van zaken bij de uitvoering van uilvedkavelingen on bevredigend is, ondanks het feit dat voor 1964 een netto-verhoging van de subsi diekredieten met 11,5 miljoen gulden is genoteerd (vergeleken bij 1963). Enige jaren geleden beliep het stemmingspro gramma ongeveer 30.000 ha per jaar, in de laatste jaren 45.000 ha. De verhoging van de kredieten heeft hiermee echter bepaald geen gelijke tred gehouden. Soms kunnen werken pas enkele jaren na de stemming worden uitgevoerd, terwijl voor andere verkavelingen in een later stadium zo weinig kredieten beschikbaar zijn, dat per jaar slechts enkele werken onder handen kunnen worden genomen aldus prof. Albregts. dat halverwege dit jaar of anders vroeg ir het najaar een aantal ruilverkavelings projecten geheel of grotendeels zullen moeten worden stilgelegd vanwege de te beperkte middelen. Dit zal slechts kun nen worden voorkomen indien in de naaste toekomst meer subsidiekredieten beschikbaar worden gesteld. Het afgelopen jaar is voor de Gront- ij, zo concludeerde prof. Albregts, gun stig geweest: de bouwsom van de uitge voerde werken in Nederland bedroeg ruim 85 miljoen gulden. Academische examens DELFT. Techn. Hogcsch. - Geklaagd scheik. Ing mej. M Schaareman (Rotter dam). mej H M T Vonk (Delft) en de he ren L Bakker (Amsterdam). E J (Den Haag). E C C de Boevere (Rijswijk). 1 laudc (Hotterdar 1). J Dubbclin t J Goslings (Ait r J Heines (Rotterdam). T W va der HeiJde (Amsterdam), L de (Den Haag). K J H leerdheid: O de Fouw tDen Doldcr) i van der Wind (Aarlandcrveen); kand. antropologie: me). C T van de Klasl (Van onze parlementsredactie) belangen, die zij geroepen zijn te verte genwoordigen en te behartigen" In de Kamer ontstaat enig rumoer, maar de heer Nierstrasz trekt er zich niets van aan. Terwijl hij de interrupties zich voorbij laat gaan, zet hij ziin prikkelende, zedemeesterende rede voort. Hij fulmineert tegen de Kamerleden, die „naar bijbaantjes aspireren", waaraan emolumenten verbonden zijn. bijbaantjes, die door de regering worden vergeven. „En nu komt de minister en laat met een hautain gebaar, zonder enige toe lichting en a fortiori zonder enige ar gumentatie enkele rijksdaalders (presen tiegeld - red.) vallen in de hand van de afgevaardigde die naar mijn mening lie ver zijn kiezers zand in de ogen strooit dan zijn plicht naar de ruimste betekenis vervult, of van de afgevaardigde, die zich vastklampt aan zijn mandaat als middel van bestaan". De Kamer trilt van verontwaardiging en de interrupties zijn niet van de lucht. De socialistenleider Troelstra roept de heer Nierstrasz toe: „Het is een schande voor een directeur van een grote stoombootmaatschappij; u vertegenwoordigt hier steeds grote, ka pitalistische belangen!" Hameren De Kamervoorzitter moet voortdu- rend hameren. Oe ..geachte afgevaar digde" gaat verder: „Maak een Ka mer van mannen, die alleen een dag taak buiten hun lidmaatschap hebben te vervullen. Laat mij hen noemen „mannen van zaken", ofschoon ik daarbij helemaal niet den denk aan handel. De Kamer zal dan oneindig nuttiger arbeid verrichten tot heil en in het belang van het land. met min der woorden en in minder tijd. Maar wat klaag ik. Chaque peuple a le gouvernement, qu'il mérite. (Ieder volk heeft de regering, die het ver dient)". Met deze schampere opmerking is de maat vol. Troelstra is op een bank ge klommen en schreeuwt: Eruit, eruit! De president sohorst de vergadering en Troelstra die zichzelf niet meer is wordt na^r buiten geleid om te worden gekal meerd. Na de hervatting van de beraad slagingen, zegt de heer Nierstrasz nog enkele woorden om zijn bedoeling te ver duidelijken, maar de voorzitter geeft er de voorkeur aan de vergadering tot d° volgende dag te schorsen. Amateurs Waren de heren Kamerleden v ellicht boos, omdat er in de woorden van hun mede-afgevaardigde op z'n minst een kern van waarheid school? Warer zij niet op weg om beroepspolitici te len en zijn de tegenwoordige Tweede Kamerleden het al niet bijna helemaal? Prof. Duynstee heeft deze vraag enkele jaren geleden in het Juristenblad beves tigend beantwoord. De echte amateurs zo schreef hij onge veer. vind je aan de andere zijde van het Binnenhof. De Eerste-Kamerleden met hun gewone bezigheden In de maat- sohappij, dat zijn pas echt-democratische volksvertegenwoordigers. De Tweede Kamerleden zijn van het Nederlandse volk in al zijn geledingen vervreemd Prof. Duynstee zal het wel niet zo ern stig hebben bedoeld als het op het eerste oog lijkt. Ook hoogleraren in het staats recht hebben wel eens een speelse bui De Tweede-Kamerleden beroepspoli tici? We zijn geneigd om te vragen: en wat dan nog? Zou dit inderdaad zo'n schadelijke ontwikkeling zijn? Het po litieke bedrijf is een „schier heilige zaak"; men kan z'n tijd en werkkracht aan mindere zaken besteden. Alleen ex treme conservatieven, min of meer met fascistische ideeën behept spreken over „beroepspolitici" op schampere toon. Een man als de nog maar 33-jarige K V.P,-er drs. Tjerk Westerterp is Kamerlid van beroep, maar hij is er ons niet minder om. Het maatschappclijk-ataatkundig le ven is zo ingewikkeld geworden, dat men zich onmogelijk tot een all-round politi cus kan ontwikkelen in een „baan voor halve dagen". En juist naar all-round politici is de vraag thans groot. Blijft de vraag over of Kamerleden-in- volledige-dienst niet hun onafhankelijk heid kwijt zijn. Een wedervraag: hoe staat het met de onafhankelijkheid van part-time Kamerleden die nauwe rela ties onderhouden met een pressure- group. met of zonder honorarium' Pleitte de heer Nierstrasz voor een „Kamer van mannen, die allen een dag taak buiten hun lidmaatschap hebben te vervullen", oud-minister Cals heeft on langs het volgende betoogd: „Het Kamerlidmaatschap zal naar mijn vaste overtuiging een volledige dagtaak moeten zijn. Ik voeg hier aan toe, dat ik de taak van een Kamerlid bepaald niet beperkt zie tot het bestuderen van Ka merstukken cn het bijwonen van Kamer zittingen cn commissies. Zijn taak ligt evenzeer In het contact houden met het volk, dat bij vertegenwoordigt op welke wijze dan ook. Als zodanig vind ik het deelhebben aan het organisatieleven ze ker niet zonder gewicht, maar ik acht het persoonlijk geen gelukkige ontwik keling. dat zovele Kamerleden praktisch afhankelijk zijn geworden, ook finan cieel, van bepaalde groeperingen. De on afhankelijkheid. waarover een Kamerlid moet kunnen beschikken, brengt naar mijn mening veeleer mede, dat de ho norering zodanig moet zijn, dat hü zijn werk behoorlijk kan verrichten zonder bij anderen te moeten aankloppen voor bijverdiensten. Dat behoeft geenszins uit le sluiten, dat hij als adviseur of ho norair bestuurslid aan het maatschap pelijk organisatieleven deelneemt". Het laatste woord hierover is nog lang niet gesproken. Wellicht kan de be raadslaging over de verhoging van de schadeloosstelling een bijdrage tot de discussie over deze interessante materie Ruim 36 km trein voor 240 km aardgasnet De Nederlandse Spoorwegen zijn inge schakeld bij het transport van de bui zen voor de eerste 240 kilometer aard- gasnet in ons land. Voor de uitvoering van de eerste secties van het bouw plan 1964 van de Nederlandse Gasunie 130 km van Hoogezand via Ommen naar Zutphen en 110 km van Ravestein naar Geleen zijn 11 500 respectieve lijk 9500 buizen nodig. De uit Duitsland afkomstige buizen komen al sinds janu ari naar ons land. Ze gaan eerst naar Tiel om een conserverende werking te ondergaan. Nu is het transport naar de plaats van bestemming begonnen. De Nederlandse Spoorwegen brengt de bui- zentreinen naar een een van de bijna 30 stations en losplaatsen in Noord- en Zuid. die bij deze eerste fase zijn be trokken. De buizen hebben een geza menlijk gewicht van ruw geschat 50.000 ton. Met dit bijzondere transport zijn ruim 2600 beladen wagons gemoeid. Te zamen vormen ze een „treintje" van rOim 36 km lengte. 27 kilometer voor de eerste sectie van het bouwplan en 8,5 kilometer lengte voor de tweede Ontvluchte psychopaat verborgen gehouden: f100 of 20 dagen Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak tegen de maatschappelijk werker H. G. N. van de inrichting Philadelphia van do vereni ging Het Hoge Land te Vries. Hij werd op 27 november 1963 door de politie rechter te Assen wegens het in zijn wo ning verbergen van een uit een psychia trische inrichting Licht en Kracht te Assen ontvluchte psychopaat, veroor deeld tot 250 gulden boete of vijftig da-" gen hechtenis. Het hof heeft conform de eis van de procureur-generaal N. veroordeeld tot 100 gulden boete of twintig dagen hech- Verklaring laat geen twijfel Dc particuliere secretaris van don Carlos heeft vandaag ten sterkste alle berichten ontkend volgens welke hij en prinses Irene in het geheim in Rome zouden trouwen. „Ik kan me niet voorstellen wie dat soort chvaze geruchten de wereld heeft ingezonden", zei de secretaris. „Wanneer zy trouwen, en het doet er niet toe waar, dan zal dat gebeuren in een openbare plechtigheid die prachtig zal zijn en waarbij ongetwyfeld honder den, en misschien zelfs duizenden, car- listische aanhangers afkomstig uit alle delen van Spanje aanwezig zullen zyn. Dit is niet het huweiyk van een film- sterretje maar dat van een paar van koninklijke bloede en de hele wereld zal er lang van te voren van op de hoog te worden gebraoht". Andere carlisten zeiden echter dat ze niet wisten waar en wanneer het huwe iyk zou plaats vinden. „We weten eigen- Kamerlid tot minister Laat een film over ons land maken „Is het de minster bekend dat de Ne derlandse cineast Joris Ivens kortgeleden in een bezoek aan Nederland uiting heeft gegeven aan het verlangen ee film over Nederland te vervaardigen Overweegt de minister niet aan deze cineast van wereldreputatie van heidswege een opdracht daartoe to strekken, vooral ook, omdat een derge- ïyke film van grote betekenis kan zyn, om via de daartoe geëigende kanalen, in het buitenland meer kennis en begrip ten aanzien van ons land en zyn bevol king te wekken??" Dit heeft het Tweede- Kamerlid J. J. Voogd (soc.) schrifteiyk minister Bot (O.K. en lijk helemaal niets zeker, maar we gelo ven dat het in Parys of anders in Pam plona zal worden voltrokken". Pamplona, in Noord Spanje en niet ver van de Franse grens, is het voor naamste centrum van het carlisme in Spanje. Don Carlos die donderdag uit Parys naar Madrid was gevlogen, is gis teren teruggekeerd naar de Franse hoofdstad. Carlisten in Madrid zeiden dat het korte bezoek aan Madrid had plaatsgevonden .,om een aantal persoon lijke zaken te behartigen". Na 17 jaar weg bij NCRV „Zul je er by de AVRO dan meer tijd oor krijgen?" „Ik weet het niet. ik hoop het alleen DE bekende NCRV-medewerker de vroegere radio-verslagge ver Jan de Visser treedt op 1 mei a.s. in dienst van de AVRO. Hij wordt daar verslaggever en plaats- tagedienst. De heer De Visser wordt dienst werken heel L- onder meer belast met bijzondere .De„ NCRV laat je na 17 jaar wel opdrachten, zoals het vervaardigen e*^"De ,wee omroepen 2Ün het eenJ van klankbeelden. Hij was onlangs over myn keus. dat kun je zien aan van de NCRV-radio overgestapt het feit dat zyn samen het officiële naar de televisie-afdeling van deze berioht hebben uitgegeven. „Verheug je je op de nieuwe positie?' ..Ja. Ik ben erg blij dat ik weer naar ju «j het radiowerk terugga cn ik mag de vervangend hoofd van de repor- jongens die in de AVRO-reportage- omroep. „Ik ben van 1947 af bij de NCRV ge weest", vertelde Jan de Visser ons. „En dat is een heel lange tyd", voegde hij er aan toe. „Je weet, de radio heeft mijn hart, meer dan de televisie, en daarom bij ik bly dat ik weer bij de ftnveri radio kan gaan werken." tualiteitc „Maar waarom by de AVRO?" vroe- dernc o gen wij hem. zending) „Ik zou niet bij de NCRV zyn weg- «eniands» gegaan, als er geen interne moeilijk- Brac, ca heden waren geweest. Hoewel ik best king 22: met myn collega's van de Radiokrant r.c. overweg kon, werkte ik toch niet pret- bel-i tig meer bij de NCRV, daar kom ik men rond voor uit. Ik kon er niet verder hi komen dan de verslaggeverij. Nu word kabc ik by de AVRO plaatsvervangend hoofd van de reportagedienst en daar zit meer perspectief in, vooral ook omdat ik bijzondere opdrachten voor het maken van klankbeelden zal kry- gen „Als ik het goed heb. voelde je je niet zo happy bij de televisie?" „Neen, Peter Koen vroeg mij er een poosje geleden voor, maar het werk op I&xpUC/' 11.50 22 20 22.25 Boekbespre- 2.30 Nws 22.40 Kruispunt: discussie ie verschijningsvorm van de kerk wereld van vandaag 23.10 Klavecim- :ital: klass muziek 23.25 Klass ka- iziek 23.55—24.00 Nws. ■rsum II, 298 m. 19 00 Paulus de hes er 19 10 Radlora listisch 20.05 Ei gr 21.00 Socia- 21.15 Metropole orkest 22.00 Langs vergeten wegen, hoorspel 22.30 Nws 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit de actualiteit 22 50 Te waar om mooi te zijp cabaretprogramma 23.20 Lichte muziek 23 35—24 00 Nws. AVRO: 15.00 Jazz Scene USA 15 30 Uit dc voeten 16.30 In het TV-lab 17.00—17.45 V d kinderen 19 30 Luipaard op schoot. NTS:_ 20 00 Jol zichzelf viel mij tegen. Wanneer je DaviVjr. "muziVale^show 22.50 Iu AVRD's zoveel jaren gewend bent geweest Tclcvizier. NTS: 23.1023.15 Journaal, achter het actuele nieuws aan te gaan Exoerimentele ultzcndineen od het twee- en dat haast dageUjks te kunnen spuien, komt het heel vreemd aan als je by de televisie werkt. Daar heb je alleen te maken met de achtergronden van het nieuws. Het journaal neemt, heel logisch overigens, de actuele be- Hllversu richtgeving voor zijn rekening. En de Klass gn televisiesecties hebben soms in de hele Plechtige hoogmis 9 45 Nws. CONVENT week geen gelegenheid om uitzendin- VAN KERKEN: 10.00 Kerkdienst yan de gen op het gebied van nieuwsbelichting Programma voor zondag verzorgen. Het is erg moeilijk daar- publlcf :oire (gr) 12.05 >p wit: actuele ld 12.15 dichting liedje luitenlands commentaar 13.00 Nws e elingen 13 10 Jaar in - Jaar uil uit 1944 13.30 V d kinderen 14.C gram 15 00 Dc Vliegende 1 wedstrijd Belgiè- Jan de Visser was 25 jaar toen hij bij de NCRV als verslaggever in dienst trad „Het was mijn eerste baan moet je weten, ik had tot die tyd rechten ge studeerd, maar ik moest toen geld gaan verdienen. Het was de bedoeling, de studie erby te doen, maar dat is my niet gelukt Ik had het al gauw veel O' te druk en ik ben niet iemand, die bij „„1^0 - 1 11 J zen-geld?. rekening en verantwoording een volledige dagtaak s nachts nog 18 45 Gram 18.50 De kerk aan het werk kan studeren. Maar ik heb de plannen actualiteiten van het kerkelijk erf 1900 om myn studie af te maken nog altijd De °Pcn Deur. lezingen NCRV: 19 so Ge in myn hoofd, reken maar!" indagmiddagklanken: go- var gram 15 40 Jazz- cn lichte muziek (gr) 16.15 Reportage Nederland t Schreiner heeft primeur Deze zomer 12.000 toeristen per F-27 naar zuiden (Van een onzer verslaggevers) Voor hel eerst sinds tientallen jaren vliegt weer een Nederlands lucht vaartbedrijf met een in Nederland gebouwd vliegtuig: op feestelijke wijze nam Schreiner Airways, snel groeiende chartermaatschappij, gistermiddag zijn eerste Fokker Friendship in gebruik. Drie „mai- denflights" werden er boven Am- 27 ze vatte het ook ernstig op, hoewel het gemakkelijk genoeg zou zijn geweest om er maar luchthartig overheen te praten of te zeg gen. dat ze daar nu niet meer over hoefden te denken. Ze was niet scherpzinnig, ze was niet geestig; ze was alleen maar eerlijk. 1 weet het niet Ze liet haar verstel werk even rusten en keek naar zijn pols. „Als Jakob nu zijn hand afknelde, zou daardoor niets meer veranderen en bleef hü voor mij dezelfde, maar als hy één hand had gehad, toen ik hem leerde kennen, geloof ik, dat ik het wel griezelig zou hebben gevonden." Toen schoot Rooie Tjeerd in een lach. Een wat te harde lach. „^0 is het", zei hij. Hy bedoelde dat echter niet. Hy bedoelde, dat het dus maar goed was, dat hij haar niet gevraagd had. Dat hij geen kans had gehad en nooit een kans zou hebben. „Elke vrouw vindt het griezelig. Marthe Maar nu over iets anders. Hoe maakt Jakab het?" Jakob maakte het goed. Hy verdiende, al ..as het dan niet veel, en hy scheen best met Piebe Lap te kunnen opschieten hoewel ik geloof, dat het beter zou zyn als hü een an der vond. die met hem wilde varen." Dat zei ze, maar ze scheen zich er niet al te bezorgd meer over te maken. Misschien had haar man haar eindelük gerust kunnen stellen. En waarschijnlijk had hem dat niet eens zo veel moeite gekost. „Schenk me nog een kop koffie in," zei hy. „Maar als ik eens terugkom, moet je ze wat sterker maken." „Wij drinken ze nooit erg sterk, Jakob en ik." „Nee, dat zal wel. Het is geen nieuwsgie righeid van me. maar weet je wat Jakob zo door elkaar genomen per week verdient? Ze keek hem aan, terwül ze inschonk. Het viel hem op. dat haar hand even beefde, alsof ze nu pas begreep, dat hü met een bepaalde bedoeling gekomen was en eigenlük bang was dat van hem te zullen horen. „Hoeveel?" Er was natuurlük geen reden om het te verzwijgen. „Soms vüftien, twintig gul den ook wel eens wat meer," zei 2e. door KLAAS VAN DER GEEST Ze vergat melk in de koffie te doen, maar dat hinderde niet; Tjeerd dronk ze toch altijd zwart. „Vyftien, twintig gulden," herhaalde hij Hy dacht aan Witte Joop, Johannes van Laar. die hem verteld had, dat Piebe Lap weken maakte van tweehonderd gulden en meer. „En wat krügt hü voor het gebruik van zün botter?" „Voor zijn botter? Die gebruiken ze toch sa men, Piebe en hij!" Marthe keek wat verbaasd. Het scheen haar niet duidelijk te zijn en hü moest het uitleggen. Jakob en Piebe varen samen. Als twee vis sers samen varen, krijgen ze elk een derde part van de opbrengst en één derde part is voor de eigenaar van het schip." Marthe voelde haar knieën knikken. Er liep een koude rilling langs haar rug. „Een céarde part voor het schip? Ik geloof niet. dat Jakob dat krügt hij heeft het er tenminste nooit met me over gehad. Maar ze herstelde zich ook alweer; het moest haar wel heel gemakkelyk vallen haar zorgen van zich af te zetten, „maar als wij twintig gulden hebben, komen we wel rond Je moest eens weten wat ik er elke week nog van overhoud. Tjeerd." Toen ze dat zei. keek ze even naar de schoorsteenmantel, waar, op een hoekje, een rood blikken busje stond. Tjeerd begreep, daarin haar overgespaarde geld bewaar de. hy. „Je zult het „Als het kind er is," viel ze hem in de rede. Haar ogen straalden zo, dat Tjeerd zei: „Je mag het niet te veel verwennen, Marthe." En toen, weer op ernstige toon, begon hü er over. dat de mensen haar natuurlük voor Pie be Lap gewaarschuwd hadden. „En terecht! Ik ken Jakob, dat weet je." Hij zei, dat ze er niet over moest spreken. Ze mocht Jakob zelfs niet laten merken, dat ze iets wist. ..Want daar be reik je niets mee. Maar vertel me eens, komt hij geregeld thuis? Hoelang blüven Piebe en hü gewoonlük uit?" Soms twee, soms drie dagen, een enkele keer wat langer, vertelde Marthe. Maar binnenkort zou het wel een week worden, misschien twee. Want hy had het erover gehad, dat Piebe in de Duitse Bocht wilde gaan vissen. Ze had er natuurlük geen idee van, waar de Duitse Bocht was, maar Jakob had gezegd, dat het nogal ver uit de buurt moest zün. Tjeerd vroeg: „En wanneer willen ze daarheen gaan?" „Deze week nog niet tegen het eind van de volgende misschien," zei ze. En ze scheen er niet helemaal gerust op te zün. want ze voegde eraan toe. „Lükt het jou wel goed toe, Tjeerd?" „Waarom niet?" zei Tjeerd. Hy stond op. „Maar wil je me waarschuwen als het zover is?" „Moet ik jou waarschuwen?" Haar ogen wer den opeens groot van angst. „Waarom?" Tjeerd dacht, dat hij het natuurlük weer eens verkeerd aangepakt had. Hij had Ina moet»/, vragen of die naar haar toe wilde gaan. En hij pakte het ook verder verkeerd aan, toen hü „Och, waarom? Ik wil dat graag weten, misschien ga ik daarginds zelf ook nog eens vissen als het de moeite waard is wat Jakob en Piebe er vangen." Hü verwachtte, dat ze daar niet tevreden mee zou zün en nog meer zou willen weten. Maar ze mocht dan een klein, een heel een voudig vrouwtje zijn, zc was toch ook kordaat genoeg. Ze zei alleen nog: „Goed, ik waar schuw je wel." (Wordt vervolgd) sterdam en omgeving gemaakt om de enkele honderden gasten, onder wie vele autoriteiten, kennis te laten ma ken met het in fris blauw en wit ge schilderd vliegtuig. Vooraf had' prof. ir. E. van Emden. technisch directeur van Fokker, het toe stel met een toespraak aan directeur B. A M. Schreiner overgedragen. Wij zyn er trots op dat nu ook een Nederlands bedrijf de Friendship in gebruik neemt, we wensen u cr succes mee, aldus prof. Van Emden. Hij merkte op dat het Fok- ker-produkt een wereldsucces is gewor den. Er zijn al ruim 270 besteld, waarvan er nu 250 vliegen, zo zei hy. Deze zyn in dienst bij meer dan tachtig over de hele wereld verspreide maatschappijen, die er 30.000 pasagiers per dag mee vervoeren. Dfe heer Schreiner zal het nieuwe toe stel gaan inzetten voor het vervoer van toeristen naar het zuiden, waarin hü gro te mogelijkheden ziet. Dit jaar. zei hy, hopen wy alleen al met de nieuwe friendship 12.000 pasagiers „naar dc zon" ie brengen. Het totaal aantal vakantie gangers dat Schreiner door de lucht naar de plaats van bestemming brengt, be draagt zelfs 30.000 deze zomer. De gehele lucntvloot van Schreiner teil thans 31 toestellen, voor een gedeelte helikopters, die voor zyn bedryf Aero Contractors in Perzic vliegen. Zes van de vliegtuigen gebruikt hij in charter. Trouwens ook de nieuwe Friend ship heeft zijn bedrijf niet in eigendom. Dit toestel wordt gehuurd van de Noorse luchtreder Braaihen. Dit omdat de reeks nog uit te voeren orders Fokker niet in staat stelde nog voor komende zomer een Friendship aan Schreiner af te leveren. Dit is pas volgend jaar maart mogelijk. Voorlopig vliegt Schreiner dus met een gehuurde 1 welis\ aar fonkelnieuwe» F-2i. al is de kans c koop niet uitgesloten. Een markt is er in ieder geval voor: reis- deskundigen verwachten dat het zoveel perspectieven biedende vliegtoerisme dit jaar niet minder dan 130.000 boekingen het zuiden zal opleveren De heer O. F. baron Bentinck v£ Schoon heten. Is benoemd tot gezant Tsjechoclowakye 008 ReflOT •kei ijk se bespiegeling enlcven. KRO: 20 15 :rumentaal cnsemzle. Viool, cla- kla 1 piano: klass 1 iola da gamba: klat uziek 22 00 Wis na 22 20 22.25 Boekbespreking s 22.40 Avondgebed 22.50 Lichle 3.30 Klass romantische pianomu- 524.00 Nws. ium II. 298 m. VARA: 8 00 Nws. ledclingen. postduivenberichten en ff 0.00 Oude kamermuziol jortret 10.45 Alleen 01 agramma AVRO: 12.0( jelijke afgelastingen van trijden) 13 00 Nws 13.07 De toestand wereld, lezing 13 17 Mededelingen ram 13.20 Knipperlicht, programma alle weggebruikers 14 00 Boekbespre- ÉÉj| liedjes (gr) 14 25 Repor- etbalwedstrijd Nederland Amsterdah 16.15 Lichte zang (gr) 16.45 Sport- 00 Discobal: dansmuziek 17 30 Hoorspel voor de (uitslagen en sport er! and trijk te nzlek e I 17.50 Nwi iaal VPRO: 18 30 Dc ne mensen lezing 18 45 Paria» als 1 Nws 20.05 Promenade orkest. ra< en solisten: Ein Wnlzertraum. o 21.15 Lichte gram 21.20 De Blin rspel_ 22.00 Pianorecital: klass ziek 23.10 Licht lm Modei Me tal kwintet 23.23 1 licht 23 55—34.00 Nws TELEVISIE RKK: 11 00±12.15 Hoogmis 17 00—18.30 Eurovisie: Toernooi Europees biljartkam pioenschap 47/1 te Düren 19.30 Weckjour- naal 20.00 Soort in beeld Mrnv <x\ Meisjeskoor kweslie van vier ogen 22 01 moderne muzi 22.35—22.40 Jot Programma voor maandag Hilversum I. 402 m. NCRV: 7 00 Nws en herhaling SOS-berlchten 7 10 Dagopening 7 20 Amus muziek (gr) 7 35 Sportuitslagen win zaterdag 7 45 Radiokrant 8 00 Nws 8.15 Vocaal ensemble gewilde muziek 8 30 Lichte gram 9 00 Muziek naar keuze TV-flIm 21.30 Onder Mcrdams kamerorkest: izlek 22.30 Dagsluiting. NTS. nderingen in het agrarl ïd ten behoeve van e 12 33 Orgelspel 12.53 adio 14.30 Opera-aria's (gr) 1500 Herha- Ing wedstrijd Opsporing verzocht (van l'->nderdng 2 april Jl) 15 40 Vocaal ensem- 1600 Bijbeloverdenking rlngsuitzending: Public relations in Surl- nnme cn de Ncd. Antillen, door mr A Se- ret 18 00 Militair orkest: amus muziek 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond: Welvaart. Tot u spreekt de heer A A Basoltl. lid van de Provin ciale Staten van Groningen 18.30 Opcra- frngmenten (gr). Hilversum II. 298 m. VARA: 7 00 Nws 7 10 Ochtendgym 7 20 Socialistisch strijd lied 7 23 Lichte gram (7.30 Van de voor- pagina, praatje) 8 00 Nws cn socialistisch strijdlied 8 18 Lichte gram 8 50 Gvrr vrouw 9 00 Klass orkestmtn dcnklng. VARA: 10 00 V d hui '1 11.20 Onbewoonc 12.00 Lichte orkest 1 land- ind 12 38 Licht (gram :lek 12.30 Intcrvfe1 Modcd t 12 33 Voor het vs 13 15 t luzick 13 45 Wlk- gen. praatje 14 00 Klasa piano- 00 Dit Is uw leven (herh van Jl) 1600 Zestig minuten voor "00 Oude liedjes 17.15 nlddenstand 13 24 1 17 .70 Orgelspi l 17.50 Militair 18.01 1815 Int

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7