Katwijk zoals het was VLEET SCHOOLHULP rente is de lente van uw leven NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 APRIL 1961 KATWIJK De heer A. A. Vooijs Commandeur slaan 34 te Katwijk aan den Rijn. stuurde ons een prentbriefkaart, die ho tel De Roskam laat zien, zoals het er omstreeks 1900 uitzag. De Roskam zelf is niet zoveel ver anderd. maar kijk de mensen en de auto eens aan. Het machtige voertuig trok vooral de belang stelling van de jeugd, die toen de fotograaf kwam evenwel ook gaarne in de lens blikte. Het dra gen van klompen was in die tijd blijkbaar nog vrij algemeen. OUDE LEIDSE KAAS GEPROEFD? DE LANDBOUWER heeft ze in voorraad. Overdracht nieuwe kerk in Katwijk KATWIJK De nieuw gebouwde Triumfatorkerk aan de J. Evertsenlaan. zal op 6 mei a.s. door de bouwers aan de kerkeraad worden overgedragen. De plechtigheid zal aanvangen om half acht Voor belangstellenden zal de nieuwe kerk op donderdag de 7e te bezichtigen zijn. De dienst op hemelvaartsdag wordt in de kerk aan de Voorstraat gehouden, aanvang 9 uur. De kerkeraad besloot de namen voor de beide kerken nu definitief vast te stellen. De kerk aan de Voorstraat gaat nu Vredeskerk heten en de nieuwe kerk blijft de Triumfator kerk. De intrede van ds. Bakker blijft ge steld op 19 mei a.s. te 4.30 uur in de Triumfatorkerk. Smokkelende vissers voor politierechter Dezer dagen stonden vier leden der bemanning van een Scheveningse kotter, de schipper en een kruidenier voor dc Haagse politierechter in verband met smokkel van sigaretten en whisky. Het douanepatrouillevaartuig „Dolfijn" had de kotter op zee aangehouden en er werden 80.000 sigaretten en 50 flessen whisky ontdekt. Door deze smokkel zou de staat voor f 8000 aan invoerrechten zijn benadeeld. Verdachten bekenden de feiten. Zij hadden de goederen in Cuxhafen inge kocht en probeerden door de smokkel wat bij te verdienen, omdat het grond- loon zo laag was, nl. f 70.-. Bij de aanhouding hadden zij voBe me dewerking verleend om de goederen be schikbaar te stellen. De officier van justitie eiste tegen drie leden der bemanning f 2000 boete en voorwaardelijk 3 maanden gevangenis straf, tegen een lid der bemanning f 750 boete en 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk, tegen een ander lid f 1500 boete en 3 maanden voorwaardelijk en tegen de winkelier f 2000 boete en 4 maanden voorwaardelijk, benevens ver beurdverklaring van hetgeen in beslag was genomen. De rechter veroordeelde drie verdach ten tot f 300 boete en voorwaardelijk 2 maanden gevangenisstraf, een verdach te tot f 150 boete en 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk, een ander f 200 boete en 2 maanden voorwaardelijk •en de kruidenier f 2000 boete cn 4 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met verbeurdverklaring der goederen. en 23.37 uur. Maandag: hoog water 3 48 en 16.08 uun laag water 12 uur. KATWIJK AAN ZEE Dinsdagavond om kwart voor acht concerteert het Leids Jeugdkamerorkest o.l.v. Henk Briër in de gereformeerde kerk aan de Voorstraat GEM. KATWIJK KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Kat wijk maken bekend, dat zij voornemens zijn krachtens artikel 20 der wederop- bouwwet vergunning te verlenen tot: het bouwen van 2 garages en een schuurtje op een terrein gelegen aan de Valkenburgseweg, kadas traal bekend gemeente Katwijk sectie B nr. 3327. Dc eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 17 april 1964 in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoel de vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. VISSERUNIEUWS IJMUIDEN In dc noordelijke contreien werden alleen op 59 NB goede resultaten behaald. Er kwam daar bijna alleen makreel voor, maar dan ook in grote concentraties. De VL 110 Michiel Jan bijvoorbeeld haalde uit een paar trekken 300 kisten van deze vissoort scheep en is inmiddels met 1200 kisten blauwpijpjes in de ruimen aan dc thuisreis begonnen. De Michiel Jan vertrok verleden week woensdag naar zee en heeft dus bijzoa der voorspoedig gevist. Ook andere vaartuigen konden in deze omgeving behoorlijk wat vangen zodat toen 's avonds de balans werd opgemaakt alom tevreden geluiden te beluisteren vielen. Minder vrolijk was men op 60 NB. De koolvis heeft deze breedtegraad verla ten en is in geen velden of wegen meer te bekennen. Nu ook de haring en de makreel deze omgeving de snelle vin hebben toegekeerd, viel er weinig te vangen. Aan de oostkant van de Koraal bank ging het iets beter maar toch een stuk 9lechter dan in de eerste dagen van deze week. Op 57 NB was de ka beljauw niét meer zo sterk vertegen woordigd als op het eind van de vorige en in het begin van deze week. Vermoe delijk azen de dikkopen Op de makreel- scholen die zich noordelijker bevinden. Sommige vaartuigen brachten het nog tot een dagtotaal van ongeveer 150 stuks maar de meeste schepen bleven daar een stuk onder. Op 55 NB is er voor de grote kotters meer succes weggelegd dan in weken het geval is geweest. Niet alleen wordt daar vrij veel tong scheep- gehaald. men kon ook behoorlijke hoe veelheden tarbot verschalken. Onder de kust bleef het echter een hopeloze boel. de schippers klaagden steen en been over de bijna volledige afwezigheid van de tong. Per trek werd er hoogop 10 kilo van deze vissoort soheepgehaald. slechts vergezeld van een mand of vier schol. Een enkele optimistische schipper hoop te dat nu het weer eindelijk iets beter aan het worden is er volgende week wat betere resultaten behaald zouden kun nen worden. Chr. Katwijkse Industrie- en Huishoudscholen te KATWIJK AAN ZEE - Telefoon 3256 Inschrijving van nieuwe leerlingen van maandag 13 april tm. 17 april a.s. dagelijks van 4.00 tot 5.30 uur. AAN DE 2e SCHOOL, ME F UWEN LAAN 6, melden zich voorlopig de leerlingen van de volgende scholen: CALVIJNSCHOOL Katwijk a REHOBOTHSCHOOL Katwijk ORANJESCHOOL Katwijk a CHR. OPLEIDINGSSCHOOL Katwijk aan Zee PR. BEATRIXSCHOOL Katwijk aan den Rijn CHR. SCHOOL Valkenburg de le school. OPLEIDINGEN: 1. Primaire opleiding 2. Na de primaire opleiding: Assistenten N. (naaldvakken) Assistenten H. (huishouding) Costumière (met middenstand) /Coupeuse Leerling-verkoopster Kinderverzorgster Vormingsklas (ULO-diploma of 3-jarige H.B.S. vereist) Akte Na (lerares naaldvakken) Middagcursussen naaien, knippen, verstellen, strijken er (bij voldoende deelname) Avondcursussen naaien/fijne- en burgerkeuken. Wat er'was ln IJmuiden verschenen 35 vaartuigen aan de markt. Zij namen een aanvoer van 6600 kisten voor hun rekening waar van 600 kisten schelvis, 480 kisten wij ting, 360 kisten gul en kabeljauw, 800 kisten koolvis, 950 kisten haring. 1950 kisten makreel, 750 kisten schol, 70 kisten tarbot. 160 kisten diversen, 2050 stuks stijve kabeljauw en 12.000 kilo tong. Voor maandag Voor de maandagmarkt stonden al ge noteerd ae VL 16 Voorloper met 1100 kisten, de VL 110 Michiel Jan met 1200 kisten en de IJM 99 Egmont met 1460 kisten uit de IJslandse wateren. Dit schip heeft 1300 kisten gul en kabel jauw, 60 kisten roodbaars en 100 kisten schelvis aan boor. In Schevcningen In Scheveningen werden aangevoerd 60 kisten sohelvis, 150 kisten wijting, 40 kisten gul en kabeljauw, 500 kisten ha ring, 600 kisten makreel, 450 kisten schol, 60 kisten diversen 200 stuks stijve ka beljauw, 500 ki9ten koolvis en 6000 kisten tong. Vishandel Maandag 27 april zal in de bovenzaal van hotel Royal aan de Kennemerlaan in IJmuiden de negende volkstoogeschool- byeenkomst voor de vishandel worden gehouden. Om 9 45 uur spreekt mr, O. V. L. Guermonprez de openingsrede uit. Zijn plaats achter de katheder wordt daarop ingenomen door de heer J. C. Kabboord die de mogelijkheden voor de handel onder de loep zal nemen. Drs. J. van Dijk. de voorzitter van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten haakt hierop in met zijn inleiding onder de titel: ,,Zijn er nog kansen voor de visdetailhandel?" De secretai-is van de Commissie Visdetailhandel, de heer I. Cohen zal daarna spreken over: „Komt de jonge generatie nog in de viswinkel?"- De heer H. Houwing van het instituut voor visseryprodukten T.N.O. zal daar na de handelaren iets vertellen over de kunst van het terugweken van haring. Na dit alles wordt het wel tijd om de inwendige mens te gaan versterken. Dat gebeurt aan een gezamenlijke warme maaltijd. Hierna begeeft men zich naar het laboratorium van het T.N.O. om daar alles over het visbakken te weten te komen. Olie De IJM 15 Emma zal spoedig onder de olie verkeren. Daar behoeft men niet direct het slechtste van te denken. De treiler van de Noordzee De Marezaten is namelijk verhuurd aan een oliemaat schappij die op de Noordzee een seismo- grafisch onderzoek instelt. De Emma ver trekt maandag naar zee om aan de voor een treiler wel heel bijzondere activi teit te beginnen. Een deel van de be manning is voor dit onderzoek aange monsterd. De technische apparatuur is al aan boord. Voorlopig is de Emma voor vijf maanden gecharterd. Welke opera tiebasis de treiler zal krijgen is nog niet bekend. Het is mogelijk dat nog meer treilers bij dit onderzoek dat een groot deel van de Noordzee zal bestrijken zullen worden ingeschakeld. Vondsten te Katwijk KATWIJK AAN DEN RIJN Voor de bevloeiing van de Hoornespolder werd omstreeks 150 jaar geleden iets ten noorden van het Uitwateringskanaal, dat toen nog veel smaller was dan thans het geval is, een z.g. derde sluis ge bouwd. Er stonden twee molens op de „tocht" die op dit waterbouwkundig werk aansloot. Later werd een elek trische bemaling toegepast, waarbij het oude ontwateringssysteem kwam te ver vallen. De molens werden afgebroken en de overige werken kwamen, zij het niet diep. onder het polderniveau te lig gen. Bij deze week uitgevoerde graaf werkzaamheden voor het leggen van eer zinker in het kanaal, is men nu op het metselwerk van deze z.g. „derde sluis" en het omstreeks 1802 gebouwde inlaat- gemaal gestoten. Door verbreding var het kanaal in latere jaren kwamen de restanten vlak bij het kanaal liggen. De nieuwe brug ligt slechts 25 meter ten oosten van de restanten, een gelukkige omstandigheid daar anders ongetwijfeld veel extra werk had moeten worden rricht. Verre visserij Ir, W. Polderman die de leiding heeft van de proefnemingen met de verre vis serij is over de tot nu toe behaalde re sultaten niet ontevreden. Het kan na tuurlijk nog beter, merkt hy op, maar onze vissers beginnen toch al aardig aan de voor hen zo heel andere en moeilijke omstandigheden te wennen. Vergelijkt men de resultaten met die van de sche pen van andere nationaliteiten dan moet men zeggen dat onze vissers nog heel wat moeten leren, maar als men kijkt naar de vangsten van verleden jaar dan kan men concluderen dat zij al heel veel hebben geleerd. Thans zijn alle tien vaartuigen die voor het experiment in dit seizoen waren aangewezen op zee. vier uit IJmuiden, vier uit Katwijk en twee uit Scheveningen. De resultaten lopen nogal uiteen maar dat wil niet zeggen dat de schepen met de mindere vangsten ook de slechtste prestaties hebben geleverd. Dat hang' in de eerste plaats van de hoeveelheden vis af die men in de verre gebieden aantreft. Het is best mogelijk dat een treiler met maar 800 kisten in de rui men veel meer heeft gepresteerd dan een sahip met 1500 kisten dat toevallig in een grote concentratie vis terecht is gekomen. Dat niet alle schippers meer een vis- sohipper meenemen, is een bewijs dat het de goede kant opgaat. Zij hebben nu alleen een navigator uit den vreemde naast zich op de brug staan. Wil het experiment echter ten volle slagen dan zal het nodig zijn dat de produkten van de verre visserij meer belangstelling van de handel krijgen. Nu is het nog zo dat IJMUIDEN In de noordelijke Noordzee werden zeer uiteenlopende resultaten geboekt. Op 58 NB is bijna geen Nederlands vaartuig meer te bekennen. Het ging daar de laatste dagen zó slecht, dat men genoodzaakt was zijn heil elders te zoeken. Dit betekende voor de meeste vaartuigen het verleggen van dc koers naar nog noordelijker streken. Op 59 en 60 NB was het een vreemde boel. Sommige vaartuigen konden per trek een mand of zestig haring en koolvis bemachtigen, andere schepen brachten het nauwelijks tot trekken van een mandje of tien van deze vissoorten. De schepen die uitstomend waren, deden hun eerste trekken op 57 NB. Dat was goed geschoten, want voor het middaguur werden soms trekken ge daan van 180 manden haring en makreel. Denkt U aan de Emmabloemcollecte ten bate van de tuberculose bestrijding, te houden van 13 t.m. 18 april a.s. te Katwijk en Valkenburg? de voorkeur van de viskopers uitgaat naar de vis van de Noordzee, ten on rechte want de kabeljauw en de schel vis uit de verre wateren zijn meestal van een veel betere kwaliteit dan de soortgenoten uit de Noordzee. Al met al wil de heer Polderman niet mopperen, men wist van tevoren dat de proefnemingen moeilijkheden zouden opleveren, maar beetje bij beetje begin nen onze vissers de verre visserij onder de knie te krijgen. Dat is van het groot ste belang. Wil de Nederlandse visserij kunnen blyven concurreren met het bui tenland dan zal het nodig zijn dat men de blikken naar steeds verder afgelegen gebieden werpt, op den duur zal de Noordzee niet meer in de behoefte kun- Ichthuskerk Katwijk in september klaar KATWIJK AAN ZEE Dc bouw van de hervormde Ichthuskerk vor dert eoed. Men verwacht, diat de kerk mi september van dit jaar in gebruik kan worden genomen. Er komt ruim de voor zeshonderd kerkgangers. Het gebouw is ontworpen door hel architectenbureau Verloop-Van dor Mev te Katwijk, bouwer is het plaat selijke aannemersbedrijf Verdoes en Zoon. De kerk staat in Overduin, op de hoek Meeuwenlaan-Nachte gaallaan. On de toren ziet men als wind vaan een vis. Dit houdt verband met de naam van de kerk. Ichthus bete kent namelijk"vis. Men heeft deze naam gekozen denkend aan het feit, dat de nieuwe kerk in een vissers dorp staat, zich herinnerend de woorden van Christus, dat Hij zijn discipelen „vissers van mensen" w maken en voorts omdat de vis h oud-christelijke symbool is wgarmt de naam van Jezus werd aangeduid. Foto D. Kruyt. W aar vindon wij de kerk boekje voor schippers KATWIJK „Waar vinden wij de kerk"? is de titel van een handig boekj gids voor binnenschippers cn hu familie om hen op de hoogte te houden het kerkelijk leven. Dit boekje (de 14e druk) dat door de AGKOS (Arbeid de Geref. Kerken onder schippers) wordt uitgegeven, bevat o.m. het vol gende: een opgave van Avondmaals zon dagen. Dan volgt, na een korte inleiding opgave van kerken, de daar te hou den diensten, alsmede een contactadres, En hierna een opgave van buitenlandse kerken, ziekenhuizen, gezinszorg, scho len en internaten; bureau voor schooi en beroepskeuze. Het boekje, dat slechts een afmeting heeft van 33 x 18 cm is handig aan boord Voor de binnenschipperij beslist be langrijk. Men kan het aanvragen bij het bureau van de arbeid van -de geref. ker ken onder schippers. Dit bureau is ge vestigd ten huize van de heer J. Valke nier. Pr. Hendrikkade 118b. Rotterdam 1. Ledenvergadering Katwijkse Damclub KATWIJK AAN DEN RIJN In ho- tel „De Roskam" hield de damclub KDC haar jaarlijkse ledenvergadering. In zijn openingswoord stond voorzitter J. Scho- neveld, stil bij het succesrijke afgelopen seizoen, waarin zowel het eerste als hel tweede tiental lauweren oogstte. Verde; herinnerde spreker aan het pas gevierd; dertigjarig bestaan. De voorzitter rie[ de leden op om met alle kracht werk zam te bylijven voor het welzijn van KDC. Uit het jaarverslag van de secretaris, A. Verhoog, bleek, dat het ledental thans 23 bedraagt, een aantal dat nog gemak kelijk kan worden opgevoerd. De jaar rekening van penningmeester J. Heems kerk. vermeldde een klein batig saldo Nadat de heer J. van Duijvenbode mens de kascommissie verslag had gebracht, werd de rekening goeiige- keurd. Bij de bestuursverkiezing werden it het bestuur benoemd de heren C. Klaveren en C. Varkevisser. Met toepasselijk woord reikte de voorzitte hierna prijzen uit aan J. Zwaan, vt hoogste aantal punten in de competitie aan J. van Duijvenbode als kampioe; van de eerste klas en aan H Voorzaat die als tweede eindigde en tevens he: hoogste aantal punten behaalde in de li klas competitie van de LDDB. Bij de rondvraag werd zeer uitvoerig gesproken over het interne verenigings leven. Na sluiting der bijeenkomst gaf C Varkevisser nog een simultaan aan 1( borden. In snel tempo had hij slechts 1? uur nodig om de partijen te beëindigd Het resultaat was niet slecht, hij wist! partijen te winnen, vijf partijen werdes remise'èn slechts twee partijen werde verloren. De winnaars zijn H. Koelewijo en J. Godwaldt. terwijl J. Zwaan, J. Pas- schier, J. C Schoneveld, Ar. van Beele: en J. van Duijvenbode remise speelden Om het damkampioenschap van Katwijk KAMPEN De uitslagen van de der; week gespeelde wedstrijden om het dam kampioenschap van Katwijk luiden als volgt: hoofdklasse groep A: J. Schone veldAr. van Beelen 11: H. Koelewij: J. van Duyvejibode afgebr.: C. Varke- visserJ. Godwaldt 20; hoofdjklass: groep B: J. ZwaanJ Schoneveld Pzo 20; J. HeemskerkJ. Passchier 0—2 eerste klasse: A. VerhoogC. van Duija 20; Am. van BeelenC. de Winte: 0—2. GEVRAAGD NET WINKELMEISJE Zich aan te melden bij SLAGERIJ K. HOEK Jr. Katwyk aan Zee. Voi Later ging het deze schepen niet voor de wind, maar er werden toch nog trekken doorgegeven van zestig manden haring, makreel en wat koolvis. Op 55 NB hebben verscheidene kotters de laat ste dagen tussen dc zogenaamde st gevist, Dat is natuurlijk uitkijken gebla zen. want bij een verkeerue manoeuvre' raakt het net zo vast. Maar de Nederland se vissers kennen dit gebied als hun broekzak en konder dan ook goede sultaten doorgeven. Er wera daar opmer kelijk veel tarbot gevangen. De KW 203 en de KW 217 bijvoorbeeld lagen aa IJmuider vrijdagmarkt met elk ongeveer duizend kilo aan deze vissoort in de rui men. Bovendien voerden deze schepen elk nog 800 kilo tong en twintig kisten schol aan. Voor de kotters onder de kust minder succes weggelegd. Daar blijft het zoals een van de schippers min of meer gelaten opmerkte, huilen met dc pet op. Een trek leverde ten hoogste vijftien kilo tong en drie manden schol op. De KW 1"1 Jan Maria is ondanks het povere sultaat op de eerste verrt reis naar omgeving vao de Beren-eilanden naar dit gebied vertrokken Men heeft nu zwaarder vistuig aan boord. Schipper Plug was er vast van overtuigd nu zoveel te kunnen vangen als de andere vaartuigen die daar in actie zijn. Visserysituatle Verscheidene leden van d- Velser ge meenteraad hebben bij het afdelings- onderzoek van de begroting vdor 1964 aandacht aan de visserij besleed. Eén var hen is bezorgd over de ontwikkeling var de school voor visserij en scheepvaart ir IJmuiden, vooral n.et het oog op de ge ringe belangstelling voor de visserij bij de leerlingen van dt primaire opleiding Dit euvel zal volgens B. en W blijven bestaan zolang het visserijbedrijf geen kans ziet in samenspel met het ministe rie van onderwijs een normale aanslui ting tot stand te brengen tussen school en bedrijf. Vanzelfsprekend zal men zich wat de arbeidsvoorwaarden en de sfeer betreft moeten .mnnen meUn me concurrerende industrieën. B. en W. zul len al het mogelijke doen om dit onder- wys te bevorderen. Zo worden allang po gingen ondernomer. om tot een drie jarige cursus t- Komen. Oolc beijvert men zich zeer om aan de school een Internaat te verbinden. Een ander lid wijst er cp dat de vrije zaterdag in de vishallen de oositie van IJmuiden als aanvoerplaats en centrale markt ongunstig heeft beïnvloed. Hier mee zijn E. cn W. het volkomen eens. Zij hebber, de ontwikkeling scherp in de ga ten gehouden en zich regelmatig van de situatie op de hoogte laten stellen. De ge_ 1 moeilijkheder. zijn ongetwijfeld van verstrekkende betekenis. Daa nr. hebben r W. zich tot de minister van sociale zaken gewend met het verzoek of deze bewindsman geen stappen kan onderne- Hierop heeft men nog geen ant woord ontvangen. In de brief aan de minister hebben B. en W. als hun me ning kenbaar gemaakt dat voor alle Ne derlandse vlscrshaven een uniforme re geling op dit gebied van kracht dient te worden. Uit het antwoord op een andere vraag kan worden geconcludeerd, dat liet aan monsteren van schepelingen in IJmuiden niet bevredigend werkt. Men tracht thans en betere organisatie te komen. Een grote aanwinst zal de politiebuot zijn die in IJmuiden zal worden gestationeerd Hiermee kan de controle op in- en uit varende vissersschepen worden ver scherpt. Vooral kan men dan een beter oogje houden op het eventueel de hand lichten met de voorgeschreven perso neelsbezetting. BRANDVERZEKERING van Uw zakenpand. woonhuis, inboedel t STORMSCHADE VERZEKERING INBRAAKVERZEKERING Assurantie Kantoor van der PLAS den Rijn, wordt ge- Leeftijd vanaf 15 jaar. Haar taak omvat het assisteren van de hoofdleidster tijdens de schooltijd e schoonhouden van de school. Salaris - afhankelijk van de leeftijd - in nader overleg te regelen. Soil, binnen 10 dagen in te zenden aan burgemeester en wethouders van Katwijk. Waar komt die vergelijking vandaan, tussen rente en lente? Dat ligt voor de hand. Lente is groei. Rente is groei. De zaden zijn de guldens die u spaart. Ze vallen bij de bank in een vruchtbare aarde.Ze dragen vrucht en groeien uit tot een zekerheid- brengend bezit. RAIFFEISEN-BANK „KATWIJK AAN ZEE" VOORSTRAAT 50 TEL 201

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6