Nieuwe leidse Courant Hevige gevechten in Zuid-Celebes Koningin gevangene van de fotografen Doctoraal examen in bed Nog geen beslissing over artsenstaking Opstand van drieduizend Indonesische militairen THEO VAN EYCK OP SCHIPHOL IN ARREST GESTELD Handen in wanhoop omhoog Goede sfeer toch niet verstoord Jacht op linkse politici in Brazilië Commentaren Zaterdag 11 april 1964, 45ste jaargang Mrvcteur: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stintvastigh r» ghablava* mijn hert in teghenapoet" .m. 3,35, p.kw. 10,05 Iets lagere temperaturen Licht tot half bewolkt en droog weer. Aan de kost hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. zie voorts pagina 9) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Loclge naar V.S. voor campagne De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, zal in juni naar de Verenigde Staten reizen om deel te nemen aan de cam pagne voor de komende presidents verkiezing en de nationale conventie van de republikeinse partij die in juli wordt gehouden. Irving Salomon, die-Jid is geweest van de Amerikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties en voorstander is van de kandidatuur van Lodge, heeft dit mee gedeeld. Hij was juist teruggekeerd van een reis waarbij hij Cabot Lodge in Hongkong had gesproken. Daarbij had hij een boodschap van ex-president Eisenhower overgebracht, waarin hem de raad werd gegeven aan de verkie zingscampagne deel te nemen. Bij de onlangs gehouden kandidaats verkiezingen in New Hampshire werd Cabot Lodge gekozen tot republikeins kandidaat, terwijl hij niet op de lijst voorkwam. Hy versloeg daarbij Gold- water, Nixon en Rockefeller. Een miltaire woordvoerder in de Indonesische hoofdstad heeft bekend gemaakt, dat in het zuiden van Celebes hevige gevechten aan de gang zijn, waarbij Indonesische regeringsstrijdkrachten een gewapende opstand po gen neer te slaan. De Indonesische woordvoerder, kolonel Ibnoe Soebroto, heeft verder meégedeeld, dat Indonesische militaire vliegtuigen de opstan delingen ongeveer 3.000 man sterk, besitoken. De strijd speelt zich voor namelijk af in de buurt van de plaats Pinrang, ten noorden van Makassar die een bevolking heeft van 8000 zielen. De gevechten zijn zondag begonnen nadat twee Indonesische officieren enkele manschappen in een hinderlaag n gevallen en gedood. Onmiddellijk n versterkingen naar de plaats van de overval gezonden. Kolonel Soebroto verklaarde ook dat in opstand gekomen militairen onder bevel stonden van een zekere luitenant- kolonel Mattola. Kolonel Joesoef, de bevelhebber van het betrokken militaire district, was Komende week weer aan werk De Belgische regering is er gister avond nog niet in geslaagd met de geneesheren overeenstemming te be reiken over het beëindigen van de reeds tien dagen durende artsensta king. Na een vergadering, die gister middag om half vijf op het conferen- üe-oord Hertogirmedal aan de rand van Brussel was begonnen en kort na middernacht eindigde, werd slechts meegedeeld dait het overleg vammid- ag zou worden voortgezet. Terwijl de artsendelegatie weigerde mededelingen te doen over het verloop de besprekingen, herhaalde de Bel- bische minister van binnenlandse zaken, Gilson, dat hij „nogal optimistisch" Is ge stemd en begin volgende week het einde de staking verwacht. Premier Th. Lefèvre, die de ministeriële delegatie leidde, verklaarde echter „noch optimis tisch, noch pessimistisch" te zijn. De art- legden geen enkele verklaring af. Op de vraag, wat zij dachten over de mededeling van minister Gilson. ant woordden zij „deze niet te hebben ge hoord". De vergadering van gisteravond was de tweede, sinds de Belgische regering donderdag besloot „contact" op te ne men om de mogelijkheden na te gaan van een hervatting der onderhandelin gen, die in de nacht van 1 april afgebro ken werden, omdat geen overeenstem ming over de eisen van de Belgische art sen kon worden bereikt. Van den Wall Bake eerst naar Amerika - dan naar Breda De vroegere chef van de generale staf. luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, zal zeer binnenkort een reis maken naar Amerika en Canada. Hij zal daar verschillende opleidingsinstituten van de Amerikaanse en Canadese strijd krachten bezoeken, zoals Westpoint, Colorado Springs en Kingston. De gene raal maakt de reis op uitnodiging van de Amerikaanse autoriteiten. Hij zal voor 1 augustus terug zijn in ons land, omdat hij, zoals bekend, op die datum gouver neur wordt van de Koninklijke militaire academie in Breda. Op de Gastelsedijk-West in Stam persgat is gisteren een meisje van twee jaar onder de linkerachterwielen van een zware vrachtwagen terechtgekomen Het kind was op slag dood. In een oogopslag Kerken in Vietnam pag.2 Proces-Anastasia pag. 5 Tweeling in de ruimte pag. 5 Straks alleen nog beroeps politici? pag. 7 Eerste Friendship voor Ne derlandse luchtreder pag. 7 Carlos: huwelijk wordt grootse demonstratie Geen zuivere koffie pag. 9 Zondagcollecte voor zater- dagsport pag. 9 En het Zondagsblad Na ee nvergadering van de drie grote Belgische vakbonden (socialistisch, r.k en liberaal) en de ziekenfondsen, ver klaarde gisteren de secretaris-generaal het Algemeen Belgisch Vakverbond, L. Major, dat de vakbonden gekend wen sen te worden in elke overeenkomst, die tussen de regering eq de artsen wordt gesloten. Zij willen ook dat deze ter goedkeuring aan de vakbonden wordt Hoe groot overigens het belang is, dat men in België aan de besprekingen hecht, blijkt wel uit het feit dat de Bel gische radio zijn uitzendingen na hei gewoonlijke sluitingsuur, om midder nacht, voortzette. Deel van kantoor waterleidingmij. uitgebrand Gistermiddag is de gehele bovenver dieping van het hoofdkantoor van de waterleidingmaatschappij „Noordwest Brabant" in Oudenbosch volledig uitge brand. De brand is ontstaan toen een van de ambtenaren bezig was een offset drukmachine te reinigen. Het reinigings preparaat vatte onverwachts vlam en veroorzaakte een steekvlam. De kleren van de ambtenaar zelf. de heer K. uit Breda, vatten vlam. Hij kon ze zelf doven. In een ommezien stond het gehele ver trek in lichter laaie. Door het verlies van vele gloednieuwe machines en een grote voorraad drukpapier beloopt de schade vele duizenden guldens. De vrijwillige brandweer van Oudenbosch, korte tijd later geassisteerd door de brandweer van Hoeven, was in een uur tijd de fel uit slaande brand meester. zondag, vergezeld door een aantal mili tairen. op weg naar luitenant-kolonel Mattola. om met hem over de veiligheid in Zuid-Celebes te spreken. Mattola liet toen zijn kolonel en de hem vergezel lende militairen in een hinderlaag lopen Joesoef wist ongedeerd te ontkomen. Het officiële Indonesische persbureau Antara meldde vrijdag dat ongeveer 630 militairen, die onder bevel van luitenant kolonel Mattola stonden, gevangen zijn genomen of zioh hebben overgegeven. Anderen, die nog op vrije voeten zijn. hebben te kennen gegeven zich ook tt willen overgeven, Haaftense adjudant buiten dienst (Van een pnzer verslaggevers) De groepscommandant der Rijkspo litie. adjudant J. van Heukelen (52) van de groep Haaften in de Tieler- tfaard, is sinds vrijdag 27 maart bui ten dienst gesteld. Het motief van deze beslissing wordt door de districtscommandant der Rijks politie te Nijmegen omschreven als „ern stige bezwaren die tegen hem zijn ge rezen." Adjudant Van Beukelen, die on geveer een Jaar groepscommandant was, is bulten dienst gesteld in afwachting van een nadere beslissing van de In specteur der Rijkspolitie. Ernstig ongeluk: meisje gedood - broertje gewond Nadat zij even hadden gewacht op een naderende tankwagen, staken gistermid dag een zesjarig dochtertje en een vier jarig zoontje van de tuinder Hanemaaijer aan de Maasdijk in de gemeente Naald wijk plotseling de dijk over Juist nader de uit de richting Hoek van Holland een auto. bestuurd door de vertegenwoordi ger V. uit Rotterdam. Hrewel deze zo hevig remde dat zijn auto een halve slag in de rondte maakte, kon hij niet voor komen dat beide kinderen door de auto werden gegrepen. Het meisje bleek on slag dood te zijn en het jongetje werd zwaar gewond naar een ziekenhu s te Delft vervoerd. Oudste mail overleden Te Zwolle is d ierdag overleden de heer J. A. Hesseling, die 104 jaar i: worden. H(j was de oudste man van derland. Begeleid door een wachtmeester van de marechaussee verlaat Theo van Eijck het vliegtuig, dat hem uit Lybië heeft teruggebracht. Ontroerend neerzien van vrouw en ouders in marechaussee-kazerne (Van een onzer verslaggevers) TPHEO VAN EYCK, de 21-jarige vliegtuigmaker bij de marine, die er op 7 maart geheel alleen met een marinevliegtuig van Malta naar Libië vandoor ging, is weer terug in Nederland. Gistermiddag tegen half vijf arriveerde hij met de KLM- Electra Jupiter op Schiphol. De reis van Benghazi naar Nederland met tussenlandingen in Tripoli, Tunis en Frankfort had hij zonder bege- De goede sfeer, die zo tekenend voor het bezoek dat koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Beatrix aan Mexico brengen, dreigde even te worden verstoord, toen de Koningin gistermorgen, bij een be zoek aan de piramiden van Teoti- huacan, temidden van een grote groep fotografen en televisie-opera- Hartelijke omhelzing in Mexi. co: koningin Juliana wordt be groet door haar gastvrouw, me vrouw Lopez Mateos. teurs stond, de handen in wanhoop omhoog geheven. De kranten in de Mexicaanse hoofd stad, die gehele met foto's verluchte pa gina's aan het bezoek wijden, waren on getwijfeld van plan ook zaterdag weer eens goed uit te pakken. Het gevolg van die activiteit was echter dat de Koningin ieder uitzicht werd ontnomen door tien tallen ijverige fotografen, die natuurlijk met de beste bedoelingen waren bezield. Prins Bernhard, die achter was gebleven, voegde zich snel bij zijn echtgenote die bezig was de cameramensen te overre den haar een beetje ter wille te zijn, om dat ook zij wel iets van de overblijfselen uit het Mexicaanse verleden wilde zien. Men kwam tot een compromis en de ko ninklijke familie stelde zich met mevr. Lopez Mateos en haar dochter bij een piramide op. De fotografen konden toen hun gang gaan. Zou de Koningin toen geweten hebben dat zij over meer ener gie beschikte dan haar ..plaaggeesten", dan had zij haar verzoek achterwege kunnen laten. Toen koningin Juliana na melijk onvermoeibaar piramide na pira mide bekeek, daarbij trap-op, trap-af klauterend, lieten journalisten' en foto grafen haar al spoedig alleen met een deskundig gevolg, dal bestond uit de Mexicaanse minister van ondei-wijs en de directeur van het nationale instituut voor antropologie en historie. Blokken De piramiden van Teotihuacan liggen ongeveer vijftig kilometer van de Mexi caanse hoofdstad. Z(j werden ongeveer 2000 jaar voor Christus gebouwd door de oorspronkelijke bewoners van Mexico, de Azteken. De bouwwerken liggen aan een groot plein. Sommige bestaan uit steeds kleiner wordende blokken van flinke afmetingen en hebben aan de voorzijde een trap. De bouw verschilt van de piramiden in Egypte, hetgeen zjjn oorzaak vindt in het feit, dat de Mexi caanse bouwsels bestand moesten zijn tegen aardbevingen. In en om de pira miden speelde zich het religieuze leven van de Azteken af. Nog dagelijks zijn historici bezig met opgravingen en de musea in Mexico-City tonen de resultaten van hun arbeid. Op de plaats die Koningin, Prins en Prinses bezochten, bevindt zich onder meer de piramide van de zon, die hoger zou zijn dan enige Egyptische piramide. Evenals op vele andere plaatsen in Mexi co hebben de Spanjaarden in 1521 ook hier danig huisgehouden. Latere genera ties en ook de huidige trachtten de cul tuurmonumenten hun oude aanzien terug te geven. Ook gisteren was de publieke belang stelling voor de Nederlandse bezoekers nog groot. Een geestdriftige Mexicaanse riep, toen het gezelschap passeerde, „Lang leve hunne majesteiten van de.Holland se ï-epubliek". Iemand bracht He vrouw snel iets meer kennis van ons land bij. waarop zij reageerde met de uitroep „Oh. nou, lang leve de Koningin van het Ko ninkrijk Nederland dan". leiding gemaakt. Op Schiphol ech ter stond onder aan de vliegtuigtrap een busje van de Koninklijke Mare chaussee klaar om hem mee te ne men. Nadat alle passagiers waren uitgestapt, werd hij in het toestel door een opperwachtmeester arresteerd. Theo scheen hier echter niet van der de indruk. Gekleed in een luchtig tenue kaki broek en open shirt en gebruind kwam hij opgewekt en quasi nonchalant fluitend de trap af. Met een glimlach om de lippen poseerde hij samen met een wachtmeester van de Marechaussee voor de onder aan de trap staande persfotografen. Daarna stapte hij in het busje om in snelle vaart onder eiding van het hoofd van de Schiphol-brigade der Marechaussee, adjudant F. Veltman, naar He kazerne in Badhoevedorp te worden gebracht. Dat zou de plaats zijn, waar hij zijn ouders en zijn jonge 22-jarige vrouw (met wie hij voor de wet was getrouwd het kerkelijk huwelijk zou na zijn terug komst uit Malta worden voltrokken) zou ontmoeten. Teleurstelling Toen hij daar aankwam wachtte hem echter een teleurstelling: er mand Pas anderhalf uur later den zijn ouders en vrouw samen me burgemeester mr. D. Osse van het Bra bantse Alphen Riel (de plaats waar d( familie Van Eyck woont). Zij kwamen met He auto van de burgemeestei-, die zelf achter het stuur zat. De late aan komst was, zo zei de burgemeester later, veroorzaakt door het feit dat zij pas in de middag definitief wisten, dat Theo die 's morgens om negen uur al was ver trokken zou aankomen. In de kamer van adjudant Veltman za gen zij elkaar weer. Het was een ont roerende ontmoeting, die ruim een uur duurde. Sinds zijn vertrek naar Malta op 4 februari jl. hadden zij elkaar niet meer gezien. Toen Theo de kamer weer uitkwam zag hij er aanzienlijk minder opgewekt uit dan op het vliegveld. Tersluiks pro beerde hij een traantje weg te pinken. Begeleid door enkele marechaussees werd hij naar het busje voor de deur ge- bi-aeht. waarmee hij naar de comman dant van de marinebasis Valkenburg zot worden vervoerd om daar onder streng arrest te worden gesteld. (Voor vervolg zie pag. 9) Goulart politiek dood Aan ex-president Joao Goulart van Brazilië zijn voor de tijd van tien jaar politieke rechten ontnomen, zo wordt uit Rio de Janeiro vernomen. De maatregel was mogelijk geworden nadat donderdag een „institutionele was ondertekend krachtens welke de president de komende zestig dagen leden van het congres hun mandaat kan ont- Tegen Janio Quadros en de leider van de communisten Carlos Prestes zijn. even als tegen verscheidene andere linkse per soonlijkheden, gelijke maatregelen ge- Tenminst 49 congresleden worden ge zocht op verdenking van ondermijning. De militairen willen een drastische zui vering houden onder de linkse extremis ten en voorstandex-s van de afgezette pre sident Goulart. Krachtens de nieuwe bepalingen kan de px-esident ook grondwetswijzigingen voorstellen en deze in beide kamers van het congres laten goedkeuren met ge wone meerderheid van stemmen, in plaats van de voorheen vereiste twee derde meerderheid. Bij een brand in een moutfabriek Sittard is gisteren een schade ruim een ton aangericht. Een twintig ton mout, die in de moutkamers vooi bewerking een temperatuur moet krijgen van 100 graden Celsius, werd oververhit door het uitvallen van de ventilatoren. De blussing van het vuur werd zeer be moeilijkt door de geweldige hitte. TTET is niet de bedoeling op deze plaats diep in te gaan op het on derwerp „kerk en sport" elders in dit nummer wordt daaraan aandacht besteed maar wel willen wij ieders belangstelling vragen voor de Actie Steunt Samen Sport, die vol gende week in het gehele land zal worden gehouden. Het zal bij deze actie natuurlijk gaan om de op brengst, maar in gelijke mate om de morele steun, welke de christelijke spor beweging vraagt van ieder, die meent, dat er een belangrijke taak is weggelegd voor sportorganisaties, die zich willen stellen op de grond slag van de Bijbel. Het zal geen tegenspraak ontmoeten, wanneer wordt gezegd, da1: tot voor kort de kerk zich weinig gelegen heeft laten liggen aan de sport cn evenmin aan de christelijke sport- beweging Er was in kerkelijke kring meer aandacht voor de jeugdorgani saties, die zich primair de geestelijke vorming van haar leden ten doel stelden. Dat is hoe belangrijk die geestelijke vorming ook is nu toch wel aan het veranderen, al gaat het in vele streken van ons land nog erg langzaam. Niet vergeten mag worden, dat het de christelijke spor'beweging zeer bepaald niet alleen gaat om de lichaamsvorming, maar dat zij wel degelijk haar werk wil verrichten vanuit de bijbelse overtuiging, dat geest ên lichaam de comple'e mens vormen. Deze overtuiging be paalt, als het goed is, haar hele streven. Is het nog nodig breedvoerig in te gaan op het vraagstuk van de to'o, die de christelijke sportbeweging tot heden heeft afgewezen In de prak tijk be'ekent deze afwijzing, dat de financiële positie der organisaties in het algemeen minder sterk is dan die der neutrale sportbonden. Laat het een erezaak zijn ervoor te zor gen, dat al'hans niet door gebrek aan geldmiddelen de christelijke sportorganisaties zich niet zouden kunnen ontplooien op de gewenste wijze In vele kerken zal morgen op ver zoek van het Christelijk Nationaal Sportfonds een collecte worden ge houden. En in de loop van de vol gende week zullen plaatselijk acties worden ondernomen tot inzameling van gelden. Wij willen onze lezers opwekken zich niet onbetuigd te la- r-HROESJTSJEFS tiendaagse „veld tocht" in Hongarije is achter de rug en zijn vriend Kadar heeft er een hoge Russische onderscheiding van overgehouden. Het zou interes sant zijn alle krasse uitspraken, die de Sowjet-premier nu weer heeft gedaan, op een rijtje te zetten. Naar sclxa'ting was ditmaal meer dan de helft daarvan bestemd voor de Chinese „kameraden", die door Chroesjtsjefs in zijn laatste rede wer den uitgescholden voor „afvalligen en verraders". Duidelijk en niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn al deze uitspraken wel. IIe*i gaat er steeds meer op lijken, dat het woord „broe- dertwist" in dit verband geschrapt moet worden: de vijandigheid ligt er duimendik bovenop. Het zou echter verkeerd zijn te denken, dat alle onvriendelijke woor den van de Russische premier voor de Chinezen bestemd waren. Hij re serveerde ook een niet onbelangrijk aantal ervan voor de westerse im- peralisten en zelfs ging hij zover in zijn verklaringen, dat hij die impe- ralisten waarschuwde voor pogingen profijt te trekken uit de tegenstellin gen tussen Moskou en Peking. Als het erop aankomt, zullen die twee 'och één lijn trekken. Wat e- ook veranderd moge 2ijn in de tr'/'ek van Chroesjtsjef en de zijnen, zeker niet hun opvatting, dat de westerse landen vroeg of laat door innerlijke conflicten en moei lijkheden in elkaar zullen s'orten. Het westerse sociale stelsel vertegen woordigt naar het oordeel van de Sowjet-premier het verleden, het so cialistische (communistische) s elsel het heden en de toekomst. Het zou dan ook bijzonder onverstandig zijn van de vrije wereld om zich van Chroesjtsjefs waarschuwing niets aan te trekken. Wij mogen ons verheu gen in elke on'spanning in de ver houdingen tussen Oost en West. maar dat mag niet betekenen, dat wij niet op onze hoede dienen te blijven. Gistermoreen is d--> 67-jarige fa brieksarbeider N. Zend veld te Heiloo tij dens werkzaamheden bij Wassana en Laan te Wormerveer om het leven ge komen. Hij is tussen de lift en de rolde.- geraakt en daarbij op slag gedood. De heer Zendveld was na zijn pensionering blijven werken om voor een vakantie naar Australië, waar hij kinderen heeft wonen, te kunnen sparen. Gistermorgen is de American Over seas Petroleum Limited, de exploratie maatschappij van de Caltexgroep, be gonnen met de boring vanaf het 'boor eiland Mr. Cap in de Noordzee ten noor den van Schiermonnikoog. Het eiland wordt bemand door een permanente staf van 40 a 50 man. Gistermorgen was een van de kamers in het Canisius-ziekenhuis in Nijme gen omgebouwd tot examenzaal van de Nijmeegse universiteit. De 23-jarige r» if ol4 Maastricht deed er zijn doctoraal examen in de psychologie. De heer Smeets overkwam enige tijd geleden een verkeersongeluk en hij moest m het ziekenhuis worden opgenomen met o.m. een gebroken been. Daardoor werd het onmogelijk examen te doen in de psychologie op de afge sproken datum. Dankzij de welwillendheid van zijn hoogleraren kon het doctoraalexamen doorgaan. Tegen tien uur kwamen de hooggeleerde heren in het ziekenhuis aan. Zij voelden de kandidaat, die op een bed lag, een uur aan de tand en beraadden zich vervolgens een half uur. Daarna deelden zij mee dat de heer Smeets was geslaagd. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis was zijn familie uit Maastricht over gekomen. Een groot aantal studenten, vrienden en vriendinnen had zich even eens in de ziekenhuisgang verzameld. De uitslag van het examen werd met gejuich ontvangen, waarna een toost op de jonge doctorandus werd uitgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1