Nederlandse soldaten betrokken hun posten langs de grenzen auweróze^ ZONDAGSBLAD Lr m vi- ZATERDAG 11 APRIL 1964 Nieuwe Lei else Courant VIJF EN TWINTIG JAAR GELEDEN leger in vredestijd niet op elk ogenblik een bepaalde paraatheid kon ontwikkelen. Maar nog bleef de grote massa ziende blind. Terwijl meer en meer het besef begon door te drin gen, dat oorlogsverklaringen tot het verleden gingen behoren en met strategische overvallen re kening diende te worden gehou den, zodat het een eerste eis was leger en vloot op peil te brengen, terwijl de naburen gemechani seerde en gemotoriseerde eenhe den in hun legerorganisatie gingen opnemen, werd in ons land op po litieke vergaderingen van links- georiënteerden nog steeds gecol lecteerd voor „De jongens in de cel". Maar gelukkig daarnaast groeide het aantal van hen, die ernst wilden maken met de op bouw van de strijdkrachten. En mede door de gebeurtenissen van 1936 werden maatregelen voor die opbouw genomen. Laat Doch was het niet te laat? De tijd zou het (gaan) leren. Maart 1938 bracht de Duitse inval in Oostenrijk en weer stond de rege ring voor het feit, dat de ln wer kelijke dienst zijnde troepen bin nen enkele dagen met groot ver lof zouden gaan. Besloten werd de verlenging van de eerste oefen tijd (vastgelegd in Dienstplicht wet 1938) terstond toe te passen. In verband hiermee moest eind maart 1938 de voor 1939 geprojec teerde nieuwe vredesorganisaties met de z.d. tweede bataljons worden ingevoerd. En nauwe lijks vijf maanden later, in sep tember, toen de Tsjechoslowaak- se kwestie de gemoederen bezig hield, moesten de tweede batal jons hun oorlogsopstellingen inne- het De twee dictators, die elkaar trouw tot in de dood hadden ge- zworen, nog in een „optimistisch gesprek in een van de straten van Muenchen, kort. na het beruchte „accoord van Muenchen", VOOR honderdduizenden in den lande kwam het bericht als een donderslag b\j heldere hemel en het ont nam hun de illusie dat de wereld niet naar een tweede grote oorlog holde. In de nacht van 10 op 11 april 1939, toen de duisternis voor de naderende morgen begon te wijken, brachten motor agenten en telegrambestel lers de oproep rond, die en kele uren later duizenden soldaten naar hun bestem ming aan grens en kust zou brengen. Via de kranten van die dag werd het Nederlandse volk door een mededeling van de rege ringspersdienst, zoals toen de naam nog luidde, op de hoogte gesteld van de stap, die de re gering had gemeend te moeten doen. „Bij Koninklijk Besluit van heden is bepaald, dat de tegen woordige buitengewone omstan digheden inhouden oorlogsge vaar in den zin waarin dat woord in 's Lands wetten voor komt. Krachtens dit besluit is heden opgeroepen het perso neel van de Bataljons voor de grensbeveiliging. Deze verkla ring en oproeping zijn niet te beschouwen als een recht- streeksch gevolg van de gebeur tenissen der laatste dagen. De algemene toestand in Europa heeft de Regeering de wensche- lijkheid doen gevoelen dat onze grenzen beter dan tot dusver beveiligd worden ter verzeke ring van onze'politiek van zelf standigheid. De verdere ontwik keling van de gebeurtenissen zal dientengevolge met meer gerustheid kunnen worden afge wacht". Nood Om 9.00 uur die elfde april be vestigde de toenmalige minister president dr. H. Colijn in een ra diotoespraak deze maatregelen, geboren „uit den nood der tijden". Die nood bestond al lang, de emmer was al aan het vollopen, maar die ene druppel die nodig was om de regering te doen be sluiten nogmaals van haar waak zaamheid te getuigen viel op 7 apriL Op 7 april, in 1939 een Goe de Vrijdag, werd de wereld op geschikt door het berióht, dat troepen van Mussolini, na een voorafgaand zwaar bombarde ment, aan de kusten van Alba nië waren ontscheept. Albanië verkeerde in feeststemming. De ■gemalin van koning Zogoe had het leven geschonken aan een troonopvolger en dat diende ge vierd. En terwijl het Albanese volk droomde van een nieuwe toekomst, kwamen de Italiaan se soldaten die toekomst aan gruzelen slaan. In korte tijd waren alle havensteden in de macht van de Ialianen. Koning „Zog" en zijn familie moesten vluchten Ogen De ogen van de optimisten, van de mensen van „het-zal-zo'n- vaart-wel-niet-lopen" gingen open. Het gevaar kwam wel dicht bij, de nood kwam een tikkeltje aan de man. En daarmee nog meer het besef, dat slechts strijd- Leuzen Maar in weerwil van München werd in tal van Europese fabrie ken met koortsachtige haast mu nitie aangemaakt, de fabrieken werkten dag en nacht, in steeds meer landen werden steeds meer troepen „voor oefening" onder de wapenen geroepen, leuzen werden aangeheven, organisaties opge richt: „Dantzig", „Poolse Corri dor", „Gibraltar voor Spanje", „Tunis", „Corsica", „Nice", „Ko loniën", „Lebensraum".... In september 1938 warden in Nederland de strategische punten op ruime schaal bezet. Een stra tegische overvalling mocht niet tot de mogelijkheden behoren. Paraatheid moest er zijn. Maar was het toch niet te laat? Hoe was de bewapening? Hoe waren de stellingen? Hoe waren de plan nen? Toen de Nederlandse strijd krachten in feite gereed hadden moeten zijn, begon men eerst goed aan hun vorming. De voor afgegane jaren begonnen zich te wreken. Men moest ijzer met han den gaan breken.... Snel De gebeurtenissen volgden el kander snel op. München bleek een misrekening. Op 7 april 1939 veroverde Italië Albanië. Mussoli ni begon zijn zwarte geschiedenis te schrijven.In Engeland, Frank rijk en Amerika werd druk ge confereerd. De spanning nam met de dag toe. Het gevaar werd weer dreigend. En Nederland nam ten tweede male maatrege len. Op 8 april: Telegram 0 ging uit: Koloniale Reserve naar Haar lem, mariniers naar de kustplaat sen. grensbataljons en kustartille- rie vertrokken naar hun bestem ming. Op dezelfde dag werden de B.O.-UV.-troepen gewaarschuwd zich gereed te houden. Zij ver trokken in de nacht van 10 op 11 april, op telegram Q: Opkomst met spoed! Vlammen De stellingen aan kust en grens waren aan de avond van 11 april ingenomen. De troepen begonnen aan hun taak.... Was Nederland paraat? Europa' krëunde in dë stail- t latei? ff k as met in werkclijkcn diens', zijnde gewone diensiplichiigen, die be- hoeren iot één der lichtingen 1924 fat cn met 1939. fabrieken laaiden de vlammen hoog op rond de smeltkroes; ijzer en staal werden omgevormd tot kanonnen; vliegmachines draai den dagelijks bij tientaUen proef; in de gezantschappen werd gecon fereerd, getelefoneerd en werden dringende telegrammen opge steld; de grond in Europa dreun de onder de voet van zich oefe nende soldaten; op de departe menten werden geheime instruc ties uitgegeven: berichten in code gingen door de ether; militaire attachés schreven uitvoerige rap porten aan hun regeringen; Rome hield een militaire revue in te genwoordigheid van lord Halifax en Chamberlain; het Engelse ko ningspaar maakte een triomf tocht door Amerika en Canada; Washington zei openlijk de macht van de dictators als een bedrei ging voor de Verenigde Staten te voelen.... Maar in diezelfde periode, die In sommige gevallen liet de bewapening veel te wensen over, ook nog toen de mobilisatie van het gehele Nederlandse leger een feit was geworden. Op de foto een vuurmond uit de jaren 1880. Het gebroken geweertje ging zich wreken. aan de mobilisatie voorafging, werden in Nederland nog uit voerige besprekingen gehouden over de vraag hoe de stellingen moesten worden gebouwd en zei een Nederlandse minister toen hij met Kamerleden een van de stellingen aan de kust bezocht zij het ook geksche rend Nu kan ik zien waar de centen blijven! Het begon allemaal vandaag 25 jaar geleden. krachten die voor hun taak wa ren berekend een dreiging, waar van de schaduw ook over Neder land kwam hangen, misschien nóg zouden kunnen keren, geheel overeenkomstig de opmerking eens door Johan de Witt aan Pie- ter de Hoogh gemaakt: Want de aerdt der Hollan ders is soodanigh, gélijck U.Ed. mede ten beste bekend is, dat als haar de noodt en de pericu- len niet zeer claer voor oogen komen, zij geenszins gedispo- neert connen worden om naar behoren te vigïleeren voor eigen securiteit'. De noodt en de periculen. Na de jaren, volgend op het einde van de eerste wereldoorlog, waar in de grote afbraak van vloot tn leger viel, gingen zij een steeds groter deel van ons volk „claer voor oogen" staan. Ommekeer Wanneer kwam de ommekeer? Op 7 maart 1936 rukten de Duitse troepen het Rijnland binnen. Met spanning wachtte de wereld op de gebeurtenissen, die op dit op treden wellicht zouden volgen. In ons land stond de tweede ploeg van de lichting 1935 van dc in fanterie en de wielrijders op het punt met groot verlof te vertrek ken. Nog enkele dagen en Neder land zou nagenoeg zonder enige geoefende troepen aan mogelijke moeilijkheden het hoofd moeten Bij de debatten over de defen sie-begroting 1936 schetste dr. Co- lijn de ernst van de toestand toeA hij zei: „Ons mobilisatie-stelsel is radi caal gewijzigd vergeleken bij 1914 en daarvoor toen de oorlogs- encadrering in vredestijd behou den bleef. Wij hebben nu geen le ger meer. Het moet nog worden gevormd dopr en in de mobilisa tie. Van hdt slagen van de mo bilisatie hangt het af of wij een leger zullen hebben. Ons oorlogs- leger bestaat dus alleen op papier, kader en manschappen moeten eerst opkomen en de eenheden worden geformeerd. Geen Er was dus geen leger. Dat was de reden, dat de regering besloot op 11 maart 1936 de dienstplich tigen tot nader order in werke lijke dienst te houden. Op die ma nier bleven er althans enkele troe pen bij de hand. Rijnland-bezetting en de ont wikkeling van de politieke toe stand in de jaren daarna toonden overduidelijk aan, dat het niet langer verantwoord was dat een WORDT BELANGRIJK VOOR DE RECREATIE Y)E KANS bestaat dat ons land er een belangrijk recreatiegebied bij krijgt. De eerstvolgende jaren zal er echter nog geen sprake van zijn, om de eenvoudige reden dat het gebied nog niet be staat. Dat wil zeggen: het be staat wél, maar er is nog nauwelijks wat van te zien. Misschien denkt u dat we orakeltaal aan het schrijven zijn, maar dat is niet zo. We hebben het namelijk over de Lauwerszee. Deze .tussen Friesland en Groningen „in- geknepen" plas van circa 9000 hectare wordt sinds juni 1961 ingedijkt. Waarschijnlijk over 3 a 4 jaar zal de af- sluitingsdijk klaar zijn. Hoe wel het dus nog wel een tijdje duurt, is nu al een recreatie rapport voor het Lauwerszee- gebied opgesteld. Daarvoor heeft de Fries-Groningse re creatiecommissie voor het Lauwerszeegébied gezorgd. De in het rapport beschreven plannen zijn bedoeld als ad viezen voor provinciale en overheidsinstanties. De commissie heeft bij het op stellen van de plannen hoege naamd geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat een deel van het Lauwerszeegebied niet voor recreatie, maar voor defen siedoeleinden zal worden be stemd. Over deze defensieplannen bestaat namelijk nog geen zeker heid. Als de afsluitingsdijk is aange legd, zal de Lauwerszee niet ge heel droog komen te liggen. Vol gens deskundigen ontstaat een boezemmeer van circa 2.400 hec tare, dat dus de Westeinderplas- sen in oppervlakte zal overtref- *>- <*-**■ Ongerept Voorts ontstaat een gebied van 2.200 hectare, dat periodiek onder water loopt. Volgens het rapport zal dit terrein, waarop een be groeiing van riet, biezen en griendhout moet komen, de Bies- bosch van het noorden worden. Dit gebied, waarop enkele zoet- waterstranden zijn ontworpen, zal zoveel mogelijk ongerept moeten HdVenS worden gelaten. Er zal ongetwij feld een intensief vogelleven ont staan. Volgens de rapporteurs zal Van de ingedijkte zee komt het grootste deel droog te liggen. Op dit terrein, dat een oppervlakte van 4.800 hectare krijgt, moeten loof- en naaldbomen worden ge plant, waardoor het zo schaarse bosareaal in het noorden des lands belangrijk zal worden uitge breid. De bossen zullen in de toe komst, vooral door verschil in hoogte van het terrein, voor een afwisselend landschap met vele recreatiemogelijkheden zorgen. Het boezemmeer kan worden bevaren met zeü- en motorboten met een maximale diepgang van circa 1.25 meter. Bij het meer zijn enkele plaatsen voor dagre creatie geprojecteerd. Op een viertal plaatsen is een terrein voor zomerhuisjes gedacht. Te vens zijn twee kampeer- en cara vanterreinen ontworpen. Er kan misschien ook een restaurant wor den gebouwd. Volgens de rapporteurs moe ten bij het meer een paar een voudige jachthavens worden ge bouwd. Wat groter van opzet moeter de jachthavens worden, die in Zoutkamp, Dokkumer Nieuwczijlen en Oostmahorn zijn geprojecteerd. Een derge lijke haven moet ook bij de sluizen in de afsluitdijk komen. Daar zullen tevens enkele wo ningen en dienstgebouwen moe ten worden gebouwd. Voorts moeten er bedrijven ten behoe ve van de watersport, het ver keer en de recreatie worden ge vestigd. Enkele hoofdwegen en een aan tal kleinere wegen moeten in het ingedijkte zeegebied worden aan gelegd. zodat de diverse recrea tie-objecten gemakkelijk bereik baar zijn. Tevens zal het hierdoor mogelijk zijn de goede kleigron den rondom de kust van de voor malige Lauwerszee (in totaal 2.625 hectare» te bereiken en ge schikt te maken voor landbouw (weidebouw en akkerbouw). Het zal dan echter nodig zijn dc bo dem tot een redélijke diepte te ontwateren. Een deel van deze kleistreek i6 meer geschikt voor bosbouw. begonnen. Van de afsluitdijk, die een lengte van 13 kilometer krijgt, zijn al twee stukken met een totale lengte van twee kilo meter aangelegd. Waarschijnlijk over 3 5 4 jaar zal de afsluiting van de Lauwerszee worden vol- Bouwput Op het werkeiland. dat de „overbuurman" van Schiermon nikoog is en daarom de naam Lauwersoog heeft gekregen, wordt een grote bouwput ge maakt, waarin de caissons voor de afsluitdijk worden vervaar digd. De put zal tezijnertijd misschien worden bestemd als jachthaven. Op het werkeiland wordt op het ogenblik een enor me betonmolen gebouwd, waar mee beton kan worden gefa briceerd voor de aan te leggen vier afwateringssluizen, de schutsluis en de caissons. Vlak bij Lauwersoog, waar mo menteel 80 arbeiders werkzaam zijn (wanneer de werkzaamhe den in volle gang zijn, zullen dat er 200 zijn», ligt de werkhaven, die tezijnertijd gedeeltelijk wordt bestemd als veerhaven voor boot diensten naar Schiermonnikoog en gedeeltelijk als haven voor vis sers van Dokkumernieuwczijlen, Zoutkamp en misschien ook Us- quert. Er is al een loswal van 200 meter aangelegd en ook zijn al twee havenlichten aange- van alle gemakken voorzien. Stroom betrekt men van het Frie se Anjum en water wordt getapt van de Groningse leiding. Op het werkeiland wonen de arbeiders in een soort moderne bungalowtjes. Er is een grote keuken inge richt, waarin twee koks voor goe« de, stevige maaltijden zorgen. Ook dit jaar worden excursies naar de Lauwerszeewerken geor ganiseerd. De groepsexcursies zijn sinds begin maart al aan de gang en de individuele bezoekers komen over een paar maanden aan hun trekken. Deze excursies beginnen in Oostmahorn op 2 juni en duren tot 17 september en in Zoutkamp beginnen ze op 16 juni en duren tot 3 september. De groepsexcursies duren tot eind ok tober. Excursies De excursies naar de Lau werszeewerken zijn vorig jaar voor het eerst gehouden op 9 mei toen in Oostmahorn het Lauwerszee-exposltiege- bouw werd geopend. Ruim 8000 personen hebben de Deltawer ken vorig jaar bezocht. De meeste bezoekers kwamen uit ons land, voornamelijk uit de noordelijke provincies, maar er kwamen ook buitenlanders (Belgen, Duitsers, Fransen, En gelsen, Denen, Zwitsers, Zwe den, Spanjaarden, Turken, Amerikanen, Canadezen, Aus traliërs, Zuid-Afrikanen en Chi nezen). De heer P. Reitsma, directeur Bureau Bezoek Lauwerszee. dat in opdracht van de exploitatie- stichtingen Landaanwinningsbe- langen Noord-Friesland en Noord- Groningen de excursies or ganiseert. verwacht dit jaar een groter aantal bezoekers. Dat is ook min of meer logisch, omdat het seizoen dit jaar langer is. De heer Reitsma verwacht een be zoekersaantal van tussen de 10.000 en 15.000. 1®#* -<s, V,X'. ffwtówf.,. - kat

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13