m Prinses Irene op 3 mei ook een Margarita? Ontroerde Koningin Kachel te hard gestookt: baby overleden KREYMBORG WEEKENDER nü 6.95 KREYMBORG Ontevreden „Adam zette serie op losse schroeven Protestbetoging 1500 stakende bouwvakkers I B de drank voor 0 dorstige drinkers FÏEUWE LEroSE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1964 (Vervolg van pagina 1) Een groots moment was het voor onz< landsvrouwe toen zij later op de dag ïr de raadzaal van het stadhuis van Mexi- co-City werd uitgeroepen tot ereburge res. Een kleurige confettiregen had de gasten als het ware overspoeld toen zij het gebouw betraden, de zaal zelf was versierd met tal van prachtige bloem stukken. Na een korte toespraak door burgemeester Uruohurtu overhandigde deze de Koningin de oorkonden en de sleutel van de stad. In haar dankwoord (in het Engels) getuigde de Koningin van het grote voorrecht dat zij genoot nu zij zelf datgene mocht zien waarover de Prins haar zo dikwijls had verteld. Zij uitte bewondering voor hetgeen in Mexico op velerlei gebied tot stqnd was gebracht. Tijdens de lunch, die in het nationale paleis werd geserveerd, spraken konin gin Juliana en president Lopez Mateos de gebruikelijke redevoeringen uit, die beide gevolgd werden door een heil dronk op de voortdurende vernieuwing van de vriendschap tussen Mexico en Nederland. De Koningin zei in haar toespraak er verheugd over te zijn, dat ze een blik heeft mogen slaan op de prachtige schat ten uit Mexico's grootse en glorierijke verleden. „Het huidige Mexico heeft rijn spectaculaire ontwikkeling verwor ven door zich te bevrijden van vreemde overheersing en ook van al wat het ver der belemmerde, om zijn grote begaafd heden te ontluiken. Dit alles zijn aan wijzingen die doen voorzien dat de Mexicaanse adelaar nog steeds hoger blijft stijgen in zijn vlucht over een rij ker bloeiend land". ,,Het is verblijdend" zo sprak ko ningin Juliana „dat onze wederzijdse betrekkingen hedhter worden, met name ook door de samenwerking tussen Mexi caanse en Nederlandse bedrijven alhier. Het aantal Nederlanders dat in Mexico zijn toekomst zoekt en gelukkig is, neemt daardoor gestadig toe". In de namiddag werd nog een bezoek gebracht aan het antropologisch museum in Mexico-City, waar overblijfselen te zien zijn van Azteken, van wie de Mexi canen afstammen en waarop zij zeer trots zijn. De rondgang door het museum verliep zeer ongedwongen. Dr. Diepenhorst naar VN en YS De staatssecretaris van buitenlandse zaken dr. I. N. Th. Diepenhorst zal deze maand in het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York en eveneens te Washington besprekingen voeren ter kennismaking met autoriteiten van de V.N. en de Amerikaanse regering. Hij vertrekt maandag 13 april uit Nederland. In aansluiting aan zijn besprekingen te New York en Washington zal staats secretaris Diepenhorst eind april de am bassadeursconferentie te Paramaribo bij- Door te hard stoken van een kachel in de kamer is de zes maanden oude Anita Klein in Arnhem overleden. De moeder had de kachel opengezet in de veronderstelling dat deze zou uitgaan. Droog weer "DOVEN zuid-Europa ligt een gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum zich van de Alpen naar Joego-Slavië verplaatst. Samenhan gend hiermee dringt een zeer zwak koufront west-Europa binnen. De lucht achter dit front is minder warm dun de lucht, waarin we ons nu be vinden. De temperatuur gaat dus iets naar beneden. Op de noordelijke helft van de oceaan is de depressie-activiteit toe genomen. De depressies blijven op grote afstand van ons land en zullen daarom het weer hier te lande niet kunnen beïnvloeden. Het blijft mor gen dan ook droogAangezien zich van de Azoren tot het Alpengebied een gordel van hogedruk handhaaft, zal de wind- morgen overwegend uit richtin gen tussen west en zuidwest waaien. Zon en maan zaterdag 11 april: zon op 5.53, onder 19.31; maan op 6.01, onder 18.06. Zondag 12 april: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 11 april: 2J24 v.m.; 14.43 n.m. Zal prinses Irene op zondag 3 ei, getooid met de wil te basken- baret der Margaritas, aan de zijde van haar verloofde don Carlos de hellingen van de Montejurra beklim- Nu zij verklaard heeft de po litieke strevingen van haar toekom stige echtgenoot reeds nu te zullen steunen, ziet het er wel naar uit dat de Nederlandse prinses in de rijen der Carlisten zal meemarcheren op die derde mei, de grote landdag van de aanhangers der Spaanse carlis- tische beweging en van de oud-strij ders in de Burgeroorlog. Dat die *«»ar- lijkse demonstratie op de berg Mon tejurra wordt gehouden is geen toe val. De majestueuze top is een uit loper van de Pyreneeën en ligt in de buurt van de stad Pamplona in de provincie Navarra, die het bolwerk der Carlisten ds. De aanwezigheid van prinses Irene op de Montejurra moet natuurlijk de aandacht van geheel Spanje trekken en het meemarcheren van de prinses moet dus steun geven aan de aspira ties, die don Carlos ten opzichte van de Spaanse troon heeft. Middelpunt Vorig jaar vormde de zuster van don Carlos Hugo, de charmante Maria Teresa, het middelpunt van de carlisten-landdag. Nu hoopt don Carlos, dat zijn toekom stige vrouw dit zal worden. In 1963 nam Maria Teresa de parade af op de hel lingen van de Montejurra. Vijfentwintig honderd „requetes" met de „boine roja" marcheerden langs haar. Zij zijn de oud strijders uit de Spaanse burgeroorlog, die i de zijde van generaal Franco streden die in die krijg de meest-wrede daden op hun naam hebben geschreven. Zij hebben de hand in een eresaluut naar de rode baret (de „boine roja") gebracht de „infante de Navarra", de ko- HET WEER IN EUROPA Hwpporten hedenmorgen zeven uur Ig lÉ fc Uïll- £E| MS: 6 U gS, Twente Eindhoven Zd.-Limb. Frankfort 1. bew idstil windstil windstil Met carlisten op de berg Montejurra Lose leuzen holle f rasen (Van een onzer redacteuren) goed-getraind, keihard en fanatiek weest. Maar toen prins Xavier in de ogen van de Caudillo te populair dreigde te worden, werd hij door de falangistische geheime politie (in 1937) gearresteerd over de grens gezet. En velen kregen en krijgen nu nog de I indruk, dat Franco veel meer voelt vooi de met de Griekse prinses Sophie ge huwde don Juan Carlos als z(jn opvolger. Als althans de monarchie werkelijk zal worden hersteld. Omdat er in de (fascis tische) falangistische beweging een be langrijke stroming is, die niets van eer herstel van het koningschap wil weten, geloven velen, dat van die bezetting van de troon nooit iets zal komen. Of het traditionalistische carlisme, waarvan prins Xavier en don Carlos de representanten zijn, naast de dweepzieke Montejurra-gangers op enige werkelijke aanhang kan bogen, lijkt weinig v schijnlijk. De Spanjaard zal toch ook te veel van de moderne tijd hebben ontdekt om nog met open ogen door gloedvolle, bloemrijke toespraken en loze leuzen te worden meegevoerd naar de Middel eeuwen van feodalisme, van kruistochten voor één Rooms rijk, van diep respect voor de dienstbaarheid aan de adelijke hogergeplaatsten. Zouden de bewoners van de vrijwel ge heel Carlistische provincie Navarra hun zegje mogen zeggen, dan zou prinses Irene's verloofde een uitstekende kans maken, maar in de rest van Spanje vormt het (onderling sterk verdeelde) carlisme slechts hier en daar een eilandje van ge ëxalteerd, ultra-rechts rooms-katholi- cisme. Die mensen hebben de pretentie de enige vertegenwoordigers van het geloof te zijn en dat klinkt in het ro Spanje en daarbuiten doorgaans alleen maar belachelijk. De prins van Bourbom-Parma met de carlistenbaret, gefotografeerd op een carlistische bijeenkomst in 1958 in Noord-Navarrai Mystiek Hoe dan ook: Spanjes grote i Franco. Carlisten kunnen betogen wat ze willen, de dictator beslist. En als op die derde mei prinses Irene de plaats van Maria Teresa zal innemen, zal don Carlos naast haar staan met op zijn baret de gouden lelie der Bour bons, ten teken van zijn aanspraken op de troon, aspiraties, die door velen (ook of vooral in Spanje) als volkomen loze hersenschimmen worden gezien. Want zelfs de vurige carlisten zijn niet on/verdeeld. Zeker, op de Montejurra zal aan de regent prins Xavier (de vader van don Carlos) de hoogste eer worden bewezen. Hij zal voor de aanwezigen „el Rey Javier" (koning Xavier) zijn, maar als dat dan zo is, betekent dit dan ook een erkenning van don Carlos' kan sen op de Spaanse troon, die wellicht nog vele jaren (of altijd?) leeg zal blij- Een eenvoudig rekensommetje leert anders. Jaarlijks bestijgen zo'n 50.000 i aanhangers van het traditionalistische \r. Carlisme de Montejurra bij Pamplona. /Jjl Als dit slechts tien procent zou zijn van - het gehele Carldstendom in Spanje, dan zouden zij 500.000 man (en met hun fa milieleden misschien een paar miljoen) sterk zijn. Zij maken dan in het gun stigste geval een tiende deel van de Spaanse bevolking uit. Maar Franco Zal generaal Franco het voldoende vin den als aanhang voor zijn opvolger? Voor al als meri bedenkt, dat onder de Car listen ook nog vele supporters zijn van de man uit het andere kamp: don Juan Carlos. Hoewel na de Tweede Wereld oorlog de vrede tussen prins Xavier en generaal Franco weer werd getekend, was er toch na de vreselijke burgeroorlog een breuk ontstaan. De goed-georgani- seerde Carlisten hadden voor Franco vele veldslagen gewonnen. Him troepen waren Zij mogen zich jaarlijks op de eerste zondag in mei uitleven op de Montejurra en vermeien in leuzen. Zuster Maria Teresa verklaarde bijvoorbeeld óp de landdag van vorig jaar, dat de bevelheb bers in de burgeroorlog (aan de kant van Franco natuurlijk) „het vaderland had den weten te bezielen met de mystiek van de oorlog". En een jongeman droeg in bloemrijke taal een gedicht vol ver voering en hol pathos voor. Zo was het ongeveer: „Montejurra ik sta nu op je bergkam, beloofde land, gewijde top. Nu kan ik sterven. Mijn eeuwige wens als carlist is vervuld. Sta toe dat ik je kus. Sta toe, dat ik je met een enorme rode baret bekleed, dat ik honger naar Spanje en de kruistocht en dronken ben van roem en overwin ning. Geef mij je zegen en een vlag, want ik sidder en beef om haar te ver heerlijken met een zegevierend hoera. En ook zul je me geven, als ik sterf, een kruis en een muts, rood als een papaver, en je gewijde aarde, Monte jurra". De „requetés" en de „Margaritas" juichen en steken de honderden meege voerde crucifixen omhoog, de ogen gloeiend van patriottisme en geestelijke vervoering. Terwijl de voorjaarszon hoog boven het bergland zindert en de gemoe deren nog meer verhit, barst de menigte los en zingt de strijdliederen, luistert met instemming naar de herdenking der doden, die hun prijs zijn geweest de overwinning in de Burgeroorlog. Zij horen, dat de „rijen van onzichtbare requetés nu op dit ogenblik in de hemel meemarcheren" en zij geloven deze onzin onvoorwaardelijk. Voor een nuchtere Nederlander moet dit feest van Montejurra niet meer dan een folkloristisch schouwspel zijn. vol zinloze frasen, die hem alleen maar meewarig kunnen doen glimlachen. Zal prinses Irene al zo zeer in het web van liefde voor haar verloofde verstrikt zijn, dat zü straks op de derde mei zelfs die geheime glimlach niet meer zal kunnen opbrengen? Sportief shirt in no-iron, 4 kleuren. Ook in de broek te dragen leeftijd 8 jaar kleine stijging per maat Alleen geldig 11 april Vanavond weer Bonanza Wij hier in Nederland hebben er geen last van, dat de oudste zoon van vader Ben Cartwright uit de Bonanza-serie, Adam ofteweil Ro bert Pernell, deze Amerikaanse succes-reeks op losse schroeven heeft gezet. Vanavond kunen wij bij de KRO- televisie kijken naar de vijfde af levering, die heel lang geleden m pays en vree werd gespeeld en op genomen. Maar intussen is er veel, ja al te veel gebeurd in Hollywood, waar David Porter, in opdracht van een grote firma, deze serie voor het netwerk NBC maakt. Terwijl de Amerikaanse kijkers deze romantische Wild West-verhalen te zamen met een flinke dosis publiciteit van de betalende firma gretig slikken en er nog altijd dol op zijn. kreeg Robert Pernell (die ilbgal veeleisend is) ten slotte ruzie in het team en verklaarde, dat hij schoon genoeg had van de hele Bonanza. Hij zei zijn contract op en wilde er uit. Zulks tot grote schrik van David Porter, die met zijn edelaardig, wilde avonturen belevend en altijd zo 'moe dig winnend klaverblad miljoenen har ten heeft veroverd en tweemaal zoveel miljoen ogen op de reclame-tussen-door houdt gericht. Toen Pernell echter aanhield, meen de NBC niet beter te kunnen doen, dan van tevoren aan te kondigen, dat „Adam" het gezin Cartwright zou gaan verlaten. David Porter liet de kijkers weten, dat Adam weldra verliefd zou worden op ene Kathie Brown (die haastig op het scherm werd ingevoerd) en dat hij op een mooie avond met haar als zijn wettige echtgenote aan de hori zon zou verdwijnen. Het plan was. dan het klaverblad van moedige mannen meteen aan te vullen met een ijlings te importeren ouder loze neef. Maar dat namen de kijkers niet: bij duizenden tegelijk kwamen de protest brieven binnen: Adam moest en zou blijven, en het viertal moest in onge- Bezwaar tegen tariefstop c.a.o. Gistermiddag is in Amsterdam door circa 1500 bouwvakarbeiders een protestmars gehouden van het Museumplein naar het kantoor van de Nederlandse aannemers- en pa troonsbond. De bouwvakarbeiders waren voor de ze mars opgeroepen door het Amster damse bouwvakcomité, dat niets uit staande heeft met de erkende bouwvak bonden. In een aan de secretaris van de aannemers- en patroonsbond voor bouw bedrijven werd een brief met de wensen an het actie-comité overhandigd. Daarin wordt onder meer eerst met klem geprotesteerd tegen de aanval op de positie van de bouwvakkers, die door enkele grote ondernemers tegen hen is ondernomen. Een spoedige bijlegging van het conflict in het belang van de woningbouw in voor de bouwvakkers gunstige zin wordt verlangd. En voorts het onmiddellijke openen van de onder handelingen en het weer in dienst ne en van de ontslagen arbeiders. De voorzitter van het comité, sprak de demonstranten toe waarbij hij onder meer zei, dat de bouwvakkers „geen bezwaar hebben dat een deel van de uit deze c.a.o. voortvloeiende loonsver hoging gebruikt wordt om de „lonen te witten", maar daarnaast moet een ander deel in klinkende munt worden uitbe taald". Men heeft bezwaar tegen de ta- 26 Hij kreeg een kleur, toen hij dat zei. En hij ging weg, eer Witte Joop iets kon vragen of de of andere opmerking kon maken. Hij moest dag nog naar Mar the. Het was voor het eerst zolang ze getrouwd was, dat hij bij haar kwam. Marthe zat voor het raam, met wat verstel werk, maar het was een heel andere Marthe dan die hij in het grote huis aan de haven in de stad dikwijls voor het raam had zien zitten. Haar ovaal gezichtje met de kleine mond, de eveneens kleine, ronde kin, de wat te scherpe neus en de donkere wimpers en lichte wenk brauwen boven de amandelvormige bruine ogen niet meer zo bleek. Haar golvende bruine haren waren niet meer zo strak achterover ge kamd. Ze had daardoor ook niet meer dat in- getogene, dat in zich zelf gekeerde, maar heel haar wezen stond open voor de wereld om haar heen en die wereld stond open voor haar. Ze had hem zien komen en knikte, glimlachend, zei, dat ze blij was, dat hij kwam. En dat hem eigenlijk al veel eerder eens had ver wacht. „Ja," zei hij. „Ik had ook eens moeten ko men maar ik heb altijd zoveel om handen." Toen legde ze haar werk neer en stond op. „Ik zal koffie zetten. Heb je het zo druk? Wat doe je? Ben je nog altijd met die nieuwe woon ark van je bezig? Die komt ook nooit klaar, dunkt me". Dat wist ze dus. En ze keek 'hem aan alsof nog veel meer van hem wist. Rooie Tjeerd had al vaker ervaren, dat het niet zo gemak kelijk was om bepaalde dingen geheim te hou den voor een vrouw. Hij keek de kleine kamer rond voor hij ging zitten op de stoel die ze bij de tafel schoof. Het was er schoon, netjes, maar armelijk. Toch, dacht hij, zou ik me hier niet thuis voelen. Tjeerd was wel armoede en schaarste gewend. En die hinderden hem dan ook niet Maar het er te vol in dat kamertje. En een bos pa pieren kunstbloemen, die er op een tafeltje voor het raam stond, was hem te kleurig. Mis schien vond Jakob Thomsen ze wel mooi, maar Rooie Tjeerd niet. Hij had het gevoel alsof de wanden er op hem toe kwamen. En hij moest telkens weer kyken naar een paar goedkope, opzichti/V vazen, een blinkend gepoetste kope ren wekker op de smalle schoorsteenmantel, een afschuwelijk bont kleedje op een bloemen tafeltje, dat gewoon schreeuwde om op te val len. „Heb je het een beetje naar je zin bij ons in het dorp, Marthe?" vroeg hij. Het ontging hem niet, dat de koffie die ze schonk en die ze toch pas gezet had, erg slap was. Ook niet, dat ze een beetje zelfgenoegzaam toestemde: „O ja... ik ben hier nog wat vreemd Toen viel hij haar in de rede: „Hoelang zijn jullie nu getrouwd, Jakob en jij? Is het geen jaar?" Het was dertien maanden en drie weken, zei ze. Ze scheen het precies bij te houden. Dus na dertien maanden en drie weken voel de ze zich nog een beetje vreemd in het dorp. Ze zou het natuurlijk ook altijd wel' blijven, meende hij. Maar het hinderde haar niet. Ze had haar werk in huis. Ook dat klonk nogal zelfgenoegzaam. „Ja, een vrouw heeft meestal haar werk in huisstemde hij toe. Haar huis was haar wereld en haar hemel. Een kleine wereld en een klein hemeltje. Er viel hem iets in en hij moest erom glim lachen. „Wil je nog meer koffie, Tjeerd?" Ze was weer gaan zitten en aan haar verstelwerk be gonnen. Ze vroeg ook wel of hij nog koffie wil de, maar maakte geen aanstalten om op te staan en hem in te schenken. „Nee, dank je Marthe zei hij. „Er ko men zeker niet veel mensen bij jullie?" Hij haalde zijn pijp te voorschijn en wilde die stop pen, maar toen hij de blik opving, waarmee ze er evfen, vluchtig naar keek, stak hij hem weer in zijn zak. Hij dacht: „Jakob mag natuurlijk niet roken in huis. omdat die flarden van vi trage dan zo gauw vuil worden". „Ach neewie zou er bij ons moeten ko- Natuurlijk niet, dacht Tjeerd. De mensen in het dorp waren niet gewoon dat hun gevraagd werd of ze nog koffie wilden of dat ze op de vingers werden gekeken als ze een pijp opsta ken. Dat had Jakob zijn vrouw moeten vertel len als ze het uit zich zelf niet begreep. Maar misschienzou ze het niet eens begrepen hebben als het haar gezegd was. Haar kleine wereld zou nooit groter worden en nooit veel meer om vatten dan wat fel gekleurde kunstbloemen, wat. opzichtige kleedjes, haar man en een stuk of wat kinderen misschien. Maar ze zou zich er gelukkig in voelen. Zo gelukkig als een eenvou dig vrouwtje met een paar mooie bruine ogen en golvend bruin haar maar kon zijn. Hij mis gunde haar dat geluk niet. Evenmin als hij haar dat eigen wereldje misgunde. Het zou al leen niet zijn wereld zijn geweest. En hij wist dus, dat dit vrouwtje ook niet de vrouw had kunnen worden die hij zou moeten hebben. Een vrouw met wat meer courage, zoals Ina had ge zegd. Hij ging er eens op zijn gemak bij zitten. „Dus het is maar goed, dat ik Jakob een keer meegenomen heb, toen ik bij je kwam?" •vroeg hij. Ze keek hem onbevangen aan en kreeg zelfs geen kleur. Ze zei alleen: „Ja, dat was goed, Tjeerd." „Dat dacht ik wel... Maar opeens was het hem duidelijk, dat hij het niet om haar had ge daan. En nifit om Jakob. En hij vroeg: „Weet je, Marthe, dat ik eerst van plan was Hij zag al, dat ze het geweten had. Misschien was het haar echter pas duidelijk geworden, toen ze al een tijdlang met Jakob getrouwd was ge weest. Haar gezichtje kreeg iets kinderlijks. Iets triomfantelijks. Maar ze bleef nog heel onbe vangen, toen ze zei: „Had het dan gedaan." „Had jij een man willen hebben met één hand?" Die vraag was hem ernst. (Wordt vervolgd) riefstop in de c.a.o. Als deze er niet zou volgens de heer Koopman niet behoeven te worden gedemonstreerd. Intussen vergaderden in het Minerva- paviljoen ruim 80 leden van de samen werkende patroonsverenigingen in de bouwbedrijven over deze moeilijkheden die voortgevloeid zijn uit de toepassing van de c.a.o. De bouwpatroons kwamen ten slotte eenstemmig tot de conclusie dat de bestaande problemen moeten worden betreurd, doch zij blijven bij hun standpunt: de c.a.o. moet door alle partijen volledig worden nageleefd. limonade Minister Veldkamp: Nog geen verhoging A.O.W. nodig Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) deelt in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid J. G. Suurhoff (soc) over de AOW-uitkeringen mee, dat er naar zijn mening geen aanleiding bestaat, in af wachting van de optrekking v. d. AOW- uitkeringen tot een sociaal minimum, thans reeds maatregelen tot verhoging van deze uitkeringen te nemen. De be windsman wijst erop, dat het in de AOW neergelegde systeem voor aanpassing van de pensioenen aan de algemene wel vaart zodanig is. dat de pensioenbedra gen de loontontwikkeling met enige ver traging volgen. De wet van 18 december 1963 heelt er namelijk in tweeërlei opzicht ertoe ge leid, de bejaarden tijdig en naar het oordeel van de minister op billijke wijze in de welvaartsontwikkeling te doen delen, enerzijds doordat de pen sioenen reeds met ingang van 1 januari 1964 zijn verhoogd en anderzijds door dat deze verhoging groter is dan zij bij toepassing van de normale wettelijke procedure zou zijn geweest. huwde staat verder leven, anders zou men de hele Bonanza boycotten. Daarvan schrok David Porter niet weinig, want boze kijkers betekent verlies aan publiciteit voor de adver terende firma en dat is bij commer ciële televisie niet minder dan een catastrofe. Er werd nog eens geconfereerd met Robert Pernell, die ten slotte toestemde te blijven meedoen op twee voorwaar den: een veel hoger honorarium en af en toe optreden van negerartiesten. Het hoge honorarium werd hem haastig toegezegd, hetgeen weer boos heid opwekte bij de overige leden van de op het scherm elkaar zo trouw be minnende mannenhuishouding. Dus: ook herziening van de andere honora ria. Maar het optreden van negerarties ten daarvan wilde Porter niet weten. Dies vatte Pernell pak en zak om de studio te verlatenen toen ging Da vid Porter ijlings door de knieën. De intussen al opgedraafde neef zal nu op de bewuste mooie avond met Kathie Brown aan zijn zijde in het niet verdwijnen (natuurlijk te paard). Wie weet, zien wij die gebeurtenis ook nog een keer op ons scherm, het ligt er maar aan, hoeveel afleveringen van de eindeloze Bonanzageschiedenis de KRO aankoopt. Er is nu weer enige rust in het fio- nanzakamp. Commentaar Vrouwenpraatje TyiJF dames, onder wie journalistes en één dame „die alleen maar allround huisvrouw is'\ hebben gister middag in het vrouwenprogramma van de VARA gediscussieerd over de in» houd en kwaliteit van de zes grote damesweekbladen welke in Nederland plegen te verschijnen. Erg best kwamen de bladen er niet af, want meer dan het predikaat „ge zellige ontspanning" kregen ze van de dames niet, ook niet van degenen, die er zelf in schrijven! Men vond ze te oppervlakkig, teveel afgestemd op het „roze leventje" dat een vijftienjarige zich als toekomst droomt en men noemde de reportages en verhalen sen timenteel en zelfs „melig". De meepratende huisvrouw zei, dat ze wel naar een damesblad grijpt als ze erg moe is, maar dat ze toch liever een meer gedegen inhoud zou aantref fen. De kijksters zullen overigens wel met de oren hebben geklappert, toen zij Eefje Smit, medewerkster aan het blad „Eva" hoorden beweren, dat haar re dactie „wel streeft naar realistische journalistiek, die toch nog te pruimen is voor de dames", dat er voor de vragenruibriek ,,im een komkommer- week er urel vragen worden verzonnen om grappig te kunnen zijn", en dat ze de briefschrijfsters die met haar pro blemen komen „een vreemd soort men-t sen" vindt, die „wel uit verveling aan zo'n vragenrubriek zullen schrijven"i terwijl het blad „die grote dikke ad vertenties nodig heeft, omdat er anders geen cent zou zijn om het blad ook nog te kunnen vullen" feuXccf vanavonë, Hilversum I. 402 m. 19.00 Nws 1910 Ak- tualiteiten 19.25 Boekbespreking voor de jeugd 1930 Tien jaar vliegende schijven: het^weet^mag het zeggen: wedstrijd in muziekliteratuurkennis 20.50 Treffers van overal: maandelijks overzicht van de we reld-hitparade 21.15 Katholiek Parallello- 22.30 Nws 22.40 Het beeld de mens. hoorspel 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19.00 Kiosk: arti kelen uit zojuist verschenen weekbladen 19.10 Jazz-rondo 19.30 Uit de kunst, een veertien daags magazine 20.00 Nws 20.05 Radiokamcrorkest en instrumentaal trio: klass muziek 20.50 Bèta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen. VARA: 21 00 Promenade orkest 22.00 Mach- Nws 22 40 Marimba, actuele kroniek 23.10 Lichte gram 23.45 Socialistisch nieuws in NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brand punt 20 50 Berlin in Berlin: muzikaal pro gramma Experimentele uilzendingen op liet twee de net (kanaal 27). VARA: 20.25 Concert, experimenteel Hongaars filmpje 20.40 Ket tingreactie. speelfilm 21.30—21.50 Narciso Yepcs. bespreking over de verschillende aspecten van het gitaarspel. Programma voor morgen 7 45 Geestelijke liederen 7.55 Overweging 800 Nws 8.15 Strip voor de jeugd 8.20 Djinn: gevar programma 12.00 Angelus 12.04 Katholiek nieuws 12.10 Liedjes over - 12.30 Meded ten Ee- i tuinbouw 12.33 Licht iet en zangsolistc 12.50 ig: Geven en nemen. Tips „„ebruikers 13.00 Nws 13.15 Marktberichten 13.18 Musicerende dilettan ten (mannenkoor) 13.40 Franse les 14.00 V d jeugd 15.00 Metropolc orkest 15.40 Regeringsuitzending: Geve De Lichte gram (om 7.30 Van de voorpagina) 8.00 Nws en postduivenberlch- ten 8.18 Lichte gram ca. 8.30 Tips voor trips en vakantie 9.00 Loon naar werken, lezing 9.10 Klass gram 9.20 Klass gram VPRO: 9.40 Bijbelse miniaturen, lezing 9.55 De school van morgen, praatje. VARA: 1000 Buitenlands weekoverzicht 10.15 Ge knipt voor herhaling 11.00 Licht orkest en zangsolisten met vocale ensemble 11.25 Techniek en leven, discussie 12.00 Dans- orkest met vocaal ensemble en zangso listen 12.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw en postduivenberichten 12.33 Sportnieuws 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia ,Y .d Jeugd 14.10 V d twintigers 14.45

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9