Britten in herfst naar de stembus ,,Wij zullen de afvalligen in China verslaair' Grieken voor Staatsmijnen Wennerström bekent spion te zijn van de Russen Nieuw proces over kwestie Anastasia Grote overwinning van rebellen in Vietnam Geruchten aftreden door Franco ontzenuwd Han van Meegeren 8 VRIJDAG 10 APRIL 1964 Bittere aanval van Chroesjtsjef: ongeïouten -puur plantaardig licht verteerbaar-dus gezond openly- Chinese partij en steeds we ke besprekingen voorgesteld, Chinezen gaan desondanks door met een lastercampagne tegen de andere marxis- tisch-leninistische partijen. „Wij zullen sterker dan tevoren ver rijzen na het gevecht met de Chinese De Staatsmijnen hebben van de rege ring toestemming gekregen 500 Grieken te werven voor ondergrondse en 50 voor bovengrondse arbeid bij de Staatsmij nen. De werving geschiedt in het kader van het ontwerp wervingsverdrag tus sen Nederland en Griekenland. De rege ring verleende eerder toestemming een tweede groep Joegoslaven (500) te wer ven. De mogelijkheid bestaat, gezien de medewerking van de Joegoslavische autoriteiten, dat dit contingent tot dui zend man wordt verhoogd. Er wordt voorts gedacht de wervingen in Kroatië ta hervatten. De eerste groep arbeiders uit Grie kenland zal eind mei in Heerlen arri veren. Er werken reeds 150 Grieken bij de Staatsmijnen, en wel in de chemi sche industrie. De hoofddirectie van de Staatsmijnen is vol lof over hun pres taties. Aan het eind van zijn tiendaag se bezoek aan Hongarije heeft premier Chroesjtsjef in een rede tot ongeveer 2.500 toehoorders in het sportstadion in Boedapest op nieuw een scherpe aanval gedaan op China. Hij zei dat de Chinese leiders kleine afgesplitste groe pen vormen van „afvalligen en verraders" van de belangen van het volk. Met deze „avontuurlijke [politiek" verzwakken zij de so- icialistische Strijd voor vrede en Wat de internationale aangelegenhe- betreft zei Chroestsjef dat de ïmpe- tegen het imperiailisme. rialisten tegenwoordig gedwongen zijn rekening te houden met het feit dat de „Wij zijn tegen die leiders die links I zijn en zich verbergen achter de marxistische-leninistische ideologie j maar in feite het Chinese chauvinis- me vertegenwoordigen. scheurmakers", aldus Chroesjtsjef. De rede van Chroesjtsjef duurde bijna een uur. maar hij sprak zelf slechts de eerste en laatste zinnen uit, een tolk las de rest van een Hongaarse vertaling Zijn aanval op de Chinese leiders de bitterste, langste en meest ge detailleerde tijdens zijn bezoek aan Hongarije. „De Chinese leiders waren begon nen met slechts een paar vraagstuk ken. maar nu hebben zij dit uitge breid tot een heel gebied van ideo logische kwesties en trachten zij de eenheid van het socialistische kamp te ondermijnen", zei Chroesjtsjef. „De Chinezen smijten met modder naar de Sowjet-leiders en trachten de goe de naam van de Sowjetunie zwart te maken. Zij willen de volkeren vereni- §?n op basis van rassen en landen, eze houding is alleen maar goed voor onze vijanden, de imperialisten". Zij noemen de imperialisten papieren tijgers en bedriegen de mensen door te zeggen dat de imperialisten geen ge vaarlijke tegenstanders zijn. Zij trach ten de persoonsverheerlijking en de persoon van Stalin te rechtvaardigen, aldus de Russische premier. De andere communistische partijen hebben een maximum aan geduld en zelfbeheersing opgebracht tegenover de Proces tegen Zweedse kolonel Handlanger had Nederlands paspoort nerström heeft gisteren in Stockholm op het proces bekend dat hij geheime gegevens aan Rusland heeft verkocht. Dit werd aan het einde van de zitting, die adhter gesloten deuren plaats had, door de president van de rechtbank, Ingvar Angren, mee gedeeld. Het in Stockholm ver schijnend weekblad Idun Veco Journalen, weet te melden dat Wennerström een helper had met een Nederlandse paspoort. Deze geheimzinnige ,,dr. X" was van Duitse afkomst. Hij zou vorig jaar in Stockholm zijn gesigna leerd, kort voordat de Zweedse kolonel) werd gearresteerd. ,,Dr. X" wordt door het weekblad be schreven als een „grote, wat slordige en ongemanierde man". Onmiddellijk na de opening van de zitting zei de president dat de zaak verder achter gesloten deuren zou worden behandeld „met het oog op de veiligheid van het land". De politie had de meest drastische veiligheidsmaatre gelen getroffen, die ooit in Zweden zijn genomen, om Wennerström te be schermen. Op de zitting werd de beklaagde on dervraagd over zijn activiteiten in de pe riode 1949-1952, toen hij als luchtmacht attaché van zijn land in Moskou verbleef. Op de volgende zittingen zal Wenner ström aan de tand worden gevoeld over zijn spionagewerkzaamheden in de jaren dat hij in Washington was gedetacheerd. Verwacht wordt, dat veel hooggeplaat ste Zweedse officieren later zullen wor den beschuldigd van plichtsverzaking, omdat zij Wennerström hebben geholpen door hem onkundig van zijn activitei ten defensiegeheimen te vertellen. Britse aanval in Jemen wordt betreurd I uitvoerden, betreurd. Engeland en de Verenigde Staten stemden niet. Do resolutie, die met negen stemmen voor en geen te gen werd aangenomen, betreft de aan vallen en incidenten die zich aan de grens van Jemen en de door Engeland beschermde Zuidarabische federatie hebben voorgedaan en doet een beroep op Engeland en Jemen zich tot het uiterste in te spannen om verdere inci denten te voorkomen. Aan secretaris generaal Oe Thant werd gevraagd tus sen beide landen te bemiddelen. De raad verklaarde zich bijzonder bezorgd ten aanzien van de ernstige toestand die in het Jemenitische grensgebied heerst. socialistische landen een zeer sterke I macht vormen. j „Stel dat de socialistische landen geen atoomwapens en machtige raket ten bezaten, zouden de Imperialisten dan I tegen ons glimlachen en met ons aan een tafel gaan zitten om over vreedzaam naast elkaar bestaan te praten". De overwinning van het socialisme heeft de wereld in twee sociale stelsels verdeeld, het ene vertegenwoordigt het verleden j van de mensheid, het andere het heden en dc toekomst. De Sowjetunie ls nu de op een na grootste industriële mogend- held. De Poolse communistische partij heeft j meegedeeld solidair te zijn met Moskou i in het geschil met Peking, maar zij i leent geen steun aan de oproep Sowjets voor een Chinezen. Een Poolse delegatie, bestaande uit le- „„«n van partU en regering, zal binnen kort Moskou bezoeken op uitnodiging van de Russische party. De delegatie zal onder leiding staan van Wladislaw Gomulka, eerste partijsecretaris, en pre mier Josef Cyrankiewicz. Kaissouni redde handelsconferentie van ondergang Dr. Abdel El-Kaissouni, de Egyp tische voorzitter van de wereldhan delsconferentie, heeft gisteren op een persbijeenkomst te Genève ver klaard, dat de conferentie gedreigd had schipbreuk te lijden voordat zelfs de besprekingen begonnen wa ren- Het gevaar schuilde in de eisen tot toelating van rood China en Oost-Duitsland en tot uitsluiting van Zuid-Afrika en Portugal, aldus EI Kaissouni. Hij verklaarde dat dank; zij zijn persoonlijk ingrijpen dit ge vaar kon worden gekeerd. Rusland besloot tenslotte te volstaan met pro testen over de afwezigheid van Oost- Duitsland en China en het Afro-Ara- bisch-Aziatische blok beperkte zich tot het boycotten van Portugal en Zuid-Afrika. Er is nu óók Dcitv haarbouclé in RIJNMOND-kwaliteit, 3.80 m. breed, dus „kamerbreed"! Deze 'broadloom' staat bijzonder rijk. IJzersterk door de extra hoge dichte pool. Bovendien blijvend motecht. Zij, die eisen stellen aan hun interieur zonder te diep in de beurs te willen tasten, kiezen l'eiti] haarbouclé RIJNMOND- kwaliteit. Keuze uit warme, mo derne kleuren. Ideaal voor uw zit- of studeerkamer. Let op de ingeweven naam Vehtci op de achterkant. Felle kritiek van Labour verwacht De algemene verkiezingen wel ke dit jaar in Engeland moeten worden gehouden, zullen in de herfst plaas vinden, zo is gisteren officieel te Londen bekendgemaakt.|^,jj^jj£jjjj£jjj haar prestige, dat thans niet bepaald groot is, in de komende zes maanden zal kunnen verhogen. Men verwacht dat Wil son zal aanvoeren, dat het merendeel van de kiezers al weet hoe het zal stemmen en dat de regering niet op een grote om mezwaai kan rekenen. Öp het ogenblik heeft Labour, blijkens de resultaten van opinie-onderzoeken, een duidelijke voor sprong op de conservatieven wat popu lariteit betreft. De leider van de liberalen, Jo Gri- mond, verklaarde: „Dit besluit betekend dat de conservatieven zich realiseren, dat zij onvermijderlijk een verkiezing in juni a.s. zouden verliezen". Een product nn de N.V. Vereenigde Touw fabrieken Rotterdam I In een verklaring van premier sir Alec Douglas-Home werd gezegd: „Ten einde de huidige onzekerheid omtrent de datum van de algemene verkiezin- Igen weg te nemen, acht de eerste-mi- nister het juist het land in kennis te stellen van zijn besluit om niet voor I de herfst de Koningin te verzoeken het j parlement te ontbinden." De verkiezingen moeten worden ge houden voor 5 november, de dag waar op het mandaat van de regering afloopt. Politici nemen aan dat het kiezerskorps in oktober naar de stembus zal worden geroepen. Op 8 oktober zal het vijf jaar geleden zijn, dat de conservatieven on der Harold Macmillan een grote over winning behaalden. Sir Alec stelde Harold Wilson, de lei der van de socialistische oppositiepartij, od de hoogte van zijn besluit Men ver wacht dat Labour felle kritiek zal oefe nen op de beslissing van de conserva tieven om de stembusstrijd nog een half jaar uit te stellen. De voornaamste ar gumenten van Labour zullen waarschijn lijk zijn. dat uitstel niet in het belang van het land is, en de omstandigheid dat in vredestijd nog nooit een regering haar ambtstermijn heeft uitgediend, sinds in 1911 het mandaat op vijf jaar werd gesteld. OMMEZWAAI Premier Douglas-Home maakte r. beslissing bekend na uitvoerige gedai tenwisselingen met leden van zijn 1 binet en leiders van de conservatieve par tij. De regering hoopt duidelijk dat zij In Hamburg is gisteren een nieuw, proces begonnen om uit te maken, ofj Anna Anderson al dan niet Anastasia1 is, de dochter van de laatste Russische tsaar en erfgename van de erfenis van de Romanoffs, waarvan de waarde op De voorzitter weigerde antwoord te miljoenen guldens wordt geschat, geven op een vraag over de rol die hij Vlakbij hoofdstad Saigon Heel bataljon in als neutraal voorzitter gespeeld had bij de politieke demonstraties tegen Portu gal en Zuid-Afrika. Beide keren heeft hij de zaal verlaten en het voorzitter schap overgedragen aan een vice-voor- zitter. Kaissouni sprak voorts als zijn per soonlijke mening uit, dat het aanbod van Rusland tot afschaffing van invoer rechten op produkten uit ontwikkelings landen hem beperkt scheen te worden door het feit, dat het hier om centraal geleide economie gaat, die in hoofdzaak gebaseerd is op tweezijdige overeen komsten en op invoerrechten. Tenslotte zei hij optimistisch te zijn over de to* komst van de conferentie. Adzjoebei: met Erhard zijn we beter af „In Moskou heeft men de indruk dat _i Bonn tegenwoordig een iets betere politiek wordt gevoerd dan onder Ade nauer" zo heeft de schoonzoon van pre mier Chroesjtsjef en hoofdredacteur van de Izwestja, Alexis Adzjoebei. tegenover de Parijse correspondent van de Koel- nische Rundschau gezegd. Adzjoebei deed deze uitlating op een receptie, die hem woensdag door de diplomatieke pers in Parijs werd aange- Hoe sterker Erhards positie wordt, j meer dit van waarde zal zijn voor de Sowjetunie, voor Duitsland en voor de gehele wereld", aldus Adzjoebei. Regeren zolang ik leef als eeuwige en onaanraakbare waarden had erkend". Hij zei ten slotte dat de technische vooruitgang de wereld klei ner had gemaakt en dat daardoor Spanje gedwongen was om „zijn ramen te openen naar de buitenwereld", waardoor het gebied van absolute sou- vereiniteit kleiner was .geworden. Haar aanspraken, die zij voor het eerst deed gelden in 1920. worden in rechte bestreden door de 43-jarige her togin Barbara van Mecklenburg een ach ternicht van de tsarina, die in 1933 door een Duitse rechtbank als enige erfge name van de Romanoffs werd aangewe zen, en door prins Ludwig van Hessen. Het nu begonnen proces gaat er om of in 1961 een rechtbank te Hamburg terecht tot de conclusie is gekomen, dat Anna Anderson toen geen overtui gende bewijzen voor haar aanspraken had kunnen aanvoeren. Overigens werd in 1961 ook de beschuldiging van herto gin Barbara van Mecklenburg niet bewezen geacht, dat Anna Anderson in werkelijkheid een Poolse boeren dochter, Franziska Schanzkowski, zou Anna Anderson woont het proces niet bij. Zij heeft laten weten, dat zij om gezondheidsredenen haar huisje in het ciorp Unterlengenbach in het Zwarte Woud niet kan verlaten. Waarnemingspost Franse raketten op Azoren Op Flores, het westelijkste van de uit negen eilanden bestaande groep der Azoren. zal door Frankrijk een wa nemingspost worden ingericht voor volgen van raketten die van basis Zuidwest-Frankrijk zijn gelanceerd. hinderlaag Twee bataljons communistische Vietcong-rebellen hebben, meld, woensdag jl. een 30 km ten Zuidwesten van Saigon gelegen Zuid- vietnamees militair kamp bij verras sing tegen het aanbreken van de dag overvallen. Hierbij werden aan rege ringszijde 28 man gedood en 36 ge wond, terwijl er 37 worden vermist. De overvallers hebben bovendien 110 stuks wapens buitgemaakt. In militaire kringen in Saigon werd het donderdag waarschijnlijk geacht dat de communisten zijn geholpen door verra ders uit het overvallen kamp. Vele regeringsmilitairen werden hun slaap doodgeschoten. De verzetslie den bliezen een van de voornaamste ka zernegebouwen op. Zij vernielden voorts drie bunkers en een betonnen onderko men op de hoofdweg naar Saigon, dat 90 km van het kamp was gelegen en dat door de politie als controlepost werd gebruikt. raai Franco, heeft gisteren in een rede in Madrid verklaard dat hij zich aan het land zal blijven' wijden zolang God hem de kracht daartoe geeft. De 71-jarige „can- dillo" ontzenuwde daarmee de ge ruchten over zijn aftreden. „Veelj bevoegdheden die in mijn persoon zijn verenigd kunnen door hun Tijdens het Auschwitz-proces in Frank-aartj onmogelijk worden overge- fort heeft voor het eerst een Pool getui-, jJ genis afgelegd. Het was de 49-jarige, dragen. Voor de toekomst is het uit Warschau afkomstige, journalist jus noodzakelijk een regeling te Wojciech Barcz die vertelde hoe zigeu- e iiprkinHprpn nis rü ruzie hadden elkaar treffen waarin de functies wor- buitenlandse zaken, Franco Nogueira, de Franse ambassadeur te Lissabon, Ed- mond de Beauverger, ondertekend. De minister heeft dit donderdag te Lissa bon op een persconferentie meegedeeld. Met de aanleg van de Franse waarne mingspost zal op korte termijn worden begonnen. Er moet onder meer een weg worden aangelegd. De aanlegkosten zijn voor rekening van Frankrijk. Portugal zal, na afloop van het ak koord, de beschikking over de gebouw de installaties krijgen. Pool getuigt in monsterproces Auschwitz nerkinderen als zij ruzie hadden elkaar met de gaskamer dreigden. De kinderen woonden volgens deze getuige in aparte barakken tegenover de plaatsen waar uit de binnenkomende transporten de selectie voor de gaska mers plaatsvond. Toen het zigeunerkamp werd opgehe ven werden de kinderen onder hun bed den vandaan gehaald en toen zij in pa niek de vlucht namen moesten zij weer worden bijeengedreven. Na te hebben deelgenomen aan sport !n het kamp lichamelijke oefeningen die moesten worden volgehouden totdat di gevangenen uitgeput neervielen had Barcz tijdelijk aan verlamming var de voeten geleden. De medische behan deling door dr. Bernhard Lucas, een van de beschuldigden, noemde hij „behoor lijk". Hij zei echter te geloven dat dr Lu cas in opdracht van kamparts Josef Hengele in de lente van 1944 gevange nen uit het zigeunerkamp voor de gas kamers had uitgezocht. Van een andere beklaagde. Josef Rlehr. zei hij gezien te hebben hoe deze gevangenen met vergif injecteerde. den vastgelegd van het staats hoofd, de regeringsleider en het hoofd van de beweging en waarin het systeem wordt vastgelegd hoe' zij moeten worden aangewezen", j aldus Franco. H(j voegde er aan toe dat de nationale i beweging „in de toekomst het brede ka- j naai moet zyn van politieke promotie". Het Spaanse staatshoofd sprak op een bijeenkomst van de falangistische natio- j nale raad, die uit 150 leden bestaat. Te voren had deze raad een motie aangeno men waarin werd voorgesteld de funda mentele wetten van het land in de vorm van eon grondwet samen te vatten. De voornaamste falangisten vroegen tevens de macht van de beweging te vergroten door deze te doen vertegenwoordigen in lichamen zoals de rijksraad. Franco verklaarde voorts dat Spanje j het eerste land was geweest dat de „men-1 selijke waardigheid, de integriteit van de menselijke persoon en zyn vrijheid I Emotioneel beroep van Ed. Kennedy op de Senaat Met een door emoties verstikte stem heeft de Amerikaanse democratische senator Edward Kennedy in de Senaat verklaard dat zijn vermoorde broer, president John F. Kennedy, met hart en ziel achter het wetsontwerp op de burgerrechten stond. Met gebroken stem zei de jeugdige senator, dat zijn broer de eerste presi dent van de V.S. is geweest die openiyk heeft verklaard dat rassensegregatie mo reel onjuist was. Het was de eerste redevoering van Edward Kennedy, die hy, naar hij zei, met enige aarzeling uitsprak, aangezien „een groentje moet worden gezien en niet gehoord, hij moet leren en niet onderwijzen". „Maar als het leven en de dood van myn broer enige zin heb ben gehad, dan was het wel dit, dat hij ons geleerd heeft onze macht niet te Ïebruiken om voorwaarden voor onder- rui-king te soheppen die tot geweld leiden, maar voorwaarden voor de vrij heid die vrede tot gevolg hebben." In een beroep op aanneming van het omstreden wetsontwerp op de burger rechten zei Kennedy, dat het „overvloeit van redeiykheid, van verzoeningsgezind heid, van vrywillige procedures en dat het een matige benadering van de ge- gestelde doeleinden inhoudt". Hy bracht de woorden van president Johnson in herinnering die zei: „Geen enkele redevoering in memoriam zou de nagedachtenis van Kennedy beter eren dan een spoedige aanvaarding van de wet op de burgerrechten". 7ü een dojite lij, I De verkoop van sigaret ten in de staat New York is kennelijk weer bijna „normaal" na de scherpe daling als gevolg van het regeringsrapport over de nadelige gevolgen van roken. De inkomsten aan tabaksaccijnzen over maart lagen slechts een half procent onder die van maart van het vorige jaar. De in Belgrado wonende Mane Cvetkovfc is onlangs 118 jaar geworden. Hij mag zich nu de oudste burger van Zuid-Slavië noemen. Zijn recept voor een lang leven is: eet geen vlees, drink geen sterke drank en zit de vrouwtjes niet achterna. „Deze duivels staan je geen lang leven toe", al dus Cvetkovic. I De afdeling „Modus ope randi" van de politie van Miami waar de arbeids- methoden van oplichters geregistreerd worden komt voor in het plaatse lijke telefoonboek. On langs werd op het hoofd bureau van politie een uitnodiging voor dc „heer Modus Operandi" ont vangen om de gala-ope ning bij te wonen van een nieuw bedrijfspand. I Personeelsgebrek heeft bij de Nederlandse Spoor wegen geleid tot de in stelling van een werk groep die de problemen rond de poetscrij in Am sterdam moet oplossen. Medio 1963 is de werk groep gaan bestuderen welke mechanische moge lijkheden er zijn. Proe ven werden genomen met stofzuigertjes werkend op de perslucht van de remleiding of op een ag gregaat, shamponerende wasborstels en derge lijke. Een voor de sloop bestemde elektrokar be wees opeens goede dien sten, want hij werd als poetswagen met water tank uitgerust; de poets wagen wordt nu gebruikt voor het uitzuigen van zittingen, asbakken en vloeren van treinstellen. Na de overval liet de Vietcong-bevel- hebber zijn manschappen aantreden, waarna hij ze telde. Inwoners van een naburig dorp hoorden hem daarna zeg gen: „Uitstekend geen slachtoffers! Wij gaan weg." Regeringstroepen zijn een groot scheepse militaire operatie begonnen om de overvallers op te sporen. Hier bij is een bataljon van deze troepen, op een kleine 60 km ten zuidwesten van het overvallen kamp, op klaarlichte dag i hinderlaag van de Vletcong ge- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, vertrok van daag uit Washington om de tiende zitting bij te wonen van de ministerraad van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie (Zoavo), die maandag in Manilla begint Rusk zal na afloop van de Zoavo-confe- rentie op verzoek van president Johnson een bezoek aan Zuid-vietnam brengen. Op de conferentie zal de toestand in Zuid-Vietnam zeker tot de voornaamste onderwerpen van gesprek behoren. Ook de crisis om Maleisië zal speciale aan dacht krijgen. Minister Rusk zal naar verwachting buiten de conferentiezaal besprekingen voeren met zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murville, in het byzonder Vietnam. Sir Alec had aanvankelijk een in- vloedryke minderheid in zyn party te genover zich, die toch de voorkeur aan verkiezingen in het voorjaar gaf. Naar verluidt zou Reginald Maudling, de mi nister van financiën die dinsdag a.a. de laatste begroting van dit kabinet indient, tot deze minderheid behoren. Aangenomen wordt dat de eerste-mi- nister er op vertrouwt, dat de huidi ge gunstige ontwikkeling van de Britse economie minstens tot de herfst zal aanhouden, zonder dat ingrijpende beperkende maatregelen nodig zijn. Een andere factor zou zijn, dat er op het ogenblik weinig werklozen zijn nog geen twee pro cent van de werkende bevolking en dat dit percentage nog steeds daalt. Maar bovenal zou, volgens waarnemers, de eerste-minister 'de opvatting huldigendat er geen aan wijzingen zijn, dat de vooruitzichten van zijn partij er slechter op zul len worden, terwijl men altijd kan hopen op een ommezwaai van de volksgunst. Moordenaars van Bruno Colombo dertig jaar De twee Italianen, Sergio Squazzar- ïi en Enrico Prisco, zijn gisteren in Rome elk tot dertig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens moord op de Milanese'zakenman Bruno Colom bo in Amsterdam in 1961. De jury kwam, na zes uur te hebben beraad slaagd, tot de slotsom dat de twee be klaagden schuldig waren aan moord, roof en het verbergen van het lijk van hun slachtoffer. De openbare aankla ger had levenslang geëist. De officier van justitie zei in zyn slot rede dat de misdaad met voorbedachten rade was gepleegd. Een bewijs daarvoor is, dat de beklaagde de schop waarmee Colombo op 10 november werd begraven, twee dagen tevoren had gekocht Beide mannen hebben de beschikking over hun vermogen, aldus de officier. De advocaat van Squazzardi achtte zijn cliënt „een zwakkeling, onstandvastig van geest Prisco's verdediger hield vol dat zijn cliënt „geestelijk ziek" was. Hij bezweken voor Squazzardi's „sterke persoonlijkheid", f hü. OLIFANT OP TAFEL Voor de een 'n jonge, voor de ander een oude, ar voor allemaal een echte, eerlijke Oll- it-borrel op tafel. Dat ls echt genieten, nieten van Olifant jenever uit Schiedam, arom: wees gezellig en pak ook 'n OLIFANTJE. Prooit schilderen, maar het As bovendien toen onwaar. Al In 1913 maakte hij een zakenwereld haar geld verdiende. hij een eerste prijs en een gouden medaille won. HIJ waa toen 24 jaar, en van een jongen, die op die leeftijd derge lijke successen oogst, kan toch moeilijk worden be weerd, dat het hem aan talent ont breekt. In 1922 or ganiseerde hij bo vendien in Den Haag een tentoon stelling van bijbel- TOCH IS HI]T ZO! zon kunnen leveren, maar dat Han van Meegeren nu Juist de laatste was, die biervoor in aanmerking De man met ta lenten werd nu derdaad miskend moest zyn i gave staken. Is dit voor een normaal mens een teleur- itellende ervaring, voor Van Meege- l, die voorstellingen, die alle zonder genaam karakter had, haatdragend uitzondering gretige kopers van aard was en vol eigendunk zat, den, zodat zijn werk destijds zeker bleek dit de kiem te zijn werd gewaardeerd. Waarom deze man met zovele talenten zich er op toelegde oude de twintiger jaren zich meesters te imiteren, zal in eerste tingen overgaf, zijn werk totale ontsporing in zijn verdere le- Vooral toen liij op het eind van uilspat- blijkt reeds uit het zojuist genoem- wrongen karakter. Jammer, want de de bekroonde kerkinterieur, dat dui delijk de 17e-eeuwse stijl verried. Een andere vraag is echter, waar om Han van Meegeren met zijn iml- taties de wereld op zo'n beschamen- ,cr> noemen wat zij te de wijze heeft bedrogen. Volgens w't hebben aangeprezen. ziin eigen verklaringen werd zijn had geweldige kwaliteiten. Dit moet nog eens nadrukkelijk worden gezegd aan die kunstkritiek die me- i, dat wij op hun gezag zwart zul- zelf als I r aanprijzen gesproken maar werk hier te lande niet gewaardeerd dan bi een andere betekenis zou en wilde bij als miskend genie zich bet niet interessant zijn na te gaan, hierover wreken. (De wat zakelijk hoeveel de gulden gedevalueerd is aangelegde lezer zal over deze ver- in de laatste tweeduizend jaar? Nu winst voor een paar maanden werk Is gemakkelijk verdiend!) Toch zit de oorzaak van Han van Meegeren's rancune waarachijnlijk wel. En dat zal

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5