Zevende eeuws kerkj blootgelegd e Uw probleem is het onze Burgemeester moet ook psycholoog zijn Synode - Rotterdam antwoordt niet op „synodale" brief Verf? Piasticolor! Opgravingen bij Assoeandam Een woord voor vandaag Piasticolor! Prima! Theologie die spreekt met twee woorden Piasticolor halen! Er is 'n Piasticolor verf voor elk doel! Regering Oost-Duitsland waardeert liet kerke werk nonrun Lente...Plasticolor! 2 VRIJDAG 10 APRIL 1964 Burgemeester Schakel op congres: Aandacht voor intermenselijke verhoudingen (Van een onzer verslaggevers) Op de hem eigen, echt humoris tische manier is de heer W. M. Schakel, burgemeester van Noordeloos, Hoornaar en Hoog Blokland gistermorgen, op de laatste dag van het tweedaagse jaarcongres van de a.r. ge meentebestuurders in Lunteren, rijn collega's voorgegaan in een gedaohtenwisseling over de po sitie en de houding van een bur gemeester in het gemeentelijk bestel dat onder het zwevende licht van de psychologie. In rijn rede „In psycholojjiach per spectief" haalde de heer Schakel aan de hand van een serie voorheelden de burgemeester als de burgervader naar voren. Hij drong er bij de bur gemeesters op aan voldoende psycho logisch invoelvermogen aan te kwe ken om de wethouders, de raadsleden en de gemeentenaren op de juiste wij ze tegemoet te kunnen treden. Hij ver gat daarbij niet te wijzen op het ge vaar „der dwazen klerk" te worden. Attent We moeten attent zün t>P de inter menselijke verhoudingen, zo leraarde de burgemeester, temeer omdat de stijl van de burgemeester steeds meer de kant op gaat van de „vlotte zakenjon- /at de vooroorlogse burgemees ters zich van hun taak kweten. Alle streven naar eer of drang naar macht verwierp de heer Schakel krach tig Een overzicht over wat tot stand Is gekomen, waaraan een burgemeester niet ontkomt bij een jubileum of een afscheid, is een psychologische blunder als het de geest ademt van ..is dit niet het Babel wat ik gebouwd heb? Contact Verder vroeg de burgemeestei Noordeloos alle aandacht voor eei contact tussen de wethouders et fracties. Hij verklaarde nader, dat d® veelal specifieke sfeer in colleges van het gevaar inhouden, dat een wethouder losgeweekt wordt uit zijn 'gen politieke sfeer, wat kan leiden tot :neve verhoudingen tussen de wethou ders en de fracties waartoe ze behoren. Een psychologisch aanvoelende burge meester kan er veel aan doen om dat te voorkomen, aldus de heer Schakel. Hij verloor daarbij niet uit het oog, dat wethouders meestal wel in staat zijn "Ti „hun eigen sok te naaien". De heer Schakel klapte nog meer uit de keuken van de burgemeester, toen :1 hoe de duizend-en-een-maatrege- an hogerhand, die geen rekening houden met plaatselijke omstandigheden de sfeer in het bestuurstelsel verknoei- Besteed niet al te veel aandacht aan allerlei voorschriften, maar leg de papleren in de dichtstbijzijnde la, „want je zou ze nog eens nodig kunnen heb ben." Aldus zijn welgemeende advies. Kritiek Nog meer kritiek oefende hij uit op de veranderingen in de financiële ver houdingen tussen rijk en gemeenten veranderingen die ertoe geleid hebben dat vele gemeenteraden thans geen uit- Jave meer te hoog vinden, en boven- ien tot een subsidiebeleid, dat zo langzamerhand in de sfeer van wel vaartpsychose Is gekomen. Burgemees ter Schakel toonde in dit verband heel weinig waardering voor de sociaal-maat schappelijke werkzaamheden parti culiere initiatieven, die hij hekelde als pseudo-partlculiere initatieven. Voor kennisgeving aangenomen Voor ouderlingen vas terzijdegesteld. Er ging een uit nodiging uit om met elkaar te spreken. Maar de vrijgemaakte synode De generale synode van uc Gereformeerde (vrijgemaakte) 0Qeil VredlKdllteil Kerken heeft besloten niet in te I gaan op de brief van de synode- nl c crymi nrli Apeldoorn van de Gereformeerde illo oWlll ILll (synodale) Kerken. In die brief (Van een 0Iuer medewerkers) had de synode van Apeldoorn geschreven dat de enige moge lijkheid die zij nog zag om iets te doen voor een herstel van de verscheurde eenheid, was de le« den van beide kerken op te roe pen om de eenheid persoonlijk te zoeken. De synode van Rotterdam heeft deze brief nu voor kennisgeving aangenomen. Zo staan deze beide Gcreformeede ker ken, die dezelfde naam dragen en sinds 1044 een gescheiden bestaan voeren, ver der van elkaar dan ooit. Alle pogingen om elkaar te vinden zijn nu afgesneden en de verhouding is. voorlopig althans, statisch geworden. Indertijd heeft de sy node van de synodale Gereformeerde Kerken van Utrecht de hand uitgesto ken. De zogenaamde „Vervangingsformu le" die zoveel verschil van inzicht had opgeroepen waar zij eenheid moest bren ging niet in op het voorstel. Uitgesproken rd dat er op de „uitvoerig naar Schrift belijdenis geargumenteerde uitspraken IJET NIJLDAL en het omlig- gende woestijngebied ten zuiden van de in aanbouw zijn de Assoeandam zullen binnen af zienbare tijd voorgoed verdwij nen onder het water van een groot stuwmeer. Dat betekent behalve welvaart dank zij ener gievoorziening en irrigatiemoge lijkheden dat de archaeologi- sohe bodemschatten voorgoed verloren zullen gaan voor zover zij niet tydig in veiligheid zijn gebracht. Er zijn dan ook de laatste jaren talrijke opgravingen gaande door archeologen uit de gehele wereld, die trachten zo veel mogelijk van deze rijke demschatten te behouden of al thans aan het licht te brengen en te onderzoeken. De directeur van het Leidse rijks museum van oudheden, prof. dr. A. Klasens, heeft twee seizoenen derge lijke expedities geleid en ts onlangs van de laatste van deze expedities met zijn medewerkers teruggekeerd, zeer voldaan over verrassende en be langrijke vond sten waarover hij ons In dorp woonden christenen In het ruim 200 km lange en tot 25 km brede gebied, dat mettertijd het stuwmeer zal vormen, hebben prof. Kla sens en zijn medewerkers (waaronder studenten» opgravingen verricht op on geveer 2Vt km ten noorden van de be roemde tempel van Aboe-Simbel. Vorig seizoen werd in deze omgeving van de Nubische woestijn een Meroïtisch dorp blootgelegd. De huizen van dit dorp uit de tweede en derde eeuw van onze jaar telling bleken tot het dak toe in uitste kende staat geconserveerd te zijn jn het woestijnzand, dat omstreeks het einde van de derde eeuw zover was opge drongen dat bewoning onmogelijk werd. Het was de best bewaarde nederzetting uit die periode. Van de vroegere bewoning in Egypte Is weinig overgebleven, doordat de mees te nederzettingen in het Nijldal geves tigd waren zodat de resten telkenmale door het Nijlwater werden overspoeld. Het blootgelegde dorp was iets verder van de Nijl gevestigd dan gebruikelijk en iets hoger gelegen, waardoor het voor de verwoestende werking van het water werd gespaard. Die hogere ligging tevens oorzaak van geworden dat het dorp verlaten moest worden toen de op dringende woestijn bewoning onmogelijk maakte. Het woestijnzand heeft sinds dien voor een uitstekende conservering van hét véVrassen'd intact gebleven dorp gezorgd. Tijdens de jongste expeditie hebben Prof- Klasens en zijn medewerkers ert anaer 0Ud-christeliJke nederzetting nit de I vende tot 12e eeuw blootgelegd. De be langrijkste vondst daarbij was een chris telijk kerkje, opgetrokken uit kletsteen, dat in een uitstekende staat bewaard bleek te zijn. Ook deze kerk was geheel onder het woestijnzand verborgen. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de kerk nog in gebruik is gebleven tot bet zand reeds reikte tot aan de dakrand. vaardigde ouderlingen plotseling niet kon komen. Er is dus maar één ouder- 1 ling aanwezig. Het moderamen stelde voor uit te spreken dat een dergelijke afvaardiging in strijd is met de kerkorde. Ds. Wiskerk verdedigde de gang van za ken nog door er op tc wijzen dat deze uit nood geboren is. Het voorstel van het moderamen werd echter aanvaard zodat het zuiden slechts vertegenwoor-1 digd zal zijn door twee predikanten en één ouderling. Ook kwam nog een voorstel uit de classis Kampen ter sprake om de posi tie van de theologische hoogleraren op de synode te wijzigen. Na een vrij uit voerige bespreking besloot de synode echter er niet op in te gaan omdat, zo als ds. Vink, de praeses, zei. de kwestie eigenlijk een academische is geworden Drie hoogleraren zijn om gezondheids redenen niet gekomen, één van hen vertoeft zelfs in het buitenland en de vierde hoogleraar kan door zijn vele werkzaamheden niet permanent aanwe zig zijn. De opdracht, die de apostel Petrus van Jezus ontvangt na zijn rehabilitatie, gaat vergezeld van een voorspelling. Zij is beslist niet van aangename aard. Petrus wordt erop voorbe reid, dat hij, aan het einde van zijn leven, gebracht zal worden daar waar hij niet wil zijn. Nü, zo zegt de Meester, kunt u gaan waar u maar wilt. Maar eenmaal zal dat zijn afgelopen. Dan zullen de deuren van de gevangenis voor u open gaan en dan zal het erop aan komen, of u trouw zult blijven. Trouw aan de opdracht, trouw aan de Heer van de opdracht. Johan nes, die ons deze gebeurtenis beschrijft, voegt eraan toe, dat Jezus dit alles zei om aan te geven met welke dood Petrus God verheerlijken zou. Die dood zou hebben bestaan in de kruisiging, met het hoofd naar beneden. Maar op dit moment staat Petrus pas aan het begin van zijn levenswerk. Jezus heeft hem aangezien en de apostel weet, dat hij op Hem tot het uiterste zal kunnen rekenen. Zijn trouw zal hem vergezel len, ook in de moeilijkste ogenblikken, als vreemde handen hem zullen vastgrijpen en hem zullen brengen waar hij niet wil zijn. Is er, nu Petrus dit hoort uit de mond van de Meester zelf, aarzeling? Deinst hij terug, omdat hij wel ver wil gaan met Jezus, maar niet tot de uiterste grens? De Bijbel zegt er niets van en uit het verloop van de gebeurtenissen blijkt, dat na de verloochening van zijn Heer de apostel zijn opdracht zal vervullen. Hij weet zich verzekerd van de trouw van Jezus. Wij lezen vanavond: 2 Kroni'eken 18 vers 1 tot en met 17. Droefheid De synode van Apeldoorn ontving de- afwijzing van het gesprek waarvan rn groot aantal gereformeerden veel verwacht hadden, met grote droefheid. Uitgesproken werd dat de vrijgemaakte synode spreekt „alsof haar inzicht met het oordeel Gods is gelijk te stellen", al-1 dus toen woordelijk een rapport dat door prof. dr. H. N. Ridderbos werd verde digd. Er werd aan toegevoegd: „Als de zaken zo staan, ziet de „synodale" sy node van Apeldoorn zich niet in staat een nieuwe poging tot verzoening te onder- »men. Zij wil slechts volstaan met een iwekking tot allen in belde kerken s eenheid begeren, niet te verflauwen in gebed, dat de Geest des Heren de bol werken moge slechten, die thans onover komelijk schijnen." Besloten werd toen een brief te zenden waarin deze gedachten uitgesproken zou den worden, en deze brief lag gisteravond op tafel, toen de „vrijgemaakte" synode enkele uren open was voor een plenaire zitting. De „synodale" brief werd voorge- V oor stel Het moderamen stelde voor op de brief' niet in te gaan. Ds. J. R. Wiskerke uit Middelburg achtte echter een antwoord el gewenst. Ds. H. Bouma van Assen terkte evenwel op dat deze brief een afsluitende'beslissing Is. Men heeft ons: daarvan kennis gegeven en wU kunnen 1 t\t 11 dus niet anders doen dan mededelen dat \iPHWP KP1*K til OP L e het stuk gelezen hebben. Toch kwam er nog een voorstel van ds. Wiskerke om de brief wel te beantwoor den. opdat de deur niet helemaal in het «lot zal vallen, maar dit voorstel werd verworpen met 19 tegen 1 stemmen. Nog een ander „oecumenisch" stuk kwam even ter sprake, namelijk een brief over oecumenische samenwerking, die indertijd van de lutherse synode uit gegaan is aan alle kerken. Op grond Dr. Munter over Paul Tillich Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen tc Alkmaar (vac. C. von Meyenfeldt)P. Sijtsma te Nederhorst den Berg. Bedankt voor Welsrijp: C. v. Wijn gaarden te Sebaldeburen-Lutjegast. GEREF. GEMEENTEN Beroepen tc Slikkerveer (vac. W. C. J. Bosschaart): P. Blok te Dirksland; te Leiden: H. Ligtenberg te Oudemir- dum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hilversum (7de pred.pl.): dr. G. P. Hartvelt te Delft. het feit dat uit geen der kerken stukken zijn binnengekomen over deze brief, werd besloten er niet op in te gaan. Afvaardiging De synode moest zich ook nog beraden over de afvaardiging van de particuliere synode van het zuiden (Zeeland, Noord- Brabant en Limburg). Daar was men er namelijk niet in geslaagd om secundi- afgevaardigden voor de ouderlingen te vinden. Toen had men ten einde raad meer predikant als secundi benoemd. Deze zaak was opeens urgent gewor den, omdat een van de beide primi-afge- in drie weken klaar zijn Voor de Christus Koning parochie te Hoensbroek wordt een kerk gebouwd "die geheel uit betonelementen wordt sa mengesteld. De montage zal naar ver wacht wordt niet meer dan drie weken in beslag nemen. 26 betonnen muurpanden van 9 meter lengte die bij een betonindustrie in Ven- ray zijn vervaardigd, zijn al over de weg naar Hoensbroek vervoerd. 13 be tonnen dakschalen die te zwaar zijn voor vervoer over de weg. zullen per trein naar hun plaats van bestemming worden gebracht. De schalen zijn elk 25.5 meter lang en wegen 18 ton per stuk. Ze worden met een speciale oplegger-wagon ver voerd, die de N.S. pas van de firma Krupp heeft gekocht. Tn ppn nft'inippl rannnrt uitee- be'd te steunen, al blijven toch ook op in een oincieei rappon, uiige andftr B^bied mo4.Uiikheden bestaan. De bracht op de jaarlijkse bijeenkomst van de synode van de Evangelische Kerk van Oost-Duitsland (de D.D.R.), heeft bisschop Friedrich Wilhelm Krummacher van Greifs- wald, de voorzitter van de Oost- duitse Evangelische bisschoppen conferentie en lid van het uitvoe rend comité van de Lutherse We reldfederatie verklaard, dat de communistische autoriteiten zekere mate van bereidheid tonen om met de kerkelijke leiders van gedachten te wisselen. Zij zijn ge negen, zowel te spreken als toe te horen. De regering, die veel waardering heeft voor het werk dat de kerk voor geestelijk gehandicapten doet^ heeft zelfs plannen mh i de kerk bi deze ar- Een rooms-katholieke Amerikaanse universiteit heeft besloten om de beken de Amerikaanse lutheraan dr. Franklin Clark Fry een eredoctoraat te verlenen. Hij verkrijgt zijn eredoctoraat in ver band met zijn activiteiten om te komen tot een echte harmonie tussen de ver schillende christelijke groepen. Dr. Fry is de voorzitter van het Cen traal Comité van de Wereldraad van Kerken. Hij was jarenlang voorzitter van de Lutherse Wereldfederatie en is rog steeds voorzitter van de grootste Lutherse Kerk van de Verenigde Staten. ander gebied moeilijkheden bestaan. Dc bisschop verklaarde voorts dat sommi ge maatregelen van de regering echter onnodig verbittering teweeg brengen en dat ze schadelijk zijn voor de ..vrede in eigen huis". Gewetensvrijheid Dr. O. Friederick Nolde. dc directeur in de commissie van de Wereldraad an Kerken, die zich bezig houdt met internationale zaken, zei op de verga dering van het uitvoerend comité van de Wereldraad die in februari van dit jaar in Odessa gehouden werd, dat de atheïsten wel de naam hebben meer ge wetensvrijheid te hebben dan de gelovi gen. maar dat de laatsten hun geloof, evenals dc atheïsten toch vrij moeten kunnen uitdragen in de maatschappij. Respect voor het geloof en het gewe ten van de niet-gelovlgen. zo zei bis schop Krummacher over deze kwestie, zal de 'spanning doen verminderen en een beter klimaat scheppen voor we derzijds begrip en voor vrede onder ling. De atheïsten spoorde hij aan om nier langer bun ideologieën aan ande ren op te dringen met tvhulp regerende macht, publieke communica tiemiddelen en zeker niet op de scho- In deze kerk heeft men bijzonder devolie voorwerpen en muurschilderin gen aangetroffen, welke laatste men dank zij moderne technieken heeft kun nen overbrengen naar veiliger oorden Het bestaan van dit kerkje was voor heen zelfs niet vermoed en alleen zorg vuldige studie van het terrein leerde dat op deze plaats wel eens een belangrijke vondst zou kunnen worden gedaan, een vermoeden dat in alle opzichten in ver vulling ging. Kruis De 50 Egyptische arbeiders, die de uit zes man bestaande Leidse expeditie behulpzaam waren, hebben vele tonnen zand moeten verwijderen, voordat de kostbare resten van deze vroegere chris telijke beschaving aan het licht kwamen. Hoewel de inventaris van de kerk gro tendeels was verwijderd toen de opdrin gende woestijn dit gebied onbewoonbaar maakte, werden toch nog enkele stuk ken achtergelaten, die thans van grote cultuur-historische waarde zijn. Daaron der bevinden zich een bronzen wierrook- vat en een bronzen kruis. De belangrijkste vondsten waren even wel de prachtig geconserveerde muur schilderingen met christelijke voorstel lingen. Daaronder bevonden zich een Christus-medaljon, afbeeldingen van hei ligen en engelen, van Maria, voorts de geboortescène en andere christelijke fi guren. De muurschilderingen hebben hun prachtige kleuren uitstekend behou- De betekenis van de voorstellingen kon worden gedetermineerd uit bijschrif ten en door de kennis van symbolen, gewaden en dergelijke bijzonderheden. Veelal vond men in de muurschilderin gen ook afbeeldingen van de schenker. Dergelijke schenkingen kan men verge lijken met vele huidige gebrandschilder de kerkramen. Supp-hose' Van een onzer medewerkers De lutherse predikant van Gro ningen, dr. C. J. Munter, heeft op een conferentie op „De Hoorne boeg" zijn collega's dezer dagen voorgelicht over de theologie van Paul Tillich, Deze Duits-Ameri kaanse theoloog staat de laatste jaren in het middelpunt van de be langstelling, vooral in de Angel saksische wereld en wordt uitvoe rig geciteerd door de Engelse bis schop Robinson in zijn boekje Honest to God." Dr. Munter zette de inzichten van Paul Tillich, die 1963 uit Duitsland verdreven werd en naar Amerika vluchtte' uiteen en gaf een kritische be schouwing. Men heeft de bedoeling van Tillich het i proberen uit te drukken in twee woorden nl. „antwoordende theologie". Tillich spreekt altijd met twee woorden die door „en" verbonden worden. Theologie én filosofie; boodschap én existentie (situatie); openbaring én rede; zijn er niet-zljn; woord én beeld. Tillich's methode is dus die der cor relatie. God antwoordt op de vragen var de mens en onder de indruk van Gods antwoorden stelt de mens zijn vragen De theologie formuleert de vragen die in het menselijk bestaan besloten liggen. Dit is de cirkel die de mens naar een punt drijft waar vraag en antwoord niet eer van eikaar gescheiden zijn. In het mens-zijn ligt de Godsvraag betrokken. Tillich brengt de vragen antwoorden van menselijke existentie goddelijke zelfopenbaring van filosofie en theologie met elkaar in relatie. De existentiële situatie van de me toestand van vervreemding vai sentiële natuur. De gevallen mens-Adam is het symbool voor de universele n selijkp situatie, niet de titel van geschiedenis. De mens is vervreemd de grond van zijn zijn. Vervreemding is niet een toestand ingen maar een zaak van persoonlijke ■rijheid en universeel lot. Het woord zonde drukt voor Tillich uit het per- soonlijk-aktief zich afkeren van datgene waartoe men behoort. Vervreemding is dus niet identiek aan zonde. Niet de ongehoorzaamheid jegens een wet maak' een handeling zondig, maar dat' zij ex pressie van de vervreemding van God van de naaste, van zichzelf. Alles zonde wat niet uit geloof, uit de een heid met God komt. In de zonde zijn is in de toestand van de scheiding zijn. Genade is het weer één worden v; gcscheidene, het is gemeenschap: i datgene wat verworpen Genade Als dit ons overkomt ervaren genade, al zijn wij niet beter geworden dan voorheen, maar alles is veranderd. De genade overwint de zonde e verzoening slaat een brug over de af grond der vervreemding. Tillich houdt door deze poging, los van de bijbelse en dogmatische uitdrukking en beelden, het existentiële van de rechtvaardigma- king vast. „Du bist bejaht" is het ant woord op de vervreemding van de i De betekenis van Jezus Christus in Tillich's theologie ligt hierin dat in Hem het nieuwe zijn in werkelijkheid i! Christus Christus is. Jezus als de Christus torisch factum maar ook voorwerp geloof. Zonder gelovige aanvaarding Hij niet de Christus zijn. Jezus heeft deelgehad aan dit menselijk bestaan in al zijn facetten, aan de vervreemding, maar Zijn gemeenschap met God is in dit alles niet verbroken. Daarom is Je- de Christus. Het verschil tussen de is en Jezus is dat Hij met God bonden blijft. In Jezus als de Christus ls de eeu eenheid van God en mens histor: ■rkelijkheid geworden. In Zijn zijn (existentie) is het nieuwe zijn werkelijk het nieuwe zijn is de herstelde een heid tussen God en mens. De eenheid Christus met God verschijnt evangelische verhalen in concrete schouwelijkheid. Verlossing is deelname aan het nieuwe zijn (wedergeboorte); rechtvaardiging Nieuwe inhoud Tillich heeft gepoogd aan de oude woorden een nieuwe inhoud te geven. Zijn pleidooi voor de correlatie is uiterst waardevol. De concentratie op de bood schap Jezus is de Christus als de bood schap der Kerk open oecumenisch pers pectief. Toch is Tillich volgens Dr. Munter ir het idealisme blijven steken. De schei ding tussen existentie en essentie blijlt ln de idealistische lijn. Hij probeert het programma van Scheiermacher in onze tijd weer te realiseren. Ook moet de vraag gesteld worden of het Evangelie .Jezus is de Christus" een antwoord >p een filosofische vraag: die naar Y zijn. Het Evangelie antwoordt immers op de oud-testamentische messiaanse verwachting, ook op de menselijke schuld, niet op een filosofische vraag. Tillich's Godsidee is, volgens Dr. Mun ter, te statisch. God als handelende en scheppende God treft men bij hem niet aan. Wel belangrijk is dat Tillich dui delijk maakt dat ons spreken over God Christus slechts mogelijk is in dt 1 van de mythe en geen wetenschap pelijke taal of kennis biedt van het zijn. Tillich heeft ons de vragen van weer voorgelegd. Schilderijen Vraag: Iemand heeft iets van mij beschadigd en heeft daarvoor een pro ces-verbaal gekregen van de politie. De zaak zal voor de rechter komen en ik wil een civiele vordering instellen. Hoe moet ik dit doen? Ik weet wel. dat ik naar een deurwaarder of advo caat kan gaan. maar voor een bedrag ƒ25 heeft dit weinig strafzaak en ln de vordering van de twee stammen uit de grond komt? beledigde partij, die alleen ontvanke- Deze heeft geen ..knik" in de stam, lijk is als de verdachte enige straf of welke men zo vaak in de tuinen ziet maatregel wordt opgelegd. In geval staan. len. Bisschop Krummacher verklaarde voorts, dat de communisten alleen die christenen zullen respecteren, die open lijk hun geloof belijden en in praktijk brengen. Voorts drong hij er bij de ge lovigen op aan niet te buigen voor de druk die door het regiem uitgeoefend wordt. Ook verklaarde hij ingenomen te zijn met het beperkte kernstopak- koord en hield een ernstig pleidooi voor het succes van de Geneefse ontwape ningsconferentie. In de omgeving van de Nederlandse expeditie werkte terzelfdertijd ook een gemengd Joegoslavisch-Egyptische tech nische missie, die over de kennis en vaardigheid beschikte inzake het in vei ligheid brengen van muurschilderingen. Dank zij assistentie van deze missie konden de door prof. Klasens blootge legde schilderingen behouden worden. Men kan de techniek van het afnemen van muurschilderingen enigszins verge lijken met het verdoeken van oude schil derijen De schilderingen zijn op grote vellen linnen overgebracht en naar vei liger oorden verzonden. Over hun uit eindelijke bestemming is nog geen be slissing genomen. Zij beslaan een opper vlakte van meer dan 30 m2. Prof. Klasens heeft de Egyptische autoriteiten geadviseerd, de kerk elders nauwkeurig na te bouwen en in te rich ten als museum, in dat geval zouden de oorspronkelijke schilderingen weer in deze nagemaakte kerk kunnen worden aangebracht, maar zoals gezegd is hier over nog geen beslissing genomen. De overige vondsten zijn toegewezen ge\ verzet of hoger beroep wordt beledigde partij de dag der terechtzit ting aangezegd. Bij een proces „de politierechter en de kantonrechter gevolg zijn omdat vindt het bovenstaande overeenkomsti- Antwoord: Dit is geen eigenschap an een bepaalde variëteit berk maar kan bij alle berken voorkomen. Dit kan de zaak voorkomt? Antwoord: U zoekt het inderdaad in de juiste richting. In gevallen als de ze kan u zich „voegen". Bij de behan deling van de strafzaak moet u dan uw vordering ten belope van 25 voor zien van deugdelijke bewijzen of ver klaringen omtrent de hoogte van dit bedrag indienen bij de rechter. Infor- ge toepassing. Vraag: Tot ons gazon deze zomer telkens maaien bloeien en bij onze buren niet. Ik maaide het eenmaal Brieven, die niet zijn voorzie» van naam en adres, kunnen nid in behandeling worden genomen Geheimhoudig is verzekerd. Vr> gen, die niet onderling met elk af in verband staan, moeten in zonderlljkc brieven worden steld. Per brief dient een guide» aan postzegels te worden ingcsl» bevreemding ging door verschillende oorzaken afgestor- ven; 3) Wanneer dicht bij de grond geocculeerd is. In al deze gevallen "AA advocaat" if leunt schieten de twee stammen recht om- aayocaat. u Kunt - tengevolge van het bloeien is het hoog zonder „knik". uicci daarnaar bij de griffie - kantongerecht of van de rechtbank geT„ e5. (waarover de politie u kan inlichten). Bij de rechtbank moet de voeging ge schieden op de terechtzitting door een opgave van de inhoud der vordering, uiterlijk voordat de officier van justitie zijn vordering overlegt. De officier legt vordering over na de ondervra- fris groen geworden. Heef' het soms ergens gebrek aan? °„eJtAel tenmuur bij erfdienstbaarheid op Ilm™tde„«eer;:'nr8r0,ud Sw' Kg ving maken wij op, dat het hier eer voeding betreft. perceel gebouwd. Twee jaar geleden wilden zij weer uitbreiden en zij vroe gen ons de strook grond voor de bul- - tenmuur aan hen te verkopen. Wij heb- dd/vi0™.'." tan toen mondeling afgesproken hun erfdienstbaarheid te verlenen met ging van de verdachte. U kan u hierbij doen vertegenwoordigen of bijstaan door een advocaat. De beledigde par tij (in dit geval u) mag bewijsstukken overleggen maar geen getuigen of des kundigen aanbrengen. De beledigde partij mag aan getuigen of deskundi gen vragen stellen dpch alleen ten aan- de schade of het schadebe- flinke bemesting geven met teerde stalmest of gezeefde compost. In het vroege voorjaar harkt u dat er af en dan strooit u nog 10 kg kor- rclmest in de samenstelling 11 maal 10 maal 19 per are (100 vierkante meter). Zo eens in de maand na het maaien als het donker, vochtig weer is, kunt als verrekening de grondprijs toestemming voor het aanbrengen van begeleiding voor klimplanten. De notaris werd gevraagd het stuk op te maken, maar toen die hun la ter vroeg op wie zijn naam het moest, vroeg hij het driemaal tevergeefs en gaf ae moed op. Wel is zonder te i een overbemesting geven met 2 kg gen of zij op ons perceel mochten begin- chilisalpeter of kalkammonsalpeter jaarlijks tt betalen bedrag vorderen ten bewijst van uw eigendomsrecht en als de toe stand ook in strijd is met uw monde linge toezegging, dan kunt geen grond heeft ontvangen. Mocht dit wel het geval zijn, dan kunt u eisen dal de erfdienstbaarheid alsnog wordt ge vestigd, waarbij de grond dus gendom blijft. Vraag: Op het ogenblik wonen «ï.l op een eerste etage in eigen pand. Daal deze voor ons te groot wordt, ben il van plan een flat tc kopen. Nu is mij' vraag: Mag ik de etage gestoffeerd o! geheel gemeubileerd verhuren zond»' verbranding ongevraagd boven van het gras te voorkomen goed in- gevraagd zijn in de gieten of sproeien. Eenmaal in de met blank goed. Wanneer deze het bedrijf gebouwd, waarbij ook nog de goot vergunning van volkshuivesting? de toestaat de vragen rechtstreeks te stel- tjesgras bijvoorbeeld geeft len. Ook kan de beledigde partij dc zaadstengels. Het beste middel Vraag: Is het mogelijk r wilden wij graag weten of wij deze kwestie moeten afhandelen omdat >oedig het anders zou kunnen verjaren, s dan Aantwoord: Wij raden u aan bij het kadaster of de notaris te informeren, welke erfdienstbaarheid op uw perceel Antwoord: Volgens de wnonruimt» wet is voor ingebruikneming gekomen Nadien is in gebruik afstaan van woonru overgenomen gunning nodig van de betrokken autor: teiten. Zonder verdere gegevens ovf uw huis-valt dit wellicht in de zogf naamde vrije sector? kunnen wij du' niets anders zeggen dan dat u eve: op het huisvestingsbureau kunt infoi- verhuring bank doet tegelijkertijd uitspraak in de te geven van de berkenboom die met rust. Mocht de tegenwoordige toestand etage toestemming nodig heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2