Philips rekent op verdere stijging van de omzet Neem maatregelen tegen Veronica Nederlandse TV-markt nog niet verzadigd Geldschieterswet bestrijdt sneeuwbalkredietsysteem Ziekenfondsen accepteren chirurg weer Vakantiegangers dupe van stakingen in Italië Economie en Financiën Kolenboerin in Leiden Stagnatie bij afsluiting Haringvliet Luns naar Indonesië IflKUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 APRIL 1%4 Met alabastine zet u losse tegels „onwrikbaar" vast. \'i|ij Commentaar* Gelukkige avond TIE N.C.R.V.-televisie had gisteren een bijzonder gelukkige avond met veel variatie in telkens boeiende programma onderdelen. Voor de klok van achten werd er door onderwijsdeskundigen on der leiding van dr. C. Blankestijn zeer zinnig gediscussieerd over huiswerk op de lagere en middelbare school. Hopelijk hebben vele ouders en leerkrachten ge luisterd en er hun voordeel mee gedaan. ,,Memodat een tijdlang wat zwak heeft gestaan, kwam ditmaal uit de bus met een reeks onderwerpen die stuk voor stuk actueel zijn en uitstekend wer den toegelicht. Een plotselinge opmer kelijke vooruitgang, die hoog te waar deren valt. Nachttrein naar Hannover" van de Amerikaanse schrijver Herbert Rei- necker was, zoals te verwachten viel, een praatstuk. Hoewel de situatie voor de reizigers spannend genoeg was. deelde deze spanning zich niet werkelijk met aan de kijkers. Bepaalde glansrollen ko men er in het stuk. dat qua inhoud lich telijk teleurstelde, niet voor. Men moest het hebben van de juiste interpretatie van flitsende dialogen, die vrij onbarm hartig de verschillende karakters ont leedden. En aan die eis werd voortreffe lijk voldaan, zelfs door Huib Broos in zijn zwijgende rol van vluchteling. Er viel vooral te genieten van het puntige spel van Elisabeth Andersen, Gerard Hartkamp en Henk Rigters. Dat het wat later werd door inlassing van een televisieportret van Walter Ul- bricht, samengesteld en gepresenteerd door de journalist Brugsma, zullen niet velen hebben betreurd. Het was interes sant, maar vernietigend, wat wij te horen en te zien kregen over deze munistische staatsman, die in zijn jeugd al door zijn schoolkameraden geken schetst werd als „een uitslover met eet ijskoud karaktereen kwalificatie, dl nog steeds op hem van toepassing is wanneer men zijn persoon en werk z< krijgt voorgeschoteld. Om wat bij te komen van al deze deprimerende gedachten leidde Caroline Kaart ons ten slotte weer de charmante wereld van het lied binnen. Bekoorlijk als altijd in het gemak waarmee zij over stapt van ernst naar scherts, terwijl zij al zingend met haar hond speelt, aan raam slaat, in muziekboeken bladert ten slotte de lamp uitblaast. Groei was groter dan ooit te voren ging van de omzet, (maar procentueel lager) een stijging van kosten ?n scherpe concurrentie. Doch door produktiviteitsverhoging wordt weer op hogere winst gerekend, zij het ook procentueel minder dan de omzetstijging. De investeringen zullen ongeveer gelijk blijven en voor twee derden uit de afschrijvingen komen. Het debiteurensaldo zal zich in overeenstemming met de omzet ontwikkelen, en het voorraadpleil zal zich relatief niet be langrijk wijzigen. De financiering zal dus wel geen speciale maatregelen Philips is tevreden over 1963. Het be drijfsresultaat was 13.4 (vorig 13,9) pet van de omZet en 11,1 (11,5) pet van het vermogen. Hierin weerspiegelt zich in de eerste plaats de concurrentie. De winstmarge werd in nagenoeg alle lan den waar Philips werkt, beïnvloed door stijging van lonen, salarissen en sociale kosten. In enkele nieuwe artikelen nam de omzet belangrijk toe, maar door aan loopkosten bleef de winst daarop bene den het gemiddelde. Dit alles werd weer grotendeels goedgemaakt door aanzien lijke verhoging van de produktlviteit. De rentabiliteit van het vermogen was 9,8 (10.9j pet mede door lichte verhoging van de fiscale druk en door invloed van de laatste emissie. Gelijk gemeld is, werd 8 (v.j. 8) pet dividend voorgesteld op cumulatief pre ferente winstdelende aandelen en 16 (16) pet op gewone, waarvan 6 pet in terim, alsmede 1 pet en 5 pet in gewone aandelen uit de agioreserve. Bij de Tweede kamer is een wetsont werp tot wijziging van de Geldschieters- wet ingediend. Het algemene geldsbedrag voor de werkingssfeer van de wet wordt van f 1500 op f 4000 gebracht Voor gere gistreerde kredietinstellingen en hypo theekbanken zal een grensbedrag van f 1500 gelden. De toegelaten bouwkassen zullen niet onder de wet vallen. Hiervoor bestaat een wettelijke regeling in de wet voorlopige voorzieningen bouwkas- De deelnemer, van bestaande rot- sneeuwbalkredietsystemen, waarbij aan systeem, waarbij de gelden voor de uit te zetten kredieten vooraf door de gezamen lijke gegadigden moeten worden bijeen gebracht voeren de bewindslieden aller eerst aan de zeer geringe solvabiliteit deze ondernemingen. Zij verstrekken kredieten zonder daarvoor eigen kapitaal aan te wenden. Een in het oog springend bezwaar is ook, zo wordt ie van toelichting opgemerkt, dat de wachttijd onbepaald is, zodat de inleggers geheel in het onzekere blijven het tijdstip, waarop een lening wordt deelnemers een geldlening van f 4000 of minder in uitzicht is gesteld, worden van rechtswege ontheven van de ver* dere verplichting tot het storten van spaarbedragen. De werking van deze kredietsystemen moet worden gestaakt. De door deelnemers reeds gestorte en nog niet teruggegeven spaarbedragen moeten worden teruggegeven. Als bezwaren tegen het sneeuwbal- Somber en koud JJET lagedrukgebied boven zuid- Europa breidde zich wat in noor delijke richting uit. Daardoor werd de aanvoer van koude lucht naar onze omgeving nog versterkt. In zuid- Duitsland en Oostenrijk had de ge noemde luchtdrukverandering even wel tot gevolg dat de koude wind ver dween, hetgeen een aanzienlijke stij ging van de temperatuur tot gevolg had. Op verschillende plaatsen wérd het er donderdagmiddag 15 tot 20 graden Celsius. De verdere verande ringen in de luchtdrukverdeling zul len niet dusdanig zijn dat de zachte lucht naar Nederland kan doordrin gen. De wind blijft bij ons noordoost en de aanvoer van koude lucht gaat door. Daarbij kan er morgen plaatse lijk weer regen of motregen vallen. ZON EN MAAN Zaterdag 4 april: zon op 6 08. onder 19 19: maan op 2.09. onder 9.57. Zondag 5 april: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 4 april: 7.21 v.m.; 19.49 n.m. De ziekenfo .dsen in Utrecht hebben de relatie met de Utrechtse chirurg P C. Koppert herst ld Z.j hebben hiermee ge volg gegeven ón het vonnis van de rechtbank te Utrecht, die bepaalde, dat de ziekenfondsen hun besluit de heer Koppert als medewerker te onslaan. on gedaan moesten maken. De aandeelhoudersvergadering komt 23 april half drie bijeen in de Philips jubileumhal te Eindhoven, De jaarcij fers werden 17 maart bekend gemaakt. Zes miljard De Jaaromzet bereikte in september de mijlpaal van f 6 miljard en de stij ging was groter dan in enig vorig Jaar, niet alleen door de gunstige conjunctuur maar ook door de goede ontvangst van nieuwe artikelen en de verbeterde uit voering van oudere. Alle hoofdindustrie- groepen droegen daartoe bij. De stijging bij radio-, grammofoon- en tv-apparaten hangt samen met gestegen belangstel ling voor tv in een aantal landen. Een aanzienlijke stijging was te zien bij huis houdelijke apparaten. Vooral belangrijk was de toeneming In België, Frankrijk, rGoot-Brittannlë, Italië en Spanje. Het marktbeleid wordt steeds verder verbe terd. Uniforme publieksprijzen kunnen een belangrijke functie blijven vervullen. De omzet van de hoofdindustriegroep licht groeide bevredigend voor huishou delijke apparaten bood de Westeuropese markt uitstekende groeimogelijkheden en het was niet geheel mogelijk aan alk vraag te voldoen. De markt voor tv- apparaten heeft zich in de gehele wereld gunstig ontwikkeld. Door de moeilijke arbeidsmarkt in West-Europa Philips niet geheel aan de vraag vol doen. Nog geen internationale overeen stemming kwam tot stand inzake het te kiezen kleurentransmissiesysteem. Philips heeft zich op de in aanmer king komende systemen voorbereid. Het is van belang dat er spoedig in ternationaal één enkel systeem wordt De omzet in elektronenbuizen is ver der gestegen, eveneens nam die in alle sectoren van de icoma (industrial com ponents and materials) toe, in alle sec toren van de elektro-akoestiek, en in telecommunicatie en defensiesystemen, dank zij enkele grote buitenlandse pro jected. Verdere stijging niag worden ver wacht. De verkoop van omroep- en tv- zenders ontwikkelt zich gunstig. De vraag naar elektronische systemen voor procesbeheersing bleef toenemen. T.a.v. het aardgas bereidt Philips zich voor op aanzienlijke vergroting va werkzaamheid met het oog op gastrans- port over grote afstanden Enige belang rijke orders voor instrumentatie vooi kernreactoren zijn uitgevoerd. De far- maceutisch-chemische omzet ontwikkelde zich gunstig De grammofoonplatenmarkt ontwikkelde zich gunstig vooral ir pan, Frankrijk en Canada. De totale omzet steeg 16 pet. TV-markt niet verzadigd Van een verzadiging der Nederland se tv-markt kan zeker niet gesproken worden. Het verzadigingspunt is 56 pet en zal tot 1971 oplopen tot 80 pet. De activiteit van het concern in tv 23 pet van de totale bedrijvigheid, voor elektronenbuizen is dit percen tage 15, en alle andere groepen min der dan 15. Een derde van de produk- ten ligt in het professionele en twee derden liggen in het particuliere ge bruik en in deze goede verhouding zijn geen verschuivingen te verwach- Produktie De produktie steeg in procenten min der dan de omzet. De toeneming in Ne derland was 6 pet en bleef beneden het concerngemiddelde. In West-Europa ging de internationale integratie der pro duktie voort, welke specialisatie de pro- duktiviteit verhoogt. De uitvoer uit Nederland steeg 11 pet, de uitvoer naar landen buiten Europa 12 pet. die naar Europese landen bijna 11 pet. Loonstijging en levenspeil Philips is van mening dat toeneming van dc nationale produktlviteit tot uit drukking moet komen in lonen en sala rissen. maar dat de verhogingen van de laatste die der eerste niet moeten over treffen, daar men anders in looninflatle vervalt en dan zullen zelfs de bedrijven, wier produktlviteitsstijging het nationaal gemiddelde aanzienlijk te boven gaat, de prijzen verhogen. Dan krijgt men al spoedig een prijsstijging over de gehele linie en dc verbetering van het levens peil wordt dan goeddeels een waanbeeld. Tevens wordt onrecht gedaan aan de vergeten groepen. Het aantal werknemers nam toe van 233.000 tot 234.000. maar daalde in Ne derland van 81.000 tot 80.000. De perso neelsbezetting vraagt zowel kwalitatief als kwantitatief aandacht en inspanning. Verdere mechanisering en automatise ring wordt steeds meer het middel om zeer eenvoudig zich herhalend werk en ook werk onder bezwarende omstandig heden uit te schakelen. Tewerkstelling van buitenlanders is een tijdelijk middel maar mag er niet van weerhouden het eigenlijke probleem te zien en een duur zame oplossing na te streven. Aandelen in vreemde handen Het A.narikaanse bezit van aandelen Philips daalde sinds mei 1963 tot heden van 35 tot 30%. doordait Amerikaanse be leggers meer uit zijn op direct rendement dan de Europeanen. De verdeling was bij de bepaling van het interim-dividend (mei 1963): Amerika 33 (35). Neder land 33 (34). Zwitserland 15 (14), Frankrijk 12 (11), Engeland 4 (4). Duitsland 2 (2). Oostenrijk en België samen 1%. Ten aanzien van officiële notering aan de New York Stock Exchange zijn nog geen belangrijke vorderin gen gemaakt. Eindhoven is er niet op gebrand concurrenten te laten genieten van de antwoor den op de vele vragen van de Amerikaanse beleggings- en beurscommissie, vooral omdat Philips sterk over de wereld ver takt is Men is doende met note- rmgsaanvragen in Spanje en Italië, waar enige moeilijkheden nog zijn te overwinnen. De verdeling van het kapitaal naar werkge bied was in miljoe nen guldens in 1963 (1962): Ne derland 2944 (2765). overig Eu ropa 3700 (3392), westelijk half rond 932 (877), overige landen 347 (316), totaal 7923 (7350). hBASTINE HOLLAND N.V. LEIDSE GRACHT "VE GROOTSCHEEPSE stakingen die gisteravond in Italië zjjn aangevan gen. blijken voor het Internationale relzi- gersvervocr grote hinder mee te brengen. Enkele Internationale treinen rijden niet der dan Chiasso (aan de Zwitsers Italiaanse grens). Het is nog niet bekend hoe de reis naar Milaan gemaakt moet worden. Er moet in ieder geval rekening worden gehouden met grote vertragingen. Zeker Nederlandse treinen die vandaag en morgen naar Italië vertrekken, zullen door de staking worden getroffen. De spoorwegen delen mee dat de Bergland-express. de internationale toeristentrein die zondag met schatting 800 Nederlanders uit Italië zou terugkeren, waarschunRjk maandag pas in ons land aankomt. De havenarbeiders in de grote havens blijven staken. De PTT-staking begon te middernacht Het communistische vak verbond heeft alle ambtenaren opgeroe pen voor 48 uur in staking te gaan. De christen-democratische en socialistische /Vief somber De uitwerking verhoging moet men niet Dank z(j efficiency is n kosten beter uitgekomen noeg hetzelfde aantal iber zien. met nage- gro- tere omzet gehaald, waarbij te' de voorraden iets is ingeteerd. Het bestuur streeft er naar de liquide middelen, die in 1962 een record bereik ten, op een peil te houden, dat voldoende armslag biedt. Zij bedroegen eind 1963 f813 min. De toeneming van het vreemd vermogen komt o.a. tot uitdrukking in de post diverse voorzieningen, die vooral door toeneming van latente belasting schuld opliep met f 116 min. De aanschaf van duurzame produktie- middelen vergde in 1963 (1962) f 471 (496) min terwijl f 279 245) min uit afschrijving vrijkwam, zodat de investe ring met nieuw vermogen met f 59 min afnam. De eerste jaren zal het voor in vestering nodige nieuw vermogen gelei delijk afnemen. Eind 1963 (1962) waren de voorraden 33 (37) pet van de omzet. Nauwlettend blijft men toezien op samen stelling en omvang van voorraden, waar in een kwart van het totale vermogen is vastgelegd. Voor voorraadrisico's zijn de gebruikelijke voorzieningen getroffen. Snelle groei bij Shell Canada Hollandia Kattenburg niet ontevreden Hollandia Kattenburg is na de moei lijkheden in 1961/62 over 1962/63 niet on tevreden. De geconsolideerde omzet handhaafde zich. Het exploitatiesaldo was f 625.000 (vorig jaar 594.000). op brengst deelnemingen f 68.000 (108.000), bijzondere baten f 45.000 (34.000). tegen over afschrijving f 340.000 (486.000), do tatie pensioenfonds f 220.000 (237.000), interest f 22.000 (29.000), belasting f 10 000 en de winst f 151.000 (3595). Reeds voorgesteld is 4 pet dividend. De kwaliteit der produkten, de bekend heid der merkartikelen en de spreiding van de afzet geven vertrouwen, doch de stijging van loon- en indirecte kosten kan niet geheel uit verhoogde opbrengst der produktie worden gedekt, zodat de invloed van de besparingen gedeeltelijk teniet wordt gedaan In het nieuwe boek jaar is de uitbreiding begonnen van het atelier te Grootebroek. De omzet in de Euromarkt steeg bij betere marges, die in vrijhandelszone onderging een ge ringe daling. De omzetvermindering van plastic-regenjassen in Nederland werd goedgemaakt door stijging bij andere ar tikelen. De plannen tot deelneming in een verkoopgebouw in het confectiecen- trum te Amsterdam kregen vastere vor men en vereisen een financiering van f 450.000 tot f 500.000. De gang van zaken bij Kattenburg Ltd. en de 50 pet Austra lische deelneming was bevredigend. Ge bouwen staan voor f 675.000 op de ge consolideerde-balans en hebben f 2.2 min aanschaffingswaarde. Aan machines en inventaris werd f 220.000 aangekocht. Zij staan te boek voor f 738.000 en hebben f 3.7 min. aanschaffingswaarde. Bod Besoeki zal doorgaan H. A. de Bary en Co. deelt mee. dat haar bod van 60 pet. op de aandelen Be- soeki Tabak Mij. gestand wordt gedaan en dat de gelegenheid om daarvan ge bruik te maken nog korte tijd open blijft. De geconsolideerde winst van Shell Canada Ltd heeft in 1963 U962) 18.6 miljoen bedragen of S 0.56 (0.21) op van de 33.1 (24,2) min aandelen A, dank zij de jarenlange opsporing in het westen van het land en de overneming Canadian Oil. De verkoop steeg 38 pot tot 55 min vaten. De verkoop van benzine steeg sneller dan die van de olie-industrie in haar geheel. De bruto- winning van olie en gasbenzine steeg 24 pet tot 48.600 vaten per dag waarvan de helft tengevolge van de overneming n Can Oil. De aardgaswinning steeg pet tot 72 min kubieke meter per d£g Desniettemin zijn de olie- en aardgas- ves vermeerderd. De zwavelproduk- im 47 pet toe tot 292.000 ton. Er zijn 10 exploratie- en 37 exploitatieboringen verricht waarvan 1 en 30 met succes. De raffinaderijen hebben 51 min vaten ver werkt of 49 pet meer. mede dank zij twee raffinaderijen van Can. Oil en de nieuwe raffinaderij te Oakville (Ontario). Ver wacht wordt dat Canada's nationale pro- dukt met 4 tot 5 pet zal toenemen even als het olieverbruik, en Shell Can. kan in deze toeneming voorzien. De investerin gen worden, geraamd op 64 min. De aandeelh'oudersvergadwlhg is 24 april te Toronto. Gunstige verwachting bij Homburg Senatoren in voorlopig verslag begroting O.K. en W.: HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur rindstil 21 11 0 o 1 15 5 11 UE commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor het ont- wet tot vaststelling van de rijksbegroting-1964 voor het depar tement van o. k. en w. heeft haar voorlopig verslag ingediend. Vele leden vragen hierin, waarom nog altijd geen maatregelen zijn ge nomen tegen Radio-Veronica, terwijl Zweden. Denemarken en België stelling is genomen tegen ..niet onge vaarlijke uitzendingen, die bovendien het peil der uitzendingen zeker niet erhogen" Vele andere leden is het verder niet duidelijk, hoe de uiteindelijke rege ling voor de bezetting van het tweede televisie net. waarover de pacificatie commissie advies zal uitbrengen, ge scheiden kan worden gehouden van d< regeling van de omroep in zijn totali teit. enstelling van deze commissie is vrij willekeurig nu het gaat over het tweede net, maar is in genen dele representatief voor de omroep geheel. Zal de bewindsman voor dit tweede net een wettelijke regeling voorbereiden, die afwijkt van de rege ling van de omroep in het algemeen? Voorts stellen deze leden de vraag, waarom het derde radionet pas in ge bruik genomen zal worden als het ge heel is voltooid, terwijl het tweede tele visienet. reeds in gebruik wordt ge nomen als de televisiezender Lopik ge reed is. Staat reeds vast zender voor het derde radionet gereed zal zijn en wanneer het gehele net? Dezelfde leden wijzen erop, dat r P.T.T. te Den Haag thans proeven neemt, de ontwikkeling van ruimere technische mogelijkheden voor de omroep nauw be trokken is. Immers, het begrip centraal- antennesysteem gaat ver uit boven cen trale antennes elders in het land. Met het systeem in Den Haag wordt geëxperimen teerd, het kan zelfs verder gaan dan di zogenaamde draadomroep. Verscheidene leden constateerden, dat ;n zeker tekort aan zelftucht en n besef van hen. die voor de televisiepro gramma's verantwoordelijk zijn, ertoe dreigt te leiden en er reeds toe heeft geleid dat mede door zucht naar en zogenaamde hardheid in de pro gramma's. tekort wordt gedaan aan hel respect voor andersdenkenden en aan de zorgvuldigheid, die er moet worden be tracht ten aanzien van de eer en de goede naam van personen. Van een expositie, omvattende 130 plastieken en 70 tekeningen van de kun stenaar Pieter Starreveld in de Oude- zijdskapel te Amsterdam, zijn dinsdag' twee bronzen beeldjes gestolen. Het beeldje. 25 cm hoog, stelt een baadster voor, het andere, 18 cm boog. is vrouwenfiguurtje met vleugeltjes, waarde bedraagt resp. f 950 en f 700. Gisteren is de dertienjarige de landbouwer Steeghs in het plaatsje Het Zand bij Asten bij werkzaamheden op het land onder een walsrol geraakt en om het leven gekomen. Het ongeluk werd ontdekt door een passerende iterrijdcr, die het vreemd vond dal het paard stil stond op het land. Hij ging op het centraalantennesysteem, waarmede de onderzoek uit en vond de jongen liggen. LEIDEN De vijftienjarige Loes Oostervecr, werkzaam in de zaak van haar vader, is de eerste kolenboerin van ons land. Gisteren hielp zij bij he* afladen op de Nieuwe Rijn te Leiden. Loes zit op een avondschool en ziet wel wat in het kolenvak. Zij kan het met haar maats best vinden, draagt de ti'el van controleur en zit het liefst achter het stuur van dc zwa re tientonners op het 'errein van de maatschappij, de firma Oosterveer te Den Haag. Het gewicht van dc kolen is geen bezwaar Ze werkt als dc bes te, ge'uigen de collega's van haar. Op dc foto zien we Loes in actie op dc Nieuwe Rijn waar haar blonde paarde- staart van onder de zwarte kolen w«" enig bekijks trok. „Daar wennen ze gauw genoeg aan, zegt Locs lakonick. „Vanavond eve onder dc douche cn ik ben weer z schoon als Cleopatra Er is een onverwachte stagnatie opge treden bij de werkzaamheden die tot af sluiting van het Haringvliet zullen ten leiden. Onderdelen in België vaardigd, z.g. lagerstoclcn, waarin stalen schuiven moeten komen, blijken scheur tjes te vertonen. Ze zullen moeten wor den overgegoten, een kwestie die mil joenen en tijdverlies vergt. Toen deze lagerstoelen een nabewer king ondergingen bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en Werkspoor werden de mankementen ontdekt De Deltadienst ls blij met deze tijdige ont dekking omdat het leed niet Het prospectus is verschenen van de emissie van Homburg N.V. te Cuyk van f 1.704.000 aandelen B van f 500 a 250 pet ten volle winstdelend over 1964, met in- schrijvingrecht op één nieuw aandeel tegen twee oude. inschrijving 14 april, storting 4 mei. begin claimhandel 7 april. Notering te Amsterdam en dooreenlever- baarheid zal worden gevraagd De omzet thans 20 pet hoger dan een jaar tevo- n, en de directie verwacht over 1964 n dividend „van ongeveer dezelfde orde van grootte" als over 1963 (18 pet). De winstmarge is ingekrompen door de sterk gestegen kosten en grondstoffen- prijzen welke laatste echter de laatste maand een neiging tonen tot dalen deze daling kan zich dit jaar nog iets doorzetten. De kostenstijging hoopt door omzetvergroting goed te ma ken. Doel der emissie is dekking van d< financieringsbehoeften wegens uitbrei ding van gebouwen en machinepark door verdere mogelijkheden tot omzetvergro- ting en f 3,5 min uitbreidingskosten bij N.V. Fomeva in 1964. Fusie Schuttersveld met Jannink De Koninklijke Textielfabrieken Ge broeders Van Heek (Schuttersveld) er Gerhard Jannink en Zoon 1e Enschede, die elkaar vroeger scherp beconcurreer den, hebben thans besloten tot gehele samensmelting met ruil van aandelen. Enkele tientallen personeelsleden van Jannink zullen in 1964 ontslag krijgen •ervroegd pensioen. De produktie beide bedrijven viel voor een langrijk deel samen, vooral die van pool- weefsels en in geringere mate die bedrukte stoffen. Van Heek heeft 1450 personeel, Jannink 450, doch zal •erminderen tot 400. (Op 26 maart werd gemeld, dat beiden zouden samen werken ten aanzien van poolweefsels en misschien aandelen uitwisselen. Te vens zouden zij enkele afdelingen her groeperen). Introductie lening Opplandskraft Op 9 april opent een syndicaat onder leiding van Theodoor Gillissen inschrijving op 500.000 Amerikaanse dollars 5%% 20-jarige obligaties 1964 van S1000 Kraftlaget Opplandskraft te Oslo tegen 100% Amsterdamse useance of f. 3617,25 p°r stuk. Beursnotering is gevraagd. Zij maken deel uit van lening van S 7 min-, waarop 16 mi te Luxemburg werd ingeschreven. 99%. De officiële notering te Luxem burg was 26 maart 99*7neerkomende op 103?»% Amsterdamse useance storting is 15 april. De aflossing ge schiedt in 15 nagenoeg gelijke jaarter mijnen van 1970'84. Vervroegde af lossing is slechts mogelijk van 1974 t/m 1978 a 101%. 1979 t m 1983 a 100>2' De lening wordt hoofdelijk gegaran deerd door de stad Oslo en dc provincie lAkershus. De opbrengst dient voor de zou zijn geweest Indien de leerstoelen bouw van de Harpefossen- cn dc Skjak- zouden zijn gemonteerd. Bovendien zou- centrales. Ter beurze wordt reeds eer den daarmee dan bezwaren voor de vei- 5',4% cnldenslening Opplandskraft ver ligheid zijn ontstaan. Ihandeld. vakverbonden beschuldigen de commu nisten ervan een breuk in het arbeiders front teweeg te brengen. Volgens de laat ste vakverbonden zijn de regeringsvoor stellen voor loonsverhoging in het be lang van het gehele overheidspersoneel. „Geen schoolverzuim!" V oogdi j vereniging wacht af (Van een onzer verslaggevers) Naar mejuffrouw C. Huismans. be stuurslid van de R.K. voogdijvereniging haar pleegdochtertje Freekje naar Span- 'ertrokken om te voorkomen dat het kind zou worden afgenomen ge hoord. Men is het er nog niet over eens, welke stappen de vereniging gaat onder- zanneer het kind zaterdag nog niet terug is. Maar. zoals mejuffrouw Huismans zei: „Mevrouw Bartelings zal eeuwig in Spanje blijven. We moe- n dit geval zeer voorzichtig zijn, om- we het kind geen schade willen be rokkenen". Toen Freekje in 1957 enkele maanden id was. kwam ze bij de familie Barte lings in huis. Haar moeder bleef tot 1960 voogdes. Daarna nam de vereniging Pro Minore het voogdijschap over, wat on middellijk aan de familie B. werd mee gedeeld, die in die tijd enkele maanden Spanje verbleef. Toen ze weer in Ne derland was, bezochten enkele dames de familie in haar woonhuis in Katwijk, om r Freekje te praten. Mej. Huismans hierover: „We werden zeer vriende lijk ontvangen, maar zodra Freekje ter sprake kwam. werd er gezegd dat we erg welkom waren, doch dat zij zelf wel voor Freekje zouden zorgen. We kregen de kans niet over het kind te praten. Dit herhaalde zich enkele .keren. Toen Freek je echter naar school ging (een roofs- katholieke, de familie Bartelings is zelf ook r.k.) hebben wij gezegd, dat ze van toen af aan niet meer zo lang mee mocht Spanje, omdat ze dc school niet mocht verzuimen". In februari van dit jaar (Freekje wordt deze maand zeven jaar) vertrok mevr. Bartelings weer met het kind naar Span je. Tkee weken later ontdekte Pro Mi- en schreef direct een brief aan de commandant van de heer Bartelings, die sergeant-vliegtuig-telegrafist is en in die tijd in Gibraltar verbleef, waarin verzocht, de heer Bartelings aan te sporen met het kind terug te keren, het geen de heer Bartelings pertinent wei gerde. Tot na de paasvakantie mocht het kind wel in Spanje blijven, doch men verwachtte Freekje uiterlijk zaterdag terug. Tot nu toe heeft men niets ge hoord. .,We wachten maar af zei me juffrouw Huismans. (Vervolg van pagina 1) Gisteren is voorts gesproken over de ontwikkeling van de handelscontacten, die nog altijd te wensen overlaten. In middels is bekend geworden, dat kolonel Joesoef, stafchef voor de ontwikkeling van de grensgebieden van Indonesië, en de Indonesische ambassadeur in Tokio. Harsono Raksoatmodjo, volgende week in ons land economische besprekingen zullen gaan voeren Het betreft hier "de voortzetting van het overleg, dat een Indonesische missie naar W. Europa vo rig jaar met een groot aantal Neder landse maatschappijen heeft gevoerd. Van deze nilssle was heer Joesoef voor zitter en de heer Reksoatmodjo vlce-voor- zltter. Laatstgenoemde ls al in ons land als lid van de delegatie van Soehandrio. Terwijl haar man besprekingen voerde (en ten huize van zaakgelastigde Sjarif uitgebreid lunchte met de ministers Luns en Andriessen. Nederlandse ambtenaren en leden van de Indonesische delegatie) bezocht mevrouw Soebandrio die, zoals bekend, vice-minister voor volksgezond heid is het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthovcn cn de Jo- hannastichting in Arnhem De directeur van die stichting, dr A Klapwijk, vertelde haar o.m. over ..Het Dorp", waarvan het eerste gebouw in mei gereed zal komen. RECEPTIE Gisteravond was dr. Soebandrio gast heer op een massale receptie in Kas teel Oud-Wassenaar. Geflankeerd door echtgenote, onderminister Tjondro- negoro en drs. Sjarif drukte hij daar breed glimlachend twee uur lang hon derden handen. De stemming in de statige zalen van het kasteel was bij zonder geanimeerd. Een gestadig vloeiende stroom van drank en spij zen scheen elk spoor van oud zeer weg te spoelen. Wij ontwaarden minis ter-president Ma-rijnen en de meeste leden van zijn kabinet, voorzitters vah Tweede Kamerfracties, ambassadeurs en rechters van het Internationale Ge rechtshof. autoriteiten uit de wereld van handel, industrie, hoger onder wijs, kerk, journalistiek enz. Zelfs communistenleider Paul de Groot, die vrijwel nooit een Kamervergadering bezoekt, gaf blijk van belangstelling. Ook Soekarno was er. Uiteraard niet ae president, maar zyn naamgenoot ^Indonesische persattaché in Lon- Vanmorgen om elf uur is minister Soë- bandno door Koningin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen. H(j was vergezeld van zijn echtgenote en zaakgelastigde Sjant Vanmiddag bracht hij een bezoek hrnllr?0tt0rdam' waar h'J 'unch ge bruikte op een rondvaartboot. Omstreeks vyf uur zou hij op de Indonesische am bassade een persconferentie geven. Mor genochtend vliegt de minister met zijn delegatie naar Rome 1 Zriiïl.!"'"""' van Nederlandse Oud. strijdersorganisaties heeft aan dr Sn* *and"° '''«ran, «er.onden! »»n„ZT"' S~k""" ongewen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7