NU MOGELIJKHEDEN VOOR NEDERLAND JJH êiOntc ly, De economische situatie in Indonesië heeft er een Alles politieke betekenis Hier is üw sigaret in het nieuwe doosje Afschaffing van dubbele motorrijtuigenbelasting beter een CANON in de hand Sinds middernacht geldt nieuw vrachttarief Olifant voor mijnheer Uitstervende Indianen? VRIJDAG 3 APRIL 1964 (Van een medewerker) daaruit voor een groot deel te verkla ren. En dat begrijpt de regering intus sen wel. SANDANG-PANGANG is een begrip uit het Javaanse wajangspel, Het betekent letterlek: kleding en voedsel. Sinds vorig jaar is ?n.derymdt- zullen daar wel het in Indonesië echter ook de leus, waaronder wordt verstaan de verbetering van de economische situatie. De president heeft na melijk dit oude wajangbegrip gebruikt als een soort prioriteiten schema. Eerst moet iedereen genoeg te eten hebben, daarna vol doende kleren en vervolgens moeten allen behoorlijk gehuisvest worden. Deze opsomming lijkt heel aardig en is inderdaad ook de meest logische volgorde. Alle drie genoemde problemen, voedsel- kleding-huisvesting, schreeuwen om een oplossing. De moeilijkheid is echter, dat in Indonesië alles een politieke betekenis heeft. Ook de economie. Zij is een deel van de revolutie, daarin als het ware geïntegreerd en heeft als functie, de revolutie te vervolmaken. Helaas is dat vervolmaken niet altijdIn dit verband dient gelijk aan verbeteren. Men komt er toe, worden geschonken uit principieel-revolutionaire overwegin gen bepaalde systemen in de produktie of handel te verbieden of uit te scha kelen. Zo heeft bijv. in de vorige eeuw het plantage-systeem zijn intrede ge daan, onder het Nederlandse bewind Dat was grootgrondbezit en er enkel op gericht, zo snel mogelijk een grote produktie te krijgen. Dit gebeurde met gebruikmaking van alle technische ken- teelt van produkten dere behandeling, de verkoop, gebruik van de bodem, enz. Alleen werden de Indonesiërs er zelf niet zoveel beter van. Men is het plantage-systeem gaan zien als een koloniaal verschijnsel, als grootgrondbezit zonder strijdig met de ideeën rel aandacht te jHPjHde kwestie Ma leisië. Want daarvoor gelden in Indo nesië niet alleen politieke motieven, bevolking allang zijn omgekomen, maar ze leven nog! Wellicht is dat te ver klaren uit de sterke familieband, die er bestaat. De grootste problemen doen zich namelijk voor bij de mensen, die in de stad leven. Maar haast iedereen heeft nog wel verwanten in de dessa, en die proberen hun familie in de stad met voedsel te helpen. Natuurlijk is daarmee het probleem niet opgelost, maar op het direkte ogenblik is de erg ste nood gelenigd. Daarnaast kan men de regering niet alle schuld van de moeilijkheden geven. De abnormale droogte van dit jaar deed i ou Java een groot deel van de oogst bijgedragen! Want de hongerige maag £en feU zet de hersens aan het werk en de de rijstpi dat de bevolkingsgroei Dit artikel het tweede in een serie van drie over het huidige Indonesië geeft vooral een inzicht in de economische problemen. Het is geschreven door de heer C. Balkenende te Kapelle-Biezelinge, die kortgele den een bezoek aan de Indonesi sche archipel heeft gebracht. hebben i Elastisch Aan de andere kant dient men ook te beseffen, dat de Indonesische volks huishouding een enorme elasticiteit bezit. Statistisch zou een groot deel van de worden die wel het sterkst beklem toond. Er is een economisch argument. Na het vertrek van de Nederlanders liep de Indonesische export Daarbij werd echter vergeten, dat de fouten niet in het systeem als zodanig wordt zaten, maar in de mensen, die zich er van bedienden' Hervorming Men heeft nu een wet op de land hervorming tot stand gebracht. Op Ja va mag men niet meer dan 5 ha grond bezitten, buiten Java is dat iets meer. De cultuurondernemingen zijn groten deels genationaliseerd. Maar men komt er niet met bodemverdeling alléén! Ken nis van zaken, goede prijzen, nog ver dere intensievering van de produktie zijn maar enkele eisen, die gesteld die nen te worden. Daarnaast zou voor de oplossing van het voedselvraagstuk de droge rijstcultuur juist een grote op pervlakte, die op rendabele wijze goed gemechaniseerd wordt bewerkt een mogelijkheid zijn. Want er is nog steeds honger in het derde rijkste land ter we reld, waar het bodemschatten betreft en vruchtbaarheid van de grond. Die honger heeft verschillende oorza ken. Neem het grote probleemgebied Java. Daar wonen op 9 pet. van de op pervlakte van heel Indonesië 62 van de 100 miljoen mensen! Uiteraard is Java voor het overgrote deel van de voed selvoorziening aangewezen op de over schotten van de andere eilanden. Daar- Singapore. En aangezien de Indo nesiërs van zichzelf zeggen, dat zij ge neigd zijn de weg van de minste weer stand te kiezen, exporteerden zij gemak kelijk hun ruwe produkten naar Singa pore, inplaats van zelf een verdeling toe te passen. Dat lieten zij aan Sin gapore en Malakka over, die daardoor ook de grote winst op de Indonesische produkten maakten. In feite was dit een onhoudbare zaak en Indonesië zag olutie. nu de kans schoon, om meteen de rela- Singapore te verbreken. Men i gedwongen om zelf in de we- markt voor de produkten te zoeken en ook om zelf de ruwe grond stoffen te gaan verwerken. Natuurlijk gaat dat ook niet van vandaag op mor gen! Indonesië moet gaan industrialiseren. Op dit ogenblik is ca. 80 pet. van de be- olking werkzaam in de agrarische sek- ar. Dat kan niet blijven bestaan. Het land is daardoor te kwetsbaar hon gersnood op Midden- en Oost-Java door droogte en rattenplaag! en er wordt ook geen kapitaal gevormd. Kapitaal Tot nu toe heeft men altijd van het buitenland kunnen lenen, maar daar komt ook een eind aan. Indonesië zal dus eerst zelf een nationaal kapitaal moeten vormen. Om dat te bereiken zal er echter orde op zaken moeten worden gesteld in een groot aantal sectoren van de Vice-premier Razak ,Soekarno staat samenwerking in de weg' Maleisië en Indonesië kunnen niet samenwerken, zolang president Soe- karno aan de macht is. Dit heeft de Maleisische vice-premier Abdoel Ra- zak gisteren op een verkiezingsbij eenkomst te Koeala Loempoer ver klaard. Op een andere verkiezings vergadering herinnerde premier Ab doel Rahman eraan dat hij niet lang geleden ,.veel tijd en geld had be steed om Indonesië te helpen bij het bereiken van een regeling van het conflict om West-Irian". Ik had ge- hoopt de harten van het Indonesi-1 ontwikkeling in Indonesië betreft, sche volk te winnen, maar alles wat sterk de nadruk op het eigene, het wij terug hebben gekregen was j tionalistische karakter Soekarno's uitspraak, dat Indonesië tie in politiek ei Maleisië zal verpletteren, aldus de °P"c„p(l premier. HBUS PHI -Pi ook, dat de laatste jaren de rijstproduktie wel is gestegen, maar dat de bevolking veel groter is geweest. Ieder jaar er nog voor 140 miljoen dollar geïmporteerd. Maar aanpak wordt i rijst grootse op grote het voedselprobleem i g, om grond te ontginn haal te gaan produceren. niet vol- deskundi- komt óf zelfs achteruit gaat. Met in de cultures is achteruitgang, ook om dat de onderdelen voor bepaalde machi nes er niet zijn, en dus de verwerking van de produkten stagneert, waardoor dc arbeider op straat komt Geschoolde krachten zijn ei doende, evenals technici en gen op allerlei gebied. Wie échter in Indonesië rondkijkt, verbaast zich er weer over, dat alles nog niet veel verder in het honderd is gelopen. Men heeft zo goed en zo kwaad als het ging getracht het bedrijfsleven draaiend te houden of weer op gang te brengen. De regering heeft getracht om via de in 1962 uitgegeven verklaring van de economie, de DEKON. een lijn in de economische ophouw te brengen. Dat is echter geen eenvoudige zaak, want in de interpretatie j T"",OM jgfi tegenstrijdige de DEKON komt U1SU _pvattingen tegen, die ook niet tot één beleid gekanaliseerd kunnen worden. Niet terug De president legt bij alles. Uw nieuwe Golden Fiction verpakking is er. Na 18 jaar het vertrouwde doosje met een nieuw ontwerp. Meer van deze tijd, stijlvol. Natuurlijk met onveranderde inhoud: de aparte Golden Fiction melange. 37 meer uitgerijpte tabaksoorten, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Griekse soldaten terug naar kamp Griekenland heeft zijn op Cyprus gelegerde militairen opdracht gege ven zich uit de stellingen die zij nu innemen terug te trekken en naar hun kamp terug te keren. Dit werd bekend gemaakt door de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Sta- vros Kostopoelos, die woensdagavond een telefoongesprek over deze kwes tie met president Makarios had. Woensdagavond werd, naar gemeld, in Nicosia een brief Inör.ü van Turkije i- kanos gepubliceerd, waarin de Turkse de revolu- economisch en sociaal Q naar de dessa", is een eel gehoorde leus. En daarmee wordt j dan bedoeld, dat de opbouw van de In- j donesische staat in alle opzichten geënt dient te worden op de oude samenle-: vingsvorm in de dessa. Het is zeer de vraag, of dit zal lukken. Want daarbij komt men op meer dan één gebied in konflikt met de ontwikkeling, die de wereld heeft doorgemaakt. Het is nu eenmaal niet meer mogelijk, om in 1964 voorbij te gaan aan de economische en technische wetenschap. Wij ervaren zelf maar al te duidelijk, dat onze nationale struktuur sterk door deze faktoren wordt beïnvloed en dat een groot aan tal vraagstukken om een oplossing in in ternationaal verband vragen. GOLDEN FICTION EEN LAURENS PRODUKT Ook Indonesië zal daaraan in de toe komst niet kunnen ontkomen. De econo men beseffen dat ook wel degelijk. Zij premier Ismet ]Cggen zeer sterk de nadruk op de tionalisatie, die verbetering in de situa- De munt is maar heel. heel weinig meer waard. Officieel is de koers 320 rupiah per US-dollar, maar zwarte koers ligt wel op ca. 16 a 1 Een lagere ambtenaar verdient ca. 5000 rupiah per maand, maar heeft er min- wnu» gepuuuucciu, n aanu u<= x u, stens 12.000 nodig om enigermate rede- premier stelde dat de Turkse militai- tie moet brengen. Daarbij wordt minde hii irnmi „a. I !Ük *e kunnen leven, zonder de minste j ren op Cyprus in hun huidige stellin- rekening gehouden met de oude struk- KnW ^.da luxe of comfort. gen moeten blijven omdat hun veiligheid luur de dessa Zii verkIaren de leu Y-!°p 3®aTdff™*-Jl ifA, De staat betaalt aan de exporteur 310 wordt bedreigd. De Turken bevinden .j.. _n - komen er juist daar ook de mees" rupiah per ingebrachte US-dollar enzich momenteel langs de weg van Ni- i .economisch patriotisme zo, vraagt aan de importeur, die dollars cosia naar Kyrenia tegenstelling tot het verleden nu Indo- nodig, heeft, 700 rupiah Van 'de staats- De Fin Sakari Tuomioja. die door de nesig eerst zelf de vruchten plukt uitgaven is 70 pet. bestemd voor het1 Verenigde Naties is aangesteld als be- leger. I middelaar in de conflicten tussen de de nationale rijkdommen. Maar de snelle verslechtering van de Griekse en Turkse Cyprioten, is inmid- economie heeft bij de regering toch wel i dels in Nicosia aangekomen. Hij werd het gevoel gebracht, dat er nu eindelijk op het vliegveld ontvangen door Cy- eens meer aandacht aan die zaken moet prische regeringsautoriteiten en gene- worden besteed. De klachten van de be- raai Gyani, de commandant van de volking, die alles direct aan den lijve 1 V.N.-vredesmacht op Cyprus. te monden bij! Spreiding De regering poogt, door de transmi gratie naar andere eilanden te bevor deren, uiteindelijk een betere 'bevolkings spreiding te verkrijgen. Maar dat is geen zaak, die van vandaag op morgen tot stand komt. Men is niet klaar met ergens op Sumatra of Borneo een aan tal mensen neer te poten. Dan moeten daar ook levensmogelijkheden zijn: grond geschikt om in cultuur gebracht te worden, afzetmogelijkheden van de Èrodukten, die men teveel heeft, enz. 'e transmigratie is een zaak van de lange adem. Van jaren en nog eens' ja- Voor direkte hulp kunnen dus de overschotten van andere gebieden die nen. Maar daar is transportmateriaal voor nodig. En dat is momenteel wel het grote probleem, waar men in Indo nesië mee te kampen heeft. De meeste schepen voor het interinsulaire verkeer zijn stuk, en er zijn niet voldoende derdelen om ze te repareren, of e geen geld om onderdelen te kopen. Bij de spoorwegen hetzelfde beeld. Auto's: niet veel beter. Het gevolg is. dat de rijst uit overschotgebieden of in te klei ne hoeveelheden of helemaal niet de be- hoeftigen bereikt. Ook een goede orga het distributieapparaat ont- nisatie breekt. Met het vertrek landers in 1958 zijn er grote gaten ge vallen op allerlei gebied. Daarna heeft men de Chinezen, die op het platteland meestal de middenstand vormden, naar de grote steden gedreven. En Indone sië beschikt zelf niet over voldoende ge schoolde krachten om die gaten op te Voorstel van EEG-commissie E .E.G.'Commissie heeft verordening van de E.E.G.-minister- raad maakt het mogelijk een omslach tige aanpassing van bestaande bilate rale akkoorden tussen de zes landen te vermijden. De grensoverschrijding bin nen de zes van voertuigen uit de ge meenschap zal worden vergemakkelijkt omdat het voldoende zal zijn aan de grenzen de identiteit van het voertuig vast te stellen. De voorstellen aan de Europese mi nisterraad gezonden voor schaffing van dubbele heffing van motorrijtuigenbelasting. Export De EEG-commissie stelt dat verme- d-e_£?der. den moet worden dat bedrijfsvoertui gen voor personen- of goederenver voer uit een van de zes gemeenschaps- landen op het grondgebied van een ander lid-staat aan een dubbele hef fing worden onderworpen. De kosten van het internationale vervoer stijgen erdoor en kunnen een belemmering vormen voor de ontwikkeling van het verkeer binnen de gemeenschap. Niet alleen de binnenlandse handel, maar ook de export ondervindt de moei lijkheden van het ontbreken van vol doende transportmateriaal. Goederen sta pelen zich op in de exporthavens, maar niemand weet, wanneer ze verscheept kunnen worden. En de handel vertraagt, waardoor men in een spiraal naar be neden terecht komt. heeft in haar ontwerp de methode van vrijstelling op basis van wederkerigheid gekozen. Ze acht dit een eerste stap op de weg naar de onder linge aanpassing van de concurrentie voorwaarden. in afwachting van verde re harmonisatie van alle elementen van de speciaal voor het vervoer geldende belastingen. Regeling van deze materie via een Voor I 195,- biedt Canon u een volautomatische kleinbeeldcamera waarmee het fotograferen kinderspel wordt. De camera regelt zelf sluiter en diafragma, u be hoeft alleen nog de afstand In te stellen op symbolen in Ji 12.8, C^ïnone! I JUNIOR~l voor perfekte foto's Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG Wel zijn regelen voorzien om te voor komen dat een motorrijtuig geheel bui ten de belasting blijft door vrijstelling wegens verblijf buiten de landsgrenzen, of dat de concurrentie wordt Nederland Daarbij is voor de toekomst buiten landse hulp onontbeerlijk. Na het her stel van de betrekkingen met Nederland, tracht men het Nederlandse bedrijfsle ven weer voor Indonesië te interesseren. De autoriteiten zeggen openlijk (minis ter Soebandrio deed het nog een dezer dagen in een radio-interview met de VARA), dat Indonesië aan Nederland de voorkeur geeft voor samenwerking bij de economische opbouw. Onze kennis van land en volk. van de problemen en de mogelijkheden, spelen daarbij een grote rol. Daarbij komt. dat Nederland in de wereld geen grote politieke in vloed heeft, en dus geen politieke voor waarden aan economische hulp zal ver binden. Voor die economische opbouw doen in Indonesië twee samenwerkingsvormen veel opgeld: de joint venture en de pro duction sharing. De laatste is het voor gezamenlijke rekening produceren van goederen, waarbij de ene partner voor de grondstoffen, arbeidskrachten, etc. zorgt en de andere voor kapitaal, tech nische hulp en materiaal voor de bewer king. Daarbij zijn vele verschillende vormen mogelijk. Dat is ook het geval bij de joint-ventures. Een voorbeeld uit de oliewinning kan duidelijk maken, hoe het daar precies werkt. Een oliemaat schappij heeft een joint-venture afge- sloten met Japan voor een tijd van 10 door manipulatie met aanhangwagens. jaar Indonesië krijgt 60 pet. van de Zo zal een E.E.G.-land belasting kun- produktie. Japan koopt de andere 40 nen heffen op een aanhangwagen uit pct en betaalt die met technische hulp een lid-staat gekoppeld aan een door en materiaal. Daarbij hebben de Japan- hem geregistreerde vrachtwagen, als ners de verplichting, de produktie zo- v(»r die aanhangwagen geen belasting ved mogelijk op te voeren. Ook is het elders is betaald. bij de joint-venture mogelijk, dat een In- De verordening zal niet van toepas- donesische maatschappij enkel gebruik sing zijn op personenauto's waarvoor be- maakt van het verkoopapparaat van vredigende internationale overeenkom- een buitenlandse firma, sten bestaan. Gelukkig blijkt bij het Nederlandse Amerikaanse eis aan scheepvaart Het bestuur van de commissie van Europese reders, waarin tien landen vertegenwoordigd zijn, waarbij ook Nederland, heeft op krachtige wijze een Amerikaanse eis veroordeeld, dat Europese scheepvaartmaatschappijen onmid dellijk hun vrachttarieven voor vervoer naar Amerika zouden her voor de scheepvaart heeft bepaald, dat Amerikaanse, Europese en Britse scheepvaartmaatschappijen, die Britse goederen naar Amerikaanse Atlan tische havens vervoeren, tegen vrijdag de bestaande vrachtcontracten moeten annuleren of anders bloot zullen staan aan boetes tot 1000 dollar per dag. tracten met hun verschepers zouden hou den. De secretaris van de Noordatlantische vereniging van verschepers, R. G. Walton, deelde in Londen mede, dat de Britse reders geen aandacht zouden schenken aan het bevel van de Ameri kaanse scheepvaartcommissie en dat men mogelijk langs gerechtelijke weg dit bevel op de proef zou stellen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van verkeer heeft verklaard, dat de regering elke maatregel zou ne- "ig is ter bescherming van ihten in deze situatie, die aangezien het om annulering gaat van in Engeland gesloten contracten, het zich op het terrein der jurisdictie van het Verenigd Koninkrijk begeven bete kent. Volgens de Amerikaanse wetgeving moeten alle contracten met twee ver- schillende tarieven vervangen worden .vaarvan de leden meer door contracten, waarbij rekening Is dan de helft van de koopvaardijtonnage! gehouden met de voorwaarden door het in de wereld vertegenwoordigen, heeft Congres vastgesteld en wel niet later bekendgemaakt, dat een aantal scheeps- dan te middernacht van de derde april, conferences zich aan de bestaande con- Komplot in Kongo Volgens welingelichte kringen zijn ln het afgelopen weekeinde in Leopoldstad ongeveer tien personen aangehouden in verband met een samenzwering tot het vermoorden van president Kasavoeboe en andere Kongolese regeringsleiders. De zaak kwam aan he tlicht toen een soldaat, die was benaderd om aan het complot deel te nemen, zijn meerderen van het plan in kennis stelde. Tot de aangehoudenen behoren vier burgers, onder wie vermoedelijk een parlementslid. De overigen waren voor malige gendarmes. len geniet U v gezellig en pak bedrijfsleven grote interesse te bestaan voor nieuwe aktiviteiten in Indonesië. Een belemmering vormt nog de in Ne derland geldende credietgarantieregeling voor zaken, die met Indonesië worden gedaan, maar hopelijk zal ook die bin nenkort worden verruimd. Samenvattend kan worden gezegd, dat Indonesië alles heeft om het rijk te ma ken, maar ook aan alles te kort heeft, om zover te komen. De ontwikkeling van de economie eist een goede scho ling, opleiding van technici en van eco nomen. Zü eist ook een algehele verho ging van het ontwikkelingspeil van de bevolking. Het is niet voldoende en mis schien juist verkeerd terug te keren naar de samenlevingsvorm in de dessa, hoe veel waardevolle elementen daarin ook zitten. Want Indonesië heeft ook het verschijnsel van de urbanisatie en dat Is enkel op te lossen door een snelle in dustrialisatie. Een eis voor dit land, dat nu zo rijk, maar jammer genoeg ook zo vreselijk arm is! I Ten zuidoosten van Emmen is in het veen een veenbrug ontdekt daterend van ongeveer tweeduizend jaar voor Christus. De brug, die gemaakt is van balken en stammetjes, is waar schijnlijk de oudste veen- brug van ons land. Het hout moet met stenen bijlen gekapt zijn. Dit jaar zal nog vijftig me ter van de brug worden opgegraven. De opgra ving staat onder leiding van dr. Caspari van het biologisch - archeolo gisch instituut te Gro ningen. Als gast is hier bij aanwezig dr. Mac. Andrews uit Minnesota (V.S.). In Noorwegen werden woensdagavond de tele visiekijkers die hun kijkgeld nog niet hadden betaald opgeschrikt door een programma, waarin men liet zien hoe hun toestellen konden worden uitgeschakeld. De onder beheer van de staat staande televisiemaat schappij toonde in een jolige 1 april-bui „een speciale Amerikaanse uitvinding", waarmee een tv-toestel waarvoor men nog geen vergun ning had van het beeld zou kunnen worden be roofd door een nummer te draaien. De presenta tor vertelde de kijkers, dat zij door dit appa raat zouden worden af gesneden als zij het kijkgeld niet betaalden, waarna het beeld weg viel en alleen het ge luid bleef, de „illegale" kijkers een fikse schrik bezorgend. I Louis Armstrong. Sa ra Vaughn en Ray Char les zijn uitgenodigd voor het eerste internationale jazzfestival, dat in okto ber in Praag wordt ge organiseerd door de unie van Tsjechische compo nisten. Men verwacht orkesten uit West-Duits- land, Italië, Frankrijk, dc V.S. en uit de com munistische landen. I Van een expositie, om vattende 130 plastieken en 70 tekeningen van de kunstenaar Pieter Star- reveld in de Oudezijds- kapel te Amsterdam, zijn dinsdag twee bron zen beeldjes gestolen. Het ene beeldje, 25 cm hoog, stelt een baadster voor. Het andere, 18 cm hoog, is een vrouwenfi guur met vleugeltjes, de 1 waarde bedraagt resp. i 950 en 700. I Op maandag 6 april J wordt de heer N'. Huls-1 hof in het kleinste stad-1 je van Nederland, j Bronkhorst, gemeente Steenderen in de Gelder-1 se Achterhoek, 100 jaar. Hij heeft zijn hele leven in Bronkhorst gewoond. Dc bijna honderdjarige doet overdag nog aller-1 lei karweitjes. TOCH IS HET ZO! 1483) Het Indianen-vraagstuk heeft in de Verenigde Staten vele facet ten. en het zou onjuist zijn het grote aantal verschillende toestanden op dit terrein te negeren door dit In gewikkelde complex simplistisch te behandelen. Zeker, de 864.000 In dianen die in het niiddcn van de 16e eeuw het land bevolkt zouden hebben, hadden een heel continent tot hun beschikking, terwijl in 1887 het overwonnen ras was terug gebracht tot onge veer 240.000 opge jaagde en gebroken servaten met een gezamenlijk opper vlak van 55 mil joen ha. waren sa mengedreven. Te genwoordig beslaan die reservaten nog 21 miljoen ha. want de nieuwe Amerikanen hebben met hun onstil bare landhonger niet verzuimd de kwade trouw, waarvan zij de India nen altijd zo ijverig hadden be ticht, op zichzelf toepasselijk te maken. Dat is allemaal juist, evenals het feit, dat de blanke zijn plichten te genover dc Indianen schromelijk heeft verzaakt, zodat in een rap port aan het Congres moest worden geschreven dat de belangrijkste (en waarschijnlijk tevens dc ellendig ste) groep der Navajo's „leven ln een staat van afschuwelijke armoe de". Hun reservaat ls enorm groot en telt 6 miljoen lia., wat voor 60.000 mensen werkelijk ruim genoeg is. Maar de toegewezen grond is zó arm, dat het jaarinkomen van een Navajo moest worden geschat op 1 Vi dollar. De man moet dus een jaar leven van 'wat de geschoolde blanke arbeider in één uur verdient! Daar staat als uitzondering tegen over, dat de Indianen ook wel eens een fortuin in de schoot geworpen krijgen, zoals de meevaller die dc stam der Osagcs had, toen petroleum in hun grond werd gevonden, waar door zij ln één jaar tijds 22 mil joen dollar aan royalties kregen uit gekeerd, wat neerkwam op 13.400 dollar per hoofd. Maar dit alles raakt niet de kern van de zaak. Voor vandaag draalt alles om de vraag, of het Indiaanse volk, dat in het begin van deze eeuw aan de rand van het graf stond, al of niet bezig is uit te ster ven. Zo heel gemakkelijk is hier geen antwoord op te geven, omdat er zo'n grote onzekerheid bestaat over het begrip „In diaan". Het Ameri kaanse Bureau voor volkstellingen be schouwt nl. alleen degenen die aan de speciale Indianen- verordeningen zRn onderworpen, wer kelijk als Indianen. Dat zün dus de Indianen die in de reservaten leven. Maar de Indianen die in Tulsa, Enid, of Oklahoma City als arbei ders, kantoorbedienden, kooplui, doktoren, journalisten of advokaten werkzaam zijn en zich aan dc be schaving van de blanken hebben aan gepast, worden Juridisch niet meer tot dc Indiaanse minderheid gere kend. Door deze tegenstelling tussen het Bureau voor volkstellingen en het Bureau voor Indiaanse Zaken, lopen de cijfers over dc Indiaanse bevol king erg uiteen en het is volkomen onmogelijk een juist inzicht in het verloop van de Indiaanse bevolking te krijgen. Om Oklahoma a!s voor beeld te nemen, bij de volkstelling van 1940 bicken daar ruim 63.000 Indianen te wonen, terwijl er tien jaar tevoren nog ruim 90.000 waren geregistreerd. Naar het ras gere kend. wonen er minstens 120.000 In dianen, zodat een stijging van 30.000 kan worden geconstateerd, inplaats van een afneming van 27.000. En zo schijnt het ln verschillende andere staten eveneens te gaan. Thans iets over de destijds zo bewonderde Os- sian-poëzie. H. PétUIon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5