Nieuw© lei'dse Courant AKKOORD TECHNISCHE HULP 1LANCI/ Tl 3 MAREI L i Goulart naar Argentinië gevlucht? STIKKER VERLAAT NAVO MINISTER LUNS DEZE ZOMER NAAR INDONESIË Moskou wil Peking rode wereld hekelen voor Commentaren KLM tweemaal per week naar Djakarta? Kaclar ontkent arrestaties Breuk lijkt definitief Ruimere premies grenzen voor woningbouw IEMCO N.V. CALEX Patiënten overleden doordat artsen in staking waren 4 CHRIST ELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigti U gheblavaa mifo hert in teghenspoef" r~ Vrijdag 3 april 1964, 45ste jaargang Zelfde weer Zwaar bewolkt met op vele plaatsen lijdelijk regen of motregen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Aanhou- (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.ltw. 10,05 - Kljichtendienst bezorging 18.00-19.00 (Van onze parlementsredactie) TVE MINISTERS LUNS EN SOEBANDRIO hebben vanmiddag op het departement van buitenlandse zaken een Nederlands-Indonesisch ak koord voor technische samenwerking afgesloten. Dit is wel het meest tast bare resultaat, dat de besprekingen tussen beide bewindslieden gisteren hebben opgeleverd. Over de inhoud van het verdrag en de verdere resul taten van het overleg zouden vandaag per communiqué en persconfe rentie meer bijzonderheden bekend worden gemaakt. Minister Luns heeft een uitnodiging van dr. Soebandrio voor een tegenbezoek aan Indo nesië aanvaard. Een tijdstip is nog niet vastgesteld, maar men verwacht dat het bezoek nog de komende zomer zal plaats vinden. Gesproken wordt van de derde week van juli. Pas daarna zal bekeken worden of, en zo ja Gisteren zijn in Den Haag de besprekingen begonnen tussen Nederland en Indonesië. Links minister Soebandrio en rechts minister Luns. Joyvlieger Van E. mogelijk naar Nederland terug (Van Haagse redactie) Naar vanmorgen in Den Haag verluid de zou Theo van E., de 21-jarige monteur bij de marine, die met een vliegtuig Libië was gevlogen zonder daarvoor toe stemming te hebben, aan liet eind de middag in Nederland arriveren. Vol gens de Volkskrant van vanmorgen had zijn familie in Riel de juistheid hier van bevestigd. Geruchten als zou Van E, reeds in Nederland zijn, konden niet be vestigd worden. Van marinezode werd verklaard dat men van niets wist en ministerie van buitenlandse zaken liet eenzelfde geluid horen. Ook de K-L.M., die Van E. mogelijk zou vervoeren, was nog niet in staat te vertellen of hij al dan niet op de passagierslijst van het toestel uit Benghazi stond vermeld. Komt Van E. terug dan zal de mare chaussee hem direct in arrest nemen, waarna hem hoogst waarschijnlijk een vervolging wacht wegens zijn joyvlucht en mogelijk wegens desertie. Daar Van E. mogelijk in overspannen toestand heeft gehandeld hü was zeer teleurgesteld over zijn afkeuring voor de opleiding tot vlieger kan het ook zijn dat alles met een sisser afloopt. Nadat de Russische premier Chroesj tsjef voor een ééndaags bezoek vertrok ken is naar Noordwest-Hongarije, heeft het Hongaarse ministerie van buiten^ landse zaken zich gehaast met de ont kennen dat er kortgeleden honderden mensen waren gearresteerd op beschul diging van staatsgevaarlijke activiteit. Het persbureau Reuter had op 29 maart melding gemaakt van onbevestigde be richten volgens welke er in Hongarije honderden aanhangers van Sandor Nagy waren gearresteerd. Nagy zou in het ideologische geschsil tussen het Kremlin en Peking, de zijde van de Chinezen hebben gekozen. De Russische premier bezocht in het noordwestelijk gedeelte van Hongarije onder andere een stoeterij, die nog ten tijde van de Habsburgse monarchie was gesticht. Ook bezocht hij een collectieve boerderij Chroesjtsjef werd tijdens zijn tocht vergezeld door zijn vrouw en een kleine groep communistische correspon denten. Westelijke journalisten mochten de Russische premier met vergezellen, zo werd op een persconferentie bekend gemaakt. klassewagens bel voor proefrit KWh wanneer, president Soekarno worden uitgenodigd. Stalin Mao voelt zich een god, net als FYE bom is gebarsten. De Sowjet- unie heeft in een uitvoerig rap port de leiders van rood China aan de kaak gesteld. Zij wil bijeenroe ping van alle communistische par tijen ter wereld. Daar zal een be slissing moeten vallen over het con flict tussen Moskou en Peking en na alles wat er gebeurd is kan het niet anders, of bedoelde conferentie zal een breuk defintitief maken. Het nu gepubliceerde rapport werd al op. 14 februari uitgebracht aan centrale comité van de Russische i munistische partij. Dit gebeurde door Michael Soeslof, de belangrijkste theo reticus van de partij. Tot publikatie werd pas besloten, nadat de Chinezen eind maart een nieuwe serie felle aan vallen op de Sowjetunie had geopend. Hierbij werd het Russische volk zelfs opgeroepen, zich te verzetten tegen haar regering. Blijkbaar is ook gewacht, tot premier Chroesjtsjef zich in Boedapest zou bevinden. In het rapport wordt gezegd: De politiek en het optreden van Chinese leiders vormen thans het grootste gevaar voor de eenheid de internationale communistische be weging. Hun krachtigste aanvallen zijn thans geheel en al gericht tegen de i munistische partij in de Sowjetunie en andere „Leninistische staten" niet tegen het imperialisme. Zij proberen de economische wedloop tussen de communistische en kapita listische stelsels in diskrediet te bren gen. Zij hebben door oorlog te propage ren de pogingen van de Sowjet unie en andere communistische lan den, een dreigende wereldoorlog af te wenden, ongedaan willen maken. Door hun optreden tegen India heb ben zij een grote dienst bewezen aan de imperialistische krachten en ern stig nadeel berokkend aan de natio nale bevrijdingsbeweging en de voor uitstrevende kringen in India. Door verwerping van het kernstop- verdrag hebben zij zich als avonturiers laten kennen. Zelf onderhouden zij betrekkingen met Engeland Frankrijk, Japan en West- Duitsland Maar ais de Sowjetunie hetzelfde doet noemen zij dat revi sionisme en verraad". Zij willen nationale bevrijdingsbewe gingen voor hun eigen oogmerken ge bruiken en leggen deze beginselen op, die alles in de waagschaal stellen, wat tot dusver is bereikt. Hun leus, dat de oostenwind sterker is dan de westenwind, vervangt een klasscnconceptie door een geografi sche of zelfs raciale, welke tegen de Sowjetunie is gericht. Hun verzet tegen verbetering van het levenspeil onthult een diepe minach ting voor de vitale behoeften van de mens en de beginselen en idealen van de socialistische gemeenschap. Zij willen hun leer als universele waarheid opdringen, het geweld idea liseren, de democratie beperken en de persoonsverheerlijking cultiveren Hun propaganda verleidt de anti-im perialistische strijd tot een strijd te gen de V.S., waardoor Engeland, Frankrijk, Japan en West-Duitsland buiten schot blijven. Hun leider, Mao Tse-toeng, wil evenals vroeger Stalin als een „god" zetelen boven alle partijen en naar believen over hun politiek en werk beslissen. Premier Chroesjtsjef maakte gis teren in Noordwest Hongarije, gezeten in een ouderwetse koets een tochtje naar de Bablona boer derij. waaraan hij een bezoek bracht. Een tochtje in een open koets, de wind om de oren, ter wijl in het Moskou-Peking con flict de oosten- en westenwinden steeds harder gaan waaien. TAE afgezette president Joao Goulart is -L' gisteren per vliegtuig uit Brazilië gevlucht. Hij zou in Argentinië zijn ge arriveerd. Eerder werd gemeld dat hij op weg was naar Uruguay of Paraguay Volgens onbevestigde berichten zou hij zich bij de gewijzigde omstandigheden in zijn land hebben neergelegd. Hoewel vaststaat, dat Goulart uit Bra zilië is vertrokken, is de situatie nog ver ward. De mogelijkheid bestaat, dat Gou lart zich nog altijd ais president be schouwt. Ook valt niet met zekerheid te zeggen, of het verzet van de aanhangers van Goulart inderdaad is ingestort De berichten spreken elkaar tegen. Aan vankelijk werd melding gemaakt van bloedige gevechten. Later werd medege deeld, dat geen schot was gelost. Intussen hebben de Ver, Staten het euwe bewind in Brazilië al hun geluk- ensen doen toekomen. President John son sprak de hoop uit. dat de banden tussen beide volken zullen worden ver- staatsiebezoek aan ons land kan De ministers en hun naaste medewer kers hebben gistermorgen en -middag in betrekkelijk korte tijd een vrij groot aantal onderwerpen behandeld. Beide partijen waren zeer te spreken over de gang van zaken en de sfeer van het over leg. Naar verluidt zijn de ministers over eengekomen, dat binnen een bepaalde tijd een gemengde Nederlands-Tndonesische commissie zal worden gevormd om na te gaan op welke wijze de financiële kwes ties tussen beide landen kunnen worden afgewikkeld Dr. Soebandrio schijnt nog eens te hebben bevestigd, dat Indonesië zich tot schadeloosstelling wegens natio nalisatie van Nederlandse bedrijven ver plicht acht. maar spectaculaire afspraken zijn over dit punt nog niet gemaakt. Men is kennelijk niet verder gekomen dan het uitstippelen van een procedure voor de verdere behandeling. De ministers hebben ook gesproken over de factoren, die de terugkeer be lemmeren van de Ambonezen die naar Indonesië willen repatriëren. Er bestaat daarvoor reeds lang een regeling maar die blijkt nog steeds niet goed te wer ken. Van Indonesische zijde is nu toe gezegd, dat met kracht zal worden ge streefd naar het wegnemen van de tech nische beletselen. Als vaststaand wordt aangenomen, dat Nederland en Indonesië nog dit jaar. als de regeling van de voor naamste problemen eenmaal goed op gang is gekomen, over en weer am bassadeurs zullen benoemen. GARUDA—KLM Naar verluidt, zou het gesprek tussen de ministers Soebandrio en Luns tot resultaat hebben gehad, dat de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda Indonesian Air ways binnenkort een geregelde lijn dienst naar Schiphol (tweemaal per week) zou gaan onderhouden. De KLM zou dan, ook twee keer per week. een nachtstop maken op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta. Nederland toonde zich bereid bij te dragen in de kosten van uitbreiding van dit vliegveld. (Voor vervolg zie pag. 7) Gisteravond is de driejarige Chris Geurts uit Dodewaard in een sloot voor het' huis van zijn ouders verdronken. Het kind had getracht een stuk speelgoed dat in het water lag te pakken. Dc bedragen van de stichtingskostcn resp. huren, die de grens vormen vooi toekenning van een premie voor eigei woningen en van een premie en jaar lijkse bijdrage voor huurwoningen i particuliere sector zijn met ingang v april verruimd. Minister Bogaers heeft hiertoe besloten in verband met de stij ging van de bouw- en grondkostcn en het oplopen van de rente op de kapitaal markt. Bovendien acht de minister het onge wenst. dat bij de huidige welvaartsont wikkeling het peil van de volkshuisves ting achterop zou raken. Bij de B-catc. orie de duurdere par ticuliere woningen waarvoor een lagere subsidie wordt toegekend is vooral re kening gehouden met de wenselijkheid zowel ruimere als qua uitvoering en si tuering betere woningen tot stand te la ten komen. De vraag naar woningen in dt B-categoerie is sterk gestegen. Niet alleen hierom, maar ook uit een oogpunt „doorstroming" acht het ministerie het gewenst de bouw van dergelijke wonin gen te bevorderen. De stichtingskosten- en huurgrenzen in de B-woningen zijn dan ook zodanig verhoogd, dat er. meer dan tot dusver, substantieel verschil is tussen deze woningen en die van de categorie A. Dit- verschil zal uiteraard in de kwaliteit van de woning tot uitdrukking moeten ko- De bedragen zijn als volgt gewijzigd tussen haakjes de oude grens): categorie V stichtingskosten eigen woningen, klasse I f 30.000 126.000), II en III f 27.500 (24.000), IV f 25.000 (22.000). Huurgrenzen per maand: drie grote steden f 125 (97.50), klasse I f 120 (95). II f 110 (90). Ill I 105 (85). IV f 100 (80). Categorie B: stichtingskosten I f 35.000 30.000). I Ien. III f 32.500 (27.500), 30.000 (25.000). Huurprijzen grote steden f 170 (117.50), I f 165 (115), II f 155 (110), III f 145 (105). IV f 140 (100). De bouwkosengrenzen voor bejaarden tehuizen zijn als volgt verhoogd: per bed in klasse I van f 11.000 naar f 13.000. II van f 10.000 naar 12.000, III van f 9000 naar f 11.000 Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse secretaris-generaal van de Navo, heeft vandaag zijn voornemen be kendgemaakt om in de loop van deze zomer af te treden. Hij deed de me dedeling op een bijeenkomst van de permanente Navoraad in Parijs. De heer Stikker die 67 jaar is, leidt sinds 12 april 1961 het alge meen secretariaat van de Noordat- lantische-verdragsorganisatie. hij de hoogste burgerlijke chef Navo werd, noemde geen datum voor zijn aftreden. Hij zei alleen dat het in de loop van deze zomer zou zijn. Hij heeft dit kennelijk gedaan om de leden van de Navo de tijd te geven het over een op volger eens te worden De secretaris-generaal heeft de raad meegedeeld dat zijn gezondheid hem niet toestaat aan te blijven. Stikker heeft twee jaar geleden een ernstige ziekte in de onderbuik gehad en heeft een reeks zware operaties ondergaan in het Walter Reed Ziekenhuis in Washington Hij heeft onlangs opnieuw een reis naar Washington gemaakt voor een on derzoek in het ziekenhuis en de resul taten daarvan zijn kennelijk niet bemoe digend geweest. T ixier-V i gnancour kandidaat voor presidentschap Jean-Louis Tixier-Vignancour, een uiterst rechtse Franse politicus, heeft zich kandidaat gesteld voor de presi dentsverkiezingen van het volgende jaar.' Hij zei „de nationale oppositie" te verte genwoordigen. BULTHUIS GORDIJNSTOF VITRAGE VLOERBEDEKKING TRAPLOPERS KARPETTEN Moderne en klass. meubelen. BOTERMARKT 23 Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO - RONDO -GfcHS- ■I5H Ft tilI'llfiOMIIIIIL Official dealer Leiden e.o. T/"OOR de Nederlandse Christelijke Agrarische Bcdrijfsbond is 1964 een jaar, dat in meer dan een op zicht met de spreekwoordelijke mijl paal vergeleken kan worden. Gis'eren vierde deze organisatie haar vijftigjarig bestaan en nog deze maand zullen de leden opnieuw wor den opgeroepen, dan om afscheid van de voorzitter te nemen en een nieu we leidsman te verwelkomen. Nog om een andere reden echter kan van een mijlpaal worden gesproken. In de landbouw voltrekt zich een ontwikkeling, die ook voor de toe- koms' van het landarbeidersberoep ingrijpende consequenties zal heb ben. Reeds werden duizenden ge dwongen over te schakelen naar een andere tak van beroep en in de ko mende tientallen jaren zal hun aan tal, als gevolg van de verder voort schrijdende mechanisatie en de on langs bekend geworden sanerings plannen, zeker verveelvoudigen. Het is duidelijk, dat een organisatie als de N.C.A.B geconfron'eerd wordt met grote problemen, problemen, waarvan de materiële zijde in het niet valt bij de menselijke kant. En zij is geroepen, aan de oplossing daarvan een constructieve bijdrage te leveren. Gelukkig beschikt deze bond over zoveel gefs'kracht dat de hoop ge rechtvaardigd is dat hij deze taak ook werkelijk aan kan. Dc drie ko ninklijke onderscheidingen en de ruim duizend nieuwe leden, waar mee de N C.A.B. gisteren werd ver rijkt, getuigen daarvan. is het tweede niet minder dan het eerste van presidenten. Thans weer heeft in Brazilië een president het veld moe ten ruimen en moeten we weer even wennen aan een nieuwe naam en een nieuw gezicht. Blijft het de moei te waard, zich beide in te prenten? In Brazilië leidt een president een ongewis bestaan. En zeker wanneer hij pogingen onderneemt om, hoe wenselijk op zichzelf, politieke en sociale hervormingen aan te brengen. De afstand maakt een helder zicht op de situatie in deze grote Zuidamc- rikaanse staat niet gemakkelijk. We weten niet, of de oude president op viel door bekwaamheid. Maar wij vinden het wel een verdacht teken wanneer een president tot aftreden wordt gedwongen die althans iets aan de sociale achterstand van zijn land tracht te doen. Eens immers zal het daarvan toch moeten komen, willen de sympa thieën voor het communisme het niet winnen. En toch waren dat de sym pathieën waarvan men de afgetreden president heeft beticht. Was dit niet dan een voorwendsel? gingen en verwijten naar het hoofd te werpen. Nu zij hiermede reeds zo lange tijd bezig zijn, mag niet wor den verwacht, dat er nieuwe worden aangevoerd. Vandaar varianten op reeds eerder aangevoerde. China heeft op Rusland tegen, dat het dc orthodoxe leer van het mar xisme heeft ldsgelaten. Rusland op zijn beurt laakt het in China, dat het star vasthoudt aan stellingen die voor de mensheid fataal moeten heten. China heeft het voordeel van de rechtlijnigheid. Rusland voert over wegingen aan, die velen niet minder aanspreken. Intussen reizen de machthebbers stad en land af. Dc Chinese leider heeft verre bezoeken achter dc rug. dc Russische leider wenst zich niet min der te overtuigen van trouw en weer klank. Men vraagt zich af waarop het moet uitlopen. Telkens weer rijzen ver moedens dat nu toch de breuk aan staande is. Maar ook verwijtend en beschuldigend houden de tegenstan ders elkaar vast. Intussen wordt de mogelijkheid af getast van een internationale confe rentie, die over een van de stand punten de banvloek moet uitspre ken. Maar of het voorlopig tot zulk een conferentie komen kan? Grote verontwaardiging in België Donderdag zijn in België drie zie ken overleden, waarvan in dc Bel gische pers de oorzaak wordt toege schreven aan de artsenstaking. In een radiorede had de Belgische mi nister van volksgezondheid. J. Cus- ters, reeds gezinspeeld op „betreu renswaardige" ongevallen, die met dc doktersstaking verband hielden. Volgens de Gazet van Antwerpen over leden een vrouw uit Turnhout, een arbei der in Neuville en een vierjarig meisje Aarschot omdat medische hulp of te laat kwam. of helemaal uitbleef. In de Belgische kranten wordt'ook grote verontwaardiging melding gemaakt van een poging van vier artsen om ii St. Jozef kliniek in Oostende een chirurg te beletten een operatie uit te voeren. Zij drongen door in de operatiezaal, waar een heftige discussie ontstond. Het ziekenhuis personeel slaagde er ten slotte in de artsen te verwijderen. Thans wordt de ingang van de kliniek bewaakt De regering heeft gisteren opdracht ge geven een militairhospitaal in Brussel voor burgers open te stellen en trof v bereidingen om militaire artsen var reserve op te roepen om de landelijke doktersstaking te kunnen verwerken. Volgens zegslieden van de regering zijn de ziekenhuizen in Brussel overvol en zijn er nog 200 extra bedden dringend nodig. Dc grote meerderheid van de 10.000 Belgische artsen is gisteren in staking gegaan uit protest tegen de herziening van de wettelijke bepalingen inzake ziek teverzekeringen, die per 1 januari van kracht zijn geworden. De meeste artsen hebben hun woningen verlaten en velen zijn naar het buiten land (velen zitten in Valkenburg, Lim burg) gegaan, nadat zij haastig regelin gen hadden getroffen voor nood-centra voor het behandelen van spoedgevallen. De uittocht begon verleden week, toen de artsen uit twee oostelijke provincies hun biezen pakten om te verhinderen dat de militaire dienstplicht hun zou worden opgelegd. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS [jrtft T BODEGRAVEN UUU I Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1