qlonx Vliegers vragen: stop de inkrimping Nieuwe mode op de Schoenenbeurs Hervatte overleg blijft zwevend Volgend jaar Benelux-salon Nieuwe naam voor Oog in Al Drie vakcentrales willen vermogensaan wasdeling Wr&Vfèftd NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 APRIL 1964 Protest tegen kappen van 50 ha bos voor de woningbouw Duizenden volwassen inwoners het dorp Emm en maken ernstig: be zwaar tegen het uitbreidingsplan „Em merhout". Met dit plan dreigt direct vijftig hectare bos en indirect het ge hele, ongeveer 300 hectare grote, recrea tiegebied „De Emmer Dennen" verloren De Emmenaren zullen zich tot Kroon wenden met het verzoek n regelen te nemen, opdat de prachtige bossen blijven behouden. Zij zullen niet alleen bij de Kroon staan in hun protest tegen het uitbreidingsplan, waartegen ook Staatsbosbeheer, de provinciale pla nologische dienst van Drenthe en de hoofdingenieur van volkshuisvesting en bouwnijverheid destijds al bezwaren hadden. De gemeenteraad van Emmen en Gedeputeerde Staten van Drenthe mochten het plan dan goedkeuren, staatsbosbeheer is bij de KrQon tegen de beslissing van de provinciale over heid in beroep gegaan. Dit vertelde de heer A. Zuurmond, de voorzitter van het aobie-comité „Tot be houd der Emmer bossen". Hij deelde mee, dat het comité reeds vorig jaar was opgericht. Het verzoek aan de Kroon zal naar het comité hoopt nog deze maand worden ingediend. Nog de ze week krijgt de minister-president een brief van het comité om hem het ver zoek te mogen komen aanbieden. Een handtekeningenactie heeft de heer Zuurmond ervan overtuigd voor een goede zaak te strijden. In enkele dagen tijds werden, tot vandaag, ongeveer zes duizend handtekeningen onder het ver zoekschrift geplaatst. „Die handteke ningen komen alleen van volwassenen in de bebouwde kom van het dorp Em men. Naar mijn schatting wonen er ongeveer twee keer zoveel volwassenen", dacht de heer Zuurmond hardop waar aan hij toevoegde: „Toch een fantas tisch resultaat, dat wordt meer dan de helft". geconcentreerd bleekmidde' verwijdert de vlekken die zelfs het beste was-\ middel laat zitten In handige plastic Jlacor HET overleg tussen KLM en de categorale verenigingen van vliegend personeel is hervat. Nadat in november vorig jaar het gesprek werd gestaakt omdat het vliegend personeel het vertrouwen in de toen malige directie opzegde, zitten dele gaties van beide partijen sinds kort weer om de tafel. Tot nu toe is men echter niet veel verder gekomen dan tot „een overleg over het overleg". De K.L.M. heeft namelijk als voor waarde voor deelneming aan een ge sprek gesteld, dat de overlegstructuur moet worden gewijzigd, d.w.z. dat bij het overleg alle groeperingen van het personeel worden betrokken om zo doende een betere coördinatie tussen de categoriën te bewerkstelligen. Het vliegend personeel, dat liever als een afzonderlijke groep onderhandelt, wei gert dit als voorwaarde te accepteren, maar gaat er wèl mee akkoord dat dit onderwerp als deel van het overleg wordt besproken. Op het ogenblik wordt over deze controverse nog on derhandeld. Van een officieel overleg over actuele problemen is daarvoor tot nu toe nog geen sprake. De besprekingen bevinden zich nog in een stadium van het aftasten der mogelijkheden. Wat echter nie^ wil zeggen dat belangrijke brandpunten niet aan de orde komen. Een van die geschillen is de inkrimping van het vliegerkorps. Want is het totaal aan tal personeelsleden sinds 1961 van 18.000 tot ongeveer 15.500 gedaald, de sterkte is nog lang niet teruggebracht tot het niveau, dat de directie zich op grond van het befaamde McKinsey- rapport voor ogen heeft gesteld. Tekorten Tot nu toe ztfn De vllegersvereniging acht dit aantal overigens ruim voldoende en spreekt zelfs al van dreigende tekorten als ge volg van de geplande inkrimping. Al leen al in de Viscount-divisie zou men Tekorten in toekomst anders niet onmogelijk (Van een onzer verslagevers) nu al een tekort van 10 procent heb ben, terwijl ook de DC-3-vloot slechts met' grote moeite bemand kan worden. De Electra. en DC 7c-vloten zouden net op sterkte zyn, aldus de vliegersvereni ging, die vreest, dat by een voortzetting van de inkrimpingspolitlek in de toe komst grote moeilijkheden zullen ont- Zij wijst in dit verband op de SAS, die ongeveer dezelfde moeilijkheden door maakt als de KLM en die eveneens tot personeelsinkrimping besloot. Dat is toen zo drastisch gebeurd, aldus de KLM- vliegers, dat men nu met tekorten zit en bij buitenlandse maatschappijen moet gaan werven. Werving Deze wervingsacties worden overigens ook door andere maatschappijen ge voerd. Volgens geruchten zou onlangs een vertegenwoordiger van de Ameri kaanse Trans World Airlines in Neder land zijn geweest om KLM-vliegers te werven voor Amerika. Dit omdat deze en andere Amerikaanse maatschappijen kampen met tekorten van enkele hon derden vliegers. Tachtig KLM-ers zouden reeds volgens de geruchten op het aanbod zijn ingegaan. Echter, bij de vlie gersvereniging weet men van niets. Trans World Airlines heeft hier alleen „de markt verkend", maar het is niet on mogelijk dat men binnenkort met een definitief voorstel zal komen, aldus de vereniging. Wèl is bekend, dat een aantal vliegers bij andere maatschappijen vliegt. Bij de Swissair bijvoorbeeld zijn ruim 50 KLM-ers aangenomen, terwijl de Ja panse luchtvaartmaatschappij 12 KLM- vliegers in dienst heeft. Ook naar Por tugal, Italië, Afrika en Australië zijn verscheidene KLM-ers „uitgevlogen". Velen van hen zijn echter slechts „uit geleend". Na hun contract-periode zul len zij weer bij de KLM terugkeren. Overeenkomst Een punt van bespreking bij het over leg zal zeker zijn de zgn. „overtolligheids- overeenkomst". Deze overeenkomst, die de oude KLM-directie aanging met het vliegend personeel, heeft ten doel het verloop te stimuleren door elke vlieger, die de KLM verlaat, tenminste twee jaarsalarissen te geven. Deze overeen komst nu is, zoals bekend, per 11 april door de KLM opgezegd, een besluit waar tegen de vliegers zich fel hebben ge- Men spreekt van een „eenzijdige op zegging" en van „niet rechtsgeldig". Te verwachten valt, dat hierover nog harde noten zullen worden gekraakt, evenals trouwens over de nieuwe c.a.o„ want die is door alle moeilijkheden vijf maanden blijven liggen. Op het ogenblik werken de vliegers nog steeds volgens losse over eenkomsten. De enige categorieën waar geen pro blemen heersen, zijn de stewardessen waar nooit een teveel is geweest en de BWK's. Deze laatste groep is de laatste jaren met 80 mensen ingekrompen, juist het aantal dat men had gepland. Het is echter lang niet zeker dat het korps ook in de toekomst op deze sterkte kan wor den gehandhaafd. BWK's vliegen voor het belangrijkste gedeelte op de zuiger- vliegtuigen en wat zal er gebeuren als deze er helemaal uitgaan en worden ver vangen door straaltoestellen? Zoals bekend streeft de KLM op korte termijn naar vlootvernieuwing en uniformering Ruim 30 vliegtuigen zul len worden afgestoten. Nieuwe zullen er voor in de plaats komen. Welk type dit gaat worden is officieel niet bekend, maar volgens luchtvaartkringen zou de KLM sterk geporteerd zijn voor de (straal) DC-9 (voor de korte afstanden). En de kans bestaat dat men hiervoor geen BWK's in dienst zal willen houden. De zevende Internationale Schoe nenbeurs, die van 13 tot en met 15 april onder auspiciën van de Kon. Ned. Jaarbeurs in Utrecht wordt ge houden, zal de nieuwe schoedselmode voor herfst en winter tonen. Voorts hebben de verenigde Ne derlandse schoenfabrikanten en hun Belgische collega's besloten, een Be- nelux-Salon in het leven te roepen, welke in september e.k. voor het eerst in Brussel zal worden gehou den en volgend jaar in Utrecht. Dit nieuws vernamen wij gisteren op een persconferentie in Utrecht, welke aan de schoenenbeurs voorafging. De Benelux-Salon (voor welks organisa tie een Nederlands-Belgisch comité is samengesteld) zal evenals de Inter nationale Schoenenbeurs in Jaarbeurs- verband worden gehouden en hoewel er nog niets vaststaat, mag men aan nemen dat in de oneven jaren, als deze manifestatie in Nederland wordt gehouden, de Internationale beurs een jaar overslaat. Het is ook nog niet bekend, of de Benelux-Salon een voor- of najaarsbeurs zal worden. De schoenenbeurs welke op 13 april haar poorten opent in de Julianahal op het Croeselaantcrreln, is weer uitslui tend bedoeld voor detaillisten en dus niet toegankelijk voor het publiek. Er zullen in totaal 175 inzendingen zijn, waarvan 125 van Nederlandse fir ma's. Verder zullen firma's uit West- Duitsland, België, Frankrijk, Italië en Zweden aanwezig zijn. Toendra door Modeurop vastgesteld zijn. Rood en blauw zal voorts vooral in teenagers-schoeisel worden toegepast. Deze schoenen zullen breed van model en geïnspireerd op historische mo- Voor de schoenindustrie is deze mode- ijziging een welkome afwisseling, wel ke de activiteit opvoert. Want hoewel uiteraard, ook met het oog op de ex portmogelijkheden, de modevoorschrif- /an de toonaangevende landen wor den gevolgd, legt men in eigen land. ook Nederland, toch een eigen accent in de uitvoering ervan, hetgeen een be paald stempel drukt op de produktie. In Nederland, aldus deelde de voorzit ter van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten, de heer F. I- M. Man- naerts. mede, is in de laatste tien jaren het schoenverbruik met 96 pet. geste gen. Dat vindt voornamelijk zyn oor zaak in de toeneming van de welvaart: men koopt dan meer en men loopt niet meer met gelapte schoenen. Ook de be volkingstoeneming werkt het meer aan schaffen van schoeisel in de hand en verder speelt nog de relatieve prijsdaling en rol. Deze wordt duidelijker, wanneer men Sportief de Hoewel wij de s' 1963/'64 nog stevig te pakken hebben, is de komende beurs natuurlijk de zo mer al voorbij: zij richt zich alweer op de volgende winterperiode- De wintermode zal lichtelijk revolu tionair van karakter zijn, want de spit se Italiaanse leest met de hoge naaldhak heeft dan toch echt afgedaan, om ver vangen te worden door de Engelse spor tieve modellen. Voorlopig zal dus niet meer Italië, maar als vanouds weer Engeland de mode decreteren en dit land schrijft ronde modellen en stevige hakken voor, al zal natuurlijk het uit- gaansschoentje fijn van vorm blijven. Ook voor het herenschoelsel heeft de puntneus en zelfs de vingertipneus afge daan. Wij gaan on ruimer en gemakkelijker in de schoenen bewegen. Zeer veel variatie zal er zijn volslagen teenagermode, die overal veel aandacht van de fabrikanten ondervindt. Hier wordt gewerkt met allerlei profiel- zolen, soms met opstaande randen. De modellen zijn cr op berekend dat gekleurde mayo's en grove, -in patroon gebreide kousen bij kunnen worden gedragen. Er zal voor de nieuwe winterschoen veel worden gewerkt met kalfsleer, volgens Brits voorschrift, voor de zeer sportieve modellen ook in toenemende mate met suède. Voor de dames blij ven laarzen, vooral van hoog model er met gevarieerde sluiting, grote mode. Modetinten worden zwart en vele tin ten bruin, waarvan dc nuances Somali weet, aldus de heer Mannaerts, dat sinds 1953 het totale verbruikspakket aan consumptiegoederen met plm. 30 pet. is gestegen, terwijl de schoenen niet meer dan 7 pet. duurder werden. Wel valt bij de verkoop duidelijk een verschuiving naar duurdere schoenen waar te nemen. In 1960 beliep de ver koop van leren damesschoenen in het goedkopere genre 31 pet. van de totale verkoop, in 1963 slechts 23 pet. Voor he renschoenen viel er een teruggang van 45 tot 39 pot. te constateren. De vraag van schoenen van luxe-leer soorten gemaakt, neemt voortdurend toe. De schoenindustrie verheugt zich zeer in de wisselende mode, welke uiteraard de produktie verruimt: zonder deze rug gesteun zou zij het niet kunnen redden Wel is de mode in het algemeen een kostenverhogende factor, maar aan de andere kant wordt de industrie door de toenemende vraag in staat gesteld, grote re kwanta te produceren en dat werkt weer kostenverlagend. Vandaar, dat de schoenenprijzen niet sterk behoefden te stijgen. In het algemeen kan men zeggen, al dus de heer Mannaerts. dat het mode element een economisch aspect vormt, dat dc Nederlandse schoenindustrie ten voordele strekt. Vaag Het feit dat de toekomstplannen van de KLM nog steeds niet definitief zijn (ook niet t.a.v. Air Union) zal de onder handelingen tussen directie (directeur ir. F. Besangon en hoofd personeelszaken P. Schlingemann) en het vliegend perso- neef zeker vertragen. Op het ogenblik werkt de directie aan een meerjaren plan, dat in de loop van deze maand dan aan de regering zal worden aangeboden Een belangrijk onderdeel van deze plan nen zal de samenstelling van de nieuwe vloot vormen. Nauw daarmee verbon den is de sterkte van het vliegerskorps. Zolang dat plan echter nog niet aan de regering is voorgelegd en is goed gekeurd, zal men met het overleg met de vliegers ook weinig kunnen opschie ten. althans waar het de inkrimping van de personeelssterkte betreft. Nu al waarschuwen de vliegers echter voor een te drastische inkrimping. Dit zou in de toekomst wel eens tot grote moeilijkheden kunnen leiden, zeggen zij. Dr. Vondeling vraagt naar consumenten prijs voor melk Het Tweede-Kamerlid dr. A. Vonde ling (soc.) heeft aan de ministers van landbouw en visserij en van economi sche zaken schriftelijke vragen gesteld over de consumentenprijs van melk. Hij vraagt of het ongeveer juist is dat de melkveehouders in het komende melk prijsjaar voor een liter melk met 3,7 pet. vet 32 cent zullen ontvangen, ter wijl de consumenten voor zo'n liter (ge leverd in een fles) het dubbele van dit bedrag zullen moeten betalen. „Kunnen de ministers op een voor iedereen be grijpelijke wijze duidelijk maken waar- n dit verschil zo groot moet zijn Tot slot vraagt de heer Vondeling hoe groot het verschil is tussen de produ centen- en consumentenprijs in bijvoor beeld Duitsland, Frankrijk, Denemar en en Engeland. Over de deze week vastgestelde richt prijs voor melk is het bestuur van de KNBTB zeer ontevreden. Met klem wordt aangedrongen op nader overleg tussen minister en landbouwschap om alsnog te bereiken dat de uitkomsten van het melkveehouderijbedrijf komen te liggen op het niveau zoals voorge steld door het Landbouwschap. Het centraal militair hospitaal ..Oog in 1" in Utrecht heeft een nieuwe naam gekregen. Het heet vooriaan: „Militair Hospitaal dr. A. Mathijsen". Dr. Mathijsen was een militair arts, ie in 1851 voor het eerst gips gebruikte jor het permanent verband by been breuken. In mei 1852 verscheen zijn eer ste brochure over het gipsverband. Zijn toepassing van het gipsverband vond daarop algemene navolging en verkreeg Europese vermaardheid. Het besluit tot naamsverandering is genomen bij beschikking van de minister defensie van 24 maart. Ramblers van de VARA gaan heen In VARA-studio Hl zijn nu de laat ste opnamen gemaakt van muziek, gespeeld door de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman. Op zaterdag 11 april a.s. tussen 12 en 12.30 uur kan men voor het laatst de Ramblers in de ether horen, dan wordt nl. deze opname afgedraaid. Zoals wij reeds eerder berichtten, heeft Theo Uden Masman de wens te kennen gegeven, de directie van het in 1926 door hem opgerichte orkest, ge wijd aan de lichte muze, te beëindigen. Men zeide: om gezondheidsredenen, maar men weet in Hilversum, dat de dirigent het er niet mee eens is, dat het orkest zich nu bijna uitsluitend moet toeleggen op het spelen van teenager- muziek. De VARA is tot genoegen van Theo Uden Masman van mening, dat zij na 38 jaren het orkest niet een an dere dirigent moet geven, zij acht het hoffelijker, de Ramblers als ensemble op te doeken en dat is nu dus gebeurd. Niet, dat men de musici nu op straat zet, er wordt, onder een andere naam, wel weer een nieuw amusementsorkest gevormd. Behalve de dirigent ls ook de drum mer Kees Kranenburg het orkest al de jaren van zUn bestaan trouw gebleven, liet orkest heeft ruim 30 jaren vast ver band met de VARA gehad, daarbij op tredende voor de microfoon en op feest avonden in het hele land. Langzamerhand werd het ensemble een begrip als Nederlands showorücest, en het sprak wel vanzelf, dat het na een onderbreking in de oorlogsjaren in 1946 terugkwam bij de VARA. Ver scheidene bekende dienaars van de lichte muze (o.a. Sem Nijveen, Wim van Kuilenburg, Dub Dubois en Char lie Nederpelt, om er maar enkele te noemen) hebben korte of lange tijd deel uitgemaakt van de Ramblers. Het orkest is voortdurend met zijn tijd meegegaan, hetgeen betekent dat er nogal eens genreverandering is' toe gepast. In de laatste tijd boog het eer en meer af naar de tienermuziek. De pianist-arrangeur Charlie Neder pelt, „rechterhand" van de dirigent, heeft tot deze omvorming zoveel bijge dragen, dat men het er algemeen over eens is, dat hU de leider zal worden van het nieuwe dansorkest, waarin het oude als een phoenix uit eigen as zal Wanneer dus op 11 april de laatste Ramblers-uitzending in de lucht is ge weest, zal Theo Uden Masman ni&t ein digen met de bekende geruststelling: „Maar wij komen terug....", want dat zal dan niet meer gebeuren. Dat de laatste uitvoering niet zonder meer is besloten, zult u dan tevens kunnen horen. En daarna zal Carel Brons, hoofd van de VARA-muziekdienst nog een praat je met de afscheid-nemende dirigent houden. De drie vakcentrales zullen binnen kort een rapport publiceren waarin •ermogensaanwasdeling of inves- teringsloon als effectief bezitsvor- mingsbeleid bepleiten. De vakbewi ging meent, dat de arbeiders recht hebben op een deel van de winsten die voor interne financiering van de bedrijven worden gebruikt Als de structuur van de onderneming dit niet mocht toelaten, moet de oplos sing worden gevonden in de vorm van investeringsloon. Dit heeft de secretaris van het Neder lands Katholiek Vakverbond en tevens -voorzitter van de K.V.P., de heer 1. van der Gun, op een in Utrecht gehouden bijeenkomst van de jongeren organisatie van de KVP meegedeeld. De heer Van der Gun, die ook over loon- en prijssituatie sprak, is van oo deel dat een rechtvaardige verdeling vi het nationale inkomen alleen mogelijk is Met Marthe? Marthe van de meester?" ,',Met die, ja." stemde Tjeerd toe. Joop van Laar begon te lachen. Hij had zon schik, dat hy zich op zijn knieen sloeg. Nee, maar. Met Marthe van de meester. Zeg. weet je. Tjeerd, hoe ze aan die naam Tjeerd wist het niet en liet het zich door Joop vertellen. Daarbij dronken ze toch maar samen de fles Franse brandewyn leeg. En toen die leeg was, werd het tijd voor Jopie om op te stappen. Een paar lui, die met hem mee zou den gaan om de vrachtauto vol bussen alcohol te halen, zaten al in de gelagkamer te wach ten. Tjeerd en hij namen als goede vrienden afscheid. Dat waren ze trouwens ook. Altijd al geweest. Als iemand Tjeerd naar Joop, Johan- b T11 «nu hij txpzPPfl door KLAAS VAN DER GEEST Laar had gevraagd, hebben: „Een teste kerel eerlijk, zijn kameraden nooit een vent die de steek zal laten. Met hem kun je rustig in zee gaan." Bij de deur zei Joop nog: „Dus tot morgenmorgen voormiddag ben ik hier bij Bob." „Fijn," zei Tjeerd. Toen Joop weg was en Tjeerd in de gelagka mer. bij die verlopen vrouwen en een stuk of wat kerels, nog een glas bier dronk, zat hij zich weer een beetje kwaad te maken op Jakob Thomsen. „Zo'n vent van niks aan hem is het niet besteed geweest, dat hij een goede moeder heeft gehad en ook een goede vrouw, een vrouw zoals Marthe, is aan hem niet besteed Hij hoopte maar, dat Joop hem devolgende dag iets goeds zou kunnen vertellen. „En dan moet er al iets heel bijzonders gebeuren, eer ik me weer met hem, met Jakob, bemoei." Het was niet veel wat Johannes van Laar de volgende morgen, tegen een uur of elf, toen Tjeerd en hij elkaar bij Bob ontmoetten, te vertellen had. Piebe Lap had hem uitgelachen, domweg uit gelachen. „Als ik je rommel brengen moet, waar jij ze wilt hebben, kan het je niets sche len hoe ik dat doe en moet ik zelf weten met wie ik wil varen. Als jy me niet meer voor je laat werken, zoek ik zelf wel iets. Ik ken ook wel lui in Duitsland, waar ik zoveel alcohol kan krijgen als ik wil hebben en ik vind er evengoed afzet voor als jij," had hij gezegd. En dat was waar. Daar had Joop niets tegen in kunnen brengen. Rooie Tjeerd kon er ook heel weinig op zeg gen. Hij zei alleen: „Nou. dan heb jij je best gedaan. Joop. En ik ook." Datzelfde zei hij tegen Ina, die hem tegen de avond aan boord van zijn oude woonark op zocht. Hij voegde er toen de vraag aan toe wat ze eigenlijk verder nog van hem wilde. En dat ze toch niet kon verwachten, dat hij naar de lui van de recherche zou gaan. Maar dat verwachtte ze nu juist wel. „Jij weet, waar Piebe Lap zijn smokkelwaar aan wal brengt.. tenminste wel zo ongeveer. Je zult er ook gemakkelijk achter kunnen ko men, wanneer hij weer vaart. En je zou ze een aanwijzing kunnen geven." Toen is Rooie Tjeerd eohter kwaad gewor den. „Nee, dat kan ik niet. Alleen al om Joop kan ik dat niet om de andere lui, die dan ook gesnapt zouden worden. Bovendien zouden die lui van de recherche op me spuwen, Ina. Ik zou me in het dorp niet meer kunnen vertonen. En ik zou het niet willen." Dat was het voornamelijk. Hij wilde het niet. Hij kon het ook niet. Hij zou een afkeer krij gen van zich zelf. Het was erger, veel erger dan maar één hand te hebben. Zijn vader, zijn grootvader, zijn overgrootvader en wie weet, hoeveel geslachten voor hem hadden in het dorp gewoond, er geworsteld voor een sober, dikwijls heel sober bestaan, dat ze vaak alleen slepend konden houden als ze zich niet al te angstval lig afvroegen wat wel of niet geoorloofd was volgens de wetten van mensen, die in een ge heel andere wereld en onder heel andere om standigheden leefden dan zij, „Maar je kunt ook niet rustig toezien tot Ja kob en Marthe straks diep in de ellende zit ten," meende ze. „O, kan ik dat niet? Jakob Thomsen zou een pak slaag moeten hebben!" „Geef jij hem dat niet?" „Het ligt niet op mijn weg." „Ben ik mijns broeders hoeder?" „Wat zeg je?" „Iets wat ik eens ergens gelezen heb." Ze stonden weer op de voorplecht van de oude tjalk, waarvan hy een woonschip wilde maken, maar waarmee hij niet klaar kwam. Ze hadden een paar dagen eerder ook samen kof fie zitten drinken, maar daarvoor was het weer nu te slecht. Na de laatste mooie herfstdagen waren de najaarsstormen opgestoken. Het regen de en de lucht was donker. Het door de noord wester opgejaagde water klotste tegen de boor den van de oude hulk. „Ik weet het, ja. Ik heb de bijbel ook wel eens gelezen. Maar daarmee kun je mij niet overbluffen." „Het is niet mijn bedoeling je te overbluf fen. Ik verwacht alleen, dat je iets voor Mar the zult doen." „Ja, maar waarom?" „Al deed je het alleen omdat je zelf niet de moed hebt gehad haar te vragen of ze jouw vrouw wilde worden." „Wat zeg je?" viel hij uit. Ze herhaalde het. En ze voegde eraan toe, dat dat geen reden was om een wrok tegen haar of 'tegen Jakob te koesteren. „Ik koester geen wrok tegen hem. Ik heb geen hekel aan hem." Hij wist, dat het niet he lemaal waar was. „Maar ik zie niet in wat ik nog zou kunnen doen." (Wordt vervolgd) gebrek door een effectief bezitvonningsbeleid, waardoor de schokken van de laatste loonontwikkeling mede kunnen worden opgevangen. Gezien de ontwikkelingen in het verleden en de uitwerking van de laatste loonoperatlc moet volgens de heer Van der Gun op het loonfront voor zichtigheid worden betracht. In de praktijk is de loonoperatie verder gegaan dan bij het akkoord van Wasse naar was overeengekomen, want de loonstijging bedraagt voor 1.2 miljoen (60 procent van de onder cao's of andere loonregeling werkende arbeiders) thans ongeveer 13Ms procent. Dit hoge gemid delde is vooral beïnvloed door de aan de 250.000 bouwvakarbeiders verleende prioriteit. De heer Van der Gun uitte kritiek aan het adres van de Eerste Kamerfrac tie van de P.v.d.A., die bij het begrotings debat over sociale zaken de regering-De Quay een falend beleid heeft verweten op het gebied van de loonpolitiek en de welvaartsverdeling. De NKV-secretaris vond het niet sportief hiervoor minister Veldkamp te attaqueren, „want de weg die wij nu met de bezitsvorming opgaan, hebben wy juist aan dit kabinet te dan- Vrijgesproken van moord aan bewijs De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vandaag by vervroegd vonnis de kraan machinist H. S. uit 's-Hertogenbosch wegens gebrek aan bewys vrijgesproken van de hem ten laste gelegde moord op de textielhandelaar F. Burg uit Den Bosch. Tegen hem was zes jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest ge- eist. De heer Burg werd op een zondagmid dag dood aangetroffen in de keuken van zyn woning. Zyn lichaam vertoonde verschillende kwetsuren. De dochter van het slachtoffer verklaarde toen dat zU vlak voor het overiyden van haar vader nog in de woning had aangetrof fen. S., die zelf zyn onschuld hardnek kig volhoudt, ontkent ten stelligste in de voning te zjjn geweest. Hy zou om die tyd verschillende cafés hebben bezocht, doch de betreffende kasteleins hebben aan de politie ver klaard dat zy hem niet hebben gezien. Ook is een overjas van verdachte, die hy in het begin van die middag zeker heeft gedragen, na het overiyden van de heer Burg in de woning aangetrof fen. Ten slotte zou verdachte, die tot de aangetrouwde familie van het slacht offer behoort, toen er 's avonds in fa- iliekring over het gebeurde werd ge sproken. ir. huilen z(jn uitgebarsten en hebben geroepen: „had ik het maar niet gedaan". Volgens dc getuige-deskundigc dr Zeldcnrust kunnen de kwetsuren van de heer B. van geweld afkomstig zyn, maar ook te wytcn zyn aan valpartyen. Nederlanders zijn nieuwsluisteraars Een West-Europees onderzoek naar radio-luistergewoonten heeft enkele opmerkelijke resultaten gehad. Zo is komen vast te staan, dat in Zweden verreweg het meest naar muziek wordt geluisterd. Gesproken woord kan men aan het radiopubliek praktisch niet kwyt. Begint er iemand te spreken, dan gaan vrijwel alle knoppen om. Zulks in tegenstelling tot de Fransen, die hun radio weinig gebruiken ora muziek te horen, maar happig zyn op gesproken woord. Een radiospreker in Frankrijk kan altyd zeker zijn van een ruim gehoor. In geen West-Europees land wordt zo veelvuldig geluisterd naar het nieuws als In België en Nederland. Aangezien men in Nederland gewoon lijk één avondblad en/of één ochtend blad krUgt thuisbezorgd, wordt er bij zonder veel geluisterd naar het nieuws van I uur. Ook in België werd dit ge constateerd. Daar luistert gemiddeld 77 pet van de radiobezitters naar de nieuwsbe richten en in ons land 68 pet. In feite bestaat in Nederland grotere luister dichtheid bij uitzendingen van de nieuwsdienst dan by muzikale pro gramma's. Geen reclame-tv in Zweden Het is in Zweden precies zo gegaan als verleden jaar bU ons: de volksver tegenwoordiging heeft de plannen voor reclame in de televisie met grote meer derheid van stemmen verworpen. De oppositiepartyen toonden zich sterk vóór, maar de regeringspartijen wilden er niets van horen. Alzo ook in Zweden: voorlopig is alle kans op tv- reclame van de baan. TV-serie over leven van paus Johannes De Italiaanse televisie heeft een serie van vijf programma's over het leven en werk van Angelo Roncalli, later paus Joannes XXIII, in voorbereiding. De betekenis van deze buitengewone kerkelijke figuur wordt geplaatst tegen de achtergrond van de geschiedkundige en religieuze gebeurtenissen, waarmede zijn levenswerk zo nauw samenhing. De RAI gelooft, dat er voor deze serie in vele landen ter wereld grote belangstelling zal bestaan, temeer, om dat paus Joannes ook in niet-katholieke kringen zeer bewonderd en gewaar deerd werd. Een grote groep deskundigen in en buiten het Vatikaan staat de samenstel lers van deze documentaire reeks, Gabrielle de Rosa en Leandro Castel- lani, by de opbouw van de program- vanavong 12.00 Commentaar of dis aussie 22.10 Pianorecital: klass muziek 22.30 Nws 22.40 Wijd als dc wereld, inter nationale oriëntatie in kerk. zending en oekumene 23.00 Kerk en muziek - Muziek voor Pasen, lezing 23.10 Langs dc wegen van het lied (5): klass liederen 23.40 Lichte gram 23.55—24 00 Nws. II, 298 m. 19.00 Bespreking tuurwetenschaj de wereld VARA: 21.00 Mctropole radiocompetitie Esperanto 23 55— vanavond VARA: 19.30 Programma over het Huma nistisch Verbond. NTS: 20 00 Journaal. IÉBÉ 'ichter het nieuws 20.45 Voor- tot Musi- s 21.40 Zo is liet ïcn keer, satirisch Journaal 22.25 Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7 10 Morgengebed 7.15 Klass gram 7.45 Gees telijke liederen 7.55 Dc kerk zijt gij, le zing 8.00 Nws 8.15 Strip voor de Jeugd 8 20 DJInn: gevar programma 12.00 Angelus 12 04 Katholiek nieuws 12 10 Country- and Western Express (gr) 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht instrumentaal ensemble en zang 13.00 Nws 13.15 Marktberichten 13.18 Musice rende dilettanten 13.40 Franse les 14.00 V d jeugd 15.00 Lichte pianomuziek en zang 13.20 Melropole orkest en zangsolist 16 00 Grensland: uitzending voor Jonge mensen 16.15 Jazzmuziek met commentaar 16 40 Licht instrumental septet 17.00 Lichte gram 17.30 Boekbespreking 17.40 Roulette: mu zikaal spelletje 18.00 Kunstkroniek 18 30 Lichte orkestmuziek 18.50 Lichtbaken, le- VARA: 7.00 Nws het NVV 0 10 zing 9.55 Dc school VARA: 10 00 Buitenlands weekovenrtcht 10.15 Rotonde, gevar programma 12 30 Me dedelingen ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Sportnieuws 13.00 Nws 13.15 VARA-varia 13.20 Lichte gra gers 14.10 Programma 14.45 Artistieke staalkat club 15.45 Reportage Blik op het Oostblok, bctr. dc vcrnndorln- j. ,ho wereld 18.00 Ra- In dc diophllharmonisch orkest en solist: kb cn moderne muziek, In de pauze: ±16.55 —17.15 Boekenwijsheid 1R.0 Nws en com mentaar op het nieuws 18.20 Lichte muziek 1830 Muzlckklosk 18.55 West-Europes Volleybalkampioenschap In Hengelo. TELEVISIE 7.45 V d kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13