Nieuwe Leidse Courant Burgeroorlog dreigt in Brazilië Melk cent maandag Commeniaar duurder Uit protest aan noodrem Artsen in België staken Opstand van twee legerkorpsen Actie wegens ,te links' bewind van de regering-Goulart Geveltop stort neervijf gewonden Nog een in november Houdt Chroesjtsjef zich liever erbuiten? Alaska: 78 doden méér Woensdag 1 april 1964, 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigii ia gheblsvaa mijn hart in teghenspoaf" Noordoosten wind Aanhoudend koud weer met veeI be* wolking en plaatselijk enige neerslag. Matige, af en toe krachtige, noordooste- (Zie voorts pagina 7) 58936 Abonnementsprijzen p.wf 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 KlachfendirthV bezortpteg 18.00*19.00 i TN Brazilië dreigt een burgeroorlog, nu twee van de vier Braziliaanse legerkorpsen in -1- opstand zijn gekomen en zich gereedmaken, samen naar Rio de Janeiro op te ruk ken. De opstand is uitgebroken naar aanle iding van de hervormingsvoorstellen van president Joao Goulart, die volgens militaire leiders de deur opent voor het communis me. De eigenlijke stoot tot de opstand vormde echter het feit, dat de president een mui terij van matrozen en mariniers vrijdag onbestraft liet. Gouverneur Adem ar Barros van Sao Paulo deelde gisteren in een ra diotoespraak mee, dat troepen van het tweede legerkorps uit Sao Paulo opmarcheren naar Rio de Janeiro om „het communisme uit Brazilië te ver drijven" en voegde daaraan toe: „Ik ben vol vertrouwen in de overwin ning". Hij sprak over Goulart als de „ex-president" en zei dat zijn mannen zich in de staat Minas-Gerais, ten noorden van Rio, bij het vierde leger korps zouden aansluiten, datt zich naar verluidt reeds aan de grens heeft opgesteld. In Rio de Janeiro zelf zit gouverneur Carlos Lacerda een fel tegenstander de president, opgesloten in zijn met zandzakken versterkt paleis, dat oi geld is door ongeveer tweeduizend rege ringsgetrouwe militairen. Gezagsge trouwe troepen van het eerste legerkorps •trekken op tegen het opstandige vierde legerkorps in Manas-Gerais. De bank gebouwen in Rio zijn gesloten, oproerige menigten hebben naar verluidt, levens- middelenbedrijven geplunderd, het spoor wegpersoneel is in staking gegaan en het onder communistische leiding staande algemene vakverbond heeft een nationale staking afgekondigd uit solidariteit met president Goulart. Steun van marine Gouverneur Barros van Sao Paulo heeft verklaard, de steun van de marin hebben. Een woordvoerder deelde voorts mee dat de gouverneur ook rekent op de steun van zestig procent van de lucht macht, de grootste van Zuid-Amerika, die de beschikking heeft over 650 vliegtuigen en 30.000 man personeel. Volgens de gou verneur staat zijn collega van Rio Grande do Sul, waar het derde legerkorps is ge legerd, achter hem. Het is nog niet bekend aan welke kant dit legerkorps staat. Ook de gouverneur van Santa Ca- tarina, Mato Grosso Parana en Goiaz (staten in het zuiden en midden van het enorme land) zouden zich aan de zijde van gouverneur Barros hebben geschaard. In Rio de Janeiro werd over de radio bekendgemaakt, dat de gouverneurs van de noordoostelijke staten Bahia, Sergipe, Pernambuco en Rio Grande do Norte de Winkelmeisje redt gezin van gasvergiftiging In Musselkanaal is een gezin met vier jonge kinderen ternauwernood aan de dood ontsnapt. Toen gistermorgen het winkelmeisje, de zeventienjarige W. Dijkhuizen, bij de zaak van de familie Twidkler aan de Markstraat kwam, bleek alles nog gesloten. Een kort onderzoek wees uit, dat de hele familie Twiokler bewusteloos in bed lag. Gasvergiftiging was de oorzaak. De vier kinderen van acht maanden tot adht jaar oud waren er spoedig weer bovenop. De heer en mevrouw Twick- ler -kwamen pas uren later weer wat op verhaal. Er zat een lek in de gasleiding. Wan neer het winkelmeisje een uur later zou zijn gekomen was het hele gezin waar schijnlijk om het leven gekomen, zo heb ben artsen meegedeeld. Neem geen risIco...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voorde doe-het-zelver regering him steun hebben betuigd. Generaal Jair Dantas Ribeiro, de mi nister van oorlog, heeft laten weten dat uit alle delen van Brazilië troepen on derweg zijn om de regering te helpen. Zo is uit Parana een eenheid op weg naar Sao Paulo. De minister deelde voorts mede. dat in Brasilia, de nieuwe federale hoofdstad, gezagsgetrouwe troe pen de toestand volledig in de hand heb- Parijs: bom ontploft in Belgische ambassade In de Belgische ambassade te Parijs is gisteren een kneedbom met een hevige knal tot ontploffing gekomen. De boven ste verdieping van net gebouw werd vrij wel geheel verwoest. Van de zijde van de ambassade is bekend gemaakt, dat de aanslag vermoedelijk het werk is van de Franse organisatie van het geheime leger (OAS) uit wraak voor de uitlevering door België van een lid van deze orga nisatie. Enige dagen geleden had een on bekende de conciërge van het gebouw telefonisch medegedeeld dat er vergel dingsmaatregelen zouden worden geno men. Onlangs heeft de Belgische rege ring de OAS-er Cabannes de la-Prale uitgeleverd, die door de Franse politie werd gezocht wegens zijn aandeel in d< aanslag op president De Gaulle bij Port- sur-Seine op de weg naar Colombey-les- Deux-Êglises in september 1961. Volgens de politie zou de man die de kneedbom heeft geplaatst een snor dra gen. De Belgische ambassadeur was niet het gebouw aanwezig op het moment n de ontploffing. Hij was op de terug weg na verblijf aan de Franse kanaal- kust. Drie leden van het ambassadeper soneel liepen lichte verwondingen op. Prinses Beatrix tegen boom Prinses Beatrix is naar eerst thans bekend geworden is op de Eerste Paasdag met haar auto tegen een boom gereden, toen zij op weg was van pa leis Soestldijk naar kasteel Drakesteyn De Prinses bleef ongedeerd, Haar auto werd aan de voorkant zwaar bescha digd. Dit heeft de RVD in antwoord op vragen meegedeeld. De Prinses vertelde in voorbijgangers dat ze even duize- g was geweest. Prinses Beatrix is te voet naar Dra kesteyn gegaan, en is later op aandringen an prins Bernhard medisch onderzocht het Academisch ziekenhuis in Utrecht. De auto zal worden gerepareerd, aldus de RVD. ben en dat er volmaakte rust heerst. Pre- sidijt Goulart staat voortdurend telefa- nisch in conact met de gouverneurs die hem trouw gebleven zijn Volgens gene raal Ribeiro staan aan de rivier de Paraibuna gezagsgetrouwe en opstandige troepen tegenover elkaar Daar hebben opstandelingen de federale hoofdweg van Rio naar Brasilia versperd. Met donderend geraas is gisteravond de geveltop van het perceel Waterloo- plein 96 in Amsterdam naar beneden gekomen, waardoor vijl personen wondingen hebben opgelopen. De gevel begaf het tijdens de verhuizing va: inboedel van de bewoner van de boven ste etage, de heer K. Worms, die even als zijn buurtgenoten moet wijken voor het toekomstige Amsterdamse stadhuis. Toen de haard, een van de laatste stuk ken, al bijna de begane grond had be reikt kwam de geveltop met de hijsbalk aar beneden. Twee verhuizers, de 54-jarige M. Hoop- :an en de 51-jaxige W. Ruyzendaal, twee helpende buurjongens, de 16-jarige Fanie Ewaard en zijn 14-jarige broer Chris en de 14-jarige juist passerende scholier Jan van Bennekom werden door het vallende gesteente getroffen en moesten met bloe dende verwondingen naar een ziekenhui? worden overgebracht. De heer Ruyzen daal was het ergst getroffen. Behalve talrijke wonden had hij namelijk een hersenschudding opgelopen. Alle betrok kenen zijn echter later in de avond naar huis teruggebracht. Voor de familie Ewaard was het wel zn bijzonder slechte dag, want 's mid- igs was het driejarig dochtertje Bep- pie tijdens het spelen in het water van de nabij gelegen Amstel geraakt en in ziekenhuis opgenomen. (Van onze parlementsredactie) Volgende week maandag, 6 april, gaat de consumentenprijs voor melk en aanverwante produkten als yog hurt, pap en vla met 1 cent per liter omhoog en de prijs van koffiemelk met 2V\ cent per liter. Dit betekent een stijging van de kosten van le vensonderhoud met 0,1 pet. Tussen begin november en Nieuwjaar kan nog een tweede verhoging van de consumptiemelkprijs met 1 cent per liter worden verwacht De verhoging per 6 april vloeit voort uit de nieuwe melkprijsbesluiten, die minister Biesheuvel (landbouw en vis serij) gisteren heeft bekend gemaakt. Voor het melkprijsjaar april 1964 april 1965 is de richtprijs voor alle melk vastgesteld op f 31 per 100 kg met een vetgehalte van 3,7 pet. De ver- rekenprijs voor melk die bestemd is voor de bereiding van consumptiemelk aanverwante produkten, wordt Russisch-Chinese ruzie in Boedapest bezoek in Boedapest aankwam, bereik te het Russisch-Chinese conflict eer hoogtepunt tijdens een vergadering van de (communistische) „internatio nale vereniging van democratische rechtsgeleerden", die in Boedapest wordt gehouden. De afgevaardigden schreeuwden luidkeels en klapten in de handen om bijval of afkeuring te kennen te geven. In een grote chaos verlieten de afgevaardigden de zaal. Van Chinese zijde werd gesteld, dat de Sow jetunie „jonge landen die on afhankelijk proberen te worden, niet steunt". Deze aantijging werd met kracht van de hand gewezen door de Russische vertegenwoordiger Smirnof. De afgevaardigden van beide landen snelden over en weer naar het spreek gestoelte, daarbij verwijten richtend aan eikaars adres. „U spreekt met de tong van de Amerikaanse imperialis ten," zo beet de Chinees Smirnof toe. In één oogopslag Algemene Vergadering Chr. Hist. Umde pag. 2 Nationale herdenking be sloten pag. 2 Kamerleden ongerust over apartheid pag. 5 Hoe met de bestrijdings middelen Pag. 5 Vrije apothekerskeuze pag. 7 Invoer stijgt sneller dan uit voer pag. 7 Prinses en premier Tijdens de slotbijeenkomst van het eomité Nationale Herdenking 1813 1963, waarvan prinses Beatrix voorzitster is, voerde de Prinses gisteren een gesprek met minister president mr. V. Marijnen. (Zie ook pag. 2) De tienjarige T. E. B. M. Lucker uit Amsterdam is gisteren tijdens het spelen te water geraakt in het niet meer gebruik te deel van de Willem-III sluizen in Am sterdam-Noord en verdronken. Zal Chroesjtsjef nu van de gelegenheid gebruik maken om hier als vredestichter te gaan optreden? Niemand weet het nog, maar men neemt wel aan dat de Russi sche premier zich liever niet aan dit vuurtje brandt. De uitbundigheid waar mee de Hongaren Chroesjtsjef hebben begroet, zal dit conflict voorlopig wel overschaduwen. Direct na zijn aankomst in de Hongaarse hoofdstad is de premier besprekingen begonnen met communis tische kopstukken uit het land, onder wie par tij leider Janos Kadar. Ook zal hierbij uitvoerig aandacht worden besteed aan het Russisch-Chinese geschil. Chroesjtsjef verklaarde dat hij „zijn zeer nuttige besprekingen, die ir 1963 zijn begonnen" zal voortzetten. Uit Parijs wordt intussen verno men, dat de Russen niet meer de Russische uitzendingen van radio- Peking kunnen beluisteren. Op twee golflengten van dit radio-station is nu een zo krachtige Russische zen der gekomen, dat de Chinese uitzen dingen niet meer te volgen zün. Op de andere Chinese golflengten zijn Russische stoorzenders werkzaam. Dit is geconstateerd door de luister- dienst van het Franse persbureau Agence France Presse. Tussen de werkgeversorganisaties de bouwnijverheid en de vakvereniging „Het zwarte corps" is overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor machinepersoneel in de water, spoor wegenbouw. KASTEN Een trein van Bergen naar Brussel is gisteren meer dan drie uur te laat ln de Belgische hoofdstad aangekomen als gevolg van protesten van de reizigers tegen de jongste verhoging van de tarieven. De trein was nog geen kilometer buiten het station van Bergen of er werd aan de noodrem getrokken. Tot elf keer toe werd de trein op deze wijze ge dwongen te stoppen. Daarna werd besloten de trein maar op een zijspoor te rijden om het andere verkeer op de belangrijke lijn Bergen—Brussel te kunnen laten passeren. Dl Brussel werd aan de Belgische spoorwegen een door tientallen passagiers ondertekend protest overhandigd, waarin op scherpe wijze tegen de verhoging van de tarieven stelling wordt genomen. De leden van de Russische dele gatie, die momenteel Hongarije be zoekt, voerden gisteren in Boeda pest besprekingen met Hongaarse regeringsleden. Rechts op de foto premier Chroesjtsjef, verder van links naar recht: de eerste secre taris van de communistische partij in de Oekraïne, Shelest, de voor malig Russisch ambassadeur in Hongarije, Andropof en de minis ter van buitenlandse zaken van de U.S.S.R., Gromïko. Links de Hon gaarse president Istan Dobi en premier Kadar. Op de foto is de stemming opperbest Koffieverbruik 10 pet. gestegen De Nederlandse invoer van koffie (zon der transito) is vorig jaar 20 procent festegen. Er is 10 pet meer koffie ge rand en 10 pet meer verbruikt dank zij welvaart, lage invoerrechten en propa ganda. hoogd van f 32,65 tot f 34,10 per 100 kg met 3,7 pet vet. De nieuwe richtprijs ligt f2 per 100 kg melk hoger dan het richtprijspeil van de afgelopen vijf maanden. Bij deze hoging is rekening gehouden met het feit, dat (volgens de berekeningen var Landbouw Economisch Instituut) sinds het melkprijsjaar 19621963 de produktie- kosten van de melk met circa f2 per 100 kg zijn gestegen. Het doorberekenen deze kostenstijging in de richtprijs net komend melkprijsjaar houdt in feite in, dat de verbeteringen die in november 1963 in het prijspeil voor de melkveehou ders zijn aangebracht, voor de periode april 19641965 volledig zijn gehand haafd. Bij de vaststelling van de nii verrekenprijs is de ontwikkeling va binnenlandse marktprijzen voor overige zuivelprodukten mede in aan king genomen. De toeslag per 100 kg industrieel werkte melk is voor het komend melk prijsjaar rekening houdend met via de markt te realiseren opbrengst f21,20 per 100 kg melk met 3,7 pet vet vastgesteld op f8 bij het werkelijk gemiddelde vetgehalte. Voor de interimperiode november 1963 —april 1964 heeft minister Biesheuvel de toeslag per 100 kg industrieel verwerkte melk met terugwerkende kracht verhoogd van f8 tot f8,50. Hiermee heeft de be windsman gehoor gegeven aan het zoek van het Landbouwschap om eei deeltelijke compensatie van de z.g. passingsloonronde van 5 pet per 1 januari 1964 te geven. Landbouwschap De besluiten van de minister zijn overigens niet in overeenstemming met het verlangen van het Landbouwschap complex van voorzieningen, ge richt op een richtprijs van 33 cent per kg melk. Op een persconferentie onderstreep- Biesheuvel gisteren, dat de richt prijsverhoging van november vorig jaar n thans in combinatie met elkaar moeten worden gezien. Hij had de indruk, dat het Landbouwschap over het hoofd ziet, dat in november reeds een belanrijke verbetering tot stand kwam. De richtprijs ging toen ook met 2 cent omhoog (van 27 naar 29 cent). Hoe het Landbouwschap zijn vraagprijs van 33 cent had opgebouwd, was de minis ter niet bekend. Wel meende hij te weten, dat het schap, uitgaande van de bestaande richtprijs van 29 cent, rekening hield met produktiekostenstijgingen, betere vergoe ding voor bedrijfsgebouwen, inhalen loonachterstand, de komende stijging de voedergraanprijzen en verbetering de rentabiliteit der bedrijven. Hoe het schap de kwantitatieve verhouding tus- die factoren zag, wist de minister echter niet. Bij de beslissing van no^ volgens hem al rekening met die factoren gehouden. Hij wees er op, dat op de genomen beslissing ook de E.E.G.-ontwikkeling van invloed is weest In de toekomst zullen wij als E.E.G.-partner elke verhoging van mclkrichtprijs moeten realiseren door verhoging van de producentenprijzen en niet meer door verhoging van de toeslag. Ook op dit ogenblik kan Nederland, ge- de E.E.G., de bestaande toeslag op industriemelk van f8 per 100 kg al niet eer verhogen. Mr. Biesheuvel onderstreepte nog, dat de prijzen, die op de markt voori de industrieprodukten worden ge maakt, thans aanzienlijk hoger zijn dan een jaar geleden. Hij was van mening, dat die goede prijzen vooral voor boter en kaas geconsolideerd dienen •orden door middel van inleve- ringsprijzen voor de betrokken pro dukten. Het advies hierover van het Produktschap voor Zuivel wacht hij af. yOOR de Christelijk-Historische Unie bestaat er zeker aanleiding in opgewektheid haar algemene jaar vergadering te houden. Men mag dan hebben beweerd dat zij met haar diversiteit van me ningen meer een politieke sociëteit dan een politieke partij is, vele an deren worden juist door dit vrije, open verband aangetrokken. In politiek Nederland neemt de CHU een geheel eigen, waardevolle plaats in. Dat haar positie bij de laatste ver kiezingen is versterkt, moet ieder deugd doen, die een evangelische po litiek voorstaat Een politieke partij, die Gods gebod in de samenleving zoekt te verwezen lijken, kan zich van onze (kritische) sympathie overtuigd houden. '"TEGENOVER een kleine verkie- zingswinst voor de CHU stond (opnieuw) een klein verlies voor de ARP- Men zal moeten begrijpen, dat deze omstandigheid het voor de unie niet gemakkelijker maakt, eenheid met de Anti-Revolutionairen te zoeken. Al gaat het de politieke nakomelin gen van De Savornin Lohman en Schokking niet zozeer om de majori teit als wel om de autoriteit (van het woord Gods), overwegingen van op portuniteit spelen in het politiek be drijf een rechtmatige rol. TXE C H U- is geen hervormde en de A.R.P. geen gereformeerde partij. Daarom zouden we een element bui ten de discussie tussen beide groepe ringen willen houden: het bestaan van de geref- kerken naast de Ned. hervormde kerk. Eerst moet dit oecumenische pro bleem eens worden opgelost, betoogt men dan, vooral van CH-zijde. Maar een feit is, dat een aantal hervorm den en zeker niet alleen geref- bonders! zich aangetrokken voelt tot de hecht georganiseerde, nogal duidelijke A-R-P., terwijl een (toene mend?) aantal gereformeerden ^aan gesproken wordt door het partijtype van de unie. En dan spreken we nog niet over do vrije-evangelische of Lutherse anti revolutionairen. die buiten de her- vormd-gereformeerde discussie staan. Contact en samenwerking tussen AR en CH? voortreffelijk. Maar dan zon der „het euvel der vereenzelviging". TTET is verre van ondenkbaar dat de verhoging van de AOW en de AWW een politiek strijdpunt wordt. Waar de CHU stond en staat is dui delijk. Zij blijft haar verkiezingsma nifest trouw en zal het toejuichen wanneer minister Veldkamp erin slaagt de optrekking per 1 januari van het volgende jaar door te voe ren. Daarvoor zal dan ook een beroep op de algemene middelen moeten worden gedaan, want met een pre mieverhoging voor de volksverzeke ringen zijn we zo ongeveer aan het eind. Het is goed, dat mr Beernink in zijn rede van vandaag duidelijke taal heeft gesproken. Weliswaar spreekt het akkoord van Wassenaar over een beleid, dat mede gericht is op struc turele belastingverlaging, maar daar aan wordt de bijzin toegevoegd „mits budgetaire en sociaal-economische overwegingen zich daartegen niet verzetten". Blijft over de neutralise ring van de progressiefactor, waar van de heer Beernink aanneemt dat 't er dit jaar nog niet van zal komen. Hij heeft gelijk, maar niet zozeer op grond van vele wensen en verlan gens, die om vervulling vragen. De datum van het aangekondigde wetsontwerp zal moeten worden in gevuld zodra de conjuncturele situa tie dit toelaat. En vele arbeiders werken niet meer De Belgische artsen zijn vandaag in staking gegaan. Vannacht mislukten onderhandelingen met regeringsver tegenwoordigers, die dertien uur had den geduurd. Men kon het niet eens worden over alle geschillen, ontstaan door de in voering van de nieuwe ziekte- en in validiteitsverzekering. Over vrijwel alle principiële kwesties werd over eenstemming bereikt, maar over fi nanciële zakenkon men geen akkoord sluiten. De staking is van onbeperkte duur. Er is alleen een wachtdienst voor dringende gevallen. De regering zal een nood regeling tref- n om de gevolgen te verzachten. Indien nodig zal zij een bevel tot vordering van het medische corps doen uitgaan. Premier Lefèvre acht een staking als deze ontoelaatbaar, omdat artsen een monopoliepositie hebben. Tot het laatst Het aantal doden en vermisten als ge volg van de aardbeving In Alaska is ge stegen tot 178 na meldingen van het eiland Kodiak, waar 78 of meer doden vermisten waren geregistreerd. toe had de regering gehoopt, dat een op lossing zou worden gevonden. Te mid dernacht werd de klok in de zaal, waar de onderhandelingen werden gevoerd, stilgezet Maar het baatte niet In de loop van de nacht moest men onver- richterzake naar huis. Een van de belangrijkste geschilpun ten is de kwestie van het honorarium. De artsen willen voor een consultatie 60 en voor een bezoek aan huis 100 frank (resp. f4.30 en f7.20) en gedurende drie halve dagen per week een particuliere praktijk, waarvoor ij) het honorarium zelf kunnen vaststellen. De ziekenfond sen zonden dan per jaar een half miljard frank aan hnn leden moeten terug be talen. Dat Is ongeveer 36 miljoen gulden. Vader en kind bij ongeluk omgekomen Op de Graafseweg te Nijmegen zijn gisteravond de 26-jarige F. den Tuinder uit Eindhoven en zijn vijf-jarig dochtertje bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de heer Den Tuinder in een bocht van de Graaf seweg met zijn klein© personenauto die hij juist derdehands op 'n automarkt had gekocht, een vrachtauto wilde inhalen. Hij botste met grote snelheid tegen een vrachtauto die uit de tegenovergestelde richting kwam. Beide wagens vlogen in brand. Toen de brandweer de brand had ge blust en een kraanwagen de twee wrak ken uit elkaar had getrokken werd ook het lijkje van het kind gevonden. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vry. J Lefèvre noemde de staking onbillijk, gezien het grote geduld van de regering, de vakverenigingen en de ziekenfondsen, tijdens de onderhandelingen getoond. Hij deed een beroep op de bevolking, zich te verzetten tegen de onaanvaardbare sta king. Reeds gisteren waren er berichten ,'er stakingen ln de mijnen van Charle roi, nadat geruchten de ronde hadden gedaan, dat artsen geweigerd hadden, patiënten te behandelen. Comité's van waakzaamheid zijn gevormd om de „medische belangen van de arbeiders te beschermen". VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij I Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1