Nieuwe Leidse Courant AANNEMER LIET WERK IN AKEN IN DE STEEK Dr. De Quay voor K.L.M. aangezocht Pasen Rusland laat Amerikanen naar huis terugkeren Aardbeving treft deel van Alaska 1 Commentaar UNIEKE MEUBELSHOW Paasdrukte nog van weinig betekenis i Mr*cHi*c F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. OtEMER CHRISTElIJK-NATIONAAl DAGBLAD ^Stantvattigh is ghebltvM mijn hert in teghenspoet" Zaterdag 28 maart 1964. 44>te jaargang Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot vanavond: Overwegend droog weer cn plaatselijk enkele opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in (zie voorts pagina 9) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3.34. p.kw. f 10,05 Klachtendienst bezorging 18 00—19.00 Ach, dat ik zó geloven kon en weten eindeloos gewis, dat God voor ons is als de zon o meerder! voor de landen 's.' W. A P. SMIT I Maar nu, Christus is opgewekt de doden, als eersteling van hen. ontslapen zijn. Want, dewijl de er is door een mens. is ook de op der doden door een mens. evenals Adam allen cterven, zo ook in Christus allen levend ge- worden. J Maar ieder in zijn eigen rangorde: 'hristus als eersteling, vervolgens die ™"1an Christus zijn bij zijn komst.; daarna et einde, wanneer Hij het. koningschap an God den Vader overdraagt, wan- leer Hij alle heerschappij, alle macht jn kracht onttroond zal hebben. Want Jij moet als koning heersen, totdat Hij II zijn vijanden onder zijn voeten ge ëgd heeft. De laatste vijand, die ont- roond wordt, is de dood. want de bazuin zal klinken en Ie doden zullen onvergankelijk opge- pekt worden en wij zullen veranderd Porden. Want dit vergankelijke moet ^vergankelijkheid aandoen en dit Jterfelijke moet onsterfelijkheid aan- En zodra dit vergankelijke onvergan kelijk aangedaan heeft, en dit sterfe- ijke onsterfelijkheid aangedaan heeft, :al het woord werkelijkheid worden, jat geschreven is: De dood is verzwol- ;en in de overwinning. Dood, waar is uw overwinning? Dood, waar is uw prikkel? De prikkel des doods is de zonde en le kracht der zonde is de wet Maar aode zij dank. die ons de overwinning feeft door onzen Here Jezus Christus. Uit 1 Cor. 15 Muziekkorps speeldevaandels wapperden Rusland heeft de twee Amerikaan se vliegers die 10 maart boven Oost- lu-its gebied werden neergeschoten, tisteren vrijgelaten. De kapiteins ïolland en Kessler werden bij de trenscontrolepost Helmstedt overge dragen aan de Amerikaanse militaire tutoriteiten die hen onmiddellijk lie ten overbrengen naaT Wiesbaden, kaar zij in een ziekenhuis worden Inderzocht om daarna rapport uit te krengen. President Johnson sprak er ijn voldoening over uit dat de zaak p zo'n redelijke wijze is geregeld". Het wonderlijke is dat de Russen van vrijlating een "hele vertoning heb- gemaakt. Bij de grens speelde een luziekkorps en wapperden de vaandels, iertegen stak de Amerikaanse zakelijk- eid scherp af. Ook de perscommentaren Oost-Duitsland en Moskou waren zeer itgebreid. Zowel Tass als ADN ver- laarden dat de vliegers konden worden rijgelaten omdat de Amerikaanse rege- ng spijt had betuigd en had toegezegd at opdracht zou worden gegeven dat eze piloten nooit meer dergelijke over- _en konden begaan. ADN meldde dat het feit van de een In oogopslag Journalisten vragen mede- „Flessenwater" in Delft pag. 7 Na Diem hebben rebellen terrein gewonnen pag. 7 Opstand in Brazilië onder drukt pag. 7 Beatrix en Irene hebben het cadeau van hun ouders aan de Nederlandse jeugd „De Hunneschans", bezocht pag. 9 Nieuwe wet op de kans spelen pag. 23 En het ZONDAGSBLAD Johnson spreekt voldoening uit spionage onomstotelijk vast is komen te staan. Het vliegtuig had foto-apparatuur aan boord en de vliegers zouden in een verhoor hebben gezegd dat zij tot boven Oostduits gebied in radiocontact met hun basis hadden gestaan. (De Amerikanen zeggen dat het contact uitviel voordat de zonegrens werd bereikt) In de Russische verklaring wordt nog- gezegd dat het mogelijk was gebleken de zaak bij wijze van uitzondering af te doen door de vliegers uit Oost-Duitsland te wijzen. Opvallend is wel dat het Oostduitse bewind bijna niet is gekend in de hele affaire, in tegenstelling tot 1958 toen een Amerikaanse helikopter boven Oost- Duitsland werd neergehaald De Russen stonden de Oostduitsers toe de kwestie te behandelen, maar de Amerikanen wil den alleen maar met de Russen onder handelen. De zaak is destijds via het Rode Kruis geregeld. Russische vliegtuigen schoten de RB-66 nu omlaag. Russische militairen namen de overlevenden en het wrak onder hun hoede en Russische diplomaten hadden over deze kwestie contact met de Ame rikaanse minister Dean Rusk. De piloten zjjn gevangen gehouden op een geheim Dodelijk ongeluk op onbeveiligde overweg Op een niet beveiligde overweg nabij Maarheze is gistermiddag een 22-jarige bromfietser door de trein Maastricht- Amsterdam gegrepen en op slag gedood. Slachtoffer is de 22-jarige fabrieks arbeider H. van Hoof uit Maarheze- Hij getrouwd en had een kind. De man op weg van zijn werk naar huis te gaan ©ten. allround woningstoffeerder WONINGINR. VERDUIJN VLIET Z.Z. 29 Rijnsburg. tel. 01718-3C gebleven plaats en stonden onder Rus sische bewaking. Het lijkt nu zeer waarschijnlijk, dat de westelijke Grote Drie hun beperkin gen voor reizen van Oostduitsers naar het Westen iets zullen verzachten Rotterdams schip bij Maastricht gezonken Het 360 ton metende motorvrachtschip Stella, geladen met grind, is gisteravond ten noorden van Maastricht in de Zuid- Willemsvaart gezonken. Bij het merer is het schip lek geslagen tegen de kade. De Maastrichtse brandweer trachtte nog met pompen het schip drijvende te den. maar dat lukte niet, omdat het ter van bovenaf het ruim binnenspoelde. De schipper. Marinus van Gindéren uit Leerdam, kon de schuit tijdig verla ten. Het schip is eigendom van W, Oos terwaal uit Rotterdam. Een „grootindustrie van wereldnaam" is bezig een studie te maken van de werken die nodig zijn voor vestiging in het noorden van Groningen. Dit heeft burgemeester A. Drost van Uithuizer- meeden in de raadsvergadering meege- deed. Verder bleef hij geheimzinnig. Groot aantal slachtoffers Alaska is gisteravond bij het in vallen van de duisternis door een rdbeving getroffen, die een sterkte had van acht a achteneenhalf, van ongeveer gelijke sterkte dus als die, welke in 1906 San Francisco heeft getroffen. Het aantal doden bedraagt reeds meer dan vijftig. Maar hoewel Alaska een betrekkelijk dun bevolkt gebied is (het is de noordelijkste Amerikaanse staat) wordtg evreesd, dat het aantal slachtoffers nog be langrijk hoger zal blijken te zijn. Het cijfer 300 is al genoemd. President Johnson, die de Paasdagen zou door brengen op zijn boerderij in Texas, wordt van de ontwikkelingen op de hoogte gehouden. De hoofdstraat van Anchorage is volkomen vernield. Alle gebouwen met de grond gelijk gemaakt. De verkeerstoren van het internatio nale vliegveld bij de stad (dat ook wordt gebruikt door de toestellen van KLM. die op Tokio vliegen) is in gestort. Scheuren ontstonden in on geveer 1000 meter startbaan. Bij An- gorache zouden vijftig huizen van een steile rotswand in zee zijn geschoven. Zware schade werd aangericht aan de luchtmachtbasis Elmendorf bij An chorage. Tivee ziekenhuizen in de stad moesten worden ontruimd. De gewonden moesten naar andere zie kenhuizen worden gebracht. De toestand in de kustplaats Valdeze werd ..werkelijk slecht" genoemd. Ook op de luchtmachtbasis Nielsson op 40 km van Fairbanks werd zware schade aan gericht. De martnebasls Kodiak. een haven van het in de Golf van Alaska gelegen eiland Kodiak, werd ontruimd om het gevaar van een vloedgolf uit de Oceaan te "ontgaan. Voor de helft De aan deze golf gelegen havenplaats Seward is voor de helft vernield. Een in de haven liggende tankboot is in brand gevlogen. Het dok van het 240 km ten oosten van Anchorage gelegen Valdeze is ingedeukt. De kustwacht heeft de scheepvaart gewaarschuwd dat de mo gelijkheid bestaat dat een door de aard beving veroorzaakte vloedgolf de kust van aan de Grote Oceaan gelegen ge bieden en Hawaii snel zal bereiken. In Zuid-Louisiana was de aarde op ongeveer hetzelfde tijdstip waarop de aardbeving in Alaska zich voordeed, in beweging, waardoor plotseling van na twee meter ln de rivieren en baaien ontstonden. Het weerkundig bureau van Houston in Texas een aan de Golf van Mexico ee1oeen haven, meldt dat langs de ge hele kust oen golf van twee meter hoog te staat. Er zijn waarschuwingen uitge geven aan bewoners van laag gelegen kustgebieden. Aanvankelijk werd ge meld. dat er acht doden waren en d dertig mensen werden vermist Latei- bleek echter spoedig dat het aantal slachtoffers nog vrij groot zou worden. Do ergste aardbeving van de laatste tijd is die geweest, welke in 1932 Tokio trof en 90 000 doden vergde. Verdei kwamen er in maart I960 12.000 om toen de stad Agadir door een beving werd verwoest. In anril 1960 werden 3500 i sen gedood bii een aardbeving bi» serie schokken in Chili, meer dan 11 OOO bii de zwaarste aardbeving, die in 1962 Perzië trof. een kleine driehonderd mensen hii bevingen in 1962 in Lihv meor dan duizend hii de aarrfhoving «•elke ruf vorig jaar het F»bied Skopje ln Joegoslavië teisterde. Intussen heeft men in Tokio de v schuwing uitgegeven dat de door de aardbeving in Ala9ka veroorzaakte vloedgolven de kusten van Noord-Japan en van de aan de Grote Oceaan gelegen gebieden vandaag zullen bereiken. Men verwacht dat de gehele oostkust van Ja pan. van het voornaamste noordelijke eiland Hokkaido tot aan het grootste zui delijke eiland Kioesjoe. door de vloed golven zal worden getroffen. Een vloed golf van vier meter hoogte heeft de aan de kust van de Grote Oceaan Noordcali- forniscche steden Crescent City en Hum boldt bay getroffen. Van de zijde van de K.L.M. vernamen wij dat haar machine die via Anchorage de verbinding onderhoudt tussen Am sterdam en Tokio, van het vliegveld An chorage waren vertrokken, toen zich daar de beving voordeed. Uit Vancouver is ge meld, dat de Nederlandse „slip"-vlieger- bemanning op Anchorage ongeeerd is. Oud-minister-president dr. J. E. de Quay heeft het verzoek ontvangen zich beschikbaar te houden voor een benoeming tot commissaris en een verkiezing tot president-commissaris van de K.L.M. De heer De Quay heeft dit verzoek aanvaard. (Commissarissen worden benoemd door de vergadering van aandeelhou ders op voordracht van houders var prioriteitsaandelen en de commissaris sen kiezen uit hun midden de presi dent-commissaris. Een aannemingsbedrijf van onder grondse werken uit Utrecht, dat in opdracht van het gemeentebestuur van Aken in de stadswijk Bilchen bezig was met het aanleggen van riolering, heeft dit pas begonnen werk wegens betalingsmoeilijkheden plotseling gestaakt. De Utrechtse aannemer en zijn zoon zijii met de noorderzon vertrokken. Ze hebben machines en gereedschap pen, die zij op krediet kochten, meege nomen cn onbetaalde rekeningen ach tergelaten. De aannemer, die al. enige tijd in financiële moeilijkheden keerde, was met 370.000 Mark de laag ste inschrijver voor het rioleringswerk. De Utrechtse aannemer heeft Aken met de brokken laten zitten: een gebroken stadswijk, waardoor veel keersopstoppingen ontstonden. Vooral op Goede Vrijdag ondervond het Paasver- keer naar België veel last. Bij de grens vormden zich kilometerslange files Volgens de autoriteiten in Aken. die de Utrechtse firma een krediet 100.000 Mark gaven voor de aankoop van de benodigde machines, was dc aannemer onvoldoende uitgerust vooi dit grote werk. Over de omvang van d< door de Nederlandse aannemer gemaak te schulden is niets bekend. Als zeker heid voor het krediet had de Utrechter zijn vordering op de gemeente Aken na beëindiging van het bouwobject aange boden. Volgens het Westduitse persbureau DPA gaat het om de Utrechtse aannemer B. cn zijn zoon. Dit aannemingsbedrijf is in Utrecht evenwel niet bekend. De Utrechtse politie is van de escapades het Utrechtse tweetal ook niet door haar collega's in Aken op de hoogte gesteld. In het district Manhattan van New York werd gisteren Jezus' sterven in herinnering ge bracht door de in de vorm van kruisen verlichte ramen van drie wolkenkrabbers. fees1. En meer dan een feest van de ontluikende natuur. Een feest omdat het leven werkelijker is ge bleken dan de dood. Een leven waar uit we ook als mensen mogen leven en waarover ook in de krant niet behoeft te worden gezwegen. Want waarom zou ze mededeling doen over zoveel wat de mens overkomt, aan verdrietigs vaak, en niet over wat, ook te midden van al het verdrie tige, nog wel zo wezenlijk is? Op deze zelfde aarde als waarop wij zijn, zo ongeveer schreven we deze week bij de nadering van de Goede Vrijdag, is Jezus geweest, heeft Hij gewandeld, is Hij troostend rondge gaan, heeft Hij een kruis gedragen van hetzelfde materiaal waarmee wjj omgaan, is Hij de dood ingegaan voor onze menselijke tekortkomin gen. Op deze wijze heeft Hij ver zoening gebracht En morgen nu denken wij aan het vervolg. Dan denken wij eraan, hoe de Zoon van God, na de dood te zijn ingegaan, die ook heeft overwonnen en het leven heeft hergeven. Alweer op deze zelfde aarde. Nog waart de dood om ons heen, in onze huizen, op onze straten, op de wegen waar het verkeer raast, in de ziekenhuizen, ja overal. Geen van ons zal eraan ontkomen. Maar morgen mogen we vernemen, dat diezelfde dood heeft afgedaan en dat de overwinningen die hij boekt niet anders dan schijnover winningen behoeven te zijn. Dat is het nieuws van morgen, en vandaag, op deze onwezenlijke zaterdag, mo gen wij daaruit reeds leven, zoals we dat ook mogen doen op al onze levensdagen. Morgen zitten we verblijd en tege lijk beschaamd neer. Blij om wat ons is gegeven. Beschaamd omdat we zo weinig leven uit deze overwinning Dat leven is een onmetelijk rijk ge schenk, maar he* gebruik dat we er van maken is schamel. Allerwege nog vertoon van mense lijke onmacht. In het groot en in het klein. Soms heeft het de schijn alsof de krant ervan moet bestaan. In fei te echter leven we beneden onze stand. Want we zijn rijker dan we ons voordoen. We hebben een kleine gouden sleutel naar het leven in de hand. Bezoekt LANGEZAAL's in de STADSGEHOORZAAL Toegang vrij. Hedenmiddag en avond. 2e Paasdag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Weer kennelijk te guur Van een toeristenstroom zoals die in andere jaren al op Goede Vrijdag in beweging kwam, is gisteren vrij wel niets gebleken. Op de meeste Ne derlandse autosnelwegen was he: matig druk. Ook de hotels in de gro te badplaatsen konden de geringe „paasdrukte" gemakkelijk verw ken. Honderden bedden bleven heden onbeslapen. Daar Pasen dit jaar nogal vroeg het seizoen valt en het weer bovendien nog somber en kil is. hebben maar nigen behoefte gevoeld de verwarmde huiskamer te verlaten om in bos. hei of duin verstrooiing te zoeken. Ook in het weekeinde blijft het weer onverander lijk zo meldt het K.NMI. In België en Frankrijk zal het tijdens de Paasdagen vochtig cn bewolkt zijn. Men voorziet in de omgeving van Parijs grote drukte, echter vooral in zuidelijke richting. Ook in Spanje zal het weet niet aanlokkelijk zijn. Op hooggelegen trajecten ligt zelfs nog sneeuw. In Duitsland is het weer grauw en valt hier en daar regen. Ook hier een voornamelijk zuidwaarts gerichte ver keersdrukte. Flink doorrijden op de autobanen is er echter niet bij. Op de autoweg Frankfort-Mannheim was de gemiddelde snelheid gisteren maar dertig kilometer per uur. In Oostenrijk zou plaatselijk gladhe.d voorkomen, terwijl uit Zwitserland dalende temperaturen worden gemeld. Diefstallen uit geborgen schip - 13 arrestaties De Rotterdamse recherche heeft der. tien mannen, merendeels Rotterdammers gearresteerd die ervan worden verdacht uit de lading van het vorig jaa" na een aanvaring op de Nieuwe Waterweg gezonken Duitse zeeschip Eil-beck grote hoeveelheden levensmiddelen en ge bruiksvoorwerpen te hebben gestolen. De diefstallen zouden zjjn gepleegd na de berging van de Eilbeck. Tot op heden is bij de gearresteerden voor een bedrag van f. 20.000 gulden aan goederen in beslag genomen. - De 20-jarige Alie Both uit de Prins Bernhardstraat te Hardinxveld-Giessen- dam is. toen zij met haar bromfiets in Schelluinen de weg overstak, door een personenauto gegrepen en gedood, De 28-jarige mevrouw H. W Klop pers-Van Til uit Brummen is'op dc Zutphensestraat aldaar bij een verkeers ongeluk omgekomen. Zij slingerde met haar bromfiets, reed tegen een vracht auto en kwam onder de achterwielea terecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1