N VOOR U QELEZE SCHAAKRUBRIEK m m nil ss W a i w m b m mm m PUZZEL VAN DE WEEN LUIE HANNES ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 MAART 1964 De tien geboden, door prof. dr. J. L. Koole. l'itgave Bosch en Kenning N.V., Baarn. Echt luisteren is een kunst die de exegeet siert. En een kunst die vruchten afwerpt. Wie zich daarvan wil overtuigen leze dit pocketboek. Wat de tien geboden betekenden voor oud-Israëf. wordt zo verrassend besproken, dat men gespannen verder leest. Dit luis teren naar wat de wet destijds tn de eerste plaats zei is waar lijk niet overbodig en helpt on opzettelijk ook beter begrijpen wat ze zegt voor deze tijd. Blote vingen door Jaap Koop- mans. l'itgave J. M. Meulen- boff, Amsterdam. ..Blote vingers" is de treurige ge schiedenis van Jacob, die een wan hopige liefde heeft opgevat voor de actrice Leonoor Ostecena. Het ver haal begint met de begrafenis van Jacob, die bij een auto-ongeluk is gewond. Dan volgen willekeurige flitsen en flarden uit het leven van de hoofdpersoon, zodat or spoedig geen touw meer aan vast te knopen is. Elke composi tie ontbreekt en dat is een ver moeiende zaak. Alleen wordt dui delijk, dat Jacob een zielige fi guur is, die weinig houvast en bin ding vindt in zijn omgeving. Dat zal dan ook wel de reden zijn, dat Jaap Koopmans hem maar laat verongelukken. Een weinig interessant boek met hier en daar treffende beschrijvingen van si tuatie en sfeer. Vice Versa, door G. H. van Maren. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Eigenlijk hangt dit boek van on- waarschijnlijkheden aan elkaar, maar men kan niet ontkennen dat het levendig en boeiend is geschreven. Er mankeert wel een en ander aan maar de uitsteken de strekking (de ontmoeting met Gods liefdel en de verteltrant vergoeden veel. Onwillekeurig raakt men geboeid door de nog al fantastische avonturen van de adjunct-commies Warner Sant poort en men is met hem blij als alles op zijn pootjes terecht komt Op de keper beschouwd, door Godfried Bonuns. Uitgave El sevier, Amsterdam. Ons lezend volk is zo verstan- ig geweest. Bomans te maken tot ?n van zijn veelgelezen auteurs, 'aarmee heeft het getoond tn :aat te zijn zich gezonde genoe- ens te verschaffen. Temidden an wat er zoal aan literatuur an de persen komt mag men zich gelukkig prijzen, dat er ot ïensen zijn als Bomans. Deze ieuwe bundel schetsen ter lezing an te prijzen mag overbodig he rn. Met een aankondiging kan orden volstaan. Uit de wereld der Joodse Mystiek, door rabbi Louis Newman. Uitgave Servire Den Haag. Dit boekje bevat een selectie parabels, volksverhalen, fabels, allegorieën, aforismen, anecdoten en spreekwoorden van chassidi sche meesters en hun leerlingen. Het chassidisme is een mystieke en ethische uiting van idealen die onder de massa van het Oost- europese Jodendom leefden; het is wel de diepste religieuze be weging sinds de Hervorming ge noemd. Deze beweging gaf het aanzijn aan een literatuur van grote schoonheid en wijsheid, waarin de rijke en bloeiende mystiek en vroomheid van de Joodse wereld door de eeuwen heen hun neerslag hebben gekre gen. De bloemlezing, die is voor zien van een inleiding van de be kende Amsterdamse rabbijn J Soetendorp. laat de charme van de chassidische boodschap sterk uitkomen. Over de verhouding tussen economie en ethiek, door Joh. Francke. Uitgave Gerefor meerd Sociaal en Economisch Verband. De lezer wordt hier geen gebreide studie geboden over verhouding tussen ethiek. Enkele hoofdpunten van deze problematiek worden aange geven en een enkele hoofdlijn ge schetst. In toelichtingen op be grippen als de zin van het econo mische. het ethische, de ethiek, de ethische norm. de economische ethiek, de economische theorie en de ethiek, de economische or de en de ethiek en de economi sche politiek en de ethiek wordt in het kort het probleem gesteld waarom het gaat in de verhou ding tussen economie en ethiek. Waardevol zijn de aan de bro chure toegevoegde aantekeningen. |H aantal verwijzingen MerUntje GUzcns jeugd en jonge Jaren, door A. M. de Jong Uitgave Elsevier, Amsterdam. Dat er voor deze beide best sellers uit vooroorlogse jaren nog steeds belangstelling bestaat, blijkt uit de stroom imitaties die het werk van De Jong heeft ont ketend. De romans van de ver moorde schrijver mogen genoeg zaam bekend worden geacht. Zij zijn geschreven naar een ver trouwd recept, te weten een na tuurgetrouwe tekening van een niet al te braaf jongetje. Het be zwaar dat een lang doorgevoerde serie altijd met zich brengt, na melijk dat het procédé niet wordt volgehouden, treft ook bij herle zing van deze Nederlandse klas sieke. Niettemin zullen velen vreugde beleven, vooral aan de eerste delen, die veruit het best De geheime oorlog, door Sanche de Gramont. Uitgave A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. Dit door een Amerikaanse jour nalist geschreven boek is een ge detailleerde studie van de spio- nage-systemen zoals deze in Oost en West worden toegepast. De schrijver heeft beide systemen aan de hand van processtukken en ongepubliceerde gegevens aan een grondig onderzoek onderwor pen. Het is opmerkelijk hoe de schrijver zich in deze populaire studie onpartijdig toont en vaak een onbarmhartig beeld geeft van de ijskoude wereld van spio nage en contraspionage. Rozen bij dozijnen, door N. Baas. Uitgave J. N. Voorhoe ve, Den Haag. De bekende Amsterdamse spre ker en schrijver N. Baas heeft in ..Rozen bij dozijnen" vijfenveer tig korte stukjes gebundeld, waar in hij de mens de weg wil wijzen naar het geluk, dat bij de ver drijving uit het paradijs verloren ging. Zijn recht op de man af gaande meditaties getuigen van een rijke levenservaring. Uit veel ervan blijkt dat ellendige levens omstandigheden hem niet vreemd zijn en dat hij weet hoe hij de in geestelijke of materiële nood verkerende mens moet benaderen. De schrijver wil in dit boek. dat lijkt op een bijbels dagboek maar het toch niet is. troost geven. Bij voortduring zegt hij de lezer dat het ware geluk alleen ligt in echt, concreet en praktisch geloof. Het offer vandaag!, door ds. A. G. Kornet. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Ons leven een Godc welgeval- '1?..?^fer: deze bevrijdende toe wijding aan de Heer wordt in dit boekje van de Schrift uit bespro ken voor hen die belijdenis des geloofs afleggen. Zeer geschikt om bij die gelegenheid ten ge schenke te geven. Michèle Isola, door Sébastien Japrisot. Uitgave W. van Hoeve, Den Haag. Deze roman is bekroond met de Grand prix de littérature po- licière 1963. Gezien de kwaliteit van het werk terecht. Hoewel de auteur soms een wat merkwaar dige stijl gebruikt is het verhaal prettig leesbaar en van begin tot eind boeiend. In puntige dialogen geeft de schrijver de gevoelens weer van een jonge vrouw, die is betrokken bij een moordzaak, waarmee een geval van geheu genverlies en persoonsverwisse ling samenhangt. Michèlc Isola is degene, die de moordzaak onder zoekt. Ze is daarbij hoe para doxaal ook getuige, slachtoffer en dader. Deze originele concep tie dwingt de lezer ertoe, zich in tens in het verhaal in te leven. Aan het eind wordt op de wijze de ware identiteit Michèle Isola onthuld. Meer dan moed, door Jose phine Burton. Uitgave Bosch en Keuning N.V., Baarn. In een vertaling van S. C. G. Rotgans-Hoogerbeets verscheen iij de B.K. Boekenkringserie dit door een Engelse moeder geschre ven levensverhaal. Het verhaal zal vele ouders aanspreken. Vlak vóór de Tweede Wereldoorlog kreeg de schrijfster na twaalf kinderloze huwelijksjaren datge ne, waar zij zo lang op had ge hoopt: een eigen kind. Haar man, de dokter en de zusters deden in het begin geheimzinnig en daar door groeide in het moederhart een angstig vermoeden dat wer kelijkheid bleek te zijn. Het kind was lichamelijk misvormd. Nu dit gehandicapte kind volwassen is geworden, heeft de moeder op ontroerende wijze op schrift ge steld welke moeilijkheden zij en haar man hebben moeten over winnen om hun zoon zijn plaats in het leven te geven. Een moed gevend verhaal van ouders die werden gesterkt door hun geloof in God. De zwarte vanen, door Louis de Bourbon. Uitgave Ad. Don ker, Rotterdam. Het is buiten kijf dat Louis de Bourbon een goed verteller is. Het is dan ook helemaal niet vreemd dat een aantal van zijn verhalen is gebundeld onder de titel ,,De zwarte vanen" (naar het eerste vertelsel). Men kan er van op aan dat menigeen ze met genoegen zal lezen. Men moet er echter wel rekening mee houden dat De Bourbon de taal van vroe ger spreekt. Wie moderne litera tuur wenst, kan bij hem niet te recht. Ben van Eijsselsteyn voor zag het boekje van een lezens waardig nawoord, voor een groot deel gewijd aan de hunkering van De Bourbon, afstammeling van Naundorff en mogelijk daar door van Louis JCVIL naar de Bijbelse encyclopedie met handboek en concordantie. Deel 1: Handboek. Uitgave Bosch Keuning N.V.. Baarn. Een fraai boek, ook welver zorgd uitgegeven, dat straks vier delen omvat en waaraan tal van mannen van wetenschap meewer ken. De centrale redactie berust bij dr. S. P. Dee en prof. dr. J. Schoneveld. Bijzonder werkten aan dit handboek mee de theolo gen dr. C. van Leeuwen en dr. H M. Matter. Dr. Van Leeuwen schreef het algemeen gedeelte alsmede het stuk over het Oude Testament, dr. Matter dat over het Nieuwe Testament, en prof. Schoneveld schreef over het land van de Bijbel, over Israëls volks leven, over de geschiedenis van Israël en over Israëls godsdien stig leven. Mooie foto's en duide lijke kaarten onderbreken de tekst. Dit huis in vuur, door Wil liam Styron. Uitgave J. M. Meulenhof, Amsterdam. De tweede roman van de schrij ver Styron, die reeds met zijn eerste de Prix de Rome verover de. Een schrijver dus met onmis kenbare talenten, en toch zouden we reeds na enkele bladzijden dit boek terzijde hebben gelegd, had den we het niet uit plicht moeten lezen. Daar waren twee redenen voor. Ten eerste is het ergerlijk, op vrijwel iedere bladzijde een vloek of schuttingwoord te moe ten verwerken. Ten tweede is het verhaal een wellustig graven in ellende, in verwordenheid. in een ziekelijk zoeken naar wat de mens tot perversiteit kan drijven. Het is te hopen, dat William Styron zijn talenten nog eens voor iets positiefs gebruikt, vrouw, die rust en vrede vond een krankzinnigeninrichting. Niet alleen genas zij daar volkomen, bovendien maakte ze zich er ja renlang verdienstelijk als ver pleegster. Opnieuw begint voor haar de ellende wanneer zij uit de inrichting wordt ontslagen. Haar man, een door het publiek verwende toneelschrijver, komt haar halen. Doorlopend bedriegt hij zijn vrouw op een wijze die Irene dat overduidelijk maakt. Dc jonge dokter Vendrell brengt met zijn liefde de belofte van een laat geluk op het einde van dit ontroerende verhaal van een zui vere vrouw, een zuiverheid die zij door alle leed heen weet te Alle figuren in dit boek spreken de lezer sterk aan. Meer nog door het verhaal op zich zelf dan door de stijl blijft het tot de laatste regel toe boeien. Gangsters terroriseren Ame rika, door John Toland. Uitga ve Hollandia N.V., Baarn. „Het Dillinger-rapport" luidt de ondertitel van deze pocket, die de misdaden van Amerika's staatsvijand uit de dertiger ja ren John Dillinger beschrijft. John Toland, de auteur van (be tere) werken als „De slag in de Ardennen 1944" en „Zonder waar schuwing viel de vijand aan", wil aantonen hoe groot destijds de mythe rond deze bankrover was. In feite laat hij de lezer niet veel meer doen dan het tur ven" van een aantal moorden. Met Hem alleen, door ds. J, van den Blink, vlootpredikant. Uitgave Zomer en Keuning. Wagen ingen. Hulp zoals dit boek die biedt is zeer nodig voor de dagelijkse eigen geestelijke verzorging. Voor elke dag kan men een ander bij belgedeelte kiezen; het is geheel afgedrukt en wordt toegepast op het dagelijks leven. Duidelijk en practisch. Voortreffelijk is ook dat gebeden worden toegevoegd, gelukkig niet louter vraaggebe- den. De korte heldere dagstukjes -4-*datum gebon- zijn niet II Viermaal Kecskemet le. is I plai woed legenheden, als verloving, huwe lijk, doop, moeilijke dagen enz. Goede stof ook voor korte dag sluitingen. Zwart op wit, door C. Wilkes- huis. Uitgave Van Goor Zonen. Den Haag. keshuis met niet minder dan 65 verhalen, die afwisselend in alle delen van de wereld en in ver schillende tijden spelen. De titel pagina vermeldt, dat de vertel lingen bestemd zijn voor jongens en meisjes van 812 jaar. Maar de kleintjes kunnen ook genieten, wanneer uit dit boek wordt voor gelezen. Bovendien kunnen ze kij ken ook. want Jenny Dalenoord voorzag vele van de 378 bladzij den van tekeningen, die sterk tot de verbeelding spreken. De oorlog, de geschiedenis van de jaren 1939—1943. door Louis L. Snyder. Uitgave Ko ninklijke Uitgeverij Erven J. J. Tijl N.V., Zwolle. Weer een boek over de ge schiedenis van de laatste wereld oorlog. Dit keer bijzonder goed gedocumenteerd. Vooral voor de iongere generatie, waarvoor de oorlog slechts geschiedenis is. zal dit werk een waardevol document vormen. Ook echter voor hen die de ellende van het derde rijk aan de lijve ondervonden hebben zal dit boek juist in zijn feitelijke gegevens een helderder inzicht verschaffen in het historisch ver loop van de oorlog. I »:I AA AAA A A *A' A 4 A f g h (21 Langeweg—Hor E 4 A X A A A £«1; A S I i de grotendeels gehouden zijn en in dat jaar voltooid hadden moeten worden. Kecskemet was dus een nakomertje. De winnaars of hoogstgeplaatsten van nooi de volgende stap op weg naar de wereldtitel - te meten. Onder hen zal zich géén Nederlander bevinden. De drie Nederlandse afge vaardigden zijn alle in de zone- tornooien gesneuveld. Ook de Neder lander Langeweg. die het overigens te Kecskemet lang niet kwaad deed. kon A =A lét m t l i. m ft- b c d e f g h it aan zet zijn stellings voordeel f4) Szabó—Hort Er is in dat tc streden. Nog slechts enkele ronden voor het einde hadden 13 van de zestien deelnemers een kans zich te plaatsen. En in de eindstand is er slechts 3',i punt afstand tussen no. 2 en no. 14! (1) Pachman—Bilek X ét s A a a a a as- a b c d e f g h n laatste zet (Kg2) stelde de *r een val. Hoe zal zwart voortgezet hebben? b c d e f g h Oplossiugen Hieronder volgen de oplossingen der ickes. Zwart wint met sende zet 1. Dd7! moet 12 blijven bewa- dame het veld g2. Na teriaalverlies ontgaan. 2. Schöneberg—Maul. Na 1. Lg5! heeft zwart de keus tussen damever- lies (de dame kan niet wijken wegens de dreiging Dxf7t en Tc8 mat) of het reeds aangegeven mat. 3. Gllgoric—Rosenstein. Er volgde 1 Lf4 (ontwikkeling met tempowinst) Dd7 2 Lh5t Kf8 (2 g6 is ook niet prettig en op 2 Pf7 volgt 3. Dc6 Tf8 4 Ld6! enz) 3. Dxe7t! Dxe7 4. Ld6! Dxd6 5. Te8 mat. 4. Studie van Joseph: 1. h8D alD 2 Dg8! Da2 3. Dc8! Da 4 4. De5' Kafi 5. Dh8! en zwart is hulpeloos om dat hij nu niet met 5. Dal kan antwoorden. Een nog altijd zeer aan trekkelijke studie. Horizontaal: 1. gemeente in Overijsel; 5. schaaldier; 9 godin van de haard; 14. zomcrvogeltje; 16. zijtak Garonne; 18. werk van Ib sen; 19. garnering; 21 zuiver: 22. meisjesnaam; 23 behoudens vergissingen (afk. Lat); 24. deel van het gebit; 26 vervoeging van een hulpwerkw; 27. voegwoord; 29 gemeente in N. Holland; 31. gebloemd katoen; 32. sporeplant; 34. groente: 35. glijvoertuig; 37. Nederlands schilder; 39. sluw; 41. voornaamw; 42. bastaard uitgang; 43. meisjesnaam: 45. water in Z. Holland; 46. vreemde munt; 47. slede; 48. gemeente in Groningen; 50. kunstmens; 52. water in Limburg: 53. turks bevelhebber: 55. doorweekt; 56 twijg; 57. erwtensoep; 60. keukengerei: 61. telwoord: 62. gordel: 64. schei kundig element (afk.); 65. arbeidseenheid; 66 gebogen; 68 schier eiland tussen Rode Zee en Perzische Golf; 70 vlug; 72. zwem vogel; 74. bekend dier; 75. dwingeland; 76. bakt men brood van; 77. stap. woord; 11. muziekstuk; 12. lusje; 13. koemestvocht; 15. vorst Perzië 17. holte in een muur: 20. zoon van Seth; 25. vreemde munt: 27. slaapplaats voor zeer kleine kinderen: 28. wijnsoort; 30. bekend gebouw in Amsterdam; 31. lange rij: 32. voegwoord; 33. muzieknoot; 35. sociëteit (afk.); 36 jongensnaam: 37. keer; 38. gemeente in Drente; 40. mannelijk beroep; 41. onderaardse ruimte: 44. achting; 46. medicijn (Ind. 48. een wanordelijke me nigte dingen; 49. gewicht in China; 51. voorvoegsel; 52. vogel; 54. zangwijs; 56. stad in Italië; 57. langzaam; 58. vluchtheuvel; 59 snee; 60. aarden vuurpotje; 61. vaartuig: 63. makker; 64. aan spreektitel van een koning of keizer; 67. bijwoord; 69. soort café; 71. muzieknoot; 73. voorzetsel. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Hagar; 5. mik; 7. ieder; 11. Lena; 12. ara; 14. ook; 16. open; 18. ent; 20. An ton; 23 Ede; 24. e.k.; 25. mat 27. Dan: 28. kap; 30. eg; 31. barak; 33. zomer; 34. TB; 36. Sinon; 38. merel; 39. in; 40. op; 12. steel; 44. kar; 45. Ne; 46. stad; 48. toren; 50. lila; 52. ruk; 53. lever: 54. die; 55. trio; 57. Dalen; 59. atol; 61. Aa: 62. rob: 63. regel; 66. s.o.; 67 vs; 68. Reval; 69 tenue; 71. gl.; 73. degen: 75. sonde; 76. i.m.; 78. ser; 79. sop; 81 ree: 82. p.s 83. ieo: 85. Nlmes; 87 Kos; 88. Etna: 90 ruw; 91. rib; 93. Pi- sa; 94. Zeist; 95. aak; 96. ijde- le: ik; 8. do; 9. Epe; 10. rede: 11. leest; 13. Ra; 15. on; 17. ne gen; 19. Paris; 21 tas; 22. ha mer; 25. mas; 26. tante; 28. koran; 29. pel: 32, koe; 33. ze ker; 35. bot: 37. netel: 39. iel: 41. paria; 43. lover; 45 niets; 46. set; 47 duo; 49. renet; 50. Lia; 51. aal; 53. Laban; 56. ras; 57. Dover; 58. tenor; 60. oog; 62 Regen; 64. ges; 65. lunet; 67. veine: 68. ree; 70. Ede; 72 Las- sa; 74. dom; 77. Metz: 79. Si- wa; 80. Perk; 82. pose; 84. one; 85. nu; 86. si; 87. kil; 89. a i JO. RT; 92. bij; 93. p.e. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de lin kerbovenhoek vermelden: ..Puz zeloplossing". Er zijn drie prij- VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE Jf f 2.50. I ƒ5- i twei Genieten jullie al heerlijk van de vakantie: Wat een geruststelling dat alle repetities voor lopig weer achter de rug zijn, Hoe is het roet de rapportcijfers. Nogal meegevallen? Enfin, ik zie het wel in jullie brieven. We zullen hopen dat het weer in de vakantie niet te koud is en de zon ons nu eens echt heerlijk gaat verwennen. Wat zou dat fijn zijn! We hebben dan weer extra energie op gedaan om aan de laatste etappe te beginnen. Want heus dan is het er op of er onder, hoor! Hoe is het met de eieren, meisjes en jon gens? Hebben jullie al plannen gemaakt om ze mooi te verven? Wat gezellig al die ge kleurde eieren, kuikentjes en haasjes. Maar het voornaamste vergeten we toch ook niet wat er op het paasfeest is gebeurd? Mamma pappa en op school de juffrouw of meester hebben jullie daarover alles verteld. Tante Jos wenst jullie allemaal héél prettige paasdagen toe hoor! Ook de zieke en gehan dicapte meisjes en jongens en grote mensen wensen wij allemaal beterschap en goede dagen toe. lillllllllllllllillilliil Wc gaan eerst eens kijken naar de oplossing van de puz zel. Hier komt ze: Horizontaal (dus van rechts naar links) lezen we ballon, emmer, brood lamp, sloep en kralen. In de zwarte hokjes lezen we bloembollen. De hoofdprijs gaat naar Pe ter Binnendijk Naaldwijk. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Annemieke ten Brummeler Berkel en Hans Stapper Alphen aan de Rijn. Hiep, hiep, hoera!!!! Deze week hebben we één jarige in ons midden, Johan Pijl. Van harte gefeliciteerd van de nichten en neven hoor! Nu gaan we de brieven be antwoorden. Eerst die verleden week per abuis zijn blijven liggen. Heb jij de kleine Marty al gezien Hans Stapper Alphen aan de Rijn? Wat zal jij je hart op kunnen halen in de vakantie op de fiets. Dat zijn zeker een stel slordevossen die kwik, kwek en kwak. Bedankt voor je teke ning hoor! Ben jij weer hele maal beter Dik Stapper, Alphen aan de Rijn? Is de kleurplaat mooi geworden?Bedankt voor je tekening hoor! Jij maakte ook al zo'n mooie tekening Mar- tie Stapper Alphen aan de Rijn. Hoe gaat het op school? Gewel dig dat jij zo'n eind bent mee gelopen. Was je helemaal niet moe? Wil jij een neefje wor den Gerard van Vliet Maasland? Prachtig dat jij met je vader mag meerijden. Wat zal jij fijn kunnen spelen in de vakantie. Fijn dat ik weer een brief van je kreeg Ad van Vliet Maasland. Bedankt voor je gedichtje hoor! Het is erg leuk Heb je al plan nen voor de vakantie gemaakt? Geweldig dat jij zoveel pop pen hebt Sarv van Vliet Maas land. Heb je ze allemaal mooie namen gegeven? Jouw moeder veel moois voor ze te maken. In welke klas zit jij en wan neer ben jij jarig? Die laat ste 7 en 6 zijn de volgende keer toch wel achten Leo Alblas Rijs- oord? Jammer, dat jullie juf zo ver weg trouwde hoor! Jullie hebben er nu niets van kunnen zien. Jij boft maar dat je in de vakantie mag logeren. Berrie hartelijk gegroet hoor! Ook jouw laatste cijfers zijn de vol gende keer toch wel hoger Joop Alblas Rijsoord. Griezelig hoor van die kip. Is hij nu weer hele maal beter? Hoe heeft opa het gedaan? Gaat Lijdie nog op school? Wat ga je in de vakan tie doen? CSCWSCgOK»CSC{<80ScK3CSa!c»<#aK905cï<»oSaH^OSc^ We hebben hier weer een gezelli ge kruiswoord puzzel nichten en lemaal erg ge makkelijk hoor. Jullie moeten de namen van de voorwerpen van links naar rechts invullen. Als jul lie daarmee klaar bent, lezen we in de vakjes waar de pijl bovenstaat (dus van boven naar beneden) iets dat we elk jaar weer fijn vinden, als het Jullie moeten niet alleen dat woord inzenden maar ook precies alle negen woorden die jullie in de vakjes hebben in gevuld. De oplos sing moet voor woensdag 1 maart worden ingezon den. Prachtig dat jij de eerste prijs hebt gekregen Bas van Andel, Andel. Wat was het voor een prijs? Liesbethje vindt het na tuurlijk geweldig buiten. Alle- mensen wat zijn er veel kalf jes bij jullie geboren. Hoe is het met de loods? Bedankt voor je tekening hoor! Waarom schre ven jullie niets Donnle Bakker Rotterdam en Marry Bakhuy- zen Boskoop? Volgende keer toch wel? Hebben jullie mooi gezongen op de ouderavond Nel lie Bal Meerkerk. Ging het alle maal goed? Jij boft maar dat je mag logeren. Veel plezier hoor! Wist jij niets te schrij ven Jan Beaufort Rotterdam. Heerlijk dat nu alle repetities achter de rug zijn Joost van Beek Rotterdam. Je kan nu fijn uitrusten. Hoe is het zwemmen gegaan? Heb je een diploma ge kregen? Je schijft er niets over. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Joop v. d. Berg Berkenwoude? Fijn dat ik nu weer een brief van je kreeg. Hoe vind jij het op de ulo? Hoe heet het plaatje? Heb je 't al vaak gedraaid? Hoe is het nu met Kristine Le- nie Bergwerff Rozenburg? 'k Geloof best dat Ria's pop deftig was. Heb je al vakantieplannen gemaakt? Jammer dat jouw te kening niet in de krant kan staan Ik zal je hier nog wel even een briefje over schrijven. Be dankt voor je mooie tekeningen hoor Ria. Grappig dat mamma jou Mazelientje noemt. Jam mer dat jullie niets schreven R. van Berkel Rotterdam en Aart van Beuzekom Capelle aan de IJssel. Volgende keer toch wel? Heb jij een lange ver langlijst gemaakt Jcanette van Beuzekom Capelle aan de IJssel? Was jij tante Jos niet een klein beetje vergeten? Fijn dat er zo veel vriendinnen mogen komen. Heb je Mirjam en Aart al ge zien? Bedankt voor je rebus en versje hoor! Wat is jouw zus je Wilma erg verwend Arie Be- zemer Berkel. Wat was ze wel blij met zo'n mooie poppenwa gen. Hebben jullie veel pret ge had? Hansje wordt al groot hoor. Prachtig zoveel speldjes. Hoe gaat het op school Cor Bezemer. Hoogvliet? Heb jij een mooi rapport gekregen? Geweldig dat jij al tante bent Marian Boer Berkel. Mmm. wat heb je van de koekjes gesmuld? Waren ze lekker? Jij boft maar dal je gaat logeren in de vakantie. Wat wil je later worden? Waar om schreven jullie niets Lidi Boers Oud-Alblas en Gerrit Bou- man Wijk en Aalburg? Wat zijn er bij jou veel vriendinnen geweest Adri Boutesteijn Maas sluis. Heb je al plannen voor de vakantie gemaakt? Op welke school ga jij? Vond jij het zo moeilijk om iets te schrijven Henk Bouw es Krimpen aan de IJssel? Was de koffie lekker die jij op school moest zetten Klarie Broederland, Zuidland? Jij boft maar dat je een kamer krijgt. Wordt het mooi? Waren mam ma en pappa blij met jullie ca deaus? Is Arjo weer helemaal beter? Opa van harte gefelici teerd hoor! Wat zal Lenie deftig zijn met zo'n mooie nieu we trui Jopie Breederland, Zuid- land. Fijn dat het zo goed gaat op school. Leuk dat je de „spul letjes" van de handwerkles mee naar huis mocht nemen. Is de kleurplaat mooi geworden? Alemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend Corrie Brommer Rotterdam. Wat zal jij deftig zijn! Is het een mooi boek? Mmmm. wat hebben jul lie van de pannekoeken ge smuld. Niet meer zo lang wach ten met schrijven hoor! Wat is de. maand maart voor jullie een feestmaand Annemieke ten Brummeler Berkel. Oef. wat zijn jouw zusjes verwend. Heb je mooie slingers gemaakt voor pappa's verjaardag? Wat heb jij veel bij elkaar gekregen. Is het schortje mooi geworden? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Reimie Buiten dijk Heinenoord? Natuurlijk mag jij een nichtje worden hoor! Hartelijk welkom. In wel ke klas zit jij en wanneer ben jij jarig? Ik vind jouw raadsel moeilijk. He'o je nog meer zus jes en broertjes? Heerlijk dat jullie in de paasvakantie bij oma mogen logeren Joke Buizer Sprang Capele. Wat zal ze blij zijn. Ga je in de vakantie je kussen afmaken? Jammer dat de poes nog niet terug is. Be dankt voor je leuke tekening hoor! Jammer dat jij niets schreef Lenle Buys Nieuwpoort. Wist jij ook niets te schrij ven Anne Marie Bijloo, Schie dam? Jij mag ook een nichtje worden hoor Marieke van Can Rotterdam. Jij bent echt nog niet te oud. Ben jij zo lang ziek geweest? Leuk dat jij al tante bent. Fijn dat jij in de vakantie gaat logeren. Ga je moeder ook mee? Wat kreeg ik van jou mooie bloemen Marticn van Dam, Gouderak. Je hebt de brief erg mooi gemaakt hoor! Hoe gaat het op school?- Volgen de keer schrijf je een brief? Prachtig dat jij op de ouder avond mocht spelen Joke van Dam Bodegraven. Mmm, wat zijn julie verwend. Heb je een mooi rapport gekregen? Zijn de foto's mooi geworden? Hoe gaat het met Jochem? Nou en of ik het fijn vind dat de lente weer begonnen is Nelly van Dam Nieuw Lekkerland. Leuk dat jij het zo naar je zin gehad hebt in Hillegom. Hoelang blijft je zusje weg? Je bent toch pas 6 juni jarig? Goed je best blijven doen hoor Nellie! Wist jij niets te schrijven Jan Dokter Ridderkerk. Ben jij het al gewend in het nieuwe huis Lenie van Dommele Moer- kapelle? Wordt het schortje mooi? Fijn dat je alles mee naar huis mocht nemen. Heb je al vakantieplannen gemaakt? Jij boft maar dat je zulke mooie nieuwe schoenen hebt gekregen letje Donk Nieuwland. Waar voor moest Bert examen doen? Heb ie nog helemaal geen va kantieplannen gemaakt? Ga je heerlijk uitrusten? Prachtig dat jij in de vakantie mag loge ren Greetje Donker Nieuwland. Mag jij de baby weieens vast houden? Betsie heeft het er goed afgebracht hoor! Leuk dat jij een lijstje om de foto doet Lidy van Dorp Vlaardingcn. Ga je van de zomer bij haar logeren? Is je vest nog klaargekomen voor de pasen? Gezellig. een kussen borduren. Ga jij nog zwemmen in de vakantie? Wisten julie niets te schrijven Corrie Roppert Vlaardingcn, Hans van Driel Rotterdam cn Margriet Drijver? ik krijg van jou steeds van dat mooie postpapier toegestuurd, maar je schrijft er niets op Ria Dubbel dam Gorinchem. Volgende keer schrijf je een gezellige brief? Alle begin is moeilijk hoor! Jij bent verschrikkelijk ver wend Mija van Dueren Oude molen. Wat zal jij deftig zijn met zoveel moois. Prachtig een kinderbijbel. Geweldig dat jullie voor t.v. geweest zijn. Was het leuk!" Het was maar een grapje van tante Jos hoor! Wist jij niets te schrijven An nie den Dunnen Werkendam?. Grappig dat jij weer tante bent geworden Corrie Bikker Groot Ammers. Heb jij veel op de door Arie van Vlaardingen Hannes, de knecht van boer Weideman, was verschrikkelijk lui. Hij was misschien wel de luiste man in het hele land. Er waren maar twee dingen, die hij graag deed; luieren en sla pen De boer had hem dikwijls onder handen genomen. ..Han nes", zei de boer dan. „wees toch niet zo lui. Steek toch ook eens flink de handen uit de mouwen. Jij hebt. geloof ik. he lemaal geen plezier in je werk. Jij bent liever lui dan moe." Hannes zei daarop dan niet veel. maar als boer Weideman weg was. zei hij tot zichzelf: „Het is precies, zoals je zegt, boer. Ik bén liever lui dan De boer kon .geen ander perso neel krijgen en daarom ontsloeg hij Hannes niet. En zo luierde Hannes voort. Als hij een bood schap moest doen, bleef hij urenlang weg. omdat hij onder weg een dutje had gedaan. Moest hij voor de dieren op de boerderij voer van de hooizol der halen, dan viel hij daar prompt in slaap. En nauwelijks nen, of Hannes zat al te knik kebollen. Toen op een dag de boer hern naar het weiland had gestuurd om distels te trekken, zei Han- tot zichzelf: „Jazeker, ik zal dit beetje distels gaan trekken. Weet je wat ik ga doen? Ik ga lekker in de schaduw van die dikke boom zitten. Dan ga ik eerst op mijn gemak de krant lezen en daarna een poosje sla pen. De boer kan me nog meer vertellen." En Hannes vlijde zich be haaglijk onder de boom neer er. sloeg de krant, die hij van de boerderij had meegenomen, open. Na vijf minuten echter was hij het lezen al moe eni wilde hij de krant dichtslaan om te gaan slapen, toen plotse ling zijn oog op een advertentie viel. „Gevraagd nette tovenaars- j leerling om in het vak te wor- j den opgeleid. Aanmelden bij to- 1 venaar Klitseklus. Heksenpad r 13. in het Hoelabos." „Tovenaarsleerling", dacht I Hannes, „dat is nu net iets 1 voor mij. Dan hoef je natuur- I lijk niet hard te werken en als I je het vak helemaal kent, hoef I je nooit meer iets te doen. Als 1 je dan iets wilt hebben, zeg je maar de een of andere tover spreuk en hoepla... het gebeurt.| Weet je wat, ik ga er dadelijkj Hannes was zo opgewonden, dat hij tovenaar zou worden, dat hij helemaal zijn luiheid vergat en met flinke pas op weg ging naar het Hoelabos. Toen hij daar was aangekomen en het Heksepad naderde, begon Han nes het toch wel een beetje grie zelig te vinden. Wie weet wat zo'n tovenaar met je uithaalde. Zou hij maar niet liever terug gaan? Hannes stond stil. Toen dacht hij echter aan het heer lijke. luie leventje, dat hij als tovenaar zou hebben en hij liep weer verder. En voordat hij er erg in had. stond hij op het Heksenpad voor een klein, ge heimzinnig huisje, dat het num mer 13 droeg. Aan de deur hing een groot bord, waarop stond. „Tovenaar Klitseklus. Te raad-i _i alle toverkunsten." plegen (Volgende week verder) doen. Heb jij veel postzegels? Wanneer ben jij precies jarig? In welke klas zit jij Nicolien Bruyn Den Haag? Wil jij een nichtje worden? Ben jij al gauw jarig? Heb je een mooi rapport gekregen? Schrijf jij voortaan oio de beurt handwerkles gemaakt? Wat ga je in de vakantie doen? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Marianne Aling Den Haag. Hartelijk welkom. In wel ke klas zit jij? Hoe vond je de Matthaus Passion? Is John nu weer thuis? Jij wordt maar ver wend door je vader hoor! Jouw vorige brief was te laat Dca van Antwerpen Monster. Je moet de brief voortaan echt wat eer- versturen. Heerlijk dat jij dichtbij de zee woont. Wat zullen jullie genieten van het schoolreisje. Fijn dat jij al je handwerk mee naar huis mocht ?n Marjo Bassic, 's Graven- zandc. Heb je veel moois ge maakt? Heb je de repetities op school goed gemaakt? Leuk dat jouw vriendin maandag jarig is. VeeJ plezier hoorl Wisten jullie echt niets te schrijven Hans van Biemcn Delft en Cor rie Bicmond De Kaag. Oef, oef. wat ga jij heerlijk lang logeren in de paasvakantie Peter Bin- ncdljk Naaldwijk. Wat zal oma blij zijn. Hoe was het op papa's verjaardag? Had jij mooie slin gers gemaakt? Bedankt voor je mooie tekeningen hoor! Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Rudi Bosschicter Rotterdam? Schrijf je voortaan als je letter aan de beurt is? Heb jij al vakantie plannen gemaakt? Wil jij een neefje worden Kees Bruyn Den Haag? Geweldig dat jij een goo chelboek van oma hebt gekre gen. Heb je het al goed geleerd? Hoeveel jaar is Astrid? Jouw brief was te laat Arjen de Bruyn Den Haag. Je moet hem voor- taan echt wat eerder op de post de keer. als je lel... Jan Carton Voorschoten? Wil jij een neefje worden? Volgendi keer krijg ik een lange brief' Hier komen nog wat nageko men brieven. Hartelijk bedankt voor je mooie tekening Cora Bardelmcijer Ter Aar. Prachtig dat het zingen zo goed gegaan is. Fijn dat oom Jaap bijna be ter is. Wat heeft hij al veel si garenbandjes gespaard. Is de ca- pe mooi geworden' Nou, ik heb ook al veel lammetjes in de wei zien huppelen Henny Bardel- niet op hun pootjes konden staan. Prachtig dat de mensen zo ge noten hebben van jullie zang. Je geboortedatum hoef je maar één keer te vermelden hoor! Hoe gaat het op school? Heerlijk dat jij op een boerderij woont An neke Boot Haamstede. Wat zal jij fijn kunnen spelen, 'k Ge loof best dat jij de kleine lam metjes erg leuk vindt. Nou ik ook hoor! Natuurlijk mag jij een nichtje worden. Hartelijk wel kom hoor! Wat zal jij van de zomer bruin worden zo dichtbij Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zorgen jullie voor een volle? De letters E t/m K zijn aan de beurt. Heel veel plezier in de vakantie nich- tot de volgen-; Tante Jos,

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16