Grevelingendam eind van dit jaar dicht Beroep van grote invloed op de broodconsumptie 1 0 0 10! DUIZENDEN MATZES VOOR PESACH Doe het zélf met Plasticolor-.Prima! Operatie kabelbaan start half juni dorstige drinkers Plasticolor... 43 prachtige kleuren Verticale prijsbinding nadelig voor consument Soekarno tot Amerikanen: Wij kunnen zonder jullie Plasticolor! Prima! Verf? Plasticolor! DONDERDAG 26 MAART 1964 Sport/ack met en.. (Van een onzer redacteuren) Een jongeman in een gloednieuw jack liet zich gisteren van een rondvaartboot in het nog altijd ijzige water van de binnen-Amstel in de hoofdstad vallen. deed dit in opdracht van een grote Nederlandse confectie-industrie, die aan ie persvertegenwoordigers de kwalitei- n van het jack wilde demonstreren. In Zweden is iemand op het idee ge komen om speciaal voor de watersport liefhebbers een jack te creëren, dat niet alleen tegen kou en wind beschermt, ïaar bovendien alle eigenschappen van en zwemvest bezit. De Nederlandse iturka nam dit idee over en begon de jroduktie van haar zgn. „safer". Het jack ziet er niet opgeblazen uit. )at is /het ook niet, want pas in geval ran nood behoeft men de handbeweging e maken, die nodig is om de in het jack rerwerkte „longen" op te blazen. Overigens zijn die „longen" niet eens ;o hard nodig, althans wanneer men ipoedig uitzicht op redding heeft, want in niet-opgeblazen toestand blijft met het jack al drijven. Blijft de redding wat langer uit, dan kan men al- ïog aan de touwtjes trekken, om n vrij willige verblijf in het water wat comfortabeler te maken. Grafveld ontdekt in Maastricht In Maastricht is in de nieuwe woon- ijk de Pottenberg (in het westen van le stad) een grafveld ontdekt. Zesen- winitig graven werden opengelegd. Zij ;ouden drie tot vier eeuwen oud zijn. Ixperts van de rijksdienst voor het oud- ïeidkundig bodemonderzoek nemen aan, lat het hier gaat om een kerkhof, waar >estlijders begraven werden. Een Maas- richtse historicus houdt het er evenwel >p, dat het een begraafplaats voor ge- ineuvelde Spaanse soldaten zou zijn. In ,579 belegerden de Spanjaarden onder 3arma Maastricht. Zeg mij hoeveel brood gij eet en ik zal zeggen wie gij zijt.... In Nederland wordt het meeste brood gegeten door degenen, die fysiek de zwaarste beroepen hebben, als boeren, landarbeiders, mijnwer kers, bouwvakarbeiders e.d. De agrarische beroepsbevolking slaal daarbij verreweg het rekord met het grootste broodverbruik per hoofd. Deze wetenschap is te vinden in een ruim 200 pagina's tellend boekwerk, getiteld „Het broodverbruik in Ne derland". dat dezer dagen is versche nen onder auspiciën van de Neder landse Vereniging van Meelfabri kanten. Het lijvige boekwerk bevat een schat aan interessante gegevens, die voor een belangrijk deel verkregen werden uit een omvangrijke enquête, in de jaren 1961 en 1962 verricht door de Neder landse Stichting voor Statistiek mede in opdracht van de Voedingsorganisatie T.N.O. Uit dit onderzoek is o.m. geble ken dat het beroep van de mensen bij zonder veel te maken heeft met de broodconsumptie, niet alleen van hen zelf, maar ook van de (mede) gezinsleden. Hoe „hoger", hoe minder Aangetoond werd zelfs, dat het be roep vam de hoofdkostwinner van alle factoren de grootste invloed heeft op het Animo voor zoet beleg is gering (Van onze soc.-econ. redactie) broodverbruik in het gezin. Een hoog opleidingsniveau istatistisch een goede indicator van de sociale status van het gezin) gaat samen met een lage gemid delde dagconsumptie. In het algemeen kan gesteld worden dat de agrarische be volkingsgroep meer brood eet dan de overige handarbeiders, die op hun beurt meer brood consumeren dan de midden standers, terwijl dezen weer meer brood eten dan degenen die in het geheel geen handenarbeid verrichten. Op deze alge mene regel kwamen slechts zeer weinig afwijkingen voor, zo blijkt uit de cijfers, die tevens aantonen dat de grootte van het inkomen zo goed als geen enkele in vloed op het broodverbruik-uitoefent. Zien eten, doet eten Wél van invloed is de gezinsgrootte. Naarmate het gezin groter is, wordt per persoon méér brood gegeten. Het gezegde „zien eten doet eten" doet dus inderdaad opgeld. Een andere factor ls ook het gebied waarin men woont. In sommige gebieden eet men in vrijwel elke be roeps- en leeftijdsgroep meer brood dan Na de strubbelingen van de afge lopen maanden heeft Rijkswater staat thans goede hoop, dat de dam iopr de Grevelingen, die straks de irerbinding gaat vormen tussen Goe- •ee-Overflakkee en Sohouwen-Dui- relaind tegen de jaarwisseling vol tooid zal zijn. Tegen die tijd zal ook le Haringvlietbrug geheel klaar lijn. Het hoofd Deltadienst van lijkswaterstaat, ir. J. Volkers heeft lit gisteren meegedeeld tijdens een lersexcursie. was overigens niet de enige me- ledeling van ir. Volkers. Wij stippen 'erder nog aan; half juni begint de operatic „kabel baan" opleiding van gondeliers is thans be gonnen vertraging van Grevelingendam heeft geen nadelige invloed op het tijdstip van sluiting van Brouwershavensche Gat en Oosterschelde totale kosten van Grevelingenproject zijn geraamd op bijna 50 miljoen gul levering kabelbaan kost 6 miljoen gulden. Rijkswaterstaat heeft na de kabel- ireuk in augustus van het vorige jaar de moed niet laten zakken. Met nieuw enthousiasme hebben de technici zich ■pen op het kabelbaanproject: het en ook dure experiment van lijkswaterstaat, Het is een project, dat Rog nergens ter wereld zo groot 13 op- jezet als bij de Grevelingen en waarmee Echtgenote hoort pas na uren ongeluk van haar man De familie van de 72-jarige H. Dekker i Amsterdam is er niet weinig verbolgen eer, dat de echtgenote eerst na urenlange tlgerustheid en vrees, dinsdagavond circa kalf tien ervan in kennis werd gesteld, dat haar man die middag om drie uur een ingeluk was overkomen en dat hij in een iekenhuis te Hilversum was opgenomen en hersenschudding en beenbreuk >1b gevolg van een aanrijding door een lersonenauto. Evenzo verbolgen is de amilie over wat een nabij de plaats van iet ongeval wonende juwelier heeft ver- eld, nl. dat het slachtoffer ruim een half illr bloedend op straat heeft gelegen, al- 'Orens naar een ziekenhuis te worden ivergebracht. De GG en GD zegt echter, dat een inibulancewagen in zeven minuten op de. 'laats van het ongeluk aankwam, de eer- te hulp werd verleend, o.a. spalken wer- len aangebracht en de man naar het zie kenhuis werd gebracht. De politie zou onmiddellijk na de mel ting de GG en GD telefonisch hebben 'erwittigd. Over het eerst zo veel uren "ter inlichten, zegt de politie geheel vol lens de geldende regel te hebben gehan- leld, die inhoudt dat de familie eerst ge waarschuwd wordt als vaststaat waar en welk ziekenhuis het slachtoffer van een ingeluk is opgenomen en haar dit wordt teioelcL Haringvlietbrug is dan klaar (Van een onzer vefólaggèvers) dus ook nog geen ervaring heeft ,En dit nu heeft geleid tot een braging". zo merkte ir. Volker op, moeten deze vertraging rekenen tot het experiment. De vertraging hebben bewust aanvaard en wij vinden het ook volledig verantwoord met het oog op de afsluiting van het Brouwershavensche Gat en de Oosterschelde. De afsluiting van deze zeegaten wordt een zeer grote opgave voor Rijkswaterstaat. De afdam ming van de Grevelingen, waar toch nog altijd 75 miljoen kubieke water bij eb en een even grote hoeveelheid bij vloed het sluitgat, passeert, is daarbij maar ..kinderspel". Rijkswaterstaat grijpt dan ook de kans om te experimenteren dankbaar aan. Kabelbaan Na een studie van vier Jaar heeft dus gekozen voor de kabelbaan. Wie thans een kijkje kan nemen bij de Gre velingen ontdekt, dat vrijwel alles ge reed is voor de operatie-kabelbaan: de 12 gondels zijn gearriveerd, de gonde liers zijn in opleiding, de drempel het sluitgat wacht al lang op zijn ding, het stortmateriaal ligt klaar en de komende weken wordt de kabel ge spannen. Dit laatste wordt in de meest létter lijke betekenis een spannend karwei. Het is de bedoeling, dat de kabel (lengte 1900 meter en een doorsnee van 92,2 mm) wordt voorgespannen en daarna heel ge leidelijk, op de juiste spanning gebracht Als dit werk geklaard is begint dan half juni de eigenlijke operatie. Met een tussenruimte van circa 3 minuten zullen de kettingnetten, die onder aan de gon dels hangen, hun lading uitstorten het sluitgat. In totaal moet ruim 100.000 -ton steen en grind op deze wijze worden verwerkt. Als de sluitdam na ongeveer 12 werkweken is voltooid kan worden begonnen met het aanbrengen van het zandlichaam van de dijk. De gondels rijden in een gesloten cir cuit, Zij worden bemand met twee per- limonade de drank voor sonen, hebben een eigen aandrijving in de vorm van een dieselmotor en heb ben een „snelheid" van circa negen me ter per seconde. In het laadnet kan 10 ton materiaal 'worden vervoerd. Het is mogelijk om per uur ruim 200 ton (met 10 gondels) steen en grind te storten- Dit aantal kan gemakkelijk opgevoerd, maar uit veiligheidsoverwegingen vindt Rijkswaterstaat het raadzaam vast te houden aan 200 ton per uur. De opleiding van de gondeliers is thans in volle gang. Daarbij is echter nog sprake van een proefstadium, want de vraag wordt onder het oog gezien of men uitsluitend met kraanmachinis ten in zee moet gaan of dat het moge lijk is ook vrachtautochauffeurs in te schakelen. Het laat zich aanzien, dat ook chauffeurs in aanmerking komen om te fungeren als gondelier. Volgens ir. P. H. van der Weele, die belast is met de da gelijkse leiding van het Grevelingen project is er geen speciale scholing no dig. „De opleiding is helemaal niet moeilijk". In totaal zijn er 40 gondeliers nodig, die in een tweeploegendienst zul len werken, per ploeg dus 20 man (twee personen voor een gondel). Rijkswaterstaat heeft veel vertrouwen in dit experiment, al wordt het dan wel duur. De levering van de kabelbaan was opgedragen aan Etablissements Neyrpic te Grenoble voor een bedrag van circa zes miljoen gulden. Meegedeeld werd, dat tot nu toe ruim 35 miljoen gulden is uitgegeven voor de Grevelingendam. Te verwachten is, dat nog circa tien miljoen nodig is om het gehele complex te realiseren. Dit maakt een totaal van bijna 50 miljoen gulden in andere streken. Zo wordt niet alleen in de steden minder brood geconsumeerd dan op het platteland, maar ook wijzen de cijfers uit dat in het westen des lands minder brood gegeten wordt dan elders, terwijl het zuiden van het land in het broodverbruik „aan de kop" gaat. De broodbakkers, die een (nieuwe) vesti gingsplaats zoeken weten dus nu, w zij de meeste kans op succes hebben Witbrood favoriet Wat de broodsoorten betreft toont het Nederlandse volk een duidelijke keur voor wittebrood, want 62 procent van alle gekochte brood is wit. Daaren tegen is 30 procent bruinbrood, 5 procent roggebrood en 3 procent krentenbrood. Ook hier speelt het woongebied (de in vloed van de omgeving) een belangrijke roL Als streeksgewijs traditionele brood- :en kunnen worden beschouwd: wittebrood in Friesland, Drenthe, Over- Gelderland en Noord-Brabant bruinbrood in Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland en roggebrood in Groningen en Limburg. In deze opsomming ontbreekt Noordholland, vermoedelijk omdat ver schillende streken in die provincie ver schillende broodconsumptiegewoonten hadden, die in de totalisering wegvielen. Tweemaal brood Nederlands meest typische broodmaal- jd is het ontbijt, want 87 procent van de bevolking eet brood vóór 's morgens lur. Het nuttigen van een tweede broodmaaltijd is vrij algemeen. Iets min der dan de helft der bevolking gebruikt deze maaltijd omstreeks het middaguur, de rest (voornamelijk buiten de grote steden) 's avonds. Ongeveer 6 procent de Nederlanders gebruikt zelden of nooit een ontbijt, w.o. 2 procent baby's. Circa 14 procent slaat op zondag één van de twee broodmaaltijden over. Op zater dag daarentegen wordt door ongeveer -zevende deel van de bevolking de rme maaltijd door een broodmaaltijd vervangen. Weinig zoetigheid Ook het broodbeleg is in het onderzoek betrokken. Opvallend is de hoge con sumptie van vleeswaren (met name on der de veel-brood-eters) en de geringe animo voor zoetigheid op het brood. Ge middeld worden van elke vijf boterham- ongeveer twee belegd met vlees waren of spek, één met zoetigheid (jam, koek, meuisjes, hagelslag e.d.), één met kaas en ook één met andere soorten „Het broodverbruik in Nederland", dat ook vele bijlagen heeft, w.o, een Engelse :en Franse samenvatting, is uitgege- door Martinus Nijhoff te Den Haag. De prijs is f 15. Soebandrio naar de Koningin Het ministerie van buitenlandse za ken bevestigt, dat de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken en eerste -premier, dr. Soebandrio, door de Koningin in audiëntie zal worden ont vangen. Na Soebandrio's aankomst in dc och tend van 1 april op Schiphol staan voor de namiddag protocollaire beleefdheids bezoeken aan premier Marijnen, de voorzitter van de Tweede Kamer en nister Luns op het programma. Deze laatste biedt in Kurhaus een diner aan. De volgende dag is bestemd voor za kelijke besprekingen op Buitenlandse zaken, "s Avonds geeft minister Soe bandrio voor Nederlands autoriteiten een ontvangst in Kasteel Oud-Wasse naar, waar hij logeert. Dr. Soebandrio zal vergezeld zijn van zijn echtgenote, die plaatsvervangend minster van gezondheid is, o.a. van mr jarwo Tjondronegoro, tweede plaatsvervangende minister van buiten landse zaken. De Koninklijke Zout-Ketjen heeft be sloten over 1963 (1962) 18 (16)»/» divi dend voor te stellen alsmede 5 (5)% e agioreserve in aandelen. Aanhoudend koud I?EN KLEINE depressie die gisteren de Noordzee bereikte, heeft zich sindsdien maar weinig verplaatst. Door luchtdrukstijgingen boven het noorden van de Noordzee, kwam het zwaarte punt van de depressie langzaam dich ter bij de Waddeneilanden, hetgeen tot gevolgd had dat opklaringen die boven de Britse eilanden voorkomen, zich niet naar ons land konden uitbreiden. Intussen gaan de luchtdrukstijgingen boven het noordelijke gedeelte van de Noordzee en Scandinavië voortzodat de kern van de kleine depressie over of dicht langs ons land naar het zuiden zal trekken. H" zal daardoor nog ge ruime tijd veel bewolking veroorzaken en plaatselijk enige regen. De wind zal naar noord tot noordoost gaan draaien, waardoor het koude weer aanhoudt. ZON EN MAAN Vrijdag 27 maart: zon op 6,27, onder 19.05 uur: maan op 18.19, onder 6.46 uur. Zaterdag 28 maart: zon op 6.25, onder 19.07 uur; maan op: 19.31, onder 7,03 Zaterdag 28 maart: volle maan. Hoogwa'oi Scheveningcn n.; 15.12 n.m. n 15.50 n.m HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur *eers" I i jd Si CeltCldh' sl Is S-5 Lissabon 1. bex I'reanger Rubber Mij. De winst over 1963 (1962) bedroeg f 2870 (143.789) In terest beliep f 17.023 (16.519), winst op effecten (f 140,485), onkosten bedroe gen f 14.152 (13.284). De effecten bedra gen f 471.865 (466 175) tegen f 573.608 beurswaarde. Het bedrijf in Indonesië staat te boek voor f 1,23 miljoen. SOEPGROENTEN Rijk c vitaminen. Prim SOEPEN en BAMI. Het zakje met de Rode Ruit. Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaal op de goudgele no Consumentenorganisaties: IS De Nederlandse huishoudraad en het Consumenten contact Orgaar hebben in een brief aan de staats secretaris van economische zaken aangedrongen op maatregelen, die d( geleidelijke opheffing van de verti cale prijsbinding tot doel hebben. De consumentenorganisaties menen, dat het stelsel van vaste prijzen de con currentie beperkt en aan de consu ment minder keuzemogelijkheden biedt. Het Consument Contactorgaan e Nederlandse huishoudraad hebben reeds "160 in nota's hun standpunt ov«^ verticale prijsbinding uiteengezet. Toen merkten zij op. dat bij afweging vai voor- en nadelen, die aan het stelsel vaste prijzen zijn verbonden, de nadelen de consument overwegen en dat het derhalve gewenst is van overheids wege tegen het stelsel maatregelen tc De consumentorganisaties onderstem 3n daarom nu het voornemen van dt staatssecretax-is van economische zaken m geleidelijk op te treden tegen de icale prijsbinding. Zij menen, dat de ticale prijsbinding de vrije concurrentie ten aanzien vaxi een wezenlijk element, nl. de prijsvorming bij de detailhandel, op eeh ontoelaatbare wijze aantast. Ook delen de consumentenorganisaties visie van de staatssecretaris, dat de mcurrentie-beperkende werking ve verticale prijsbinding in diverse opzich ten verstarrende invloed op het President Soekarno heeft gisteren verklaard, dat Indonesië het ook zon der hulp uit het buitenland kan stel len. Op een plechtigheid in Djakar ta, waarop de eerste steen werd ge legd voor een gebouw, wees de Indo nesische president tijdens een toe spraak op de Amerikaanse ambas sadeur, Howard Jones, en zei: „Er is een land, dat dreigt zijn buiten landse hulp aan Indonesië stop te zetten Dat land denkt dat het Indo nesië bang kan maken. Ik zeg u: loop naar de hel met jullie hulp". Leden van het diplomatieke korps hoorden het Indonesische staatshoofd verder zeggen, dat Indonesië economisch heeft de laatste weken weer waar dc tarwe voor de koe- staat het water op volle toeren gedraaid, ken wordt verbouwd. De tanks ook Drie- tot vierduizend matzes controle ls erop gericht gis- zyn per dag vervaardigd om tlng te voorkomen. Daarom dc Joden in ongeveer twin- mag het vlak voordat de tig landen tijdens hun Paas- tarwe wordt geoogst niet Re- feest, dat zij Pesach noemen, regend hebben en moet dc van ongezuurd brood, van tarwe schotvrij z(jn. matzes, tc voorzien. Na het oogsten wordt de Dc fabriek is enig In haar hele fabriek aan dc Ensche- soort in Nederland en de desc Nicuwstraat onder toe- grootste van Europa. Dc a(- zlch' 'au het opperrabbi- zet voor Nederland wordt In Eereinlgd. Men noemt twee weken tijds geprodu- dit ..kasjeren^Hct houdt.111, ceerd en 85 procent va produktlc is bestemd Vroeger gebeurde dit xct vuil Lii het bronwa- i de twee ter, dat voor het bakken van een nacht de ongezuurde broden werd dc dat opperrabbijn Schuster met een gasvlam of door middel van stroomontwlkke- llng, die ontstaat wanneer men kokend water over een steen giet, alles in de fa briek reinigt. Twee toezichthouders van het opperrabbinaat blijven daarna tijdens het hele pro- duktieproces in de matzes- fabriek. Dc matze is het belang rijkste onderdeel van het Joodse Paasfeest. Zij wordt export, voornamelijk landen in Europa en Noord- Afrika. Dc Enschedesc fabriek be staat al sinds 1933 en heeft gedurende de eerste jaren een concurrent gehad in een Amsterdamse fabriek, die echter na do oorlog is op geheven. Een merkwaardig facet van dc produktie. die alleen plwls vindt tussen oktober Sr«^"p^"havond" "iï-" en het Joodse Paasfeest (28 nuUi d ta dc ,ami„,kring. JJXTLiLJl o.m. ook bittere i gebraden ei en een gebraden beentje wor- Het nuttigen van de matze op de eerste Pesach- avond. Op het hord liggen de bittere kruiden en het ei. Het zoute water (tranen) wordt vergoten. deze onder strenge controle krulden staat van het opperrabbi naat in Amsterdam. dcn gebruikt. gebruikt, te laten bezinken. Opperrabbijn Schuster be- De produktie van de Leidingwater is uiteraard de gint met dc controle al bij matze is geheel gebaseerd schoon, maar om de traditie cei )re te houden, laat men watertanks nog steeds nacht staan. niet zou instorten omdat het rijk is aan natuurlijke hulpbronnen. De Verenigde Staten, hebben, naar be kend de laatste tijd gedreigd, hun hulp verlening aan Indonesië te zullen staken tenzij er een vreedzame regeling voor de kwestie-Maleisië tot stand komt. Terwijl Soekarno sprak gloorde er echter nieuw( hoop op een vreedzame oplossing van d< crisis, die zowel in Indonesië alsin d< federatie Maleisië tot mobilisatiemaat regelen heeft geleid. In Bangkok deelde de Indonesische minister van buitenlandse zaken. dr. Soebandrio namelijk mee dat Indonesië tot op zekere hoogte akkoord gaat met een Philippijns voorstel voor een rege ling van het geschil. Een Philippijnsc woordvoerder verklaarde tezelfder tijd in Manilla, dat een topconferentie in mei. in Tokio te houden, tot de mogelijkheden behoort. Het voorstel van de Philippij- nen behelst een geleidelijke terugtrek king van-de Indonesische guerillastrijders uit Maleisisch Borneo, die moet samen vallen met het openen van politieke be sprekingen op ministerieel niveau, en later een topconferentie. In Djakarta verklaarde woensdag bri gade-generaal Achmadi secretaris-gene raal van de Indonesische nationale de fensieraad, dat tot dusver ongeveer acht tien miljoen Indonesische jongeren zich als vrijwilligers hebben opgegeven om de regering te helpen, Maleisië „te verplet teren". Volgens het persbureau Antara behoort mevrouw Hartinin Soekarno. de echtgenote van de Indonesische president tot de vrijwilligers. bod heeft. In het recente verleden, nl. bij de koelkastenaffaire is duidelijk aange toond, hoezeer behoefte kan bestaan aan een doorbreking van de individuele ver4 ticale prijsbinding, aldus de brief. Door de vaste prijzen zijn vele con sumenten prijs-lui geworden. Zij zijn de prijs te uitsluitend gaan beschouwen als een maatstaf voor kwaliteit. Een eigen prijspolitiek door de detailhandel zal meer keuze-mogelijkheden voor de con sument bieden en maakt voor degene, die. met een geringere maat van service geij noegen wil nemen een lagere aankoopj- prijs mogelijk. „De argumenten, die thans ter verde diging van de verticale prijsbinding wor den aangevoerd, berusten op overi gens met elkaar in tegenspraak zijnde veronderstellingen aangaande eventuele schadelijke uitwerkingen van de vrije concurrentie en leveren naar de mening van de consumentenorganisaties stellig niet in alle gevallen een voldoende recht, vaardiging op voor het in stand laten van het stelsel van de verticale prijsbin ding". De Spar Het vrijwillig filiaalbedrijf Dc Spar heeft namens ruim 2000 levensmiddelen detaillisten en 15 levensmiddelengroot handelaren in ons land een adres ge richt tot de minister en de stasïtssecre- taris van economische zaken en aan de leden van beide Kamers der Staten- Generaal, naar aanleiding van het voor genomen optreden tegen dc verticale prijsbinding. Het is, aldus het adres, de eenstemmi ge opvatting van de middenstandsbon den en de ondernemingsorganisaties, dat de verticale prijsbinding een ordelijk economisch bestel bevordert en derhal- hèt algemeen belang dient. Onder de rking van de verticale prijsbinding heeft zich op de nationale levensmidde- "enmarkt onder de schijnwerpers van >en felle concurrentiestrijd een diffe rentiatie in het distributiepatroon kun- xen doorzetten die duidelijk in het belang van de consument is. De prijs binding bevordert de prijsbewustheid bij de consument en vergemakkelijkt het overzicht over de markt. De ophef fing van de vaste prijs zal daarentegen ..merkeninflatie" meebrengen bij de handel en een prijsbokserij met lokar- tikelen, waarvan de lagere prijzen door prijsverhoging bij oncontroleerbare arti kelen zullen moeten worden gecompen- Negen schuldigen in Britse treinroof-zaak Een jury heeft vandaag negen mannen schuldig en één onschuldig bevonden aan deelname aan een roofoverval op de Britse posttrein op 8 augustus 1963, waar bij 2,6 miljoen pond aan bankbiljetten gestolen werd. De uitspraak kwam na drie dagen van beraadslagen, volgend op een proces dal negen weken geduurd heeft. Rechter Edmund Davies zei. dat hij zal wachten met zijn vonnis na de berech ting van acht andere personen, die be schuldigd worden van medeplichtigheid. Deze acht worden afzonderlijk berecht. In totaal thans 273 Friendships bij Fokker besteld Fokker heeft deze week zijn order portefeuille uitgebreid met negen Friendships, waarmee het totaal aantal bestelde F-27 Friendships is gestegen tot 273. Van de negen nieuwe orders worden er vier door Fokker zelf uitgevoerd en vijf door de Amerikaanse vliegtuigfabriek Fairchild, die de F-27 in licentie bouwt. De Pacific Airlines, een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, die al zes Friend ships in gebruik heeft, bestelde cr vier, de Soedanese luchtmacht gaf een order voor vier zgn. „Troopships" (een militaire uitvoering van de F-27) en de Scott Pa per Company bestelde een Friendship, die als zakenvliegluig wordt ingericht. Jaar gevangenis voor ex-gemeenteontvanger De 45-jarige ex-gemeenteontvanger van Kloosterburen en Leens H. A. van G„ uit Kloosterburen is wegens ver duistering in dienstbetrekking door de rechtbank in Groningen veroordeeld jaar gevangenisstraf met af- rek "rest. De officier van justitie had een Jaar - met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk geëist. Volgens de tenlastelegging had htf zioh schuldig gemaakt aan verduiste ring van f 30.000 ten nadele van Kloos terburen en van f 2.000 ten nadelt van Leens. D

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11